PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sigortacı arkadaşlardan bir tavsiye(ufak kaza)

Octane
27-09-2016, 17:23
Merhaba

Çok yakın bir arkadaşıma perşembe günü 2013 model bir araç satın aldık, otonomide bir galeriden. Perşembe akşamı ucu ucuna yetişti, saat 5te noterden çıktık aracı üstümüze alıp. Akşam aracın yemeğini yedik, ertesi gün de arkadaş işe gidecek, sonra da eşe dosta tanıdıklara sigorta ve kasko soracağız ve yaptıracağız. Arkadaş sabah ışıkta dururken bir servis gelip arkadaşa vurdu arkadan. Aracı aldıktan 17 saat sonra. Pek bir şey yok, stop kırıldı tampon delindi ve ezildi. Servis suçunu kabul ediyor, ben arkadan çarptım, sigortam da var kaskom da diyor, nasıl derseniz öyle halledelim diyor.

Kaza sırasında bizim aracımızın sigortasını biz daha yaptırmadığımız için bizim sigorta bilgileri kısmı boş. Bu durumda biz ne yapacağız?

Sigorta şirketini dolandırmaya çalışıyomuş gibi olmamak için de daha sigorta yaptırmadık araca.

kaykayovera
27-09-2016, 18:06
Abi emin değilim ama benim bildiğim eski araç size satılırken sigortası var ise 15 gün boyunca eski sigorta geçerli oluyor.

Şuda sigortam.net den alıntı:

Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında (Trafik Sigortası) Tarife Uygulama Esaslarına göre; araç sahibi değişse bile trafik sigortaları 15 günlük bir koruma sağlıyor.
"Karayolları Motorlu Araçlar zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında İşletenin Değişmesi Durumunda Zeyil Pirim Tutarının Hesaplanmasına İlişkin Sektör Duyurusu" yayınladı. Bu duyuruya göre; araç işleteninin değişmesi yani aracın sahibinin değişmesi durumunda, aracın el değiştirdiği tarihten itibaren trafik sigortasının herhangi bir işleme gerek kalmadan ve prim ödemek zorunda olmadan 15 gün zaman sınırıyla araç sahibinin yeni sahibinde kalacağı bilgisi verildi.

Böylece aracın yeni sahipleri araç sigortasının güvencesini elde edebilmek için zaman kazanıyor. Bu düzenleme sayesinde 3.kişiler korunurken aracı devralan kişi için ek prim almadan mevcut poliçenin teminat vermesi amaçlanıyor.

ercan26esk
27-09-2016, 18:19
15 gün boyunca eski sigorta geçerlidir...

Nightfish
27-09-2016, 18:56
Sigorta olmadan aracın satışı zaten yapılamıyor. Bu sebeple kafaya takacak bir durum yok, eski sigortası geçerli olacaktır.

kaykayovera
27-09-2016, 20:20
Sigorta olmadan aracın satışı zaten yapılamıyor. Bu sebeple kafaya takacak bir durum yok, eski sigortası geçerli olacaktır.

7 ay kadar önce kendi aracımı sigortasız sattım kuralda değişiklik olmadi ise satış veriliyor diye biliyorum.

asscutter
27-09-2016, 20:22
sigortasız araç satışı alındıktan sonra 1 ay içerisinde yapılır sadece

onn_dear
27-09-2016, 20:33
Benim bildigim;
Araci satan kisi sigortasini iptal etmeye gittiginde 1 hafta sonradan iptali yapilir. Yani sizin araciniz kaza suresince sigortali oluyor.