PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Neden Bu Fiyatlara Kimse Sesini Çıkaramıyor?

TurkishStig
23-05-2017, 12:32
Kimseye burada güncel araba fiyatlarını hatırlatmama gerek yok herkes durumun ne olduğunun gayet farkında.Artık yetmedi mi ? internet kota olaylarında sosyal medya patladı seslerini herkes duydu mecliste bile konuşuldu.Bu ötv lere abuk sabuk fiyatlara kimsenin karşı çıkacağı yok mu ?

Kullanıcı
23-05-2017, 12:34
Bir ötv konusu daha hayırlı olsun, sanırım bu konudan 20-30 tane açılmıştı.

HİÇ Aslan ile kurbağa konuşabilir mi?.

fthdrn
23-05-2017, 12:35
Çok değil araç kullanan tüm insanlar 3 gün benzin almasa diyeceğim ama bu millette o direniş nerede...

rebelh
23-05-2017, 12:37
kardeşim sen ses çıkardın da biz engel mi olduk?
bak nuriye gülmene semih özakçaya 75 gündür açlık grevinde yetmezmiş gibi adamlara birde işkence ediyorlar geceyi nezarette geçirdiler şimdi mahkemede ifade veriyorlar suçları yükselde oturmak
sadece oturmak
yemişim arabaların fiyatını 2 tane insan sebepsiz yere gözümün önünde eriyorlar haksız bir biçimde ama ben yanlarına desteğe bile gidemiyorum çocuğum var işten atarlarsa sokakta kalırım diye korkuyorum
hala aranızda eylem yapabilecek kadar cesur adamlar varsa saygıyla eğilirim benim g*tüm yemiyor
buralara yazmak twit atmak falan boş işler
hele araba fiyatları falan insan canının yanında hiç olması gereken dertler

Anıl E.
23-05-2017, 12:47
Biz de Berkan ile bu konuyu konuşuyorduk

TurkishStig
23-05-2017, 12:52
kardeşim sen ses çıkardın da biz engel mi olduk?
bak nuriye gülmene semih özakçaya 75 gündür açlık grevinde yetmezmiş gibi adamlara birde işkence ediyorlar geceyi nezarette geçirdiler şimdi mahkemede ifade veriyorlar suçları yükselde oturmak
sadece oturmak
yemişim arabaların fiyatını 2 tane insan sebepsiz yere gözümün önünde eriyorlar haksız bir biçimde ama ben yanlarına desteğe bile gidemiyorum çocuğum var işten atarlarsa sokakta kalırım diye korkuyorum
hala aranızda eylem yapabilecek kadar cesur adamlar varsa saygıyla eğilirim benim g*tüm yemiyor
buralara yazmak twit atmak falan boş işler
hele araba fiyatları falan insan canının yanında hiç olması gereken dertler

haklısın hepimizin sessiz sedasız oturması en iyisi

Berkan
23-05-2017, 12:53
Zor tutulan %50 nin dahiindeki çok büyük çoğunlugun bırak arabayı ehliyetin bile ne oldugunu bilmediği, bilse bile alacak durumu olamadığı, hatta alsa bile araba alamayacak durumu olduğu için o tarafı ırgalamayan durumdur.

Anıl E.
23-05-2017, 13:01
Yeter yhaa her konuda hükümete bi laf sokcaksnz yani yhaaa

powERS
23-05-2017, 13:03
baktım yazdıklarım cok olmuş. nasılsa kimse okumaz dedim :) bide aamaaann çektim sildim. :)

acımasız mert korkusuz çok yerinde bir gazete bence..

fthdrn
23-05-2017, 13:06
Yeter yhaa her konuda hükümete bi laf sokcaksnz yani yhaaa

dayıcım karpediyem

cdaydin
23-05-2017, 13:06
Arkadaşlar bu iş artık ses cıkarmakla düzelmez.İktidar değişikliği ile de düzelmez.
Hepimize geçmiş olsun.
Sebebine gelirsek;
Ptt satıldı.
Karayolları satıldı.
Köprü satıldı.
Tekel satıldı.
Türk telekom satıldı.

Ülke para kazanmıyor arkadaşlar.Koskoca Ülkenin gelir kaynagı yok.Bunun karşılıgında vergiler oldukca yüksek ve düşme şansı yok.
Soğuk su tavsiyem hepimize..

oabayram
23-05-2017, 13:07
Naçizane fikrim ötv karşısında küçük bir dik duruş çoğalarak büyük bir ses getirebilir. Yani şahsen ötv indirilsin diye kendimi zincirleyebilirim meydanlara :D ancak nerde bizde o vizyon nerde bizde o cesaret ;)

Anıl E.
23-05-2017, 13:09
Arkadaşlar bu iş artık ses cıkarmakla düzelmez.İktidar değişikliği ile de düzelmez.
Hepimize geçmiş olsun.
Sebebine gelirsek;
Ptt satıldı.
Karayolları satıldı.
Köprü satıldı.
Tekel satıldı.
Türk telekom satıldı.

Ülke para kazanmıyor arkadaşlar.Koskoca Ülkenin gelir kaynagı yok.Bunun karşılıgında vergiler oldukca yüksek ve düşme şansı yok.

ama dediklerine büyük bir çoğunluk tepki gösteriyor,gayette gelişmiş bir ülkeyiz harika para kazanıyoruz diyenler var .

soğuk su değil de '' Soğuk BOR'' var ise alabilirim.

darkmoon
23-05-2017, 13:10
Önce iğneyi kendinimize batıralım .. zaten iğneyi kendinize batırsanız .. ötv miş oymuş buymuş neden arttığını anlıycaksınız.. bunları çıkaran devlet değil insanlar .. insanların aç gözlülüğü devlette burdaki ticareti parayı görüp ötv yi onu bunu ekliyor doğal olarak bunda anormal bir şey yok..

Avrupada adam alır araba 10 sene sürer 20 sene sürer geri verir yenisini alır..

bizde alınır araba 40 bine geldi işi bitti.. 60 bine geldi bu araba öldü 90 bine geldi abi alınırmı leş..
3 yaşına gelir eskidi artık sat bunu 5 yaşına gelir evlat olucak sana elinde patlar 7-8 yaşına geldimi zaten hiç yazmıyorum..

Kısaca önce bir biz verimli arabaya binelim sonra eleştirelim.. zaten verimli arabaya binilse devlet burda büyük bir gelir rant görmez haliyle vergide koymazdı yada geri çeker azaltırdı..

fthdrn
23-05-2017, 13:11
Hepimize geçmiş olsun.
Sebebine gelirsek;
Ptt satıldı.
Karayolları satıldı.
Köprü satıldı.
Tekel satıldı.
Türk telekom satıldı.

2023 de ekmek arası bor yicez lozan biticek boru çıkartıp işleyecez Şimdi israil düşünsün :D

enes_srb
23-05-2017, 13:14
suan arac baktigim icin bayilerle konusuyorum hepsi %40 civarinda azalmalar oldugunu soyluyor satislarda bi umut belki duser bu oran az degil 10 tane saticagina 5 tane satmak hem daha az para hem satilan araclarin vergisi benzininden zarar demek bence biraz daha beklemekte yarar var her taraf 0 arac kampanyasi bunlarda ise yaramazsa illaki gelir bi indirim

oabayram
23-05-2017, 13:16
Önce iğneyi kendinimize batıralım .. zaten iğneyi kendinize batırsanız .. ötv miş oymuş buymuş neden arttığını anlıycaksınız.. bunları çıkaran devlet değil insanlar .. insanların aç gözlülüğü devlette burdaki ticareti parayı görüp ötv yi onu bunu ekliyor doğal olarak bunda anormal bir şey yok..

bizde alınır araba 40 bine geldi işi bitti.. 60 bine geldi bu araba öldü 90 bine geldi abi alınırmı leş..
3 yaşına gelir eskidi artık sat bunu 5 yaşına gelir evlat olucak sana elinde patlar 7-8 yaşına geldimi zaten hiç yazmıyorum..

Kısaca önce bir biz verimli arabaya binelim sonra eleştirelim.. zaten verimli arabaya binilse devlet burda büyük bir gelir rant görmez haliyle vergide koymazdı yada geri çeker azaltırdı..

bence tam tersi durum söz konusu olduğu için insanlar dediğin gibi düşünüyor ve hareket ediyor. Araçlar çok pahalı olduğu için insanların gözünde değerli ve büyük maddi önem taşıyor dolasıyla ona göre davranış sergiliyor. Eğer ki otomobiller ucuz olsaydı ya da bu kadar yüksek vergiler alınmasaydı, tüketiciler ve otomobil pazarı doyum noktasına ulaştıktan sonra dediğin gibi ''verimli arabaya binme'' söz konusu olurdu..

darkmoon
23-05-2017, 13:17
zaten resmi verilere göre %35 araç satışlarında düşüş varmış..

TurkishStig
23-05-2017, 13:19

tabii canım yoksa ülkede fabrika yok üretim yok her yer satılmış yabancılara ne alaka değil mi ? ne satanın suçu var ne alanın büyük devletlere bakalım Almanyadır İngilteredir Amerikadır hepsi 20 30 yaşında araçlara biniyorlar o yüzden hepsi halkın bilinçli olduğundan :)

darkmoon
23-05-2017, 13:24
bence tam tersi durum söz konusu olduğu için insanlar dediğin gibi düşünüyor ve hareket ediyor. Araçlar çok pahalı olduğu için insanların gözünde değerli ve büyük maddi önem taşıyor dolasıyla ona göre davranış sergiliyor. Eğer ki otomobiller ucuz olsaydı ya da bu kadar yüksek vergiler alınmasaydı, tüketiciler ve otomobil pazarı doyum noktasına ulaştıktan sonra dediğin gibi ''verimli arabaya binme'' söz konusu olurdu..

ucuz araba hep vardı ve olur .. ikinci elde ucuz hemde kaliteli donanımlı dolu bir ton araba var..

onlarada kulp takmakda üstümüze yok evlat olur,son sahibi olursun, yedek parçasını bulamassın,servisi ustası yoktur v.b bu bahaneler uzar gider..

halbuki herkes çok iyi bilirki istenirse parçada bulunur,usta servisde vardır ve bulunur her markanın her daim, satılığa koysan her malın bir alıcısıda çıkar..

Biz sıfırda alsak ikinci elde alsak belli kıstaslara kendimizi mahkum etmişiz onların dışına çıkmıyoruz çıkamıyoruz buda haliyle kendi tekelini yaratıyor tekel olan her yerde harika şahane rant olur gelir olur.. başa döneriz devlet bu ranttan bu gelirden niye payını almasın alıcak tabiki..

darkmoon
23-05-2017, 13:25
tabii canım yoksa ülkede fabrika yok üretim yok her yer satılmış yabancılara ne alaka değil mi ? ne satanın suçu var ne alanın büyük devletlere bakalım Almanyadır İngilteredir Amerikadır hepsi 20 30 yaşında araçlara biniyorlar o yüzden hepsi halkın bilinçli olduğundan :)

Aynen hepsi bilinçli 20-30 yaşında aracada binse adamın ego prestij problemi yok..

EnesAksu
23-05-2017, 13:41
Hepimize geçmiş olsun.
Sebebine gelirsek;
Ptt satıldı.
Karayolları satıldı.
Köprü satıldı.
Tekel satıldı.
Türk telekom satıldı.

Mezarlıklar müdürlüğünün satıldığını unuttun :) o bile özelleşti.

oabayram
23-05-2017, 13:45
ucuz araba hep vardı ve olur .. ikinci elde ucuz hemde kaliteli donanımlı dolu bir ton araba var..

onlarada kulp takmakda üstümüze yok evlat olur,son sahibi olursun, yedek parçasını bulamassın,servisi ustası yoktur v.b bu bahaneler uzar gider..

halbuki herkes çok iyi bilirki istenirse parçada bulunur,usta servisde vardır ve bulunur her markanın her daim, satılığa koysan her malın bir alıcısıda çıkar..

Biz sıfırda alsak ikinci elde alsak belli kıstaslara kendimizi mahkum etmişiz onların dışına çıkmıyoruz çıkamıyoruz buda haliyle kendi tekelini yaratıyor tekel olan her yerde harika şahane rant olur gelir olur.. başa döneriz devlet bu ranttan bu gelirden niye payını almasın alıcak tabiki..

ucuz araba ne zaman vardı?? Şuan 20.000 TL olan araç bundan 10 sene önce evet çok ucuzdu, mesela 10.000TL idi ancak 10 sene önce 10.000 TL olan araç örneğin bulgaristanda 2.000 TL idi sonuç olarak göre yine pahalıydı. Diğer husustada sana katılıyorum evet herşeye kulp takabiliyoruz bu da doğrudan gelişmişlik düzeyimizle, hayata bakış açımızla, dolaylı yönden aldığımız eğitimle ama hepsinin altında tek bir sebep var devlet politikası.

free-hifi
23-05-2017, 13:47
ozan tufan ötv den alınmış ötv iyi bir şey değil dikkat edin

ozyt1000
23-05-2017, 13:50
Cevap çok basit; onlar hep "50 TL lik benzin " alıyorlar. Fiyatlar artmış düşmüş umurlarında değil. "Dolar inerde çıkarda ben maaşımı TL alıyorum beni etkilemez" diye düşünen bir zombi çoğunluktan bahsediyoruz. Cehalet körüklendikçe de malesef bu çoğunluk artıyor. Umarım bir gün yüzümüzü karanlıktan tekrar aydınlık tarafa çeviririz.

KÖROĞLU
23-05-2017, 13:58
Bir basit cevap ta bende gelsin. Talep varsa fiyat düşmez. Yani devlet e ötv ödemek için can atan bu kadar insan varken o ötv düş-mez.
Kafayı kullanıp araba almayı bıraktığımızda ötv geliri azalıp bayiler de satmıyoruz baskısı yaparsa kısa süreli bir düşüş olur. Adamlar sadece yükselecek söylentisi ile dünya satış yaptılar geçen sene. Bk mu var anlamıyorum gidip sıfır alıyorsun git aynısını düşük km de al.
Laguna bakıyorum privilege donanım oldukça yeterli. 100 k da boyasız araçlar 30-32 civarında. Gidip hala clio ya 80-90 verenler var. (clio kullanıyorum) akıl karı değil bizim milletin araba alması da satması da.

burak_2885
23-05-2017, 14:02
1.0 TSI Audi A3 S-line 196bin tl :) SA

rebeloghy
23-05-2017, 14:03
darkmoon abi söylediklerine kesinlikle katılıyorum, israf toplumu yaptılar bizi. Ömrü 20 yıl olan bir aracı 3 sene kullanamıyoruz yenilemeden. Ev alırken bile bir 0 takıntısı var.

Fakat sap ile samanı karıştırmayalım, ülke gerçekten sıfıra gidiyor. İnşaat dışında bir şey üretebilelim, ürettiğimiz ürünleri ihraç edebilelim; devlet diyanet işlerine milli eğitimden fazla, imam hatiplere fen liselerinden fazla bütçe ayırmasın. Az olan kaynak abuk subuk harcanmasın, bu seviyede ötv ye gerek duyulmaz.

Akaryakıttan, otomobilden bilmem neyden böyle astronomik vergi talep edilmesin de sonra konuşalım bu kadar israf etmeyelim diye..

Dağhan
23-05-2017, 14:05
Benzin ve motorin satışı arttı - Bloomberg HT (http://www.bloomberght.com/haberler/haber/2015133-benzin-ve-motorin-satisi-artti)

İnsanlar halinden memnun?
Şurada bir avuç insan olarak isyan ediyoruz.

Anıl E.
23-05-2017, 14:08
1.0 TSI Audi A3 S-line 196bin tl :) SA

vw polo 1.2 tsi allstar dsg 79 bin. ZIR STOCK BOŞ.

i-vtec07
23-05-2017, 14:31
Dizel otomatik dolular dolusu ötvline clio 95 lira

Oy verenler düşünsün benim vijdanım rahat bişey yapılıcaksada herzaman varım ....

Dibe vurmadan bu adamlar gitmeyecek dibe doğru batıyo ülke .

Tek üzüldüğüm konu otomobil severler olarak 6 milyar yıllık dünyada bunların iktidarlık dönémine denk gelmek .

kesici
23-05-2017, 14:36
Sıfır araba alamayan Maxima'ya binsin

i-vtec07
23-05-2017, 14:37

Sorun çözüldü konu kilit

EOZDAG
23-05-2017, 14:54

Abi bu dediğini çok doğru bulmuyorum çünkü avrupada yeni ve dediğin gibi verimli arabaya özendirme söz konusu olduğu için öyle 10-20 yaşında arabalarla gezmiyorlar aksine sürekli yeniliyorlar, en basitinden eskiyen arabanın vergisi artıyor egsoz pulları ön cam sağ alt köşedeki pula göre (sarı, yeşil, vs.) şehrin içinde girebileceği yerler belirleniyor yani eski araba adamlarda yeniye göre çok daha büyük külfet ve sorun bu noktada sürekli yenisine biniyorlar ama bunu herhangi bir ego tatmini için değil.

Burada ise az önce bir arkadaşımın daha yazdığı gibi pahalı bir şey olduğu için insanlar değer kaybına uğratmadan minimum zararla işin içinden çıkmaya çalıştıkları için sadece 50-60k km binip değiştiriyorlar ayrıca sanayide iş yaptırmakta zor bunu buradaki herkes biniyor bu noktada insanlar eski arabadan daha da çok korkuyor o yüzden yeniliyor

Verim konusunda ise bluemotion-efficiendynamics-act diye uzar gider bunların hepsi yeni teknoloji verim olayının zirvesi vergi aldığı zam yaptığı asıl arabalar bunlar zaten demiyo ki 2.0cc ye kadar emisyonu şu olan arabaya isteyen binsin halkım refaha ersin ama yok keyif yapıcam diye 5.0 dizele biniyorsa vergiyi çatır çutur ödesin.

Araba olayının ego haline dönüşmesinin en büyük sebebi bence yine fiyatlar yani bugün bir avrupa ülkesine baktığın zaman aylık 1500euro bile kazansa adam ölüm vadeye girer ne yapar eder 2-3bin km'de son kasa s'e binebilir ama yorar ama üzer ama isterse binebilir. Ülkemiz şartlarına baktığında ise bırak asgari ücreti 5000tl maaş alan bir adamın 5 yaşından genç bir s'e binmesi imkansız bir durum. Bu noktada arabanın statü göstergesi olmasından daha doğal birşey olamaz çünkü sınıf farkını kesin ve net bir çizgilerle ortaya koyuyor yani Avrupada önceliği arabadır onu almıştır denebilir fakat ülkemizde mümkün değil adam önceliği arabada olsa buna biniyorsa belli bir gelir düzeyinin üstündedir güçlüdür kuvvetlidir gibi düşünceler insanların direk aklında misal geçen bir mercedes için şikayet ilanı vardı xxx sitede çok yorum atan oldu S müşterisinin bi daşdaş'ı vardır diye.

Yani özetle rakamların sebebi biz değiliz abi, böyle olmamızın sebebi rakamlar.

darkmoon
23-05-2017, 14:55

ilk defa bir şakanı gerçeğe alıcam :D ve haklısın maxima şugün araba diye üretilen pek çok aracı şu yaşına rağmen alır cebinden çıkartır..

oabayram
23-05-2017, 14:58
Abi bu dediğini çok doğru bulmuyorum çünkü avrupada yeni ve dediğin gibi verimli arabaya özendirme söz konusu olduğu için öyle 10-20 yaşında arabalarla gezmiyorlar aksine sürekli yeniliyorlar, en basitinden eskiyen arabanın vergisi artıyor egsoz pulları ön cam sağ alt köşedeki pula göre (sarı, yeşil, vs.) şehrin içinde girebileceği yerler belirleniyor yani eski araba adamlarda yeniye göre çok daha büyük külfet ve sorun bu noktada sürekli yenisine biniyorlar ama bunu herhangi bir ego tatmini için değil.

Burada ise az önce bir arkadaşımın daha yazdığı gibi pahalı bir şey olduğu için insanlar değer kaybına uğratmadan minimum zararla işin içinden çıkmaya çalıştıkları için sadece 50-60k km binip değiştiriyorlar ayrıca sanayide iş yaptırmakta zor bunu buradaki herkes biniyor bu noktada insanlar eski arabadan daha da çok korkuyor o yüzden yeniliyor

Verim konusunda ise bluemotion-efficiendynamics-act diye uzar gider bunların hepsi yeni teknoloji verim olayının zirvesi vergi aldığı zam yaptığı asıl arabalar bunlar zaten demiyo ki 2.0cc ye kadar emisyonu şu olan arabaya isteyen binsin halkım refaha ersin ama yok keyif yapıcam diye 5.0 dizele biniyorsa vergiyi çatır çutur ödesin.

Araba olayının ego haline dönüşmesinin en büyük sebebi bence yine fiyatlar yani bugün bir avrupa ülkesine baktığın zaman aylık 1500euro bile kazansa adam ölüm vadeye girer ne yapar eder 2-3bin km'de son kasa s'e binebilir ama yorar ama üzer ama isterse binebilir. Ülkemiz şartlarına baktığında ise bırak asgari ücreti 5000tl maaş alan bir adamın 5 yaşından genç bir s'e binmesi imkansız bir durum. Bu noktada arabanın statü göstergesi olmasından daha doğal birşey olamaz çünkü sınıf farkını kesin ve net bir çizgilerle ortaya koyuyor yani Avrupada önceliği arabadır onu almıştır denebilir fakat ülkemizde mümkün değil adam önceliği arabada olsa buna biniyorsa belli bir gelir düzeyinin üstündedir güçlüdür kuvvetlidir gibi düşünceler insanların direk aklında misal geçen bir mercedes için şikayet ilanı vardı xxx sitede çok yorum atan oldu S müşterisinin bi daşdaş'ı vardır diye.

Yani özetle rakamların sebebi biz değiliz abi, böyle olmamızın sebebi rakamlar.

son cümlen her şeyi özetliyor :) Teşekkürler

meganes
23-05-2017, 14:59
dacia duster 87000tl iyi uykular :)
çok şükür 5-6 sene öncesine kadar it gibi çalışıp şantiyelerde yfak bi daire ve kıçı kırık bi araç aldım şimdi bunlara bile bekar olmama rağmen ucu ucuna zar zor yetiyorum allah yeni nesilin geleceğin yardımcısı olsun her şeye ger yere sebepsiz yere +10 bin ekleniyo ne yapıcaz bilmem ğara birijtirme desen hikaye maaş varsa varız yoksa yokuz net

darkmoon
23-05-2017, 15:07

Eski araba neye göre eski ordaki insan düzenli periyodik bakımını resmi servise yada tam teşekküllü resmi servisi aratmıycak özel servise götürüyor yaptırıyor.. adamlar sokak arasındaki ahmet mehmet ustada yağını değiştirmiyorki.. kaza oldumu çoğu araç direk geri dönmemek üzere perte gidiyor bizdeki gibi trafikde 5 defa pertten dönmüş arabalar hala gezmiyor..

modelli arabada büyük şehirlerde vardır sizler ülkelerin diğer yerlerini gezin görüceksinizki insanlar gayet bakımlı dip diri ama yaşı olan araçlara biniyorlar.. bu avrupası içinde geçerli amerikası içinde geçerli.. size amerikada gösterilen ny cali kırsalına gidin bakalım insanlar ne tür araçlara biniyor..

aslında hepimiz aynı şeyden bahsediyoruz ama farklı yollardan mantıkdan giderek bahsediyoruz..

işin özü bir arabanin kullanım ömrü vardır motorun km ömrü vardır..

sen fabrikanın verdiği 20 sene lik kullanım ömrü olan yada 800 bin km fabrikanın ömür biçdiği motor ömrü olan arabayı 3 yaşında 5 yaşında 8-9 yaşına geldimi çöp muamelesi yaparsan..
sen 40 binde 60 binde 90 binde 800bin km ömrü olan motora çöp muamelesi yaparsan ..

bu şu demekdir bunun işi bitti bana yenisini getirin.. kusura bakmada sen daha kullanım ömrü çeyreğine bile gelmemiş bir araca çöp muamelesi yapıyorsan ..
o zaman orda her tür kar para rant döner bunlar dönüyorsa devlet tekrar ediyim haklı olarak payını ister çokda normaldir çokda doğaldır..

darkmoon
23-05-2017, 15:08
bu arada sen derken seni kast etmedim :)) vatandaş ali veliyi kast ettim genelleme yaptım.. üstüne alınma sakın :)

kesici
23-05-2017, 15:23
dacia duster 87000tl iyi uykular :)
çok şükür 5-6 sene öncesine kadar it gibi çalışıp şantiyelerde yfak bi daire ve kıçı kırık bi araç aldım şimdi bunlara bile bekar olmama rağmen ucu ucuna zar zor yetiyorum allah yeni nesilin geleceğin yardımcısı olsun her şeye ger yere sebepsiz yere +10 bin ekleniyo ne yapıcaz bilmem ğara birijtirme desen hikaye maaş varsa varız yoksa yokuz net

Arabamı aldım, az biraz birikmiş yaptım bi residence'dan 1+1 daire alayım dedim hem bekar evi hem de yatırım amaçlı bakmaz olaydım. Şehir merkezindeki residence'ler 300.000 Tl

KÖROĞLU
23-05-2017, 15:27
Biz ne zaman adam oluruz biliyor musunuz? Arabaya değil içindekine kıymet vermeyi öğrenince.

Lanet olsun bu kültürü yerleştirenlere.

Bir haftasonu iş için fabrikaya gittim kardeşimin passat ile güvenlikler koşarak dışarı çıktı noluyor dedim kendi kendime sonradan uyandım.

Aynı kapıdan her sabah clio ile geliyroum ipleyip dönen yok. ( dönmesinde zaten işini yapsın yeter)

1 ton demir parçası ne kıymetlendirdik arkadaş.

ZaZy
23-05-2017, 15:29
Hepimize geçmiş olsun.
Sebebine gelirsek;
Ptt satıldı.
Karayolları satıldı.
Köprü satıldı.
Tekel satıldı.
Türk telekom satıldı.

Satılmadan önce para basıyordu :D

kesici
23-05-2017, 15:30
Biz ne zaman adam oluruz biliyor musunuz? Arabaya değil içindekine kıymet vermeyi öğrenince.

Bir haftasonu iş için fabrikaya gittim kardeşimin passat ile güvenlikler koşarak dışarı çıktı noluyor dedim kendi kendime sonradan uyandım.

Aynı kapıdan her sabah clio ile geliyroum ipleyip dönen yok. ( dönmesinde zaten işini yapsın yeter)

Aslında arabaya değil içindekine kıymet veriliyoru abi zaten :) İçindekinin parasına diyelim.

EOZDAG
23-05-2017, 15:34
Eski araba neye göre eski ordaki insan düzenli periyodik bakımını resmi servise yada tam teşekküllü resmi servisi aratmıycak özel servise götürüyor yaptırıyor.. adamlar sokak arasındaki ahmet mehmet ustada yağını değiştirmiyorki.. kaza oldumu çoğu araç direk geri dönmemek üzere perte gidiyor bizdeki gibi trafikde 5 defa pertten dönmüş arabalar hala gezmiyor..

modelli arabada büyük şehirlerde vardır sizler ülkelerin diğer yerlerini gezin görüceksinizki insanlar gayet bakımlı dip diri ama yaşı olan araçlara biniyorlar.. bu avrupası içinde geçerli amerikası içinde geçerli.. size amerikada gösterilen ny cali kırsalına gidin bakalım insanlar ne tür araçlara biniyor..

aslında hepimiz aynı şeyden bahsediyoruz ama farklı yollardan mantıkdan giderek bahsediyoruz..

işin özü bir arabanin kullanım ömrü vardır motorun km ömrü vardır..

sen fabrikanın verdiği 20 sene lik kullanım ömrü olan yada 800 bin km fabrikanın ömür biçdiği motor ömrü olan arabayı 3 yaşında 5 yaşında 8-9 yaşına geldimi çöp muamelesi yaparsan..
sen 40 binde 60 binde 90 binde 800bin km ömrü olan motora çöp muamelesi yaparsan ..

bu şu demekdir bunun işi bitti bana yenisini getirin.. kusura bakmada sen daha kullanım ömrü çeyreğine bile gelmemiş bir araca çöp muamelesi yapıyorsan ..
o zaman orda her tür kar para rant döner bunlar dönüyorsa devlet tekrar ediyim haklı olarak payını ister çokda normaldir çokda doğaldır..

Yok abi üstüme alınma gibi bir durum söz konusu değil (eski araba 10 yaş üstü araba 10 sene öncesinin teknolojisiyle 10 sene öncenin şartlarına göre o dönemin ihtiyaçlarına göre üretilmiş araba bana göre ve avrupa devletlerinin vergilendirme politikalarına göre )aynı açıdan yaklaştığımızın da farkındayım fakat söylemek istediğim avrupada amerikada kırsaldaki adam biniyorsa da riski göze alarak biniyor rakamlar burada ki gibi olmadığı için insanlar orada yatırım gözüyle bakmıyor bu sayede de bozulursa gider çöpe atarım en kötü zaten kaç lira verdim belki aylığının yarısından az arabanın ederi ama burada öyle değil etrafımda çok var yeni mezun adam para biriktirmek için kredi çekip araba alıyor yani bir noktada bunu yatırım aracı olarak kullanıyor haliyle o vakitten sonra km'side boyasıda kokusuda statüsüde önemli oluyor. Memur adam zarla zorla almış arabayı arabası 45k km'ye gelince değer kaybettirmiyim 10 lira daha ekliyim yenisini alayım diyor öteki türlü belki 3-4 sene sonra 100k km'ye gelince 10 lira daha ekleyip motor yaptırmak zorunda kalacak çünkü senin dediğin gibi donanımlı sanayi-servis-usta ağıda yok ülkemizde ben bunu şımarıklık olarak görmüyorum daha ziyade sermayeyi korumak olarak bakıyorum çünkü nakite çevirip araba dışında bişey alacak olsa paraya değer kaybetti gözüyle bakamayız. Buradan bağlayacağım yer ise rakamlar sürekli artarak ilerlediği için böyle oluyor, insanlar araba alıyor diye böyle olmuyor. Ha ama şunu diyebiliriz sürekli zam geliyor ama insanlar bir şekilde alıp yinede binmeye devam ediyor e350d sine değil e180'ine 2.0tdi'ına değil 1.4tsi'ına ama satın almaya devam ediyor. bu noktada evet halk böyle oldukça zamların önüne kimse geçmez.

AB01
23-05-2017, 15:41

Adamlığın bindiği arabayla olduğunu düşünen , verimli araba sürme yerine verir mi araba sürünce diye arabayla hava atan bir kitle olduğu sürece çok zor.

srknzfr
23-05-2017, 16:06
gereken ses 16 nisan'da çıkarılamadı ne yazıkki.. daha da çıkması mümkün görünmüyor yakın tarihte.

Met
23-05-2017, 16:29
2023 de ekmek arası bor yicez lozan biticek boru çıkartıp işleyecez Şimdi israil düşünsün :D

BORU çıkartıcaz kanka hele bi 23 gelsin :)

exca-
23-05-2017, 16:54
sokak arası ahmet mehmet usta tarzı işler burada da var, o ucuz olan yaşlı araçların çoğu çok da kaliteli olmayan özel servislerde bakım görüyor. Ya da almanların schwarz dediği illegal (faturasız, kayıtsız) şekilde ucuza bakım yaptırılıyor. Kazalı araç tamiri burada da var, ama ağır hasarlı olan araçlar için tamir mümkün değil (ağırdan kastım şase 5 yerden büzülmüş, araç ikiye bölünmüş vs) yoksa takla atmış aracı burada da tamir edenler var. Sigorta firmaları burada da araçları satıyor (bizim sigorta sistemimizin elbet bi yerden alınmış olması gerekmez miydi zaten :) ) Arada ki fark burada arabada ne varsa söylemek zorundasın, söylemezsen eğer hem işinden ederler hem hapse atarlar. Takla atmış aracı, saksı düştü de tavan boyadık diye satamazsın. Satamazsın derken elbet satarsın, ama elbet yakalanırsın.

bu kısımda malesef yanlışın var, ben yaşadığım için örnek vereyim. Eski araç tercih etmiyor avrupalılar genel olarak, genel tutumları yeni ve modern araçlara binmek. Zaten sistem aslında insanları yeni araçlara yöneltiyor (araç yaş ile doğru orantılı artan kasko ve sigorta gibi durumlar). Bunun dışında işçilikler tr ile kıyaslanamayacak boyutlarda, geçenlerde arabaya 50tl'lik iş yaptırdım 150€ ütüldüm. Bu tarz sorunlar yaşamamak için genel olarak yeni araçları tercih ediyor avrupalı.

eski araç yok mu? var. e o zaman kim biniyo bu araçlara? işsizlik maaşı ile yaşayanlar (legal olarak araç sahibi olamazlar, detay vermiyorum ama yapıyorlar) , öğrenciler, hobi için araç alanlar, mülteci ve göçmenler, bir kesim uzun süredir kullandığı aracı kullanmaya devam ediyor (senin söylediğin bu kesim). Fakat trafik yoğunlukla 10-15 yaşında araçlarda oluşmuyor.

zaten emek verip çalışan bir insanın para kazanmama şansı yok (almanya için konuşuyorum bu kısmını), o yüzden kendilerine eziyet etmeleri de gerekmiyor bir araç almak için. Porsche seviyorsa gidiyor alıyor, temizlik işi ile uğraşan bir çift tanıyorum yeni porsche sipariş ettiler sıfır. Temizlik derken ofis ev temizliği vs işler yapıyorlar, dev bir temizlik firması sahibi faland değiller. O yüzden avrupalı aracın verimliliği azaldığı anda değiştiriyor. Leasing yapıyorlar mesela, bu da genel olarak iki/üç senede bir yeni araçla değişmesi demek.

peki avrupalı'nın ne farkı var bizden diye soranlar olabilir bu noktada. Bilinçli tüketiyorlar, ihtiyaçlarına yönelik araç alıyorlar. Örneğin bir aile için a3/golf/civic yeterli ise sınıf olarak gidip bmw 5 almıyorlar. Sedan araç sayıcı oldukça az, özellikle station alternatifi olan araçlarda çok çok az. Tükiye'de almancı diye yakıştırma yaparlar misal bu araçları kullananlara. Burada kullanışlılık ön planda. Ya da ikinci elde ilan atıp bu ne biçim donanım dediğimiz araçlar avrupalı için mantıklı, çünkü sunroof kullanmıyorsa almıyor mesela (ama sunroofsuz bmw olmaz pardon).

darkmoon sana yüklenmiş gibi oldum da, genel olarak yazdım aslında. Senin yazdıkların güzel referans oldu yazarken ama :D

jokey
23-05-2017, 16:55
Boşuna dertlenmeyin arkadaşlar. Ben bıraktım dertlenmeyi. Bu cahil millete "diken" yaranıyor. Millet seviyor dikilmeyi. Hoşuna gidiyor, zevk alıyor, dikildikçe daha çok oy veriyor, oy verdikçe daha çok dikiliyor. Biz araba nın ötv sini konuşuyoruz, bu millet kıçına don alamıyor, yiyecek ekmek bulamıyor yine de sesini çıkarmıyor. Biz iyiyiz yani. Nefret ediyorum emenike cahillerinden

Tayfun.O
23-05-2017, 18:05
sokak arası ahmet mehmet usta tarzı işler burada da var, o ucuz olan yaşlı araçların çoğu çok da kaliteli olmayan özel servislerde bakım görüyor. Ya da almanların schwarz dediği illegal (faturasız, kayıtsız) şekilde ucuza bakım yaptırılıyor. Kazalı araç tamiri burada da var, ama ağır hasarlı olan araçlar için tamir mümkün değil (ağırdan kastım şase 5 yerden büzülmüş, araç ikiye bölünmüş vs) yoksa takla atmış aracı burada da tamir edenler var. Sigorta firmaları burada da araçları satıyor (bizim sigorta sistemimizin elbet bi yerden alınmış olması gerekmez miydi zaten :) ) Arada ki fark burada arabada ne varsa söylemek zorundasın, söylemezsen eğer hem işinden ederler hem hapse atarlar. Takla atmış aracı, saksı düştü de tavan boyadık diye satamazsın. Satamazsın derken elbet satarsın, ama elbet yakalanırsın.

bu kısımda malesef yanlışın var, ben yaşadığım için örnek vereyim. Eski araç tercih etmiyor avrupalılar genel olarak, genel tutumları yeni ve modern araçlara binmek. Zaten sistem aslında insanları yeni araçlara yöneltiyor (araç yaş ile doğru orantılı artan kasko ve sigorta gibi durumlar). Bunun dışında işçilikler tr ile kıyaslanamayacak boyutlarda, geçenlerde arabaya 50tl'lik iş yaptırdım 150€ ütüldüm. Bu tarz sorunlar yaşamamak için genel olarak yeni araçları tercih ediyor avrupalı.

eski araç yok mu? var. e o zaman kim biniyo bu araçlara? işsizlik maaşı ile yaşayanlar (legal olarak araç sahibi olamazlar, detay vermiyorum ama yapıyorlar) , öğrenciler, hobi için araç alanlar, mülteci ve göçmenler, bir kesim uzun süredir kullandığı aracı kullanmaya devam ediyor (senin söylediğin bu kesim). Fakat trafik yoğunlukla 10-15 yaşında araçlarda oluşmuyor.

zaten emek verip çalışan bir insanın para kazanmama şansı yok (almanya için konuşuyorum bu kısmını), o yüzden kendilerine eziyet etmeleri de gerekmiyor bir araç almak için. Porsche seviyorsa gidiyor alıyor, temizlik işi ile uğraşan bir çift tanıyorum yeni porsche sipariş ettiler sıfır. Temizlik derken ofis ev temizliği vs işler yapıyorlar, dev bir temizlik firması sahibi faland değiller. O yüzden avrupalı aracın verimliliği azaldığı anda değiştiriyor. Leasing yapıyorlar mesela, bu da genel olarak iki/üç senede bir yeni araçla değişmesi demek.

peki avrupalı'nın ne farkı var bizden diye soranlar olabilir bu noktada. Bilinçli tüketiyorlar, ihtiyaçlarına yönelik araç alıyorlar. Örneğin bir aile için a3/golf/civic yeterli ise sınıf olarak gidip bmw 5 almıyorlar. Sedan araç sayıcı oldukça az, özellikle station alternatifi olan araçlarda çok çok az. Tükiye'de almancı diye yakıştırma yaparlar misal bu araçları kullananlara. Burada kullanışlılık ön planda. Ya da ikinci elde ilan atıp bu ne biçim donanım dediğimiz araçlar avrupalı için mantıklı, çünkü sunroof kullanmıyorsa almıyor mesela (ama sunroofsuz bmw olmaz pardon).

darkmoon sana yüklenmiş gibi oldum da, genel olarak yazdım aslında. Senin yazdıkların güzel referans oldu yazarken ama :D

Hatta Almanlar eli ayağı düzgün 10 yaşındaki araçları bazı ülkelere satıyor bkz.. Gürcistan :) Türkiye de neden pahalı bilmem ama Gürcistan da neden ucuz olduğunu biliyorum.

Bizde mi alsak ne 2. el Almanlardan :D

Yigit-Y
23-05-2017, 18:48
Konuyu açan fetöcü diyen ahaber

Bu konudan sonra verrrr ordannn mehteriiii dedi

Kaynak:Ahaber

Ya arkadaş yetmedi mi bu konular

Ülke artık bunların eleştiren vatan haini yalan vatansever

Siz siz olun işinize gücünüzd bakın

Meydanlara çıkıp bağırmakla işler düzelmez

Ya susacaksın yada bam bam bam yapacaksın

Ver mehteriiiii şimdi :)

MCN21
23-05-2017, 18:56

Aynen oyle :D mercedesle gittiginde kimsiniz diye sormadan acilan kapilar. Focusla gidince bir dur bakalim kimsin su koseye parkete donuyor :D

300E
23-05-2017, 19:30
Bir ülkenin hakimleri, cumhuriyet başsavcıları vs cumhurbaşkanı önünde, düğmesi olmayan cübbesini ilikliyorsa, o ülkeden hayır ve adalet beklemeyin.

TurkishStig
23-05-2017, 20:45
bu forumda olduğunuza göre otomobil sevdiğinizi varsayıyorum.bunun görgüsüzlükle bir alakası yok başkasının benim hakkımda ne düşündüğü umrumda olmaz vergileri nasıl savunacağınızı aşırıyorsunuz galiba ? orada insanlar ''binmemeyi'' tercih eder kendi görüşüdür vs.Burada biz araçları istesekte ''alamıyoruz''.mesela 320 d in fiyatına bakın türkiyede ve almanyada sonra alım gücüne göre hesaplayın onlar kaç ayda alıyor biz kaç yılda alıyoruz.

İbrahim33
23-05-2017, 20:51
Ben almanyanın falan yerinde olsam , 2 misli yaparım tr ye ihracatı. nasıl olsa alıyor salaklar derim :D

TurkishStig
23-05-2017, 20:53
Satılmadan önce para basıyordu :D

türk telekom gibi şirketlerin yabancılara satılması ne kadar akıl karı ? paramı basması gerekli illa ki ? ayrıca bu gibi şirketler milli gelir yani elin gavuruna gitmiyo cebindeki para haberiniz olsun

AşkınS.
23-05-2017, 20:57
Bu olayın sorumlusu hepimiziz. Bu şekilde olmamızın sebebi de " Ali ses çıkardı,işten atıldı. Veli ses çıkardı,terörist oldu. Ahmet ses çıkardı,cezaevine girdi 5 sene yattı hala mahkemesi görülmedi" gibi..
Herkeste bir korku var artık,el kol bağlı. Herkes yaşamaya çalışıyor işte bi şekilde. Sorgulamayın sakın,çarpılırsınız.

morgan
23-05-2017, 22:01
Arabamı aldım, az biraz birikmiş yaptım bi residence'dan 1+1 daire alayım dedim hem bekar evi hem de yatırım amaçlı bakmaz olaydım. Şehir merkezindeki residence'ler 300.000 Tl

Yatırım amaçlı residence pek mantıklı gelmiyor sanki?Adamlar sıfırını reklamlarla kampanyalarla satamazken.

KÖROĞLU
23-05-2017, 23:07
Herşey para değil. Türk Telekom gibi stratejik bir kurum asla ve asla satılmamalıydı. Bunun tartışması bile mantıksız.

Sti_Ozan
23-05-2017, 23:12
Bundan 10 bilemedin 15 yil once dünyada kendi ürettiği tarim urunleri kendi vatandaslarina yeten bir ulkeyken şimdilerde kuru fasulyeyi bile ithal eder olduk. Tarimda calisan nufusu fazla olan ulkeye gelismemis,sanayide calisan nufusu fazla olan ulkeye gelismis derken bizde her ikiside yok. Turkiye yeni bi klasman olusturdu hayirli olsun.

GokhanRS
23-05-2017, 23:12
Sessiz konuşun beyler. :) anladınız siz

TurkishStig
23-05-2017, 23:15
Herşey para değil. Türk Telekom gibi stratejik bir kurum asla ve asla satılmamalıydı. Bunun tartışması bile mantıksız.

ama hocam kar etmiyormuş neden dursun ki diyorlar..resmen üzücü

yesil
23-05-2017, 23:24
herşeye itiraz ettikte bir ötv kaldı şikayet edilmedik. neleri yuttuk, nelere sessiz kaldık ötv'ye ses çıkaracak halimiz mi kaldı. %250 ötv olsa yine ses çıkmaz, scooter'a 3 tekerli hint usülü araçlara bineriz napalım. herkes lüks içinde yaşamak zorunda değil ya, adapte oluyor insan bir şekilde.

İbrahim33
23-05-2017, 23:31
Abartmıyorum , namusum şerefim üzerine yemin ederim. tezgaha gelse şu arabaya 30 liranın 1 kuruş üstünde para verirsem adi şerefsizim. 30 lirayıda düşünerek veririm acaba satılır mı diye ? tavanı boyalı 2.0 fsi passatın fiyata bak.

sahibinden.com - Satılık, Kiralık, 2.El, Emlak, Oto, Araba, Alışveriş, Hizmet, Kariyer, İş İlanları, Bilgisayar, Cep Telefonu, Tekne, Motosiklet, İş Makinesi fiyatları - ilan ve alışverişte ilk adres (https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-volkswagen-bakimli-temiz-full-plusfull-otomatik-passat-degisensiz-442419678/detay)

diğer 2.0 fsi lere bakayım dedimde piyasaya millet kafayı yemiş yahu. araba eskidikçe değer kazanıyor bu ülkede. 25-30 liraya kimse yüzüne bakmıyordu bunların.

2007 zıpkın gibi x-type sırf tavanı boyalı diye 27 liraya almadım ben yav geçen sene.

darkmoon
24-05-2017, 00:44
arkadaşlar kendi yolunuzu kendiniz çizersiniz .. her şey sizler için üretiliyor bu dünyada .. Her şey siz kullanın diye üretiliyor .. ve herkes hepiniz her şeyin en güzelinide hak ediyorsunuz.. ama siz başkaları için yaşarsanız hiç bir şeyden memnun kalmassınız.. başkasına şekil yapıcam başkalarından arabamla saygı görücem diye kasarsanız hayatta hep bir şeyler eksik kalır..

araba var elektrikli ısıtmalı hafızalı koltuklu ,sunrooflu ,digital klimalı v.b .. bu arabanın kabını kabuğunu yani kaportasını sökün atın.. kafanızda böyle kaportasız sadece koltukları öngöğsü olan çıplak bir araba canlandırın..

şimdi o araca mercedes kaportası giydirin 200 bin tl ... bmw kaportası giydirin oldu size 150 bin tl çıkartın vw kaportası giydirin oldu size 100 bin tl çıkartın renault kaportası giydirin oldu size 60 bin tl..

o 60 bin likde yeter temelde aynı donanım o 100 binlikde yeter aynı donanım ama insanlar 150-200 bin farkı markaya veriyor.. işte ötv nin başladığı noktada bu .. çünkü insanlar tüketiyor..

aslında bindiğiniz araçların motor temelleri bile bir çok markanın aynı yada ortak arge hatta birbirleriyle paylaşdıkları birbirlerine sattıkları motorlar..

zaten on yıldır motor teknolojisinde bir gelişme yok yakıt değerleri aynı .. siz hiç 2 litre 3 litre 4 litre yakan araç duydunuzmu 5-6 litre denilenlerin çoğu bile kağıt üstünde.. hacim küçültüp turbo yada tiribün çift turbo tarzı şeyler takıp tamamen satış stratejisi odaklı daha çok satabilmek için bu tür yollara gidiyor firmalar.. buda çok doğal ve normal firmalarda vergi sisteminin etrafından dolanıp çok satma derdinde.. bunlarda ötv yi tetikliyor çünkü tüketimi tetikliyor..

yani mavinin kırmızısı aynı şey.. 2.0 180 beygirlik atmosferik motora yıllık 2800 tl vermiyorsunuzda 1.4 çift tribünlü 180 beyigirlik turbo motora 1000 TL vergi veriyorsunuz.. Aynı şey tabiiki 2.0 ciğerli atmo bir motorun yerini hiç bir şey tutamaz bence ama neticede sonuç başarılı aynımı aynı..

neyse kısaca diyiceğim firmalarda tarafsız bir gözle gözlemlerseniz şu anda ilerlemiyorlar ne motor teknolojisinde ne temel konforda çünkü gelinebilicek son noktalar.. o yüzden otonom telknolojisine şu anda geçiliyor farkında değilsiniz belki ama ağır ağır bu teknolojiye geçiliyor ve büyük bir devrim var bu yönde insanları alıştıra alıştıra geçiricekler bu teknolojiye bir anda olmaz .. bir anda direksiyonu vitesi bütün kontrolü sürücünün elinden alırsan ters tepebilir insanlarda..

ağır ağır yıllardır alıştırılıyor insanlar.. ilk hatırlayın kendini park eden arabalar çıkdı bunlar aslında otonoma başlangıçdı sonra geçen bir iki yılda yol takip sistemleri ,kendi kendine fren yapan otonom sistemler, kendi kendine sollama yapan sistemler zaten vites ağır ağır kalkıyor yiğende cactus var misal vites yok.. mercedeslerde de dolu paketlerde vites yok direksiyonun orda vites kulağı var ordanda yakında komple kaldırırlar..

Kısaca arabalar iyicene playstationa dönmeye başladı bunada karşı değilim tam aksine taraftarım bu iyide oluyor teknolojinin önüne geçilmez bu tip teknolojiler trafiği azaltıcak yakıt tüketimini azaltıcak en önemlisi kazaları iyicene azaltıcak.. ilerde sürücü şöför faktörü komple kalkıcak arabalar kendi kendilerine gidip kendi kendilerine durup kendi kendilerine sollıycaklar .. siz aracın içinde gazetenizi okuycaksınız..

şimdi diyorsunuzki biz bunları görmeyiz boşuna devrim demiyorum 10 sene içinde herkes görücek üst segmentler artık tam otonoma geçicek az kaldı zaten üst segmentte alt segmentler de yarı otonoma geçicek ..
bir zaman sonra bütün segmentler a sı b si c si d si full otonoma geçicek..

şimdi bunca şeyin ötv ile ne alakası var diyen arkadaşlar olabilir aslında tamda bunla alakası var bu yapılan her şey tüketimi tetikliyor insanlar bendede olsun alinin velinin aracında şu var benimkinde yok benimkindede olsun yarışında artık.. sizler olmayabilirsiniz ama böyle insanlar çokçana var.. devir tüketim çağı.. her kes sonunu görmeden tüketiyor..

genellemeye yazdımda kimse üstüne alınmasın..

ben kimseye şekil yapma derdinde değilim ama aracımda lüks konfor olsun isterim diyen insan için hala 10-15-20 bine bile araçlar var ben zaten onları kıskanma favorilerini paylaş konusundada bolcana paylaşıyorum..

bir arabanın hamurunda donanım lüks konfor olarak doluluk varsa misal elektirkli hafızalı ısıtmalı koltuklar sunroof deri digital klima v.b .. artık pek çok teknolojide sonradan araçlara eklenlenip entegre olabiliyor modüller halinde..

misal park sensörü,far sensörü,yağmur sensörü,follow me home hatta ısıtmalı koltuklar (çok yaptım ve arkadaşlarıma yaptırdık) soğutmalı koltuklar (arkadaşımın araca yaptırdık) elektro krom ayna kendi kendine kararan ..
bir multimedia teyp taksan normal yada androidli falan arabanın donanım kaderi sıçrama yapıyor resmen araca bir sürü özellik geliyor.. ekran,bluetooth akıllı digital sistemler araç 98 sonrası üretimse obd soketide vardır oraya obd aparatı takdınmı teybinde androidse misal arabanın a dan z ye her tür verisini görebilirsin pek çok şık afilli uygulamalarda var v.b yeterki aracın hamurundada bir şeyler olsun üstüne ekledinmi 15-20 ye aldığın araç bildiğin 100-150 binlik araçların liginde at koşturur...

KÖROĞLU
24-05-2017, 07:08
ama hocam kar etmiyormuş neden dursun ki diyorlar..resmen üzücü

Bazı kurumlar devlet özelinde kalmalıdır işletme mantığıyla bakıp kar etmiyor diye özelleştiremezsin.

Hastaneleri de özelleştirelim o zaman ? Şöyle düşünelim telli hat bu ülkenin dört bir yanında var değil mi ?

Hastanesi ordusu emniyeti özel kurumları, kendi elinle adamlara al dinle demekten ne farkı var ?

Kar etmiyor diyenin açsın mey içkinin satışını incelesin. Kaça aldılar 1 sene sonra kaça sattılar. Arada fark ne kadar ?

Daha önce forumda bunları detaylı yazmıştım sanırım o konular uçtu. Özelleştirme gerekli buna inanıyorum ama her özelleştirme gerekli değil.

rodya
24-05-2017, 07:23
Çok değil araç kullanan tüm insanlar 3 gün benzin almasa diyeceğim ama bu millette o direniş nerede...
Ya biz benzin zammını protesto etmek için konvoy yapan bi forumuz:)

barisy
24-05-2017, 07:55
Telekom'u alan Lübnanlılar ilk bilmem kaç sene geri ödemesiz aldı. Bildiğim kadarı ile ilk ödemesi de kısa süre önce başlamıştı ve ödemediler. Kısaca yakında bombası patlar. Belki patlamıştır bile

barisy
24-05-2017, 07:59
Ses çıkarma konusunda ise , konuşmanın anlamı Yok açıkçası. Bazı yanlış giden şeyleri protesto için gezi olayları oldu bu ülkede. Benim bakış açımdan ülkenin sesi bu kadar çıktı. Referandum sonuçları belli. Demek ki çoğunluk halinden memnun, vergilerden , haktan hukuktan eğitimden sağlıktan güvenlikten terörden. Beklemekten başka çare Yok. Bunlar bence iyi günlerimiz.

Anıl E.
24-05-2017, 08:14
şşşt susun bakıyım doğruları çok yazıp çiziyorsunuz,fazla konuşmayın :).

Bir gece ansızın 83 münih 84 paris 85 moskova

fthdrn
24-05-2017, 08:17
şşşt susun bakıyım doğruları çok yazıp çiziyorsunuz,fazla konuşmayın :).

Bir gece ansızın 83 münih 84 paris 85 moskova
https://scontent.fada1-10.fna.fbcdn.net/v/t31.0-8/s960x960/18671696_1421720981222962_7661938129571468839_o.jp g?oh=ee86be8ef189ee5083645a87ceef4249&oe=59A0DD24

Anıl E.
24-05-2017, 08:25
Yeter olm rahmetlinin sözlerini paylaşıp durmayalım,en büyük suç bizim sahip çıkamadık. Bizden de bir cacık olmaz anca paylaşımlarını yapar dururuz.

fthdrn kıyı kasabaları bizi bekler .

GokhanRS
24-05-2017, 08:25
Aynen sessiz olundan kastım o. Kaç kişi evinde annesini babasını bu din tüccarlarından kurtarmak için kendini geliştirip donanımlı olarak akrabaları ile sohbet edip vazgeçirmeye çalışıyor?

Herkes aman aramız bozulmasın diye susuyor. Bu yüzden hak ediyoruz. Bu yüzden susmaya devam edin.

Ne zaman tartışma olsa bizim gibi düşünen ama sevmediğim bir tayfa var onlar hep akplilere koyun dedi makarnacı dedi, cahil cühela diye genelledi hepsini, medyada bunu kullandı, bakın vatan hainleri dindarlara koyun diyor cahil diyor küçümsüyor sizi dedi, din düşmanı bunlar dedi Vs dedi, insanlar sırf kin ve nefretten bile o tarafa geçti. Ayrıca CHP yaklaşık 8-10 yıldır akpye hizmet etti ama chpliler gıkını çıkarmadı bu duruma, akpye belediye başkanı bile seçilemeyen adamı başbakan yaptı diye kızan bizimkiler, belediye başkanlığını bile kazanamayan kılıçdaroğlu oğlunu unuttular, Başbakan kıluçtar diye slogan attılar.

Yeter artık akpli değilsek akpye laf edemeyiz, o yüzden susalım.

Daha kendi partimiz (eskidendi artık CHP ilede işim olmaz) için ses çıkaramıyorsak, kılıçtar gibi basiretsizi istifaya çağıramıyorsak yuh olsun bize, her zammı hak ediyoruz, adam resmen tayyipin ekmeğine yağ sürüyor ve biz susuyoruz. O zaman akpninde icraatlarına susun abi.

Yemin ediyorum şu nefret ettiğim din tüccarı kılıçtar kadar seçim kaybetse istifa ederdi.

Umarım ömür boyu rakibim kılıçtar olur dediği adamı genelbaşkan olarak tutuyorsak asıl bize yazıklar olsun. Birazda iğneyi kendimize batıralım. Resmen tayyipin atadığı genel başkanların partileri CHP ve MHP dir herşeyin suçlusu. AKP, akp oldu ise biz salakların yüzünden oldu. Ağır olduysa şimdiden özür dilerim

fthdrn
24-05-2017, 08:33
Yeter olm rahmetlinin sözlerini paylaşıp durmayalım,en büyük suç bizim sahip çıkamadık. Bizden de bir cacık olmaz anca paylaşımlarını yapar dururuz.

fthdrn kıyı kasabaları bizi bekler .

Muğlada denize 5-6 km de 2 dönüm yer aldım dayıcım 1 dönümünü satim sana komşuluk yapalım. Sen chp ben mhp kimse giremez aramıza :D

B16
24-05-2017, 09:01
ÖTV'yi %50 yapınca sorunlar çözülücek mi? Yada sadece %18 KDV alsalar.

Araba fiyatları ucuzlayınca bankalar kredi yağdıracak ve alım gücü düşük olan insanlar krediler ile araba alıcak ve bireysel borçlanma artıcak.

Asla bu hükümeti savunmuyorum ama ÖTV artışının en büyük nedenlerinden birisi de gelir düzeyi iyi olanların bir nebze 0 araba alması ve alım gücü düşük olanların ikinci ele yönelmesi diye düşünüyorum.

Vergi sistemi değişmeden önce şu eski model arabaya binen fakir, yeni model arabaya binen zengin kavramından veya ihtiyacı olmadığı halde lüks araç alanların zihniyetini değiştirmek gerekiyor.

Bugün Almanya'da satılan Golf premium sınıf değilken burada zenginlik göstergesi oldu.

MK8800
24-05-2017, 09:54
Muğlada denize 5-6 km de 2 dönüm yer aldım dayıcım 1 dönümünü satim sana komşuluk yapalım. Sen chp ben mhp kimse giremez aramıza :D

Beni neden dışladınız sa as

fthdrn
24-05-2017, 10:25
Beni neden dışladınız sa as

dayıcım senin vardır oralardan arazilerin biz sana misafirliğe geliriz as :D

blackeagle3434
26-05-2017, 14:07
arkadaşlar kendi yolunuzu kendiniz çizersiniz .. her şey sizler için üretiliyor bu dünyada .. Her şey siz kullanın diye üretiliyor .. ve herkes hepiniz her şeyin en güzelinide hak ediyorsunuz.. ama siz başkaları için yaşarsanız hiç bir şeyden memnun kalmassınız.. başkasına şekil yapıcam başkalarından arabamla saygı görücem diye kasarsanız hayatta hep bir şeyler eksik kalır..

araba var elektrikli ısıtmalı hafızalı koltuklu ,sunrooflu ,digital klimalı v.b .. bu arabanın kabını kabuğunu yani kaportasını sökün atın.. kafanızda böyle kaportasız sadece koltukları öngöğsü olan çıplak bir araba canlandırın..

şimdi o araca mercedes kaportası giydirin 200 bin tl ... bmw kaportası giydirin oldu size 150 bin tl çıkartın vw kaportası giydirin oldu size 100 bin tl çıkartın renault kaportası giydirin oldu size 60 bin tl..

o 60 bin likde yeter temelde aynı donanım o 100 binlikde yeter aynı donanım ama insanlar 150-200 bin farkı markaya veriyor.. işte ötv nin başladığı noktada bu .. çünkü insanlar tüketiyor..

aslında bindiğiniz araçların motor temelleri bile bir çok markanın aynı yada ortak arge hatta birbirleriyle paylaşdıkları birbirlerine sattıkları motorlar..

zaten on yıldır motor teknolojisinde bir gelişme yok yakıt değerleri aynı .. siz hiç 2 litre 3 litre 4 litre yakan araç duydunuzmu 5-6 litre denilenlerin çoğu bile kağıt üstünde.. hacim küçültüp turbo yada tiribün çift turbo tarzı şeyler takıp tamamen satış stratejisi odaklı daha çok satabilmek için bu tür yollara gidiyor firmalar.. buda çok doğal ve normal firmalarda vergi sisteminin etrafından dolanıp çok satma derdinde.. bunlarda ötv yi tetikliyor çünkü tüketimi tetikliyor..

yani mavinin kırmızısı aynı şey.. 2.0 180 beygirlik atmosferik motora yıllık 2800 tl vermiyorsunuzda 1.4 çift tribünlü 180 beyigirlik turbo motora 1000 TL vergi veriyorsunuz.. Aynı şey tabiiki 2.0 ciğerli atmo bir motorun yerini hiç bir şey tutamaz bence ama neticede sonuç başarılı aynımı aynı..

neyse kısaca diyiceğim firmalarda tarafsız bir gözle gözlemlerseniz şu anda ilerlemiyorlar ne motor teknolojisinde ne temel konforda çünkü gelinebilicek son noktalar.. o yüzden otonom telknolojisine şu anda geçiliyor farkında değilsiniz belki ama ağır ağır bu teknolojiye geçiliyor ve büyük bir devrim var bu yönde insanları alıştıra alıştıra geçiricekler bu teknolojiye bir anda olmaz .. bir anda direksiyonu vitesi bütün kontrolü sürücünün elinden alırsan ters tepebilir insanlarda..

ağır ağır yıllardır alıştırılıyor insanlar.. ilk hatırlayın kendini park eden arabalar çıkdı bunlar aslında otonoma başlangıçdı sonra geçen bir iki yılda yol takip sistemleri ,kendi kendine fren yapan otonom sistemler, kendi kendine sollama yapan sistemler zaten vites ağır ağır kalkıyor yiğende cactus var misal vites yok.. mercedeslerde de dolu paketlerde vites yok direksiyonun orda vites kulağı var ordanda yakında komple kaldırırlar..

Kısaca arabalar iyicene playstationa dönmeye başladı bunada karşı değilim tam aksine taraftarım bu iyide oluyor teknolojinin önüne geçilmez bu tip teknolojiler trafiği azaltıcak yakıt tüketimini azaltıcak en önemlisi kazaları iyicene azaltıcak.. ilerde sürücü şöför faktörü komple kalkıcak arabalar kendi kendilerine gidip kendi kendilerine durup kendi kendilerine sollıycaklar .. siz aracın içinde gazetenizi okuycaksınız..

şimdi diyorsunuzki biz bunları görmeyiz boşuna devrim demiyorum 10 sene içinde herkes görücek üst segmentler artık tam otonoma geçicek az kaldı zaten üst segmentte alt segmentler de yarı otonoma geçicek ..
bir zaman sonra bütün segmentler a sı b si c si d si full otonoma geçicek..

şimdi bunca şeyin ötv ile ne alakası var diyen arkadaşlar olabilir aslında tamda bunla alakası var bu yapılan her şey tüketimi tetikliyor insanlar bendede olsun alinin velinin aracında şu var benimkinde yok benimkindede olsun yarışında artık.. sizler olmayabilirsiniz ama böyle insanlar çokçana var.. devir tüketim çağı.. her kes sonunu görmeden tüketiyor..

genellemeye yazdımda kimse üstüne alınmasın..

ben kimseye şekil yapma derdinde değilim ama aracımda lüks konfor olsun isterim diyen insan için hala 10-15-20 bine bile araçlar var ben zaten onları kıskanma favorilerini paylaş konusundada bolcana paylaşıyorum..

bir arabanın hamurunda donanım lüks konfor olarak doluluk varsa misal elektirkli hafızalı ısıtmalı koltuklar sunroof deri digital klima v.b .. artık pek çok teknolojide sonradan araçlara eklenlenip entegre olabiliyor modüller halinde..

misal park sensörü,far sensörü,yağmur sensörü,follow me home hatta ısıtmalı koltuklar (çok yaptım ve arkadaşlarıma yaptırdık) soğutmalı koltuklar (arkadaşımın araca yaptırdık) elektro krom ayna kendi kendine kararan ..
bir multimedia teyp taksan normal yada androidli falan arabanın donanım kaderi sıçrama yapıyor resmen araca bir sürü özellik geliyor.. ekran,bluetooth akıllı digital sistemler araç 98 sonrası üretimse obd soketide vardır oraya obd aparatı takdınmı teybinde androidse misal arabanın a dan z ye her tür verisini görebilirsin pek çok şık afilli uygulamalarda var v.b yeterki aracın hamurundada bir şeyler olsun üstüne ekledinmi 15-20 ye aldığın araç bildiğin 100-150 binlik araçların liginde at koşturur...

Nokta virgül sonuna kadar katılıyorum :)

Fiyatlar artıyor fakat trafiğe baktığımda ne araba sayısında nede 0 model araçlarda bir azalma göremiyorum. Darkmoon'un da dediği gibi bu tüketim MANYAKLIĞI bitmedikçe de devam edecektir.
Toplum olarak statü saygı hava cıva bu işleri birçok insan arabasıyla hatta sadece amblemiyle yapmaya çalışıyor. Sıkıntıda burada başlıyor. Devlet de nihayetinde Basiretli bir Tacirdir. Nedir bu? satılan el değiştirilen maldan hizmetten her şeyden vergi alır. Biz daha çok alırsak daha çok alır dünyanın yönetim biçiminde var bu..değiştirilemez.
İnsanlarımız 2-3 senede bir araç değiştiriyor, bunun nedeni de toplum baskısı. Toplum baskısı dediğimiz şey de sen,ben, aile, mahalle, ilçe, şehir, ülke. Alın size toplum baskısı. Satmıyor musun artık? 0 ı geldi bunun?kasa değişti bunun? sana daha oturaklı bişey lazım :) odur budur şudur..Önce kendi fikirlerimizi eleştirmeliyiz..
Yahu bu arabaları biz mi üretiyoruz? teknolojisi bizim mi? lastikler yerlimi (Petlasın son atakları hariç),yedek parçanın ne kadarını sağlayabiliyoruz, en önemlisi yakıtın kaynağı bizde mi? Ötv Mtv sadece araba alırken değil ki..Vergiler sürekli alınmaya devam ediyor :)
Bence olayın temelini unutmamak gerekir. Yani Arabalarımızı ulaşım için kullanmaktayız. Öyle olmalı. Hobi kullanımı, pist vs bunlar apayrı mevzular. Hep batıdan örnek veriyoruz (bunun nedeni bu işleri daha doğru yaptıklarını düşündüğümden) insanlar bir kotu, kazağı eskiyince yeniliyorlar. Arabalar elektronik eşyalar da aynı şekilde. Almanya da İnsanların büyük çoğunluğu işlerine Veloyla gider, emin olun Mercedes, BMW gibi firmaların çalışanları da dahil.
Birde bize bakalım :) İş başvurularında en önemli kriterlerin başında araba yer alır. Piyasaya bakın zaten her yer Kiralık araç dolu.
Şimdi diyecekesiniz hocam adam akıllı ulaşım varda biz mi kullanmıyoruz? Evet bu konuda haklıyız hakikaten yok. Ama bir kısır döngüye girmiş durumdayız. Yani trafikten kişisel araçları azaltamadığınız sürece toplu taşımayı geliştiremezsiniz. Ancak ve ancak metrobüsteki gibi üst üste gitmeye devam..
Konuyu çok dağıtmadan fiyatlar artmaya devam edecek deyip noktayı koyalım :)

TaGo
26-05-2017, 14:27
Siz sanıyorsunuzki tüketim çılgınlığı sadece senin ülkendeki ırkına özgü... değil.

Almanya ya dönüp bakın 1960 da giden ilk nesil harici kaç nesil gelirse gelsin biz orda doğup ordada yaşasak değişmiyoruz arkadaşlar. Tüm Türklerin altında son model araçlar. Alman almıyor son model araç falan. Ama sen ilk kazandığınla dahi gidip alıosun. Alman ev satın almıyor, biz alıyoruz Almanya da yani bu bizim ırkımıza özgü bişey. İstediğin kadar şart şurt değişsin biz yine aynı kalıcaz.

GokhanRS
26-05-2017, 14:28
Nokta virgül sonuna kadar katılıyorum :)

Fiyatlar artıyor fakat trafiğe baktığımda ne araba sayısında nede 0 model araçlarda bir azalma göremiyorum.

dostum türkiyede her 1000 kişiye 233 araç düşüyor. dünya sıralamasında 60ncı sıradayız, araç zenginliği konusunda yani malesef pompalandığı yada gözümüzle gördüğümüz kadar zengin değiliz. çoğumuz istanbul izmir ankara gibi yerlerde yaşayınca bize öyle geliyor çok fazla araba var gibi. malesef ülkemizin il sayısı 3den çok daha fazla.

örneğin san marino 1000 kişi için 1263 araca sahip nüfus sayısından fazla araç sayısı var adamlarda (tabiki gereksiz bencede), monako 900, amerika 800, guam 680, krizdeki yunan 624, katar kuveyt kıbrıs 530+, bulgar hırvat slovakya 440(estimated), kadınların araç kullanması yasak olan arabistan v.s 336,

biz 233 araçla listede 60ncı yani bosnahersek umman uruguay ve antigua barbuda diye bi fakir ülke var mış onlarla aynı seviyedeyiz :D

tek sevincim iranı biraz sollamışız, iranda 1000kişiye 200 araç düşüyormuş :)

İbrahim33
29-05-2017, 19:22
43 plaka , 1 çamurluk değişik 2 parçada boya var. 2 aya yakın ilanda durdu kütahyadayken. 37 liraya almadım , lpg'li ağır gider diye. ciddi hata etmişim :)

böyle böyle yükseliyor işte piyasa :D

sahibinden.com - Satılık, Kiralık, 2.El, Emlak, Oto, Araba, Alışveriş, Hizmet, Kariyer, İş İlanları, Bilgisayar, Cep Telefonu, Tekne, Motosiklet, İş Makinesi fiyatları - ilan ve alışverişte ilk adres (https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-renault-garage-312-den-1.6-touch-plus-sirali-sistem-lpg-440073436/detay)