PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hukuki bilgi danışma - Whatsapp tehdit-

cagalazade
01-04-2017, 11:16
Herkese selamlar,

Aramızda bu konuda beni bilgilendirebilecek arkadaşlar vardır ümidiyle yazıyorum, umarım zaman ayırırsınız...

Dükkanımızda freelance işlem yapan bir arkadaşımız vardı, senelerden beri tanıdığımız bildiğimiz, ailece görüştüğümüz bir arkadaş... ay içinde hangi gün geleceği belli olmadığı için muhasebecimizle konuşup ayda 1 gün sigortalı olarak göstermeye karar verdik. 9 Mart itibariyle yollarımız ayrıldı, kendisinin bize 1750 lira gibi bir borcu kaldı.

Bu borç için konuşmaya çalışırken olaylar aşağıdaki gibi gelişti...

Ben orada "bundan sonra çok yakınında ensende olucam hakan rahat ol" kısmını tehdit olarak algıladım (yoruma açığım...) buna istinaden şikayette bulunup, benim, eşimin, çocuğumun ve-veya arabamın, dükkanımın başına gelmesi muhtemel bir probleme karşın kendimizi koruma altına almak istiyorum.

Çok mu büyük olay? Hayır... ama artık o kadar birikti o kadar arttı ki bu örnekler, ailece çok sıkıldık... ekmeğimizin peşinde esnaflık yapmaya çalışan bir çekirdek aileyiz, bir eş olarak bir baba olarak artık bir şeyler yapmam lazım fikrindeyim...

Nereye ve nasıl şikayette bulunmamın daha doğru olacağını, bu konuşmaların delil niteliği taşıyıp taşımadığını ve son olarak hukuk bilgisine sahip arkadaşların yönlendirmesini önemle rica ediyor, teşekkür ediyorum...

http://i.hizliresim.com/BryJnM.jpg (http://hizliresim.com/BryJnM)
http://i.hizliresim.com/ZZOv6V.jpg (http://hizliresim.com/ZZOv6V)
http://i.hizliresim.com/oj6G59.jpg (http://hizliresim.com/oj6G59)

GokhanRS
01-04-2017, 11:21
freelance derken gerçekten ayda 1 gün mü çalışıyor du ki?

Shadow_Dancer
01-04-2017, 11:21
Hakanı bulup güzelce dövün. Sorun kapansın.

Anıl E.
01-04-2017, 11:22
Kuru sıkı'dır abi. Çok uğraşırsınız hukuki yönden falan pek bir şey çıkmaz. Ablam avukat isterseniz bilgi alayım ama endişeniz varsa karşısına çıkın ''hayırdır gardaş.'' diyin ,muhtemelen ''abi şöyle böyle ''muhabbeti olacaktır.

bir şey olmaz.

XSi
01-04-2017, 11:25
Bi miktar...

Seyfettin777
01-04-2017, 11:26
Karşı tarafın borçlu olduğuna dair sicil, belge vs herhangi bir kanıt varsa icra yoluyla paranızı alabilirsiniz.

TMK m.25
Davacı, hakimden saldırı tehlikesinin önlenmesini, sürmekte olan saldırıya son verilmesini, sona ermiş olsa bile etkileri devam eden saldırının hukuka aykırılığının tespitini isteyebilir.

Yukarıdaki kısım, m.25/1.Saldırı tehlikesinin önlenmesi sebebiyle dava açabilirsiniz diye düşünüyorum.Aynı zamanda kişilik haklarınızın korunmasına dair bir hüküm de var 25'in son fıkrasında, uzun olduğu için yazmadım.Henüz birinci sınıfım ama bir avukatla görüşürseniz sizi daha net aydınlatacaktır.

34btr1907

hakan konuyu açan oluyor sanırım :D

CaNeR44
Madem iki iyi arkadaşsınız ne olursa olsun bu para için bırak isteme yüzü olunca kendi getirir vermemesi senin hayrına bir dahakine belki yine borçlanmak ister para ister vb önünü kesmiş olursunuz moralinizi sağlığınızı bozuyosunuz mahkemelerle uğraşmaya değmez oda size sigartasızım bilmem ne türlü iftiralar atar

i-vtec07
01-04-2017, 11:33
Bişey yapabilecek delikanli adam gelir yapardı . Kuru sıkı

Allaha havale et abi sende

Quantum
01-04-2017, 11:41
Personelin eline koz vermeyeceksin, iddialarını ispatlayacak açıkların da olmayacak.. Sonra işin içine tehdit giriyor, patron personelin uşağı oluyor.
Personel iş yerine nasıl borçlu oluyor onu çok anlamadım.

Personelin firmadan alacağı avans ın sistemi bile kanunlarla bellidir. Maaş gününden sonraki 15 gün içinde herhangi bir avans alamaz, 15. günden sonra ise maaşının yarısını geçemez. Durum böyle olduğunda da personel asla firmaya borçlu kalmaz.
Freelance kişilerle çalışan firmalar ise iş bitiminde ödeme yaparlar, adam ortadan kaybolsa bile maddi bir zararları olmaz.
Sohbet, muhabbet, yufla yüreklilik, vs başka konular. İş ile dostluğu karıştırdığında böyle çirkin konular oluyor.

Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir; tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir. (Ziya Paşa)

evolution_9
01-04-2017, 11:45
Onun derdi paranın üstüne yatıp konuyu başka taraflara çekmek bence hukuki yollara çekecek kadar büyük bi durum yok sen muhattap olma birdaha yaparsa gidersin hukuki yollara

asscutter
01-04-2017, 11:53
bencede paranın üstüne yatıp konuyu başka yere çekmeye calısıyor ve bu yazdıkları sana sıkıntı vermiş oda bunu istiyor

fore
01-04-2017, 12:30
Kira elden 800 kısmı bile başınıza dert..

TigeR
01-04-2017, 12:36
hakan konuyu açan oluyor sanırım :D
Abi sen yazdıktan sonra dikkat ettim kahkaha attım resmen ya :D

arda35
01-04-2017, 12:51
Bu gibi durumlar için uygun bi laf var aslında: ''Eşeği kancık olsun.''

Parayı istemeseydiniz sizden iyisi olmazdı. Şimdi iş şikayet boyutuna varmış. Meseleye sgk el atarsa başınız ağrır bir hayli. Bırakın b.kunda boğulsun. Üç kuruşluk insanlar için huzurunuzu kaçırmayın.

onur_S
01-04-2017, 14:35
Bi *** yiyemez bu rahat olun caninizi sikmayin, sizi sikintiya sokacak bi durum yoksa yani sizin yaptiginiz iste kanuna aykiri bi durum yoksa sigorta vs, hukuki yoldan gerekeni yapin ayni gun borcunu gonderir :)

G.U.Z.
01-04-2017, 15:52
Tehdit konusunu bilmem, ama ayda 1günden fazla orada bulunduğunu ispatlarsa, sizi sgk ve maliye yle muhattap edip, sağlam bir prim+ vergi +ceza maliyeti çıkartır.. Tehdit konusunda da ben bunu kastettim diyerek kurtarır kendini..

Kakus
01-04-2017, 16:26
Abi 800, 100 ve 489'u toplayınca 1389 yapıyor.

zx6r
01-04-2017, 19:25
Bana adam pek haksızmış gibi gelmedi konuşmaların en başından beri dik bir tavırla borcu olmadığını söylüyor,
Birde karşı tarafı dinlemek lazım, ayda 1 gün sigorta yapmakta neymiş el vicdan
Baştan konuşulur ya sigorta yapılır yada yapılmaz küfür eder gibi 30 günde 1 iş günü sigortalı göstermek olmaz
Adam yazmış orda 1yıla yakın sigortasız çalıştırdınız diye,adamın aylık sigorta prim masrafı 550-600tl arası yapıyor zaten
Sikayet ederse siz başınıza dert alırsınız,

KÖROĞLU
01-04-2017, 19:47
Kira kısmı sanırım, patron çalışanın kirasını ödemiş ve onu da alacak olarak ilgili kişinin hesabına yazmış. Böyleyse sıkıntı yok.

Konuşmada tehtid görünen bir şey yok. Aranızda anlaşıp alabilirseniz ne ala ama bu ihtimal yok gibi konuşma geneline bakınca.

Son olarak sen arkadaşı 1 gün sigortalı göstermişsin ama herhangi ay 2 gün çalıştığını (kamera - şahit) ispatlarsa sen sıkıntıya girersin.

Bundan daha ağır bir durumdan dolayı çalışanla mahkemelik olduk.

Telefonda aleni "hepinizin kafasına sıkıcam dedi" restleştik. Gittim önce şikayetçi oldum. Başıma bir iş gelirse sebebi budur diye.

Sonra da tehtid edenle randevulaştığımız yere gittim kim kimi yatırırsa artık ama gelmedi. Ya bana ya kendine iyilik etti bilmiyorum.

Sonra da yurt dışına kaçtı. 1. mahkemeye gelmedi bu sebepten. Sonra 2. mahkemeye gittim zorla getirilecek diye celp gitmiş korkusundan gelmiş mahkemeye.

Hakim sordu ne oldu diye ? dedim küfür etti tehtid etti. Kanıtın var mı dedi. Dedim ağzımdan çıkan harici bu tehtidi telefonda yaptı geçmişe dönük kayıtlara ulaşırsanız görürsünüz dedim. ( o ana kadar mahkemelerin insanların hakkını koruyan yerler olarak düşünüyordum)

Devletin işi yok senin telefonunla mı uğraşacak diye sert bir dille fırça yedim. Baktım sonu yok geri aldım şikayeti, karşı taraf ta aldı çıktık gittik.

O yüzden başımın gözümün sadakası demen iyi olur bence. Sinir stres olmazsın yok yere gerilip istenmeyen şeyler yaşanmaz.

Bazen 1 TL için insanlar olmadık şeyler yapabiliyorlar.

Vtec_2
01-04-2017, 19:57
1 yil orda sigortasiz calistirildigini ispat ederse ki genelde is mahkemeleri isci tarafinda oluyor. 1789 u keske istemeseydim dersiniz. Bana gore haklida olsaniz haksizda olsaniz konu is ve isveren oldugunda karsi tarafla cok fazla diklesmemek gerekiyor.

Sinan58
01-04-2017, 20:11
Abi 1. kimseye iyilik yapılmaz.

2. ise işleri resmi yoldan yapmayınca(Elden Kira VB. İşlemler) başınız ağrıyabilir.

Bence bu olaydan ders alıp kimseye iyilik(Kirayı elden almak gibi tamamen iyi niyetli kolaylıklar) yapmayın.

Bence paranın üzerine yatıp daha görüşmemek istiyor sizle.
Eee haliyle kendisine yapılan iyilikleride koz olarak kullanabilir.

darkmoon
01-04-2017, 20:40
adam bir yıla yakın sigortasız çalıştıysa bunuda ispat ederseki yüksek ihtimal eder çalıştığı yıl kadar sigortasını ödersiniz üstüne ceza yersiniz.. bunuda hesap kitap yapın .. ayda 10 gün yada 20 gün yarım gün çalışması bir şey ifade etmez çalışdığı zaman kadar primini ödemeniz gerekirdi..

badmast3r
01-04-2017, 20:55
sair tehdit olur en fazla zorlanırsa oda, basit tehdit'de uzlaşmaya giren suçlardan. hadi diyelim uzlaşmaya aktarıldı dosya, uzlaşmacı atanır iki tarafa, iki taraftan biri uzlaşmayı kabul etmediği takdirde Asliye Ceza Mahkemesine dava açılır, dava sonucunda ne olur dersen hiç birşey olmaz. Senin lehine çıktı varsayımıyla konuşursak hükmün açıklanmasına geri bırakılması olur. tabi bunları senin açından lehine değerlendirerek yazdım.

NakkaSss
01-04-2017, 21:41
Bence hukuk tarafına yönelmeyin sizin başınız ağrır.. Bu devir de sigortasız adam çalıştırmak aman diyim..

Yigit-Y
01-04-2017, 21:43
1 yil orda sigortasiz calistirildigini ispat ederse ki genelde is mahkemeleri isci tarafinda oluyor. 1789 u keske istemeseydim dersiniz. Bana gore haklida olsaniz haksizda olsaniz konu is ve isveren oldugunda karsi tarafla cok fazla diklesmemek gerekiyor.

Sgk işvereni tükürüksüz şey eder :):)

DEJ
01-04-2017, 22:34
Avukatın birine gidip bilgi almaması için dua et bence, yoksa sigortasız çalıştırdığını ispat ederse süründürür

Bu durumda bu mesajlarla hiç bi şekilde haklı duruma cıkamazsın

Sadık Özyer
01-04-2017, 22:57
Avukatın birine gidip bilgi almaması için dua et bence, yoksa sigortasız çalıştırdığını ispat ederse süründürür

Bu durumda bu mesajlarla hiç bi şekilde haklı duruma cıkamazsın

Tehtitten dolayı karşı taraf ceza alır konuyu açanda sgk priminden ötürü ceza yer.

mehmetRS
02-04-2017, 14:07
Ensende olacam demesi, acaba rakip yada size yakın calısan başka birisiyle birlikte çalışacak olması olabilir mi? Tabi alenen tehditde olabilir bilemeyizde.. Farklı bir bakış açısı olması için aklıma geleni paylaştım sadece.
Öte yandan ayda bir gün sigortalı göstermiş olmanız karşısında onun her gün oraya gelmediğini kanıtlayamadığınız takdirde yada onun bu konuyu kullanarak bastırması halinde sizi sıkıntıya sokacak durumlara gidebilir.
Apartman için gündelik temizliğe gelen kapıcıya bile sigorta zorunluluğu çıkmışken ki o da günlük geldiği için freelance sayılıyor gibi sanırım.. Sizin bu durumda ayda bir günlük sigortalı gösteriyor olmanız hakim karşısında tuhaf bir durum olarak karşılanabilir.

cabrioleter
02-04-2017, 20:54
SGK'dan bomba yenilik! Devrim gibi... | GAZETE VATAN (http://www.gazetevatan.com/son-dakika-sgk-affedecek-dikkat-siz-de-magdursaniz--1043811-gundem/)

burası Türkiye zararlı çıkmazsınız sigortasız işçi çalıştırdığınız için malesef.

Ayrıca devlet sermayeyi korur işçiyi değil..

Greentiger01
02-04-2017, 21:41
Whatsap yazışmaları mahkemede delil sayılmıyor diye biliyorum

Emre Akçay
03-04-2017, 08:40
Whatsapp yazışmaları delil olarak sayılır, tehditten soruşturma başlatılır, uzlaşmaya gidilir, iki taraftan herhangi biri uzlaşmayı kabul etmezse dava açılır, adli sicil kaydında sabıka yok ise hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verilir. Sabıka var ise asgari hadden 6 ay, TCK 62 den 5 ay, 5 ayda günlüğü 20 TL den paraya çevrilir = 3000 TL adli para. 24 taksitte ödenir. Sonuç bu.

PiscocuK
03-04-2017, 12:06
Burada fitili ateşleyen sizin konuşmanız ve tavrınız olmuş
Yani durduk yere adam size ensendeyim arkandayım dememiş.Keşke mesajı yazmadan bize sorsaydın yazma derdik

kesici
03-04-2017, 12:20
Aranızda hiç mi işveren yok beyler, nasıl o adamdan halen borcunu şöyle şöyle alırsınız diyen olmuş. Yanımda SGK Müfettişi bir abim var şu anda, 1 yıl sigortasız çalıştı ise ve ispat ederse 1 yıllık asgari ücret sigorta bedeli + mesailer + bunun belirli bir oranda cezasını ödemekle yükümlü kalır adam. 1 yıllık asgari ücret işverene yükümlülüğü 1800 küsür tl, cazısı cartı curtu 30.000 Tl'ye yakın SGK kitler. Aman ha hocam eğer öyle bir durum varsa adamı ara kardeşim helal olsun sana param de konuyu kapat. Tabi benim bu yazdıklarım sigortasız çalıştı ise eğer. Ha birde şu var ayda bir adamı gir çık yapmışsınız şirketinizin kuruluşuna kadar inceler sizi kurum haberiniz olsun.

PuT
04-04-2017, 07:02
ölmeyi bayılmak sanıyor arkadaş :) Hem adamın parasını al borç tak hemde atar gider yap.Ne güzel dünya denk gelir elbet dişli birisine.

HondatugraL
04-04-2017, 07:18

Eror verdirdin bana abi hakan konuyu açan değilmi ya diye 2-3 kere okudum yazışmayı :D

coolvtec
04-04-2017, 08:21
Çalışna verilen KİRA ve BORÇ kısmını anlamadı. Ben Yılmaz olsam çok fazla zorlamazdım, zaten 1 gün sigortalı göstermişim. Yollar ayrılmış, uzatmazdım. Uzatırsam o da çirkinleşir, huzur kaçar ki kaçmış zaten. Tehdit de siz sıkıştırsınız diye. Ayrıca ayrılırken bu alacak verecek durumunu konuşur anlaşır, bir sözleşme vb yapardım bu yazılı metne döker imzalatırdım. Bu saatten sonra çok zor o parayı almak. Belge de yok.

Bir de hakanı dinlemek lazım. Ona göre o da haklı.

jnrjames
05-04-2017, 02:25
Kimse sormamis gordugum kadariyla ama öncelikle sormak istedigim;

1-Sektör nedir? Bu arkadaş freelance olarak ne iş yapti?
2-freelance calisan bir kisiye nasil kira borcu cikar?
3-hakkaten sektor nedir? Bu adam arada gelip ne is yapti? Sureklk orda durdumu?
4-ayda 1gunluk sigorta ile hic zorlama ise girmeyin. Diger üyelerinde bahsettigi gibi bence maddi olarak zarara siz ugrarsiniz.
5-agresif tutum ilk sizde gorunuyor. Belki haklisiniz aranizda anlasmada hersey en basindan konusulmus olabilir, bunun uzerine boyle bir anlasmazlik sonucu yasanan durumsa bile dayanagi olmadigi icin zarara siz ugrarsiniz gibime geliyor.

Umarim en tatli en guzel yolla halledersiniz ve iki tarafta vicdanen mutlu olur. Gecmis olsun