PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : trafik cezası.. :(

olcay_bora
05-12-2008, 11:58
ne guzel uyuodum kapı çaldı bi herif trafik cezasını vermeye gelmiş nese imzaladım aldım 6/B dio bu madde neyi ifade ediyor yne ne yaptım çok merak ediorum ??? bilen var mı

rahmi
05-12-2008, 12:06
ihbar üzerine yazılmıs sanırım...

Dragger
05-12-2008, 13:19
6/B ihbarla plakaya kesilmis ceza gibi birseydi.

Bu da hukuka uygun degil, ceza kesme hakkı yok ihbarla...

2008 cezalarında 13ten baslıyor maddeler, anlamadım kaldırıldı mı ne oldu?

Bana da yeni bir ceza gelmis, muhtarlıga almaya gitmedim.

Ota b.ka kesiyorlar artık...

McS_R53
05-12-2008, 13:33
park cezalarından bende bıktm cebe park ediorm yine ceza kesiyorlar.

B.Battal
05-12-2008, 13:35
ya benimde fatura gibi getirip posta kutusuna atmışlar :s bilmemnerde kırmızı ışık ihlali die ödemiyorum!

Evrenoz
05-12-2008, 13:39
Sanırım bir dilekçe ile bu tarz cezalar iptal ediliyordu.

Bir incele istersen..

Fahri Müfettişlerce Yazılan Cezalara İtiraz ve İptal Dilekçesi (http://www.caralem.com/forum/showthread.php?t=10117)

SULTANOGLU
05-12-2008, 13:44
Sanırım bir dilekçe ile bu tarz cezalar iptal ediliyordu.

Bir incele istersen..

http://www.caralem.com/forum/showthread.php?t=10117

ya gerçekten çok alakasız olucak ama :D sanayide adres sorduğun kişi bendim :D umarım doğru tarif etmişimdir.

Evrenoz
05-12-2008, 13:46
Doğru yahu yanında bu araç vardı sanırım :) Hayal meyal hatırlıyorum.

Buldum adresi, kolaymış yeri. Tekrardan teşekkürler.

Konilerimden biri patlamıştı otokolik çekimlerinde.. E ***** şu sıralar kriz sebebiyle maddi durum kötü. Yenisini almak yerine hiç sıcak bakmasamda tamir ettirmek için gittim nam'a

Dragger
05-12-2008, 13:47
EDSden yediyseniz kurtulusu yok bunu da unutmayın :)

SULTANOGLU
05-12-2008, 13:50
Doğru yahu yanında bu araç vardı sanırım :) Hayal meyal hatırlıyorum.

Buldum adresi, kolaymış yeri. Tekrardan teşekkürler.

Konilerimden biri patlamıştı otokolik çekimlerinde.. E ***** şu sıralar kriz sebebiyle maddi durum kötü. Yenisini almak yerine hiç sıcak bakmasamda tamir ettirmek için gittim nam'a

nolcakhiç önemli değil :D bende tüv için aşşalık uzun far ayarlarımı yaptırmaya çalışıyordum far ayarcısı farımı dağıtmış toplayamamıştı ben takmaya çalışıyordum orda :D

keşke bende durumu sen gitmeden fark etseydimde en azından muhabbet etmiş olurduk :) kazasız belasız aracın çok güzel duruyor

Evrenoz
05-12-2008, 13:52
nolcakhiç önemli değil :D bende tüv için aşşalık uzun far ayarlarımı yaptırmaya çalışıyordum far ayarcısı farımı dağıtmış toplayamamıştı ben takmaya çalışıyordum orda :D

keşke bende durumu sen gitmeden fark etseydimde en azından muhabbet etmiş olurduk :) kazasız belasız aracın çok güzel duruyor

Neyse bir dahakine artık :)

Kaza bela hepimizden uzak olsun, seninkide gayet agresif :)

mrtngn
05-12-2008, 22:04
umarım inş artık yoktur ihbar üzerine ceza..bugün yolda müziği actım son ses...güümm gümmm..önde bitane h100 vardı sütçü...4 lüleri yaktı..eliyla kafasını gösteriyoo kıs sunu basım agrıdı gibileirnden:D:D ona inat biraz daha actımm,baktım eline telfonu aldıı..dedim kesin sikayet edio...umarım öle bisey yokturr:D:D:D:D

rahmi
05-12-2008, 22:09
Trafik cezalarının hangi görevliler tarafından ve hangi hallerde tanzim edileceği 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu ve Karayolları Trafik Yönetmeliğinde açık ve anlaşılır şekilde düzenlenmiştir.
Anılan düzenlemelerde; trafik polisinin görmediği ve kendisinin bizzat tespit etmediği trafik suçu nedeni ile trafik cezası yazamayacağı genel kural olarak belirtilmiş, istisnai olarak da, önleyici zabıta olarak emniyet hizmetleri sınıfından her kademedeki görev başında olan personelinin, görünür biçimde cereyan eden trafik olay ve suçları nedeni ile trafik suçu işlediğini bizzat tespit ettiği aracın plakasını bildirmesi üzerine de, trafik zabıtasınca trafik cezası yazılabileceği öngörülmüştür.
Bir 155 ihbarı veya emniyet hizmetleri sınıfına dahil olmayan bir yönetici veya kamu görevlisinin ihbarı ve bildirimi veya istemi üzerine trafik cezası yazılması, mevzuat hükümlerine göre mümkün değildir.
Örneğin bir kaymakam, bir savcı, bir hakim veya bir kamu kurumunun il müdürü veya diğer yöneticileri, bir aracın trafik suçunu işlediğine ilişkin bildirim ve istemleri üzerine trafik cezası yazılması, detayı aşağıda açıklanacağı üzere, 2918 sayılı yasanın 6/b. ve 114/2.maddesi ile Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 7/a.maddeleri uyarınca mümkün olmadığı sonucu ortaya çıkmaktadır.
Trafik görevlileri, ya kendilerinin bizzat gördükleri trafik suçları nedeni ile veya emniyet hizmetleri sınıfı personelinin bizzat trafik suçu işlediğini tespit ettiği hallerde, plaka bildirimi üzerine, yönetmeliğin 7/a.maddesinde ki istisnai kurallar uyarınca trafik cezası yazması mümkündür.