PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sıfır sandık motor uygulaması nasıl yapılıyor neler gerekli?

atilla_88
08-08-2016, 15:29
Her araba için soruyorum sıfır arabaya daha güçlü motor uygulamak yada eski arabaya sıfır motor uygulamak bu işlemler nasıl gerçekleştiriliyor.

Mesela mazda 323 eski motoru hurdaya çıkartıp sıfır motor koymak 1.5 skyactiv motoru tedarik edilip uygulanabilir mi?

Yada Fiat 500 bu araç Türkiyede turbolu olarak satılmıyor bu arabaya 1.4 multiair 140hp motor alınıp uygulanabilir mi şartları neler?

-fabrika çıkışlı 1.6 arabaya 2.0 motor uygulanır mı yoksa benzer hacimlerde mi olmalı.

Bu işleri yapmış biri aydınlatırsa sevinirim bilmeyenlerede yardımcı olmuş olur, ayrıca arabaya turbo uygulamakla uğraşmak yerine bu daha mantıklı gibi.

Devlet herhalde bu işte maraza çıkarmıyor :)

Octane
08-08-2016, 16:46
Devlet o işte büyük 'maraza' çıkartıyor. Faturalı blok olsa bile egmde numara vuruluyor, bilmem ne. İşletmesi projesi motora yakın para tutuyor.

Zaten daha yeni model bir araca daha eski model bir motor konamıyor. Daha yeni model olacak. Mesela örneklerde 323e mazda3 motoru konur ama fiat 500 2015 modelse 2009 lineanın tjetini koyamazsın.

Dizele benzinli benzinliye dizel koyamazsın.

Motor hacmi %25 farktan fazla olamaz.

Böyle şeyler, zaten paylaşmışlardı da forumda herhalde ben de hatırlayamadım ama.

EREN34
08-08-2016, 16:52
2012 yılında ruhsatında 1.4 yazan çekme belgeli araca 2.0 150hp motor koydum. Takipçi'ye o zamanın parasıyla 1500 TL+ muayene masraflarını ödedim.

Deveye hendek atlatmak kadar zor. Takipçi TÜVTÜRK ayağında tıkandı kaldı. O kısmıda tabiri caizse billurlarım ile ben çözdüm zamanında. 1.4 arabya 2.0 motor koydun.Git Adapazarı yada İst. Avrupa yakasında X yerden Fren yeterlilik testi al. vs vs. bir sürü ayak yapmışlardı. Sadece devlet değil, muayene istasyonu da ayak diretiyor.

Motor sıfırsa Emniyet motor no çakma yazısı verecek, sende o yazı ile gösterdiği yere gidip noyu çaktıracaksın.

Motor çıkma ise zaten noterden blok satış yapmak zorundasın. Satışta blok no yazdığından Emniyet no çakmaz.

Yarbay
08-08-2016, 16:59
2012 yılında ruhsatında 1.4 yazan çekme belgeli araca 2.0 150hp motor koydum. Takipçi'ye o zamanın parasıyla 1500 TL+ muayene masraflarını ödedim.

Deveye hendek atlatmak kadar zor. Takipçi TÜVTÜRK ayağında tıkandı kaldı. O kısmıda tabiri caizse billurlarım ile ben çözdüm zamanında. 1.4 arabya 2.0 motor koydun.Git Adapazarı yada İst. Avrupa yakasında X yerden Fren yeterlilik testi al. vs vs. bir sürü ayak yapmışlardı. Sadece devlet değil, muayene istasyonu da ayak diretiyor.

Motor sıfırsa Emniyet motor no çakma yazısı verecek, sende o yazı ile gösterdiği yere gidip noyu çaktıracaksın.

Motor çıkma ise zaten noterden blok satış yapmak zorundasın. Satışta blok no yazdığından Emniyet no çakmaz.

benim merak ettiğim atıyorum EG kasa Civic için B18 swap yaptın, gittin B18deki blok üzerinede D15deki kodu yazdırdınki aman aman zorda birşey değil bu.
burdaki durumda araçta bir problem olduğunu nasıl anlıyorlar, nerde takılır böyle bir aracın sahibi?

tüvde vs aracın içersindeki motorun neye benzediği vs gibi püf noktalarmı paylaşılıyor?

sorma sebebim artık samimiyetim pek kalmasada Adana'da yıllardır bu şekilde gezen EG biliyorum bildiğim kadarıyla hiç sorun yaşamadı.

16EC813
08-08-2016, 17:02
Yeni koyacağın motor yaşı senin arabandan yeni olacak
Motor ve hp %30 unveçmeyecek
Koyacağın motor ya servisten faturalı olacak yada çekme belgeli ve noter satışı olacak
Sonrasındaki işlem rutin ve çok basit 3 güne hallediliyor tse Den geçtikten sonra tüv ve trafikte Tescil işi de 1 gün
Parasal olarak ben Crx E B16 a2 yi geçen sene 1500 liraya hepsini yaptırdım

skyhigh
08-08-2016, 17:03
tanıdığım bi sürü insan s13 e sr20det koyup muayenden gecırdı motor no okunamıyor yazıp gecıemısler ama ben cesaret edemem

16EC813
08-08-2016, 17:10
Valla her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır he bide bunun başka bi tabiri var ama bunu söylemek forum kurallarına aykırı :)

EREN34
08-08-2016, 17:19
benim merak ettiğim atıyorum EG kasa Civic için B18 swap yaptın, gittin B18deki blok üzerinede D15deki kodu yazdırdınki aman aman zorda birşey değil bu.
burdaki durumda araçta bir problem olduğunu nasıl anlıyorlar, nerde takılır böyle bir aracın sahibi?

tüvde vs aracın içersindeki motorun neye benzediği vs gibi püf noktalarmı paylaşılıyor?

sorma sebebim artık samimiyetim pek kalmasada Adana'da yıllardır bu şekilde gezen EG biliyorum bildiğim kadarıyla hiç sorun yaşamadı.

Tüv de püf nokta vs. yok. Tamamen muayene yapan elemanın bilgisi ile alakalı bir durum. Zaman'ında 85 model broadway e 2.0 8V Laguna motor kondu. Her iki motorunda motor nosu asker künyesi gibi birşeye kazılı ve motora perçinli. Künyeyse taşıdı. 2 defa muayeneden geçti :)

Baktığın esnada yasal değil ve bildiğin change işi. Hapise kadar yolu var.

Ben de motoru işletilen aynı künye işini yapma şansım vardı. Motorlar aynı şekildeydi ama ben 2k küsür para harcayıp kafamın rahat etmesini seçtim.

Tercih meselesi.

atilla_88
08-08-2016, 18:00
Devlet o işte büyük 'maraza' çıkartıyor. Faturalı blok olsa bile egmde numara vuruluyor, bilmem ne. İşletmesi projesi motora yakın para tutuyor.

Zaten daha yeni model bir araca daha eski model bir motor konamıyor. Daha yeni model olacak. Mesela örneklerde 323e mazda3 motoru konur ama fiat 500 2015 modelse 2009 lineanın tjetini koyamazsın.

Dizele benzinli benzinliye dizel koyamazsın.

Motor hacmi %25 farktan fazla olamaz.

Böyle şeyler, zaten paylaşmışlardı da forumda herhalde ben de hatırlayamadım ama.

Motor daha yeni olması lazım mesela 1.5 323 e 1.5 skyactiv motoru uygulayabiliriz buraya kadar tamam şunu biraz daha açabilir misiniz motor hacmi %25 fark edebilir derken bunun hesabı nasıl yapılıyor, atıyorum 1.2 500 e, 2016 model sıfır 1.4 turbojet uygulanamaz mı ?

Octane
09-08-2016, 01:33
Motor daha yeni olması lazım mesela 1.5 323 e 1.5 skyactiv motoru uygulayabiliriz buraya kadar tamam şunu biraz daha açabilir misiniz motor hacmi %25 fark edebilir derken bunun hesabı nasıl yapılıyor, atıyorum 1.2 500 e, 2016 model sıfır 1.4 turbojet uygulanamaz mı ?

Uygulanır. 1.2nin %25i 300 cc. 1200+300=1500ccye kadar, daha yeni tarihli bir motor konur.

atilla_88
09-08-2016, 01:42
Uygulanır. 1.2nin %25i 300 cc. 1200+300=1500ccye kadar, daha yeni tarihli bir motor konur.

Anladım şimdi teşekkürler araba eski melesa 2009, motor ise 2016 sıfır olduğunda vergiyi iskeletin yaşına göre mi veriyoruz yoksa motorun yaşına göre mi.

Miata91
09-08-2016, 05:38
Anladım şimdi teşekkürler araba eski melesa 2009, motor ise 2016 sıfır olduğunda vergiyi iskeletin yaşına göre mi veriyoruz yoksa motorun yaşına göre mi.
Vergi ruhsata göre hesaplanır. Ruhsata işletmezsen eski vergini ödersin. İşletirsen ona göre değişir. Yeni motor hacmi + aracın modeli olur yani. Ancak ben bir mühendise mail yoluyla ulaştım ve cevabı "silindir hacmi değişmez, bahsedilen %30 luk oran beygir gücüdür" demişti.

Chn53
09-08-2016, 09:41

Bu dediginiz mevzu direk change e giriyor . Yakalanmazsa ne âlâ ama yakalanırsa sıkıntı buyuk :)

Yarbay
09-08-2016, 09:56
Bu dediginiz mevzu direk change e giriyor . Yakalanmazsa ne âlâ ama yakalanırsa sıkıntı buyuk :)

Change olarak sınıflandırıldığını biliyorum :)

yanlız bana kalırsa Change daha çok çalınmış bir aracın şase nosunun pert bir araç ile değiştirilmesi vede genelde bu araçların yeni yada üst sınıf olması durumunda yasal merceklerce hassas.

öbür yandan 20 yaşında bir honda'nın gerçektende ruhsatda bahsi geçen şaseye sahip olup boya,kesme biçme olmadan motorunun birkaç harfi değiştirilmesine hassas olunacağını pek düşünmüyorum.

zaten öyle olunmuş olsa bahsettiğim örnek araç hiç yoksa 9 senedir piyasada olmazdı, ama yinede umarım yakalanmaz iyi bir arkadaşımız diye anılan biri

ghibli06
09-08-2016, 11:29
beyler TUV motor numarasını okuyamadı hafif kusur diye geçirdi olayına güvenmeyin, TUV un arabayı trafikten men etme yetkisi yok, size hırsız deme yetkisi de yok, aracınız change miş o da onun işi değil... o sadece trafiğe çıkış yeterliliği veriyor...

Ahmet.S
09-08-2016, 11:53
Hangi swap arabada 2.0 motor yazıyorki motor işleniyor araç 1.6 devam ediyor benim bildiğim kadarıyla.

Ekrem_06
09-08-2016, 12:01
Eğer sıfır sandık motor ise servisler belgeleri hazırlıyor. Benim 540 için bi ara araştırmıştım. Borusan bi araba fiyatı çekmişti ve bende vazgeçmiştim. Bu arada eğer ikinci el motor alacaksanız işlemler dahada uzuyor.

Yarbay
09-08-2016, 12:18
beyler TUV motor numarasını okuyamadı hafif kusur diye geçirdi olayına güvenmeyin, TUV un arabayı trafikten men etme yetkisi yok, size hırsız deme yetkisi de yok, aracınız change miş o da onun işi değil... o sadece trafiğe çıkış yeterliliği veriyor...

bencede öyledir,

yanlız insan korkuyor bunca işin içinde arkadaş yok öldürürler, yok hapsi var muhakak yakalarlar diyince :)

TÜV değilse bu konuda yakalayacak olan mercek kimdir? kim change olayını fark eden kurum?

diyorum ya bizim bu taraflarda zamanında hiç yoksa 5-10 tane B16-B18 incirlik üssü'den çıkartıldı ve yerli EGlere ,EKlara takıldı diğerlerine kefil olup emin olamasamda (yinede muhtemelen diğer örnek gibidir o ayrı) bir tane örnek tanıdık varki %110 eminlikle söylüyorum hiç yoksa 9 yıldır aracını bahsettiğim gibi sürmekte ve hiç sorun yaşamamış.

ghibli06
09-08-2016, 12:36
bencede öyledir,

yanlız insan korkuyor bunca işin içinde arkadaş yok öldürürler, yok hapsi var muhakak yakalarlar diyince :)

TÜV değilse bu konuda yakalayacak olan mercek kimdir? kim change olayını fark eden kurum?

diyorum ya bizim bu taraflarda zamanında hiç yoksa 5-10 tane B16-B18 incirlik üssü'den çıkartıldı ve yerli EGlere ,EKlara takıldı diğerlerine kefil olup emin olamasamda (yinede muhtemelen diğer örnek gibidir o ayrı) bir tane örnek tanıdık varki %110 eminlikle söylüyorum hiç yoksa 9 yıldır aracını bahsettiğim gibi sürmekte ve hiç sorun yaşamamış.

yakalayacak olan polis... yeri gelir mali polis yeri gelir asayiş... çoğunlukla ihbarla işliyor, sitede ihbar ettiğini itiraf edenler var, görürlerse yazarlar prosedürü net anlatırlar size...

Yarbay
09-08-2016, 12:55
yakalayacak olan polis... yeri gelir mali polis yeri gelir asayiş... çoğunlukla ihbarla işliyor, sitede ihbar ettiğini itiraf edenler var, görürlerse yazarlar prosedürü net anlatırlar size...

Özetle eşşek olmadığın sürece yada adam gibi arkadaşların olduğu sürece sıkıntı yok :)

durduk yerde bir polis D16 motorlu EG civic'i kenara çekip kaputu ne sebebten açar, açsa ne şekilde B ile D arasındaki farkı anlar hayal edemedim.

tek oluru mantıken dediğiniz gibi ihbar edilmesi olarak görülüyor.

mehmetRS
09-08-2016, 20:07
Konu kirliliği olmaması adına şuraya yazsam acaba?
Sallıyorum 1600 benzinli arabaya, aynı hacimde ve yaklaşık güçte dizel motor konulmasının yolu yordamı varmıdır acaba?
Yakıt türü değişmeksizin diye bir şart varmıdır ?

Y.Emre
09-08-2016, 20:44
Konu kirliliği olmaması adına şuraya yazsam acaba?
Sallıyorum 1600 benzinli arabaya, aynı hacimde ve yaklaşık güçte dizel motor konulmasının yolu yordamı varmıdır acaba?
Yakıt türü değişmeksizin diye bir şart varmıdır ?

Bi ara mevzuatta ek testlerle (2 3 tane) mümkün diyordu, ama yapan yoktu.. Şuan bilmiyorum