PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Standart dışı plaka ??

Paradox
02-07-2017, 15:33
Selam beyler yarın itibari ile standart dışı plaka takanlar muayeneden ağır kusurlu sayılıp geçemeyecek , benim muayene 21 temmuzda , bu tarihten önce gidipte plakalarında sorun yaşayan arkadaşlar bilgilendirme amaçlı bu konuya yazsınlar ...

Yeni düzenlemeye göre standart dışı plaka kullanan araç sürücülerine 5 bin TL’yi bulan cezalar verilecek

Araç standartlara uygun plaka kullanıncaya kadar ise trafiğe çıkamayacak...

Yeni yapılan düzenleme ile standart dışı plaka kullanan araç sürücülerine 427 TL’den 5 bin 191 TL’ye kadar ceza verilecek. Aracın plakası standartlara uygun hale getirilinceye kadar araç trafikten men edilecek.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü, 3 Temmuz’dan itibaren geçerli olmak üzere araç muayenesine dair değişiklik yaptı. Düzenlemeye göre araç plakalarında rakamların arasında vida bulunması, yazıların silik, bold (kalın), italik veya kapatma şeklinde olması ‘ağır kusur’ kapsamına alındı. 11 santimetre genişliğinde, 52 santimetre uzunluğunda olmayan plakaların bulunduğu araçlar da TÜVTÜRK tarafından yapılan araç muayenesinden geçemeyecek.

53 bin ceza kesildi

Standart dışı plakaların değiştirilmesi ise oldukça kolay. Araç sahipleri, önce trafik şube müdürlüklerine başvuracak. Buradan temin edecekleri formları doldurarak il ve ilçelerdeki Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) büroları ile kayıt tescil bürolarından yeni plakalarını hızlı ve kolayca değiştirebilecek.

Öte geçtiğimiz günlerde hayat geçen yeni düzenlemenin ardından yapılan trafik kontrollerinde toplam 53 bin 110 cezai işlem uygulanırken, 6 bin 282 araç da otoparka çekildi.

Kaynak : Milliyet

Daha da yeni pleksi plakalık alıp kestirip takmıştım plakaları sorun olur mu beyler ??

AhmetKadir
02-07-2017, 16:16
Plaka standardi ne onu da belirtseler. Memleketin her yerinde farkli fonda plaka basiliyor.
Standarta uygun olcak de standart belli olmasin yapistir cezalari

tool
02-07-2017, 16:43
kare plakalar nolcak?

Berkan
02-07-2017, 17:00
güzel konu bbamında temmuz 11 veya 12de muaynesi var. bjk appdeside var ,oyle vermişlerdi sorup duruyor nolacak degiselimmi diye :)

Paradox
02-07-2017, 17:12
Benim plaka orjinal plaka ancak aldıım plakalığa sığsın diye kenarlarından kestirip taktırdım , Birde almışken kaliteli pleksi plakalık alayım dedim ona da 75 TL verdim , şimdi onları sökmem mi gerekecek yaw :mad::mad::mad: eni 11 cm boyu da 52 cm kesilmemiş hali benim ki ise en 9 çıkıyor kestirdikten sonra boy ise 49 filan .oku yedik :((( inşallah ölçüm mölçüm yapmazlar muayene de

Bu konuyu açmamın sebebi muayeneye gidenlerden plakaları nasıl inceledikleri hakkında bilgi almak , muayeneye gidenler bu konuya yazsın lütfen plaka da şunları kontrol ettiler vs diye ...

onursumer
02-07-2017, 17:14
valla ben hiçbir arabanın plakasını değiştirmedim nezaman ceza yicem merakla bekliyorum

hndcrx
02-07-2017, 17:24
civic vti hb ön düz arka kare sıkıntı olur mu?app falan değil normal standart.

exvitermini
02-07-2017, 17:28
civic vti hb ön düz arka kare sıkıntı olur mu?app falan değil normal standart.

vti hb i bilmem ama bende 1.4 is vardı onda sizin dediğiniz şekilde kullandım pek sıkıntı olmadı :)

Gearbox
02-07-2017, 17:35
valla ben hiçbir arabanın plakasını değiştirmedim nezaman ceza yicem merakla bekliyorum

+1

10krktr

ibozum
02-07-2017, 17:59
Stardart diye bahsettikleri çlçülerde Beşiktaş baskı plakam var. Neticede ölçüler tutuyor, italik veya bold değil. Emniyetin bastığı plakalardan. Bu sorun yaratacak mıdır sizce?

free-hifi
02-07-2017, 18:40
Standart plaka örneği verdi mi devlet? Resimli

Paradox
02-07-2017, 19:04
Standart plaka örneği verdi mi devlet? Resimli

Standart plaka örneğine ne gerek var emniyetten verilen plaka standart plaka işte , bunun dışındakiler geçerli değil

mertkan
02-07-2017, 19:04
bjk baskılı 1 mühürlü app li aracım muayeneden dun tek seferde geçti kusursuz bi şekilde yer afyon tuvturk

VETTE
02-07-2017, 21:36
Ön plakanın çerçevesini kesmiştim zamanında acaba o da sorun mu merak ediyorum.

free-hifi
02-07-2017, 21:47
Standart plaka örneğine ne gerek var emniyetten verilen plaka standart plaka işte , bunun dışındakiler geçerli değil

Hangi emniyetin verdiği plaka standart plaka peki ?

İstanbul mu Antalya mi izmit mi ankara mi Afyon mu? Ben bunların hepsinde farklı plaka gördüm demek istediğim o.

Onun dışında almanya mühür dediler mavi yanına sarı şerit dediler vs hala standart plaka şudur diye İçişleri bir şey paylasmadi app veren emniyet var resmen app olmasada baya benziyor

free-hifi
02-07-2017, 21:52
Ön plakanın çerçevesini kesmiştim zamanında acaba o da sorun mu merak ediyorum.

Pleksiye oturtmak için kesiyor lar buda sıkıntı iste

Sti_Ozan
02-07-2017, 23:16
kare plakalar nolcak?

Tam onu dusunuyodum sti larda bi evo degilki normal plaka yakissin one mutlaka kare takmak lazim

Sti_Ozan
02-07-2017, 23:17
bjk baskılı 1 mühürlü app li aracım muayeneden dun tek seferde geçti kusursuz bi şekilde yer afyon tuvturk

3 temmuzda devreye giricek yani yarin

mertkan
02-07-2017, 23:20
arkadaşlar hiç bişe olmaz abartıyosunuz bence yıllardır app kullanıyorum hiç bir cacık oldugu yok

İbrahim33
02-07-2017, 23:25
Bişey olmaz diyen arkadaşlar umarım Cezayı yemeden aklınız başınıza gelir. :D Haa paranız çoksa ödediğim ceza bana koymaz diyorsanız mesele Yok.

dieselpower
02-07-2017, 23:42
istanbul için örnek plaka var mı hangisi doğru olan ?

gökberk
03-07-2017, 02:12
İstanbul için sanırım hatları köşeli ince sayı ve harf stili plaka var.

B!Rtan
03-07-2017, 12:06
üşenmedim gittim pleksi plakalıklı app plakamı ölçtüm. eni 9.5 boyu 50.2 çıktı.
plakam beşiktaş şb baskısı öyle abuk sabuk bi plakada değil. ceza yermiyim, yemezmiyim bilmiyorum.

http://i65.tinypic.com/34g69o8.jpg

Paradox
03-07-2017, 12:33
plakam beşiktaş şb baskısı öyle abuk sabuk bi plakada değil. ceza yermiyim, yemezmiyim bilmiyorum.

hocam bende pleksi plakalığa sığdırmak için kestirip taktırdım , sonuçta orjinal plaka ama yönetmelikteki ölçülere uymuyor inşallah muayanede ölçmeye mölçmeye kalkmazlar

MCN21
03-07-2017, 12:36

Puntolar cok kalin ve birbirine yakin. Denk gelirseniz buyuk intimal yazarlar.

B!Rtan
03-07-2017, 15:56
http://i68.tinypic.com/sou04l.jpg
alfa da diğer aracım. sıfır bayiden çıkarken app plaka üzerinde geldi. pleksi falanda yok.
rakamların puntoları,kalınlıkları,arasındaki boşluk 500ün plakası ile birebir aynı.
ama plaka kesilmediği için standart ölçüde. şimdi bunda da sıkıntı olucakmı?
arkadaş ne karmaşık mevzuat ya. madem böyle bişey olucaktı, şubeden app plaka basmayacaklardı.

ibozum
03-07-2017, 19:25

Aşağıda arkadaş cevaplamış neye göre standart?

İzmir'de plaka bir ilçenin karakteri diğerini tutmuyor.. Standartı nedir bunun, bunu soruyoruz??