PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İspark ödememe

Mehmet Opc
21-02-2017, 12:44
Arkadaşlar bir sorum olacakta kime sorsam herkesten farklı bi cevap alıyorum en iyisi foruma sormak istedim.Bazı günler iş icabı müdürüm beni zincirlikuyudan alıyorum bende yürümemek için zincirlikuyuya kadar arabayla gidiyorum ve erken saat olduğu için isparkın oraları boş oluyor koyuyorum çıkıştada isparkçı olmuyor o yüzden hiç ücret ödemiyorum ama plakaya hep yazıyor.
Şimdi sormak istediğim benim plakaya hep ispark yazıyor ben bunu ödemek zorundamıyım yarın öbürgün veya aracı satacağım zaman bunu ödemekle yükümlü oluyormuyum.Kimisi ödemeden araba satışı olmuyor diyor bazı arkadaşlarımda dünya kadar isparka parkettim 300-400 lira çıkıyor ama o halde sattım hiçte bişey olmadı diyor.Bu işin aslı nedir.

Sadık Özyer
21-02-2017, 12:50
Istanbulu bilmem ama diger illerde cikmiyor.

MCN21
21-02-2017, 12:52
İstanbulda da ispark ödemeden satış yapanlar vardı. Değişiklik olduğunu sanmıyorum.

mertrs
21-02-2017, 12:52
Arac satisi ve muayenede hic birsey olmuyor odenmezse. Ilk baslarda oderdim bende baktim bisey olmuyor bosa oduyorum plakaya yaz diyorum artik :)

mertrs
21-02-2017, 12:53
Arac satisi ve muayenede hic birsey olmuyor odenmezse. Ilk baslarda oderdim bende baktim bisey olmuyor bosa oduyorum plakaya yaz diyorum artik :)

Eski aracin ilk sahibinden borc vardi ben aldim benden de borc cogaldi sattim gitti

deeperblack
21-02-2017, 12:56
Aracımı çeken polisle tartışmamda bana söylediği git çek istediğin kadar senden para falan isterlerse ödeme hiçbir yaptırımı yok gibi komik bir şey duydum. Yasal olarak bir yaptırımlarının olmadığını düşünüyorum.

EnesAksu
21-02-2017, 13:02
Valla ben tabela filan yok park ettim tekrar arabayı almaya geldiğimde hooopp hhooppp birader fiş var dedi hemen ayaküstü kesti. dedim napıyosun ödemem filan tartışma çıktı. ertesi hafta eve ceza geldi. cezayı yazanda plakayı fnu yazıcağına fun yazmış onuda itiraz ettim. Bişi çıkmadı sonra

c20let
21-02-2017, 13:04
% 90 ödemiyorum bulunduğum illerde bazen yanımda kız arkadaşım yada ailem olursa tartışmamak için veriyorum o kadar. Yoksa fukara sümüğü gibi yapışıyorlar benzetmek gibi olmasın. Yasal olmadığını vs açıklayıp tartışmaya üşenmezseniz vermeyin.

Sadık Özyer
21-02-2017, 13:07
% 90 ödemiyorum bulunduğum illerde bazen yanımda kız arkadaşım yada ailem olursa tartışmamak için veriyorum o kadar. Yoksa fukara sümüğü gibi yapışıyorlar benzetmek gibi olmasın. Yasal olmadığını vs açıklayıp tartışmaya üşenmezseniz vermeyin.

Hic vermiyor bazen 10 gunde bir adama 5 lira falan atesledigim zamanlari hatirliyorum harclik niyetine.

Mehmet Opc
21-02-2017, 14:01
Valla açıkcası bende üstümde bozuk yok diyorum 15 dk sonra gelicem bozuk veririm diyorum sonra hemen kaçıyorum yada sırf para vermemek için cebimde 100 dolar taşıyorum dolarım var bozdurup veririm diyorum :D

Bugraaa
21-02-2017, 14:16
heryerde geçersiz resmi olarak borc olmuyor maliyeye sordum bizimle alakaları yok dediler :D

Sezgin
21-02-2017, 14:18
beni hiç darlamadılar bu konu hakkında sizin başınıza nerede geliyor bu durumlar ? Ben vermiyorum yaz plakaya boş ver gitsin diyorum. Tamam abi diyorlar konu kapanıyor. Herkes bi tartışma halinde isparkcılarla gordugum kadarıyla :D

poseidon
21-02-2017, 14:24
İspark park bedeli satışta çıkmaz. İstanbul veya farklı iller fark etmez.
Test edildi onaylandı. Hatta polis gelse aracınızı çekemez bile.
Trafik akışını engellemiyorsun, hatalı yere park etmedin cezayı gerektirecek bir durum olmadığı için polis/trafik kayıtlarına geçmez
dolayısıyla motorlu taşıtlar vergi dairesinde görünmez.

Kadyr
21-02-2017, 14:25
iyide sonradan plakaya bakınca borç çıkıyor bi yere işlenmiyormu. yarın bigün araç satışına koyarlar o işi :)

denizhandinc
21-02-2017, 14:44
kardes o para bugün cıkmaz arac satarken cıkmaz ama 3 sene selamın aleykum derler. 2011 de sattıgım mazdanın park borcu 2014 de geldi

Dragger
21-02-2017, 14:50
Zamanında Beşiktaş'ta hergün para ödesem de ödemesem de ceza işliyorlardı. En son 2300 lira çıkarmışlardı. Tabiki ödemedim hiçbir şekilde yaptırımı yok.

Bizim caddeye bakan işparkçı 1 senede 3 araba değiştirmişti, 10bin ile başlayıp 50bin tlye kadar yükselmişti :)

Bugraaa
21-02-2017, 14:54
normal park cezaları gelir de ispark vs olanların hükmü yok ;) herkes rahat olsun :D

CaNeR44
21-02-2017, 15:08
tehlikeli bence yarın öbürgün dava açabilir belediye

burak_2885
21-02-2017, 15:14
Benim de bildiğim bi yaptırımı yok. Bazen bebek'te kırıntının karşısındaki isparka ödemicem yaz diyorum yalvarıyorlar. Abi tamma 5 lira ver istediğin kadar dur diyorlar :D

Oznsrl
21-02-2017, 15:31
küçükyalıda delta hospital var bilenler vardır belki fizik tedaviye gidiorum dünde aynı yere koymuştum bugün bi geldim fiş var 5 tl bide 20 gün gidicem 100 tl park parasımı vercem böyle saçmalık olamaz üye olduğum macfitin önünede baktılar rağbet var dikmişlerdi elemanları gidemiyorum diye iptal ettirmeye niyetim vardıda gittiğimdede sıkıntı olmaya başlayınca iptal ettirmiştim üyeliği

gokhankenar
21-02-2017, 16:45
Burda bizim Burbakçılar bildiğin sümük gibi yapışıyorlar insana. Bende ödemiyorum kaç tane de araba sattım otopark borcuyla herhangi bir yaptırım yok :)

volume81
21-02-2017, 17:17
klasik taktiğim yaz plakaya şirket aracı zaten diyorum çok debelenirse yanımda para yok şirkette bu fişleri kabul etmiyor yaz sen plakaya diyorum geçip gidiyorum.

resmen otopark mafyacılığı dönüyor kim bilir nereye kimlere gidiyor o paralar ( Düzcedekiler Audi'ye gidiyor da :D ) vergi vs hiç birşeyde yok

Han
21-02-2017, 17:44
Şuan bir yaptırımı yok eyvallah. Satışda önümüze gelmez muaynede gelmez. Aracida ispark borclariyla sattik gitti. 3 yil sonra bu arabanin bu tarihde sahibi senmişsin ispark borcu var üstüne faizide bu derlerse nasıl olucak o iş ? İnsanı 5 10 lirayı ödemediğine pişman ederler valla

EserBodrum
21-02-2017, 18:48
Şuan bir yaptırımı yok eyvallah. Satışda önümüze gelmez muaynede gelmez. Aracida ispark borclariyla sattik gitti. 3 yil sonra bu arabanin bu tarihde sahibi senmişsin ispark borcu var üstüne faizide bu derlerse nasıl olucak o iş ? İnsanı 5 10 lirayı ödemediğine pişman ederler valla

Bende bundan korkuyorum :D

darkmoon
21-02-2017, 19:39
geçmişe dönük borcun bir süresi vardır 5 yıldı galiba bu bir..

ikincisi öyle 3 sene 5 sene sonra borcun varmış derlerse bunun ayarı olmaz memlekete bir araç sahibinde bir kaç yıldan fazla durmuyor artı olarak bazı arabalar yıl iki üç kez el bile değiştiriyor kime nasıl yollasınlar. hadi onu geçdim istanbula şehir dışından bile araçlar geliyor.. plakalar değişiyor arabalar hurdaya çıkıyor insanlar hakkın rahmetine kavuşuyor.. kısaca o iş zor. öyle ibr şeyde on milyonlarca insana ceza gider..

o cezayı yollıyan adamın kendine bile geçmişdeki araçlarından falan bir tanesinden ceza gider :)

aslanneron
21-02-2017, 19:52
Bursada hiç ödemiyorum Götün Götün yaklaşan görevliyede yaz diyorum bilader senin görevin zaten yazmak tahsilat kısmı belediyeye ait :D

zaten para almaya gelen plakayı girince görüyor ordaki eski borçları :D her arabada 5-6 bin lira olmuş geçenlerde sorguladım ama bir süre sonra yazmayı bırakıyorlar burda

S.Özeren
21-02-2017, 20:17
Bazıları plaka yaz deyince trip atıyor, hatta kavga çıkartmaya çalışan bile oldu . Bu arkadaşlara böyle plaka yaz deyince giren çıkan bişey var mı acaba

MCN21
21-02-2017, 20:40
Bence cebe atilan baya bir meblag da vardir. Bazilarindan fis istemezseniz vermiyorlar. Oderseniz kesin fis alin :) adam parayi cebe atip plakaya arkanizdan yazabilir :D kimisi geliyor 5 lira ver yeter deyip kapatiyor konuyu :D Yada palakanizi yazmiyorlar giris aatininya aklinda yada bir kenarda tutuyor. Ona gore ucret istiyor fis soyleyince abi yanlis olmus diyip size cikis saatinizden sonrasina fis kesmeye calisiyorlar :D Herkes dolandirici memlekette. Odememek en guzeli

FatihDemirel
21-02-2017, 21:48
Görevliler yaptıkları tahsilatlar üzerinden prim alıyorlar bu yüzden para almak istiyorlar. Ben de satış yaptım o şekilde Bursa'da herhangi bir sorun çıkmadı.

Seven7
21-02-2017, 22:35
Bildiğim kadarıyla günlük kotları var, onları doldurmaları gerekiyor mesai içinde. Eksik çıkarsa cebimizden vermemiz gerekiyor dedi bir tanesi hatta. Fazla çıkarsa da size kalıyor mu dedim kalmıyor dedi. Pek inanmadım.

İzmit'tekiler özellikle iyice mafyaya bağlamışlar yolda önümü kesip arabanın fotoğrafını çekmeye çalışıyorlar ellerindeki cihazlarla. Garip bir hal almış.

2jz
21-02-2017, 22:50
En son Ankara'da olanları hatırlarsınız. Ulusta görevliler esnafı canından bezdirdi en son esnafla kavga edip ufacık çocuğu silahla vurdu. Daha sonra Ankara genelinde belediye ücretsiz yaptı.

Çoğu ilde gördüğüm kadarıyla durum pek hoş değil. İnsanları ciddi manada rahatsız ediyorlar bazen.

darkmoon
21-02-2017, 23:03
gene o 90 lılarda değneci köy kahyalarının zamanına göre misli misli iyi şu anda .. gene bir nizam düzen sistem var şu anda.. gerçi hala tam atamadılar o değnekcileri fatih de falan hala ara ara var..

Grimlord
21-02-2017, 23:14
Ankara'nın da değnekçileri meşhur, koy arabanı Tunalı'ya veya Sıhhiyeye,iki dakika sonra hemen tipi bozuk biri gelir.
Klasik cümle : " arabanın başına bişey gelirse karışmam " (parayı bizle beraber kazanıyor pezemenk)
Tercümesi : HEY dostum lanet olası 5 lirayı ateşle hemen, yoksa geldiğinde arabanı her tarafı çizik ve sileceği kırık bir halde bulursun"

[RaCeR]
22-02-2017, 00:48
Belediye otopark mafyası oldu ben de ödemiyorum. Bu isparkçılar tahsil ettikleri para üstünden komisyon alıyorlar o yüzden vermeyince sinirleniyorlar.

DOHC
22-02-2017, 07:32
Arabayı 1 kere çektirsen 200 TL'ye mal oluyor.
Onun yerine 5-10 TL otoparka vermek mantıklı.
Eğer arabayı alırken adam gelirse plakaya yaz diyorum.
Park ederken gelirse "15 dk ücretsiz, işim kısa, 15 dk geçerse yaz" diyorum. Dönüşte adam yoksa dip gaz full yan alayına isyan, adam varsa bakınız 1 üst satır :).

Berkan
22-02-2017, 07:50
banada gördümü boyuna yapışıyor valla daha geçen yeşilköydeyapıştı madonun karşı kaldırımda abi 7 lira vermicem dedim yaz plakaya söyle ık mık etti biraz sonra olmayınca abi mesai 2 saate bitiyor ozaman verirsin olmadı dedi tabiki alamadı :) Sezgin daha yeni bizim locanın ordaki yere ugricam 2 dakika neyse eczaneden halletim işimi çıktım geldi abi borcun var dedi, ee yani var biliyorum ödiycenmi yoksa dursun alırsınız biara insallah dedim aarkadaşın vel bakışları ışıgında terk ettim

Ayrıca merak ettiğim bu para vermeme olayı giriş-cıkısta bariyerli olanlarda ödemicem plakaya yaz desek açmaz heralde bariyeri :D örnek karaköy katlı-bakırköy deniz otobusunun ordaki otopark gibi :)

CenkB
22-02-2017, 07:51
Bende diyorum bu kadar kısa aralıklarla neden bu kadar çok ispark görevlisi var.
Sebebi kaçan olmasın diyeymiş. :D

Ben genelde veriyorum ama 2 farklı isparkçıyla konuşmamda(Birisi çalıştığım kuruma gelmişti kendi özel işi için diğeriyle isparkda konuştuk) bana yüklü miktar olmayınca birşey olmuyor dedi. Milyarlık borçların peşine koşuyorlar dedi.

CenkB
22-02-2017, 08:09
Ayrıca borç var iken satışını almıştım aralık 9 da.

wolkanku
22-02-2017, 08:38
legal bir yaptırımı yok ödemeyin.
80-90 tl borçla sattığım 4. araba var :)

tayreep_john
22-02-2017, 09:22
2016 model sıfır çıkarttığımız arabaya 2015 den ceza çıktı ve plaka 5 senedir boştaymış .... yine 2016 da izmirden aldığımız araçda 2015 yılında bursadan 150 tl ceza çıktı ... o gün bugündür ödemiyorum 1 tl de alamazlar benden.