PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bayramda Yunanistan Thassos'a gidiş ve yol bilgisi

BaybuRtlu69
29-07-2017, 12:02
Arkadaşlar merhaba.

Bayram dönemi için, Thassos a gitmeyi düşünüyorum kız arkadaşımla.

Daha önce araçla hiç yurtdışı deneyimim olmadı, pek araştıramadım da açıkçası nelere dikkat etmek gerek diye.

Yunanistan'a araçla gidip gelen arkadaşlar, bilgi verebilir mi bu konuyla ?

Nelere dikkat edilmesi gerekir ? Bir de sormak istediğim şu, araç türkiyeden bir kiralama firmasına ait olması durumunda problem oluyor mu?

aybarsdnr
29-07-2017, 12:20
- Mutlaka yeni ehliyetlere geçiş yapın. Uluslararası kabul ediliyor onlar. Eski ehliyet varsa kapıda uluslararası almak gerekiyor, yanlış hatırlamıyorsam senelik 300 euro gibi bir fiyatı vardı. ben hiç almadım ama arkadaşım böyle bir fiyata almıştı.

- yeşil sigorta yapılması gerekiyor araca. haftalık 60 euro civarı. Tr den yaptırırsanız standart zaten fiyatlar

- Araç sizin adınıza kayıtlı değilse mutlaka vekalet alınması gerekiyor yurt dışı çıkış için.

BaybuRtlu69
29-07-2017, 12:36
- Mutlaka yeni ehliyetlere geçiş yapın. Uluslararası kabul ediliyor onlar. Eski ehliyet varsa kapıda uluslararası almak gerekiyor, yanlış hatırlamıyorsam senelik 300 euro gibi bir fiyatı vardı. ben hiç almadım ama arkadaşım böyle bir fiyata almıştı.

- yeşil sigorta yapılması gerekiyor araca. haftalık 60 euro civarı. Tr den yaptırırsanız standart zaten fiyatlar

- Araç sizin adınıza kayıtlı değilse mutlaka vekalet alınması gerekiyor yurt dışı çıkış için.

Yeni ehliyete geçiş yapmak lazım o halde, 15 tl ye mi yenileniyordu ne ? 300 euro vermek hiç mantıklı değil şu durumda :)

Vekalet alma işi de, biraz zor görünüyor. Kendi şahsi aracımla çıkmam gerekecek anlaşılan teşekkür ederim.

3 günlük bir süreçte thassosu talan ederiz diye düşünüyorum :)

G_TT_I
29-07-2017, 21:39
geçen bayram arkadaslarım 7 saat araba ile sınırda beklediler :) tavsiyem motor yada tatil sonrası gidilmesi.
7 saat sonunda tasosunda komple Türk olması ve birbirlerine sıkıntı çıkarmalarıda ayrı mevzu :)

Evrenoz
30-07-2017, 05:49
Bayramda gitme...

Önce Sithonia sonra Thassos yaptım ve dün döndüm thassostan.. Geçen seneye kıyasla iyice b0ku çıkmış, Türk kasabası gibi olmuş ada.. Bayramda daha da beter olur..

Illa gideceksen de,

* Eski ehliyet varsa kapıda 300 euro verip uluslararası ehliyet alma durumunu hiç duymadım. Eski ehliyet varsa turingden uluslarararası ehliyet alıyorsun ve 486 tl.. Kapıdan alıyorsan da bu meblağdır. Ama sınırda bir de bununla uğraşmaya vakit harcama derim. En mantıklısı ise bu parayi vermeden yeni ehliyet çıkartman.. 15 tl falandı sanırım, randevu alacak yer bul yeterli. Son ana bırakma, 15 günü bulabiliyor ehliyetinin gelmesi.

Turkiye Turing ve Otomobil Kurumu (http://www.turing.org.tr/uluslararasi-surucu-belgesi/)

* Yeşil sigorta zorunlu, 52 euro

* Kasko yaptırmak zorunlu olmasa da gerekli.. Araç modeline markasına göre fiyatlar değişir muhtemelen ama ben jettaya 3 ay için 186 TL ödedim.

* kiralık araçla gidebileceğini sanmıyorum. Şirketin kiralık aracıysa belki. Konu kiralık olup olmaması değil, araç sahibinden alınacak vekalet / vekaleti verenin imza sirküleri. Kiralama şirketi bunu verirse, sorun olmaz. Bu arada yeşil sigorta hariç hiçbir evrağa bakmıyorlar sınırda ama bakacakları tutarsa ve bu evrakların yoksa başın ağrır. Giremezsin sınırdan..

* yine bakmıyorlar ama yanında sgk hizmet dökümün bulunsun.

* otoban 2,40 euro. Sınırdan sonra mecburen gireceksin. 100 euro verirsen bozmazlar, yanında bozuk 10/20 euro olsun.

* benzinciler gece ya da sabaha karşı kapalı oluyor genellikle. 7 gibi keyifleri geliyor da açıyorlar.. Yunan sınırını geçer geçmez alırım diye düşünme alamazsın. Benzin anakarada adaya kıyasla daha ucuz. anakarada 1,20 / adada 1,30-1,35 euro civarı geziyordu dizel.. adada 3 günde yarım depo harcarsın, ona göre plan yap. Benzin yunanda TL bazında Türkiye'den daha ucuz değil, ucuz ucuz oradan alırım diye düşünme.

* sınır muhtemelen çok feci olur bayramda. Saçma bir saatte çık. Herkes 2-3 gibi çıkacağından sen 11'de çıkıp şansını dene. Her durumda 5-6 saat sınırda beklemeye hazır ol. Sınırdan sonra 1,5 - 2 saatlik bir yolculuğun olacak feribota bineceğin keramotiye.. Feribot saatlerine önceden bak, başlangıç saatlerini kontrol et. Misal; gece 3'te ( o saatte keramotide olamazsın muhtemelen ama örnek olsun diye yazıyorum ) feribot yok.

* Google map kullan, gideceğin yerlerin telefonunu önceden al. Beachlere de restaurantlara da 1 gün önceden rezervasyon yap.

* 3 Gün thasosu talan etmek için yeterli değil. Güzel denilebilecek çok sayıda beach var ( 10-15 ) Günde 2 beach yaparsan boş yere gününü bölmüş olursun, hele bayramda ada trafiğinde iyicene mundar olur tatilin. Dolayısıyla 3 beach seç, onlara git. Benim Tavsiyem Marble ( Saliara ve porto Vathy olmak üzere 2 beachtir marble. porto Vathy olana git ) , La Scala, Paradise.. Konaklama için de adanın kuzeyine yakın ( mümkünse kuzeybatı ) bir yer tercih et. Yemek için Limenasta Mouses, Simi ve panagiada Elena ( oğlak ) ilk 3 sırada yer alır.

* Adada 30-40'la giden yunanlı, sırp, Romanyalı, Danimarkalı sürücülere, yol ortasından giden motorsiklet ve ATV'lere hazır ol. Yollar genelde virajlı olduğundan sollayamayacaksın onları. Düzlükler az ve kısa, bu düzlüklere kadar arkalarından sakin sakin gitmeyi göze al. Sollama / sollamama kurallarına uy.

*beachlere erken git.. 9,5'u geçmesin gideceğin saat. Rezervasyonun olsa da bayramda yer sıkıntısı mutlaka olacaktır. *** göte oturmaya hazır ol.

*alçak arabayla gitme adaya. beachlere iniş taş / toprak / kayalık yol.

*araştırırken adını çok duyacağın giolaya gitme. değmez gittiğine, matah bir şey yok.. Hem inişi / çıkışı zor ve yorucu hem de indiğinde muhtemelen pis olacak fotoğraflarda gördüğün doğal havuz ve giremeyeceksin.

*Meshur ve merkezi tavernalar ( restaurantlar ) iyicene Türkleşmiş.. Biraz sirtaki sonrası kasap havası, hayatı tesbih yapmışım, angaranin bağları çalıyor.. Garsonlar senden benden iyi Türkçe konuşuyor.

* zukuni, saganaki, kalamari, caciki, kabak cicegi dolmasi, katsikaki ve kokorec ( son 2si panagia'da ) mutlaka ye

Bloğumda var daha detaylı bilgi, oraya bakabilirsin istersen

oguzedr
30-07-2017, 06:46
yunanistan thassos dışında düşünceniz varsa bulgaristan nesabar'ı da bence düşün , yazın cacao beach , sunny beach vs çok güzeldir...Biz Türklerin dışında rus , ukrayna , britanya, belçika ve hollandalılar tatil yapar , bütçe olarakta yunana nazaran yarı yarıya karda olursun ...

BaybuRtlu69
31-07-2017, 22:10
İlk gün yoğun olacağını düşündüğüm için, bayramın 2.günü gitmeyi planladık

2 - 5 eylül arası, thassosta nikoleta luxury villa diye biyerden odamızıda ayırdık. Kahvaltı dahil 350 euro rakamı.

TR ye kıyasla rakamlar gayet normal geldi açıkcası, ki çok daha uygun fiyatlara da yerler var.

Tecrübeleriniz için teşekkür ederim, gün yaklaştıkça soracağım sorularda artacaktır :)

by.gkn
01-08-2017, 07:35
Bende 5-10 temmuzda oradaydım. Giderken sınırda hiç beklemeden geçtim ama dönüşte 3,5 saatte dönebildik. Evren abi herşeyi yazmış aslında pek yazacak birşey kalmamış. Biz en çok paradise beach i beğenmiştik. Herkesin deniz zevki farklı olduğundan bu durum çok değişkenlik gösteriyor aslında. Her blogda farklı bir beach önerilmiş.

Ben en çok ilk gün navigasyon yüzünden saçma sapan yol aradım ada da ama sonradan öğrendim ki asfalt yoldan şaşmayacaksın. Marble beach için yolu çok kötü diye her yerde yazmışlar ama ben 5cm yaylı 17 jant 40 yanak lastikli arabamla hiç altını sürtmeden girip çıktım. Yol tamamen toprak eyvallah ama öyle anlatıldığı kadar kötü gelmedi bana. Memlekete gittiğimde bizim köyün yolu daha bozuk oluyor :D

Evrenoz
01-08-2017, 07:39
İlk gün yoğun olacağını düşündüğüm için, bayramın 2.günü gitmeyi planladık

2 - 5 eylül arası, thassosta nikoleta luxury villa diye biyerden odamızıda ayırdık. Kahvaltı dahil 350 euro rakamı.

TR ye kıyasla rakamlar gayet normal geldi açıkcası, ki çok daha uygun fiyatlara da yerler var.

Tecrübeleriniz için teşekkür ederim, gün yaklaştıkça soracağım sorularda artacaktır :)

Çok pahalı..
2 kisi 4 geceye 186 euro verdim
Kahvalti dahil degildi. Otelde kahvaltı etmek istediğim günler de 2 kisi her gün için 10 euro verdim.

Otelde kalmayacaksin, uyumadan uyumaya otelde vakit geçireceksin. Dolayısıyla otele verilen fazla para gunah..

XoR
01-08-2017, 07:49
El birliğiyle yakın vakitte Thasosuda Çeşme Alaçatı yapar bizim millet :)

XoR
01-08-2017, 07:57

Sözüm meclisten dışarı buradaki arkadaşlar yanlış anlamasın lütfen. Aşağıdaki profilin gidişinden bahsediyorum, bıyığı, nargilesi ve dar gömleğiyle dünyayı ziken adamlar :D

https://pbs.twimg.com/media/CqcxvQrXEAAyyIL.jpg

Evrenoz
01-08-2017, 08:37

Tavernalarında angaranın bağları, hayatı teşbih yapıp sallıyormuşum, kasap havası çalmaya başladı bile
İlk nargile cafe de iskele karşısında açıldı. daha çok çömez, sadece rosanna satıyor ama alışır yakında

clioGT
01-08-2017, 08:42
bayramda kesinlikle gitme, sınırı geçmek dert,
adada yer bulmak dert,
plajlarda yer bulmak dert,
dönüş dert.

dert üzeri dert:)

Maxi
01-08-2017, 09:12
bayramda bu kadar sıkıntılı yere gidilip bu kadar dert çekilirmi ya, kafayı yediniz heralde :D

HaKo
01-08-2017, 09:29
ben günübirlik gittim thasosa bırak bayramı bence hiç bir zaman gitmeye değmez :)

Bu arada lafı geçmişken söyleyeyim. Ben shengen vizesiyle çok rahat geçtim hemen , fakat günlük vizeyle gitmeyi düşünenler 2 kere düşünsün , hem çok masraflı hem de tam bir ızdırap , kapı kuyruğu , bir sürü ıvır zıvır prosedürü falan. Bence çekilcek çile değil zaten bir günde gezilecek bir yerde değil , dev gibi bir ada.

Utku85
01-08-2017, 11:11
Thassosa gideceksen Makryammos Bungalows'tan ötesi yok.

Fakat uygun yunanistan tatili istiyorsan samos daha mantıklı olacaktır.
Glicorisa beach hoteli tavsiye ederim.

omco
01-08-2017, 16:23
Thassos'a 2 defa gittim, gece hayatı yok. Deniz sakin takılırım deniyorsa idare eder, yemekler güzel. Limenas'ta Masabuka'ya gidin mutlaka.

Beach olarak sanırım yazılmamış ama adanın güneyinde Psili Ammos'a gidilebilir.

Marble beach'te Porto Vathy işletme olarak daha iyi ama Saliara tarafında denizin rengi çok güzel.

Bayram tatilimi ben olsam daha az kalabalığın olduğu bir yerde geçirmeyi tercih ederdim, normal zamanda bile çok Türk oluyor ve kavgaya kargaşaya orada da devam ediyoruz maalesef

Cimmeria
01-08-2017, 16:41
Tavernalarında angaranın bağları, hayatı teşbih yapıp sallıyormuşum, kasap havası çalmaya başladı bile
İlk nargile cafe de iskele karşısında açıldı. daha çok çömez, sadece rosanna satıyor ama alışır yakında

4-5 sene önce ne güzeldi oralar bilmeyen gitmezdi... şimdi b.ku çıktı iyicene dediğiniz gibi.

Bayramda arabayla y.dışına çıkmaya çalışmak büyük eziyet, izin alabiliyorsanız bayramdan sonraki hafta çıkın, kalabalık olmaz, fiyatlar direk iner. Madem araba var en azından bayram sonrası olacağından halkidikiye gidin biraz daha güzel olur

BaybuRtlu69
06-08-2017, 15:37
Arkadaşlar yorumlarınız için herkese teşekkür ederim.

Bayramın 2. günü istanbuldan çıkacağım için, belki yunanistan a gidişte sınır da yoğunluk yaşamam. Muhtemelen dönüşte bir yoğunluk söz konusu olacaktır ama onuda göze almış durumdayım. Başka zaman gitme durumum yok gibi şuanda malesef.

Şunu sormak istiyorum, araçla gidenler için...
Araç sahibi de yanımda olmak şartıyla (yeni ehliyeti mevcut değil), aracı ben kullanıyor olsam (yeni ehliyetim mevcut) yine de sınır da herhangi bir problem olur mu ?

Yani araç sahibi, aracı o anda kullanmasa bile yine de ya uluslararası ehliyet, ya da beynelmilel belge isterler mi

fosgate
06-08-2017, 22:31
Arkadaşlar yorumlarınız için herkese teşekkür ederim.

Bayramın 2. günü istanbuldan çıkacağım için, belki yunanistan a gidişte sınır da yoğunluk yaşamam. Muhtemelen dönüşte bir yoğunluk söz konusu olacaktır ama onuda göze almış durumdayım. Başka zaman gitme durumum yok gibi şuanda malesef.

Şunu sormak istiyorum, araçla gidenler için...
Araç sahibi de yanımda olmak şartıyla (yeni ehliyeti mevcut değil), aracı ben kullanıyor olsam (yeni ehliyetim mevcut) yine de sınır da herhangi bir problem olur mu ?

Yani araç sahibi, aracı o anda kullanmasa bile yine de ya uluslararası ehliyet, ya da beynelmilel belge isterler mi

bir ay önce bahsettiğin şekilde araç ile yunanistana geçtim herhangi bir sıkıntı yaşamadık. Araç sahibi araçtaydı ki ehliyeti de yoktu, ben yeni ehliyet ile aracı geçirdim

Year One
07-08-2017, 23:46
arac sahibi aractaysa kesinlikle ekstra bi belge vs almana gerek yok. zaten ruhsata bakinca arac sahibinin adini soyler o kiside kendini isaret eder benim vs diye sorun olmuyor yani.

CVK
08-08-2017, 08:59
Ben adaya keromotiden geçtim günü birlik gittim. Arabamla geçtim gece döndüm. Marble beach hariç Yunanistanın diğer plajlarından bir farkı yok. La scala ya da gittim sadece pahalı diğerlerine göre. Marble beach kesinlikle görülmesi gereken bir yer diğer yerler eh işte.

CVK
08-08-2017, 09:24
İlk ikisi marble
https://i.hizliresim.com/lWGzvb.jpg

https://i.hizliresim.com/VMnyvr.jpg

Diger ikisi la scala

https://i.hizliresim.com/nW6GLl.jpg

https://i.hizliresim.com/vp2on6.jpg