PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kredi Notu hakkında

İbrahim33
15-11-2016, 18:22
Kredi kullanımı konusunda sıkıntı yaşıyorum. Bankalarla ilgili bugüne kadar en ufak sıkıntı yaşamadım. Bu sene 2 tane kredimi düzgün olarak bitirdim. Sadece bir tane kredi kartım var oda yüksek limitli , onunda ödemesinde en ufak sıkıntı yok. Sigortamı kendim dışarıdan ayda 15 gün olarak yatırıyorum , her banka tutturmuş bir gelir belgesi saçmalığı. Kredi puanı hikaye yani anlayacağınız.

Birde takıldığım nokta. kendim sorguladığımda kredi puanım şu şekilde gözüküyor.

http://i.hizliresim.com/LZ7mv1.png

Ancak bankacı bugün baktığında puanın 1100 dedi , ne ayak bunlar ? Aramızda yardımcı olabilecek bankacı var mıdır acaba ?

İbrahim33
15-11-2016, 18:23
Şunuda belirteyim , borç limit oranım % 0. yani bir tl kredi kartı borcum bile yok bankalara. Limitlerimin açık olması gerekmez mi bu durumda ?

sevo16
15-11-2016, 18:31
Bankaların çok değişik bir sistemi var örneğim kredinizi vaktinden önce kapatmanız bile kredi notunuzu düşürüyor yani belki yüzbinlerce liranız var ama o krediyi erken kapatıp bankanın faiz Kazancı'nı düşürdüğünüz için kredi notunuzun düşüyor

Kredi kartındada limitinizin hiç bir önemi yok birebir bankacının ağzımdan duydum 1 tl de harcasan 10000 tlye harcasa önemli değil önemli olan gününde ödemen
Dediğim gibi değişik bir çalışma sistemi var eğer özel sektörde iş yapıyorsanız ve bankayla çok haşır neşir oluyorsanız olay müşteri temsilcisinde bitiyor

İbrahim33
15-11-2016, 18:39
Dedim ya yıllardır 1 tane bile gecikmiş bir ödemem dahi yok.

Mutu
15-11-2016, 18:43
Bankalar sunulan gelire göre limit sunmaktalar. Misal krediyi de sunduğun gelirin katına göre veriyorlar. Tam kaç katı hakim değilim ama o şekilde belirleniyor.

Misal ben işe başladığımda 3. ayda da güncel gelirime yakın bir para alıyordum, aylık maks. 700 tl ödemeli kredi veriyordu, 2. senemi doldurdum şuan ilk limitin neredeyse 3 katına yakın aylık ödemeli kredi ön onaylı bekliyormuş.

O sebeple gelir ya da taahüt beklemeleri kendilerini garantiye almaları için normal bence. Üstüne hiçbirşey olmayıp bankalara on binlerce borcu olan insanlarda ee üstüme bir mal mülk yok alsınlar alabiliyorlarsa rahatlığı mevcut oluyor =)

Djalican
15-11-2016, 18:44
Benimde dükkandan dolayı 12.500 çekim patladı....
kredinin biri zar zor ödendi
kredi kartlarımın 2 3 tanesi takibe kadar düştü...

normal şartlarda 5 sene kara listede olmam gerekirken ( findeks notumda bildiği 0 SIFIR )

3 sene sonra herşeyi açtılar düzgün ödeyince....şimdi para lazımmı abi diye arıyorlar :D

jRMix
15-11-2016, 18:51
Düzenli ödemenizin yanında belgeleyebildiğiniz bir geliriniz yok ise kredi konusunda maalesef çokta bi şansınız kalmıyor.

Gelir olmadan olduğu zaman bir nevi karapara işine dönüyor olay. Gelir yok ama gider çok. Ayrıca Findeks raporda güzel ama puan konusunda güvenilmemesi gereken bir değer. Bankalar KKB verilerini esas alıyorlar.

Ranthor
15-11-2016, 18:57
ssk disaridan odeniyorsa ve gelir kayit disi ise, bankalarin kendisini garantiye almasi normal.

maasin, ustune kayitli mulkler vb olsa, zor durumda haciz haklari var.

ben bile kiraci alirken, bordrolu calisan degilsen hic gelme diyorum. Sorun oldumu maasina haciz geliyor.
al sat yapan biri pat diye ortadan kaybolabilir, vergi kaydi da yok.

İbrahim33
15-11-2016, 19:55
Benim anlamadığım daha önceden bankaya selam verip kredi çekiyordum. Ödemesine sadık müşteri olduktan sonra , gelir belgesi falan hikaye olması lazım. adamın ödeme geçmişine bakarsın , ödüyor mu ödüyor.

halilcakir
15-11-2016, 20:00
Şu an bankalar kredi geri çağırıyor ve kredi vermek istemiyor

Tvde söylenen ile uygulama çok farklı maalesef

Başbakanın kredi geri çağıran fetöcüdür lafı boşa değildi ama cidden öyle yapıyorlar mevcut riski azaltıyorlar bırak yeni kredi yeni risk almayı

Evrenoz
15-11-2016, 20:00
Benim anlamadığım daha önceden bankaya selam verip kredi çekiyordum. Ödemesine sadık müşteri olduktan sonra , gelir belgesi falan hikaye olması lazım. adamın ödeme geçmişine bakarsın , ödüyor mu ödüyor.

RAM's da tam olarak böyle tokatladı işte milleti :)
Millet baktı çekleri ödüyor mu ödüyor, dayadı "krediyi"
Sonrası m.alum:)

O yüzden ödemeler ne kadar önemli ise gelir durumu da bir o kadar önemlidir

halilcan9455
15-11-2016, 20:03
Ailem kredi çekerken bizimde başımıza geldi
geçtiğimiz yıl içinde değişen şeyler olmuş.
tam olarak bilmesem de olayı şöyle anlatayım.Bankacı arkadaşların bize aktardığı kadarı ile ;
Belgelediğiniz gelir 1000 TL diyelim.
aylık geri ödemeniz maksimum %60 veya %70 olacak şekilde kredi verilebiliyor.(bu orandan tam emin değilim. ancak hangi banka veya kaç bankaya borcunuz olduğunu önemli değil ister tek bankadan ister 10 bankadan kredi çekin borcunuz olsun aylık borç ödemeniz bu oranı aşamıyor)

Sizin belgelediğiniz aylık gelirden dolayı sıkıntı oluyor galiba.

Yigit-Y
15-11-2016, 20:05
Son 6 ayda toplam 700.000 tl kredi kullandım

Banka çatır çatır para satıyor ama adamın geçmişine şuanki gelir durumuna göre tabi kide

Eşşeği sağlam kazığa bağlama hikayesi :)

Bitmiş ölmüş adamla uğraşmıyorlar eskiden uğraşırlardı :)

İbrahim33
15-11-2016, 20:12
Verse 1 milyonda çekerim , ödemeden yana sıkıntı yok , korkumda yok ama vermiyor işte :D Sonuçta parayı yemek çar - çur etmek için çekmiyorum. Ticarete bağlıyorum. Dün kredi puanımı görünce hava attım arkadaşlara dükkanda , iş bankasında 1.13 e düşmüş gideyimde bi 50 bin çekeyim diye. nerden bileyim böyle olacağını. bide rezil olduk iyi mi :D

ohal ile alakası olabilir mi bu durumun ?

timucintt
15-11-2016, 20:24
Krediyi çekeceğin bankadan hayat sigortası yaptır o zaman veriyorlar...

Yigit-Y
15-11-2016, 20:28
İstanbul bahçelievler garanti bankası çok iyi bir ablam var

Ferrari abla diyorum ben ona :)

Yardımcı olur pm le telini verebilirim :)

İbrahim33
15-11-2016, 20:45
Sana zahmet gönderirsen memnun olurum abi.

arda35
15-11-2016, 21:46
Aslında galericiliği resmiyette de yapsaydın hiç böyle dertlere gark olmazdın. Vergiden, sigorta primlerinden ve dahi birçok masraftan kaçınıyorsun belki, ama gerçek gelirini belgeleyemediğin için kredi alırken de zorlanıyorsun.

Bu zamanda kefil ya da ipotek olmadan 50 bini falan zor verirler herhalde. Şimdilik en kolay çözümü, iş yaptığın dükkanda tam zamanlı çalışman (kağıt üstünde yani). En azından kısa vadeli kredi ihtiyaçlarını giderirsin bu şekilde.

MK8800
15-11-2016, 22:19
Bi 3 ay öncesine kadar tıkırında halloluyordu da şuan zoor hele ki Mersin'de imkansız . 2 haftada Adana bölge tahsis müdürler va hepsiyle yeterince münasebetim olduğundan söylüyorum :D

MK8800
15-11-2016, 22:23
Bi 3 ay öncesine kadar tıkırında halloluyordu da şuan zoor hele ki Mersin'de imkansız . 2 haftada Adana bölge tahsis müdürler va hepsiyle yeterince münasebetim olduğundan söylüyorum :D

Ek bilgi : Inşaat ve Kuru gıda sektöründe verilen kredilerin %91i Mersin bölgesinde patlak olduğu için kırmızı noktada tabir ediliyor o yüzden şube limitleri 1 milyona çekildi . Bölge ise 3 milyon ama tahsise ulaşması bile eziyet .

İbrahim33
15-11-2016, 22:42
Aslında galericiliği resmiyette de yapsaydın hiç böyle dertlere gark olmazdın. Vergiden, sigorta primlerinden ve dahi birçok masraftan kaçınıyorsun belki, ama gerçek gelirini belgeleyemediğin için kredi alırken de zorlanıyorsun.

Bu zamanda kefil ya da ipotek olmadan 50 bini falan zor verirler herhalde. Şimdilik en kolay çözümü, iş yaptığın dükkanda tam zamanlı çalışman (kağıt üstünde yani). En azından kısa vadeli kredi ihtiyaçlarını giderirsin bu şekilde.

vergiden kaçtığımızdan değil , zaten sattığımız arabanın vergisini veriyoruz. resmi olarak herşey benim ortağın üzerinden dönüyor. anlatabilmişimdir herhalde.

Ek bilgi : Inşaat ve Kuru gıda sektöründe verilen kredilerin %91i Mersin bölgesinde patlak olduğu için kırmızı noktada tabir ediliyor o yüzden şube limitleri 1 milyona çekildi . Bölge ise 3 milyon ama tahsise ulaşması bile eziyet .

tokatçılar yüzünden bizde rezil olduk iyi mi :)

Spook
15-11-2016, 22:42
Bankadan aldığınız risk raporuna ait referans numaranız varsa aşağıdaki linkten itirazda bulunabilirsiniz. İlginç bir durum olmuş.

Kurumsal - Risk Raporu (http://www.kkb.com.tr/risk-raporu.aspx)

Risk raporunun hesaplanmasında gelir,gider,ödeme alışkanlıklarınız ve bankalararası bilinirliğiniz sadece birkaç parametreden biri.

MK8800
15-11-2016, 22:45
vergiden kaçtığımızdan değil , zaten sattığımız arabanın vergisini veriyoruz. resmi olarak herşey benim ortağın üzerinden dönüyor. anlatabilmişimdir herhalde.

tokatçılar yüzünden bizde rezil olduk iyi mi :)

Memleket kovalıyor canım boş duran yok nereden geldi bu kadar panamera :D ? Ihtiyaç , Ticari vs zor istediğin miktarın milyon katı ( cidden milyon katı teminat ile ) talebine olumsuz yanıt çıkan oldu . Taşıt lazımsa ama gerek yok gelir belgesi vs ye gelin çözeriz :D