PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : kiyaslamalar (ulkeden ulkeye)

mechanic
22-10-2017, 09:18
herkese merhaba,
vergi yuku yuzunden bir cok seyde pahalida kaliyor bizim ulkede urunler.
modifiye urunlerinden tut da sosyal hayatinda yaptigin alisverise, evden arabaya vs vs bu liste uzuyor..

sununla baslayayim,
burasi rusyanin dandik bir sehri, efes birasi 3.07 TL den 2.36 TL ye indirim olmus. %25 diyelim. biz de buna 8 TL mi veriyoruz 7.5 TL mi. burasi da vergi aliyor, bizden de aliniyor. bu iste bir yanlislik yok mu?

http://imagizer.imageshack.us/v2/150x100q90/922/Sr1lva.jpg (http://imageshack.com/f/pmSr1lvaj)

resimin boyutunu goremiyorum telefondan upload yaptim bilgisayarda sinirlama var, sikinti varsa moderator yardimci olursa sevinirim.

excellency23
22-10-2017, 10:50
hep yurtdisinda ucuzlari yazmak olmaz avusturyadan bildiriyorum sebze meyve ates pahasi.

domatesin kilosu 2,20 euro. tr de pazarda 1-2 tl dir, kirsalda 50 kurustur muhtemelen. incir türkiyeden geliyor indirim oldugu zaman tanesi 30 cent. kiraz 4 euronun altini görmedim bu yaz. karpuz kilosu 1.5 euroydu. roka, maydanoz, dereotu, semizotu falan bunlarda 10 kat fark vardir buyuk ihtimalle. sadece domates salataliga verdigim para yuzunden bahceli ev bakmaya basladim. yazin kendim yetistirecegim :D

arabanin sigortasi cok pahali aylik 105 euro oduyorum kasko falan yok. arabayi 6bin euroya aldim.

restoranlar pahali, iki kisi ortalama bi yere gitseniz 60-70 euroya anca cikiyorsunuz. kebapciya gitsen yine 40 tan asagiya cikamazsin. disardan yemek soylemek cok pahali tr de yemek sepetinden 10-15 liraya gayet güzel bisey bulabiliyorken burda 10 euro.

onn_dear
22-10-2017, 10:55
hep yurtdisinda ucuzlari yazmak olmaz avusturyadan bildiriyorum sebze meyve ates pahasi.

domatesin kilosu 2,20 euro. tr de pazarda 1-2 tl dir, kirsalda 50 kurustur muhtemelen. incir türkiyeden geliyor indirim oldugu zaman tanesi 30 cent. kiraz 4 euronun altini görmedim bu yaz. karpuz kilosu 1.5 euroydu. roka, maydanoz, dereotu, semizotu falan bunlarda 10 kat fark vardir buyuk ihtimalle. sadece domates salataliga verdigim para yuzunden bahceli ev bakmaya basladim. yazin kendim yetistirecegim :D

arabanin sigortasi cok pahali aylik 105 euro oduyorum kasko falan yok. arabayi 6bin euroya aldim.

restoranlar pahali, iki kisi ortalama bi yere gitseniz 60-70 euroya anca cikiyorsunuz. kebapciya gitsen yine 40 tan asagiya cikamazsin. disardan yemek soylemek cok pahali tr de yemek sepetinden 10-15 liraya gayet güzel bisey bulabiliyorken burda 10 euro.

Keşke geliriniz ile buradaki asgari ücreti de yazsaydınız

Shadow_Dancer
22-10-2017, 10:55
Meslek icabı çok ülke gezdim, şahsi olarakta sürekli geziyorum. Bizim memleketin halkı kadar güzel sevilen başka bi halk yok :)

Emrecan-R
22-10-2017, 10:56

2 tlye domatesmi var burda?

Black_Eagle
22-10-2017, 11:03

Euro ile kazanılan bir yere göre yazdiklariniz gayet ucuz. Domates 2 euro demissiniz bizde de 2 lira olsa tamam ama ben 4-5 liradan aşağı alamıyorum hatta bir ara 7-8 tl leri gordu. Kiraz 4 euro demissiniz ben yazın 15-20 liraya alıyordum 4 tl olsaydı tamamdı. Yani siz euro ile kazanıp tl ye çevirip çok pahalı diyemezsiniz. Haa bide 6000 euroya araba almissiniz acaba turkiyede 6000 tl ye araba alinabiliyormu

excellency23
22-10-2017, 11:06
Keşke geliriniz ile buradaki asgari ücreti de yazsaydınız

ülkeden ülkeye kiyaslamalar diye baslik acilmis ben de burda tr den pahali olanlari yazdim. herkes gelirini mi yazacak simdi basliga? nelerin tr den cok daha ucuz oldugunu cogu kisi biliyor zaten maksat hep olumlu taraflari degil biraz da olumsuzlari göstermek.

i-vtec07
22-10-2017, 11:17
Neresinden tutarsanız tutun gelir yada alım gücü olarak çok kötü durumdayız .

Birde şu domates biber fiyatına isyan edildiği kadar yakıt araba mtv asgari ücrete isyan edelim ! Özellikle haber kanalları hemen domates fiyatı başka masraf yok zaten dimi ? Kimsenin vergi konuştuğu yok hani %25 zam noldu girdi . ( tabi medyadan bahsediyorum bu forumdaki insanlar eğitimli bilgili insanlar genelde )

Ulan şu ülkenin tek üretebildiği yaş sebze meyve onuda bu şekilde bitirecekler sonra domates ithal edilsin de görelim 10 liraya alırız artık ...

enes_srb
22-10-2017, 11:26

şimdi orda para biriminde kazanan parayla , aylık 105 euro sigorta , 2 euro domates , 60 euro 2 kişi hesap yüksek mi ? tl ye çevirip hesap yaparsak yüksek çıkarda tl kazanmıyolar euro kazanıyolar. burda sigorta ayda 105 tl kilo domates 2 tl olsa hadi araba ne bilmiyorum aldığınız ama o 6 bin euro olsada olur tl yi geçtim hadi burda 6 bin euro ya kaç tane araba bulabiliriz acaba

FeVıDun
22-10-2017, 11:27
3.5 senedir yurt disindayim ( almanya ) 13 yasindan beri tr de ( ankara ) da calisiyordum hem calisip hem okudum elektirik mezunu oldum. Ve kombi servisinde yetkili servisde cirak olarak baslayim usta basi oldum 10 senedir calistim sabah 8 aksam 9 10 ( kis ayi icin ) yazin ise sabah 8 aksam 7 ne kazandin 10 senede hic bisey 1300 tl maas. 250 300 u yola gidiyor elde 1000 tl heveslenip honda aldim kredi ile krediyide baba cekti bana vermediler... Isin ozeti 10 senedir calis elde hic bisey yok. Ulkemiz cok guzel buna kesinlikle sozum yok. Yalniz yasam calisma ve gecim isin icerisine girince hic guzel degil. Egriye egri dogruya dogru. Benim köyümün insani genelde hep gurbetci olmustur ( serefli kochisar ) her sene tr cennet vs vs almanya olur veya almanya diye sinirlandirma yapmiyayim gurbet eller olur derlerdi ama nasip oldu buraya geldim hepsi fasa fiso. Soylemesi ayiptir bir aylik mutfak alisverisim herseyden 2 tane en az 100 ile 130 140 euro arasi tutuyor. Et ya ben tr de et yiyemiyordum 40 tl idi burda 7 8 euro verip en kral eti yiyorsun. Mesela hayalim gtr benim tr de imkansiz ama burda almak uzereyim gorusmelerim devam ediyor. Esim 1 sene izinli cocuk izini. Ama ay sonunu gelirmi gelmezmi derdim yok. Allahima cok sukur iyiyim. Allahim herkezin kalbindekini nasip etsin. Isin ozeti vergi cok ulkemizde. Sonumuz ne olur bu gidiste bakalim.

Mr.K
22-10-2017, 11:42

Tamam zaten sen direk itirafcom yapmissin. Birim fiyat uzerinden gidersen belirttiklerin gayet uygun : ) burda 6 liraya şahin alamiyon. : ) yillik 1260 desen aylik 105tl yapiyo : ) en buyuk fark sen belki orda 6k euro ya bmw 330d biniyosun. Domates patates vs de gayet uygun fiyatllar soylemissin. Evet canakkalede tarladan cikis .50 t hemfikirim fakat ise boyle bakarsak araclarinda maliyetinden otv kdv gumruk vergisini dusup ohaa dememiz lazim. Yani kisacasi birim fiyat ustunden gittiginde gayet uyguna yasiyosun. X 4.3 yaparsan ztn pahali gelir,ydisinda yasayip yurtdisinda kazanip ydisinda harcarken x yapmana gerek yok. Sen turist olarak gitsen burda kazanip orda harcadan evet pahali olabilir di.

Mr.K
22-10-2017, 11:44
Ekleme yapayim. Usa de belki iphone 10 veya 8 900$ -1200 dolar herneyse artik. Tr de 6 7 milyar diyelim. Amerikada birim fiyata gore 900 1000TL ama halen : ) ortalama 2 3 ayda alabiliyorlar aldiklari maasa gore,sen ben belki tr de 34739101 ay da alabiliyoruz.

alihan11
22-10-2017, 11:48
Ekleme yapayim. Usa de belki iphone 10 veya 8 900$ -1200 dolar herneyse artik. Tr de 6 7 milyar diyelim. Amerikada birim fiyata gore 900 1000TL ama halen : ) ortalama 2 3 ayda alabiliyorlar aldiklari maasa gore,sen ben belki tr de 34739101 ay da alabiliyoruz.

katılıyorum döviz farkini göz önüne almamak lazım bu tarz karsilastirmalarda. bizde ortalama okuyan 2500 tl alsa. 2-3 aylık maaşı yatırması lazım telefona ama yine us ornek verilirse ortalama okuyan 2000 dolar alsa 15 günlük calismayla telefon alabiliyor. bu diger urunlerdede ayni sekilde. ülkemizde alim gucu çok düşük sebebi burda yatıyor.

Evrenoz
22-10-2017, 11:48

ülkeden ülkeye kiyaslamalar diye baslik acilmis ben de burda tr den pahali olanlari yazdim. herkes gelirini mi yazacak simdi basliga? nelerin tr den cok daha ucuz oldugunu cogu kisi biliyor zaten maksat hep olumlu taraflari degil biraz da olumsuzlari göstermek.

O hesap öyle olmaz..
Herkes de kendi gelirini yazmayacak elbette..

X ülkedeki 1 asgari ücretle x ülkede kaç kilo domates alıyorsun, Türkiye'de asgari ücrete kaç kilo alıyorsun
Kıyaslama yapılacaksa böyle yapılır.

Ya da;

Türkiye'de üretilen bir ürün ( örnek olarak ilk mesajdaki efes bira ya da yeni rakı vs ) Türkiye'de ne kadar, diğer ülkede ne kadar o konur ortaya..

Domates 2 euroymuş yani 9 TL, bizim pazarda 2 TL diye ortaya çıkarsan kıyaslama yapmaz, sadece komik olursun..

Onun haricinde,

Kiraz : 15-20 TL
Domates : 4-5 TL
Yemek sepetinde küçükyalıda adı duyulmamış bir kebapçıda adana porsiyon : 20 -25 TL
Dün akşam cadde kırıntıda 1 tabak makarna, 1 tabak tavuk şnitzel, 2 kola : 80 TL
Yemek sepetinde mc donalds'tan big mac menü : 20 TL
incir : 13 TL

Domates için düzeltme:
https://www.sanalmarket.com.tr/kweb/searchInShop.do?searchKeyword=domates&kangurumMigrosSearch=true&shopId=1&btnUstArama.x=0&btnUstArama.y=0

Beef : 7,95
Salkım : 7,45
kokteyl: 7,95
cherry 8,95

mechanic
22-10-2017, 12:01
bu arada ilginctir bildigin cikolata biradan pahali. gofretle ayni para. gelir az olabilir ama bizde de gofretle ayni para degil.. vergi ne zaman azalacak? baska ulkelerde nasil acaba?

Shadow_Dancer
22-10-2017, 12:11
Şu memleketimiz cennet olayına da ayrı hastayım ayrıca, doğal güzelliğine laf yok mevsimlerin netligine laf yok, ama hangi şehrimiz yaşabılabilir durumda ? Avrupada herhangi bi şehirde geziyorum, o güzelim binalar, temizlik, insana saygı had safhada.. Ulan bizde altyapısı düzgün tek bi yer yok. Adamlar en ufak yeşillige bile dokunmamışlar, her yerde park bahçe, al eline bi bardak kahve aksama kadar otur kafan boşalsın..Şehir planlamaları mükemmel

Ben istanbulda haftasonu çıkıp 200-300 lira harcasam bile kafamı rahatlatamıyorum, diger şehirlere gitsen 5 kuruş para yok.

Allahıma şükür, Türküm, Müslümanım vatanıma milletimede aşıgım ama şu cennet vatan muhabbetinide bi tarafa bırakın

Elin adamının yaşam kalitesi bizden 10 kat daha iyi.

ckrc
22-10-2017, 12:12
Bilader polonyada yuksek lisans yapiyor, bir yandan yari zamanli calisiyor. Zloti cinsinden yerel asgari ucretin 1.5 kati kadar geliri var.
Burada evi-arabasi olmasina ve trde asgari ucretin 4 kattindan fazla kazanmasina ragmen orada trde ki hayat standartlarinin cok uzerinde yasiyor.
Mutlu,
Huzurlu,
Trafik derdi yok,
Cakallar,Comarlar yok.
Hobileri icin zamani, mekani var.
İnsanlar sorgusuz sana guveniyor. Arabayi da lease ile aldi, ona hic koymuyor.

Yani domates,marul,et,ekmek,bira fiyatlariyla ayri ayri kiyasa gerek yok asgari ucretle insanca yasam surebiliyorsun. Deger goruyorsun, deger gosteriyorsun. Ben gittim gurbette yapamadim buralar aci vatan diyen ÇOMAR OGLU ÇOMARDİR. adamlarin kulturune, sistemine ayak uyduramayacak kadar bencil ve saygisiz birisiysen ortadoguda yasamaya mahkumsun.

Shadow_Dancer
22-10-2017, 12:14
Demografik yapımız bildigin tarumar edilmiş durumda, suriyeli, afgan, pakistanlı vs vs.. Milyonlarca adam topluma bodoslama entegre edilmeye çalışılıyor, kimsenin birbirine sevgisi saygısı yok.. 90larda çocukken mahalle diye bi kavram vardı, şimdi ne durumdayız?

imprezaWRC
22-10-2017, 12:15
Cuma günü eve giderken pazara uğradım. Ahı gitmiş vahı kalmış pembe domates 7 TL, beef 5 TL'di. Sanki avrupa pazarı gibi adamlar fiş, fatura veriyor. Hem sana seçtirtmiyor hem elletmiyor, kendisi çaktırmadan illa kese kağıdı içine 1-2 tane çürük atıyor hemde ne fiş ne fatura hiçbirşey vermiyor.

Hangi 1-2 TL'ye domates varmış? 1-2 TL'ye beef veya pembe domates versinler kasa kasa alırım.

Hala şu kafayı çözemedim, yurt dışında size maaşınızı TL'mi ödüyorlar, Euro'mu ödüyorlar. Euro ile ödüyorlar ise ve euro harcıyorsanız ne diye 4,3 ile çarpıp aga burası pahalı TR ucuz diyorsunuz çözemedim.
Ayrıca, yemek sepetini bilmem ama ağırlıklı olarak inşaatta çalışanlara çay tabağından hallice büyüklükte ve bakalit tabakta (yarısı sararmış olması makbul) yemek veren yerde yemek yemezseniz öyle 10-15 TL'ye karın doymaz. Hayır doyar belkide bir miktar gaz ve mide ağrısı da yan etkisi olur. Olmayan kaloriyi hiç hesaba katmıyorum bile. (Yağ artık ne yağı, salça ne salçası birde bu unsurlar var.)
3 kişi dışarıda et yemenin bedeli minimum 100 TL (aramızdaki bir kişi daha çocuk), ayak üstü ekmek arası veya pide arası yemek istersende minimum 50 TL'yi gömersin.

Orası pahallı burası ucuzmuş, zorla mı tutuyorlar orada, gel o zaman burada yaşa, bir ev kur, evlen, çoluk çocuğa karış, otomobilin bokunu püsürünü öde, emlak vergisi öde, çöp vergisi öde.

Ayda 105 euro sigortaya mı ödüyorsun, ben ayda minimum 200 TL ödüyorum ama ben euro kazanmıyorum, ne yapayım şimdi kaça böleyim, kaç ile çarpayım.

imprezaWRC
22-10-2017, 12:22
Domatesi, marulu bırakında eğitim sisteminden biraz bahsedin, hadi onu da kıyaslayalım. Burada iyi bir anaokulu 20.000 TL'den başlıyor. Çocuğu adam gibi ve yurt dışına giderse sınava falan girmeden şak diye kabul görebileceği bir diploma verecek okulda okutmanın bedeli senede (servis, yeme içme, okul kıyafeti hariç) minimum 35.000 TL, bu bedeli öyle 12'ye falan da bölmüyorlar. Bir miktarını peşin isteyip en fazla 8 taksit yapıyorlar. Hadi geçin bakalım nasıl geçineceksin.

imprezaWRC
22-10-2017, 12:26
Şu memleketimiz cennet olayına da ayrı hastayım ayrıca, doğal güzelliğine laf yok mevsimlerin netligine laf yok, ama hangi şehrimiz yaşabılabilir durumda ? Avrupada herhangi bi şehirde geziyorum, o güzelim binalar, temizlik, insana saygı had safhada.. Ulan bizde altyapısı düzgün tek bi yer yok. Adamlar en ufak yeşillige bile dokunmamışlar, her yerde park bahçe, al eline bi bardak kahve aksama kadar otur kafan boşalsın..Şehir planlamaları mükemmel

Ben istanbulda haftasonu çıkıp 200-300 lira harcasam bile kafamı rahatlatamıyorum, diger şehirlere gitsen 5 kuruş para yok.

Allahıma şükür, Türküm, Müslümanım vatanıma milletimede aşıgım ama şu cennet vatan muhabbetinide bi tarafa bırakın

Elin adamının yaşam kalitesi bizden 10 kat daha iyi.

Olm İstanbul'da rahatlayabilmek için helikoptere falan binmek lazım. Dün, çocuk parka gitsin istedik trafikten ebemiz ağladı. Hadi onu geçtim, kazıp kazıp doldurmakdıkları yollar yüzünden çocuk otomobilde 2 gram zor uyudu; hayır tümsekten de neredeyse sünger döşeyip öyle geçecektim ona rağmen çocuk sarsılmaktan zor durdu.

kurtbil
22-10-2017, 12:44
Yine avrupalı bizi kıskanıyor, adam gurbete gitmiş o da kıskanıyor varmayın üzerine, her şeyimiz muhteşem :)

Emre-Dylan
22-10-2017, 13:22
Abiler ülke boka batmış zaten neyin kıyaslaması bu? En sonlarda afrika ülkeleri ondan bir öncesi de biziz oldu bitti işte 3. sınıf avrupa ülkesi bile değiliz aq bebeleri yüzünden ha yolumuz var ama şimdi es geçmeyelim...

alper_pug
22-10-2017, 13:34
Açmayın abi böyle konular , okudukça gaza geliyorum. Her şeyi bırak bas git düşüncesi çok mantıklı geliyor böyle konular sonunda :D Bırak batıyı , güneyden Kıbrıs'tan döndüğüme bile çok pişmanım.

mechanic
22-10-2017, 13:52
Açmayın abi böyle konular , okudukça gaza geliyorum. Her şeyi bırak bas git düşüncesi çok mantıklı geliyor böyle konular sonunda :D Bırak batıyı , güneyden Kıbrıs'tan döndüğüme bile çok pişmanım.

yasin 27. simdi gidersen daha karli, 1 sene ssonra gidersen 1 sene zarar etmis olursun.
calisma yasinda disarda calisarak paza kazanin, yoksa tr da calisma sartlari herkes icin esit ve iyi degil.

gokayy
22-10-2017, 13:53
5 Yıl önce yurt dışına giden sanıyorki burası 5 yıl önceki haliyle.. Gittiği ülkedeki gibi gelişiyoruz sanıyor, oturduğu yerden yardırıyor. Anlatamadığımız bir şey var biz ileri değil koşar adım geriye gidiyoruz..

excellency23
22-10-2017, 14:27
arkadas domates pahali dedik diye linc yedik. :)

tamam turkiyede 2-3 tl olmasin 5 tl olsun 8 tl olsun ayni alim gucune denk geliyor. burda asgari ucret 850 euro. diger besin maddelerinde, alkolde, ette alim gucu 10 kat oynarken domatesteki alim gucu ayni veya yakinsa bu ulkede domates pahali demektir. kiyma 4-5 euroyken domates 2 euroysa pahalidir. ki pahali market fiyatini soylemiyorum bildigin buranin bim'inden alinan domates. yoksa paketliler oluyor 600gr i 4 euro falan. oraya hic girme.

zorunlu trafik sigortasini ister tl ye göre ister euroya göre hesapla, ister alim gucune göre hesapla ister amuda kalkip hesapla tr den daha pahali. yazmayayim mi? baslik acilmis yazdim iste. ilk aklima gelenler bunlar.

araba 1000 euro kirmizi et 6-7 euro demek kolay. viyana paris londra zürich milano vs bu tip sehirler pahali sehirlerdir. benim aylik barinma ulasim yemek fatura giderim 2000 euro. giyim, sosyal aktivite, eglence haric. parami da tl olarak kazaniyorum(pc home office). su an izmire ailemin yanina dönsem ayni parayi kazanip kenara her ay ekstra 10bin tl koyacakken burda yasamayi tercih ediyorum. gülü seviyorum dikenine de katlaniyorum, ama bu demek degildir ki hersey sudan ucuz :)

hadi herseyi gectim niye gelmiyorsunuz beyler buraya? tutan mi var? ben bi secim sonrasi balkon konusmasini dinlerken pedere dedim ben gidecegim diye. 2 sene sonra ciktim geldim. kendi imkanlarimda. siz de gelin. :)

Emre-Dylan
22-10-2017, 14:35

tamam turkiyede 2-3 tl olmasin 5 tl olsun 8 tl olsun ayni alim gucune denk geliyor. burda asgari ucret 850 euro. diger besin maddelerinde, alkolde, ette alim gucu 10 kat oynarken domatesteki alim gucu ayni veya yakinsa bu ulkede domates pahali demektir. kiyma 4-5 euroyken domates 2 euroysa pahalidir. ki pahali market fiyatini soylemiyorum bildigin buranin bim'inden alinan domates. yoksa paketliler oluyor 600gr i 4 euro falan. oraya hic girme.

zorunlu trafik sigortasini ister tl ye göre ister euroya göre hesapla, ister alim gucune göre hesapla ister amuda kalkip hesapla tr den daha pahali. yazmayayim mi? baslik acilmis yazdim iste. ilk aklima gelenler bunlar.

araba 1000 euro kirmizi et 6-7 euro demek kolay. viyana paris londra zürich milano vs bu tip sehirler pahali sehirlerdir. benim aylik barinma ulasim yemek fatura giderim 2000 euro. giyim, sosyal aktivite, eglence haric. parami da tl olarak kazaniyorum(pc home office). su an izmire ailemin yanina dönsem ayni parayi kazanip kenara her ay ekstra 10bin tl koyacakken burda yasamayi tercih ediyorum. gülü seviyorum dikenine de katlaniyorum, ama bu demek degildir ki hersey sudan ucuz :)

hadi herseyi gectim niye gelmiyorsunuz beyler buraya? tutan mi var? ben bi secim sonrasi balkon konusmasini dinlerken pedere dedim ben gidecegim diye. 2 sene sonra ciktim geldim. kendi imkanlarimda. siz de gelin. :)

İyide reis sende viyanada yaşama :) İmkan ve zaman olsa emin ol kimse durmaz azda olsa bütçeye bakıyor bu işler. Bende amerikaya gidecektim turist vizesiyle dönmeyecektim o 10 milyon kaçak insanın içine bende dahil olacaktım ama son anda bir aksilik oldu gidemedim. Bu gibi unsurlar maalesef ister istemez karşımıza çıkıyor.

excellency23
22-10-2017, 14:54
İyide reis sende viyanada yaşama :) İmkan ve zaman olsa emin ol kimse durmaz azda olsa bütçeye bakıyor bu işler. Bende amerikaya gidecektim turist vizesiyle dönmeyecektim o 10 milyon kaçak insanın içine bende dahil olacaktım ama son anda bir aksilik oldu gidemedim. Bu gibi unsurlar maalesef ister istemez karşımıza çıkıyor.

buranin köyunde mi yasayayim? türkiyede büyük sehirler varken kim gidip yozgatta kim yasar? :)

butceye falan bakiyor da cok isteyen bi sekilde geliyor emin ol. eski ev arkadaslarim ankaraliydi master icin geldiler 29 yasinda. biri memurlugu yakip geldi digeri superonline da satis temsilciligi yaparken ek is bulup 2 sene para biriktirip öyle geldi. burda da refah seviyeleri cok yuksek sayilmaz ben kurtardim kendimi onlar hala esek baglasan durmicak evde kaliyorlar, temizlige gidiyorlar, festivallerde kacak bira satiyorlar(büyük festivallerde ben de satiyorum :)). bi secim yaptilar onun icin calismaya devam ediyorlar. her babayigidin harci degil ankarada 4 milyar maas aldigin memurlugu yakip burda temizlige gitmek. burda yapamayip ekonomik sebeplerle geri donen de cok var mesela.

Mr.K
22-10-2017, 15:05
excellency23 iyide o zmn sen ayagini yorganina gore uzatmamis oluyosun :D ulke gene ucuz yani :D yoksa istanbul ankara izmirde yasamasan. Domates daha ucuz :D kisacasi 850TL ye calisip ustune 105 veya 155 aylik sigorta parasi oduyosan bu terste bir iş var durumu oluyo. Kaldi ki 2000 harciyorum diyip 850 uzerinden yurudugunde zaten bir terslik oluyo. 2000 ustunden yurursende 850 ustunden de yurusen farketmez tr gore daha iyi bir hayat yasiyosun. Bak burda domates 3tl et 50tl kg denge domates et fiyti kiyaslamakla olmuyo ki : )

6K eu ne arac biniyosun ?

Evrenoz

Kıyma 4 euro..
asgari ücretle demek ki 200 kilo kıyma alıyorsun orada.
Türkiyede 30 TL
Dana Kıyma (%14-%20) Yağ | CarrefourSA (https://www.carrefoursa.com/tr/dana-kiyma-14-20-yag-p-30054577)
burada 40 kilo alıyorsun...
200 kilo nerde, 40 kilo nerde..
Domates yiyemiyorsan kıyma ye.. Bol bol kıyma ye, protein olur..
Yap bi kıymalı yemek, içine 100 gram domates at.. Buradakiler domatesli yemek içine 100 gram kıyma bile atamıyor..
Yine aynı hesapla 850 Euro asgari ücretle 435 Kilo domates alıyorsun.. Burada pazardan alacağın 5 liralık domatesle anca 260 kilo alabiliyorsun..
Ee burası mı daha iyi şimdi..

Sıkıyorsa 100 euro ile markete git. Alkol dahil et, sebze, makarna, atıştırmalık alışverişi yap..
Aynı ürünleri aynı kilo ile burada almaya kalkalım bakalım ne olacak.
Kabul mü?

Neyi kıyasladığının farkında bile değilsin. Hesap yapmayı bilmiyorsun.
Et 4 ise domates 2 olamaz, o yüzden burası pahalı diye saçma bir orantının içindesin. Asgari ücretle totalde neyi ne kadar alabildiğinin farkında değilsin, ürünleri orantılıyorsun alakasızca..

Oraya gelip yaşamaya gelince; herkesin aile/sosyal çevre/iş kariyeri izin vermiyor ha deyince gitmeye. İzin verse dakika durmayız.
Çok rahatsızsan seni alalım buraya.. uzaktan atıp tutması kolay aman burası çok pahalı, Türkiye ne kadar ucuz diye..

enes_srb
ne domatesmiş arkadaş :D

BarışSever
22-10-2017, 15:12
Orda 1 tane ekmek 5 euro tmm mı:D

kurtbil
22-10-2017, 15:19
Ekonomisi daha iyi olan ülke ile Türkiyeyi kıyaslayıp "ya Türkiye iyiymiş aslında" demek nasıl bir mantık pek anlayamadım :)

excellency23
22-10-2017, 15:27
excellency23 iyide o zmn sen ayagini yorganina gore uzatmamis oluyosun :D ulke gene ucuz yani :D yoksa istanbul ankara izmirde yasamasan. Domates daha ucuz :D kisacasi 850TL ye calisip ustune 105 veya 155 aylik sigorta parasi oduyosan bu terste bir iş var durumu oluyo. Kaldi ki 2000 harciyorum diyip 850 uzerinden yurudugunde zaten bir terslik oluyo. 2000 ustunden yurursende 850 ustunden de yurusen farketmez tr gore daha iyi bir hayat yasiyosun. Bak burda domates 3tl et 50tl kg denge domates et fiyti kiyaslamakla olmuyo ki : )

6K eu ne arac biniyosun ?

tr den kotu yasiyorum demiyorum ki zaten. parami tl olarak kazanmama ragmen burda ekstra 2000 euro masraf yapmayi yegliyorum diyorum daha ne diyeyim? parami internetten türk lirasi olarak kazaniyorum. benim burda yasamamin maliyeti ekstra 2bin euro. buna katlaniyorsam hayatimdan memnunumdur ki katlaniyorum degil mi? 4000 euro maasim olsa anlarim. 850 üzerinden yurunmez. 850 maas alan tek basina yasayamaz viyanada. nasil istanbulda 1400tl ye tek kisi gecinilmeyecegi gibi. gecinse de gecinmek denmez ona.

Kıyma 4 euro..
asgari ücretle demek ki 200 kilo kıyma alıyorsun orada.
Türkiyede 30 TL
Dana Kıyma (%14-%20) Yağ | CarrefourSA (https://www.carrefoursa.com/tr/dana-kiyma-14-20-yag-p-30054577)
burada 40 kilo alıyorsun...
200 kilo nerde, 40 kilo nerde..
Domates yiyemiyorsan kıyma ye.. Bol bol kıyma ye, protein olur..
Yap bi kıymalı yemek, içine 100 gram domates at.. Buradakiler domatesli yemek içine 100 gram kıyma bile atamıyor..
Yine aynı hesapla 850 Euro asgari ücretle 435 Kilo domates alıyorsun.. Burada pazardan alacağın 5 liralık domatesle anca 260 kilo alabiliyorsun..
Ee burası mı daha iyi şimdi..

Sıkıyorsa 100 euro ile markete git. Alkol dahil et, sebze, makarna, atıştırmalık alışverişi yap..
Aynı ürünleri aynı kilo ile burada almaya kalkalım bakalım ne olacak.
Kabul mü?

Neyi kıyasladığının farkında bile değilsin. Hesap yapmayı bilmiyorsun.
Et 4 ise domates 2 olamaz, o yüzden burası pahalı diye saçma bir orantının içindesin. Asgari ücretle totalde neyi ne kadar alabildiğinin farkında değilsin, ürünleri orantılıyorsun alakasızca..

Oraya gelip yaşamaya gelince; herkesin aile/sosyal çevre/iş kariyeri izin vermiyor ha deyince gitmeye. İzin verse dakika durmayız.
Çok rahatsızsan seni alalım buraya.. uzaktan atıp tutması kolay aman burası çok pahalı, Türkiye ne kadar ucuz diye..

su koskoca yazidan türkiye nin ucuz oldugunu söyledigimi anladiysan tebrik ederim. büyük basari

excellency23
22-10-2017, 15:28
Ekonomisi daha iyi olan ülke ile Türkiyeyi kıyaslayıp "ya Türkiye iyiymiş aslında" demek nasıl bir mantık pek anlayamadım :)

"ya türkiye iyiymis aslinda" ? cok caba sarfettin mi bu anlami cikarmak icin? yazinin neresinden bu anlami cikardin?

Evrenoz
22-10-2017, 15:29
tr den kotu yasiyorum demiyorum ki zaten. parami tl olarak kazanmama ragmen burda ekstra 2000 euro masraf yapmayi yegliyorum diyorum daha ne diyeyim? parami internetten türk lirasi olarak kazaniyorum. benim burda yasamamin maliyeti ekstra 2bin euro. buna katlaniyorsam hayatimdan memnunumdur ki katlaniyorum degil mi? 4000 euro maasim olsa anlarim. 850 üzerinden yurunmez. 850 maas alan tek basina yasayamaz viyanada. nasil istanbulda 1400tl ye tek kisi gecinilmeyecegi gibi. gecinse de gecinmek denmez ona.

su koskoca yazidan türkiye nin ucuz oldugunu söyledigimi anladiysan tebrik ederim. büyük basari

Yaw he he...

Octane
22-10-2017, 15:36

Nasıl gelicez? Çok ciddiyim.

excellency23
22-10-2017, 15:40
Nasıl gelicez? Çok ciddiyim.

lisans veya master basvurusu. okuldan kabul alip vizeye basvuruyorsun. kalicak yer, bankada para(lisans icin 7000 master icin 9000euroydu ben gelirken) ülkeden ülkeye degisir tabi almanyaya gitmenin daha kolay oldugunu duydum.

FeVıDun
22-10-2017, 15:46
kimse bana ulkemizde gecim uygun demesin. yurt disi ile ulkemiz arasinda ucurum var. dogrulari soyleyince ulkeni kotuluyor diyorsun diyorlar ne yani dogrulari soylemek sucmu. bir cok ornek verebilirim kiyaslama acisindan. uzaktan bakinca hersey toz pembe gorunuyor.

Octane
22-10-2017, 15:51
lisans veya master basvurusu. okuldan kabul alip vizeye basvuruyorsun. kalicak yer, bankada para(lisans icin 7000 master icin 9000euroydu ben gelirken) ülkeden ülkeye degisir tabi almanyaya gitmenin daha kolay oldugunu duydum.

Demek ki herkes ha deyince kalkıp gelemiyormuş yani.

excellency23
22-10-2017, 15:57
Demek ki herkes ha deyince kalkıp gelemiyormuş yani.

aile zengin degilse ha diyince gelmiyor kimse zaten. ben 2 sene garsonluk yapip biriktirdigim parayla geldim. ailemden bi kurus almadan, tabi onlarin yaninda yasadim, tek basima yasasam daha zor olurdu muhtemelen. keske hersey o kadar kolay olsa :)

ama sundan eminim kafaya koyan napar ne eder gelir, herkes yapamaz. ;)

Sadık Özyer
22-10-2017, 16:43
Turk halkinin araba alip satip piyasa artirma gibi seyleri var iste . Kimse demiyor ki 10 bin ton et ureteyim piyasadan ucuza vereyim etin fiyati dusunce hayvaninda fiyati dussun , boylelikle sehirlerde asgari ucretle yurtdisina calisan insanlar koyune gitsin bisiler uretsin . Gecimleri kolay olsun buyuk sehir rahatlasin vs vs . Yok anca memur olalim salla basi al maasi , kimse dusunmuyor bu ulkede herkes memur olursa ne olucak ..

imprezaWRC
22-10-2017, 16:49
Şu market alışverişini ve otomobilin masraf kalemlerini kıyaslamayı bitirdikten sonra önce eğitimi kıyaslayın. Eğitim kıyaslaması ve masrafları bittikten sonra, kadınnlara özellikle doğum yapacak kadınlara gelin, çocuk yardımına gelin, kadının çocuğuna ne kadar bakabildiğine gelin, erkekler için de doğum için ekstra izin var mı ona gelin.

Sonra, sanayiye, bilime, tekonolojiye, ilime gelin.

Sonra şehirde rantsal pardon kentsel dönüşüm var mı varsa bunu ilkokul mezunu müteahhitlerde yapabiliyor mu ona gelin. Sonra, asfalt kalitesine gelin. Kaldırım yüksekliklerine gelin. Engellilere verilen öneme gelin. Kazılıp kazılıp kapatılmayan çukurlara gelin. Şehirleşme çarpık mı değil mi ona gelin. Alt yapı ağı nasıl ona gelin. Ulaşım ağına gelin.

Minibüs caddesi, minibüs var mı ona gelin. Katil gibi kullanan özel halk otobüsü şoförleri var mı ona gelin. Trafik nasıl ona gelin. Köprüden, tünelden geçme bedeli nedir, devlet garantisi var mı yok mu ona gelin.

Şehir hastaneleri şehrin dışında mı ona gelin. Hastaneler içinde ne kadar sıra bekleniyor ona gelin. Hastaneler için hasta garantisi var mı yok mu ona gelin.

Heryerde cami/kilise var mı. Kilise hatipler var mı?

Ne kadar vergi veriyorsunuz, nelere vergi ödüyorsunuz onlara gelin. Mesela ötv var mı yok mu ona gelin. Internet için ne ödüyorsunuz, internet hızınız nedir ona gelin. Telefonlar ne kadar ona gelin. Kışlık kıyafete ne ödüyorsunuz ona gelin.

Öyle domatesle, etle edebiyat yapmayın.

imprezaWRC
22-10-2017, 16:53
Turk halkinin araba alip satip piyasa artirma gibi seyleri var iste . Kimse demiyor ki 10 bin ton et ureteyim piyasadan ucuza vereyim etin fiyati dusunce hayvaninda fiyati dussun , boylelikle sehirlerde asgari ucretle yurtdisina calisan insanlar koyune gitsin bisiler uretsin . Gecimleri kolay olsun buyuk sehir rahatlasin vs vs . Yok anca memur olalim salla basi al maasi , kimse dusunmuyor bu ulkede herkes memur olursa ne olucak ..

Yeşil rengi sevip doğadaki yeşile düşman olan başka bir yönetim görmedim. Çiftçiye mazot yardımı var mı? Yemler ithal mi? Hatırlatırım daha düne kadar zeytin arazilerinin içine edeceklerdi.

Sadık Özyer
22-10-2017, 17:39
Yeşil rengi sevip doğadaki yeşile düşman olan başka bir yönetim görmedim. Çiftçiye mazot yardımı var mı? Yemler ithal mi? Hatırlatırım daha düne kadar zeytin arazilerinin içine edeceklerdi.

Abi zaten ufak capli yapilabilecek bir organizasyondan bahsetmedim ya. Hukumet destekli vs . Cok mu lazim bize x bilmem ne insaat

muharrem7791
22-10-2017, 17:47

yemek sepetinde nerede buluyorsun 10 15tlye yemek. Sanki türkiye yaşam standartları muhtiş bir ülke. Herkes yurtdışına göç etmenin yoluna bakıyor kardeş nerelerdesin? çiftçi tarım sektörü yerlerde sürünürken yetiştirdiği ürünleri 5 para etmeyecek şekilde satıp toptancı komisyon sektörü vurgun vuruyor hayli pazarda fiyatlar pahalı. tr'de bir vasıta sahibi olmak ateş pahası içinde olmak adeta sana masraf kapısı oluyor araç 1 sene hiç çalıştırma yattığı yerde para yiyor türkiyeye gel geçin geçinebilirsen. bir ev sahibi ol bakalım kaç senede sahibi olursun yada 30 40 yıl bankaya bağlı köle olacan.

imprezaWRC
22-10-2017, 17:48
Abi zaten ufak capli yapilabilecek bir organizasyondan bahsetmedim ya. Hukumet destekli vs . Cok mu lazim bize x bilmem ne insaat

Desteklesin, desteklemesin diyen yok ki? Tohum tek kullanımlık, yem ithal, hayvan ithal, saman ithal, traktör ithal, mazot ithal. Domates ile fabrika ödemesi yapabilen bir tane akıl vardı. Şimdi...

imprezaWRC
22-10-2017, 17:49
Avrupada oturup, okuyup gazete alanlara soralım, manşetlerde ne okuyorsunuz ? Hergün ne haberler oluyor? Pedofili vakaları?kadın cinayetleri?yolsuzluklar?ağaç katliamı?çatışmalar?terör?zam haberleri? kemer sıkma haberleri ? yeni uçak ve otomobil alımları? ...vs Halkın nabzı nasıl, huzurlular mı, mutlular mı, yarın ne olacak düşünüyorlar mı? Nasıl, bizi sorup duruyorlar mı? Kaç kişi kıskanıyor?

Bir Finlandiya'lı Türkiye'de çalışmak veya okumak veya çocuk okutmak için hayaller kuruyormudur?

Domates pahallıymış? Sanki biz burada domates suyu ile yıkanıyoruz.

turbo&quattro
22-10-2017, 17:52
Yaklasik 11 senedir Abd de yasiyorum, surekli TR ye gidip geliyorum. Her geldigimde daha bi yasanmaz, saygisiz, herseyin bir oncekine gore dahada pahali oldugu bir ulke goruyorum. Kazancimin oldukca iyi olmasina dolar harcamama ragmen xx bir urune ederinin oldukca fazlasini vermek koyuyor. Annemi markete goturuyorum klasik anne muhabbeti aman oglum parani cok harcama vs muhabbeti her istedigini almamasina ragmen harcanan 3xx tl, bir depo benzine verilen 2xx tl vs.... Ulke cok pahali hemde cok. Ozellikle son yillarda Abd cidden pahalilasti diyoruz ama Tr ye kiyasla bedavaya yasiyoruz.

EOZDAG
22-10-2017, 17:53

Devlet üretimi destekledi de biz mi üretmedik, ülkede inşaat sektörü destekleniyor haliyle herkeste ona yöneliyor.

Ayrıca ben yırtınmışım, kendimi parçalamışım, sermaye yapmışım, eee et üreteyim millete dağıtayım niye birlikte mi kazandık?

Bunu yapması gereken devlettir ucuz et yenecek madem onlar üretsin benden/bizden herşeyin vergisini alıyor, halka hizmeti ben/biz niye verelim.Devlet versin.

Yada ne iş yapıyorsunuz bilmiyorum lakin yazınıza bakınca 10bin ton üretim kolay görünüyor, siz üretin bizde halk olarak rahata huzura erelim herkes et yesin.

Kagan_KOÇAK
22-10-2017, 17:54
Kardeş sen hayvancılığı kolay birşey sanıyorsun galiba.
Kimse demiyor ki 10 bin ton et üreteyim demişsin et makinedemi üretiliyorda üretsin,fabrikada mal üretmiyorsun.
Hayvan alıp yetiştiriyorsun kaç sene emek veriyorsun ki para etsin.
Ayrıca o adamın ucuza vereyim hem hayvanın fiyatı düşsün hem etin demesi için ileriderecede gerizekalı olması lazım.Sen elindeki malın fiyatının düşüp,o maldan daha az para kazanmak ister misin ?
Etin pahalı olmasının sebebi yem fiyatının pahalı olmasıdır ve pis bir iş olmasıdır.
Kimse para kazandığı bir işi zararına yapmaz,yaparsa ahmaklıktır.
Adam asgari ücretle çalışır elini ota boka sürmez tertemiz pak bir şekilde 1400 tlsini koyar cebine belkide öyle mutludur.

kurtbil
22-10-2017, 17:57
"ya türkiye iyiymis aslinda" ? cok caba sarfettin mi bu anlami cikarmak icin? yazinin neresinden bu anlami cikardin?

Yok çok çaba sarfetmedim, en fazla senin ilk mesajındaki mantığı geliştirmen kadar zorladım kendimi. Kendi ülkenin para birimi ile viyanada yaşayıp, karşılaştırmaya bu şekilde yorum yaparsan söylediklerinin gideceği yer de en fazla o cümle olur.

ghibli06
22-10-2017, 17:57
tarım ürünlerinin ucuz olması mıdır kriter? 2 liraya domates yedik çok güzel de, bunu üreten çiftçi 2 liraya satabiliyor mu?benzin mazot gübre sigorta sulama suyu emek işçilik toplaması vs vs, 2 liraya domates yemek için benzinin 2 lira mazotun 1 lira olması lazım, bir depo benzin olmuş 350 tl, ayda 2-3 depo benzin kullananlar 'ama domates şu para, hıyar şu para, muz şu para' diyerek kıyaslama yapmıyor mu gerçekten hayret ediyorum... çiftçi ölmüş zaten hepsi batarsa biz de domatesi 2,5 eurodan yiyeceğiz Hollanda'dan ithal ederek haberiniz var mı?

muharrem7791
22-10-2017, 18:18
tarım ürünlerinin ucuz olması mıdır kriter? 2 liraya domates yedik çok güzel de, bunu üreten çiftçi 2 liraya satabiliyor mu?benzin mazot gübre sigorta sulama suyu emek işçilik toplaması vs vs, 2 liraya domates yemek için benzinin 2 lira mazotun 1 lira olması lazım, bir depo benzin olmuş 350 tl, ayda 2-3 depo benzin kullananlar 'ama domates şu para, hıyar şu para, muz şu para' diyerek kıyaslama yapmıyor mu gerçekten hayret ediyorum... çiftçi ölmüş zaten hepsi batarsa biz de domatesi 2,5 eurodan yiyeceğiz Hollanda'dan ithal ederek haberiniz var mı?

abi zaten tarım ürünleri dahil yurtdışından geliyor. ben bu sene kiraz sezonu hazırlığında çalışırken kullandığımız ilaçlar gübreler hep ithaldı.zaten çiftçi ne kazanıyorki kendini doyurabilsin.Kazananlar aracılar toptancılar hakaret etmiyorum ***** bizim aile tarafı toptancıdır asıl vurgunu onlar yapıyor devlet sadece seçim zamanında meseleye el atıyor seçim bitiyor hani çiftçiye tarıma destek

FeVıDun
22-10-2017, 18:20
Yaklasik 11 senedir Abd de yasiyorum, surekli TR ye gidip geliyorum. Her geldigimde daha bi yasanmaz, saygisiz, herseyin bir oncekine gore dahada pahali oldugu bir ulke goruyorum. Kazancimin oldukca iyi olmasina dolar harcamama ragmen xx bir urune ederinin oldukca fazlasini vermek koyuyor. Annemi markete goturuyorum klasik anne muhabbeti aman oglum parani cok harcama vs muhabbeti her istedigini almamasina ragmen harcanan 3xx tl, bir depo benzine verilen 2xx tl vs.... Ulke cok pahali hemde cok. Ozellikle son yillarda Abd cidden pahalilasti diyoruz ama Tr ye kiyasla bedavaya yasiyoruz.

Dediginizin her bir cumlesine harfine kadar katiliyorum.

ghibli06
22-10-2017, 18:27
abi zaten tarım ürünleri dahil yurtdışından geliyor. ben bu sene kiraz sezonu hazırlığında çalışırken kullandığımız ilaçlar gübreler hep ithaldı.zaten çiftçi ne kazanıyorki kendini doyurabilsin.Kazananlar aracılar toptancılar hakaret etmiyorum ***** bizim aile tarafı toptancıdır asıl vurgunu onlar yapıyor devlet sadece seçim zamanında meseleye el atıyor seçim bitiyor hani çiftçiye tarıma destek

Ailem muz üreticisi, bu sene Anamur muzunu 1,5 liradan zor sattılar seradan, kime faydası var şimdi hadi 1 liradan yesin herkes? çözüm mü? mazota benzine ÖTV ye KDV ye senede 20 bin lira veriyor sıradan vatandaş, o para cebinde kalacak ki en lezzetli sebzeyi meyveyi yerken 1-2 liranın hesabını yapmasın...

muharrem7791
22-10-2017, 19:16
Ailem muz üreticisi, bu sene Anamur muzunu 1,5 liradan zor sattılar seradan, kime faydası var şimdi hadi 1 liradan yesin herkes? çözüm mü? mazota benzine ÖTV ye KDV ye senede 20 bin lira veriyor sıradan vatandaş, o para cebinde kalacak ki en lezzetli sebzeyi meyveyi yerken 1-2 liranın hesabını yapmasın...

Doğrudur abi ne diyim. bizde kemalpaşa kiraz zeytin üreticisiyiz.Biz toptancının belirlediği fiyata satıyoruz bugün 10 tl ise yarın 7 tl. benide zorluyorlar gel besicilik yapalım diye? henüz işten anlamadığım için ne diyeceğimi bilemiyorum?

kunteper
22-10-2017, 19:26
Önümüzdeki ay hollandaya taşınıyorum kısmetse. Benim en çok para harcadığım kalemlerde hollanda daha ucuz.

muharrem7791
22-10-2017, 19:44
Önümüzdeki ay hollandaya taşınıyorum kısmetse. Benim en çok para harcadığım kalemlerde hollanda daha ucuz.

Hayırlısı olsun. nasıl oldu taşınma süreciniz? iş eğitim okul evlilik?

blow07
22-10-2017, 19:53

Az önce migrostan aldım. Kosta Rika dan ithal muz kilosu 6.5 TL den

kunteper
22-10-2017, 20:11
Hayırlısı olsun. nasıl oldu taşınma süreciniz? iş eğitim okul evlilik?

Teşekkürler, iş için gidiyorum, Hollandadaki nitelikli göçmen programı ile ( Devlet vergi vs indirimi yapıyor, şirketler için avantajlı oluyor).
İş ayarlandıktan sonra 3-4 haftalık bir süreç oluyor. Çevremde şu sıralar çok fazla kişi var bu şekilde giden.

said_
22-10-2017, 21:17
6 sene Amerikada Connecticut eyaletinde yaşadım.

pahalı bir eyalettir. Okuldan sonra malesef vize ve statü durumundan dolayı düzgün bir iş bulamadım. türkiye ile ticaret yapan birisinin yanında başladım.

akşamları 1-2 saat mesaiye kalarak 2200-2300 dolar arası kazanabiliyordum. Kesinlikle çok daha yüksek standartlarda yaşanabiliyor.

yüksek standartlardan kastım daha büyük ev daha güzel lüks araba daha pahalı kıyafetler değil.

işe gidip gelirken gerilmiyorsunuz, acaba bugün ne tarz bir manyak ile yolda karşılaşıcam diye bir derdiniz yok. kimse sizi kazıklamaya çalışmıyor. Evin kapısını bile kilitlemeye gerek duymuyordum.

şuan Türkiyedeyim. 2 sene oldu yaptığım işi seviyorum. kazancım fena değil. kadıköy göztepede ev tuttum. iyi bir semt ama alarmlı kilit göbeği aldım, 3.kattaki daireye
kapısına alarm taktırmayı planlıyorum. neden sizce? çünkü burası Türkiye.

Arabayı bırak kilitlemeyi, içinde en ufak bir paket bırakmıyoruz aman camı kırmasınlar diye.

kısacası neyi kaç paraya aldığımızdan çok nasıl yaşadığımız önemli bana göre. Bugün Türkiyede çok ciddi para kazanıp sürekli bu stressleri yaşamak?

imprezaWRC
22-10-2017, 21:27
Teşekkürler, iş için gidiyorum, Hollandadaki nitelikli göçmen programı ile ( Devlet vergi vs indirimi yapıyor, şirketler için avantajlı oluyor).
İş ayarlandıktan sonra 3-4 haftalık bir süreç oluyor. Çevremde şu sıralar çok fazla kişi var bu şekilde giden.

Yolun açık olsun, artık gıdayı yerinden yersin :)

GokhanRS
22-10-2017, 21:55
Türkiye'de etin ucuz olması imkansız. Çünkü etimiz helal sertifikalı :)

Hemen yanlış anlayıp atar gider yapacak arkadaşlar önce okuyun araştırın ve yaptığım ironiyi anlayın önce. Sonra komik duruma düşmeyelim birlikte :)

Türkiye 8 milyon pasaporta sahip, yani ülkenin sadece %10u yurtdışı görmüş olma ihtimaline sahip, ancak Avrupa Amerika hakkında bana bilgi sahibi değilim diyen 1 Türk gösterin?

Redfish16V
22-10-2017, 22:03
ekonomi kıyaslamaya gelene kadar zihniyet kıyaslaması yapmak lazım..Nereden tutarsanız tutun bu ülkenin zihniyetden ekonomisine kültürüne kadar avrupa abd hatta afrika ülkeleri dahil kıyas yapamazsınız.çünkü yok..zihniyet karıştı gitti bizim gibi belli kitle var az çok bizide dinleyen tutan önem veren yok çoğunluk bulanık zihniyetli çünkü.Ekonomi desen üretim yok hep giren var ama çıkan yok..sıcak para yok..kültür desen yokun yoku..bugün okullarda öğretilen eğitimden aile kültürüne kadar her şey erozyana uğramış durumda.Bu devleti kim nasıl kurdu bu ırk nasıl bir ırk bizim özümüz nedir bilen yok..belki kendim bile bi yerde tıkanırım neden çünkü eğitim yoktu yok..10 tane öğretmenim değişti benim okulda sıanv sistemi desen tam örümcek ağı.. kısacası kendi kendini ne kadar yetiştirdin o kadarsın bu ülkede ekstrra haklarını,hatta kendi hakkettiğin haklarını kullanamıyorsun 2-0 3-0 yenik başlıyorsun bi kere.bişeye emek veriyorsun çalışıyorsun ama sonunu göremiyorsun..torpilden siyasetine hak yenmesine kadar bütün elementler karanlık yapıyor önünü.şevkin kırılıyor sonra başlıyorsun sövmeye.. Böyle dedim diye beğenemzsen git diyen çıkacaktır.İyi de ben Türk olmaktan utanmıyorum Türkiye'de yaşamaktan utanıyorum.Bu devletde şu an yer alıyorsam eleştirme hakkımı kullanayım bari.. Ama bugün imkanım olsa kendim imkan yaratırsam durmam zaten devletimiz vb olayını geçmek lazım..benim devletim beni saymıyor değer vermiyor.. ironi ülkeyiz net.

zgnn
22-10-2017, 23:51
Daha gecen cin komunist partisinin kurultayi vardi, cbaskani xijinping projlerini anlatirken uzun sureli projelerinden bahsediyordu. 2020'ye kadar yoksullugu bitirecez diyordu. 2050'ye kadar sosyalizm'e gecis olacak diyordu. ve bunlari aciklarken soyledigi seylerin altyapisi, projeleri hazirdi. Adamlar soyluyor ve yapiyor.

Bizim devlet adamlarinin kurultay konusmalarina, secim vaatlerine bakiyoruz; Mazot su kadar olacak, asgari ucret bu kadar olacak, 3150 km yol yaptik.. vs nedir bu Allah askina? 2023'te Turkiye ucacak diyolar, Nasil ucacak kardesim? Proje yok bisi yok laf var icraat yok. Uzuluyorum gercekten insanlari bu denli mal yerine koymalarina. Dunya'nin o kadar gerisindeyiz ki, yasantimizdan, harcadigimiz paradan, dusunce yapimizdan herseyimizle eksigiz, cahil birakilmisiz.

Istedigimiz kadar kiyaslama yapalim bu ulkenin basina gercekten halkini, vatanini, bayragini seven egitimli, isinde uzman biri gelmedigi muddetce, vergi artar guncelleme diye yutturmaya calisirlar. Lise giris sinavini kaldirirlar, daha iyi bir projemiz var derler ortada hicbirsey yoktur. Bugun bi derbi keyfimiz vardi, hakem mac izletmedi, yabanci siniri derler yatan turk topculara bedavadan para kazandirirlar. Sizce neden hic bir alanda iyi degiliz?

AşkınS.
23-10-2017, 01:42
Gelişiyoruz beylerr
Bakmayın siz petrolden deli gibi vergi aldıklarına
Ya da araba alırken 2 tane de devlete aldığımıza,devlet bu sonuçta onlar da insan çok çalışıyorlar
Ha birde güneydoğunun az altında petrol var,ne hikmetse jeolojik zamanlarda bir sıkıntı olmuş ve bize gelmemiş :( yoksa çıkarır petrolü ucuza kullanırdık reis kızar yanii
E hayvanlar? Yerliler kurbana saklasın hayvanları diye angus ithal ettik herkes et yesin diye hemde ucuz yahu kg 40 tl.
Esnaf adama bağkur,elektrik,su,vergiler,cezalar vs derken fazla muhabbet edemiyoruz ama iyidir esnaflarımız
Herşey 4 4lük,memlekette sorun yok siz kendinize bakın,kıskanmayın lütfen

Gta1994
23-10-2017, 06:03
yazmayayım dedim ama ; 3 seneye yakın endonezya'da kaldım . dilini öğrendim , evlendim vs. vs.
kusana kadar deniz ürünleri , tavuk ve kırmızı et yemenin maliyeti istanbulda nedir sizce ?
endonezyada günlük 100.000 rupiah karşılığı bunları tüketiyordum . içecek vs yanında herşey dahil tek kişi için 3 öğün maliyeti.. 100.000 rupiah = 7,5 dolar = 27 türk lirası

aylık toplam masrafım semarang için =

günde bir paket sigara = 18.000 rupiah / 1.33 dolar / 147 türk lirası - aylık
ortalama ev aylık bekar = 1.250.000 rupiah / 92 dolar / 339 türk lirası - aylık
ortalama ev aylık evli = 750.000 rupiah / 55 dolar / 202 türk lirası - aylık
günde 3 öğün yemek = 100.000 rupiah / 7.4 dolar / 810 türk lirası - aylık
sosyal aktivite aylık = 300.000 rupiah / 22 dolar / 81 türk lirası - aylık
(faturaları es geçiyorum gülünç rakamlar çünkü. yinede yazalım elektrik , su , telefon internet 100.000 civarı )
aylık toplam gider = bekar için bir erkek / kadın için ortalama aylık gider 1377 lira / 373 dolar / 5.000.000 rupiah
(çünkü evlenene kadar bekardım ve evlenince geri döndüm.)

ev link : Rumah kos untuk keluarga kecil - Semarang Kota - Rumah (http://olx.co.id/iklan/rumah-kos-untuk-keluarga-kecil-IDr4pYk.html#e7c7887a6f)

ortalama üniversite mezunu bir endonezyalının geliri = 6.000.000 rupiah civarı

bu veriler çoğu kimsenin küçümseyebiliceği endonezya'nın bana sundukları .
ya cennet türkiye ?

turbo&quattro
23-10-2017, 06:43
Baltimore un en prestijli otelllerinden birinde barmenlik yapiyorum yillik kazancim $70k civari haftada genelde 4 gun calisarak ve yilda en az 4 kere en azi 10gunluk tatil yaparak buna Tr ye gelisler dahil.

Z4 umu iki ay once $13.5k aldim, full kaskom aylik $77, vergi sifir .
Gunluk aracim nissan altima coupe. Kaskosu aylik $70 galiba vergisi sifir.
Cep tel faturam iki kisi $140
Ev kendimizin ama ev internet, elektrik, klima & isinma vs toplami aylik $100 den fzla degil.
Aylik benzin masrafim en az 5 depo $150 civari.
Saglik sigortam icin haftaligimdan $18 kesiliyor.
Yilda maasimdan toplamda $15k kadar vergi veriyorum.
Mutfak mwsrafimiz aylik $150den fazla degildir diye tahmin ediyorum, arkadaslarimizi yemege aldigimiz haftalar haric.

Aklima su an icin gelenler bunlar :)

muharrem7791
23-10-2017, 07:28
yazmayayım dedim ama ; 3 seneye yakın endonezya'da kaldım . dilini öğrendim , evlendim vs. vs.
kusana kadar deniz ürünleri , tavuk ve kırmızı et yemenin maliyeti istanbulda nedir sizce ?
endonezyada günlük 100.000 rupiah karşılığı bunları tüketiyordum . içecek vs yanında herşey dahil tek kişi için 3 öğün maliyeti.. 100.000 rupiah = 7,5 dolar = 27 türk lirası

aylık toplam masrafım semarang için =

günde bir paket sigara = 18.000 rupiah / 1.33 dolar / 147 türk lirası - aylık
ortalama ev aylık bekar = 1.250.000 rupiah / 92 dolar / 339 türk lirası - aylık
ortalama ev aylık evli = 750.000 rupiah / 55 dolar / 202 türk lirası - aylık
günde 3 öğün yemek = 100.000 rupiah / 7.4 dolar / 810 türk lirası - aylık
sosyal aktivite aylık = 300.000 rupiah / 22 dolar / 81 türk lirası - aylık
(faturaları es geçiyorum gülünç rakamlar çünkü. yinede yazalım elektrik , su , telefon internet 100.000 civarı )
aylık toplam gider = bekar için bir erkek / kadın için ortalama aylık gider 1377 lira / 373 dolar / 5.000.000 rupiah
(çünkü evlenene kadar bekardım ve evlenince geri döndüm.)

ev link : Rumah kos untuk keluarga kecil - Semarang Kota - Rumah (http://olx.co.id/iklan/rumah-kos-untuk-keluarga-kecil-IDr4pYk.html#e7c7887a6f)

ortalama üniversite mezunu bir endonezyalının geliri = 6.000.000 rupiah civarı

bu veriler çoğu kimsenin küçümseyebiliceği endonezya'nın bana sundukları .
ya cennet türkiye ?

Ya güzel kardeşim türkiyenin neresi cennet çözemedim ben bu işi?Herhalde 30 40 sene öncesinin türkiyesi ile karıştırıyorsun? şuanda her tarafta çarpık kentleşme inanılmaz kentsel dönüşüm var. Yeşillik nerede orada beton dikiliyor. Ben ankara etlikte oturuyorum son devresini gördüm çocukluğumda yeşillikti 23 yıldır 25 30 sene önce bağevleri yeşilliğiyle havasıyla ünlüydü şimdi yeller esiyor.

mechanic
23-10-2017, 08:01
Ya güzel kardeşim türkiyenin neresi cennet çözemedim ben bu işi?Herhalde 30 40 sene öncesinin türkiyesi ile karıştırıyorsun? şuanda her tarafta çarpık kentleşme inanılmaz kentsel dönüşüm var. Yeşillik nerede orada beton dikiliyor. Ben ankara etlikte oturuyorum son devresini gördüm çocukluğumda yeşillikti 23 yıldır 25 30 sene önce bağevleri yeşilliğiyle havasıyla ünlüydü şimdi yeller esiyor.

adam kinaye yapmis ayni seyden bahsediyorsunuz muharrem7791 Gta1994

Evrenoz
23-10-2017, 08:30

adam endonezyanın bile Türkiye'den daha iyi şartlara sahip olduğunu yazıp sonrasında "ya cennet denen Türkiye'de durum nasıl" diye sormuş
Türkiye'ye cennet dememiş..

M_PROJECT
23-10-2017, 09:16
Türkiye'de etin ucuz olması imkansız. Çünkü etimiz helal sertifikalı :)

Hemen yanlış anlayıp atar gider yapacak arkadaşlar önce okuyun araştırın ve yaptığım ironiyi anlayın önce. Sonra komik duruma düşmeyelim birlikte :)

Türkiye 8 milyon pasaporta sahip, yani ülkenin sadece %10u yurtdışı görmüş olma ihtimaline sahip, ancak Avrupa Amerika hakkında bana bilgi sahibi değilim diyen 1 Türk gösterin?

Butun olay aslinda burda yatiyor , her boku en iyi biz biliriz . Koru korune birseylerin pesinden gidip en iyisi oldugunu savunuruz . Bizim bindigimi , kullandigimiz , yasadigimiz , aldigimiz hersey en iyisidir vsvsv

Sadık Özyer
23-10-2017, 09:43
Kardeş sen hayvancılığı kolay birşey sanıyorsun galiba.
Kimse demiyor ki 10 bin ton et üreteyim demişsin et makinedemi üretiliyorda üretsin,fabrikada mal üretmiyorsun.
Hayvan alıp yetiştiriyorsun kaç sene emek veriyorsun ki para etsin.
Ayrıca o adamın ucuza vereyim hem hayvanın fiyatı düşsün hem etin demesi için ileriderecede gerizekalı olması lazım.Sen elindeki malın fiyatının düşüp,o maldan daha az para kazanmak ister misin ?
Etin pahalı olmasının sebebi yem fiyatının pahalı olmasıdır ve pis bir iş olmasıdır.
Kimse para kazandığı bir işi zararına yapmaz,yaparsa ahmaklıktır.
Adam asgari ücretle çalışır elini ota boka sürmez tertemiz pak bir şekilde 1400 tlsini koyar cebine belkide öyle mutludur.
Sen beni yanlis anladin , yan urunlerinde fiyatini dusuruceksin ..

ghibli06
23-10-2017, 09:49
Butun olay aslinda burda yatiyor , her boku en iyi biz biliriz . Koru korune birseylerin pesinden gidip en iyisi oldugunu savunuruz . Bizim bindigimi , kullandigimiz , yasadigimiz , aldigimiz hersey en iyisidir vsvsv

sadece dizi ve film seyrederek yabancı ülkeleri yorumlayabilme kapasitemiz var daha ne olsun...

rebelh
23-10-2017, 09:59
burada kıyaslanması gerek en önemli kalem alım gücü
kimin kaç saat çalışarak kaç baz para kazanadığı ve o parayla temel veya keyfi nereye ne kadar harcadığı
alım gücüne girdiğimiz zaman ne kadar fakir bir ülke olduğumuz ortaya çıkıyor

Dragger
23-10-2017, 10:15
Vallahi yaşanacak birşeyi kalmadı bu ülkenin...

mimarsertac
23-10-2017, 13:15
9 aydir Dubai`deyim. Turkiye`de aldigim maasin yaklasik 4 katini aliyorum. Su an tl ve aed es deger. Yani rakamlari tl dusunebilirsiniz.

Ev kirasi min 3.000 studyo daire ve merkeze uzak. 2 oda ve guzel yerde olsun derseniz 10.000e kadar gidiyor aylik. En buyuk gider ev kirasi burada ama maasla karsilastirinca Istanbul`a denk gibi oluyor.

Araba fiyatlari komedi. 5 yasini gecen arabanin bir degeri kalmiyor. Mesela Hummer H3 icin 20.000den fazla verene keriz derler. Japonya`dan 2.el gelen 2006 Mercedes E500 AMG vardi gecen 24.000. Vergi yok benzin an itibari ile 2aed(cok zamlandi son bir kac ayda).

Market semtine gore rakamlar cok degisken ama et baya uygun geliyor bana. 12tlye 200gr pastirma aliyorum 10tlye 2 parca ince biftek aliyorum. Sebzeler biraz daha pahali cok da abarti degil.

Restoranlar derseniz guzel bir restoranda iskender 85aed, disarida shawarma dedikleri bizim durum donere benzeyen yemek 15aed falan ama ici baya dolu dolu et beni fazla fazla doyuruyor. Cheesecake factory`de cheesecake 30aed civari yanina liminata istersen o da 24 aed sanirim.

En guzeli 0 korku, 0 gerginlik. Kavga cikaran aninda sinir disi. Polisi ara aninda gelir aninda yardimci olur. Mesela koltuk kumaslarinin cekmesine sebep olan kuru temizlemeciyle sorununu bile polise anlatirsin cozer. Cuzdanini, telefonunu cafede masaya birak git 2 saat sonra gel ayni koydugun yerden al. Trafik kurallari uygulaniyor deli cezalar var o gordugunuz ferrariler falan 120 ile gidiyor. Sokakta koseden donerken drift yapayim falan yok adamin aklini alirlar.

GokhanRS
23-10-2017, 22:11
İki kere geldim dubaiye, MC Donald's di galiba fiyatları tr ile hemen hemen yakındı ama hamburgeri buranın iki katı gibiydi resmen :) bu et neden bitek bizde pahalı anlamıyorum.

Sonunda ben girecem hayvancılık işine :)

korki
24-10-2017, 11:12
Yaklaşık 15 ülkede bulunmuşumdur kısa süreli olarak. Bunların içinde 3.sınıf Dünya ülkesi de vardı, ABD, Avrupa ülkeleri gibi güçlü devletlerde vardı. Gelir gider tablosundan ziyade; gittiğim ülkelerdeki gelişmişlik seviyesi, vatandaşına vermiş olduğu değer, hizmet ve devletin vatandaşına gösterdiği saygıyla ölçüldüğünü gördüm. İnsanlarda kendi aralarında o saygıyı koruduklarını gözlemledim. Aynı meslek grubumdan portekiz, ingiliz , fransız vs. olanı ile iş gereği birlikte çalıştığımız zamanlarda oldu. Son yıllarda özellikle Avrupa'da iş fırsatlarının eskiye göre azaldığını söylediler. İş var mı diye sorunca :) Ülkemizdeki fiyatlardan özellikle araç ve ev kalemi olarak bahsedilince; benzer meslek gurubu çalışanların ülkemizdeki maaşlarını söyleyince suratlarını görmenizi isterdim. Özellikle son yıllarda bildiğin Orta doğu ülkesiyiz. Bu ülkeyi hangi ülke ile kıyaslayacaksınız? Benim en çok garibime giden olay ise; Gana'da 1 dolarınızı almak için 5 takla atan;Amerikalı,İngiliz tarafından günlüğü 5-10 dolara kölelik yöntemi ile çalıştırılan adamın bile sömürüldüğünün bilincinde olması.

YUNUS
24-10-2017, 11:25
anne babayı 1 aylığına ingiltereye akrabaya göndermiştim, dün geldiler bizimkilerin bildiğin ufku açılmış. rahat 20 sene fazla yaşarım orda diyolar.
Sağlık hizmetleri biraz uçuk sadece. adamlar hasta olmadığı içindir belki de hastanede insan yok. 1 çürük diş 1500 pound falan. sebze et'den pahalı iklimden dolayı o da normal.

mimarsertac
24-10-2017, 11:37
Sunu da ekleyeyim suraya https://www.happy.ae/en . Mutluluk bakanligi var yahu burada. Adamlarin isi burada yasayanlarin keyfini arttirmak. Boyle bir seyin kenardan koseden benzerini Turkiye`de gormek mumkun mu? Dun gittim Turk ehliyetimi UAE ehliyetine cevirdim toplam harcadigim zaman 15dk oyle bu gun gel yarin git yok. Evraklarina bakiyor tamamsa sizi biraz bekleticez diyor. 5dk sonra bir hanimefendi elinde ehliyetle geliyor buyrun beyefendi diye.

Gta1994
28-10-2017, 02:14
adam endonezyanın bile Türkiye'den daha iyi şartlara sahip olduğunu yazıp sonrasında "ya cennet denen Türkiye'de durum nasıl" diye sormuş
Türkiye'ye cennet dememiş..

yanlış anlamayın endonezya'da çok matah bir yer değil .
350 milyon nüfuslü bir yer burası .

yazdıklarım cidden yüreğime iniyor ,
Gazi Atatürk'ün , şehit dedemizin kanıyla kurduğu ülkenin ucuz oyunlarla bu hale gelmesi acı .

doğduğumuz , büyüdüğümüz inanın çok sevdiğim ülkenin yani türkiyenin hali vahim .
durumun ciddiyetini kavrayamıyoruz , nasıl izah edebilirim ki ? var mı ölünce geri gelen ? geceleri hanginizin uykuları kaçıyor ?
hepimiz olmasada çoğunluk çocuk sahibi . ya bir sabah uyanınca kendimiz için çocuklarımız için geriye bir ülke kalmamışsa ?

Yiğit G.
28-10-2017, 06:01
Abi bu kıyaslamalar böyle yapılmaz.. Arkadaş diyor patates burada 3 euro orada 4 lira.. Yani 12 TL burada , tr de daha ucuz.. HAYIR ABİCİM.. Patates orada bize 3 euro... SİZE ORADA PATATES 3 BİRİM.Sen orada asgari 3000 birim alıyorsun patatese 3 birim veriyorsun.. Biz burada asgari 1400 birim alıyoruz patatese 4 birim veriyoruz.Böyle hesaplayacaksın... Şu artık yurtdısında satılan ürünleri tr ye çevirip kıyaslamayın.. Adam avusturyada tl olarak mı alıyor ki maaşını tr ye çeviriyorsunuz..

streetracer_nos
28-10-2017, 08:24
Sunu da ekleyeyim suraya https://www.happy.ae/en . Mutluluk bakanligi var yahu burada. Adamlarin isi burada yasayanlarin keyfini arttirmak. Boyle bir seyin kenardan koseden benzerini Turkiye`de gormek mumkun mu?

Ahahah böyle bi bakanlık Türkiye' de olsa istekleri düşünüp kendi kendime gülümsedim

lnd_samet
28-10-2017, 18:35
canım sıkıldı okuyunca şu başlığı.
efkarlandım.
akşam içeyim dedim.
70 lik votka 70 tl amk!

ckrc
28-10-2017, 19:42
Sunu da ekleyeyim suraya https://www.happy.ae/en . Mutluluk bakanligi var yahu burada. Adamlarin isi burada yasayanlarin keyfini arttirmak. Boyle bir seyin kenardan koseden benzerini Turkiye`de gormek mumkun mu? Dun gittim Turk ehliyetimi UAE ehliyetine cevirdim toplam harcadigim zaman 15dk oyle bu gun gel yarin git yok. Evraklarina bakiyor tamamsa sizi biraz bekleticez diyor. 5dk sonra bir hanimefendi elinde ehliyetle geliyor buyrun beyefendi diye.

Hangi projeyle oradasiniz? Mimar oldugunuz icin, insaat projesi ile orada oldugunuzu varsayarak sordum.Degil ise, mudek akredite diplomanin gecerliligi var mi?

RCkid
28-10-2017, 19:53
Cost Of Living Comparison (https://www.numbeo.com/cost-of-living/comparison.jsp)

Karşılaştırma yapmak isteyenler için

220T
28-10-2017, 19:59
"Elmayla armut bir arada olmaz." örneği bunun içinniş demek ki. :)

mimarsertac
29-10-2017, 06:40
Hangi projeyle oradasiniz? Mimar oldugunuz icin, insaat projesi ile orada oldugunuzu varsayarak sordum.Degil ise, mudek akredite diplomanin gecerliligi var mi?

Turk firmasinda calismiyorum, Suudi bir firmadayim, proje bazli gelmedim kaliciyim burada. Proje Sharjah Amerikan Universitesi simdilik. Turk diplomalari gecerli benim firmam sadece diploma fotokopisini aldi benden ama bazi firmalar yeminli tercumanda cevrilmis halini Turkiye`de konsolosluga onaylatip gelmeni istiyorlar.

ottoman32
29-10-2017, 07:49
Turk firmasinda calismiyorum, Suudi bir firmadayim, proje bazli gelmedim kaliciyim burada. Proje Sharjah Amerikan Universitesi simdilik. Turk diplomalari gecerli benim firmam sadece diploma fotokopisini aldi benden ama bazi firmalar yeminli tercumanda cevrilmis halini Turkiye`de konsolosluga onaylatip gelmeni istiyorlar.

Psikolojik Danışman'a da iş var mıdır? :)

SinanAdalı
29-10-2017, 09:25
Şu market alışverişini ve otomobilin masraf kalemlerini kıyaslamayı bitirdikten sonra önce eğitimi kıyaslayın. Eğitim kıyaslaması ve masrafları bittikten sonra, kadınnlara özellikle doğum yapacak kadınlara gelin, çocuk yardımına gelin, kadının çocuğuna ne kadar bakabildiğine gelin, erkekler için de doğum için ekstra izin var mı ona gelin.

Sonra, sanayiye, bilime, tekonolojiye, ilime gelin.

Sonra şehirde rantsal pardon kentsel dönüşüm var mı varsa bunu ilkokul mezunu müteahhitlerde yapabiliyor mu ona gelin. Sonra, asfalt kalitesine gelin. Kaldırım yüksekliklerine gelin. Engellilere verilen öneme gelin. Kazılıp kazılıp kapatılmayan çukurlara gelin. Şehirleşme çarpık mı değil mi ona gelin. Alt yapı ağı nasıl ona gelin. Ulaşım ağına gelin.

Minibüs caddesi, minibüs var mı ona gelin. Katil gibi kullanan özel halk otobüsü şoförleri var mı ona gelin. Trafik nasıl ona gelin. Köprüden, tünelden geçme bedeli nedir, devlet garantisi var mı yok mu ona gelin.

Şehir hastaneleri şehrin dışında mı ona gelin. Hastaneler içinde ne kadar sıra bekleniyor ona gelin. Hastaneler için hasta garantisi var mı yok mu ona gelin.

Heryerde cami/kilise var mı. Kilise hatipler var mı?

Ne kadar vergi veriyorsunuz, nelere vergi ödüyorsunuz onlara gelin. Mesela ötv var mı yok mu ona gelin. Internet için ne ödüyorsunuz, internet hızınız nedir ona gelin. Telefonlar ne kadar ona gelin. Kışlık kıyafete ne ödüyorsunuz ona gelin.

Öyle domatesle, etle edebiyat yapmayın.

imzamı atarım altına. Ağzına sağlık ağabey..

imprezaWRC
29-10-2017, 10:54

Aaa mis gibi İstanbul varken ne işin var Dubai'lerde falan. İbb gururla her yere 18 adet psikolojik danışmanlık merkezi açtığının afişlerini asmış. Nasıl da gurur duyulası birşey ama, kimbilir toplamda kaç tane danışmanlık merkezi var. Nasıl insanların sağlıkları bozulduysa artık...
Bu kafayla gidersek zaten seneye 36 tane daha merkez yaparlar, yanına da madde bağımlılığı tedavi merkezleri eklerler. Çok sağlıklıyız, tamda herkesin kıskandığı bir yerde yaşıyoruz, özellikle Finliler bizi çok kıskanıyor, hasetlerinden çatlıyorlar.

ottoman32
29-10-2017, 11:10
Aaa mis gibi İstanbul varken ne işin var Dubai'lerde falan. İbb gururla her yere 18 adet psikolojik danışmanlık merkezi açtığının afişlerini asmış. Nasıl da gurur duyulası birşey ama, kimbilir toplamda kaç tane danışmanlık merkezi var. Nasıl insanların sağlıkları bozulduysa artık...
Bu kafayla gidersek zaten seneye 36 tane daha merkez yaparlar, yanına da madde bağımlılığı tedavi merkezleri eklerler. Çok sağlıklıyız, tamda herkesin kıskandığı bir yerde yaşıyoruz, özellikle Finliler bizi çok kıskanıyor, hasetlerinden çatlıyorlar.

Bildiğin gibi değil abi doldurdular felsefeden devşirme insanları ellerine 1400 lira maaş, okulu bitirdik askere gittik geldik kpss'ye kadar boş durmayayım dersane de falan çalışayım dedim adam 1000 tl veriyor beğenmez isen adam çok diyor sonuç olarak kaldık böyle ortada bekliyoruz bakalım. bi ara gemicilik konusu falan da açmıştım, rüzgarsız gemi gibiyim durumlar çok vahim.

imprezaWRC
29-10-2017, 12:48
Bildiğin gibi değil abi doldurdular felsefeden devşirme insanları ellerine 1400 lira maaş, okulu bitirdik askere gittik geldik kpss'ye kadar boş durmayayım dersane de falan çalışayım dedim adam 1000 tl veriyor beğenmez isen adam çok diyor sonuç olarak kaldık böyle ortada bekliyoruz bakalım. bi ara gemicilik konusu falan da açmıştım, rüzgarsız gemi gibiyim durumlar çok vahim.

Yok artık, nasıl rakamlar onlar ya. Umarım tez zamanda gönlüne göre ve maaşı tatmin edici bir iş bulursun :(

ottoman32
29-10-2017, 13:11
Yok artık, nasıl rakamlar onlar ya. Umarım tez zamanda gönlüne göre ve maaşı tatmin edici bir iş bulursun :(

Teşekkür ettim abi

Onurkk06
29-10-2017, 13:20

Bende etlikte oturuyordum 20 sene öncesinden etliğin tek farkı 3-5 kahveci açıldı onun harici hiçbir gelişme yok önceden sokakları güzeldi şimdi oda yok

2jz
29-10-2017, 13:43
Memlekette bir çok insan asgari ücretin altına sigortasız çalışmaya razı ediliyor.

Mesela bunun en büyük örneği yüce devletimiz. Ücretli öğretmen diye bir şey var bu ülkede. Bu yıl sayıları 80 binden 100 bin civarına çıkacak dedi bakan. Devlet kendi eliyle asgari ücretin yarısına öğretmenlik yaptırıyor. Sigortalarını eksik yatırıyor. Bu adamların üniversite mezunu öğretmen.

Kreşler, anaokulları, özel sağlık kurumları, etüt merkezleri, dershaneler... buralarda ön lisans ve lisans mezunları 800-1000 liraya sigortasız çalışmaya zorlanıyor.

Özellikle tekstil, temizlik ve gıda sektöründe büyük çoğunluğu sigortasız çalışan kadın işçiler.

Ağır işlerde 1000 liraya sigortasız çalışan işçiler.

Suriyeden gelen nitelikli iş gücü olan bir çok insan var. Patronlar suriyeli bir mühendisi 1000-1200 liraya sigortasız çalıştırıyor. Türk bir mühendise ödeyeceği en düşük rakam 2-2,5 arası. Haliyle bizim vatandaşımızda el mecbur asgari ücrete mühendislik hizmeti veriyor.

Bu ülkede çocuk işçileri kimse konuşmuyor. Ne biz konuşuyoruz, ne devlet konuşuyor, ne diyanet ne hocalar konuşuyor. He gerçi hocaların tek işi kadınların kılık kıyafeti.

Ülkemizde yılda kaç tane kadın cinayeti oluyor? Geçen yıl iskandinav ülkelerinde kadın cinayeti sayısı "1" di.

Eğitim sitemi son 15 yılda kaç defa değişti? 15'den fazla. Öğrenciler 7 ay sonra gireceği sınavın nasıl olduğunu bilmiyor. Hoş bakanında haberi yok ki :)

Ben geçen yıl doktoraya başlamıştım. 5 kişiden 1 arkadaş hocanın asistanıydı. Kalan 4 kişiden ben kendi işimi yapıyordum, 3 arkadaş mağazalarda part-time çalışıyorlardı. Sonrasında ben dahil 3 kişi bırakmak zorunda kaldık. Okumak isteyende bir şekilde vaz geçiriliyor.

Biz neyi Ab ile kıyaslıyoruz anlayamadım?

İnsanca yaşama insan hayatına verilen değer "sıfır". Bırak insanı sokaktaki kimseye zararı olmayan kediyi köpeği tekmeliyor bizim insanımız.

Eğitimde yerlerdeyiz.

Bir şekilde eğitim alanın kafasına vurup sesini kesiyoruz.

Uğuşturucu kaynaklı ölümlerde Avrupa'da 1 numarayız

Kadın cinayetlerinde 1 numarayız

Enflasyonda Avrupa'da 1 numarayız

Çocuk istismarında, çocuk evliliklerinde, çocuk p.rnosunda, pedofilide, aile içi şiddette ve istismarda Dünyada ilk 5 teyiz

Aşırı antibiyotik kullanımında 1 numarayız. 20 yıl sonra geri dönülemeyecek bir yanlış yaptığımızı farketmiş olacağız ama iş işten geçmiş olacak.

Rant desen bizde, çarpık yapılaşma bizde.

Gelişmiş ülkelerin 20'de 1'i kadar et tüketiyoruz. İsraf desen yine bizde.

mimarsertac
29-10-2017, 13:55

Valla bildigim bir sektor degil ama bu yaziyi gordum bu gun niyetin varsa okumani tavsiye ederim. katar - #71239153 - ekşi sozluk (https://eksisozluk.com/entry/71239153)

Mutlu Değerli
29-10-2017, 13:59
Eskiden meydanlarda şu kadar yol yaptık, hastane yaptık, borcları ödedik diyebiliyolardı artık onuda diyemiyolar. Varsa yoksa başkanlıkla oyalanıyor medya.

Darbeden sonra ciddi düşüş başladı ve önünüde kesemiyorlar vatandaşa sardılar.

Çok birşey demeye gerek yok zaten yaşayarak görüyoruz bazı şeyleri. Allah hayretsin sonumuzu

TaxiDriver
29-10-2017, 14:02
izlanda'da marketten uzun somun ekmege 16.5 TL verdim bi onu yazdım bi de Helsinki de merkezde 2 hamburger menüye 55 euro

imprezaWRC
29-10-2017, 14:21
izlanda'da marketten uzun somun ekmege 16.5 TL verdim bi onu yazdım bi de Helsinki de merkezde 2 hamburger menüye 55 euro

İzlanda'da TL ödenebiliyor mu? Oralarda yaşıyorsan o paralar mantıklı hatta bence az bile. Ama buradan tatil için gidersen haliyle pahallı gelecektir.

kurtbil
29-10-2017, 14:43
İşsizlikten üniversite mezunu insanların intihar ettiği bir ülkenin bence çok kıyaslanabilecek bir yanı yoktur. Dramada başı çekebiliriz onda kuşku yok.

KÖROĞLU
29-10-2017, 15:39
İşsizlikten üniversite mezunu insanların intihar ettiği bir ülkenin bence çok kıyaslanabilecek bir yanı yoktur. Dramada başı çekebiliriz onda kuşku yok.

İş bulanlar da sömürülüyor. Dün evlenip manisaya giden bir bayan arkadaşımla konuşuyoruz. Kız gıda mühendisi, skalaya göre ücreti 5500 küsürden bildirilmek zorunda.

Bankaya yatan para 3800 küsür TL diyor ki 2200'ü alıyorum kalanı elden iade ediyorum. Devlet demiş kardeş bak sen bu adamı bu paradan aşağı çalıştıramazsın, adam da yolunu bulmuş yatırıyor sonra geri alıyor. Ne güzel dimi. Bu kız kabul etmese kabul edecek 10 larcası var o da mecbur kalıyor haliyle.

kurtbil
29-10-2017, 15:56
İş bulanlar da sömürülüyor. Dün evlenip manisaya giden bir bayan arkadaşımla konuşuyoruz. Kız gıda mühendisi, skalaya göre ücreti 5500 küsürden bildirilmek zorunda.

Bankaya yatan para 3800 küsür TL diyor ki 2200'ü alıyorum kalanı elden iade ediyorum. Devlet demiş kardeş bak sen bu adamı bu paradan aşağı çalıştıramazsın, adam da yolunu bulmuş yatırıyor sonra geri alıyor. Ne güzel dimi. Bu kız kabul etmese kabul edecek 10 larcası var o da mecbur kalıyor haliyle.

Şerefsizlik artık meslek olmuş memlekette. Sesini çıkarsa o parayı da alamayacak zaten. İnsanları sürekli kötünün iyisine mahkum ederek sömürüyorlar.

Gko
30-10-2017, 06:53

Valla bende geçen İzmir de 2hamburger menüye 75 lira verdim. Hamburger var hamburger var :D

Bence böyle comar style yorumlardan kacinqlim bu konuda.. lafım direksize değil yanlış anlaşılmasın.

ottoman32
30-10-2017, 08:57

aynen öyle abi işte giremiyoruz bi yere 1000 tl diyor, rehberlik yapacaksın ne olacak diyor, yeter diyor, çalışcak adam çok diyor bizde tamam dedikten sonra baba mesleği olan fırıncılık eşliğinde ekmeklere rehberlik hizmeti sağlıyorum :)

KÖROĞLU
30-10-2017, 09:16
aynen öyle abi işte giremiyoruz bi yere 1000 tl diyor, rehberlik yapacaksın ne olacak diyor, yeter diyor, çalışcak adam çok diyor bizde tamam dedikten sonra baba mesleği olan fırıncılık eşliğinde ekmeklere rehberlik hizmeti sağlıyorum :)

Bizde politika bence komple yanlış, yani biz ülke olarak herkesi üniversite mezunu etmeye çalışıyoruz. Çok mu gerekli herkesin mezun olması ?

Bakıyorsun mezunlara boş bomboş çocuklar, adam işletme bitirmiş ama belki mekanik olarak ara eleman olsa daha çok faydalı olacak.

Bu dediğim devlet politikası olmalı ama nerede, övünüyor büyükler şu kadar üniversite açtık, e açtın da ne oldu. Mezunlar işsiz güçsüz dolaşıyor, sen bu adama istihdam sağlayabiliyor musun ? HAYIR.

Öğretmen yetiştiriyorsun atama yapmak yerine peyzaj mezununu tarih dersi için (atıyorum) sözleşmeli alıyorsun. Madem böyle bir iş yapacaksın neden bu fakültelerin mezun vermesine izin veriyorsun.

Çok uzun erimli bir politika bu, ama bizde her gelen tabir-i caize parmak atıp sistemi komple değiştirdiği için stabil bir durum yok.

Ben üzülüyorum 2000 sonrası doğumlulara aç kalacaklar, üni mezunu olmak artık bir anlam ifade etmiyor çünkü.

ottoman32
30-10-2017, 09:28
Bizde politika bence komple yanlış, yani biz ülke olarak herkesi üniversite mezunu etmeye çalışıyoruz. Çok mu gerekli herkesin mezun olması ?

Bakıyorsun mezunlara boş bomboş çocuklar, adam işletme bitirmiş ama belki mekanik olarak ara eleman olsa daha çok faydalı olacak.

Bu dediğim devlet politikası olmalı ama nerede, övünüyor büyükler şu kadar üniversite açtık, e açtın da ne oldu. Mezunlar işsiz güçsüz dolaşıyor, sen bu adama istihdam sağlayabiliyor musun ? HAYIR.

Öğretmen yetiştiriyorsun atama yapmak yerine peyzaj mezununu tarih dersi için (atıyorum) sözleşmeli alıyorsun. Madem böyle bir iş yapacaksın neden bu fakültelerin mezun vermesine izin veriyorsun.

Çok uzun erimli bir politika bu, ama bizde her gelen tabir-i caize parmak atıp sistemi komple değiştirdiği için stabil bir durum yok.

Ben üzülüyorum 2000 sonrası doğumlulara aç kalacaklar, üni mezunu olmak artık bir anlam ifade etmiyor çünkü.

93'lüyüm abi ben bile sınırdayım bence 2000 çok geç 97 de falan bittiğini düşünüyorum. PDR'de felsefe mezunlarını atadılar 50 bin açık var dendi 35 bin felsefe aldılar, neymiş felsefe mezunlarına iş kapısı açılmış ee bizimki kapandı onun hesabını kim verecek? Cevap belli ''Bizden önceki yönetim şöyleydi de böyleydi ondan böyle olurken şöyle oldu.'' Arkadaş affedersin ama banane senden önceki yönetimin ne yaptığından nerden baksan 15 yıldır baştasın hala neyin senden önceki mevzusu sen 15 yıldır bi cacık yapmak yerine çukka yapmışsın sonra bizden önce böyle şöyle oldu canım tamam. Öyle işte abi soru çok cevap az çok ya bizden önceki ya da kandırıldık, bu dağıttıkları erzakların içine beyin kontrol ilacı falan katıyorlar herhalde herkes yiyor. Afiyet olsun :)

ErkanCanS
31-10-2017, 01:05
Bence formasyon ve özel üniversite olayı türk eğitim sistemine vurulmuş en büyük darbelerdir. Bir çok arkadaşım var devlette işletme okuyamadığı okullar varken , İstanbul'da parayla hukuk okuyan. Devlette su ürünlerini kazanamayan adamlar parayla inşaat , elektronik , makine mühendisi falan oluyor. Bu sadece eğitim sistemini bozmuyor , ülkenin ekonomisini sosyal dengesini hatta gelir adaletsizliğini körüklüyor. Yılda 40 bin lira sadece okula para verebilen aile , çevresini kullanarak çocuğuna hemen iş buluyor. Ondan çok daha iyi puan alıp anadoluda devlette okuyan biri işsiz kalıyor. Babasının parasıyla mezun olan işe girerken torpili olduğu için askerlik derdi olmuyor. Bedelli bekliyorum cevabını herkes bu kişilerden bir kere işitmiştir :) Diğeri tabi ki askerliği halletmesi lazım. Adamın zaten durumu yok birde askerlik için 6 ay zamanı ve askerde harcayacağı parasıda gidiyor. Sonra ne oluyor ? Makine mühendisi adam , tır servisinde fren tamirciliği için başvuru yapıyor. Sen o kadar oku senelerini ver , gel sanayide vasıfsız eleman olarak işe girmek için başvur. Öğretmenlik okuyan arkadaşlarım ( ege üniv.) 1000 liraya çalışıyor sağda solda. Bizim dükkanda elektrikçinin çırakları getir götür yapıyorlar (16-18 yaşındalar ilkokulu dışardan vermeye çalışıyorlar ) 2000+ maaş alıyorlar..

Birde Türkiye'de yaşamayan , Türkiye'de neler çektiğimizi bilmeyen türkiye VATANDAŞLARININ , yaşamadığı yeri yönetmesi için birilerine oy verme hakkı olmasını anlamıyorum . Bununla ilgili bir sınır var mı ? Yoksa olması gerekmez mi ? Mesela 5 yıl içinde 30 aydan fazlasını yurt dışında geçiren biri oy kullanamaz gibi. ( 5 yılda bir seçim) Her seçimde buna bakılıp ona göre oy kullandırılamaz mı .. Sadece fikir :)

BurakCengizhanoğlu
31-10-2017, 02:10
Bilader polonyada yuksek lisans yapiyor, bir yandan yari zamanli calisiyor. Zloti cinsinden yerel asgari ucretin 1.5 kati kadar geliri var.
Burada evi-arabasi olmasina ve trde asgari ucretin 4 kattindan fazla kazanmasina ragmen orada trde ki hayat standartlarinin cok uzerinde yasiyor.
Mutlu,
Huzurlu,
Trafik derdi yok,
Cakallar,Comarlar yok.
Hobileri icin zamani, mekani var.
İnsanlar sorgusuz sana guveniyor. Arabayi da lease ile aldi, ona hic koymuyor.

Yani domates,marul,et,ekmek,bira fiyatlariyla ayri ayri kiyasa gerek yok asgari ucretle insanca yasam surebiliyorsun. Deger goruyorsun, deger gosteriyorsun. Ben gittim gurbette yapamadim buralar aci vatan diyen ÇOMAR OGLU ÇOMARDİR. adamlarin kulturune, sistemine ayak uyduramayacak kadar bencil ve saygisiz birisiysen ortadoguda yasamaya mahkumsun.

Lehçe biliyor mu ? Birde hangi bölümde yüksek yapıyor?

ckrc
31-10-2017, 09:22
Lehçe biliyor mu ? Birde hangi bölümde yüksek yapıyor?

Lehce bilmiyor, Power and Aeoronautical Engineering Polytechnica Varsaw'da yapiyor.

KemalHDH
01-11-2017, 03:55
Forumun alakasına uygun olarak otomobil üzerinden yazacağım. Dünyanın neresinde bir ürünün vergisi ürünün ana bedelinin iki katından fazla acaba? %170 vergi ne demek arkadaş? Adamın sülalesine sövsen o kadar koymaz. %25 anlarım, hadi %40 de tamam onada razıyız ama bu kadar kalın olamaz yani. 1.6 lt üzerini millete haram kılmanın manası ne? Yaşam kalitesini, insana verilen değeri adalet sistemini, sporumuzu, teknolojimizi, faize dayalı ekonomimizi falanda anlatmaya kıyaslamaya kalksak ohooo işimiz var. Kıyaslamaya gerek yok bence herşey ortada.

TaxiDriver
03-11-2017, 22:41
İzlanda'da TL ödenebiliyor mu? Oralarda yaşıyorsan o paralar mantıklı hatta bence az bile. Ama buradan tatil için gidersen haliyle pahallı gelecektir.

İzlanda Kronu cinsinden hesaplamıstım o an. Ülkede Buğday yetişmedigi için, İthal geldiginden fiyatlarına da yansıyor. Ama Ballık beleş :D

imprezaWRC
05-11-2017, 17:43
İzlanda Kronu cinsinden hesaplamıstım o an. Ülkede Buğday yetişmedigi için, İthal geldiginden fiyatlarına da yansıyor. Ama Ballık beleş :D

İşte hatayı da o hesaplama yüzünden yapıyoruz. Tatil için gittiysen ne kadar harcadım diye hesap yaparsın o en doğal davranıştır ama kıyaslamak için hesaplama yaparsan yanlış yapmış oluruz.

imprezaWRC
05-11-2017, 19:36
Kıyaslamalarda bugün Liechtenstein. Ama domatesi pahallıymış; 1euro muymuş 2 euro muymuş neyse işte.
https://pbs.twimg.com/media/DNx8tdnW0AAp2eT.jpg

2jz
05-11-2017, 20:31
https://www.ntv.com.tr/teknoloji/nasa-acikladi-dunyaya-benzer-su-ve-canlilik-barindirabilecek-7-gezegen-bulundu,mcA0KJrz9UuxS33P7iD56Q

Adamlar 7 tane canlılık barındırabilecek gezegen buluyor.

"6 yaşındaki cocuk nikahlanabilir" diyen Yıldız'a suc duyurusu - Son Dakika Turkiye Haberleri (https://www.cnnturk.com/haber/turkiye/6-yasindaki-cocuk-nikahlanabilir-diyen-yildiza-suc-duyurusu)

Biz 7 yaşında kız çocuğu nikah yapılabilir onu tartışıyoruz

Avrupada domates 2 Euro diyip kıyaslama yapan arkadaşlar, İstanbul'un Avrupa yakasındada domates 2 euro :)

2jz
20-12-2017, 14:49
http://i64.tinypic.com/hsne51.jpg

http://i67.tinypic.com/2zz8fpe.jpg

Çaykur Turist Migros, BİM ve Gavurellerdeki Türk markette fiyatı.

Bu çay bizim ülkemizde yetişmiyor mu? Bu fiyat farkı neden anlamadım.

ahk
20-12-2017, 19:48
photoshop tarzı bir şey olabilir bunu görünce aldi ve lidl bakayım dedim ama nette fiyat yoktu sadece real nette fiyat vermiş onda da 1 kg çaykur filiz çay fiyatı 10€.

ottoman32
20-12-2017, 19:52
ebayden baktım abi bende sarı değil de başka bi rengi vardı 400 gram 7 euro

220T
20-12-2017, 20:52
Dün Facebook'ta marketi buldum,ilgili tarihe kadar geri giderek haftalık tüm fiyatlandırmlarını inceledim.En yakın tarihli broşürlerinde aynı ürün 4,19 euro.Yine ucuz,yine ucuz.Lakin birileri "6 ayda %100 zam yemiş,ekonomileri iyi değil demek ki!" diye savunmaya geçerse ona da şaşırmayın. :D

2jz
20-12-2017, 21:24
Valla bende çok merak ettim epeyce araştırdım. Bu biraz dampingli bir fiyat olmuş ama internette bulduğum çoğu Türk markette fiyat 3-4.5 euro arası.

Bu marketten alışveriş yapan varsa salçayı başka yerden alsın. tukaş ve tamek çoğu yerde 0.79-0.89 euro :D

Et fiyatlarının maşallahı var. Sanırım bu adamlar kıymayla tavuğu kiloyla almıyor. Hep 5 kg olarak paketler var, fiyatlarda 5 kilo fiyatı yazılı. Geçen kasaba gittim önümde teyze 5 liralık kıyma aldı. 125 gr kıymadan bahsediyoruz. Et fiyatları genel olarak düşük. Bi tane Türk vlog falan çekmiş. Güzel bir Türk kasabına giriyor fiyatlar marketten az pahalı ama bizim buraya göre yine çok ucuz.

Birde Türk market broşürlerinde dikkatinizi çektiyse meşhur bir markanın kayseri pastırması, yine meşhur bir markanın afyon sucuğu buraya göre neredeyse %40 ucuz.

eregli42
21-12-2017, 03:04
Avrupa turum boyunca etiketleri 3.5 ile (geçen yıl bu zamanlarki kur) çarpmaktan vazgeçtiğimde bir an beyin duraksaması yaşadım. Her şey ama her şey tek haneli fiyatlara sahip abi bu nasıl olabilir dedim olmuş yani oturmuş bir ekonomi kişi başına düşen milli gelirdeki adaletli dağılım bu hale getirmiş avrupayı. Temel ihtiyaçlar ucuz olay bu bunun yanında tüketirsiniz tüketmezsiniz size kalmış alkol tütün ucuz. Winston 3.5 euro idi sanırım. Düşük bütçeyle daha fazla ülke daha fazla şehir düşündüğümden konserve yiyordum gezimde. 0.8 € ya felan konserve alıyodum. 400 gr nutella 3.5 euro idi. 100 gr çikolatalar indirimdeydi ve 0.8 € idi. Hani şu cümleyi kurdum özellikle almanyada bana aylık 2000€ maaşlı iş bulun da kalayım şurda. Ne kadar doğruyum bilmiyorum yaşayanlar daha detaylı bilgi verecektir. Ama bu alamanyaya giden gelmiyor acep ne iştir diye düşünürüm hep :)

Evrenoz
21-12-2017, 08:30
almanya bizi kıskaniiii

mikelazi
21-12-2017, 10:41
kıskançlıklarından çatır çatır çatlıyolar :) :)

eregli42
21-12-2017, 15:08
https://www.youtube.com/watch?v=kv9_gd93BtY

Buyrun bakalım gerçekten kıskanıyorlar mı? :)

imprezaWRC
22-12-2017, 10:23
https://www.youtube.com/watch?v=kv9_gd93BtY

Buyrun bakalım gerçekten kıskanıyorlar mı? :)

Hece hece montajlamışlar. Hem öyle 3-5 Alman'ın dediği ile mi olacakmış, peh... Adamlar bizi bizden daha iyi takip ediyor. Doğru demiş, madem kıskanıyorlar niye kimse oradan buraya göç etmiyor.

ahk
22-12-2017, 10:37
çok ta..k geçen bir video olmuş bir yeri kıskanman için senden iyi bir yönü olmalı ki almanya'dan tek iyi yanımız çoğunlukla güneşli havamız ve sahil kesimleri başka hiçbir şey yok.

turbo&quattro
22-12-2017, 18:07
Hece hece montajlamışlar. Hem öyle 3-5 Alman'ın dediği ile mi olacakmış, peh... Adamlar bizi bizden daha iyi takip ediyor. Doğru demiş, madem kıskanıyorlar niye kimse oradan buraya göç etmiyor.

70;yaslarinda fln fethiyede villa alip emekli maaslari ile yani yaklasik 10+ tl ile gunes, temiz hava ve sahillerin tadini cikarmak icin part time foc ediyorlar ;)

HkN
22-12-2017, 20:22
Ben 3 günlük Almanya gezisine gitmiştim. 1 gün Wolsfrug ve 2 gün Berlin.

Fiyatlara pek girmeye gerek yok. Sıfır arabalar 10.000 euro'dan başlar ama ikinci el araç 10.000 euro'ya neler neler var.

Asgari ücret 1400 Euro altındaydı geçen ocak ayında. Yakıt 1.38 di ve 1 asgari ücretli 1 ayda 1 ton civarı yakıt alabiliyordu (Benzinmi dizelmi hatırlamıyorum)

1 KG oranın özel sucuğundan aldım EGETÜRK ve rehberimiz çok önerdi ve Türkiyeden özellikle sipariş veren varmış. 9 Euroydu 3 koca kangal 1 KG

Herşeyi geçtim adamlar insana saygılı, en merkezi yer olan Berlin'deki önemli yerde başkonsolosukların olduğu yerde Amerikan Başkonsolosluğu gibi önemli yerlerin önünde 4 tane bile polis yok. Nerdeyse 10 metre yakınına kadar gidebiliyorsun vsvs.

Merkel'in evinin yakınında yemek yedik ve evinin önünde resim çektirdik 2 tane sıradan polis bekliyordu.

Trafikte korna sesi yok. Yeşil ışık yansın öyle korna vs yok.
Tur otobüsü yolda karşıdan gelen bisikletliye sıkışmasın diye yol verdiğini hatırlarım, durdu bekledi. Otobüs çıkarken yol hakkı olan bir suv geri gidip manevra yapamayacak otobüse yol verdi gibi.

Daha çok şey var adamlar bazı şeyler aşmışlar

eregli42
22-12-2017, 20:55
Ben 3 günlük Almanya gezisine gitmiştim. 1 gün Wolsfrug ve 2 gün Berlin.

Fiyatlara pek girmeye gerek yok. Sıfır arabalar 10.000 euro'dan başlar ama ikinci el araç 10.000 euro'ya neler neler var.

Asgari ücret 1400 Euro altındaydı geçen ocak ayında. Yakıt 1.38 di ve 1 asgari ücretli 1 ayda 1 ton civarı yakıt alabiliyordu (Benzinmi dizelmi hatırlamıyorum)

1 KG oranın özel sucuğundan aldım EGETÜRK ve rehberimiz çok önerdi ve Türkiyeden özellikle sipariş veren varmış. 9 Euroydu 3 koca kangal 1 KG

Herşeyi geçtim adamlar insana saygılı, en merkezi yer olan Berlin'deki önemli yerde başkonsolosukların olduğu yerde Amerikan Başkonsolosluğu gibi önemli yerlerin önünde 4 tane bile polis yok. Nerdeyse 10 metre yakınına kadar gidebiliyorsun vsvs.

Merkel'in evinin yakınında yemek yedik ve evinin önünde resim çektirdik 2 tane sıradan polis bekliyordu.

Trafikte korna sesi yok. Yeşil ışık yansın öyle korna vs yok.
Tur otobüsü yolda karşıdan gelen bisikletliye sıkışmasın diye yol verdiğini hatırlarım, durdu bekledi. Otobüs çıkarken yol hakkı olan bir suv geri gidip manevra yapamayacak otobüse yol verdi gibi.

Daha çok şey var adamlar bazı şeyler aşmışlar

avrupada geçen günlerimdeki huzuru 22 yıldır türkiyede 1 gün olsun yaşamadım. Türkiyede tali yoldan ana yola çıkacağım arabayla dışarıdaki insanları bırakın arabanın içindeki insanlar çıksana neyi bekliyorsun diyor 90-100le gelen tırın önüne atmamı istiyorlar benden :D öğrenmemiz gereken çok şey var bu konularda. Mesele ne ucuzluk ne pahalılık aslında mesela insanlık en başta.

MK8800
22-12-2017, 21:22
avrupada geçen günlerimdeki huzuru 22 yıldır türkiyede 1 gün olsun yaşamadım. Türkiyede tali yoldan ana yola çıkacağım arabayla dışarıdaki insanları bırakın arabanın içindeki insanlar çıksana neyi bekliyorsun diyor 90-100le gelen tırın önüne atmamı istiyorlar benden :D öğrenmemiz gereken çok şey var bu konularda. Mesele ne ucuzluk ne pahalılık aslında mesela insanlık en başta.

Aynen öyle , yurtdışında kaldığım her dönemde gözlemlediğim kadarıyla gittiğimiz her yerde huzuru ve toplum düzenini bozma konularında üstümüze yok , gerçi Asya geneli ve Afrika'dan göçmen statüsünde gelen her vatandaş zaten Avrupa'da sorun ama neyse .

Şimdi yorumum biraz ters görülebilir ya da Batı aşığı olarak algılanabilir ama problem değil yine de yazayım , ülkemi de çok severim aslında ama içindekiler soğuttu :D .

En başta eğitim olarak NET 100 yıl gerideyiz . Sorun tam da burada başlıyor

Herşeyin başı eğitim olduğu için de ne toplumsal yaşama , ne kamu düzenine dair gram saygı yok .

En basit örnek ; Ingiltere'de çevre kirliliği yaratırsan ağır cezaları var evet ama insanlar ağır cezalardan dolayı caymıyor , zamanında hem aile hem okulundan çevre bilinci edindiği için zaten ne yere tükürüyor , ne de yiyip içtiği park alanında ateş yakıp sonra '' belediye temizlesin amuğa goyikim hehehe '' diyip kalkıp gidiyor . Adam cezasını geçmiş , sağlıklı yaşama adapte olmuş , kamusal alana saygısı var , karşı tarafındaki adamın o alan üzerindeki kullanım eşitliğinden haberi var vsvs

Bir de bize bakalım ?

Sözde çok elit kesimiz oturduğumuz yerde daireler bile milyon liralarla satılıyor ( hani para refah getiriyor ya sözde )

Komşunun p,ç bebeleri 15.kattan kardeşinin bezlerini atıyor aq al işte bu adama 5.000 lira ceza versen n'olur?

Kendi eğitim,düzen görmemiş ki çocuğuna öğretsin.

Korollacı
23-12-2017, 07:57
butun yorumlari okudum bosa konusuyorsunuz isin ozeti bu videoda izleyin arkadaslar.
https://www.youtube.com/watch?v=9qJUG9vsVus

gecen sene 2. el 3 yasinda 1.4 cc ceyrek porsiyon motor korolla aldim kaskosu sigortasi kredi faizi derken bana maliyeti 70bin tlyi buldu. katara calismaya geldim begenmedigimiz ortadogu ulkesi katarda bu arabalarin yuzune bakan yok bildigin logan linea gibi sirket arabasi. yasam sartlarimiz cok zor ve refah seviyemiz cok dusuk kim ne derse desin. milletin parasiyla vergisiyle yol kopru yapiliyor devletin bankasindan kredi kullandiriliyor ve yanlis yapilan hesaplamalarla yandaslara 30 yil veya 40 yillik sozlesmelerle su kadar gecis garantisi veriliyor. bakiyorsun osmangazi koprusu 60 lira avrasya 15 lira. pahali diye gecen olmuyor aradi farki yine vatandasin vergisinden devletimiz oduyor bari fiyatlari uygun yapinda millet faydalansin devletin kasasindan fazladan para cikmasin. adam ise gidip gelmek icin sadece tuneli kullansa aylik min 780 tl verecek. hani sosyal devlet? nerde kaldi vatandasa hizmet? bi soz vardir ya olmasi gereken seylerin adini iyilik yapmak koymuslar diye ayni bu misal gibi. devletin asil gorevi olan seyleri vatandasa hizmet diye yutturuyorlar ve maalesef ulkemizdeki cogunlukda buna inanmis.

M3CSL
23-12-2017, 08:47
Aynen öyle , yurtdışında kaldığım her dönemde gözlemlediğim kadarıyla gittiğimiz her yerde huzuru ve toplum düzenini bozma konularında üstümüze yok , gerçi Asya geneli ve Afrika'dan göçmen statüsünde gelen her vatandaş zaten Avrupa'da sorun ama neyse .

Şimdi yorumum biraz ters görülebilir ya da Batı aşığı olarak algılanabilir ama problem değil yine de yazayım , ülkemi de çok severim aslında ama içindekiler soğuttu :D .

En başta eğitim olarak NET 100 yıl gerideyiz . Sorun tam da burada başlıyor

Herşeyin başı eğitim olduğu için de ne toplumsal yaşama , ne kamu düzenine dair gram saygı yok .

En basit örnek ; Ingiltere'de çevre kirliliği yaratırsan ağır cezaları var evet ama insanlar ağır cezalardan dolayı caymıyor , zamanında hem aile hem okulundan çevre bilinci edindiği için zaten ne yere tükürüyor , ne de yiyip içtiği park alanında ateş yakıp sonra '' belediye temizlesin amuğa goyikim hehehe '' diyip kalkıp gidiyor . Adam cezasını geçmiş , sağlıklı yaşama adapte olmuş , kamusal alana saygısı var , karşı tarafındaki adamın o alan üzerindeki kullanım eşitliğinden haberi var vsvs

Bir de bize bakalım ?

Sözde çok elit kesimiz oturduğumuz yerde daireler bile milyon liralarla satılıyor ( hani para refah getiriyor ya sözde )

Komşunun p,ç bebeleri 15.kattan kardeşinin bezlerini atıyor aq al işte bu adama 5.000 lira ceza versen n'olur?

Kendi eğitim,düzen görmemiş ki çocuğuna öğretsin.

Bizde eğitim işi bile sıkıntılı, kişi unıversite bitirince hele birde okul iyiyse filan tamam ego 1 mılyon, sanıyorki eğitim bitti herşeyi öğrendim oldum ben:) öğrenme,sorgulama hayat boyu devam eder,20 yaşında öğrendiklerin aklında kalmaz zaten okul bilgileri. Bi hocanın güzel sözü vardı "okulda biz öğrenmeyi öğretiyoruz size".