PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Schengen vizesi hakkında yardım

Yigit-Y
21-07-2016, 21:47
Beyler darbe muhabbeti oldu malumunuz

16 yaşımda italya
Geçen sene ispanyaya gittim

Yani avrupa görmüşüz çok şükür

Ama sorun şu 28 ağustos italya tatili aldık 4 ay önce

ÖnümüZdeki hafta vize randevusu aldık

Evraklar gırtlak dolu geçen seneden tecrübeliyiz

Sorum şudur darbe girişiminden sonra vizeye başvuru yapmış ve nedensiz red yemiş olan varmı aramızda

En kötü ben size haftaya vize işlemleri sonucunu söylerim :)

TarikS
21-07-2016, 21:58
Maddi konularda güven verdiğin sürece bir problem olmayacaktır. Gelir giderini göster, üzerinde bağ bahçe dükkan vergi levhası vs.

Onlar da sende sağlam olması lazım :D Sırtın yere gelmez

Yigit-Y
21-07-2016, 22:01
Maddi konularda güven verdiğin sürece bir problem olmayacaktır. Gelir giderini göster, üzerinde bağ bahçe dükkan vergi levhası vs.

Onlar da sende sağlam olması lazım :D Sırtın yere gelmez

Daha önce gittiğim ülke zaten

Geçen senede ispanya sorunduz aldık

Tek çekincemiz darbe ohal mevzuları yoksa her konu sağlam :)

johnie
21-07-2016, 22:26
öm attım ona bakıver

R.I.P
21-07-2016, 22:42
vizede durum ne bilmiyorum fakat iş nedeni ile sık y.dışı seyahatimiz oluyor çıkışlarda şirkette çalıştığına ve çıkış nedenini gösterir bir yazı talep edildiği yönünde bilgi geldi bugün

Yigit-Y
21-07-2016, 22:46
vizede durum ne bilmiyorum fakat iş nedeni ile sık y.dışı seyahatimiz oluyor çıkışlarda şirkette çalıştığına ve çıkış nedenini gösterir bir yazı talep edildiği yönünde bilgi geldi bugün

Onu bende öğrendim bugün çıkışta bizim polis amcalar soruyor

O belgeler kartvisit herşey full

Kesicide

İtalya bana irtica yapar bu türk diye vize vermemezlik yapar mı diye korkuyorum

Tatil parası yanma söz konusu :)

Dragger
21-07-2016, 22:47
İspanya geçende aldık 45 gün mü ne verdi şerefsizler, hayatta bir daha ordan almam.

Amerika 10 sene veriyor, kıçıkırık ispanya 45 gün şaka gibi.

johnie
21-07-2016, 22:50
İspanya geçende aldık 45 gün mü ne verdi şerefsizler, hayatta bir daha ordan almam.

daha önce ispanyadan alıp başka ülkeye giriş yaptınız mı ? Özellikle buna çok dikkat ediyorlar.

johnie
21-07-2016, 22:51

iş nedeni ile yapıyorsanız zaten, neden gittiğini, gittiğin kişinin burada ki gibi ( vergi levhası, imza sirküsü vs vs vs ) bütün şirket evraklarını istiyor. Davetiye, falan falan falan.. tam bir kağıt ısrafı ama işte adamlar istiyor.

Dragger
21-07-2016, 22:53
Yok ilk kez aldık, pişman da olduk zaten. Aynı tarihlerde aynı şartlara sahip arkadaşlarım almanya ve italyadan aldılar 6 ay verdi.

onursumer
21-07-2016, 22:57
gidişin donuşun garanti olduğu belgelendiği surece sorun çıkıcağını sanmıyorum kolay kolay

berko
21-07-2016, 22:58
İtalya için yeni aldım vize. Arkadaşın 11 temmuz benim 12 temmuz randevu vardı. Bana 14 temmuzda vize çıktı. Arkadaşın pazartesi ilk randevulardan olduğu için bir sonraki hafta pazartesi konsolosluğa gitmeleri istenmiş, idatanın dediği standart prosedürmüş bu ne kadar doğru bilmiyorum. Bu hafta pazartesi gidip başvuruyu yaptı ama daha vize gelmedi.

Bu salı günü yunanistana başvuran arkadaş bugün aldı vizeyi.

Uur
21-07-2016, 23:05
Bende balayına ispanyaya gideceğim aldı beni bir korku bileti filan aldık bu ohalden sebep bugün bende bu konuyu düşünüyordum tam.

Evrenoz
22-07-2016, 07:09
Geçtiğimiz Çarşamba günü yunanistana başvurdum,
Haftaya belli olur herhalde durum..
Haber veririm ben de

Yigit-Y
22-07-2016, 07:34
16 temmuzdan sonra başvıru yapıp red yiyen yoksa sıkıntı yok

Kamudakiler çıkamıyor zaten

Bekliyoruz inş sıkıntı yoktur o kadar para verdik

ukku
22-07-2016, 07:35
Benim de önümüzdeki hafta İtalya vize randevum var, hakkımızda hayırlısı :)

Bildiğim kadarıyla vize sürecinde hiç bir fark yok.

Radyoda ve internette gördüğüm kadarıyla yurtdışına çıkışta pasaport kontrolünde;
- Maaşlı çalışanların yaptıkları işi, ne zamandır yaptıklarını filan ispatlayacak belgeleri iş yerinden alıp yanında hazır bulundurması gerekiyormuş,
- İşverenlerin ise ise şirketiyle ilgili evrakları yanında bulundurup, yaptıkları işi ispatlayabilmeleri gerekiyormuş.
Bu kontrollerin uzun sürmesinden dolayı uçuşunuzdan 4 saat önce havaalanında olun diyorlar.

Yigit-Y
22-07-2016, 07:38
Benim de önümüzdeki hafta İtalya vize randevum var, hakkımızda hayırlısı :)

Bildiğim kadarıyla vize sürecinde hiç bir fark yok.

Radyoda ve internette gördüğüm kadarıyla yurtdışına çıkışta pasaport kontrolünde;
- Maaşlı çalışanların yaptıkları işi, ne zamandır yaptıklarını filan ispatlayacak belgeleri iş yerinden alıp yanında hazır bulundurması gerekiyormuş,
- İşverenlerin ise ise şirketiyle ilgili evrakları yanında bulundurup, yaptıkları işi ispatlayabilmeleri gerekiyormuş.
Bu kontrollerin uzun sürmesinden dolayı uçuşunuzdan 4 saat önce havaalanında olun diyorlar.

Aynen dün eşim söyledi bizim gidiş ağustos sonu

İnş o zamana kadar sakinleşir eski haline döner yoksa tatili zehir edecekler :)

turbo&quattro
22-07-2016, 07:38
Bu yurtdisina cikarken bi ton evrak gosterme vs mevzusu nedir Yahu?

Yigit-Y
22-07-2016, 07:40

Fetö cü avı işte kaçıyormusun öğrenmeye çalışıyorlar

ukku
22-07-2016, 07:41
Aynen dün eşim söyledi bizim gidiş ağustos sonu

İnş o zamana kadar sakinleşir eski haline döner yoksa tatili zehir edecekler :)

Dün Binali Yıldırım süreç 1.5 ayda da bitebilir, 3 ayı tedbirli belirledik dedi. Ama öyle de olsa ağustosu kurtarmıyor galiba. Bol şans :)

PiscocuK
22-07-2016, 07:41
Benimde bir arkadasim yeni basvuru yapti dün. Yetisirse bende bilgi veririm

EREN34
22-07-2016, 07:55
Vize verme konusu daha sıkı ama alınmayacak bir durum değil. düzenli ve yeterli bir gelir belgeleniyorsa ve diğer evraklar kusursuz teslim esiliyorsa vize veriliyor.

Tunacan
22-07-2016, 07:59
Artık her Avrupa ülkesi verebildiği kadar kısa vermeye çalışıyor vizeyi.
4 yıl önce İtalya 1 yıllık verdi. Geçen yıl Yunanistana başvurmuştum. 3 ay verdiler. Akabinde Amerikadan 10 yıllık aldım. Daha sonra yine Yunanistan 45 gün verdi.. Süreler git gide kısaldı. Belki bana özel durumdur bilemiyorum.

skunk11
22-07-2016, 08:24

bu zaten yaklaşık 2 2.5 yıldır hollanda almanya fransa filan isteniyor, baya da kolaylık sağlıyor hatta

clioGT
22-07-2016, 08:37
değişken işler şu verilen vizeler. italya bana 3 ay verdi, kardeşime almanya 1 sene verdi. o yıulda 3 defa yurtdışına çıkıyor ben belki 30 defa çıkıyorum.

evrakların tam olduğu sürece sıkıntı olmaz diye düşünüyorum ben de.

Eworen
22-07-2016, 08:55
İspanya genelde ya kısa veriyor ya da daha beterini yapıp tek giriş çıkış vize veriyor
Bana en son öyle vermişti ve giriş çıkış hiç bir işe yaramıyor tabikide
İtalya ve Fransa multi veriyor genelde süre muamma ama bu kişiden kişiye göre değilde kafalarına göre diyebiliriz
İngiltere vizesine extra extra dikkat edin bazen vize vermeleri 1 aydan uzun sürebiliyor daha önce almışlığınıza yaşamışlığınıza bakılmaksızın.. planları tüm ülkelere göre önceden yapılmalı vize süresi std başvuru esnasında istediğiniz süre kadar para veriyorsunuz zaten ( 6 aylık-1 yıllık-2 yıllık vb.. ) ama ne kadar çok istenen süre o kadar sıkıntılı süreç..Amerika otomatiğe bağlayıp 10 yıllık veriyor genelde..

mrbars
22-07-2016, 09:12
Geçen haftalarda 3 yıl Schengen'i kapınca kendimi Almanya Başkonsolosu gibi hissettiğimden atıyor da olabilirim ama vize konusundaki süreçte bir değişiklik yok gibi.

Çıkışlarda da herkes kim olduğunu, niye çıktığını ispatlayabilir durumda evrak isteniyor.
Vizeye başvururken istenen evrakların bir kopyası yanımızda olacak.

Yigit-Y
22-07-2016, 09:27
http://www.sozcu.com.tr/2016/gundem/yurt-disina-cikacaklar-dikkat-2-1325389/

ahk
22-07-2016, 09:51

amerika ve ingiltere 10 yıllık veriyor diğer ülkelerde yok. Fakat mesela ingiltere her yıl için vize ücretini katlıyor şaka gibi.

yıllardır almanya'dan alırım. Hep 5 yıllık alıyorum. Kızıma 2 aylıkken ilk aldığımda 3 yıllık verdiler gerçi pasaport süreside 5 yıldı sanırım o yüzden oldu. Arsa tapu bağ bahçe götürmem hesap bilgileri ve vergi levhası yetiyor. Sizin orada kalmayacağınızı yani onlara yük olmayacağını anlarlarsa sorunsuz vize verirler.

XoR
22-07-2016, 11:06
Giriş çıkış sayınız fazla olduğu sürece vizeyi veren ülkenin farkı olmuyor.

ilk vizemi 15 günlük vermişti Almanya (12-15 sene olmuştur) peşine farklı ülkelerden ala ala şuanda aldığımda 1 sene ve çoklu giriş veriyor ülke farketmeksizin

aknard
22-07-2016, 11:14
kuzenim herhangi bir eksik problem vs olmamasına rağmen fransa vizesi alamadı sebepsiz yani. sonuç salı günü belli oldu. Turistik amaçlı 1 hafta süreli.

johnie
22-07-2016, 11:16
Italya Tic Odasında vize için başvurduğumuz kişi ile görüştüm ;

Herhangi bir değişiklik olmadığını normal prosedürün devam ettiğini söylüyor. Red vs almak değilde kısa süreli verirler en fazla.
Italya banka da ki paraya bakıyor biraz :) Conconlu göz kamaştırıcı bir dökümünüz varsa dert etmeyin

XoR
22-07-2016, 11:16
Türkiyeye geri döneceğinize ikna olmazlarsa belge eksiği olmadığı halde vize vermeyebilirler.

Tek aradıkları baktıkları belgelerde vs sizin Türkiyeye geri döneceğinize dair kanıt iş ilişkisi durumları.

srdralc
22-07-2016, 11:32
Avrupa şuan da bizden korkuyor açıkcası, bu siyasi anlamda değil.

Adamın maddi durumu iyi, ülkesinde ki mülteci ve şimdi OHAL mevzularından sıkılmış buralara gelip kalma konusunda arayış içinde olabilir kanısıyla bence süreler düşürüldü.

Bunun yanı sıra İspanya'da geçen halk sokağa döküldü Turist istemiyoruz diye 80 Milyon civarı turist geliyormuş ülkeye.
Belki bununla da bir bağ kurulabilir.

Amerika konusunda ise şartlarını sağlayabilmek zor, sağladığın takdirde zaten adamın bir chip yerleştirmediği kalıyor ondan kafaları saat :)

Tunacan
22-07-2016, 11:49
Amerikanın havalimanında uçağa binmeden yıllardır uyguladığı güvenlik önlemine(gözen güvenlik) Almaya'da başlamış bu arada..

Evrenoz
22-07-2016, 12:06
İspanya genelde ya kısa veriyor ya da daha beterini yapıp tek giriş çıkış vize veriyor
Bana en son öyle vermişti ve giriş çıkış hiç bir işe yaramıyor tabikide
İtalya ve Fransa multi veriyor genelde süre muamma ama bu kişiden kişiye göre değilde kafalarına göre diyebiliriz
İngiltere vizesine extra extra dikkat edin bazen vize vermeleri 1 aydan uzun sürebiliyor daha önce almışlığınıza yaşamışlığınıza bakılmaksızın.. planları tüm ülkelere göre önceden yapılmalı vize süresi std başvuru esnasında istediğiniz süre kadar para veriyorsunuz zaten ( 6 aylık-1 yıllık-2 yıllık vb.. ) ama ne kadar çok istenen süre o kadar sıkıntılı süreç..Amerika otomatiğe bağlayıp 10 yıllık veriyor genelde..

Bold Kısım İngiltere'de geçerli.
Örnek olarak Yunanistan schengen vizesinde, vize ücreti sabit.
Vizenin ne kadar çıkacağı ise şans.. Geçen sene 3 ay çıkmıştı bana. Bu seneki başvurumu 2 gün önce yaptım, ne çıkacağı muallak

Eworen
22-07-2016, 12:19
Bold Kısım İngiltere'de geçerli.
Örnek olarak Yunanistan schengen vizesinde, vize ücreti sabit.
Vizenin ne kadar çıkacağı ise şans.. Geçen sene 3 ay çıkmıştı bana. Bu seneki başvurumu 2 gün önce yaptım, ne çıkacağı muallak

Ulke ulke gittim iste aciklamada ingiltereden devam edip proseduru yazdim
Ingiltereden cok fazla vizem var ama 6 aydan fazla hic almadim
Neden pahali elim gitmedi :)
2 yillik 330£
5 yillik 600£
10 yillik 750 £
Gibi fiyatlardaydi yanlis hatirlamiyorsam

Emre-Dylan
22-07-2016, 12:29
Donanımhaberde gezerken şöyle bir konu açmış moderatörlerden biri belki işinize yarar;

Türkiye’de 20 Temmuz itibarıyla 3 aylık olağan üstü hal ilan edildi. OHAL ilanı öncesinde yurtdışına çıkışlarla ilgili getirilen bir dizi zorunluluk (uçuş kısıtları ve SGK dökümü istenmesi vb) ilanla birlikte artmış oldu. İşte maddeler halinde prosedürler:

1) Normal pasaportlu vatandaşlara pasaport kontrolü sırasında yaptıkları iş sorulmakta ve bunu kanıtlayacak bir belge istenmektedir. Yanlarında mutlaka işyeri kimliği veya işyerinden alınmış bir yazı olması gerekmektedir. İş verenler, sahip olduğu işyeri belgelerini yanlarında bulundurmalıdır.

2) Yurtdışına çıkmak isteyen öğrencilerden ise öğrenci belgesi talep edilebilmektedir.

3) Herhangi bir yerde çalışmıyorsanız sigortasından yararlandığınız yakınlarınızın sigorta dökümlerini yanınızda bulundurmalısınız.

4) Emekli ya da BAĞKUR’a bağlı yolcuların yanında mutlak SGK dökümleri olması gerekmektedir.

5) Eğer kamu çalışanıysanız yanınızda mutlaka çalıştığınız kuruma ait bir yazı ve yazıda da “yurtdışına çıkılmasına mani bir durum yoktur” ibaresinin yer alması gerekmektedir.

6) Yeşil pasaportlu olup aktif olarak kamuda çalışan kişiler havalimanında önce vize ihlal bölümüne (Atatürk Havalimanı için G kontuarının arkasında bulunuyor) gitmeleri gerekmektedir. Burada GBT araştırması yapıldıktan sonra seyahat edecek kişilerden bilet, pasaport ve çalıştığı kurumdan alınmış “yurtdışına çıkmasına mani bir durum yoktur” yazısının ıslak imzalı hali istenmektedir. İşyeri yazısında bu ibare yer almayanların uçuşuna izin verilmeyeceği ısrarla belirtiliyor. Tüm evraklar tam ise uçmasına izin veriliyor.

7) Yeşil pasaportlu emeklilerin ise vize ihlal bölümüne gittikten sonra pasaport ve biletlerini ibraz etmeleri gerekmektedir. GBT araştırması sonucunda herhangi bir sorun yok ise uçmalarına izin verilmektedir.

8) Asker emeklilerinin GBT’si için ayrı bir bölümle iletişime geçilmekte ve yapılan araştırma sonucunda herhangi bir sorun çıkmazsa uçmalarına izin verilmektedir.*

* Nüfus cüzdanıyla girilebilen Gürcistan ve Kuzey Kıbrıs Cumhuriyeti’ne gidecek vatandaşların yukarıda bahsedilen evrakları yanlarında bulundurduğu sürece nüfus cüzdanlarıyla geçiş yapmalarına izin verilmektedir.

Tüm bu prosedürler vakit alacak işler olduğundan yurtdışına seyahat edecek yolcuların havalimanına uçuştan 4 saat önce gitmeleri önerilir.

johnie
22-07-2016, 12:35

abi, şirket çalışanı için bir evrak hazırlıyorum yemin ediyorum tam bir kağıt israfı.
İnternet ortamında evrakların yüklenip hazırlanması gereken bir sistem geliştirmeleri lazım bence..

Emre-Dylan
22-07-2016, 12:48
Beyler darbe muhabbeti oldu malumunuz

16 yaşımda italya
Geçen sene ispanyaya gittim

Yani avrupa görmüşüz çok şükür

Ama sorun şu 28 ağustos italya tatili aldık 4 ay önce

ÖnümüZdeki hafta vize randevusu aldık

Evraklar gırtlak dolu geçen seneden tecrübeliyiz

Sorum şudur darbe girişiminden sonra vizeye başvuru yapmış ve nedensiz red yemiş olan varmı aramızda

En kötü ben size haftaya vize işlemleri sonucunu söylerim :)

Abi senin sorununu anlattım konuyu açan moderatöre şöyle yazmış.

Genelde 2. maddeden dolayı seyahat amacı belirtilmemiştir uyarısıyla beraber red alanlar oldu. Ama aynı aileden 2 kişi aynı evraklarla başvuruyor birine çıkıyor birine çıkmıyor gibi durumlarda mevcut. Sebebi tam olarak bilinmese de, bu başvuru yapacağınız dönemde konsolosluk görevlisinin elinde olan bir şey.

Ek olarak İtalya çok fazla turist aldığı için (Türkiye ve Doğu Akdeniz ülkelerine gidemeyen turistlerin İtalya’ya yönelmesiyle ülkede ‘aşırı turist yüklemesi’ oldu. İtalyan kentleri gelen turist sayısında kısıtlamaya gidilmesini talep etti.) şu dönemde yeni turist kabul etmiyor. Bu sebepten İtalya vize konusunda biraz daha sıkı prosedür uyguluyor.

Yigit-Y
22-07-2016, 12:49
Abi senin sorununu anlattım konuyu açan moderatöre şöyle yazmış.

Genelde 2. maddeden dolayı seyahat amacı belirtilmemiştir uyarısıyla beraber red alanlar oldu. Ama aynı aileden 2 kişi aynı evraklarla başvuruyor birine çıkıyor birine çıkmıyor gibi durumlarda mevcut. Sebebi tam olarak bilinmese de, bu başvuru yapacağınız dönemde konsolosluk görevlisinin elinde olan bir şey.

Ek olarak İtalya çok fazla turist aldığı için (Türkiye ve Doğu Akdeniz ülkelerine gidemeyen turistlerin İtalya’ya yönelmesiyle ülkede ‘aşırı turist yüklemesi’ oldu. İtalyan kentleri gelen turist sayısında kısıtlamaya gidilmesini talep etti.) şu dönemde yeni turist kabul etmiyor. Bu sebepten İtalya vize konusunda biraz daha sıkı prosedür uyguluyor.

inşallah piyango bana vurmaz :D

Emre-Dylan
22-07-2016, 12:52
inşallah piyango bana vurmaz :D

Abi inşallah :D Ama çok saçma bi sistem olmuş adam turist kabul etmiyor rahatlığa bak

Evrenoz
22-07-2016, 13:06
Ulke ulke gittim iste aciklamada ingiltereden devam edip proseduru yazdim
Ingiltereden cok fazla vizem var ama 6 aydan fazla hic almadim
Neden pahali elim gitmedi :)
2 yillik 330£
5 yillik 600£
10 yillik 750 £
Gibi fiyatlardaydi yanlis hatirlamiyorsam

Aynen fiyatlar çok saçma
Pound da ucuz bir şey değil ki meret.
Gideceğim zaman çıkartıyorum 6 aylık.. 1 daha gideceksem 3-5 yıl sonra 1 kez daha 6 aylık çıkarırım
Kontrol ettim benim İngiltere de yeni bitmiş. bi daha ne zaman giderim kim bilir

Yigit-Y
26-07-2016, 12:53
idata nın vip hizmeti ile dün başvuru yaptım bugün konsoloslukta yarın sonuç çıkar dediler bakalım ne olacak :D

28 ine kadar sürem var tatili iptal etmem için vize için fena kaçtı bundan sebep :D

M_PROJECT
26-07-2016, 13:20
3 gunluk yurt disi toplantisina 5 gunlun vize verilen arkadasim var . ( bu arada pasaportunda sayfa kalmadi , son 5 senedir elite plus zaten :) ) fuck your visa

clioGT
26-07-2016, 13:33
haftaya da benim var bakalım:)

Yigit-Y
27-07-2016, 10:22
3 aylık vize verdiler italyan abilerimiz çok şükür sisteme darbe gelmemiş :D

şimdi başka bir sorum var

kurbanda fransaya gitmek istiyorum

italyadan alınma schengen vizesi ile istanbuldan direk fransaya giriş yapabilirmiyim

yoksa italya üzerinden fransayamı gitmem gerekir :D

tecrübeli arkadaşlardan cevaplar bekliyorum

ufuksaracci
27-07-2016, 10:24
Yigit-Y multupass ise istediğin gibi girip çıkış yapabilirsin. Vize de number of entres yazan yerde mult yazması lazım .

Yigit-Y
27-07-2016, 10:26
Yigit-Y multupass ise istediğin gibi girip çıkış yapabilirsin. Vize de number of entres yazan yerde mult yazması lazım .

o multi abi zaten yani ben fransaya uçak biletimi alıp direk gidebilirmiyim.

fransa gümrüğü sıkıntı çıkarmadan ülkesine kabul edebilir mi ?

ufuksaracci
27-07-2016, 10:29
Vİze suren bitene kadar istediğin ülkeye girip çıkabilirsin . Sadece ilk girişinde vizenin alındığı ülkeye bir kere girip çıkman lazım , sonrası sana kalmış. Ben genelde Yuninstan'dan alıyorum vize , buradan feribotla günü birlik sakız adası yapıyorum sonrasında diger ülkelere geçiyorum .

Yigit-Y
27-07-2016, 10:31
Vİze suren bitene kadar istediğin ülkeye girip çıkabilirsin . Sadece ilk girişinde vizenin alındığı ülkeye bir kere girip çıkman lazım , sonrası sana kalmış. Ben genelde Yuninstan'dan alıyorum vize , buradan feribotla günü birlik sakız adası yapıyorum sonrasında diger ülkelere geçiyorum .

zaten 28 ağustosda italya gidiyorum ilk sonra dönüyorum 12 eylül de fransaya gitmeyi planlıyorum o zaman ben bi uçak bileti bakmaya başlıyayim :D

clioGT
27-07-2016, 10:31
o multi abi zaten yani ben fransaya uçak biletimi alıp direk gidebilirmiyim.

fransa gümrüğü sıkıntı çıkarmadan ülkesine kabul edebilir mi ?

gidersin gidersin.

bir tek benim yaşadığım sıkıntı, sıkıntı da değil asında, huzursuzluk, almanyanın bazı şehirlerinin polisleri çok inceliyolar:) o kadar.

harici gidersin. yanında otel rezervasyonun ve dönüş bileti çıktın da bulunsun sorarlarsa diyerekten, kafi.

Yigit-Y
27-07-2016, 10:33
gidersin gidersin.

bir tek benim yaşadığım sıkıntı, sıkıntı da değil asında, huzursuzluk, almanyanın bazı şehirlerinin polisleri çok inceliyolar:) o kadar.

harici gidersin. yanında otel rezervasyonun ve dönüş bileti çıktın da bulunsun sorarlarsa diyerekten, kafi.

booking den ayarlarım onuda kabul ederler sanırım :)

clioGT
27-07-2016, 10:35
booking den ayarlarım onuda kabul ederler sanırım :)

aynen öyle:)

optimus_prime
27-07-2016, 10:38
idata nın vip hizmeti ile dün başvuru yaptım bugün konsoloslukta yarın sonuç çıkar dediler bakalım ne olacak :D

28 ine kadar sürem var tatili iptal etmem için vize için fena kaçtı bundan sebep :D

İDATA bu hafta bana 1 yıl verdi benim müdüre 4 yıl verdiler :D

optimus_prime
27-07-2016, 10:40
3 aylık vize verdiler italyan abilerimiz çok şükür sisteme darbe gelmemiş :D

şimdi başka bir sorum var

kurbanda fransaya gitmek istiyorum

italyadan alınma schengen vizesi ile istanbuldan direk fransaya giriş yapabilirmiyim

yoksa italya üzerinden fransayamı gitmem gerekir :D

tecrübeli arkadaşlardan cevaplar bekliyorum

hocam girersin ama bir daha italya vizesi almaya kalkarsan 1 hafta falan anca verirler. İlk gittiğin ülke italya olsun

Yigit-Y
27-07-2016, 11:00
İDATA bu hafta bana 1 yıl verdi benim müdüre 4 yıl verdiler :D

darısı benimde başıma da siz ticari vizemi aldınız ?

clioGT
27-07-2016, 11:01
hocam girersin ama bir daha italya vizesi almaya kalkarsan 1 hafta falan anca verirler. İlk gittiğin ülke italya olsun

arkkdaş önce italyaya gidecek sonrasında fransaya gitmeyi soruyor sanırım?

S.Saka
27-07-2016, 11:14
Arkadaşlar bende başvuruyu yaptım almanya için sonuç bekliyorum.

Şöyle bir sıkıntı var Almanya vizesiyle ilk girişte isviçreye girebilirmiyim ?

Yani almanyadan vize alcam isviçreye giricem yada fransaya. Basele gidicem ama ordan almanyaya geçicem.

ahk
27-07-2016, 11:40
ilk girişin vize aldığın ülke olmaz ise o ülkeden bir daha vize almakta sıkıntı yaşayabilirsin.

optimus_prime
27-07-2016, 11:50
darısı benimde başıma da siz ticari vizemi aldınız ?

yok turistik

Evrenoz
27-07-2016, 13:45
Geçen hafta başvurduğum Schengen vizem bugün çıktı
6 ay vermişler.. Önceki schengenim 3 aylıktı ve biteli 8-9 ay olmuştu
Yunanistan konsolosluğundan başvurmuştum.

mrbars
27-07-2016, 13:52
Arkadaşlar bende başvuruyu yaptım almanya için sonuç bekliyorum.

Şöyle bir sıkıntı var Almanya vizesiyle ilk girişte isviçreye girebilirmiyim ?

Yani almanyadan vize alcam isviçreye giricem yada fransaya. Basele gidicem ama ordan almanyaya geçicem.

İsviçre soru sorabilir niye bizden almadın diye ama problem çıkmaz.
Ancak Almanya'dan aldığın vizeyle, vize süresi boyunca Almanya'ya gitmen gerek. Gitmezsen Almanya problem çıkartıyor bir sonraki başvuruda.

Bu arada, İngiltere'den bugün 10 sene aldım sorunsuz. Daha önce 6 ay akabinde 2 yıl akabinde 5 yılım vardı.

S.Saka
27-07-2016, 14:18
İsviçre soru sorabilir niye bizden almadın diye ama problem çıkmaz.
Ancak Almanya'dan aldığın vizeyle, vize süresi boyunca Almanya'ya gitmen gerek. Gitmezsen Almanya problem çıkartıyor bir sonraki başvuruda.

Bu arada, İngiltere'den bugün 10 sene aldım sorunsuz. Daha önce 6 ay akabinde 2 yıl akabinde 5 yılım vardı.

Abi bundan önce aldığım 3 aylık Almanya vizesiyle Avusturya ya gittim Almanya ya gitmedim inşallah sorun etmezler.

S.Saka
07-10-2016, 11:57
Bize çıktı pazartesi gidiyorum arkadaşlar. Ama bu Ohal'dan dolayı yazı filan gerekiyor mu ? Tatil amaçlı gidiyorum.

Kahn23
07-10-2016, 12:10
Bize çıktı pazartesi gidiyorum arkadaşlar. Ama bu Ohal'dan dolayı yazı filan gerekiyor mu ? Tatil amaçlı gidiyorum.

Devlet memuru ya da yeşil pass sahibi değilsen sorun yok.

MK8800
15-08-2017, 11:07
Herkese kolay gelsin bir sorum olacaktı .

Hızlı-Acil adı her neyse bu tip schengen üzerinden daha önce başvuru da bulunan var mı acaba ?

Daha önce yurtdışı çıkışı olmayan öğrenci pasaportuna sahip bir arkadaşımın benimle Eylül ortası Fransa'ya gelmesi gerekiyor .

Baba rahmetli annesi ise ev hanımı yani gelir olarak gösterebileceği herhangi bir dayanağı da bulunmuyor . Fransa'dan normal schengen başvurusunda sıkıntı yaşar diye düşünüyorum .

Bu kişiye en hızlı schengeni hangi ülkeden , hangi şartlarda alırız acaba ?

Ek olarak seyahat süresi boyunca örnek ben kefil olabilir miyim giderlere ? Ayrıca orada 4 yıldır aktif pozisyonda şirketim var oranın aracılığı ile davetiye çıkarsak ne derece faydası olur ?

Yardımcı olanlara şimdiden teşekkürler

Dragger
15-08-2017, 11:21
İtalyadan rahat alınıyor, ilk seferde 1 yıl verdi bana.

XoR
15-08-2017, 11:23
Kısa süreli staj yapacaktır, tüm konaklama ve yeme içme giderleri şirketimiz garantisi altındadır. Staj süresi bittiğinde Türkiye'ye geri dönecektir ibaresi ekleyerek lokal şirket üzerinden hazırlanan davetiye ıslak imza kaşe antetli kağıda. Bu şekilde hazırlanan davetiye vizede etkili olacaktır MK8800

Dağhan
15-08-2017, 14:20
İtalyadan rahat alınıyor, ilk seferde 1 yıl verdi bana.

İtalya bir tek benim canımı yaktı sanırım, 3. schengenimi aldım İtalya'dan daha öncesinde İspanya ve Norveç vardı, 3 ay verdiler. :)
Ancak çok duydum İtalya'nın diğer ülkelere göre nispeten daha rahat olduğunu.

Hızlı-Acil adı her neyse bu tip schengen üzerinden daha önce başvuru da bulunan var mı acaba ?

Daha önce yurtdışı çıkışı olmayan öğrenci pasaportuna sahip bir arkadaşımın benimle Eylül ortası Fransa'ya gelmesi gerekiyor .

Baba rahmetli annesi ise ev hanımı yani gelir olarak gösterebileceği herhangi bir dayanağı da bulunmuyor . Fransa'dan normal schengen başvurusunda sıkıntı yaşar diye düşünüyorum .

Ek olarak seyahat süresi boyunca örnek ben kefil olabilir miyim giderlere ? Ayrıca orada 4 yıldır aktif pozisyonda şirketim var oranın aracılığı ile davetiye çıkarsak ne derece faydası olur ?

Sizin kefil olmanız kesinlikle etkili olacaktır.
Çünkü özellikle bu zor zamanlarda tüm belgeler eksiksiz olsa dahi vize reddi yiyen çok kişi tanıyorum.
Siz kefil olursanız, aynı zamanda şirketiniz üstünden davetiye yaparsanız olumlu yansıyacaktır.
Bunun haricinde klasik vize evraklarında eksik olmamasına dikkat edin derim. Uçak biletlerini almak şart, gidiş dönüş biletleri görmeden sıkıntı yaşanıyor.
Bazı ülkeler Booking bazı ülkeler ise AirBnb rezervasyonlarını kabul etmiyor artık. Sizinle kalacaksa misafiriniz nerede kalacağını mutlaka belirtin derim.

Ülke anlamında ise Almanya'nın, Fransa'nın zor olduğunu duydum. Macaristan çok cimri ve vizesi çok geç çıkar (seyahatten 24-48 saat önce)
İspanya süre anlamında cimri ancak çok red yiyen duymadım. İtalya, Yunanistan vs daha bonkörler vize konusunda.
Ama bu hususta dikkat etmeniz gereken vize alındığı yerden giriş yapılmadığı takdirde pasaport kontrollerinde sorun yaşanabiliyor.
Misal Fransa vizesi aldınız. Ancak Schengen bölgesine ilk girişiniz Almanya'dan. Böyle bir durumda Almanya, Fransa'dan vize almışsınız ilk olarak Fransa'dan giriş yapın diyebiliyor. Ancak ilk giriş Fransa'dan olsa sonra Almanya'ya seyahat etseniz herhangi bir problem yaşamıyorsunuz. Buna da dikkat etmenizi öneririm.

ES353
30-09-2017, 20:23
arkadaşlar merhaba, aralık 3 de parise gidicem biletler ve otel rezervasyonu hepsi hazır. 3 gece pariste kalıp ordan uçakla amsterdama geçip 2 gün amsterdam ve sonra istanbula dönüş. şimdi ilk defa çıkacağım için olaya hakim değilim. direk fransa konsolosluğundan mı başvuru yapmam gerek yoksa aracı kurumlara mı gitmem gerekiyor ayrıca vizeye uçuş tarihinden ne kadar önce başvurmalıyım.uçuş vaktinden 20 gün önce başvursam olur mu ? pasaportum yeni geldi. bilgilendirirseniz sevinirim.

Yigit-Y
30-09-2017, 20:25
arkadaşlar merhaba, aralık 3 de parise gidicem biletler ve otel rezervasyonu hepsi hazır. 3 gece pariste kalıp ordan uçakla amsterdama geçip 2 gün amsterdam ve sonra istanbula dönüş. şimdi ilk defa çıkacağım için olaya hakim değilim. direk fransa konsolosluğundan mı başvuru yapmam gerek yoksa aracı kurumlara mı gitmem gerekiyor ayrıca vizeye uçuş tarihinden ne kadar önce başvurmalıyım.uçuş vaktinden 20 gün önce başvursam olur mu ? pasaportum yeni geldi. bilgilendirirseniz sevinirim.

İlk girdiğin ülkeden alman hayrına olur

Ahmet.S
30-09-2017, 20:38
Vize başvurularını son dakkaya bırakmamak gerek olabildiğince erken başvuru yapın vize için.

SCfr
30-09-2017, 20:51
Aracı kurum kısa süreli için vfs global var ordan başvurluyor

ES353
30-09-2017, 21:00
Vize başvurularını son dakkaya bırakmamak gerek olabildiğince erken başvuru yapın vize için.
yanımda gelecek arkadaş işe yeni girdi 2 ay deneme süresi olduğu için izin almak istemiyor kasım 15 de 2 ay ı doluyor o yüzden 20 gün önceden başvurma durumumuz olabilir yoksa bugünlerde başvurucaktık

Aracı kurum kısa süreli için vfs global var ordan başvurluyor
evet vfs globali biliyorum ama burdan değilde direk konsolosluktan başvuramıyor muyuz kısa süreli olduğu için ?

gespenster
30-09-2017, 21:00
ilk italya 3 ay sonraki vizede 6 ay en sonuncuda 1 yıl verdi schengeni.
hepsini italyadan aldım

SCfr
30-09-2017, 21:14
yanımda gelecek arkadaş işe yeni girdi 2 ay deneme süresi olduğu için izin almak istemiyor kasım 15 de 2 ay ı doluyor o yüzden 20 gün önceden başvurma durumumuz olabilir yoksa bugünlerde başvurucaktık

evet vfs globali biliyorum ama burdan değilde direk konsolosluktan başvuramıyor muyuz kısa süreli olduğu için ?

Benim bildiğim kısa süreli turistik gezilerde oradan başvuruluyor. 6 ay ve daha uzun süreler için gidiliyor olması gerekiyor.

optimus_prime
30-09-2017, 21:54
aracı kurumdan işini daha kolay halledersin konsolosluklarla uğraşılmaz

1 ay önceden başvuracaksın diye kural yok zaten başvuru formuna sana vize lazım olan günleri belirtiyorsun.

ben hep italyadan aldım biraz daha kolay çıkıyor diye biliyorum ama değişebilir

onursumer
30-09-2017, 21:56

ilk giriceginiz ulkeye basvurun , araci kurum hatta firma kullanin yoksa randevuda bile zorlanirsiniz

MK8800
30-09-2017, 22:09

ES353 Yukarıda belirttiğim durumda olan arkadaşıma Yunanistan'dan aldık sıkıntı yaşamadık .

onursumer
01-10-2017, 14:55
ES353 Yukarıda belirttiğim durumda olan arkadaşıma Yunanistan'dan aldık sıkıntı yaşamadık .

yazın denk gelirse bende annemlerde direk yunandan alıyor , vize çıktıktan sonra bodrum-kos adası günübirlik gir çık yapıyorsun kolayca sıkıntı olmuyor :)

blow07
01-10-2017, 15:48
yeni konu açmak istemedim bende buradan sorayım.

Sömestr tatilinde 27 Ocak'ta Almanya'ya tatile gideceğim dayımın yanına. Schengen mi yoksa davetiye ile mi vize yi kolay alırım ? :)

Grimlord
01-10-2017, 16:08
yeni konu açmak istemedim bende buradan sorayım.

Sömestr tatilinde 27 Ocak'ta Almanya'ya tatile gideceğim dayımın yanına. Schengen mi yoksa davetiye ile mi vize yi kolay alırım ? :)

Davet mektubu ile daha hızlı alabilirsin.

Dayı
01-10-2017, 16:39
Yunanistan dan alınan vize ile adalara giderken problem çıkmaması gayet normal.

yazın denk gelirse bende annemlerde direk yunandan alıyor , vize çıktıktan sonra bodrum-kos adası günübirlik gir çık yapıyorsun kolayca sıkıntı olmuyor :)

blow07
01-10-2017, 17:04
Davet mektubu ile daha hızlı alabilirsin.

Çok teşekkür ederim :)

Mert-
01-10-2017, 18:11

Vize üzerinde "kaç kere giriş çıkış yapabilir" kısmında 1 görürseniz bu sıkıntı oluyor. benim kardeşim aynı şekilde yunana gir çık yaptı ve sonra avrupa seyahatini gerçekleştiremedi. çünkü tek seferlik çıkma hakkı vermişler ve vizede o kısma hiç bakmamışız.

yanlış hatırlamıyorsam multiple gibi bir ibare olursa sıkıntı olmuyor.

onursumer
01-10-2017, 19:35
Yunanistan dan alınan vize ile adalara giderken problem çıkmaması gayet normal.

ilk giriş yunan amaç bu zaten gir çık yapmak tekne ile 20-25dk sürüyor sonrasında avrupa yolculuğu , yunandan alıp direk almanya girişi sıkıntı olucağından en kolay yerden alıp gir çık yapmayı tercih ediyoruz

Vize üzerinde "kaç kere giriş çıkış yapabilir" kısmında 1 görürseniz bu sıkıntı oluyor. benim kardeşim aynı şekilde yunana gir çık yaptı ve sonra avrupa seyahatini gerçekleştiremedi. çünkü tek seferlik çıkma hakkı vermişler ve vizede o kısma hiç bakmamışız.

yanlış hatırlamıyorsam multiple gibi bir ibare olursa sıkıntı olmuyor.

onu herzaman kontrol ediyorum zaten fakat ilk vize dışında çok zor oyle vermeleri yani en azından bize denk gelmedi

Yigit-Y
01-10-2017, 19:50
Multi ise sıkıntı yok

Ama gireceğiniz ilk ülke hangisi ise oradan almanız bir sonraki vize için iyi olur

Sıkıntı çıkarmadan vize sürenizi uzun tutarlar

ibozum
01-10-2017, 21:18
Bu ay Almanya için başvuracağım, yakın zamanda Almanya'dan Schengen almış var mıdır? Uzun süreli veriyorlar mı? Tutumları nasıldır?

Almanya için İdata firması yetkili diyor ancak Siz hangisini önerirsiniz? Geçen sene VFS'den almıştım çok sıkıntı çıkmamıştı..

FatihDemirel
01-10-2017, 21:26
Bu ay Almanya için başvuracağım, yakın zamanda Almanya'dan Schengen almış var mıdır? Uzun süreli veriyorlar mı? Tutumları nasıldır?

Almanya için İdata firması yetkili diyor ancak Siz hangisini önerirsiniz? Geçen sene VFS'den almıştım çok sıkıntı çıkmamıştı..

Tutumları bayağı kötü bu aralar, ben şirket kurdum Almanya'da şuan geçici oturumu mu aldım ona rağmen sorunlar oluyor. Annemle ablama vize aldık geçenler de, önceden de bir çok kez vize almalarına rağmen kısa süreli verdiler.

blow07
01-10-2017, 21:46
Tutumları bayağı kötü bu aralar, ben şirket kurdum Almanya'da şuan geçici oturumu mu aldım ona rağmen sorunlar oluyor. Annemle ablama vize aldık geçenler de, önceden de bir çok kez vize almalarına rağmen kısa süreli verdiler.

Maksimum kalacağım süre 2-3 hafta zaten. Ama Avrupa görmemiş adamız :D . Oradan bir Çek Cumhuriyeti ( arkadaşım olduğu için) gidip gezmeyi düşünüyorum. Ama son zamanlardaki politik durumumuz beni zaten kara kara düşündürüyor. Schengen de red yer miyim diye ayrı bir düşünce var zaten. ( öğrenciyim - gelirim yok - turistik gezeceğim. )

FatihDemirel
01-10-2017, 22:06
Maksimum kalacağım süre 2-3 hafta zaten. Ama Avrupa görmemiş adamız :D . Oradan bir Çek Cumhuriyeti ( arkadaşım olduğu için) gidip gezmeyi düşünüyorum. Ama son zamanlardaki politik durumumuz beni zaten kara kara düşündürüyor. Schengen de red yer miyim diye ayrı bir düşünce var zaten. ( öğrenciyim - gelirim yok - turistik gezeceğim. )

Zaten vizeye başvurduğunuz da gidiş dönüş biletlerinizi de isteyecekler, orada ki harcamalarınızı nasıl karşılayacağınızı gösteren bir belge isterler sonrasında zaten kısa süreli olarak verirler vizeyi.

EREN34
01-10-2017, 22:10

Ben aldım ama şirket üzerinden ticari vize olduğundan pek ışık tutmayabilir. Gene de soruları severek cevaplarım

said_
02-10-2017, 13:49
Almanya vizesi sadece Idata dan alınmıyormu? 90 günü aşan seyahatlerde direk alman konsolosluğundan ulusal vizeye başvuruluyor diye biliyorum.

Idata çalışanları iyi ve yardımcı olurlar. ama belgeleri harfiyen toplamanız gerekli herhangi çelişkili birşey olursa alamayabilirsiniz.

ibozum
02-10-2017, 20:17

Geçen sene ilk kez başvurdun Yunanistan üzerinden 6 aylık vermişlerdi. 1 sefer Yunanistan 2 sefer Almanya giriş çıkış yapmıştım. Şimdi Almanya üzerinden başvuracağım acaba en kötü 6 aylık verirler mi? 1 sene olsa diye ümit ediyordum ancak sizin söyleminizden sonra karamsarlık çöktü :(

Evrakları fazlası ile detaylı olarak hazırlıyorum, Cuma günü randevum var onları teslim edeceğim. Şimdilik tek seferlik gidiş dönüş uçak biletimiz var, korkum o ki sadece o 5 gün için vize verirlerse ettiğim ve edeceğimonca vize masrafına çok yazık olacak :(

FatihDemirel
02-10-2017, 21:41
Geçen sene ilk kez başvurdun Yunanistan üzerinden 6 aylık vermişlerdi. 1 sefer Yunanistan 2 sefer Almanya giriş çıkış yapmıştım. Şimdi Almanya üzerinden başvuracağım acaba en kötü 6 aylık verirler mi? 1 sene olsa diye ümit ediyordum ancak sizin söyleminizden sonra karamsarlık çöktü :(

Evrakları fazlası ile detaylı olarak hazırlıyorum, Cuma günü randevum var onları teslim edeceğim. Şimdilik tek seferlik gidiş dönüş uçak biletimiz var, korkum o ki sadece o 5 gün için vize verirlerse ettiğim ve edeceğimonca vize masrafına çok yazık olacak :(

Yani umarım verirler uzun süreli de masraflar boşa gitmez, annemle ablama dediğim gibi önceden almalarına rağmen kısa süreli verdiler. Hatta eniştemle ablam aynı yerden aynı şekilde başvuru yaptılar eniştem 3 senelik aldı ablama 3 aylık vize verdiler.

ibozum
02-10-2017, 22:38
Yani umarım verirler uzun süreli de masraflar boşa gitmez, annemle ablama dediğim gibi önceden almalarına rağmen kısa süreli verdiler. Hatta eniştemle ablam aynı yerden aynı şekilde başvuru yaptılar eniştem 3 senelik aldı ablama 3 aylık vize verdiler.

Standart bir şey yok o zaman. O an kafalarına ne isterlerse yıllık da verebilirler haftalık bile olabiliyor. Sunabildiğim tüm dökümanları sunacağım, niyet mektubu falan da yazdık bakalım o halde kısmet diyelim.

Sizlerin önerisi olan elstra bir şey olursa şunu da ver/göster gibi dinlrrim. Cevabınız için de teşekkür ediyorum.

FatihDemirel
03-10-2017, 07:38
Standart bir şey yok o zaman. O an kafalarına ne isterlerse yıllık da verebilirler haftalık bile olabiliyor. Sunabildiğim tüm dökümanları sunacağım, niyet mektubu falan da yazdık bakalım o halde kısmet diyelim.

Sizlerin önerisi olan elstra bir şey olursa şunu da ver/göster gibi dinlrrim. Cevabınız için de teşekkür ediyorum.

Rica ederim, onların en çok araştırdıkları şey ülkemize gelip yerleşirler mi korkusu bana göre o yüzden sizin Türkiye'ye dönmenizi sağlayacak (maaş, tapu vs) evraklar iş görebilir. Tabi şahsi fikrim bu.

ahk
03-10-2017, 08:59
Almanya vizesi sadece Idata dan alınmıyormu? 90 günü aşan seyahatlerde direk alman konsolosluğundan ulusal vizeye başvuruluyor diye biliyorum.

Idata çalışanları iyi ve yardımcı olurlar. ama belgeleri harfiyen toplamanız gerekli herhangi çelişkili birşey olursa alamayabilirsiniz.

evet birkaç senedir almanya için iadata kullanılıyor. Berbat bir kurum her seferinde eksik evrak imzalatıyorlar. Onlara ben konsolosluktan her zaman böyle alıyordum dememe rağmen böyle başvuru yaparsanız vize alamazsınız diyorlar eksik evrak verdiğim için imza alıyorlar ama sonuç gene 5 yıllık vize alıyorum.

ibozum
03-10-2017, 14:26
Rica ederim, onların en çok araştırdıkları şey ülkemize gelip yerleşirler mi korkusu bana göre o yüzden sizin Türkiye'ye dönmenizi sağlayacak (maaş, tapu vs) evraklar iş görebilir. Tabi şahsi fikrim bu.

- Niyet mektubu
- İşyeri izin yazısı (ıslak imza, kaşe)
- İsyerinde çalıştığına dair belge (kaşeli, ıslak imzalı)
- 3 aylık hesap hareketlerim (kaşeli, ıslak imzalı)
- 3 aylık maaş bordrosu (kaşeli, ıslak imzalı)
- 3 aylık k.kartı ekstrem
- 3 aylık SGK hizmet dökümü (e-devlet)
- Adli sicil kağıdı (e-devlet)
- Vukatlı nüfus kayıt (e-devlet)
- Öğrenci belgesi (kaşeli, ıslak imzalı)
- Evlilik cüzdanı fotokopi
- Araç ruhsat fotokopi
- 1 yıllık Schengen sigorta
- Uçak biletleri çıktısı
- Başvuru formu

Gayet hazır ve nazır şekilde evraklarımı sunacağım, bakalım umarım uzun süreli çok girişli vize verirler.. Ne stresli iş arkadaş hem de deli paraya mâl oluyor.

ibozum
03-10-2017, 14:28
evet birkaç senedir almanya için iadata kullanılıyor. Berbat bir kurum her seferinde eksik evrak imzalatıyorlar. Onlara ben konsolosluktan her zaman böyle alıyordum dememe rağmen böyle başvuru yaparsanız vize alamazsınız diyorlar eksik evrak verdiğim için imza alıyorlar ama sonuç gene 5 yıllık vize alıyorum.

5 sene çok iyiymiş. Yukarıda saydıklarımdan extra bir belge sunuyordunuz mu? Ayrıca sigortayı ne kadar süreli yaptırdınız? Darısı benim başıma hatta 1 seneye razıyım ben :)

mehmet6r
03-10-2017, 14:33
Şubatta nasibse italyaya gideceğim bir haftalık bir süreç için. Gidiş dönüş biletlerimi almış bulunmaktayım. Otellerde rezervasyonlarım tamam. Şuan yeni pasaportumu bekliyorum, ardından vizeye başvuracağım. Anlamadığım konu öğrenciyim banka hesabımda sadece ufak bir meblağ var, çalışmıyorum, aracımı 2 ay evvel sattım. Yani ekonomik olarak pek bir güven vermiyor gibiyim. Vize için umutsuz olmam mı gerekiyor. Daha önce sadece suudi arabistana gittim. Bir sıkıntı olur mu acaba? Şimdiden teşekkürler.

MK8800
03-10-2017, 14:48
Şubatta nasibse italyaya gideceğim bir haftalık bir süreç için. Gidiş dönüş biletlerimi almış bulunmaktayım. Otellerde rezervasyonlarım tamam. Şuan yeni pasaportumu bekliyorum, ardından vizeye başvuracağım. Anlamadığım konu öğrenciyim banka hesabımda sadece ufak bir meblağ var, çalışmıyorum, aracımı 2 ay evvel sattım. Yani ekonomik olarak pek bir güven vermiyor gibiyim. Vize için umutsuz olmam mı gerekiyor. Daha önce sadece suudi arabistana gittim. Bir sıkıntı olur mu acaba? Şimdiden teşekkürler.

Öğrenci için kendi gelirinden çok sponsor evraklarına dikkat ediyorlar

ahk
03-10-2017, 15:41
5 sene çok iyiymiş. Yukarıda saydıklarımdan extra bir belge sunuyordunuz mu? Ayrıca sigortayı ne kadar süreli yaptırdınız? Darısı benim başıma hatta 1 seneye razıyım ben :)

Ekstra belge yok banka hesabı ve iş yeri ile ilgili evraklar. ilk vizemi 18 yaşın altında kendi başıma almıştım konsolosluktaki çalışan getirdiğim tapu ve araba ruhsatlarını bunlar ne diyerek geri vermişti bi daha da götürmedim.
sigortayı ilk giriş için belirttiğim 3-5 gün gibi bir süre kadar yaptırıyorum. İlk giriş tarihimdeki uçak ve oteller rezervasyon oluyor genelde o tarihte girmiyorum.

onursumer
03-10-2017, 15:54

ailen annen baban vs seyahat süresince tüm harcamalarını karşılayacağına dair bi yazı evrak vs düzenlersen sorun yaşamazsın

önemli olan bu ziyareti nasıl finanse ettiğin bunu sunarsan sıkıntı yaşamazsın

mehmet6r
03-10-2017, 16:14
Öğrenci için kendi gelirinden çok sponsor evraklarına dikkat ediyorlar

ailen annen baban vs seyahat süresince tüm harcamalarını karşılayacağına dair bi yazı evrak vs düzenlersen sorun yaşamazsın

önemli olan bu ziyareti nasıl finanse ettiğin bunu sunarsan sıkıntı yaşamazsın

Cevaplar için teşekkürler, ailemden birini sponsor göstermem ve onlara ait belge yeterli olur o zaman.

said_
11-10-2017, 11:55

abi nasıl 5 sene aldın ya :)

idata nın dediklerine harfiyen uyuyorum. eksik belge hiç olmadı.

ama ticari vize alıyorum hep. hepte 6 aylık veriyolar.

ki Amerika dan ticari (yatırımcı) vizemde var.

hatta bir keresinde vermediler, geri dönceğinize dair yeterli kanıt bulunamamıştır sebebi ile. bir sayfa yazı yazmıştım. kaçıcak olsam amerikaya kaçarım diyereten. ondan sonra aldım.

ahk
11-10-2017, 13:19

hatta bir keresinde vermediler, geri dönceğinize dair yeterli kanıt bulunamamıştır sebebi ile. bir sayfa yazı yazmıştım. kaçıcak olsam amerikaya kaçarım diyereten. ondan sonra aldım.

ben turistik alıyorum ticari olayları çok incik cıncık en rahatı bu. Kızıma da 5 senelik pasaportu olduğu için 4,5 sene veriyorlar. :)

M_PROJECT
11-10-2017, 14:04

Turistik deneyin , pasaportunuz da yeteri kadar baska ulke girdi ciktisi varsa bir mektup yazin tak 5 sene alirsiniz , hic olmadi 6 aydan fazla kesin alirsiniz . Biz esim icin yapmistik cok seyahat ettigimizi belirttik ki ediyoruz , uzun vize talep ettik tak 5 yil verdiler . Oturup bi mektup yazdik okadar oda 3 - 5 satir yani

ibozum
11-10-2017, 18:20
Turistik deneyin , pasaportunuz da yeteri kadar baska ulke girdi ciktisi varsa bir mektup yazin tak 5 sene alirsiniz , hic olmadi 6 aydan fazla kesin alirsiniz . Biz esim icin yapmistik cok seyahat ettigimizi belirttik ki ediyoruz , uzun vize talep ettik tak 5 yil verdiler . Oturup bi mektup yazdik okadar oda 3 - 5 satir yani

Bu hafta evraklarımı Almanya için verdim. Ben de bir niyet mektubu ve uzun süreli istediğimi belirttim. Bakalım ne kadar süreli verecekler.. :S

said_
12-10-2017, 11:01

Şu konuyu bir kaç hafta önce okusaydım :)

yine ticari başvuru ile yolladık İdata ya bakalım ne çıkıcak.

ibozum
19-10-2017, 23:15
Stresli bir sürecin ardından Almanya'dan 1 yıllık Schengen aldım. Darısı başvuran herkese diyeyim.

Tam da şu aralar bir söylenti var Macaristan Norveç ve bir kaç ülke Türkiye'den başvuruları durdurmuş diye.. Aslı astarı var mıdır duyumlarınız nedir acaba? :S

M_PROJECT
19-10-2017, 23:23
Stresli bir sürecin ardından Almanya'dan 1 yıllık Schengen aldım. Darısı başvuran herkese diyeyim.

Tam da şu aralar bir söylenti var Macaristan Norveç ve bir kaç ülke Türkiye'den başvuruları durdurmuş diye.. Aslı astarı var mıdır duyumlarınız nedir acaba? :S

Vize olaylari hakkinda bir sey duymadim ama esimin kuzeni Belcika'ya yerlesti , fakat ev bulamiyorlar , Turk olduklarini anlayinca ev vermiyor kimse 2 haftadir otelde konakliyorlar ve bulduklari tum evlerden geri donmus durumdalar . Belcika oldugu icin cokta aaaaa diye karsilamadik ama bu kadar evden olumsuz geri donus almalari da dusundurucu .

FatihDemirel
20-10-2017, 09:04
Vize olaylari hakkinda bir sey duymadim ama esimin kuzeni Belcika'ya yerlesti , fakat ev bulamiyorlar , Turk olduklarini anlayinca ev vermiyor kimse 2 haftadir otelde konakliyorlar ve bulduklari tum evlerden geri donmus durumdalar . Belcika oldugu icin cokta aaaaa diye karsilamadik ama bu kadar evden olumsuz geri donus almalari da dusundurucu .

Bende yaklaşık 1 yıldır Almanya'dayım, ilk geldiğimde çok güzel bir ev bulmuştum ev sahibi Türk olduğum için veremeyeceğini söyledi. Ben emlakçı üzerinden kiraladım evi (isterseniz isim veririm, muhtemelen Belçika'da da vardır).

EREN34
20-10-2017, 14:12

Brüksel başkent bölgesi ve kuzey kısmı maalesef öyle abi. Charleroi bölgesi Türk’lerin yaşadıkları yerler ama bildiğin Ghetto.

Daha güney’e baksınlar derim. Mons, Quaregnon bölgesi iyidir. Hemde ırkçılık pek olmaz. Sebebi ise hem ırkçılık yapacak lüxe sahip değiller(para anlamında) hemde Nato askeri karargaha yakın olduğundan zaten 19-20 farklı ülke vatandaşı o civarda yaşar

said_
20-10-2017, 21:36

Aynı zamanlarda başvurduk galiba salı günü sanırım aldım pasaportumu, 1 yıllık ticari verdiler. en azından şu bir sene vize derdine düşmiycem. ama bu son olan olaylar korkutuyor. umarım Almanya da problem çıkarmaz vizelerde.

rebelh
20-10-2017, 22:02
bende şubatta almanyaya gideceğim ailemle eşim de bende devlet memuruyuz davetiye ile kuzenimizin yanına gideceğiz
ileride de vize ile uğraşmamak için uzun süreli istiyoruz öneriniz nedir bizde mektup yazalım mı? 10 aylık bebeğimiz var ona 5 yıllık çıkarıcaz pasaportunu

MetalliHead
20-10-2017, 23:37
bende şubatta almanyaya gideceğim ailemle eşim de bende devlet memuruyuz davetiye ile kuzenimizin yanına gideceğiz
ileride de vize ile uğraşmamak için uzun süreli istiyoruz öneriniz nedir bizde mektup yazalım mı? 10 aylık bebeğimiz var ona 5 yıllık çıkarıcaz pasaportunu

yeşil pasaport ?

rebelh
21-10-2017, 09:10
yeşil pasaport ?

henüz yok daha bi 6-7 sene daha çalışmamız lazım

Dayı
21-10-2017, 10:11
Böyle giderse Amerika ve İngiltere gibi diğer ülkeler de vize koyar yeşil pasaporta zaten.

yeşil pasaport ?

Dayı
21-10-2017, 10:14
devlet memuru olduğunuz için vize de çok sıkıntı çıkmaz diye düşünüyorum, hele bir de davetiye olursa.

rebelh
11-12-2017, 12:36
up vakti geldi

şubatta almanyaya gidiyoruz vize için maddi sebeplerden dolayı aracı kurum kullanmak istemiyorum
bende eşimde memuruz ve davetiye gelicek
uçak biletleri ekimde alındı 1 hafta kalıcaz ve mümkünse vizenin uzun süreli olmasını istiyorum

daha önce kendi başvurup alan var mı izlemem gereken yol nedir uçuşa 2 ay kaldı

MK8800
11-12-2017, 12:39
up vakti geldi

şubatta almanyaya gidiyoruz vize için maddi sebeplerden dolayı aracı kurum kullanmak istemiyorum
uçak biletleri ekimde alındı 1 hafta kalıcaz ve mümkünse vizenin uzun süreli olmasını istiyorum

Kısa dönem(turistik vs gezi amaçlı) gidişler için aracı kurum olmadan direk başvuru kabul etmiyorlar diye biliyorum .

Uzun dönem veya aile birleşimi vs olması lazım ancak

ottoman32
11-12-2017, 12:43
aynen abi bizde 1 hafta kalmalık davetiyle gittik tabiki aracıyla ona da 1 hafta vize verdiler ilk seferimizdi :)

Grimlord
11-12-2017, 12:43
Uzun süreli pek mümkün gözükmüyor, eğitim veya iş amaçlı olmadığı sürece zor gibi.

Daha geçen ay arkadaşım red yedi, 5 gün gezip geleceğim demesine rağmen vize vermediler :D

XoR
11-12-2017, 12:44
up vakti geldi

İlk schengen vizeniz (ise, konuyu okumadım baştan) olması sebebiyle özellikle Almanya bu konuda hiç esnek davranmayacaktır. Uçak biletinizin tarihleri doğrultusunda ülkeye giriş ve çıkış verecektir.

Bende ilk Almanyadan almıştım ne bir gün eksik ne bir gün fazla tam tarihlere göre vermişti. İkinci schengen'i Italyadan aldım 3 ay Multi vermişti. Yaklaşık 2 sene yurtdışına çıkmadım, üstüne 3. Schengen için Ispanya'ya başvurdum 6 ay Multi verdiler.

İşin özü ilk schengen'de çoklu giriş ve uzun süre vermezler

MCN21
11-12-2017, 12:50
İlk schengen vizeniz (ise, konuyu okumadım baştan) olması sebebiyle özellikle Almanya bu konuda hiç esnek davranmayacaktır. Uçak biletinizin tarihleri doğrultusunda ülkeye giriş ve çıkış verecektir.

Bende ilk Almanyadan almıştım ne bir gün eksik ne bir gün fazla tam tarihlere göre vermişti. İkinci schengen'i Italyadan aldım 3 ay Multi vermişti. Yaklaşık 2 sene yurtdışına çıkmadım, üstüne 3. Schengen için Ispanya'ya başvurdum 6 ay Multi verdiler.

Ben ilk schengenimi de 3 ay ve multi almıştım. Vermezler diye birşey yok. Dönemin politik durumu, geliriniz, mal varlığınız hatta aile bireyleriyle beraber seyahat edip etmeyeceğiniz bile etkiliyor :) Şirket personelimizin iş davetiyesiyle ilk schengen başvurusunda 6 ay multi aldığını hatırlıyorum Almanyadan. Hepimiz şaşırmıştık.

rebelh
11-12-2017, 12:52
uzun süreli verseler yazın yunanistanı da bedavaya getiririm diye düşünmüştüm
peki kurumla/kurumsuz başvuruya ne diyorsunuz?
ankaradan başvurucam bu arada

EREN34
11-12-2017, 12:53

Askerlik sonrası mı aldın ilk vizeyi? Bana ilk vizede benzer gıcıklığı Çek Cumhuriyeti yaptı. Sonraki vizelerim 6 ay multi oldu. En son vizem 1 yıl multi çıktı.

Shape konusu sanırım vize işini baltalıyor

XoR
11-12-2017, 12:57
Ben ilk schengenimi de 3 ay ve multi almıştım. Vermezler diye birşey yok. Dönemin politik durumu, geliriniz, mal varlığınız hatta aile bireyleriyle beraber seyahat edip etmeyeceğiniz bile etkiliyor :) Şirket personelimizin iş davetiyesiyle ilk schengen başvurusunda 6 ay multi aldığını hatırlıyorum Almanyadan. Hepimiz şaşırmıştık.

Turistik başvuruda Multi ve uzun süreli Schengen beklentisi ütopik olur. Sizinkini bilmiyorum ama iş davetiyesi ile alan arkadaşa davetiyeyi gönderen şirketin Almanyadaki repütasyonu etkin olmuştur.

XoR
11-12-2017, 12:59
Askerlik sonrası mı aldın ilk vizeyi? Bana ilk vizede benzer gıcıklığı Çek Cumhuriyeti yaptı. Sonraki vizelerim 6 ay multi oldu. En son vizem 1 yıl multi çıktı.

Shape konusu sanırım vize işini baltalıyor

Askerden sonra aldım aynen ve Almanya :) Ah gri pasaportu geri almasalardı iyiydik :D

XoR
11-12-2017, 13:04
uzun süreli verseler yazın yunanistanı da bedavaya getiririm diye düşünmüştüm
peki kurumla/kurumsuz başvuruya ne diyorsunuz?
ankaradan başvurucam bu arada

Ben kurumların bu konuda bir etkinliği olduğunu düşünmüyorum. Vize başvurusu yapacağınız tüm ülkelerin istedikleri evraklar zaten belli. Kurumlarda bunları zaten sizden istiyor olası bir vize görüşmesi durumunda yine gidecek olan sizsiniz.

Ama ülkemizde böyle bir sektör yıllardır oturmuş gidiyor maalesef. Geçen hafta Heimtekstil fuarına gitmek için şirketten 6 kişi vizeye başvurdu aracı kurumla.

6 kişi için vize ücretleri dahil 4200 lira (kdv dahil) fatura geldi şirkete :)

XoR
11-12-2017, 13:07
Şuan sanırım 87 Euro'ya geliyor vize ücreti yetişkin için (60 vize 27 hizmet bedeli)

iDATA - Ucretlendirme (https://idata.com.tr/de/tr/p/uecretlendirme-de)

onursumer
11-12-2017, 13:10
ben aracı kurum kullanıyorum pasaportu ve evrakları gonderiyorum bana vize alınmış olarak tekrar kargoluyor 140 euro para oduyorum en son yunandan 6 ay multi aldım

rebelh
11-12-2017, 13:40
2 yetişkin 1 bebek
baktım yetişkinler 60 ar euro bebek bedelsiz
bende aracı kurum kullanmayı düşünmüyorum
davetiye için bugün başvuracaklar
evrakların hepsini tamamlayıp ücretimi ödiyip başvuru yapıcam dimi konsolosluğa?

rebelh
11-12-2017, 13:41
şansıma münih çektik ilk hafta maçlarına denk gelirsek ilk maç dışarda olursa gidebilirim :D

XoR
11-12-2017, 13:43
2 yetişkin 1 bebek
baktım yetişkinler 60 ar euro bebek bedelsiz
bende aracı kurum kullanmayı düşünmüyorum
davetiye için bugün başvuracaklar
evrakların hepsini tamamlayıp ücretimi ödiyip başvuru yapıcam dimi konsolosluğa?

iDATA, Türkiye’de Almanya Büyükelçilik/Konsolosluklarının vize başvuruları için resmi olarak yetkilendirdiği kurumdur.

iDATA - İtalya ve Almanya Vize Başvurusu (https://www.idata.com.tr/)

Buradan evrakları detaylı inceleyip tamamını hazırlayın sonra randevunuzu alın

XoR
11-12-2017, 13:44
şansıma münih çektik ilk hafta maçlarına denk gelirsek ilk maç dışarda olursa gidebilirim :D

Şimdi bunu yazacaktım :D 1 saattir Almanya Almanya dedik Alman takımını çektik. Zoru severiz :D

clioGT
11-12-2017, 13:47
almanya eski almanya değil
diğer ulkelerden 6 ay multilerden sonra geçen sene almanaydan 1 sene
bu sene de 2 sene aldım vizeyi.
adamlar parası ödenmiş uçak ve otel rezervasyonu istediler özellikle.

idatadan. bir de başvuru esnasında uzun istediğinizi belirtin tabi sonrası için rezervasyonlar + uçak biletlerınız de varsa daha iyi.

rebelh
11-12-2017, 13:54
Şimdi bunu yazacaktım :D 1 saattir Almanya Almanya dedik Alman takımını çektik. Zoru severiz :D

şimdi baktımda hamburg münih arası 800 km ilk haftaya düşersek denk geliyorum ama 800 km çok geldi gözüme
psg maçında izledim 3-1 aldılar ama en azıldan biz bunlara ezilmeyiz demiştim kendi kendime
turu geçeceğimizi sanmıyorum ama en azından geçen seneki lyon maçları gibi elenelim
tadı damağımızda kalsın ve takım seneye tekrar katılmak için elinden geleni yapsın
yoksa sene sonu uefa ön eleme oynicaz gibi duruyo

EREN34
11-12-2017, 13:56
Askerden sonra aldım aynen ve Almanya :) Ah gri pasaportu geri almasalardı iyiydik :D

Sen arabayı çöpün kenarına bırak sonra neden vizem kısa :D Gri konusuna hiç girme yaaa, Onun için askeliği yaksam mı diye bile düşündüm :D

Muhtemel gri sonrası cimri davranıyorlar o zaman. "Bizim oraların tadını aldı. Şimdi mülteci olacak bu" diye düşünüyorlar belli ki

turbo&quattro
11-12-2017, 14:08

Schengen neki, vizemi ? :D

XoR
11-12-2017, 14:17

US vizesini 10 saniyede almıştım Hilton'da çalışıyorum diyince :D

turbo&quattro
11-12-2017, 14:20
US vizesini 10 saniyede almıştım Hilton'da çalışıyorum diyince :D

Valla vize mize zor ya . Bi tatile gitcen bi ton kagit kurek isleri fln.

ghibli06
11-12-2017, 14:21

yok bir tost çeşidi :D

http://store.donanimhaber.com/5e/1a/41/5e1a4128f9b65be2be78c13b9db8435d.jpg

ghibli06
11-12-2017, 14:22
https://store.donanimhaber.com/5e/1a/41/5e1a4128f9b65be2be78c13b9db8435d.jpg

turbo&quattro
11-12-2017, 15:00
Abd turistik vizeleri icin uzunca bekleyis varmis.

En erken ABD vizesi 9-10 ay sonrasına veriliyor! - Son Dakika Haberler (http://m.hurriyet.com.tr/en-erken-abd-vizesi-9-10-ay-sonrasina-veriliyor-40674888)

GKS
11-12-2017, 16:00
seyahat sağlık sigortası ihtiyacı olanlar sadece tc kimlik no yeterli allianztan kesiyorum teklif@gokselsigorta.com mail adresim.

Ali_ZG
11-12-2017, 16:47
macaristana gidicem okumaya araci kurum tanidigi onerisi olan varsa sevinirim

R.I.P
11-12-2017, 21:25
atıyorum Almanya'daki bir şirketten davetiye ayarladım ve vize aldım fakat almanyadan giriş yok hollandaya gideceğim, problem olur mu?

M_PROJECT
11-12-2017, 21:28
atıyorum Almanya'daki bir şirketten davetiye ayarladım ve vize aldım fakat almanyadan giriş yok hollandaya gideceğim, problem olur mu?

Isterlerse cikartirlar . Multide olsa ilk giris alinan ulke olmasi gerekiyor genelde .

aybarsdnr
11-12-2017, 21:59

O vize süresince vizenin alındığı ülkeye giriş çıkış yapılmazsa bir dahaki başvuru ya çok kısa süreli olur ya da hiç vermezler

mehmet6r
11-12-2017, 22:17
Öğrenci olduğum için annemi sponsor olarak göstermiştim. Bugün idatadan aradılar ve sponsorumun banka hesap dökümünün tl hesabı olması gerekiyormuş. Dolar hesabını kabul etmediler. Bana saçma geldi, heralde direk red vermiyorlar bahane üretiyorlar dedim.

Evrenoz
11-12-2017, 22:23
Schengen ile bulgaristana girebiliyoruz değil mi?

Schengen multi, mayıs ayında yunan konsolosluğundan alındı. Haziran ispanya, ağustos yunan girişi yapıldı. Süresi 1 senelik..

Bir de banskoyu bilenler varsa ögle yemeği / skipass fiyatları ne civardadır? Aksam gezilecek yer var mıdır? Nargile bulunur mu?

aybarsdnr
11-12-2017, 22:25

Schengen multi, mayıs ayında yunan konsolosluğundan alındı. Haziran ispanya, ağustos yunan girişi yapıldı. Süresi 1 senelik..

Bir de banskoyu bilenler varsa ögle yemeği / skipass fiyatları me civardadır?

Girebiliyorsun abi, hiç problem yok. Bansko konusunda ise pek fikrim yok. Bulgaristanda işlerim ama gitme fırsatım hiç olmadı.

EREN34
11-12-2017, 22:42

Bir de banskoyu bilenler varsa ögle yemeği / skipass fiyatları ne civardadır? Aksam gezilecek yer var mıdır? Nargile bulunur mu?

Vize ok. gidersin.

Bansko’da günlüğü yerine göre 15-20leva. TR’deki gibi kıyafet kiralama kültürü pek yok. Bu fiyat board fiyatı. Tahminen ski de aynıdır. Oteller yarım pansiyon ağırlıklı. Sabah kahvaltı kültürü bizimkilere çok yakın. Otelde sabah sandvic yapıp çantaya atabilirsin. Kayak merkezinde de yerler var. Fiyatları uçuk değil ama Bulgar’a göre pahalı

EREN34
11-12-2017, 22:45
Isterlerse cikartirlar . Multide olsa ilk giris alinan ulke olmasi gerekiyor genelde .

İlk giriş ülkesi olması şart değil ama kapıda “hayırdır” diyr sorarlar muhtemel. Hele ki şu sıra.

Schengen başvurusu giriş yada çıkış yapılacak ülkeden değil, konu seyahatte en uzun konaklama yapılacak yere yapılır.

Evrenoz
11-12-2017, 22:49
Vize ok. gidersin.

Bansko’da günlüğü yerine göre 15-20leva. TR’deki gibi kıyafet kiralama kültürü pek yok. Bu fiyat board fiyatı. Tahminen ski de aynıdır. Oteller yarım pansiyon ağırlıklı. Sabah kahvaltı kültürü bizimkilere çok yakın. Otelde sabah sandvic yapıp çantaya atabilirsin. Kayak merkezinde de yerler var. Fiyatları uçuk değil ama Bulgar’a göre pahalı

Uygunmuş epey,
Ben muhtemelen sadece kayak kiralarım. Ayakkabı bile kiralamam, götürürüm kendi ayakkabımı.
Yemek de uygunsa ucuza gelecek sanırım epey

Kıyafet falan var zaten her sene gittiğimden.

Evrenoz
11-12-2017, 22:51

Yerine göre değişiyor sanırım bu
Ben mayısta yunandan aldim, haziran ispanyaya girdim soran eden olmadı

Ama benim pasaport epey damgalı, bi dünya ülke bi dünya giriş çıkış var. Geçmiş senelerdeki yunanlar dahil.. O yüzden ellememiş de olabilirler

EREN34
12-12-2017, 06:15
Uygunmuş epey,
Ben muhtemelen sadece kayak kiralarım. Ayakkabı bile kiralamam, götürürüm kendi ayakkabımı.
Yemek de uygunsa ucuza gelecek sanırım epey

Kıyafet falan var zaten her sene gittiğimden.

Yol maliyetini bir kenara koyarsak, Kartepe ile aynı hesaba geliyor denebilir (kabaca)

Arabayla gideceğini varsayarak söylüyorum; yeşil sigorta (AB’de geçerliliği olan zorunlu trafik sigortası) ge tripticket (AB geçerliliği için ehliyete verilen denklik kağıdı gibi bir şey. Yeni tip ehliyet için almaya gerek yok) unutma.
AB de eski tip ehliyetle araba bile kiralarken, aynı ehliyetle Kapıkule çıkışa izin vermiyor malesef

tr_select
12-12-2017, 07:15
Arkadaşlar bir sorum var.
Vize başvurusu için çalıştığım şirket imza silküleri vErmiyor.
Daha önce dolandırılmışlar. İmza silküleri ne alakaysa artık vermiyorlar.
Daha önce bir çok ülkeye giriş çıkışım var.

Bu evrak yoksa başvuru yapamıyorum yani öyle mi ?

EREN34
12-12-2017, 09:26
Arkadaşlar bir sorum var.
Vize başvurusu için çalıştığım şirket imza silküleri vErmiyor.
Daha önce dolandırılmışlar. İmza silküleri ne alakaysa artık vermiyorlar.
Daha önce bir çok ülkeye giriş çıkışım var.

Bu evrak yoksa başvuru yapamıyorum yani öyle mi ?

Gıcık bir durum.

Şahsi fikrim başvuruyu almayacakları yönünde. İlk etapta evrak tesliminde gözden kaçsa bile vize işlemleri sıraında kesin fark edilip red verilir. Olan harca olur

Evrenoz
12-12-2017, 09:59
Yol maliyetini bir kenara koyarsak, Kartepe ile aynı hesaba geliyor denebilir (kabaca)

Arabayla gideceğini varsayarak söylüyorum; yeşil sigorta (AB’de geçerliliği olan zorunlu trafik sigortası) ge tripticket (AB geçerliliği için ehliyete verilen denklik kağıdı gibi bir şey. Yeni tip ehliyet için almaya gerek yok) unutma.
AB de eski tip ehliyetle araba bile kiralarken, aynı ehliyetle Kapıkule çıkışa izin vermiyor malesef

Arabayla gitmem muhtemelen. 6-7 saat yol yorar
ETS'den tur buldum uygun maliyeti, onla giderim gibi bir düşüncem var şimdilik.

Ehliyet yeni bu arada, yunana gidip duruyorum devamlı. Herkese tavsiye ediyorum, 1 defa alıyorsunuz daha başka uğraşmıyorsunuz belge melge ile.

EREN34
12-12-2017, 10:43
Arabayla gitmem muhtemelen. 6-7 saat yol yorar
ETS'den tur buldum uygun maliyeti, onla giderim gibi bir düşüncem var şimdilik.

Ehliyet yeni bu arada, yunana gidip duruyorum devamlı. Herkese tavsiye ediyorum, 1 defa alıyorsunuz daha başka uğraşmıyorsunuz belge melge ile.

Tur ise ok o zaman. Bu arada Bansko otelleri aslen ucuz. Tur fiyatı değerlendirirken booking'ten bir göz at istersen? (az kafanı bulandırayım:) ) Tabi dersen ki"Uğraşamam, rez.du ulaşımdı. Bin otobüse adrese teslim tertemiz" o zaman başka.

Ehliyet konusunda haklısın, ben de sırf o heves ile 26 Aralık'a randevu aldım dün. Yaz geldiğinde Yunan için seni rahatsız edeceğiz anlaşılan :)

turbo&quattro
12-12-2017, 11:22
Araba ile birkac haftalik Avrupa turu planim var 2018 yaz icin . Daha onceden yapan tecrubesi olan varmi ?

M_PROJECT
12-12-2017, 11:27
Araba ile birkac haftalik Avrupa turu planim var 2018 yaz icin . Daha onceden yapan tecrubesi olan varmi ?

Kendi arabanla yapacaksan Ro Ro guzergahlarina bak us-avrupa

Kiralayacaksan da aldigin yere geri birakacagin bir tur seklinde olsun , aksi halde cok pahaliya geliyor .

Misal Kopenhag'dan aldim Prag'a birakmali 1300$ gibi bir rakam cikarken , Kopenhag al birak 300$ civari oluyor .

Km limitlerine dikkat et kiralarken , ve mutlaka baska ulkelere gececegini daha onceden bildirmen lazim kiralama firmalarina . Aksi halde araclarda sikinti varsa mesuliyet senin oluyor.

Road trip siteleri var , toll ve consumption hesabi yapiyor vsvs .

Road trip bizden sorulur sor yesillendirelim :D

turbo&quattro
12-12-2017, 11:31
M_PROJECT Bende roadriplere sardim baya, US surekli yapiyorum sira Avrupada :) aslinda kendi arabami getireyim diyordum birkac yerden kaba taslak bir fiyat aldim sadece TR gelis $1200 mu ne cikmisti, gereksiz sanki? Rent a car daha mantikli gibi .rent a car olursa Zaten mutlaka dedigin sekide yapip donus ucakla Tr olur.

M_PROJECT
12-12-2017, 11:42
Abi onu da hesapladim ben , eger guzel unutulmaz bir road trip yapacaksan , Amerika'dan sorunsuz bir dizel suv aliyosun ( x5 , Fpace , RR vb )

Ro ro ile Ispanya ya da Ingiltere'ye indiriyosun araci , burdan artik nerelere gitmek istiyorsan , Suv niye aldik , bazi yerlerde aracta uyuman gerekebilir , kamp malzemesi koyarsan , ulasimin zor oldugu bolgeleri kesfedebilirsin vsvs .

Ordan yardiriyosun abi guzerhagini cizdigin tura basliyosun , donus de yine ayni sekilde geldigin yerden Ro Ro ile .

Kiralamadan daha uyguna cikiyor , gerci benim kafamdaki plan assagi yukari 15.000 18.000 km iceriyor ve neredeyse 1 ayi geciyor .

Olmez sag kalirsam yapacam bunu esimle .

Ama aslinda kiralamanin cazipligi tamamen guzergah ile alakali .

Evrenoz
12-12-2017, 12:46
Tur ise ok o zaman. Bu arada Bansko otelleri aslen ucuz. Tur fiyatı değerlendirirken booking'ten bir göz at istersen? (az kafanı bulandırayım:) ) Tabi dersen ki"Uğraşamam, rez.du ulaşımdı. Bin otobüse adrese teslim tertemiz" o zaman başka.

Ehliyet konusunda haklısın, ben de sırf o heves ile 26 Aralık'a randevu aldım dün. Yaz geldiğinde Yunan için seni rahatsız edeceğiz anlaşılan :)

Booking her zaman kullanıyorum ama bu sefer sanırım es geçicem
7 saat araba kullandıktan sonra kayacak halim kalmaz, 1 günüm yanar.. zaten 4-5 günüm var topu topu
3 kuruş fazla verip otobüsle gidip uyurum yol boyunca, ertesi gün maymun olmaz diye düşündüm
E bir de arabayla gitsem benzin, yeşil sigorta vs vs.. Aynı hesaba gelecek 3 aşağı 5 yukarı

Ehliyet mantıklı karar olmuş, 1 defa alıcaksın sonra kafan rahat 10 sene
Bekleirm yazdan önce, detaylı bilgi veririm gittiğim yerler hakkında. ama şunu baştan söylim; yunan yolları gerçekten inanılmaz keyifli

EREN34
12-12-2017, 13:15
Booking her zaman kullanıyorum ama bu sefer sanırım es geçicem
7 saat araba kullandıktan sonra kayacak halim kalmaz, 1 günüm yanar.. zaten 4-5 günüm var topu topu
3 kuruş fazla verip otobüsle gidip uyurum yol boyunca, ertesi gün maymun olmaz diye düşündüm
E bir de arabayla gitsem benzin, yeşil sigorta vs vs.. Aynı hesaba gelecek 3 aşağı 5 yukarı

Ehliyet mantıklı karar olmuş, 1 defa alıcaksın sonra kafan rahat 10 sene
Bekleirm yazdan önce, detaylı bilgi veririm gittiğim yerler hakkında. ama şunu baştan söylim; yunan yolları gerçekten inanılmaz keyifli

O zaman şimdiden iyi yolculuklar :)
Bizim buradaki hınca-hınç kayak merkezlerinden sonra seni daha fazla mutlu edeceği kesin. Gerçi kalabalık olsa bile insanlar "uyanık" değil, saygılı insanlar. Elin İtalyan'ı İsveçlisi boşuna gelmiyor.

Yol konusu en büyük soru işaretiydi süper oldu bu cümlen :)

ibozum
12-12-2017, 15:36
Abi onu da hesapladim ben , eger guzel unutulmaz bir road trip yapacaksan , Amerika'dan sorunsuz bir dizel suv aliyosun ( x5 , Fpace , RR vb )

Ro ro ile Ispanya ya da Ingiltere'ye indiriyosun araci , burdan artik nerelere gitmek istiyorsan , Suv niye aldik , bazi yerlerde aracta uyuman gerekebilir , kamp malzemesi koyarsan , ulasimin zor oldugu bolgeleri kesfedebilirsin vsvs .

Ordan yardiriyosun abi guzerhagini cizdigin tura basliyosun , donus de yine ayni sekilde geldigin yerden Ro Ro ile .

Kiralamadan daha uyguna cikiyor , gerci benim kafamdaki plan assagi yukari 15.000 18.000 km iceriyor ve neredeyse 1 ayi geciyor .

Aynı hayaller bende de var.. Ölmeden bir Eurotrip nasip olur mu göreceğiz bakalım :)

turbo&quattro
12-12-2017, 16:06

Sagolasin Mustafa, cok degerli bilgiler. Okuyorum konuda Turk ehliyeti cevirmek gerekiyor vs US ehliyet icin sorun yoktur muhtemel?

Ayrica araci US den gondermek icin uzerine 6 ay fln mi ne olmasi gdrek diye birseyler okumustum varmi oyle birsey ?
Yaklasik cost nedir avrupaya gonderip tekrar US gondermek ?

M_PROJECT
12-12-2017, 17:39
Sagolasin Mustafa, cok degerli bilgiler. Okuyorum konuda Turk ehliyeti cevirmek gerekiyor vs US ehliyet icin sorun yoktur muhtemel?

Ayrica araci US den gondermek icin uzerine 6 ay fln mi ne olmasi gdrek diye birseyler okumustum varmi oyle birsey ?
Yaklasik cost nedir avrupaya gonderip tekrar US gondermek ?

Abi Turkiye'ye gir cik yapacaksan sanirim uzerine olmasina gerek yok o konuda emin degilim , ithalat yaparken uzerine olmasi gerekiyor diye biliyorum .

Us passport ve license kullan sikinti yasamazsin , yoksa cipli ehliyet vs cikartmak gerekiyor vsvs . Bir tek sigorta yaptirmak gerekiyor avrupada kullanabilmek icin onu mevcut sigorta firmana danisabilirisin

Ro ro fiyatlari degisiyor yani metrekup hesabi yapiyorlar o anki duruma gore fiyat biciyorlar genelde .

Ortalama 650 euro sedanlar icin , full size suv olursa da double a yakin .

Bu bahsettigimiz zaten farkli bir deneyim olacagi icin biraz maliyetli durumlari olabilir , onu onceden belirleyip masraflari ona gore ayarlamak lazim .

Fiyatlar guncel degil bu arada 1 sene olmustur fiyat alali ama uyguna illa ki gemi bulunur .

turbo&quattro
12-12-2017, 17:54
Shadow_Dancer kankam alsin shengenini yapalim bir trip ;)

Mustafa sagol biraz arastirayim bakayim neymis gemi fiyatlari.

Shadow_Dancer
12-12-2017, 17:56
Shadow_Dancer kankam alsin shengenini yapalim bir trip ;)

Mustafa sagol biraz arastirayim bakayim neymis gemi fiyatlari.

Biz akbili zor alıyoz amk, euro olmuş 4.5..

turbo&quattro
12-12-2017, 17:57

Zengin fakir belli olsun diyoruz buna ;)

M_PROJECT
12-12-2017, 17:57

Hic .