PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Otomatik katılımlı bes sistemi işkencesi.

GokhanRS
30-03-2017, 13:41
Arkadalar sağolsun hükümetimiz bizi çok seviyor ya, otomatik zorla bese dahil etme kanunu çıkarmış.

Az önce şirketimden mail geldi. Zorla bese dahil ediyorlarmış. 2 ay içinde hayır istemiyorum deme hakkım varmış ama ilk maaşımdan 1 bes kesilecek sonra ben istemiyorum diyip onu iade alıcam banka yoluyla.

illa o parayı bir alıcaklar sizden sonra siz uğraşacaksınız. 2 ay içinde iptal ettirmeyi unutmayın yoksa cayamıyormuşsunuz. Ne saçma bir kanundur allahım sana geliyorum.

Ben sinirlendim çünkü bes sistemini hesapladığımda çok saçma sapan bir sistem geliyor bana.

Çünkü aynı parayı altın biriktirerek kazanıyorum zaten. En azından bozdurduğumda erken çıkma cezası diyip kazandığım %20 30 ne ise onları geri almıyor kimse. Ancak beste öyle mi 2 sene sonra paraya sıkışırsanız haklarınız ölüyor.

Katılmak isteyen katılsın tabi saygı duyarım. Birikim yapmayı beceremiyorum bari devlet zoruyla biriktireyim diyene saygım sonsuz. Tek kızdığım katılmak istemeyenleride zorla katıp sonra caymakla uğraştırmaları.

Ben şimdi içimden söverek katılımın ardından ta yurtdışından telefon açıp iptal ettirmek için uğraşıcam.

Yigit-Y
30-03-2017, 13:42
Başgan olacak ya paya kazım abisiii normal :)

Sezgin
30-03-2017, 13:45
Ooo güzeeel. GSS Kesmedi bide BES ile zükelim keyfieeee :)

aslan
30-03-2017, 13:48
Paranızıda alırken kesintili alacaksınız bunada hazırlayın kendinizi

arda35
30-03-2017, 13:50
Bes demek, ben biriktirmekten acizim, üç kuruş parayı bile idare edemiyorum, al sen biriktir demek. Azdan az, çoktan çok, hiçten hiç gider. Dar gelirli çalışanlardan bes kesilmesi tamamen saçmalık. İade falan niye uğraştırıyorsunuz insanları. 20 lira bile önemli insanlar için.

Neyse bu konulara çok girmeyelim. Asabım bozuluyor her okuduğumda. Şimdi bunların ahilik fonu falan çıkacak, o zaman da biz yazacağız aynılarını.

wolkanku
30-03-2017, 13:52
birikim, 1 defaya mahsus 1000 tl vs. falan hepsi hikaye. Apaçık devletin dilenciliği bu. Başkanlık yolunda bize harçlık at diyorlar.

göreceksiniz, bir kaç yıl içinde diyecekler ki, şu şu tarihten itibaren bes'e girmiş olanlar 5 yılın sonunda +%25 alacak , şu tarihden sonra katılanlar %10 alacak vs gibi bir laf oyunuyla bunun da içine edecekler. Kim karışacak? kimi kime şikayet edeceksiniz? dava mı? yargı mı ? :)

ben 3 yıl önce bir BES kullanıyordum, saçma geldi ve iptal ettirdim, ardından ocak ayında ZORUNLU BES geldi. Şubat ayında hemen çıkış işlemimi yaptırttım, yanlız dikkat edin sadece dilekçe ile çıkılmıyor, maaş hesabınızın bağlı olduğu bankayı arayıp iptal ettirin ve bir kaç gün sonra sanki tekrar iptal ettirecekmiş gibi tekrar arayın. Ben 2 kerede zar zor iptal ettirdim. 20 gün içinde de hesabıma 183 TL yattı. 183 TL az gibi gözükebilir, ama milyonlarca kişiden ortalama 100 lira alındığını düşünün.

reis kusura bakmasın, yediğim ekmekten bile kdv alırken , başkanlık yolunda kendisine her ay 183 TL ateşleyemeyeceğim.

MBuğra
30-03-2017, 13:53
https://i.ytimg.com/vi/Rtk08QA94Vw/maxresdefault.jpg

Bunlar daha hic bisey, daha kotu seyler olacak. Ben daha su kidem tazminatlarinin kaldirilacagi daha dogrusu devlete/varlik fonuna devredilecegi gunu bekliyorum. :)

GokhanRS
30-03-2017, 14:01
birikim, 1 defaya mahsus 1000 tl vs. falan hepsi hikaye. Apaçık devletin dilenciliği bu. Başkanlık yolunda bize harçlık at diyorlar.

göreceksiniz, bir kaç yıl içinde diyecekler ki, şu şu tarihten itibaren bes'e girmiş olanlar 5 yılın sonunda +%25 alacak , şu tarihden sonra katılanlar %10 alacak vs gibi bir laf oyunuyla bunun da içine edecekler. Kim karışacak? kimi kime şikayet edeceksiniz? dava mı? yargı mı ? :)

ben 3 yıl önce bir BES kullanıyordum, saçma geldi ve iptal ettirdim, ardından ocak ayında ZORUNLU BES geldi. Şubat ayında hemen çıkış işlemimi yaptırttım, yanlız dikkat edin sadece dilekçe ile çıkılmıyor, maaş hesabınızın bağlı olduğu bankayı arayıp iptal ettirin ve bir kaç gün sonra sanki tekrar iptal ettirecekmiş gibi tekrar arayın. Ben 2 kerede zar zor iptal ettirdim. 20 gün içinde de hesabıma 183 TL yattı. 183 TL az gibi gözükebilir, ama milyonlarca kişiden ortalama 100 lira alındığını düşünün.

reis kusura bakmasın, yediğim ekmekten bile kdv alırken , başkanlık yolunda kendisine her ay 183 TL ateşleyemeyeceğim.

dostum para kesilmeden önce iptal etmenin yolu olsa yine eyvallah dicem. kafama silah dayamadılar ya dicem. şimdi düşün benden mesela 150 tl kesicek, sonra ben arayıp bir ton uğraşacağım. zaten sadece telefon açmam onların kol centerda bekletmeleri v.s derken en kötü 3-5 euro gidicek.

yani 150 tlnin 20 lirası zaten kafadan iptalle uğraşırken kaçıcak bana. ben yurtdışındayım 2 ay içinde de dönemem maaşımı türkiyeden alıyorum, çünkü türk firmasının verdiği bir görevi tamamlamak için geldim buraya. şimdi de bu saçma kanun malesef maille şunla bunla hallolmuyor.

yani illa işçiyi öpecekler. neden illa 1 kere maaşımdan kesildikten sonra iptalle uğraşıyorum? kesilmeden iptal edilsin yemin ediyorum milyon tane eşşekliklerine rağmen laf etmicektim.

DOHC
30-03-2017, 14:13
2 ay içinde çıkınca 2 yıl sonra tekrar alınıyormuşsun, sonra yine aynı çıkış, 2 sene sonra tekrar giriş vs vs vs.

"Bes demek, ben biriktirmekten acizim, üç kuruş parayı bile idare edemiyorum, al sen biriktir demek."

Bence doğru değil. İyi-kötü %25 devlet katkısı olmasa bende girmezdim. En kötü %25 birikimin var, en azından şimdilik. Bu %25 olmasa bende kendim altın-döviz alıp koyarım kenara, BESe girmezdim.......
Bir de irade meselesi. Her ay altın-dolar alacak kadar iradeli değilsen, BES iyi, kredi kartından cart diye kesiyor.......

burak10
30-03-2017, 14:14
Beyler 2 cebiniz varsa biri devletin kabullenin artık :D

darkmoon
30-03-2017, 14:15
ben bu haber çıkar çıkmaz muhasebeciye telefon açıp dedim beni hemen çıkart dedim bu sistem devreye girer girmez.. unutursan falan çıkartmayı bes benden keser bende senden o parayı keserim dedim..
tamam dedi zaten bütün mükelliflerim onun için arıyor herkes çıkmak istiyor dedi..

srknzfr
30-03-2017, 14:18
ben iptal ettim. 2 gün sonra kesilen para hesabıma yatırıldı.

uygulama rezil ama iptali kolay merak etmeyin. 2 ay beklemenize de gerek yok bu arada ben otomatik katılım yapıldıktan 2 hafta sonra iptal ettim telefon yolu ile.

sanctuary35
30-03-2017, 21:14
bizim şirket 3400kişi olduğundan ocakta direk başladık. ben iptal için online işlem yaptım anadolu emeklilikten. 2 gün sonra eksiksiz yattı hesabıma

hddsheriff
30-03-2017, 21:35
Bu "bes" in açılımı Başkan ebemizi s.... mi ?

Anıl E.
30-03-2017, 21:43
Baba ne çok isyankar oldunuz ya . Sanki yeni öpmeye başlamışlar gibi , hatta onlar kısa bir teaser'dı . Şimdi fragmanlar yayınlanmaya başladı ve ilerleyen zamanlarda kapalı gişe film yapacaklar.

Kasmayın artık kendinizi ya , bitti her şey.

Ailenizle sevdiklerinizle kalan zamanın keyfini çıkarmaya çalışın.

Sinan58
30-03-2017, 21:45
Abi şimdi memlekette olmayanlarada işliyormu bu kural?

Sinan58
30-03-2017, 21:48
Nereden para alacaklarını şaşırdılar, bunları yapacağına eğitim kaliteni artır arkadaş. Parayı zaten eğitimden başka bişey getirmez.

Mutu
30-03-2017, 22:30
Çalışandan zorunlu bireysel emeklilik parası, çalışmayandan zorunlu sigorta primi.

Bir ülkede zorunluluklar arttıysa ekonomi iyiye gidiyor yalancılarının ipliği alanen ortaya çıkmak üzeredir. Benim hesabımın mesajı geldiği gün iptal ettim. 2 gün içinde hesabıma iade edildi.

BuğraTuna34
30-03-2017, 22:57
Ben aradım 4 gün sonra para hesabıma yattı. Herhangi bir kesinti olmamış. Kurumlar zaten ya halk ya da ziraat ile çalışıyorlar. BES olayından sonra hemen bu iki banka varlık fonuna geçti :)

burakgunay
31-03-2017, 07:19
Bu arada kesinti, devletin verdiği ekstra paradan kesinti. Yoksa sizden kesilen parayı ertesi gün eksiksiz alıyorsunuz. Yani aşırı kötü bir sistem değil, ben direk çıktım ertesi gün yattı.

ahk
31-03-2017, 08:57
Bes güzel bişeydir şimdiki ufak ufak birikimler ilerde güzel bi toplu para oluşturur. Tabi zorunlu olması saçma sonuçta devlet emeklilik için zaten bir sisteme sahip ve onun için prim alıyor.

GokhanRS
31-03-2017, 09:07
Abi şimdi memlekette olmayanlarada işliyormu bu kural?

kardeşim ben yurtdışının elemanı değilim. ben türk şirketinde türkiyede çalışıyorum. sürekli yurtdışında olmamın sebebi şirketin özel görevle beni yollamasıdır. yani maaşımı türk lirası olarak alıyorum sigortam sgkya yatıyor. evim antalyada. bakma sürekli yurtdışındayım ama ben yabancı şirkette çalışmıyorum %100 türkiyede türk şirketi. o yüzden beni direk etkiliyor.

Hatta kurların bu kadar uçması da etkiliyor. örneğin 5bin tl maaşım olduğunu varsayalım, 1600 euro satın alabiliyordum ilk geldiğimde, şimdi 1200 euro satın alabiliyorum anca gibi düşün. yani türkiyedeki her akıl tutulması olaylar beni direk olarak en acı şekilde etkiliyor.

ben zaten bes e giydirmiyorum. bu saçma sistemi zorunlu yapmalarına kızıyorum. çıkmak için neden ben uluslar arası telefon görüşmesi yapmak zorunda kaldığıma kızıyorum. hadi çıktın diyelim, 2 yılda bir haberin olmadan sisteme dahil edilip tekrar çıkmakla uğraşacağımıza kızıyorum. Yani ben 2 yıl sonra unutabilirim yoğunluğuma denk gelebilir aylarca kesintinin farkında olmayabilirim. zaten hepimiz işçiyiz niye biz uğraşıyoruz.

bu işin birde patron tarafı var tabi, otomatikman muhasebe ve personel birimimizin iş yükü arttı. son 1 yılda çıkan saçma sapan kanunlar yüzünden personel ve insan kaynakları birimlerine yeni elemanlar alındı. şirkete de yük yani bu sürekli gereksiz kanunlar çıkarılması.

mesela iş güvenliğine lafım yok. şirketimiz iş güvenliği yasaları yüzünden tonla eleman aldı ama gıkım çıkmaz. çünkü iş güvenliği hem önemli hemde evrensel olması gereken kurallardır. (kaldı ki o da artık denetlenmiyor ilk çıktığı zaman gibi)

Sinan58
01-04-2017, 00:59
GokhanRS

Anladım abi, eğer Türkiye"de olsaydım maaşının 5-6 BİN TL olması halinde sisteme kesinlikle dahil olurdum.
Ama asgari ücretle çalışan birisi olsaydım bu sefer dahil olmazdım.

Aylık 53 TL maaştan kesiliyor diye bişey duymuştum be kadar doğru bilmiyorum.
Buda asgari ücretle çalışan adam için yıllık 618 TL yapıyor eşittir neredeyse yarım maaş yapıyor.

40 sene çalışıp emekli olana kadar öleceğimmi kalacağımmı belli değil, eee birde asgari ücretle çalışan adama dokunuyor bu.