PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Aracimin bakimimi kendİm yapmali miyim?

mehmet6r
30-03-2016, 21:16
Hayırlı akşamlar abiler,
direk konuya giriyorum. 2014 model 1.4 atmosferik manuel polo6r aracım var. 2.yıl bakımı yaklaştı. İlk yıl bakımını 8 binde Doğuş otoda yapmıştım, 470 lira bayıldık. Aslında babamın baskısı ve garantiden sebep böyle birşey yaptım. Şuan 17k kmye geldi ve 2. yılı. Doğuşta yaptıracağımdan değil ama aradım sordum. 640 lira fiyat çektiler. Bakım listesi şöyle;

Motor yağı (castrol edge 5w30)
Motor yağı filtresi (mann)
Hava filtresi (mann)
Polen filtresi (mann)
4 Buji değişimi (bosch)
Birde karter tapası( gerek var mı bilmiyorum.)

Maslak güney servis 400 lira dedi aksi bir durum çıkmaz ise, ben de diyorum ki bu işleri ben yapsam nasıl olur? Siz değerli abilerimden yorumlarını alayım istedim. Bu parça listesi totalde 240 lira bile tutmuyor, hemde aracımla bir kaç saat geçirmiş olurum. Baskı balatam iyi durumda zaten 17k kmde çok birşey olmaz diye düşünüyorum. Seneye TUV-muayeneden önce gider maslak güney servise herşey ile baktırır hallederim diye düşünyorum ne dersiniz?

sanctuary35
30-03-2016, 21:27
aracın garantisi varsa mutlaka servise gidin 240lirayla kimse zengin olmaz ama garanti bozulursa daha büyük can yakabilir

220T
30-03-2016, 21:27
Youtube üzerinden aracınızın bakım videolarını yayımlayan bir kanal vs. varsa kılavuz niteliğinde daha da makbul olur.Ben birkaç kanal takip ediyorum,bazı işlemler için,eğer yer varsa,sanayiye gitmeye gerek yok diye düşünüyorum.

individual
30-03-2016, 21:44
Aracın garantisi bitene kadar servise git bence kardeşim.

Kendin buji takarsın yağ değiştirisin senden kaynaklanmaz motor arıza verir sübap yamultur bakımı biz yapmadık farklı marka yağ buji kullanmışsınızdır yetkili personel dışında bakım yapılmış garanti dışı derler.

Ers
30-03-2016, 21:56
garanti 2 sene değil mi vw de ? dolmuş zaten sanırım garanti. ha iyi niyet garantisi diye bişey var sanırım .

Suleyman
30-03-2016, 22:00
Yetkiliye devam et bence de en azından bu bakımı da yetkilide yap bir dahakine düşünürsün.

Otto_Skorzeny
30-03-2016, 22:03
40-50 bine araba aliyosun yilda bi kere 400tl vermiyorsun. Allah korusun bi yere zarar verirsen basini cok tasa vurursun.

bilalMW
30-03-2016, 22:04
karter tapasını düzgün sıkıp bujileri takarken de yanlış oturtup kapağa kaynamasına neden olmasan diğerleri kolay.

Ufuk
30-03-2016, 22:08
Bende focus varken,
Benzincideki yağ değişimde görevli arkadaşı ikna etmiştim.
Yağ yağ filtresi mazot filtresini arkadaş değiştiriyordu.
Kendimde hava filtresini takiyordum.
Yağı benzinciden alınca ücretsiz degisim yapıyorlar, filtreleride Sanayiden alıyordum 10 lirada oradaki arkadasa veriyordum.
Toplamda max 20 25dk sürüyordu. Max 180 liraya çıkıyordum.
1 depo mazot parasına bakim yaptiriyordum.

Ama şu var ki garantisi devam eden düşük kmli araca servise giderdim. Nolur nolmaz.

slowmotion
30-03-2016, 22:16
Vw garanti varmiydi???

mehmet6r
30-03-2016, 22:49
garanti 2 sene değil mi vw de ? dolmuş zaten sanırım garanti. ha iyi niyet garantisi diye bişey var sanırım .

Vw garanti varmiydi???

Aracın garantisi bitene kadar servise git bence kardeşim.

Kendin buji takarsın yağ değiştirisin senden kaynaklanmaz motor arıza verir sübap yamultur bakımı biz yapmadık farklı marka yağ buji kullanmışsınızdır yetkili personel dışında bakım yapılmış garanti dışı derler.

Garanti 8 nisan'da bitiyor, yapılacak işler atla deve değil diye böyle bir fikir geldi aklıma.

aracın garantisi varsa mutlaka servise gidin 240lirayla kimse zengin olmaz ama garanti bozulursa daha büyük can yakabilir

Parasından çok, salak yerine konmak biraz koyuyor 640 lira nedir? diye düşünüyorum

Yetkiliye devam et bence de en azından bu bakımı da yetkilide yap bir dahakine düşünürsün.

40-50 bine araba aliyosun yilda bi kere 400tl vermiyorsun. Allah korusun bi yere zarar verirsen basini cok tasa vurursun.

Dedim araçla biraz biz uğraşalım, ama caydım gibi.

karter tapasını düzgün sıkıp bujileri takarken de yanlış oturtup kapağa kaynamasına neden olmasan diğerleri kolay.

EyvAllah abi bujileri değiştirmek biraz hassas gibi o düşündürüyor.

Bende focus varken,
Benzincideki yağ değişimde görevli arkadaşı ikna etmiştim.
Yağ yağ filtresi mazot filtresini arkadaş değiştiriyordu.
Kendimde hava filtresini takiyordum.
Yağı benzinciden alınca ücretsiz degisim yapıyorlar, filtreleride Sanayiden alıyordum 10 lirada oradaki arkadasa veriyordum.
Toplamda max 20 25dk sürüyordu. Max 180 liraya çıkıyordum.
1 depo mazot parasına bakim yaptiriyordum.

Ama şu var ki garantisi devam eden düşük kmli araca servise giderdim. Nolur nolmaz.

Bende öyle düşündüm yağı shellden alır değiştirtim diye diğerlerinide bir şekilde hallederim diye düşündüm ama... düşük kmli araç işte.

Youtube üzerinden aracınızın bakım videolarını yayımlayan bir kanal vs. varsa kılavuz niteliğinde daha da makbul olur.Ben birkaç kanal takip ediyorum,bazı işlemler için,eğer yer varsa,sanayiye gitmeye gerek yok diye düşünüyorum.

Aynen o şekilde yaptım abi zaten benim yapacağım tüm işlemleri yapan eleman var, çekmiş yüklemiş.Onu izleyip cesaretlendim.

EyvAllah abiler cevaplar için çok sağolun, kafamda artı eksisi belirledim. Satarken de servis bakımlı demek bir + sanırsam onuda düşünüyorum şimdi.

Olurda kendim yaparsam DIY konusu açarım sağolun tekrardan.

Bolkar1st
30-03-2016, 22:52
Kardesim umarım soyle bir yardımım olur basımdan gecen olayı anlatiyim sana.

2012 miden scirocco manuel arac aldım 160 lik. Ben aldığımda garantisi biteli 7 ay olmuştu 3 bakım serviste yapılmış dedim garanisi gecmis servisten aliyim parcayi kendim ustama degistiriyim dedim. Tam hatırlamıyorum ama 250 300 tl fark vardı oda yağın litre fiyatı ve işçilik..

Neyse aldık parcalari değiştirdik 60 bin bakımı diye araba geldi 63 bine. Motor ariza ışığı yaptı araba 3 bin devirdi gecmemeye başladı aradım servisi sinirle cekiciyle aldılar götürdüler ertesi gun su pompasi degisimi dediler 1.500 gibi bir rakammis.

Bende benden Kaynaklı bir sey degil araçla alakalı dedim durumu izah ettim zaten aracın gecmis kayıtlarını incelediklerini ve düzenli olarak geldigi icin ve aracın garantisi bitmesine rağmen iyi niyet garantisinden parçanın fiyatının tamamı işçiliğinde %70 ini biz karşılıyoruz size 100 lira Düşüyor dediler hemen yapın dedim :) fakat bakımınız Gecikmiş bakımda yapılması gerekiyor yoksa işlem yapamayız dediler 600bakim ücreti + 100 lira bana Düşen işçilik ile su pompasını değiştirdiler..Devamıda var :)

71 bin km de aracımın motorundan garip bir ses duydum servise bıraktım egzantirik zinciri uzadığını ve turbonun sikirti yaptığını söylediler değişim önerdiler bunlarda iyi niyet garantisinden 500 tl işçilik ödeyerek degisti egzantirigin maliyeti 4000 turbo 4500 tl. Kumarım faydalı olmustur.

Anlatmak istedigim 3 5 kaçma servise git uzun sure biniceksin faydasını gorursun sonucta elektronik araçlar kul yapısı heran hersey olabilir :)

Bolkar1st
30-03-2016, 22:55
He sunuda belirtirim mesela servisteki arkadas abi fren balatalarin bitmeye yaklaşmış bizde cok pahalı dışarıda değiştir dedi bazı konularda cok yardımcı oluyorlar hakkını yememek lazım vw gurubunun. Doğuş bu konuda yardımsever yeterki konusmayi bil :)

mehmet6r
30-03-2016, 23:05
Kardesim umarım soyle bir yardımım olur basımdan gecen olayı anlatiyim sana.

2012 miden scirocco manuel arac aldım 160 lik. Ben aldığımda garantisi biteli 7 ay olmuştu 3 bakım serviste yapılmış dedim garanisi gecmis servisten aliyim parcayi kendim ustama degistiriyim dedim. Tam hatırlamıyorum ama 250 300 tl fark vardı oda yağın litre fiyatı ve işçilik..

Neyse aldık parcalari değiştirdik 60 bin bakımı diye araba geldi 63 bine. Motor ariza ışığı yaptı araba 3 bin devirdi gecmemeye başladı aradım servisi sinirle cekiciyle aldılar götürdüler ertesi gun su pompasi degisimi dediler 1.500 gibi bir rakammis.

Bende benden Kaynaklı bir sey degil araçla alakalı dedim durumu izah ettim zaten aracın gecmis kayıtlarını incelediklerini ve düzenli olarak geldigi icin ve aracın garantisi bitmesine rağmen iyi niyet garantisinden parçanın fiyatının tamamı işçiliğinde %70 ini biz karşılıyoruz size 100 lira Düşüyor dediler hemen yapın dedim :) fakat bakımınız Gecikmiş bakımda yapılması gerekiyor yoksa işlem yapamayız dediler 600bakim ücreti + 100 lira bana Düşen işçilik ile su pompasını değiştirdiler..Devamıda var :)

71 bin km de aracımın motorundan garip bir ses duydum servise bıraktım egzantirik zinciri uzadığını ve turbonun sikirti yaptığını söylediler değişim önerdiler bunlarda iyi niyet garantisinden 500 tl işçilik ödeyerek degisti egzantirigin maliyeti 4000 turbo 4500 tl. Kumarım faydalı olmustur.

Anlatmak istedigim 3 5 kaçma servise git uzun sure biniceksin faydasını gorursun sonucta elektronik araçlar kul yapısı heran hersey olabilir :)

EyvAllah abi anladım demek istediğini sağolasın cevabın için. Satana kadar servise devam o zaman.

Eren G.
30-03-2016, 23:24
Arabam 15 yasinda dahi olsa duzgun bir yetkili servis bulursam oraya gotururum. Mahalle arasindan bozma servis degil de cidden kurumsal iyi bir servis olursa hep yetkiliye gotururum. Pahali mahali ederi degil biliyoruz ama yapacak birsey yok zaten hep pahali yasiyoruz. En azindan hesap sordun mu karsinda muhatabin var. Duzgun is yapilmadiginda takibi var. Diger turlu ugras baba ugras iki saat bakkm yapilcak surasi burasi boyanacsk o bu takilacak diye. Parcaci ustayi usta parcaciyi suclar. Is duzgun yapilmamistir hesap sorarsin mirin kirin ederler bizde bu is boyle de soyle de diye. Aman aman uzak dursunlar. Isinin ehli isinde uzmanlasmamis yere de gidilmez sanayide. Arabani yuklersin vs duzgun servislerde isini bilen adamlarla bu kisimdan bahsetmiyorum.

Izmirde arkadasin tanidigi diye jant gobegi degistirmeye bir yere gittik bornova sanayide yani hani bayaaa ismiyle bilinen bir yer. Ya 5 dkklik is daha nasil kotu yapilabilir diye sorsam buradan kimse tahmin edemez. Cikan 4 jant kapaginin ikisi kayip jantlarda tonla yapistirici izi var. Soruyorsun nerede diye ciraklar kaybetmistir eheh ben yapistirdim digerlerini bilmem ne 40 liralik is icin 30 takla 30 yalan ugrastigima degmez dedim ayrildim sinir bozmamak icin arkadasimi da zor duruma dusurup bana karsi mahcup etmemek icin.

mehmet6r
30-03-2016, 23:28
Arabam 15 yasinda dahi olsa duzgun bir yetkili servis bulursam oraya gotururum. Mahalle arasindan bozma servis degil de cidden kurumsal iyi bir servis olursa hep yetkiliye gotururum. Pahali mahali ederi degil biliyoruz ama yapacak birsey yok zaten hep pahali yasiyoruz. En azindan hesap sordun mu karsinda muhatabin var. Duzgun is yapilmadiginda takibi var. Diger turlu ugras baba ugras iki saat bakkm yapilcak surasi burasi boyanacsk o bu takilacak diye. Parcaci ustayi usta parcaciyi suclar. Is duzgun yapilmamistir hesap sorarsin mirin kirin ederler bizde bu is boyle de soyle de diye. Aman aman uzak dursunlar. Isinin ehli isinde uzmanlasmamis yere de gidilmez sanayide. Arabani yuklersin vs duzgun servislerde isini bilen adamlarla bu kisimdan bahsetmiyorum.

Izmirde arkadasin tanidigi diye jant gobegi degistirmeye bir yere gittik bornova sanayide yani hani bayaaa ismiyle bilinen bir yer. Ya 5 dkklik is daha nasil kotu yapilabilir diye sorsam buradan kimse tahmin edemez. Cikan 4 jant kapaginin ikisi kayip jantlarda tonla yapistirici izi var. Soruyorsun nerede diye ciraklar kaybetmistir eheh ben yapistirdim digerlerini bilmem ne 40 liralik is icin 30 takla 30 yalan ugrastigima degmez dedim ayrildim sinir bozmamak icin arkadasimi da zor duruma dusurup bana karsi mahcup etmemek icin.

Haklısın abi başıma böyle birşey gelmediği icin cok takmiyordum ama olabilir dediğiniz gibi. Çok sağol cevabın için.

2jz
31-03-2016, 00:38
Arabayı aldığım gün service manueli temin ederim. Tüm bakımlarıda kendim yaparım. Zaten servis kitapçıkları ufak bi parçanın sökümünü bile 5 sayfada anlatmış. Olmadı mı videolardan bakarım. El yatkınlığı varsa kendin rahatça yaparsın. Tabi gerekli alet edevatın olduğunu var sayarak diyorum.

Ben bu kadar servise bağlı olmayı doğru bulmuyorum. Çoğu memlekette adamlar garajlarında motor rektefiye ediyor kaporta işçiliği yapıyor. Benim vaktim oluyor keyifte alıyorum uğraşmaktan.

2jz
31-03-2016, 00:53
Benim içimdeki usta borusanda giren borulardan sonra çıktı :D

Dou
31-03-2016, 00:59
Söz konusu araç VW olduğu vakit, garantiyi mümkün olduğunca bozacak şeyleri yapmamaya çalış.

VW kadar dayanıksız bir marka yok. Riske girilmez.

Dragger
31-03-2016, 01:20
Bence de servise git, aracın otomatik değil veya turbo yok diye sorun yaşamam diye düşünme...

Parçalar çok pahalı, Allah korusun birşey yaşadığında bakım paralarından çok daha fazlasını ödetirler.

Ben geçende doğuşta yaptırdım bakım, 800 bakıma 700 balatalara verdim. 1500 lira gitti çok gibi görünüyor ama kavrama + mekatronik değişti tek lafıma. Garanti olmasa 5000 lira çıkacaktı.

Yine en basitinden bi kız arkadaşımda B serisi mercedes var, yetkili servise gitmedi uzun zamandır uyarmama rağmen...Geçen gün şanzıman beyni gitti, 6000 lira diyorlar. Yetkili servise gitse iyi niyetten falan bedava halledecektik. Şimdi kara kara düşünüyor.

mehmet6r
31-03-2016, 05:58
Söz konusu araç VW olduğu vakit, garantiyi mümkün olduğunca bozacak şeyleri yapmamaya çalış.

VW kadar dayanıksız bir marka yok. Riske girilmez.

Doğrudur abi sağolasın.

Arabayı aldığım gün service manueli temin ederim. Tüm bakımlarıda kendim yaparım. Zaten servis kitapçıkları ufak bi parçanın sökümünü bile 5 sayfada anlatmış. Olmadı mı videolardan bakarım. El yatkınlığı varsa kendin rahatça yaparsın. Tabi gerekli alet edevatın olduğunu var sayarak diyorum.

Ben bu kadar servise bağlı olmayı doğru bulmuyorum. Çoğu memlekette adamlar garajlarında motor rektefiye ediyor kaporta işçiliği yapıyor. Benim vaktim oluyor keyifte alıyorum uğraşmaktan.

Aynen dediğin gibi abi adamlar garajinda kaporta,boyadan tut motor reflektiyeye kadar yapiyorlar. Dehşet bir şekilde özeniyorum heriflere. Bir garajim yok alet edevat sıkıntı degil ama araba daha sıfır gibi işte o handikapı var.Para önemli ama benim derdim bakımımı kendim yaptım hissini yaşamak, cevabın için çok sağol abi.

Bence de servise git, aracın otomatik değil veya turbo yok diye sorun yaşamam diye düşünme...

Parçalar çok pahalı, Allah korusun birşey yaşadığında bakım paralarından çok daha fazlasını ödetirler.

Ben geçende doğuşta yaptırdım bakım, 800 bakıma 700 balatalara verdim. 1500 lira gitti çok gibi görünüyor ama kavrama + mekatronik değişti tek lafıma. Garanti olmasa 5000 lira çıkacaktı.

Yine en basitinden bi kız arkadaşımda B serisi mercedes var, yetkili servise gitmedi uzun zamandır uyarmama rağmen...Geçen gün şanzıman beyni gitti, 6000 lira diyorlar. Yetkili servise gitse iyi niyetten falan bedava halledecektik. Şimdi kara kara düşünüyor.

Anladım abi haklısın, ben de tam senin düşündügun gibi manuel ve atmosferik araba ne olabilir gibi düşünüyordum, sağolasın cevap için.

İbrahim33
31-03-2016, 11:24
yerinde olsam hiç girmem servise. birde aracında manuelmiş , hiç gerek yok fazladan para bayılmaya.

Mutu
31-03-2016, 13:10
Aynı ikilemde gidip geliyorum ben de. Hele birine 30bin bakımı için frenler dahil 900 çektiklerini duydum. O günden beri ciddi ciddi düşünmekteyim. Ama 800 dahi)periyodik bakım tablosu fiyatında en pahalı bakım 120bine göre) dese aylığa böldüğümüz zaman 80 den fazla birşey tutmuyor. 80 tl için olası sorunların tamamiyle sana kaçması ihtimali gözümü korkutuyor. Zaten servisdışı işlem garantiden çıkarın amacı da bu. =)

mehmet6r
31-03-2016, 13:49
yerinde olsam hiç girmem servise. birde aracında manuelmiş , hiç gerek yok fazladan para bayılmaya.

Aynı ikilemde gidip geliyorum ben de. Hele birine 30bin bakımı için frenler dahil 900 çektiklerini duydum. O günden beri ciddi ciddi düşünmekteyim. Ama 800 dahi)periyodik bakım tablosu fiyatında en pahalı bakım 120bine göre) dese aylığa böldüğümüz zaman 80 den fazla birşey tutmuyor. 80 tl için olası sorunların tamamiyle sana kaçması ihtimali gözümü korkutuyor. Zaten servisdışı işlem garantiden çıkarın amacı da bu. =)

Bir ikilemdir gidiyor bakalım hayirlisi

fkocak
31-03-2016, 14:08
Siz çoğunluğu dinleyin diycem ama kendimi sizin durumunuzda düşünuyorum. Yılda 8-9 bin km yol yapıyorum atmosferik manüel sıfır araç almışım iki yıl olmuş garantisi sure olarak dolmuş sayılır. Arabaya bisey olacak diye 240 lira maliyetli işi yetkili servis 600 kusur liraya iteleyecek. Zaten az km yapıyorum bu tempoyla 100 bine 10 yilda anca ulaşırım büyük ihtimalle de o zamana kadar elimden çıkarmış olurum. Amma ve lâkin vw nin daha 100 bine gelmemiş aracından sürpriz yapmamasını umut etmek zorundayım.

Kadyr
31-03-2016, 14:29
Garanti varsa vede araciniz vw gibi bir aracsa garanti bitince bile serviste yaptirmak lazim he dsg deglse garanti bitince disarida 300 e yaptirirsin

ouzs
31-03-2016, 16:15
Bir vw servis danışmanı olarak söyleyim. Yılda bir verilecek bu paraya neden acıyorsunuz anlamıyorum. İkinci bakımınızda iskonto hakkınız var. Ayrıyetten bujilerin kontrol edilmesini gerekmiyorsa değiştirilmemesini talep edin. Buji ve işçilik ücretinden kurtulun. Fakat buji ile alakalı bir sıkıntı olursa servis mesuliyet kabul etmeyecektir. Bunun yanında cam suyu ve sarf malzemelerin kullanılmasını da istemeyin. Sarf malzeme kapıların sanruf un yağlanması vs ye gidiyor. Yine ilk bakıma yakın bir tutara gelir. Ama bu arabaları yanlış ellerde perişan olmasına karşıyım. Bence 100-200 fiyat farkına araca zarar verme ihtimalini denk tutmayın..

Kadyr
31-03-2016, 16:45
Gorende dicek servistekiler mukemmel is yapiyor

ouzs
31-03-2016, 21:08
*
Gorende dicek servistekiler mukemmel is yapiyor

Güzel iş değil. Temiz ve Garantili iş yapılır yetkili serviste. Yoktan var edilmez. sıfır parça takar geçerler. Tamir yok yani ender durumlarda müşteri isteği vs olmadığı sürece.. Bu yüzden Garantili olur herşey.
Sıfır araba alda götürme bakalım yetkili servise bakıma. :) Mükemmel değil ama verdiğin paranın hizmetini alabilmek önemli bence.

İbrahim33
31-03-2016, 22:13
Bir vw servis danışmanı olarak söyleyim. Yılda bir verilecek bu paraya neden acıyorsunuz anlamıyorum. İkinci bakımınızda iskonto hakkınız var. Ayrıyetten bujilerin kontrol edilmesini gerekmiyorsa değiştirilmemesini talep edin. Buji ve işçilik ücretinden kurtulun. Fakat buji ile alakalı bir sıkıntı olursa servis mesuliyet kabul etmeyecektir. Bunun yanında cam suyu ve sarf malzemelerin kullanılmasını da istemeyin. Sarf malzeme kapıların sanruf un yağlanması vs ye gidiyor. Yine ilk bakıma yakın bir tutara gelir. Ama bu arabaları yanlış ellerde perişan olmasına karşıyım. Bence 100-200 fiyat farkına araca zarar verme ihtimalini denk tutmayın..

dışarıda öyle zanaatkar ustalar varki , sizin yaptığınız geçirmece uygulamaları yarı fiyatına , hatta daha da düşük yapıyorlar. sonuçta içinden çıkuılmayacak karmakarışık motora sahip araçlar değil bunlar.

Kadyr
31-03-2016, 22:33
Aynen oyle servisteki ustalarin kalitesinide kalitesizliginide biliyoruz. Sizde anca yaptirim varsa kurumsal oldugunuzdan birseyler halloluyor. Amabi bakima 6 ay garanti veren disardada ustalar var. merdiven altina gidilmedigi surece sorun yok.

ouzs
31-03-2016, 22:58
Evet var dediğin gibi ustalar. Hatta piyasada yetkili serviste en iyi ustayım atölye şefiyim diyen adamlardan bile çok iyi ustalar var. ama kurumsal olmayınca garantili ve yeni model arabalar için söylüyorum mecburen servise gidiliyor. Piyasada artık yeni araba çılgınlığı mevcut. Yet. Ser. ler kazanmasında kim kazansın hatti. Söylemeden geçmeyim. Tek doğru var bu işte. Çok başarılı ve herkesin yapamadığı şekilde işler yapan bir kaportacıysan, aç kalmazsın.. Mekanikte değişim oluyor ama kaportada işçilik te biter iş.. Elektronik te bir nebze.

Bolkar1st
31-03-2016, 23:55
Su genel konuşmaktan vazgeçsek once cok guzel anlasicaz ama neyse..

ckrc
01-04-2016, 00:29
Ben kendim yaparmiyim; EVET
Sana yap diyip, yarin basina bir sikinti gelir diye vebalini alir miyim? HAYIR

Maxi
01-04-2016, 05:25
yazılanları okumadım

kendi işini kendin yapabilirmisin? yani bakımı
seni tanımıyouruz kabiliyetini bilmiyoruz, o üzden bunun cevabı sende saklı
ama şunu söyleyeyim insanlar bilmediği şeyler hakkında kendini garip bir şekilde bilgili hisseder

bir parçayı söküp takmak değildir olay
mesela x parçayı sökeceksin, 4 tane civata var 8 lik
civataları sök, parçayı çıkar, yenisini tak, civataları sık basit değilmi?
işte burada bazı tecrübeler gerekiyor, mesela ne kadar sıkacağını bilmeyip civataları yalama edenler var
yada diş kaptıran ama anlamadan sıkanlar var
çok basit bir şekilde kapaktaki buji dişlerini yalama edenler çok
yağ tapasını bozanlar, çok sıkıp yalama edenler...

işte bunun gibi şeyleride anlayabiliyor olman için tecrübe lazım
o tecrübe yada dikkat sende varmı? varsa devam..