PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Fara Mercek montajı

EREN34
08-10-2017, 19:14
Proje Adı : Fara aftermarket mercek montajı
Proje Yapımcısı : Eren Dumlu (ben)
Yapılan Araç Marka / model / yıl : Peugeot / 206 / 2001
Projenin Konumu: Ön farlar
Kullanılan Malzemeler: Foto olarak paylaştım.

Arkadaşlar selam,

Artık her köşebaşında mercek montajı yapıldığı, youtube’da 738585 tane konuyla ilgili video olması Amerika’yı yeniden keşfetmek gibi oldu ama olsun.

Mercekleri ali expressten kargo dahil 27$ a aldım.

Farları yan sanayi aldım. Seçerken Ayfar aldım. Maksat yerli malı olsun :)

Farları açma konusunda Bostancı’da Altan abimden destek aldım. Sağolsun 2 dk. da açtı. Kapatmaya da ona gideceğim :)

Gereken alet edavat

https://i.hizliresim.com/o6rLBb.jpg

Merceklerimiz

https://i.hizliresim.com/ZO7rGG.jpg

Farın dış cam ve iç aydınlatma tasını ayırıyoruz. iki işlemde de ısı tabancası lazım. Tas ayırmada kibar davranarak ısıtmadan da ayrılma şansı var.

https://i.hizliresim.com/nJLvXV.jpg

https://i.hizliresim.com/1GM98j.jpg

https://i.hizliresim.com/POPRy5.jpg

Daha sonra merceğin ve far tasının ampul yuvalarını söküyoruz.

https://i.hizliresim.com/9D26n5.jpg

https://i.hizliresim.com/MaLzOg.jpg

https://i.hizliresim.com/QpZk6Z.jpg

Mercek montajında kullanacağımız pul far tasının arkasına tam oturmadığından tasın sırt kısmında ufak bir zımpara işimiz çıktı.

https://i.hizliresim.com/XELnak.jpg

https://i.hizliresim.com/d7k61X.jpg

Bir kaç prova fotosu ve tasın far içine takılmış hali

https://i.hizliresim.com/a13J57.jpg

https://i.hizliresim.com/YOk2BA.jpg

https://i.hizliresim.com/8NZ0gA.jpg

ve yarı final...

https://i.hizliresim.com/Dy2VMZ.jpg

Final fotoları işlerimin yoğunluğundan 1 ayı bulur. Gene buradan paylaşırım

Bolkar1st
19-10-2017, 11:59
çok orjinal olmuş maşallah :) aydınlatmada nasıl olucak acaba ve ne ampul kullanıcaksınız
*

PiscocuK
19-10-2017, 12:13
Eline sağlık inşallah emeğinin karşılığını alırsın çünkü kalitesiz ürünler sadece görüntü, işe yararlık 0

Eren G.
19-10-2017, 12:18
Eline sağlık inşallah emeğinin karşılığını alırsın çünkü kalitesiz ürünler sadece görüntü, işe yararlık 0

Aynen kesinlikle katiliyorum bixenon mercek montaji isciligi tamir ettirmesi muayene derdi vs cok cekmis birisi olarak.

pirasa
19-10-2017, 12:23
mercek için link verir misiniz?

131mirafiori
19-10-2017, 12:41
Eren abi eline sağlık arabayı satmaktan tamamen vazgeçtin galiba yada boş durmayı sevmemekten dolayı uğraşmaya devam ediyorsun :)

B.Koçer
19-10-2017, 12:44
Pşt pişt bana da yaparmısın :D

marikan
19-10-2017, 13:12
Elinize sağlık güzel görünüyor. Ancak bu konuda biraz tecrübe sahibi olduğumu düşünerek nacizane yorum yapayım.
Mercek olarak çin malı dandik merceklerden uzak durun. Çok çabuk kararıyor ve aydınlatması çok da iyi değil. İlla sıfır mercek istiyorsanız Hella gibi markaların çin malı klonları var onları alın. En azından aydınlatma da problem yaşamazsınız. Yada araçtan çıkma temiz mercek almak gerek.
Balast ve ampul olarak oem ürünler kullanın.
Son olarak muayene zamanı farı sökmenize gerek yok. H7 ampulün arka kısmındaki çıkıntıyı traşlayıp D serisi merceğe oturtabilirsiniz. Farı yaparken H7 ampulün soketini iptal etmeyip farın içerisinde bırakın. Soketi H7 ampule takıp muayeneden sorunsuzca geçebilirsiniz.

EREN34
20-10-2017, 02:44
çok orjinal olmuş maşallah :) aydınlatmada nasıl olucak acaba ve ne ampul kullanıcaksınız
*

Eyvallah. Ampul tipi h1 olduğundan h1 xenon kullanmayı planlıyorum. Aydınlatma performansını bu haftasonu göreceğiz kısmetse

İnşallah. Benim ki tamamen amatör ruh ile bir şeyler yapmak. :)

Aynen kesinlikle katiliyorum bixenon mercek montaji isciligi tamir ettirmesi muayene derdi vs cok cekmis birisi olarak.

Piyasada artık herkes mercek montajı yapıyor. Düşmesi, ayarı kayması, buhu yapması bir sürü dert çeken de oluyor. Elaleme para verip rezil olacağıma kendi işçiliğim ile çekerim çilesini. En azından bana tecrübe olur kafasıyla girdim işe. Muayene yeni, 2 yıl sonra olmadı farları değiştirip girerim. Aracın kendi farları duruyor. Teşekkürler

mercek için link verir misiniz?

Ben aldığımda 26$dı. Bilgin olsun.

AliExpress Mobile - Global Online Shopping for Apparel, Phones, Computers, Electronics, Fashion and more (https://m.aliexpress.com/item/32290777652.html?spm=a2g0n.orderList.0.0.118cf65fO uUqNN)

Eren abi eline sağlık arabayı satmaktan tamamen vazgeçtin galiba yada boş durmayı sevmemekten dolayı uğraşmaya devam ediyorsun :)

Bro, satma işini rafa kaldırdım. İlla isteyen olursa buyursun gelsin. Harici olarak satılağa çıkarınca milletin kafası bulanıyor :)

Pşt pişt bana da yaparmısın :D

Farlar elimde kaldığında “Canın sağolsun” diyeceksen olabilir :)₺

Elinize sağlık güzel görünüyor. Ancak bu konuda biraz tecrübe sahibi olduğumu düşünerek nacizane yorum yapayım.
Mercek olarak çin malı dandik merceklerden uzak durun. Çok çabuk kararıyor ve aydınlatması çok da iyi değil. İlla sıfır mercek istiyorsanız Hella gibi markaların çin malı klonları var onları alın. En azından aydınlatma da problem yaşamazsınız. Yada araçtan çıkma temiz mercek almak gerek.
Balast ve ampul olarak oem ürünler kullanın.
Son olarak muayene zamanı farı sökmenize gerek yok. H7 ampulün arka kısmındaki çıkıntıyı traşlayıp D serisi merceğe oturtabilirsiniz. Farı yaparken H7 ampulün soketini iptal etmeyip farın içerisinde bırakın. Soketi H7 ampule takıp muayeneden sorunsuzca geçebilirsiniz.

Benim de gönlümde yatan Range vb. araçlardan çıkan Hella merceği kendi ampul ve balastı ile kullanmak ama ilk etapta başarabileceğimden dahi emin olmadığımdan parama kıyıp alamadım açıkçası. Mercek işini layıkıyla yapan bana göre bir kişi var. O da farlar benden olursa bi-xenon mercek montajına 800TL istedi sağolsun.

Tecrübeli herkesin dediği merceklerin kısa sürede cortlayacağı. Bende ki Amerika’yı yeniden keşfetmek değil, sadece ilk basamak olarak bir deneme-yanılma yapmak. Baktım kışı dertsiz tasasız atlattık, yaza adamakıllı mercek-ampule girerim. Muayene zamanı içinde yazdıklarını kulağıma küpe yapıyorum :)

Bolkar1st
22-10-2017, 20:18
havsiyem led ampul kullanın yeni nesil cok yararlı olabilir orjinal güzel durur

EREN34
22-10-2017, 21:08
havsiyem led ampul kullanın yeni nesil cok yararlı olabilir orjinal güzel durur

Bu sabah herşeyi taktım ettim bile :)

Bir de led ampuller mercekte performans veremiyor gibi bir şeyler duydum. Sanırım o da seçimimi etkiledi. Kışı geçireyim hevesim geçsin, kurcalarım gene :)

Teşekkürler

EREN34
22-10-2017, 21:12
ve karşınızda montajlanmış hali efendim :)

Montaj sonrası ilk yıkama testini de başarı ile atlattı. Su alma, buhu yapma vs. olmadı çok sükür.

https://i.hizliresim.com/o6jLY2.jpg

https://i.hizliresim.com/V30ZgV.jpg

https://i.hizliresim.com/nJRv5g.jpg

Silence45
22-10-2017, 21:25
Aydınlatma nasıl? Takması zor oldu mu abi? Bizde de Getz mevcutta mercekler çok pahalı değil girişim yapsam mı diye düşünmedim değil :)

EREN34
22-10-2017, 22:55
Aydınlatma nasıl? Takması zor oldu mu abi? Bizde de Getz mevcutta mercekler çok pahalı değil girişim yapsam mı diye düşünmedim değil :)

Halojenden her türlü iyi ama tabi ki bir hella vb. luxury araçlara oem mercek&xenon sistemi yapan ürünler gibi değil. f/p ürünü. Parasını hak ediyor bence.

videoda farlar ayarsız ama en azından fikir verebilir. Kapalı garajımda loş aydınlatma altında çektim videoyu

bi xenon mercek montaj sonrası kapalı garaj test - YouTube (https://youtu.be/HOKPcGjyaZY)

sekizsilindir
23-10-2017, 02:09
Başarılı bir uygulama olmuş, fotolardan ve videodan gördüğüm kadarıyla, kazasız cezasız olsun. Bu haliyle tüvden geçiyormu?

EREN34
23-10-2017, 06:13
Başarılı bir uygulama olmuş, fotolardan ve videodan gördüğüm kadarıyla, kazasız cezasız olsun. Bu haliyle tüvden geçiyormu?

Teşekkürler.

Benim bildiğim kadarıyla xenonda mercek yada far yıkamadan biri eksikse ağır kusur malesef

CenKeR
23-10-2017, 08:06
eline sağlık abi gerçekten hem aracın görüntüsü hemde aydınlatması değişmiş :)

Sezgin
23-10-2017, 08:31
8000k mı ampuller ? Çok mavi yanıyor, daha beyaza dönülse çok daha güzel olur.

ama bravo hakikaten orjınal gıbı duruyor :) gule gule kullanın.

EREN34
23-10-2017, 08:51
eline sağlık abi gerçekten hem aracın görüntüsü hemde aydınlatması değişmiş :)

Artık önümü görüyorum bro :)

8000k mı ampuller ? Çok mavi yanıyor, daha beyaza dönülse çok daha güzel olur.

ama bravo hakikaten orjınal gıbı duruyor :) gule gule kullanın.

Teşekkürler :)

Ampuller 8000K. Mavimtrak beklentim vardı ama abartı oldu. Tezcanlılığımdan 6000K ampulü beklemedim, hafiften pişmanlığı da yok değil

dulger007
23-10-2017, 09:07
Usta eline sağlık öncelikle, bende kendi aracıma uygulamak istiyorum ama aklıma takılan bir kaç soru var. Bu merceği sipariş verirken araç modeline göremi sipariş veriyoruz yoksa mercekler standart mı ? Merceğin gücü voltajamı bağlı yani hangisi daha çok aydınlatma sağlar ? Birde montajdan sonra bu merceğin ayarı nasıl yapılıyor bilgilendirirseniz sevinirim

EREN34
23-10-2017, 09:31
Usta eline sağlık öncelikle, bende kendi aracıma uygulamak istiyorum ama aklıma takılan bir kaç soru var. Bu merceği sipariş verirken araç modeline göremi sipariş veriyoruz yoksa mercekler standart mı ? Merceğin gücü voltajamı bağlı yani hangisi daha çok aydınlatma sağlar ? Birde montajdan sonra bu merceğin ayarı nasıl yapılıyor bilgilendirirseniz sevinirim

Teşekkürler.

Mercek universal bir mercek. Siparişi araca göre değil, aracın far ampul tipine göre veriliyor. Ampul yuvasına sabitlendiğinden sanırım mercek dibi farklı oluyor.
Aydınlatma kalitesini 2 şey etkiler, 1)merceğin kalitesi 2)kullanılan xenon’un lumen cinsinden değeri
Mercekler standart. Değişik çaplarda var. Farın içine oturacak çapta bir şey almak yeterli.
Montaj ve sonrasında bir takım ayar var.
Mıntaj esnasında merceği ters takmamalısın. Arka kısmında top diye yazar. o yazı üste gelmeli
Merceği taktıktan sonra ufak dokunuşlarla sağa-sola çevirmek gerekebilir. Far çizgisinin düzgünlüğü için montaj sonrası mercek ayarı diyebilirsin. Son olarak iş bittikten sonra bildiğin standart far ayarı yapılıyor

Demir
23-10-2017, 23:03
Güzel ,temiz iş olmuş..Eren..
Mercekler nasıl sabitlendi? Sağ-Sol / Yukarı-aşağı ayar ne durumda?

EREN34
23-10-2017, 23:07
Güzel ,temiz iş olmuş..Eren..
Mercekler nasıl sabitlendi? Sağ-Sol / Yukarı-aşağı ayar ne durumda?

Abi teşekkürler.

Mercek diplerinin genişliği ampul yuvasının çapı kadar ve boyu biraz uzunca. Üstüne dış açılmış ve kendi somunu mevcut. Merceği ampul yuvasından geçirip arkasından somununu sıkarak sabitleniyor. Malz. Baya rijit ve metal alaşımlı.
Sabitleme tipinden dolayı merçeğin sağa-sola, yukarı-aşağı ayar derdi olmadı. Oem mercek gibi far tası delme, açı ayarlama derdi yok.

Montaj bittiğinde std. Far ayarı yapılıp kullanılıyor

AliGizda
24-10-2017, 19:12
Abi eline koluna sağlık, bence çok güzel olmuş. Hele takılı hali herşeye değer bence.
Bende bir ara çok araştırdım ama fiyattan dolayı bende rafa kaldırdım.

EREN34
24-10-2017, 19:42
Abi eline koluna sağlık, bence çok güzel olmuş. Hele takılı hali herşeye değer bence.
Bende bir ara çok araştırdım ama fiyattan dolayı bende rafa kaldırdım.

Eyvallah kardeşim.

Mercek dediğin 30$. Gazlamış gibi olmayayım da :)

KÖROĞLU
26-10-2017, 10:30
EREN34 süperl bir dıy olmuş. İlk tecrübe den sonra daha kaliteli malzeme ile daha iyisini yaparsın, tam benim kafadasın bu konuda :)

Takıldıktan sonra önden görüntü müthiş olmuş resmen. Aydınlatmada oldukça yeterli bence standart'a göre. Güle güle kullan.

dulger007
26-10-2017, 11:30
Teşekkürler.

Mercek universal bir mercek. Siparişi araca göre değil, aracın far ampul tipine göre veriliyor. Ampul yuvasına sabitlendiğinden sanırım mercek dibi farklı oluyor.
Aydınlatma kalitesini 2 şey etkiler, 1)merceğin kalitesi 2)kullanılan xenon’un lumen cinsinden değeri
Mercekler standart. Değişik çaplarda var. Farın içine oturacak çapta bir şey almak yeterli.
Montaj ve sonrasında bir takım ayar var.
Mıntaj esnasında merceği ters takmamalısın. Arka kısmında top diye yazar. o yazı üste gelmeli
Merceği taktıktan sonra ufak dokunuşlarla sağa-sola çevirmek gerekebilir. Far çizgisinin düzgünlüğü için montaj sonrası mercek ayarı diyebilirsin. Son olarak iş bittikten sonra bildiğin standart far ayarı yapılıyor

Anladım usta, benim aracın far ayarı manuel de ondan sordum nasıl ayarı tutuyor diye. Bende 1 aya kadar farlarımı mercekliye çevirmek istiyorum. Ya 2 fardan olacam ya başaracam :) Bir şey daha sorayım, aracım Astra F acaba kaç inç sipariş vermem gerekiyor ?

-ER-
26-10-2017, 11:50
Arabanın bakışı değişmiş. güzel olmuş. Oem fardan söksem acaba yine böyle oturtabilinirmi acaba

EREN34
26-10-2017, 12:11
Anladım usta, benim aracın far ayarı manuel de ondan sordum nasıl ayarı tutuyor diye. Bende 1 aya kadar farlarımı mercekliye çevirmek istiyorum. Ya 2 fardan olacam ya başaracam :) Bir şey daha sorayım, aracım Astra F acaba kaç inç sipariş vermem gerekiyor ?

Ben de aynı kafayla girdim ve başardım :)

Astra F için net bir şey diyemem. Hatta kendi arabam içinde rastgele aldım. 2,5 inchten daha büyük olmadıkça sığar diye düşünüyorum

Arabanın bakışı değişmiş. güzel olmuş. Oem fardan söksem acaba yine böyle oturtabilinirmi acaba

Eyvallah. Oem fardan sökülme merceği oturtması daha tantanalı. Onun için takılacak farın yansıtma tasında 4 delik açıp, o deliklere incecik saplama aracılığı ile sabitleniyor. Burada zor kısım; merceği açılı, yamuk, olması gerekenden farklı yerde olmamasını sağlamak. Bir de ampul takabilmek için far tasının ampul yuvası kısmından kesmek gerekir diye tahmin ediyorum.

dulger007
26-10-2017, 13:02
Ben de aynı kafayla girdim ve başardım :)

Astra F için net bir şey diyemem. Hatta kendi arabam içinde rastgele aldım. 2,5 inchten daha büyük olmadıkça sığar diye düşünüyorum

Peki usta bu işi kim bilir yada ölçüsü nasıl alınır bu işin raconu nedir ? Ben rast gele girişmek istemiyorum çünkü o farları sökmek eziyet :)

EREN34
26-10-2017, 15:26
Peki usta bu işi kim bilir yada ölçüsü nasıl alınır bu işin raconu nedir ? Ben rast gele girişmek istemiyorum çünkü o farları sökmek eziyet :)

El işçiliği konusunda hamallık bol :)
O işte sonuca 2 şekilde ulaşılır.

a) far camı söküp inceleyerek
b) daha önce o fara mercek montajı yapmış birine sormak.

İmkan varsa bir takım yeni far alıp ona montaj yapın derim. Ben öyle yaptım. Böylece arabanın farsız kalmasından dolayı oluşacak zaman baskısının önüne geçmiş oldum.

exertn
29-10-2017, 14:06
Elinize sağlık başarılı olmuş

EREN34
29-10-2017, 16:58
Elinize sağlık başarılı olmuş

Teşekkürler :)

Adem Kurtuldu
30-10-2017, 12:18
Valla abi çok sağol dışarda yaptıcaktım ama şimdi direk aynı far olduğundan neler yapılması gerektiğinide çok iyi açıklamışın yeni far alıp kendim uğraşıyım bende birde sorum olcak bu odaklama olayını nasıl ayarladın acaba :D

EREN34
30-10-2017, 12:30
Valla abi çok sağol dışarda yaptıcaktım ama şimdi direk aynı far olduğundan neler yapılması gerektiğinide çok iyi açıklamışın yeni far alıp kendim uğraşıyım bende birde sorum olcak bu odaklama olayını nasıl ayarladın acaba :D

Merceğin zaten üstü neresi belli. Üstünde yazıyor. Onu doğru montajladıktan sonra far camlarını kapatmadan farları araca bağlayıp elektrikçide ayar yaptırırsın. Ayar tuttuktan sonra camı kapatırsın :)

furkanlekesiz
02-11-2017, 12:42
Abim eline sağlık. Çok orjinal durmuş. Bende uğraşmayı seviyorum bu tür işlerle, daha önce çalıştığım aksesuarcıda bu tür uygulamalar yaptık. İnsanın kendi emeğiyle bişeyler yapması ayrı bi haz veriyor.

EREN34
02-11-2017, 13:01
EREN34 süperl bir dıy olmuş. İlk tecrübe den sonra daha kaliteli malzeme ile daha iyisini yaparsın, tam benim kafadasın bu konuda :)

Takıldıktan sonra önden görüntü müthiş olmuş resmen. Aydınlatmada oldukça yeterli bence standart'a göre. Güle güle kullan.

Eyvallah.

2. parti uğraş yaza olur ancak :) Gerçi uğraşırmıyım ondan da şu an emin değilim. Aydınlatma perf. benim ihtiyaçlarımı ciddi anlamda karşılıyor.

Abim eline sağlık. Çok orjinal durmuş. Bende uğraşmayı seviyorum bu tür işlerle, daha önce çalıştığım aksesuarcıda bu tür uygulamalar yaptık. İnsanın kendi emeğiyle bişeyler yapması ayrı bi haz veriyor.

Eyvallah kardeşim :)

Dragger
02-11-2017, 13:07
Çok orjinal olmuş, umarım faydasını görürsün :)

EREN34
02-11-2017, 13:59
Çok orjinal olmuş, umarım faydasını görürsün :)

Ben de ilk başta pek ümitli değildim abi :)

Gecem gündüz olsun demiyorum, şimdilik sarı halojenlere göre daha iyi. Yeter. Allah bereket versin :)

Dragger
02-11-2017, 15:26
Görüntüsü mutlu etmeye yeter kardeşim :)

oKsEAt
02-11-2017, 17:59
Abi eline sağlık hakkını vermişsin, görünüş olarak süper olmuş :Bravoo:

EREN34
02-11-2017, 18:05
Abi eline sağlık hakkını vermişsin, görünüş olarak süper olmuş :Bravoo:

Eyvallah kardeşim :)

Farın yapısı da orj. durmasını destekledi açıkçası. Aynısını Corsa C ye yapınca bu denli orj. durmuyor

Demir
31-05-2018, 13:05
Eren selamlar..Zaten konumda düşüncemi telakki etmiştim..
Benim Araçca'da yaparmisiniz? :) Veya yönlendirebilecek bir yer..(Güzel işçilik uygun rakam)
Mercekli Xenon...

Ertuu
01-06-2018, 07:54
Benim Araçca'da yaparmisiniz? :) Veya yönlendirebilecek bir yer..(Güzel işçilik uygun rakam)
Mercekli Xenon...

Araç nedir ?

EREN34
01-06-2018, 08:44
Mercekli Xenon...

Abi selamlar,

Ben hobi amaçlı kendi aracıma yaptım. 2. bir denemeye girişmeyi pek düşünüyorum açıkçası :)

Tavsiye edebileceğim bir arkadaş var. Ankara'da. Hem dürüst, hem işçiliği iyi. Ertuu nun farları da Ankara'da ki arkadaşa yaptırdık. Memnun.

Araç nedir ?

Sektöre mi girdin bro. Hayırdır :)

Ertuu
01-06-2018, 10:50
Abi selamlar,

Ben hobi amaçlı kendi aracıma yaptım. 2. bir denemeye girişmeyi pek düşünüyorum açıkçası :)

Tavsiye edebileceğim bir arkadaş var. Ankara'da. Hem dürüst, hem işçiliği iyi. Ertuu nun farları da Ankara'da ki arkadaşa yaptırdık. Memnun.

yok kanka bende aynı arkadaşa yönlendirecektim :) ben çok memnunum

Demir
01-06-2018, 11:18
Eren sağol..İstanbul içi düşünüyorum.Araba farsız kalacak 3 gün gibi..Acil bir durum olsa gece kullanma imkanı olmayacak..Aynı gün teslim edilecek bir lokasyon yer lazım bana..Bir yere sordum..1250tl rakam çıkardı bana.(Bence çok fazla).

kanashibari
01-06-2018, 12:04
Abi selamlar,

Kimdir iletişim bilgileri var mı?
Ayrıca siz 1 yıldır kullanıyorsunuz sizinkilerde sorun var mı?
Sararma solma ışık şiddetinde düşme gibi?
Teşekkürler.

EREN34
01-06-2018, 12:35
Eren sağol..İstanbul içi düşünüyorum.Araba farsız kalacak 3 gün gibi..Acil bir durum olsa gece kullanma imkanı olmayacak..Aynı gün teslim edilecek bir lokasyon yer lazım bana..Bir yere sordum..1250tl rakam çıkardı bana.(Bence çok fazla).

Yok daha neler!!

Bizim arkadaş mercekler+ işçilik olarak takribi 300 falan alır sanırım.

Kimdir iletişim bilgileri var mı?
Ayrıca siz 1 yıldır kullanıyorsunuz sizinkilerde sorun var mı?
Sararma solma ışık şiddetinde düşme gibi?
Teşekkürler.

Özelden gönderdim.
Ben 1 yıldır kendi aldığım mercekleri kendi işçiliğim ile kullanıyorum. Yanlış anlaşılma olmasın.
Sararma, solma vs. yok. Işık şiddetinde bir azalma hissediyorum ama belki hissiyat, belki xenonların dandikliğinden. Sarı Halogen'li arabanın farları hala bastırıyor (yanyana durduğumda)

mr.korhan
01-06-2018, 15:13
iletişim bilgilerini birde bana atarmısın eren kardeşim.

Demir
01-06-2018, 19:14
Bugün başka bir yere sordum 850tl rakam çıkardı..Eren..
300-350 fiyat veren bir yer varsa hemen yaptırayım İstanbul'da...

marikan
01-06-2018, 20:10
Mercek olarak aliexpress’te Hella 3R mercek alabilirsiniz. Kalitesi ve aydınlatma çizgisi çok güzel.

EREN34
01-06-2018, 20:31
iletişim bilgilerini birde bana atarmısın eren kardeşim.

Pm gönderdim. Yazdığım fiyat tamamen kişisel tahminim. Net fiyatı kendisinden alırsın.

Bugün başka bir yere sordum 850tl rakam çıkardı..Eren..
300-350 fiyat veren bir yer varsa hemen yaptırayım İstanbul'da...

Abi İstanbul’da bu işi uygun fiyata yapan kimseyi tanımıyorum malesef. Ankara’da 1 çift yan sanayi far alıp yaptırarak aynı hesaba getirirsin ki orj. Ler elinde kalır :)

Mercek olarak aliexpress’te Hella 3R mercek alabilirsiniz. Kalitesi ve aydınlatma çizgisi çok güzel.

Ben bu bir araştırayım :)

Teşekkürler

jRMix
02-06-2018, 01:02

Hella 3R farklı farklı çıkıyor da bu mercekleri alırken dikkat etmemiz gereken bi durum var mı? Kısalarım H1 olması lazım.

Grimlord
02-06-2018, 02:02
Eren abi şu mercek işiyle alakalı ben de bir pm alabilir miyim?

Silence45
02-06-2018, 02:14
Benim araçta da mercek var ancak bi xenon değişimi yapmak istiyorum. İstenen fiyatlar sadece mercek değişimine 700-800'lü rakamlar + xenon kit 600-800 TL arasında kalitesine göre. Babam ile değiştirebileceğimden eminim ancak sadece mercek bağlantıları konusunda biraz şüphelerim var. Standart merceği söküp direk yenisini takınca halloluyor mu? Yani çok basit bir işlem sayılır mı?

Bu Hella 3R için satıcı linki alabilir miyiz acaba? Bir de kaliteli buna uygun d2s vs gibi aliexpress te kullandığınız var ise onuda alabilirim açıkçası.

marikan
02-06-2018, 07:50
Hella 3R farklı farklı çıkıyor da bu mercekleri alırken dikkat etmemiz gereken bi durum var mı? Kısalarım H1 olması lazım.

Çin işi merceklerde bazıları ampulun takıldığı reflektör üzerindeki deliğe montaj edilecek şekilde. Bunların kaliteleri düşük ve genelde H1 ampul tipi kullanan merceklerdir. Hella 3R ise orjinal yani oem araçlardan çıkan Hella merceğin replikası veya orjinale çok yakın bir kopyası. Kalitesi çok iyi. D serisi xenon ampul kullanır. Montajı için vida ayakları vardır. Reflektör üzerine uygun açıda montaj edilmesi gerekir.

Benim araçta da mercek var ancak bi xenon değişimi yapmak istiyorum. İstenen fiyatlar sadece mercek değişimine 700-800'lü rakamlar + xenon kit 600-800 TL arasında kalitesine göre. Babam ile değiştirebileceğimden eminim ancak sadece mercek bağlantıları konusunda biraz şüphelerim var. Standart merceği söküp direk yenisini takınca halloluyor mu? Yani çok basit bir işlem sayılır mı?

Bu Hella 3R için satıcı linki alabilir miyiz acaba? Bir de kaliteli buna uygun d2s vs gibi aliexpress te kullandığınız var ise onuda alabilirim açıkçası.

Far orjinalden mercekli ise iş daha kolay oluyor. Alacağınız mercek çapı ile fardaki merceğin çapları aynı olursa daha da kolaylaşır. Olmaz ise reflektörde merceğin denk geldiği çapı genişletmeniz gerekir. Montaj için tek dikkat etmeniz gereken merceğin yönüdür. Bunun için far bir yere sabitledir. kısa far bir kaynak ile beslenerek yakılır. 5-6m mesafeden duvara düşen ışık çizgisi işaretlenir. Eski mercek sökülür. Yeni mercek içerisine ampul takılıp yakılır ve duvarda işaretlenen çizgiye denk gelecek şekilde mercek sabitlenir. Sökülen mercek ile yeni merceğin montaj delikleri genelde aynı olmaz. Bir şekilde parça vs uydurulması gerekir. Benim aracıma yaptığım montaj konusu size faydalı olabilir.

http://www.techturkey.com/forum/do_it_yourself_d_i_y_/216268-passat_b5_5_bi_xenon_donusum.html?highlight=

Hella 3R:
TAOCHIS 2pcs Auto Car Headlight 3.0 inch Bi xenon Hella 3R G5 5 Projector lens Car styling Retrofit head light Modify D2s-in Car Light Accessories from Automobiles & Motorcycles on Aliexpress.com | Alibaba Group (https://www.aliexpress.com/item/Original-Hella-Projector-Lens-Aluminum-3-0-Inches-Bi-Xenon-Car-Hid-Headlight-Modify-D1S-D2S/32680321831.html?spm=a2g0s.8937460.0.0.1cde2e0egso q6x)

Hella 3R HD clear lens:
Aliexpress.com : Buy TAOCHIS Hella 3 5 Head lamp Bi xenon Projector Lens Blue film Car styling Aluminum 3.0 Inch D1S D3S D4S D2S Bulbs H4 Retrofit from Reliable bulb h4 suppliers on Carsmart Store (https://www.aliexpress.com/store/product/TAOCHIS-Hella-3-5-Head-lamp-Bi-xenon-Projector-Lens-Blue-film-Car-styling-Aluminum-3/331747_32837209176.html?spm=2114.10010108.1000023. 2.7e941fc6C6Gm9E)

fiyatları tuzludur biraz şu an piyasada satılan lüks araçlardaki bi-xenon farlar kadar kaliteli ve iyi bir aydınlatmanız olur.

EREN34
05-06-2018, 17:48
Eren abi şu mercek işiyle alakalı ben de bir pm alabilir miyim?

Gönderdim kardeşim

kanashibari
07-06-2018, 08:57
Peki ampul olarak orj bi xenon araçlar kaç k kullanıyorlar
seçeneklerde 4300 5000 6000 8000 olarak var.
orj ve yağmurdada görüşü engellemeyen 4300 olarak okudum bir kaç yerde doğru mudur?

EREN34
07-06-2018, 10:12
Peki ampul olarak orj bi xenon araçlar kaç k kullanıyorlar
seçeneklerde 4300 5000 6000 8000 olarak var.
orj ve yağmurdada görüşü engellemeyen 4300 olarak okudum bir kaç yerde doğru mudur?

Doğru. Oem ampul 4300K.

Demir
19-06-2018, 11:14
Hala arıyorum İstanbul içi.Sadece mercek montaji için en son 600 TL fiyat istendi..

Silence45
19-06-2018, 16:43
Hala arıyorum İstanbul içi.Sadece mercek montaji için en son 600 TL fiyat istendi..

Kimseyi savunmuyorum ancak takılan mercekler kaliteli ise fiyat çokta abartı gelmemeye başladı benim gözümde çünkü bu konuda bile kaliteli merceği aliexpressten alsak dahi 300 bandına geliyor. 65$ civarlarındaydı. Ki bunu ısıtıp açması, kırılma riski vs göz önünde bulundurulduğunda hatta tamponları takıp sökme kısmı da dahilse maks 100 tl fazla gibi geldi bana. Bende yapmayı düşünüyorum ama aliden mercekleri al, farları sök, ısıt, aç ki kırılma riskide var camların, elektrik bağlantılarını vs yap ki bunları sürekli araba kullanıyorsan arabasız kalma durumu ve evde sökme takma yapıştırması en az 2-3 gün gibi süre olması düşününce "kaliteli mercekle iş yapanlar" için çok abartı gelmemeye başladı. 500 bandı ideal gibi.

EREN34
19-06-2018, 16:53

Arabayı uzun soluluk yatırabilir hale gelirsen ben gene hayrına yardımcı olurum abi.

Demir
21-06-2018, 11:03
Sağol Eren.Biraz daha araştırayım.Olmadi bilhare konusuruz sana biraz zahmet veririz..Kalsağlicakla..

kliibapz
06-10-2018, 01:11
hocam çok iyi iş çıkmış valla baya yakışmış araca hiç öyle sonradan yapma gibi durmuyor. mercekler uzun soluklu olur inşallah. ayrıca o hella marka range merceklerinde hiç gözünüz kalmasın çünkü arkada yaptırdı ve 1 ayda bozuldu. uzun hüzme açık kaldı perdesi bozuldu. en güzeli sıfır almak sizin gibi.

GokhanK.
30-05-2020, 21:44
Arabayı uzun soluluk yatırabilir hale gelirsen ben gene hayrına yardımcı olurum abi.

Eren selam. Hortlatmiş gibi oldum konuyu ama birşey sorucam. Mercekteki bu kablo ne işe yriyor. Nereye bagliyosun? Kirmizi siyah olan resimlerde gozukmus.

EREN34
31-05-2020, 11:38
Eren selam. Hortlatmiş gibi oldum konuyu ama birşey sorucam. Mercekteki bu kablo ne işe yriyor. Nereye bagliyosun? Kirmizi siyah olan resimlerde gozukmus.

Selamlar,
O kablo merceğin uzun yapması için perdeyi kaldıran motorun kablosu. Siyah (-) kırmızı (+) olacak şekilde uzun far ampül soketine bağlanmalı. Yoksa mercek uzun-kısa yapmaz. Sadece kısa huzmede çalışır

ghibli06
31-05-2020, 12:07
ben de bi-led yapmak istiyorum ama yurt içinde satan bir yer bulamadım...

Sam
31-05-2020, 23:42

https://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-otomotiv-ekipmanlari-aksesuar-tuning-koito-dm008-bi-led-mercekli-far-modulu-808533515/detay

EREN34
31-05-2020, 23:44

Al yurtdışından geç abi. + 40% maliyet kurtarıyorsa tabi :)