PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Enerji Sistemleri Mühendisliği mi? Elektrik Elektronik Mühendisliği mi?

cannn22
26-09-2016, 09:35
Herkese merhaba. Bu forum bünyesinde okumuş tecrübeli insanlar olduğunu düşünüyorum. Ben şuanda 2 yıllık bir mezunum. Yıldız Teknik Üni. Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi bölümünden mezun oldum. Tabi aradan zaman geçti, daha iyi yerlere gelmem için tahsilimi yükseltmem gerektiği kararını verdim ve şimdi Dgs ile başlıkta belirttiğim 4 yıllık bölümlerden birisine geçiş yapacağım hayırlısı ile.

Aklımda ilk olarak Enerji Sist. Müh var. Sebebi benim 2 yıllık Altern. Enerj. Kayn. Tek. Bölümünün devamı Enerji Sist. Müh oluyor. Bu bölüm ne iş yapar diye soracak olursanı kısaca Yenilenebilir enerji kaynakları olan Rüzgar, Güneş, Vb doğal yollardan çevreyi kirletmeden temiz bir enerji üretmektir. Y.dışında bu bölüm çok popüler olup deli gibi iş imkanı olsa da, bizim ülkemizde bu olanaklar biraz daha kısıtlı. Ama yinede gelecek enerji olduğu için, fosil yakıtlar tükenmeye başladığı için bu bölüm bana parlak geliyor. Çoğu büyük firmalar Sabancı, Zorlu, Apple gibi yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmeye yatırım yapmaya çoktan başladı bile.

Diğer yandan Elektrik Elektronik müh. Bölümü ***** elimi sallasam ellisi misali her yerde bulunuyor ve her sene binlerce kişi mezun oluyor. Yıldız Teknik Üni Elektrik Elektronik Müh bir arkadaşım 2 sene öncesi 1.800 lira maaş ile işe başlamış ve çocuğa alakasız işler yaptırdıklarını söylemişti kendisi. Bir şirkette satış personeli olaral işe almışlar. Bunun sebebi bence piyasa da bir çok elektrik elektronik müh. Mezunu ve işsiz eleman var ben ona bağlıyorum.

Şimdi siz bilgili, tecrübeli kişilerden bu konu hakkında bana yardımcı olmasını rica ediyorum. Öncelikle tabiki benim istediğim ve sevdiğim bölüme gitmem kendi adıma daha faydalı ve gelişmem açısından sevdiğim işi yapmam daha çabuk gelişmeme ve yükselmeme yardımcı olucak. Ama eskiden bir söz vardı dedemin bana söylediği rahmetli oldu, Allah rahmet eylesin. Oğlum derdi, "Eskiden ekmek aslanın ağzındaydı, şimdiler de götüne kaçtı" diye söylerdi kaba tabirle. Bakıyorum, araştırıyorum da gerçekten haklıymış Dedem.

Sizlerden ricam gerçekten yardımcı olabilirseniz bilgi ve tecrübeniz doğrultusunda çok sevinirim. Ek olarak kendi mesleklerinizi de belirtme imkanınız varsa belki kafama takılan bir durum konusunda sizlerden fikir almak için yazabilirim.

Şimdiden çok teşekkür ederim.

Sadık Özyer
26-09-2016, 10:41
Endüstri mühendisliğide bir tercih olabilir.

cannn22
26-09-2016, 10:47
Endüstri mühendisliğide bir tercih olabilir.

Endüstri müh. Geçiş yapamıyorum. Sadece bu 2 bölümden birisine geçme düşüncem var ve kararsızım açıkçası.

emrekuzdere
26-09-2016, 11:22
Sdü Enerji sistemleri mühendisliği 2015 mezunuyum. Şuan yüksek lisans yapmamım yanı sıra yurt dışı bir şirket adına inspektörlük (denetçilik) yapıyorum. Gerekli araştırmaları yapıyorsun zaten gördüğüm kadarı ile. Ben sana bölümümüzün avantaj ve dezavantajlarını söyleyeyim, kararını sen ver;
Dezavantajları
-Yıllarca süren davalar sonucu anca 2013'de "Mühendis" ünvanına kavuştuk.
-Hala proje imzalama yetkimiz bulunmuyor (bunu büyütenler çok, ancak biz çizdikten sonra imzalayacak biri bulunuyor şirketlerde :D )
-Yeni, duyulmamış yaygın olmaması gittiğin her yerde kendini kanıtlama gereği doğuruyor (hem makineciler hem elektronikçiler bilenir gittiğin her yerde)
-Bu seçenek kişiye göre değişir: Özellikle 3. sınıf derslerinin komple ısıtma-soğutma ve mekanik tesisat olması beni bıktırmıştı. Neyse ki 4. sınıf olduğu gibi yenilenebilir enerji üzerine gidildi.

Avantajları:
-İş yeri eğitimi: mükemmel bir uygulama. 3,5 yılda okulda öğrenilemeyen bilgiler sahada 5 ayda uygulama ile beraber tecrübe ve yetenek kazandırıyor.
Bunun yanında iş yeri eğitimini yaptığın yer kurumsal ise ve kendini beğendirir isen direkt iş teklifi alıyorsunuz. Sonuçta bir miktar tecrübe ve güven sağlamış oluyorsun, dışarıdan hiç bilinmedik birini alacaklarına seni tercih ediyorlar.
-İşsiz kalma olasılığı düşük. Diyebilirim ki yaklaşık 40 kişiydik, 25 civarı hemen işe başladı, 10 kadarı yüksek lisans yapıyor, 3-5 de işsiz var :D

rahmitanir
26-09-2016, 11:40
6 yıllık iş tecrübesi olan elektrik & elektronik mühendisliği lisansı ve endüstri mühendisliği yüksek lisansına sahip bir çalışan olarak az çok gördüğümü, bildiğimi paylaşayım.

Özellikle son 5 yılda hükümetin politikaları gereği üniversitelerde özellikle mühendislik bölümlerinin kontenjanı %100'den fazla arttı. Bizim zamanımızda Ankara ve İstanbul'daki iyi üniversitelerin bilgisayar, elektronik, makine, endüstri gibi önde gelen mühendislik bölümlerine girebilmek için ÖSS'de ilk 5.000 içinde olmak gerekiyordu. Fakat şimdi ise bu sıralama 20.000'lere kadar geriledi. Durum böyle olunca, anadolu'daki pek çok üniversitenin öğrenci sıralaması geriledi ve öğrenci kalitenin düştüğüne dair bir algı oluştu. Pek çok büyük şirket, sırf bu yüzden artık sadece sayılı üniversitelerin yeni mezun öğrencilerini işe almaya başladı. Yeni mezun olarak, anadolu üniversitelerinden çıkan öğrencilerin CV'leri pek çok şirket tarafından maalesef değerlendirilmeye bile alınmıyor. Durum böyle olunca da, bu öğrenciler kobi tarzında daha küçük ölçekli firmalarda çalışıp, sizin bahsettiğiniz komik maaşlar ve tuhaf iş tanımlarına maruz kalıyorlar. Ama şunu da belirtmek lazım, büyük şirket denilen firmalarda da, hem maddiyat hem de maneviyat açısından diğer küçük firmalara göre deli uçurumlar yok, yani yanlış beklentiye sokmuş olmayalım. Kısacası, büyük firmalarda da bir yerlere gelmek için biraz şans ve sabır muhakkak lazım.

Kısaca şunu demiş olayım, mümkün olduğunca iyi bir üniversiteyi tercih etmeye çalış, TR'de etiket maalesef çok önemli. Hatta iş hayatına başladıktan sonra da, gerekirse cebinden parasını vererek, iyi bir vakıf üniversitesinde bir de yüksek lisans yap. Ama bunu iş ile paralel yapmaya bak. yoksa yıllarca okuyacağım derken yaş geçiyor ve bu sefer de firmalar yaştan dolayı adayları eleyebiliyor.

Eğer kendi işini yapabilecek ortamın yok ise, en azından 4 yıllık üniversiteye tamamlama işini muhakkak yap hocam, sonra "ne adamlar bize iş buyuruyor" diye yıllarca kendi kendine kahrolursun.

NOT: yukarıda büyük firma diye tabir ettiğim firmaların yaptığı uygulamaya kesinlikle katılmıyorum ama maalesef güncel gerçekler de bunlar.

Yarbay
26-09-2016, 13:17
abicim benim sana tavsiyem şu:

1) bu iki seçenek arasından hangisine tutku duyabileceğine, hangisine daha çok kanın kaynadığını düşünüyorsan ona atılım yap.

bugün firmamızda turizm mezunu Genel müdür var hemde iş makinası sektöründe, etrafımda kimi biliyorsam müdür yada üst yetkili hiç biri kendi branşının işini yapmıyor ztn.

o sebeble çok önemseme bu kısmını öyle yada böyle işe girersin ama eğer tutkunun olduğu bir alanı okursan belki bir nebze sen daha mutlu olursun burada bence en önemli kelime bu BEN BEN BEN.

Abicim günümüzün 8 saatini uyuyarak, 4 saatini evde ama 12 saatini işe giderken ve iş yerinde harcıyoruz yani 24 saatinin özeli olan 4 saatine kıyasla %300 daha fazlasını iş yerinde geçiriyorsun o sebeble mutlu olacağın varsa bu iki seçenek arasında onu seç. ha yoksada bu ikiside öyle yada böyle sadece gelecek sahibi olim adına seçimse (%99mız gibi) o haldede bence kolayı hangisiyse onu seç.

2) seçeceğim branşı çok ama çok iyi tart bugün revaşta olan dallar yarınlarda birden dip yapabilir, 90larda ben okurken bilgisayar mühendisi dedinmi adam bir bakandan fazla söz sahibi olurdu vayyy beee denilirdi ve çok çok iyi olanaklara sahipti ama gel görki şimdi bu branşı okuyan arkadaşlardan birkaçını Efeste Satışçı olarak görüyorum orda burda ne bulursa tarzındalar :(

3) seçeceğin işi ülkeye görede belirle, benim doğduğum büyüdüğüm Kanada'da okumak isteyeceğim yada çocuğuma tavsiye edeceğim dal başka olup Türkiyede bambaşka olacaktır.

dediğin gibi geri dönüştürülebilir enerji özellikle ileri görüşlü kaliteli ülkelerde el üstünde tutulurken bu alan burada gerçekten iş yaparmı tartmak lazım,
şöyle söyleyeyim benim yakınım Uğur İncecik eski Volvo genel müdürü olup son 4 senesini Skoda Enerji'de genel müdürlük yaparak çalıştı ama firma sonunda Türkiyedeki geri zihniyet yüzünden geri adım atarak Türkiyeden çekilme kararı aldı :(

Octane
26-09-2016, 13:29
Kur bir şirket, eğitimine harcayacağın parayla çine falan gidip ticaret kanalı kurmaya bak. Mühendise gerek yok bu ülkede, herkes her şeyi senden iyi biliyor nasılsa.

kunteper
26-09-2016, 22:07
Yildiz veya ayarinda bilgisayar muh e girebiliyorsan gir. Maasli calismayi dusunuyorsan bilgisayar sektoru en iyi seceneklerden biri. Enerji vs hayallerin yoksa elektronik vs ugrasma derim

cannn22
28-09-2016, 13:24
Abicim geçiş yapabileceğim sadece Enerji sistemleri müh. Ve elektrik elektronik müh var. Başka bir bölüme geçiş sağlayamıyorum.