PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Aracı stop ettikten sonra fan çalışması (volkswagen)

zx6r
16-07-2016, 10:34
Merhaba arkadaşlar,
son 1 haftadır bayram tatilinde uzun yoldan döndükten sonra aracı stop edip kontaktan anahtarı çıkardığım zaman kısa süreli (30-40sn) fan çalışıyor sonra duruyor şiddetli bir ses yok fakat can sıkıyor kaputu ellediğimde her zamankinden biraz sıcak gibi geliyor bana
ve bunu kısa mesafedede yapıyor
servisten arkadaşı aradım klima açık stop edersen klima suyunu atmak için biraz çalışır normaldir dedi , fakat klima kapalıda denedim yine aynısını yaptı daha önce başına gelen varmıdır termostat arızası olabilirmi pazartesi bi cihaza bağlatmayı düşünüyorum
araç 2014 volkswagen beetle 1.4tsi

mehmet6r
16-07-2016, 11:04
Benim polo aracımda da var. Sıcak havalarda uzun kısa mesafe fark etmeksizin yapıyor. Aynı şey ufak bir polo grubumuz var 7-8 araba onlarda da mevcut hatta arkadaşım geçtiğimiz ay sıfır rapid aldı o da ilk onu sordu bana. Dert edilecek birşey değil yani.

rain man
16-07-2016, 12:10
Hararet göstergesinde oynama var mı? Eğer varsa obd cihazı bağlayıp ıat bakmak gerekir özellikle araç chipli ise.

Soğutmanin yetersiz geldiğine işaret. Eğer hararet göstergesi yukarı oynuyorsa klimayı kapatıp kaloriferi açın. Sıkıştırma sonrası stop edince biraz normal ama her durduğunda açıyorsa dikkat.

Tibia
16-07-2016, 12:32
Aynı şey scirocco aracımda var. Aracı stop etmeden önce her seferinde bekliyorum fakat fan da her seferinde açılıyor. Servise sorduğumda usta korkulacak bişey olmadığını, aracını beklemeden stop edenler için alınmış bi önlem olduğunu söylemişti.

EREN34
16-07-2016, 12:38
Dpf ile alakalı bir durum. Relax :)

burakgunay
16-07-2016, 12:47

Abi tsi denmiş

zx6r
16-07-2016, 12:57
Hararet göstergesinde oynama var mı? Eğer varsa obd cihazı bağlayıp ıat bakmak gerekir özellikle araç chipli ise.

Soğutmanin yetersiz geldiğine işaret. Eğer hararet göstergesi yukarı oynuyorsa klimayı kapatıp kaloriferi açın. Sıkıştırma sonrası stop edince biraz normal ama her durduğunda açıyorsa dikkat.

Değerlerde herhangi bir artış söz konusu değil herzaman nasılsa öyle zaten teyp üstünde yağ basınc su vs göstergeleri var sürekli bakıyorum hep standart 90-95 arası araç stok herhangi chip yazılım söz konusu değil pazartesi baktıracağım neymiş derdi :)

zx6r
16-07-2016, 12:58

arac benzinli bu yüzden dizel partükül filtresinden olması imansız :)

0M42
16-07-2016, 13:12
Aynı şey scirocco aracımda var. Aracı stop etmeden önce her seferinde bekliyorum fakat fan da her seferinde açılıyor. Servise sorduğumda usta korkulacak bişey olmadığını, aracını beklemeden stop edenler için alınmış bi önlem olduğunu söylemişti.

Bu araçlarda elektrikli devirdaim pompasımı var ? Yoksa ne alaka motor durunca soğutma suyunun sirkülasyonuda duruyor fan çalışsa neye yarar

rain man
16-07-2016, 13:14
Değerlerde herhangi bir artış söz konusu değil herzaman nasılsa öyle zaten teyp üstünde yağ basınc su vs göstergeleri var sürekli bakıyorum hep standart 90-95 arası araç stok herhangi chip yazılım söz konusu değil pazartesi baktıracağım neymiş derdi :)

Motora vakıf değilim bir şey diyemem genel yazılım literatürunden anlayarak yorumlamaya çalıştım belki gerçekten normaldir.

Bende eskiden yazılım yokken çok sıkıştırıp 3 4 bin devir arası seyredersem iki üç saatin sonunda aracı kapatınca yapıyordu.

Ardından yazılım yapıldı Turbo büyüdü sıkışık trafikte hararet göstergesi yukarı oynamaya ve fan açmaya başladı. Bi ay içinde ıntercooler büyüttüm. Şu an hiçbirşey yok.

Oznsrl
16-07-2016, 13:24
Bu sıcaklarda normal bence ki zaten çalışıyodur stop edince durmuyodur belli bi sıcaklığa düşene kadar biçok araçta olan bi durum korkulcak bişey yok bence

Y.Emre
16-07-2016, 14:02
Bu araçlarda elektrikli devirdaim pompasımı var ? Yoksa ne alaka motor durunca soğutma suyunun sirkülasyonuda duruyor fan çalışsa neye yarar

Aynı durum tofaşta bile var, elektrikli pompayla ilgili değil mevzu, ayrıca normal bir durum. Bindiğim hemen her arabada farklı sıklıklarda yapardı çocukluktan beri birşey olmadı şimdiye kadar..

EREN34
16-07-2016, 14:29
Abi tsi denmiş

arac benzinli bu yüzden dizel partükül filtresinden olması imansız :)

Tsi kısmı gözden kaçmış. sorry. Su sıcaklığı ile alakalı olabilir mi? Her arabada kontak anahtarı alınca fan durmuyor. Su doğuysan kadar çalışmaya devam ediyor. Bknz: Fiat Bravo mk1

Gökhan Bilgin
16-07-2016, 14:42
Benim 2015 jetta dizelde aynı şekilde benimde dikkatimi çekti ama bakındım bir şey bulamadım

MCN21
16-07-2016, 15:13
Bence sorun yok e serisinde de calisiyor.

kadireren
16-07-2016, 15:51
Aynı durum tofaşta bile var, elektrikli pompayla ilgili değil mevzu, ayrıca normal bir durum. Bindiğim hemen her arabada farklı sıklıklarda yapardı çocukluktan beri birşey olmadı şimdiye kadar..

Aynı durum dediğin gibi şahinde de var söyleyim dedim sonra ne alaka kara düzen araba diye yorumlar gelir dedim söylememiştim yolda duruma göre fan açıp kapatıyor en son kontağı kapattığımda kısa süre yine çalışıp kapatıyor

0M42
16-07-2016, 16:22

Motoru durdurduktan sonra fanın çalışması soğutma amaçlı değil bunu vurgulamak istedim motor durunca motor harareti bir süre artmaya devam eder fan bu yüzden devreye girer fan elektriği kontağa bağla olan araçlarda bu durum olmaz.

Ssamet
16-07-2016, 17:00
Durup stop etme anı hararetin en çok arttığı andır zaten. Havalar sıcak bencede normal

individual
16-07-2016, 17:12
Normal bir durum fan hiç durmuyorsa sabaha kadar çalışıyorsa stop etmiyorsa sorundur.yani şöyle düşün su sıcaklığı 91 oldu fan devreye girdi sen o anda stop ettin ama termostan görevini yapıyor 85dereceye düşürüp stop ediyor.

DOHC
16-07-2016, 17:26
Bana da olmuştu. Kısa süre sonra akü gitti. Akü voltajını, şarj durumunu kontrol ettirin bence.

Erdem K.
18-07-2016, 10:34
fatih merhaba, sorun neymiş ? öğrenebildin mi? umarım sorunsuz çözülmüştür ...

ertantamer
18-07-2016, 12:02
1.6 tdi da fan baya calışıyor. Normal yağ sıcaklığı 100-110 arası zorladığım zaman ise 128-130 arasına cıkıyor normal mi ?

Sezgin
18-07-2016, 13:29
Can sıkacak bır durum degıl, olağan birşeydir bu.
3-4 Tane sıfır Km satın alarak kullandığımız vw'lerin tamamında bu durum soz konusu. Sanırım yağ sıcaklıgı 90 ' ı gecınce falan baslıyordu acmaya.

utkunoa
18-07-2016, 13:45
tsi motorun çalışma prensibini az araştırın, normal.

Onurkk06
18-07-2016, 14:47
Benim roccoda da vardı sıcak soğuk farketmiyor galiba 160 hp lik tsilarda böyle

bugra_0101
18-07-2016, 15:45
tsi larda hatta vw grubun çoğu arabasında zaten stop ettikten sonra bir süre yedek pompa gibi bişey vardı adı aklıma gelmedi şuan suyu bir süre motorda dolaştırıyor yaz-kış fark etmiyor , sıcaklığa görede fan açık tutuyor bir süre normal bir durum korkmanıza gerek yok

zx6r
18-07-2016, 22:04
fatih merhaba, sorun neymiş ? öğrenebildin mi? umarım sorunsuz çözülmüştür ...

Merhaba erdemcim
Servise gittin arkadaşım baktı herhangi bir arıza yakmamış motorda veya yürüyende sorun yok test sürüşü yapıp kusursuz dediler, serviste benzinli golf vardı onda denedik o da yaptı hepsinde var diyorlar uzun yolda klima açık 170ten aşşa düşmedim bastığın için yağ sıcaklığı artıyor o yüzden sık açmış olabilir dediler
Zaten öyle rahatsız edici bir sesi yoktu kaputa eğilince duyuyosun max 30 sn sürüyor ve ne hikmetse servisten çıktıktan sonra kesti bakalım yapacakmı yine

Erdem K.
19-07-2016, 07:22
Merhaba erdemcim
Servise gittin arkadaşım baktı herhangi bir arıza yakmamış motorda veya yürüyende sorun yok test sürüşü yapıp kusursuz dediler, serviste benzinli golf vardı onda denedik o da yaptı hepsinde var diyorlar uzun yolda klima açık 170ten aşşa düşmedim bastığın için yağ sıcaklığı artıyor o yüzden sık açmış olabilir dediler
Zaten öyle rahatsız edici bir sesi yoktu kaputa eğilince duyuyosun max 30 sn sürüyor ve ne hikmetse servisten çıktıktan sonra kesti bakalım yapacakmı yine

durumun normal oluşu sevindirici.

izmire bekliyoruz, bir sonraki ziyaretin öncesi haberleşelim, Bar35 Bey de müsait olursa güzel olur ...

Ers
19-07-2016, 07:24
gayet normal bir durum sıcak havalarda.

olcay_bora
05-11-2019, 18:36
benim mazda da motor ısınsada fan çalışmıyor ama kontagı kapatınca fan calışıyor ne yapmam gerekiyor neyden olabilir

ghibli06
05-11-2019, 19:49
benim mazda da motor ısınsada fan çalışmıyor ama kontagı kapatınca fan calışıyor ne yapmam gerekiyor neyden olabilir

fan müşüründe sıkıntı var gibi, araba çok ısınsa da fan açmıyor demek ki, kapatınca ise röle, müşürden bağımsız otomatik olarak devreyi tamamlayıp fanı çalıştırıyor, dikkat edin hararet yaptırır bu sorun...

olcay_bora
05-11-2019, 20:45
tesekkur ederim fan musuru alayım ben o zaman