PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motorsiklet Başlangıç

Sefati
13-11-2016, 13:47
Merhaba öncelikle, motorsiklet almayı düşünüyorum ancak istediğim motorsiklet tipi caferacer olanlardan ancak bu tip motorlar sıfır olarak baya pahalı benim bütçem max 15.000tl. Bu tip motorlar için önerileriniz varsa alabilir miyim? Benim dikkatimi çeken motorda Mondial Buccaneer 250i oldu bu motor hakkında bilgisi olan varsa paylaşabilir mi? Teşekkür ederim :)

EREN34
13-11-2016, 13:59
Başlangıç olarak o fiyata sıfır olarak Honda PCX, ikinci el olarak Yamaha Xmax derim.

Honda alınca üstüne para kalır, onunla da kask, mont, kilit vs. işlerini halledebilirsin abi.

Dodoo
13-11-2016, 14:08
Başlangıç olarak o fiyata sıfır olarak Honda PCX, ikinci el olarak Yamaha Xmax derim.

Honda alınca üstüne para kalır, onunla da kask, mont, kilit vs. işlerini halledebilirsin abi.

Caferacer tipte istenmiş. :)

15bin bütçe ile bence caferacer sevdanızdan vazgeçip güzel bir naked veya scooter bakın derim. :)

Sefati
13-11-2016, 14:15

15bin bütçe ile bence caferacer sevdanızdan vazgeçip güzel bir naked veya scooter bakın derim. :)

Scooter istemiyorum naked olarak ne önerirsiniz. Caferacer sevdamdan neden vazgeçeyim?

EREN34
13-11-2016, 17:15

Modeli atlamışım :)

Emre-Dylan
13-11-2016, 17:42
Tip güzel ama kalite ofsayt cafe racer istiyorsan custom yapmanı tavsiye ederim ha 250lik motora değer mi orası muamma. Bence en güzeli 250lik bir naked 10k km yaptıktan sonra 500 600lük bir motor alıp custom çalışma yapmak üzerinde. Zira benim aklımda ki american bobber fikride bu yönde baharda 250lik falcon alıp tecrübe edineceğim sonra cc yükseltip custom bobber yapmayı planlıyorum aksilik olmazsa. Bu arada bugun iş yerinin önünde ducati diavel dark gördüm ağzımın suyu aktı ilk defa gördüm böyle bir şey! Üstünde fotoğraf çektirmemek için zor tuttum kendimi :D :D

MetalliHead
13-11-2016, 17:51
Her şeyden önce kaliteli ekipman al ondan sonra kalan paraya göre motor bakarsın .

Dodoo
13-11-2016, 23:11
Scooter istemiyorum naked olarak ne önerirsiniz. Caferacer sevdamdan neden vazgeçeyim?

Öyle motor uzmanı bir kişi değilim öncelikle onu belirteyim, ben de yeni ehliyet alma aşamasındayım ve dolayısıyla alacağım model belli olsa da bakınıp az çok araştırmaya çalışıyorum.

Caferacer dan vazgeçme sebebi olarak bütçe diyebilirim. Modeli çok iyi bilmiyorum ama mondial bucaneer bence o tadı verecek bir motor değil, şeklinde düşünüyorum.

Naked olarak bir tavsiyede bulunmam yanlış olur, sizin araştırıp ihtiyaçlarınıza en uygun olanı bulmanız daha doğru bir yol olacaktır.

MetalliHead
13-11-2016, 23:22

İkinci el ktm duke 250 bakabilirsin naked

Sefati
16-11-2016, 09:05
Custom Caferacer ile uğraşacak vaktim yok ve yapılabilecek modellerin geneli eski model olduğu için sorunlar ile uğraşmak istemiyorum. İlk başta aracımı satıp daha düşük birşey alıp Ducati Screambler alma niyetim vardı ancak TRdeki satıcısı ile pek iyi şeyler duymadım o sevdadan vazgeçtim. Emre-Dylan

Ekipmanları toplamaya başladım zaten en iyilerini alabilmek için motoru alana kadar alıyorum sonra ortada kalmamak için benim içinde en önemlisi ekipmanlar zaten. MetalliHead

Bütçe aslında sıkıntı değil, ilk defa motor kullanacağım için illaki düşücek motor yada sürtücem bi yere bu sebepten ilk motora çok para harcamak istemiyorum. Naked motorlarda güzel o klasmanda da dikkatimi Yamaha Mt-25 çekiyor yada yeni çıkacak olan BMW G310R olabilir diye düşündüm. dodiiş

Arkadaşım önceden KTM kullanıyordu Duke390 ben pek sevemiyorum onları turuncusu çok gözüme batıyor o sebepten KTM düşünmüyorum. MetalliHead

ilkerrrrr
16-11-2016, 09:55
ben satıyorum diye değil ama mt-03 tavsiye ederim
660 cc ama 45 beygir tek silindir torklu bi makina

https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/12803176_10153325435166286_6616880072626333789_n.j pg?oh=a20c17eab1c26151f0e358bb926d782a&oe=588CE712

Dodoo
16-11-2016, 11:08
Bmw g310 çok yakışıklı, teknik özelliklerini incelemedim hiç ama bütçem yetse gidip alacağım ilk motor olabilir heralde. 7-8 bin*€ olacak diye öngörüyorlardı.

O bütçe ile 0 mt07 abs alınabilir aslında, tercih meselesi devreye giriyor. :)

CupraR
16-11-2016, 23:23
Bence mondial in caferacer motoru tutar.Enduro model olan Rx3 evo baya bi tutuldu gördügüm kadariyla Motor performansi bence 250lik icin yeterli.Buccaneer 250i Vmotor daha kötü olacagini sanmam.Fiyatta cok ucuk degil 5 6bin tl ue kurye motorlarinin satildigini düsünürsek.Tarzida hoş bende bu tarz motorlari cok begeniyorum.Sifir arac almak bana göre degil ikinci eli 8 civarina düserse suan kullandigim scooteri satarak bende düsünebilirim.

Dodoo
16-11-2016, 23:40
Bence mondial in caferacee motoru tutar.Enduro model olan Rx3 evo baya bi tutuldu gördügüm kadariyla.Sanmiyorum artik eskisi kadar tam anlamiyla cin motoru yapacaklarini artik kaliteyi yükselttiler gibi geliyo.Bunu rx3evo ile baslattilar buccaneer ile devam edicek gibi.Genede bahsettigin fiyatlar mondial icin bana göre yüksek 15 bine biraz daha marka ve güclü motorlar buluna bilir.Buccanerrin ya ikinci elini bekle yada fuari bekle güzel indirim falan yaparsalar alinabilir.

rx3i hakkında çokca şikayet okudum, motorda titreme vs bir sürü yazılan şey var. İlgimi çeken bir motor olmadığı için pek detaylıca araştırmadım ama, mondial almadan evvel iyice araştırmakta yine de fayda var gibi.

fore
17-11-2016, 23:51
Rx3i evo kullandım bu yaz boyunca. Herkesin gömdüğü kadar kötü değil.
Caferacer olan versiyonu tutar gibi..

MetalliHead
18-11-2016, 01:36
Bmw g310 çok yakışıklı, teknik özelliklerini incelemedim hiç ama bütçem yetse gidip alacağım ilk motor olabilir heralde. 7-8 bin*€ olacak diye öngörüyorlardı.

O bütçe ile 0 mt07 abs alınabilir aslında, tercih meselesi devreye giriyor. :)

Mt 07 yeni başlayana agresif kaçmaz mı ?

Gorky
18-11-2016, 02:12
mt-125 , m-25 , duke 125- 200

bunlar güzel şeyler :D

mkerim
18-11-2016, 09:11
Daha öncede bir yerlerde söylediğim gibi eğer otomobil kullanan biri isen motosikletin en az otomobilin kadar gidebilmeli. Yoksa Motosiklet kullanmak ızdıraba dönüşür. KTM alınacaksa ufak tefek sürtme düşme de yaşanabilir deniyorsa parçaları fena pahalı.
MT07 uygun aslında. Yada f650GS masrafsız olanından. Bu motosikletler her türlü iş görür. Eğer yakıt ve MTV düşünülüyorsa 250cc yi geçmeyiniz. Hatta honda dan şaşmayın derim
çin malı ve türevlerinden uzak durulmasını tavsiye ederim.

fore
18-11-2016, 12:07
MT-07 ile başlanmaz. Net. Nokta. Ben başladım hala yaşıyorum diyen, Kadir gecesi doğmuştur.

merttepe
18-11-2016, 12:26
250 duke satmayı düşünüyorum. 5000km de.

mkerim
18-11-2016, 13:53
MT-07 ile başlanmaz. Net. Nokta. Ben başladım hala yaşıyorum diyen, Kadir gecesi doğmuştur.

Adam 45 yaşında ve olabilen en hızlı otomobiller ile bu güne kadar gelmiş.
bana sorsa S1000RR al derim sana sorsa MT25 yada YBR125 mi alacak.
sonra hangimizin kulakları çınlayacak acaba...

Dodoo
18-11-2016, 15:17
Açıkçası eğitimini iyi aldıktan sonra 700cc lik makinanın bence çok abartılacak bir yanı yok. Önemli olan nokta bilinçli bir sürücü olabilmek.

Bütçem yetiyor olsa başlangıç motoru olarak mt07 veya nc700 alırdım.

Maxi
18-11-2016, 16:01
MT-07 ile başlanmaz.
250cc ble çok

onursumer
18-11-2016, 16:13
başlangıç motoru bence kişiye gore değişir , r6 ile başlayan da tanıdım , ybr125 ilede

Murat Ç.
18-11-2016, 21:52
Mt 07 ile başlamak hiç motor tecrübesi olmayan biri için çok riskli olur en ufak şeyde tekere geliyor alet bence max 250 cc bişiler alınıp binmelisiniz belli bi düzeye gelene kadar trafik tecrübesi ayrı motor tecrübesi ayrı şeylerdir birbirine karıştırılmaması gereken

fore
18-11-2016, 22:12
Adam 45 yaşında ve olabilen en hızlı otomobiller ile bu güne kadar gelmiş.
bana sorsa S1000RR al derim sana sorsa MT25 yada YBR125 mi alacak.
sonra hangimizin kulakları çınlayacak acaba...

Bahsedilen araçların biri direksiyonu dağa çevirince sağa gidiyo, diğeri gidonu sağa çevirince sola gidiyo. En basit örnek size.

Araba kullanmakla motosiklet kullanmanın dinamikleri tamamen farklı. Motosiklet gelişim ve eğitim isteyen bir süreç.
Araba tecrübesinin tek işe yaradığı nokta trafiği okuyabilmek. O da biraz.

Virajda 60 km ile bariyere kitlenmek(görüş) başka 160la başka.

Mt-07 al bişey olmaz derseniz sadece kötülük yapmış olursunuz..

fore
18-11-2016, 22:14
Açıkçası eğitimini iyi aldıktan sonra 700cc lik makinanın bence çok abartılacak bir yanı yok. Önemli olan nokta bilinçli bir sürücü olabilmek.

Mt7 ile nc700 dünyanın iki farklı ucu. Sadece cc olarak düşünme. Nc700 dediğin max 6000 devir çeviren yarım jazz.
Mt7 cidden kontrolü zor makina.

mkerim
19-11-2016, 08:31

Eğitim ve eğitim hakkında biraz bilgi vereyim....
Meşhur olan eğitimcilerden biri . Aslında bu eğitim işi biraz saadet zinciri gibi çalışıyor. Esas adam var. onunda bir sürü adamları. eğitim 850 tl. eğer kurbanı kendi bulursa 35% esas adama veriliyor. eğer kurbanı esas adam gönderirse 45% esas adam alıyor.
gene bunlardan biri adı Deniz olan bmw r1200gs ye biniyor. şans eseri bir yerde tanıştık. motorlar aynı olunca sohbet kaçınılmaz. biraz konuşunca eğitmen olduğundan bahsetti. ben sorular sordum. sonra anladım ki TIRT . dedimki ona bak sana bir soru soracağım ama dürüst cevap ver. kullandığın motosiklet ile asla tam gaz yapmadığını düşünüyorum. Eğer izin verirsen bende olan bmw test cihazını motosikletine bağlayayım oradan hiç bir zaman tam gaz yapmadığını görelim. cevap : tam gaz yapmaya ne gerek var ki.... Dahası ehliyet yeni. ilk trafik tecrübesi motosiklet üzerinde. istanbulda bildiği tek yer şile yolu. oraya eğitime götürüyor milleti ve sonuçlar hatta yapılan hatalar inanılmaz. bu adamlardan eğitim alanlar arasında öğrendiklerini denerken kaza yapanlar var..
kısaca uzak durun. zaten MEB bunlarla ilgili bir soruşturma başlatmış. not: konu bu değil cevap yazmazsanız sevinirim.

başlangıç motoru bence kişiye gore değişir , r6 ile başlayan da tanıdım , ybr125 ilede

Aynen adam hızlı bir otomobil kullanıyorsa motosiklette otomobiline göre yavaşsa o zaman motosiklet kullanmak ızdırap olur.

Bahsedilen araçların biri direksiyonu dağa çevirince sağa gidiyo, diğeri gidonu sağa çevirince sola gidiyo. En basit örnek size.

Araba kullanmakla motosiklet kullanmanın dinamikleri tamamen farklı. Motosiklet gelişim ve eğitim isteyen bir süreç.
Araba tecrübesinin tek işe yaradığı nokta trafiği okuyabilmek. O da biraz.

Virajda 60 km ile bariyere kitlenmek(görüş) başka 160la başka.

Mt-07 al bişey olmaz derseniz sadece kötülük yapmış olursunuz..

kilitlenmemek için vucudun o ivmelenmeye alışık olmalı yada gözün yüksek hıza alışık olmalı.
Buna örnek : Uşak İzmir civarında bir eğitim sürüşünde hızlı birine takılıyor eğitim yapanlar . adamın arkasında sürate alışık olmadıklarından yapılan kaza aynen senin anlattığın gibi.

deryaank
19-11-2016, 13:13
Mt-25 kullanıcısıyım ilk motorum değil. İlk motor olarak size bu motosikleti önermem çünkü ilk 4 vitesteki hızlanması yeni başlayan birini ürkütecek derecede . Öncelikle daha sakin makinelerle başlayıp sürüş dinamiği hakkında bilgi sahibi olup ona göre tercih yaparsanız ilerleyen dönemlerde hem güvenliğiniz hem de cebiniz için daha mantıklı bir seçim yapmış olursunuz. Küçük hacimli piyasası hızlı olan bir motosikleti alıp 5 6 ay kendinizi alıştırdıktab sonra bu tarz bir motosiklete geçmenizin daha uygun olacağını düşünüyorum. He şöyle de bir şey var 600cc 1000cc motosiklet kullanamazmısınız kullanırsınız ama kontrol pek de sizde olmaz ve bu da güvenliğiniz için sizi riske sokar. Bütçenize kask mont eldiven gibi ekipman maliyetini eklemeyi unutmayın.