PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ön cam çatlağı ve deişim önerileri

K0213
20-06-2016, 10:00
Arkadaşlar merhaba,

Fiat 500C'nin ön camı çatladı.
Muhtemelen ön amortisörleri sökülürken camın dibine anahtar çarpması yüzünden diyor servis!

Ön cam olunca konu VTI'dan kalma takıntımla orijinal cam alma yönüne gittim. Fakat serviste 1350TL cam+100TL yapıştırıcı+150TL işçilik denince 1600TL Oha dedirtti!

Arayışlarım arasında en bilindik ve daha önce de defalarca denediğimiz ve memnuniyetsizliğimizin de olmadığı bir marka olan Dora Glass'tan 400TL lik yapıştırıcı ve işçilik dahil fiyat aldım.

Kaskom yok ve kaskodan almak için 1600TL'ye önce kasko yaptırıp 2 ay sonra cam değiştirmek gibi kalpazanlık yapamam, bilhassa ramazan günü.

Bu şartlarda sizin tercihiniz ne olurdu? orijinal cam mı? ekonomi mi? :)

individual
20-06-2016, 10:08
Orjinal cam ile dora glass cam arasında ne fark olabilirki cam heryerde cam değilmi yoksa onda'damı bir çalma çırpma yapılıyor ?

Ben olsam ekonomik olan yolu seçerdim.Kaskom olsa bile 1.600TL güzel rakam illaki sonraki kaskoda o rakamı misli çıkartır kasko.

MURAT_HLX
20-06-2016, 10:18
benim ön camdada çatlak var şuanda orjinale renault servisi aynı paraları diyor şuanda öyle dolaşıyorum bende aynı durumdayım

redbull35
20-06-2016, 10:27
Çıkmacılarda orjinal cam bulunamaz mı

burakgunay
20-06-2016, 10:43
abi selam, peugeot 308 ve dacia lodgy araçlarımızda kaskodan yan sanayi cam ile değişim sağladık.
peugeottaki cam atermikti, yan sanayi takılan da atermikti. aralarında çok bi fark görmedim ısınma açısında.
uzun yolda göz yorar vs dediler Allaha şükür öyle bişeyle karşılaşmadım. Sadece camın tam aşağı kısımlarında (kaputun tam ortasında doğru bakarken) sanki camda bombe var da görüntü atlama yapıyor gibiydi. Ha o olay mesela tam yolu gören kısmına gelse evet hakkaten göz yorar ve igrenc olur. ama totalde 3-5 santimetrekarelik bir alandı. sıkıntı yaşamadım ben olsam ucuz camı taktırırım, artan paraya da biraz ekler kasko yaptırırım. sen dusun abi camı boyle pahalı olan arabanın Allah korusun kazada belada açacağı masrafı...
Bunu 2-3 hafta once arkadan 120 ile arabasına vurulan, şu an kaskodan para bekleyen biri olarak yazıyorum. Camı mamı boşver hallolur ama yalvarıyorum nolur, kaskosu olmayan arabaya marş basmayın.

XoR
20-06-2016, 10:56
310 lira + kdv tek amortisör fiyatı moko haberin olsun :D Sağ davlumbazda 235 lira + kdv

Hanım sağolsun 2 amortisör ve 1 davlumbazı doğramış oradan biliyorum :D

K0213
20-06-2016, 10:56
Orijinal olması, VTI larda araçlar hep boyalı olduğundan, önden büyük kazalı olmadığını ifade ederdi. Bide orijinal olsun takıntımız var ya :confused:
Gerçi benim aracımda ön tampon harici boya yok, gereksiz bir takıntı.

@burakgünay, ben 15 yıldır araç sahibiyim, şuanda 3 aracım var, hiç kasko yaptırmadım. Allaha şükür şuana kadar hiç altından kalkamayacağım kazam olmadı ama 15 yıldır, 1000TL den kasko yaptırsaydım ve arada da 2 araç için bu parayı ödeseydim 20000TL kaskoya şuana kadar para vermiş olurdum. Allah 20000Tl hasarlı bir kaza göstermesin. Ayrıca kasko olmayınca daha temkinli sürüyorsun, algıların daha açık oluyor, 3 günü yolda geçir uykun gelmiyo kasko olmayınca :) kasko yaptırmadığım da kendimi daha güvende hissediyorum :D

K0213
20-06-2016, 10:59
310 lira + kdv tek amortisör fiyatı moko haberin olsun :D Sağ davlumbazda 235 lira + kdv

Hanım sağolsun 2 amortisör ve 1 davlumbazı doğramış oradan biliyorum :D

Moko satacaktık ama 1 yıl daha istanbuldayız o nedenle bineceğim.
Benimde presten sonra amortisorlerin sertleşmesinden şikayetim var bu nedenle 500Madness tan komple coil getirttmeyi düşünorum, serviste orijinalleriyle aynı paraya denk gelir :D

BurakOzdemir
20-06-2016, 10:59
orjinal camdan vazgeçmeyin. diğer marka ürünler ciddi anlamda farklı hele ön camda kesinlikle orjinall

XoR
20-06-2016, 11:03
Moko satacaktık ama 1 yıl daha istanbuldayız o nedenle bineceğim.
Benimde presten sonra amortisorlerin sertleşmesinden şikayetim var bu nedenle 500Madness tan komple coil getirttmeyi düşünorum, serviste orijinalleriyle aynı paraya denk gelir :D

4 gün aradık moruk Erhan abi falanda dahil oldu konuya ama değişen bir şey olmadı fiyatlar konusunda malesef :D Getirtebiliyorsan imkan varsa sal suyu gelsin Asım :)

Amortisör yokuş bizim arabada değişimden sonra anladım :D Teyp safe code'a geçerse ara beni anlatayım nasıl sökeceğini ve devamında nereden kodu temin edeceğini :)

Erk@n
20-06-2016, 11:04
Öncelikle geçmiş olsun. Eğer bu araca hiç kasko yaptırmayacaksan bence orjinali ile değiştirmek bir anlam ifade etmeyecek. Çünkü Allah korusun yine aynı şey olsa (ki ben kaskodan değiştirdim, şansızlık 2 hafta sonra gene çatladı.) bir daha aynı parayı vermek gerekecek. Ama aracı ileride kaskolatacaksan orjinali ile değiştir. Kasko birebir değiştirmek zorunda olduğu için orjinali koymak zorunda. Aksi durumda diğer marka ile halletme yoluna gidecek.

2. alternatif "redbull35" in dediği gibi çıkma orjinal olabilir. En azından gönlün rahat olur.

Maxi
20-06-2016, 11:06
tabiki detay önemli...
orjinal camın yerini yan sanayi tutuyormu dikkatli incelemek lazım.
belki 1-1 aynı kalitede olanıda vardır belki ama

ben o hatayı yaptım seneler önce
çok yoğun çalışıyordum fazla ilgilenememiştim, eskidiği için ön camı kaskodan değiştirme salaklığı yaptım.
arabanın tüm camları orjinalden mavimsi, kışın veya yağmurda daha belirgin olur bilirsiniz
ön cam şimdi düz pencere camı gibi komik bir şekilde duruyor!
ve çok ısınıyor :ofk:

burakgunay
20-06-2016, 11:08
Orijinal olması, VTI larda araçlar hep boyalı olduğundan, önden büyük kazalı olmadığını ifade ederdi. Bide orijinal olsun takıntımız var ya :confused:

@burakgünay, ben 15 yıldır araç sahibiyim, şuanda 3 aracım var, hiç kasko yaptırmadım. Allaha şükür şuana kadar hiç altından kalkamayacağım kazam olmadı ama 15 yıldır, 1000TL den kasko yaptırsaydım ve arada da 2 araç için bu parayı ödeseydim 20000TL kaskoya şuana kadar para vermiş olurdum. Allah 20000Tl hasarlı bir kaza göstermesin. Ayrıca kasko olmayınca daha temkinli sürüyorsun, algıların daha açık oluyor, 3 günü yolda geçir uykun gelmiyo kasko olmayınca :) kasko yaptırmadığım da kendimi daha güvende hissediyorum :D

benim arabam 04 corolla idi, şimdi 32 lira para alıcam kaskodan. algıyla vs alakası yok, 3 şeritli yolda en sağda duran arabama vurdular 4lüleri yanarken 120yle. kısacası güvende hissetmeniz tamamen size baglı degil, ki siz de insansınız.

BurakOzdemir
20-06-2016, 11:13
tabiki detay önemli...
orjinal camın yerini yan sanayi tutuyormu dikkatli incelemek lazım.
belki 1-1 aynı kalitede olanıda vardır belki ama

ben o hatayı yaptım seneler önce
çok yoğun çalışıyordum fazla ilgilenememiştim, eskidiği için ön camı kaskodan değiştirme salaklığı yaptım.
arabanın tüm camları orjinalden mavimsi, kışın veya yağmurda daha belirgin olur bilirsiniz
ön cam şimdi düz pencere camı gibi komik bir şekilde duruyor!
ve çok ısınıyor :ofk:

abi yan sanayi camların kalıpları falanda kötü

Mehmetmert
20-06-2016, 12:28
Catlak nasil cokmu buyuk?Tamirle kurtarilabilir belki

K0213
20-06-2016, 12:29
Bu denli fiyat farkı varken tabi ki ufak tefek hataları görmezden gelebilirim çünkü aradaki fark katlanılabilecek bir farkta değil.
Aracıma kasko yaptırmayı düşünmüyorum, camlarım film olduğunda renk farkı da aslında fark edilmeyecektir.

Çatlak aynı noktadan başlamış ve 2 uç vermiş 20 şer cm lik iki adet ://

En büyük derdim herkes alıcı olarak bizim kadar detaycı mıdır? Araçta değişen olarak sayılack bir parça mı ön cam?
Dora Glass TSE belgeli, Türkiye de cam üretmediği otomobil modeli kalmamış yılların firması ama orijinal Fiat camından ne kadar kötü olabilir?
Camın ısınmasında ne gibi sorunla karşılaşırız.

enesy
20-06-2016, 12:48
Bu denli fiyat farkı varken tabi ki ufak tefek hataları görmezden gelebilirim çünkü aradaki fark katlanılabilecek bir farkta değil.
Aracıma kasko yaptırmayı düşünmüyorum, camlarım film olduğunda renk farkı da aslında fark edilmeyecektir.

Çatlak aynı noktadan başlamış ve 2 uç vermiş 20 şer cm lik iki adet ://

En büyük derdim herkes alıcı olarak bizim kadar detaycı mıdır? Araçta değişen olarak sayılack bir parça mı ön cam?
Dora Glass TSE belgeli, Türkiye de cam üretmediği otomobil modeli kalmamış yılların firması ama orijinal Fiat camından ne kadar kötü olabilir?
Camın ısınmasında ne gibi sorunla karşılaşırız.

Furkan Geçmiş olsun abi ;

Öncelikle tahmin ettiğim yer değildir inşallah o amotisörü söken ve camı kıran .

Ben olsam yan sanayi cam takar 1 numara da film çeker ışık olayını da renk olayını da bertaraf etmeye çalışırıdm. Aradaki fark çok ciddi.

K0213
20-06-2016, 13:46
Sendede mi olmuştu Enes?

bordeaux
20-06-2016, 14:18
1600 & 400 tl. fark çok büyük. yan sanayi camın eksileri olabilir ama 1200 lira cepte kalacak sonuçta. bu tamamen alım gücünüzle alakalı. imkanınız varsa orjinal yapmanızdan yanayım. renk farkı kaçınılmaz olacaktır da isterseniz 2 camı da inceleyip öyle karar verin.

Day Walker
20-06-2016, 14:41
Kanka geçmiş olsun.

Doraglass kullanabilirsin sorun olmaz. Ama takılmadan önce bi kontrol et. En sık görülen problem optiklenme yapması yani camı aracın üzerine macunlanmadan koyup direksiyona geçip kontrol et. Aşağı yukarı kafanı hareket ettir ve sağ sol köşeleride böyle kontrol et.

Eğer bir noktada gözlerine dalgalanma hissi geliyorsa optiklenme vardır taktırma vazgeç. O zaman orjinal derim.

K0213
20-06-2016, 14:54
Arkadaşlar fırsat bulup ikitelli Dora Glass'a bi gittim ve görüşmemize istinaden ben tatmin oldum.

1- Kalıpları araçların orijinal camlarından çıkartıyorlarmış ve hata oranı orijinal camda olduğu kadarmış.
2- Cam makinelerini dünya üzerinde tek marka üretiyormuş ve Dora Glass şuan son versiyonunu kullanmaktaymış.
3- Yeni fabrika kurulumu tamamlandığında saniyede 1 cam üretecek hıza sahip olacaklarını ve bu tesisle beraber bir çok otomobil markasının ana tedarikçisi olmayı planladıklarını bildirdi.
4- Mercedes ve Neoplan'a orijinal cam üretici firma olması.

Cam kalınlıkları, içinde kullanılan mika, yan rezistans noktalarına varana kadar her şeyin aynı olduğunu örnek camlar üzerinde gösterdiler.

Türkiye'nin şişe camdan sonra en büyük cam markası olduğunu da internet araştırmalarımın ardından öğrenince, yerli malı yurdun malı herkes onu kullanmalı dedim kendime ve Dora Glass taktırmaya tarar verdim.

MURAT_HLX
20-06-2016, 15:11

megane f7r kullanıyorum tüm camlarım orjinal sırf orjinallikten dolayı yan sanayi cam alıp takamıyorum dediğiniz gibi :)

K0213
20-06-2016, 16:42
Ben takıcam valla, internette de araştırdım Dora Glass gayet iyi bir marka, Otomobil sektörüne ömrünü adamış üyemiz Day Walker'ın da onayıyla takıcam valla : ))

K0213
20-06-2016, 16:44
Kanka geçmiş olsun.

Doraglass kullanabilirsin sorun olmaz. Ama takılmadan önce bi kontrol et. En sık görülen problem optiklenme yapması yani camı aracın üzerine macunlanmadan koyup direksiyona geçip kontrol et. Aşağı yukarı kafanı hareket ettir ve sağ sol köşeleride böyle kontrol et.

Eğer bir noktada gözlerine dalgalanma hissi geliyorsa optiklenme vardır taktırma vazgeç. O zaman orjinal derim.

Oğuz iyi güzel hoşta, çatlak camı söktürdükten sonra, optikli moptikli o cam takılır bence :)
Bende ufak tefeği seçecek kadar keskin göz yok, ancak ilerleyen zamanda fark ederim ondan da iş işten geçer :D

golgeoyunu03
20-06-2016, 17:39
Yorumları okumadım, orjinal camdan şaşmayın, camın tamir olma olasılığı yok mu? Tanzer abiye bir gösterin isterseniz.. Ayrıca büyümemesi için çatlağın üzerine bant yapıştırın

emp:)
20-06-2016, 17:41
Fiyat farklı çok fazla, kaskoda olmadığına göre yan sanayi cam taktırmak en akılcı çözüm. Direk görüş alanında olmadığı sürece optiklenme vs olmazsa sorunsuz kullanırsınız. Atermik vs özellikleri orjinaldeki gibi genelde oluyor. Ayrıca cam değişen, orjinallik göstergesi olamaz ufacık bir taş bile bu camı çatlatıyor ve çatlak duruma göre görüşü olumsuz bir şekilde etkileyebiliyor. 1 ay içinde iki defa değiştirdiğimiz oldu:D

golgeoyunu03
20-06-2016, 17:41
Göz sağlığınız için ve içiniz rahat olması açısından 1200tl yi de gözden çıkarın, kafanız rahat olsun

arifba
20-06-2016, 23:09
Tamamen imkan meselesi. İmkanınız varsa tabiki orjinal, logolu cam. Yoksa aralarında fark edebileceğimiz fark yok.

K0213
21-06-2016, 10:01
Orijinal cam diyenler genel olarak "orijinal camdan şaşmayın" demek haricinde kendileri neden tercih ederler bir bilgi paylaşılmadı.

Allah a şükür durumumuz var ama Sırf logo olacak diye 1200TL fark vermem! Şu ana kadar araştırdığım kadarıyla da Dora Glass üretim bandı, kalıplama tekniği vs. oroijinal cam üreticileriyle anı ki zaten Mercedes ve Neoplan'a da orijinal cam üreten bir firma.

Ayrıca şuan forumlardan ve şirkette kullandığımız 2015 Renault Fluence marka araçların ön camlarında fabrika çıkışı optiklenme hatalı camlar takıldığını teyit ettim. koltuk ayarınızı en alta aldığınızda, biraz alçak seviyede oturmayı seviyorsanız çok bariz bir şekilde fark edeceksiniz!
Yani hata orijinal cam dediğimiz markalarda da oluyor.

Aslında ben kararımı verdim Dora Glass cam taktıracağım ama benim gibi kararsız kalan arkadaşlarımıza da yardımcı olur niyetiyle bu konuyu hala araştırmaktayım, çünkü yetkili servis soygunundan bıktım!

mehmet6r
21-06-2016, 10:22
Abi benim yerimede araştırma yapmış gibi oldun, konu ilaç gibi geldi banada sağolasın. Benimde ön cam catlamıştı 1-2 ay evvel 2koldan 20-25cm ilerledi. Servis 900+işçilik yapıştırma masrafı vs dedi. Ama benimde tercihim dora glass olacak senin yorumlarından sonra. Geçmiş olsun abi, Allah beterlerinden muhafaza buyursun.

K0213
21-06-2016, 11:13
Yinede Oğuz'un dediği gibi, çatlak cam söküldüğünde takılacak yeni camı aracın üstüne koyup gözle kontrol etmekte fayda var.

EmreS13
21-06-2016, 11:42
Ben iki aracımdada ön cam değiştirmek zorunda kaldım çatlaktan ötürü. Eski golf'ümde mk2 gölgeli doraglass aldım hiç bir hata optiklenme göremedim bilhassa gölgeli olduğu için rahat ettim diyebilirim.
Şimdiki corsa c aracımdada 8 ay önce değiştirdim gene gölgeli aldım bu sefer doraglassla aynı üretim olan glass-ex markasını aldım, her hangi bi göz yorgunluğu vs. yaşamadım, çevremdede yaşayanı duymadım.
Bence bi logo için o kadar fark gereksiz ki cam kazadan değil çatlaktan değişiyo.

karsiyakaliozi
21-06-2016, 17:16
Ek bilgi olsun kasko yaptırırken cam muafiyeti istemeyin kasko 100tl pahalı olsun ama orjinal olsun .

Sadık Özyer
21-06-2016, 17:33
Geçmiş olsun Furkan abi , yap kaskoyu geç sonra bana bi tur ver.

K0213
22-06-2016, 10:21
Sadık sağol, sen kızlardan tur iste ben vermem sana arabamı : ))

Day Walker
22-06-2016, 12:04
Kanka sen daha taktırmadın mı yaw :)

Taktır artık Dora Glass yada Olimpia da bakabilirsin.

Ayrıca çok çok sıkıntı çıkarmayacaktır sana ama kasko yaparken logosuz olduğu için bi daha sefere kasko şirketin logosuz cam taktıracaktır haberin olsun :D

K0213
23-06-2016, 10:17
kanka bir anda taşınma işi çıktı başıma, Tekirdağ da komşun oluyorum :)
3gündür ona koşturuyorum, camı 10 günden önce taktıramicam bu gidişle.
montaj sonrası yorumlarımı paylaşırım :)

Day Walker
23-06-2016, 12:00
kanka bir anda taşınma işi çıktı başıma, Tekirdağ da komşun oluyorum :)
3gündür ona koşturuyorum, camı 10 günden önce taktıramicam bu gidişle.
montaj sonrası yorumlarımı paylaşırım :)

kanka görüşelim tekirdağda o zaman :)

Evrenoz
23-06-2016, 12:09
Doroglass kullanmıştım ve sorun yaşamamıştım..

Lâkin,

Cam kaskodan değişecek ise kasko orijinal ekipman taktırtmaya mecbur değil mi? vakti zamanında beni de Doroglass'a yönlendirmişlerdi.. Düşünememiştim o zaman bu durumu

redbull35
23-06-2016, 12:16

Lâkin,

Cam kaskodan değişecek ise kasko orijinal ekipman taktırtmaya mecbur değil mi? vakti zamanında beni de Doroglass'a yönlendirmişlerdi.. Düşünememiştim o zaman bu durumu
Poliçeler de muafiyet oluyor. Yetkili servisteki cam değişimlerinde %15 veya üstü para ödemesi istiyorlar

Day Walker
23-06-2016, 13:57

Lâkin,

cam masraflı ve kolay kırılan bişey olduğu için ek teminatla orjinal taktırabiliyorsun.

K0213
23-06-2016, 14:50
kanka görüşelim tekirdağda o zaman :)

Ben çarşamba eşyalarımı gönderiyorum, şuan çalıştığım proje sene sonu tamamlanıyor ve en gez önümüzdeki yaz Tekirdağ'a yerleşiyorum :)

Lâkin,

Kaskosu yok aracın, o nedenle aradaki fiyat farkına oranlı alternatifleri değerlendirmek için konuyu açtım. Aksi taktirde kaskolar bire bir değişim sağlıyorlarmış.

immortalboss
24-06-2016, 09:14
Bende cama çok takılmayan ucuzunu takanlardanım.Bence camın fitili çok önemli.(Veya yapıştırma ise işçilik.)
Su alıp almadığına kış gelmeden güzelce bakın derim.Dayımın aracına su giriyordu camdan.
Çok takılmayın derim.Bir taş geliyor çatlıyor.