PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dikkat ! Bankanın Numarası İle Arıyorlar.Farkındalık Olsun!

Serkan_UR
13-04-2016, 16:13
Arkadaşlar sıcağı sıcağına paylaşmak istiyorum bu ara bu yöntem baya revaçtaymış lütfen dikkatli olalım

Öncelikle Arayan Numara 0850 222 1 900 Finansbankın Kobi Bankacılığı Numarası YAda 0850 222 0 900 Normal Bankacılık Numarası beni kobi bankacılığına ait numaradan aradılar

-Finansbank Çağrı merkezinden arıyoruz şüpeli işlem biriminden Serkan UR ile mi görüşüyoruz
-Evet Benim
-Kartınızla İlgili şüpeli işlem mevcut şu an onayda işlemi siz mi gerçekleştirdiniz.
-Hangi Karttan bahsediyoruz şirket kartımı acaba
-Şirketlerimizden birinin ismini söylüyor
-Hayır işlemi ben yapmadım yetgili arkdaşla bir görüşeyim
dedim ve işlemi bizim tarafımızdan kimsenin yapmadığını teyid ettim.işlemleri bizim yapmadığımızı söyledim
bunun üstüne kart numaramızın ilk 8 hanesini söyleyerek bu kartı elinze alırmısınız güvenlik için birkaç soru sorucam dedi.

burdan sonrasını özet geçiyorum güvenlik nedeni ile sorduğu sorular kart bilgilerini almaya yönelikti bir kısmının tamamını istedi verdim fakat güvenlik numarasının tamamını istemedi güvenlik nedeni ileymiş(Sanırım güven vermek için böyle yapıyorlar)

daha sonra telefonuma bir mesaj geleceğini söyledi mesajı sadece benimle paylaşın lütfen dedi.Mesaj gelmedi,Bunun üstüne sorun var güvenlik teyidi yapıp numarayı kontrol etmeliyim dedi ve kartın güvenlik numarasının son 2 hanesinbi söylermisiniz dedi.Bu bir önceki aşamada benden istemediği numaraydı ve burda artık tereddüt etmeye başladım.

-Hanfendi siz benden bütün bilgileri istiyorsunuz bu konuda tereddütlerim var bankaya gidip halledeyim ben bunu
-Efendim aradığım numara Bankamızın numarası kartınızın üstündeki numarayla karşılaştırabilirsiniz.Zaten tüm bilgileriniz bizde mevcut Şu anda işlemleri iptal etmessek mağdur olacaksınız vs vs vs..

-Kusura bakmayın ben bu bilgileri vermek istemiyorum madem tüm bilgiler sizde mevcut lütfen bendne bunları istemeden iptal edin dedim.

-Ozaman sizi mesaj sistemine bağlıyorum tuşlayın lütfen dedi

Herhangi biryere bağlamadı bekledi muhtemelen o sıra tuşlasam ekranında görecekti.

Ben bankama gidiyorum burdan işlem yapmak istemiyorum dedim.

Biraz daha dil döktükten sonra siz bilirsiniz dedi kapattı.

Konuşmanın bir bölümünde çekimleri sordum küsüratlı toplamda 4-5 bin civarı 3 çekimden bahsetti.İnsan ister istemez geriliyor ve panikliyor bu şerefsizler de bu durumdan faydalanıp konuşturuyor..

Arkasından Temsilcimi aradım bu sıra böyle dolandırıcılıklar oluyor çağrı merkezi kayıp çalıntı karttan iptal ettirin isterseniz dedi.
Zaten kartın bilgilerinin çoğunu vermiştim son kalanı da deneyerek bulabilirlerdi.Müşteri hizmetlerini arayıp bütün kartları iptal ettirdim.

Arkadaşlar bu durumlarda inanın sağlıklı düşünmek zor oluyor bu dolandırıcılığa düşmememin ve fark etmemin en büyük nedeni bilinç altıma
"Hiçbir Banka Personeli sizden kart bilgilerinizin tamamını istemez!" bilgilendirmeleri oldu.Ama açık söyleyeyim böyle ne olduğu belli yazarken şurdan da anlaşılır burdan belli diye yorumlanmasın konuşurken öyle güzel yönetiyorlar ki görüşmeyi uyanmak çok güç...

Bu konuda Farkındalık Önemli.Birçok bilgi veriliyor görüşme içerisinde güven sağlanıyor.Dikkat Edelim Lütfen

taytay
13-04-2016, 16:17
Bilgilendirme için teşekkürler, kimse ben yemem demesin arkadaşlar. Şerefsizler resmen hipnotize ediyor.

Serkan_UR
13-04-2016, 16:23
İnanırmısın Şu anda Hala Gerçek mi Yalan mı muallakta kalıyor insan bankada birşey diyemiyor :)Aradıkları Numara Bankanın Numarası muhtemelen bir dalavere ile ekranımızda gözüküyor.Dolandırıcılık oldunu anlamanın tek yolu bahsettiği şüpeli çekimlerin olmaması.Yoksa Başka bir iz yok anlamak için
Konuşmalar Çok profesyonel arka tarafta çağrı merkezi tonu görüşmeler vs.Daha Öncede bu şekilde arayan olmuştu ama bu ambians yoktu.Çok geliştirmişler.
Çok fazla bilgi veriyorlar
İsim Soyisim
Şirket İsmi
Kartın 8 hanesi

Çok sinirlendim ve Gerildim numarayıda geri arayınca Finansbank çıkıyor insanın içinde kalıyor...:ofk::ofk:

burcinkarabacak
13-04-2016, 16:26
Bilgilendirme için teşekkür ederim. Size de geçmiş olsun ucuz atlatmışsınız.

Saygılar

Draniela
13-04-2016, 16:28
Beni de bugün bu 0850 228 81 37 numara aradı

Digiturk mü yoksa banka falan mı? Bugün 3 defa aradı 2 defa meşgule verdim 1 kere cevap vermedim.

Ama bir daha ararsa vallahi söverim.

mannerboy
13-04-2016, 16:40
hemen tüm hesaplarımı bi kontrol ediyim geçmiş olsun serkan

MCN21
13-04-2016, 16:40
Bir uygulama vardi adini unuttum. İnternet uzerinden arama yapiyorsunuz ve istediginiz numarayi gosterebiliyorsunuz aradiginiz kisiye. Yani ben babanizin numarasini girip sizi ararsam, telefon caldiginda ekranda 'babam' ariyor yazicak. Aman dikkat edin boyle olaylara

onn_dear
13-04-2016, 16:43
Bilgilendirme için teşekkürler, kimse ben yemem demesin arkadaşlar. Şerefsizler resmen hipnotize ediyor.

ben yemem çünkü hiçbir bankadan hiçbir kart kullanmıyorum :D :D

Berkan
13-04-2016, 16:45
1e1 aynı numara cuma günü annemi aradı. iste kartınız kenyada kullanıyor calınmıs vs. diye ilk başta yememiş ama sonra cvv koduna vermeye gelene kadar gelmiş

annem o sırada sans telefon kapanmış bu sırada arkadaşın dediği gibi mesajlar vs.ler bildiginiz finansbank adı altında gayet resmi kılıfa uygun sekilde geliyor.

kıllanan annemde aramıs bankayı diger telefondan böyle böyle bişey var yok hayır demiş bankada oyle bir harcama vs yok arayanda biz değildik diye(bu sırada

annemin telefon hala calıyor aramıslar baya en son +44 mü +42 mi ne ingiltere üstünden aramışlar) banka yetkilisinde hemen iptal etti o son koduda verseydiniz

nakit cekme limitine kadar alırlardı demiş hatrı sayılır bir meblaydı yani sansa bala iyi yırttık diyelim.

buarada bankanın dediğine göre ne hikmetse sistemizie girip bizmişiz gibi mesaj atabiliyorlar dedi.

aman dikkat diyim cidden böyle bir olay olsa kartınız bilmem nerde kullanılsa bile arayana itimat etmeyip kapatın telefonu ve siz geri arayın bankayı

caadaass
13-04-2016, 16:53
öncelikle geçmiş olsun, aynı olay geçen ay annemin de başına geldi. uzunca konuşmalar sonrasında güven vermişler ve annemden kartın arkaasındaki cv2 kodunu istemişler. annemde inanıp veriyor ve anında ukrayna'da bir siteden 1900TL'lik harcama yapıldı. olaydan geç haberdar oldum ama iş işten geçmişti. dikkat etmek lazım.

Trance-R
13-04-2016, 16:53
Benide, Denizbank'tan aynı şekilde sabit telden aradılar. Direk olarak dedim ki, "kusura bakmayın bilgi paylaşmıyorum dedim. Ben arayıp işlem yaptırırım" diyince, önemliydi vs. konulardan bahsetmeye başladı. Kestirip attım.

- Ambiyans, arka fonda çağrı merkezi sesleri vs. çok yaratıcılar :)

i-vtec07
13-04-2016, 16:56
Geçmiş olsun doğru dürüst eft gibi işlem yapmama rağmen arada bi girip hesabımı kontrol ederim .

BahadırALTUN
13-04-2016, 17:08
İnanırmısın Şu anda Hala Gerçek mi Yalan mı muallakta kalıyor insan bankada birşey diyemiyor :)Aradıkları Numara Bankanın Numarası muhtemelen bir dalavere ile ekranımızda gözüküyor.Dolandırıcılık oldunu anlamanın tek yolu bahsettiği şüpeli çekimlerin olmaması.Yoksa Başka bir iz yok anlamak için
Konuşmalar Çok profesyonel arka tarafta çağrı merkezi tonu görüşmeler vs.Daha Öncede bu şekilde arayan olmuştu ama bu ambians yoktu.Çok geliştirmişler.
Çok fazla bilgi veriyorlar
İsim Soyisim
Şirket İsmi
Kartın 8 hanesi

Çok sinirlendim ve Gerildim numarayıda geri arayınca Finansbank çıkıyor insanın içinde kalıyor...:ofk::ofk:

Benim işyerimde servis/arıza işleri için 0850 li bi numara kullanıyoruz. Müşteri bizi buradan arıyor , görüşmeler kayıt altına alınıyor vs vs . Buraya kadar herşey normal.
Şirkette bu işleri yönettiğimiz dijital bir IP santral var. Şirketin ütün telefonları, cep telefonları dahil internet üzerinden buna bağlanıyor.
Programla da biz aradığımızda karşıdakine istediğimiz numaranın görünmesini sağlıyabiliyoruz. Bu tip , gerçek banka veya dolandırıcılar yüzünden 0850 xx li hattan birisini aradığınızda hiç kimse telefonunu açmıyor çünkü.
Hatta ben yurt dışındayken bile ibternet üzerinden bağlanıp her hangi birisini aradığımda Türkiyedeki numaram görünüyor (yada gürünmesini istediğim numara.
O sebeple ekranda görünen numaraya itibar etmeyiniz.
Geçmiş olsun .

Birkan61
13-04-2016, 17:15
Bugün 444 0 333 aramış, garanti bankası

tek kartımın olduğu banka :D

borcum harcım yok, günü gününe ödüyorum borcumu ve hesabımı devamlı takiptayim. Açmadım valla bana diyecek birşeyleri olduğunuda zannetmiyorum

dasemert
13-04-2016, 17:53
Bugün 444 0 333 aramış, garanti bankası

tek kartımın olduğu banka :D

borcum harcım yok, günü gününe ödüyorum borcumu ve hesabımı devamlı takiptayim. Açmadım valla bana diyecek birşeyleri olduğunuda zannetmiyorum

Bu ay size özel %1.10 faizle 9 taksitli nakit avans teklifimiz vardı.şu kadar çekin bu kadar ayda o kadar ödeyin :D Her ay düzenli olarak arıyorlar taksitli para diye ısrar ediyorlar.
Bu arada geçmiş olsun,dikkatli olmak gerekiyor.

taytay
13-04-2016, 18:13
ben yemem çünkü hiçbir bankadan hiçbir kart kullanmıyorum :D :D

Aileniz, eşiniz dostunuzda kullanmıyorsa ne mutlu size :))

mrbars
13-04-2016, 18:36
Kartları online ve posta yoluyla alışverişe kapatıp, sanal kart ile işlem yapmak lazım.

B.Koçer
13-04-2016, 18:45
Tabi böyle programlar var misal banka no gibi kendi hattından arıyor dırek banka numarası gozukuyor 5 dolar mı ne hatta
ondan sonra boyle ıslemler yapıyorlar
allah korusun bu tur ıslemlerden

ucuz atlatmıssınız

immortalboss
13-04-2016, 18:52
2 hafta kadar önce başka bir bankada babamı dolandırmış böyle.400$ kadar bir paramız gitti.İade için bir evrak doldurduk ama geri geleceğini pek sanmam.Geçmiş olsun.Özellikle bazı konularda uyanık olmak lazım.Babama 50 kez söyledim dikkat et diye.Gelen güvenlik şifresinin altında da eşşek kadar kimse ile paylaşmayınız yazıyor.Ama yine de vermiş...

oğuz
13-04-2016, 19:07
bugün yapı kredi ile görüşürken görevliyi biri aradı.bilgilerini vermiş adam sanırım,görevli hemen müş.hiz. arayıp söyleyin iptal ettirin diyordu adama.
bu ara bu yöntem meşhur herhalde

EREN34
13-04-2016, 19:08
Ben sanal kart oluşturdum ve normal kartın mail order ını kapattım. Kara düzen ama etkili çözüm

2jz
14-04-2016, 00:43
Arkadaşlar böyle durumlarda "telefonu kapat ben arayayım size yazmasın" diyip ben geri arıyorum bankayı. 15-20 dk gidiyor aynı işlemi yaptırmak için oraya bağlan buraya bağlan ama en garantisi bu galiba. Tüm bilgilerimiz internette açık bir şekilde dolaşırken nasıl güvende olacağız onu bilmiyorum ama...

Programın ismini paylaşmayayım app store, google play gibi uygulama marketlerinde bile var bu tür uygulama. Sitede konusu bile var hatta. Ben forumda konusunu gördükten sonra programı yükleyip arkadaşımı şaka amaçlı hocanın numarasından aradım saat 5'e kadar tezi bitir masamda olsun dedim. Arkadaş benim olduğumu anlamasına rağmen 2 saat şoku atlatamamıştı.

TigeR
14-04-2016, 01:05
İş bankası da beni aramış 1tl yatırın parayı çekemiyoruz diyor :D Yatırdım ısrarla aramaları sonucu. 1 tl için 6 defa arayan banka gibi banka dedim sonra :hahaha:

beetle
14-04-2016, 01:16
Çok geçmiş olsun tam zamanında farketmişsiniz. Bu aralar temassız özellikli kartlar ile de seyyar pos cihazlarıyla ilgili madurlar oluşmakta , elindeki seyyar pos cihazını kalabalık yerlerde yaklaştırıp 30tl ye kadar işlemleri çekiyolarmış. Bu temassız ozellikli kartları da iptal etmek gerekecek

2jz
14-04-2016, 01:26
Çok geçmiş olsun tam zamanında farketmişsiniz. Bu aralar temassız özellikli kartlar ile de seyyar pos cihazlarıyla ilgili madurlar oluşmakta , elindeki seyyar pos cihazını kalabalık yerlerde yaklaştırıp 30tl ye kadar işlemleri çekiyolarmış. Bu temassız ozellikli kartları da iptal etmek gerekecek

Yakında takas sistemine geri döneceğiz galiba.

Bu replik geldi aklıma "s.kmeseler bari"

http://www.youtube.com/watch?v=PmQPT34_8MA&sns=em

hndcrx
14-04-2016, 01:55
yemem demiyorum ben de yiyebilirim o an.
ama şöyle de bişi var telimde kayıtlı olmayan numaraları açmadığım gibi
cevapsız çağrıya düştükten sonra hemen blackliste atıyorum ne mesaj geliyor bir daha ne arama.
dün bi kontrol edeyim dedim gene 500 ü geçmiş blacklist teki tel sayısı:)
ha bunların içinde gerçekten de banka olanlar veya cidden tanıdıklarım var mı onu da bilmiyorum tabi:)

benim bu yaptığım da ne derece doğru tartışılır tabi.Yani bankalarla sürekli çalışan biri olsam tabiki böyle bişi yapamam.

Bazen diyorum teknolojisi batsın bü dünyanın

DOA
14-04-2016, 02:04
cok tehlikeli gercekten, fark etmeniz cok iyi olmus,gecmis olsun. 444'lu numaralara bile en ufak bilgi vermemek gerekiyor...

Firat.M3
14-04-2016, 02:21
Tum dunyada, tum bankalarin kartlarindaki ilk 6 rakam banka kodunu belirler. Garantinin tum mastercardlarindaki ilk 6 hane aynidir, visa da da ayni, maestrolarda da ayni. Diger tum bankalar icin dunyada bu boyledir. Sonraki ilk iki hane de genellikle kartin turunu belirliyor. Bunun bir standarti yok fakat bazi bankalar bunu yapiyor. İlk 6 hane bankaya ait kod, sonrasindaki iki hane platinium , bonus vb gibi olabiliyor. Kartinizin son 8 hanesi degerli olur bu sebeple. Genel bir bilgilendirme olsun. Para cektiginizde de, slipleri kiristirip atmamaniz yarariniza olacaktir. Son 4 haneniz de burada mevcut cunku.

Gecmis olsun, butur durumlarda siz kapatin ben arayacagim diyip subeyi kendimizin aramasi daha yerinde olacak gibi. Ne hallere geldik be..

gemsazr9
14-04-2016, 05:37
aynısı bana oldu uyuyordum uyku sersemi açtım . arayan finansbank nosu idi . şu anda rusya üzerinden oyun aparası çekiyorlar dedi . müdahale etmemiz lazım deddiler . kart numarasını istediler . dedim sizde yok mu ? kapadım sonra

powERS
14-04-2016, 08:47
Finans uzun zamandır sevdiğim tek banka. Geçenlerde sanal karttan yuklu bir harcama yaptım 5dk sonra aksam saat 11,30 da aradı biri kısa ve öz bi konuşma oldu öyle sanki bankacıda değil sanki uzaktan bi arkadas gibi konuştuk.

Finansa bank tan aradıgını benımle gorusmek istedıgını soyledı, benım dedım sonra Ersin karttan su kadar kullanım oldu bilgin dahilindemi dedi, evet dedim tamam iyi akşamlar dedi kapattı.

Sonra bi kaç kontrol yaptım limiti tekrar ayarladım sıkıntı yok.

Dikkat etmek lazım

elma
14-04-2016, 09:00
Şu anda işlemleri iptal etmessek mağdur olacaksınız

Kullandıkları teknik bu. Telefonda size bi fırsat kaçırıyomuşsun yada başına bir olay gelicek diye kısıtlı zamanda korkutup bilgileri çalıyorlar. Basit düşünün karttan işlem yapılmış parayı sizmi geri alcaksınız bankamı? :D Bu yüzden her arayanı küfür edip kapar oldum.

johnie
14-04-2016, 09:58
Vallahi taktik süpermiş, önce güven veriyor sonra da paşa gibi numarayı söylettiriyor.
Kadının aramasıda ses tonu vs etkileyebilir mantığı..
iyi ki düşmemişain hocam tufaya, geçmiş olsun.
dalgın değildin iyiki de ..

elpadre
14-04-2016, 10:39
benıde aradılar bankadayım dedım yuzume kapattılar :D

individual
14-04-2016, 10:47
Bu telefon dolandırıcılığında hep telefondaki bayan değilmi ?

TorqueTuning
14-04-2016, 12:38
50 milyon seçmen bilgileri havada uçuştuktan sonra bunun gibi daha neler türer Allah bilir... Geçmiş olsun, soğukkanlı davranıp son anda paçayı kurtarmışsınız.

hndcrx
14-04-2016, 12:47
benıde aradılar bankadayım dedım yuzume kapattılar :D

vfdgjjljhnhgfbdf :)

jRMix
14-04-2016, 13:04
http://www.r10.net/forum-disi-sikayetim-var/1586034-finansbank-ciddi-gunelik-acigi-dolandiricilik-ozenle-dikkat-basiniz-yanmasin.html (AYNI TAKTİK FARKLI FORUM LİNK)

Aynı şekilde diğer konuyada yazmıştım. Hiçbir banka sizden kart bilgisi istemez, lütfen bu gibi durumlarda dikkatli olun vermeyin kart bilgilerinizi.

jRMix
14-04-2016, 13:06
Nedense yukarıdaki link yanlış çıkıyor mesajıda düzenleyemiyorum.

http://www.r10.net/forum-disi-sikayetim-var/1586034-finansbank-ciddi-gunelik-acigi-dolandiricilik-ozenle-dikkat-basiniz-yanmasin.html

DOHC
14-04-2016, 14:34
Bu telefon dolandırıcılığında hep telefondaki bayan değilmi ?

Benim hanımı erkek aramıştı.............

2jz
14-04-2016, 15:07
http://www.haberler.com/lise-ogrencisinden-telefon-dolandiricilarina-6947785-haberi/

Dolandırıcılar aradığında Allah herkese şu rahatlığı versin :)

individual
14-04-2016, 15:28
http://www.haberler.com/lise-ogrencisinden-telefon-dolandiricilarina-6947785-haberi/

Dolandırıcılar aradığında Allah herkese şu rahatlığı versin :)

"BİLSEYDİM DAHA FAZLA İSTERDİM"

Efsane bir olay bu ya :D