PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : RangeRover Sport Motor Yatak Sardı

Sayfa : [1] 2

myk
22-11-2017, 18:47
SelamünAleyküm,

2010'da sıfır aldığımız ve şuan 74xxx km de olan Range Rover Sport aracımız geçen hafta saatte 100km hızla giderken bir anda stop etti. Çok şükür güç bela kaza geçirmeden durdurduk aracı. Hemen borusanı aradık ve aldılar aracı. Sonrasında bize söylenen aracın yatak sardığı ve sandık motora ihtiyaç duyulduğu. Şimdi bu aracın bugüne kadarki tüm bakımları borusanda ve zamanında aksatılmadan yaptırıldı. Şimdi böyle bir arızayla karşılaşmak kafalarda soru işareti oluşturdu. Üzerine borusanda sandık motor için 129 bin TL ama biz İngiltere ile görüştük ve 26bin Tl indirim yapıcaz size demesin mi? Tamam aracın garantisi bitti. Ama tüm bakımları siz yaptınız ve bu öyle kullanıcı hatası diyebileceğiniz bi arızada değil. Sonuçta araba borusan harici kaputu açılmış bir araba değil. Bizde daha makul bir fiyat istedik ama yanaşmıyorlar. Mecbur dava açmaya karar verdik. Bu konuda yol gösterebilecek tavsiyede bulunabilecek herkese şimdiden teşekkürler.

EOZDAG
22-11-2017, 18:50
Allah kolaylık versin, insan kafayı yer. Durum ve rakamlar sıkıntılı duruyor.

mert5
22-11-2017, 19:02
Aleyküm selam, öncelikle geçmiş olsun ...

Borusan'dan servis kayıtlarını ve son motor arızasının evraklarını isteyin ...

Bunları mahkemede kullanmak için aldığınızı belirtin ...

Daha sonra evraklarla birlikte dava açın, bir ihtimal Borusan bu süreçle uğraşmamak için hamle yapabilir ...

Ayrıca imkanınız varsa Borusan'da tanıdık bulmaya çalışın ...

myk
22-11-2017, 19:05
Aleyküm selam, öncelikle geçmiş olsun ...

Borusan'dan servis kayıtlarını ve son motor arızasının evraklarını isteyin ...

Bunları mahkemede kullanmak için aldığınızı belirtin ...

Daha sonra evraklarla birlikte dava açın, bir ihtimal Borusan bu süreçle uğraşmamak için hamle yapabilir ...

Ayrıca imkanınız varsa Borusan'da tanıdık bulmaya çalışın ...

Teşekkürler, evrakları isteyeceğim.

mert5
22-11-2017, 19:12
Teşekkürler, evrakları isteyeceğim.

BMW Almanya ya e-mail atmayı da deniyebilirsiniz ...

ercan26esk
22-11-2017, 19:16
öncelikle geçmiş olsun bir araç neden yatak sarara gelince ciddi bir problem motor yağsız kalmış veya yağ pompasından ötürü bir problem yaşanmış olabilir en son ne zaman yağ kontrolü yaptınız veya yolculuk esnasında yağ lambası yandığını gördünüz mü yataklar yağsız kalacak şekilde ciddi bir yağ eksikliği meydana gelmiş en son bakımda neler yapıldı bunlar cevaplanması gereken sorular ne adamlara şahit oldum yağ bakımı yaptık diye yağ koymadan gönderenlere kadar sandık motor cidden yüksekmiş sıfır motordan ziyade komple motor yapılması bence daha mantıklı olacaktır.

220T
22-11-2017, 19:20
O parayı vereceğime sıfır araba montelerim oraya.

myk
22-11-2017, 19:22
öncelikle geçmiş olsun bir araç neden yatak sarara gelince ciddi bir problem motor yağsız kalmış veya yağ pompasından ötürü bir problem yaşanmış olabilir en son ne zaman yağ kontrolü yaptınız veya yolculuk esnasında yağ lambası yandığını gördünüz mü yataklar yağsız kalacak şekilde ciddi bir yağ eksikliği meydana gelmiş en son bakımda neler yapıldı bunlar cevaplanması gereken sorular ne adamlara şahit oldum yağ bakımı yaptık diye yağ koymadan gönderenlere kadar sandık motor cidden yüksekmiş sıfır motordan ziyade komple motor yapılması bence daha mantıklı olacaktır.

Dediğim gibi borusan dan hariç kimse aracı ellemiyor. En son 67.xxx km de iken yapıldı bakımı. Yani daha 8000 km oldu. Ayrıca herhangi bir arıza ışığıda yanmadı. Direkt araç stop etti o hızla giderken.

Volkann
22-11-2017, 19:25
bütün medyayı çağırır aracı borusanın önünde yakarım gibi söylemlerle tehtid ederdim sanırım.

Yiğit G.
22-11-2017, 19:33
Hocam 8 senelik araç 100.000 e dayanmış sıfır veya 2-3 senelik bir araç değil ki.. Yani medyayı çağırmak dava açmak falan bence saçma.Hadi 20-30 binde 1-2 yaşında araç olur eyw ama araç artık eskimiş zaten.Belkide sizden kaynaklı 8 yıl sürülmüş bu araç..

EOZDAG
22-11-2017, 19:40
Hocam 8 senelik araç 100.000 e dayanmış sıfır veya 2-3 senelik bir araç değil ki.. Yani medyayı çağırmak dava açmak falan bence saçma.Hadi 20-30 binde 1-2 yaşında araç olur eyw ama araç artık eskimiş zaten.Belkide sizden kaynaklı 8 yıl sürülmüş bu araç..

Abi iyide adam sıfır almış, bakımların hepsini Borusan'da yaptırmış. Yani eskiyen yıpranan ne varsa herşeyin vaktinde değiştirilip müdahale edilmesini istemiş yani araba bakımsız yada yarım yamalak bakımları yapılmış olsa kullanıcı kaynaklı bir sorun olabilir de arıza ışığı yok bişey yok yani adam arabanın uzun ömürlü olması için elinden geleni yapmış bence. Ayrıca 100k da çok bi kilometre değil.

Nightfish
22-11-2017, 19:44

Abi dediğine katılmıyorum bu konuda. Eğer bunun gibi bir durumda arkasında durmayacaklarsa aracımın bakımını neden sürekli yetkili serviste yaptırayım ki ?

Her ne kadar kendileriyle bayağı sorun yaşamış olsam da, en basitinden Porsche bakımlar sürekli yetkili serviste yapılıyor ve primi ödendiyse 9 yıl garanti paketi satıyor.

2009 yılında yaşadığım bir konudan örnek vermek istiyorum. 4 yaşındaki Renault aracımı kullanırken durduk yere havalandırmalardan duman çıkmaya başladı. Aracı servise çektim. Daha bana arıza bilgisi verilmeden Renault Türkiye aradı. Aracın bakımları hep yetkili serviste yapılmış, bundan önce de Renault sahibi olmuşsunuz. Bu sebeple bu parça için işçilik dahil olarak tüm bedeli tarafımızdan ödenecektir dendi.

Rawr
22-11-2017, 19:59
Land rover 6 silindir dizellerin hepsinde bu problem var. genelde 120-150bin arası yatak sarıyorlar. Kullanıcı hatası olan bir durum değil.

MetalliHead
22-11-2017, 19:59
ekşi sözlükte rezalet başlığı da açılabilir. tandığınız biri varsa açtırabilirsiniz

SmT
22-11-2017, 20:06
Dalga geçer gibi yerinize pazarlık yaptık biz sadece 100bin ödeyeceksiniz demek...Ne diye size haddinden fazla bakım parası ödüyoruz o zaman ? 8000 km önce bakımını,kontrolünü yapıyorlar bir ton para ödüyoruz sonra yatak sarmış efendim maliyeti 100bin TL,gelde çıldırma...

myk
22-11-2017, 20:11
İlginç bi yaklaşım. 8 senede yapılan 73.xxx km. Yani 100.000 e var daha. Çok mu yani 8 sende 73.xxx km. Ayrıca biz üzerimize düşen görevi bakımlarını zamanında ve yetkili kişiler yaptırdık. Daha ne? Ne yapalım hocam 100.000 tl durduk yere mi verelim. Sıkıntı bariz bi şekilde üretici ve servisle ilgili.

MiaMi
22-11-2017, 20:15
Borusanda çok uzun yıllar çalışan bir MEKANİKER Kardeşim derki, direk çöp millet nasıl alıp biniyor bu markaya anlamıyorum, bakın mağduriyet var burda adamın canı yanmış ama direk eksiksiz yazıyorum,,,

Yiğit G.
22-11-2017, 20:26
Abi dediğine katılmıyorum bu konuda. Eğer bunun gibi bir durumda arkasında durmayacaklarsa aracımın bakımını neden sürekli yetkili serviste yaptırayım ki ?

Her ne kadar kendileriyle bayağı sorun yaşamış olsam da, en basitinden Porsche bakımlar sürekli yetkili serviste yapılıyor ve primi ödendiyse 9 yıl garanti paketi satıyor.

2009 yılında yaşadığım bir konudan örnek vermek istiyorum. 4 yaşındaki Renault aracımı kullanırken durduk yere havalandırmalardan duman çıkmaya başladı. Aracı servise çektim. Daha bana arıza bilgisi verilmeden Renault Türkiye aradı. Aracın bakımları hep yetkili serviste yapılmış, bundan önce de Renault sahibi olmuşsunuz. Bu sebeple bu parça için işçilik dahil olarak tüm bedeli tarafımızdan ödenecektir dendi.

Dostum 8 yıllık aracın arkasında niye dursunlar ? 8 yıl diyoruz ya 3-4 yaş değil ki.. Ha durmuşlar zaten 30 bine yakın indirim yapmışlar.Bedava mı yapacaklar :) Ayrıca nasıl kullanıldıgına bilmiyoruz ? Sıvı bakımları nasıl yapıldı bilmiyoruz ? Range lerde zaten kronik motor sorunları zaten bilinen birşey.Yatak sarmasa conta yakıyor conta yakmasa airride bozuluyor.Araç da kronik sürekli birşeyler çıkıyor.Bilmiyorum bana 8 yıl range için uzun bir zaman gibi geliyor..

orcunkar
22-11-2017, 20:34
Geçen sene blok kırmıştım yazılımdan dolayı şikayet vara yazdım borusana mail attım telefonla aradım 1 hafta içinde bilgi vermediler. Daha sonra Almanya Amerika vs mail bombardımanınıa ttum gün içinde aradılar bilgi verdiler fakat 40.000tl ye sandık motoru yasladılar. Tabi sizin durumunuz daha değişik yerinizde olsam Bir avukatla görüşürüm sonuçta eğer böyle durumlarla karşılaıllacaksa niye yetkili servise gidelimki. Geçmiş olsun insallah çözüme kavuşur.

Gokmen Erbas
22-11-2017, 20:38
garanti bitmis. yasal olarak sorumlu degiller. bakimdan hemen sonra olsa bakimda yapilmis bir hata diyebilirdik ama o da degil. servis bakimli oldugu icin iyi niyet indirimi almissiniz buna da sukur. dsg gibi global bir kronik problem olsa daha fazla yardimci olurlardi zaten. guvendiginiz bir ustaya da danisin belki ucuza mal edilir.

fthdrn
22-11-2017, 20:39
Çok geçmiş olsun. Umarım tez zamanda en uygun şekilde bu işin içinden çıkarsınız.
Bu 8 sene içinde motor nasıl zorlandı kimse bilemez. Km dusuk yetkili servis bakımlı olması sandık motoru bedavaya koyacakları anlamına gelmemeli. Soğuk motorda tapagaz kullanmış da olabilirsiniz. Bunların tam tersi de olabilir. 2 yaşındaki 10k kmdeki arabanında motoru kırılabiliyor.

i-vtec07
22-11-2017, 20:47
Geçmiş olsun bildiğim kadariyla bu aracın kronik sorunu yatak sarması .150+ bin km lerde gidiyo diye biliyorum sizin başınıza erken gelmiş umarım en az zararla atlatırsınız

MK8800
22-11-2017, 21:07
Malesef Ingiliz'ler garanti kapsamı dışındaki araçları muhattap dahi almıyorlar mail ya da hukuki yolların fayda edeceğini düşünmüyorum.

2013 ve öncesi tüm kasalarda kronik sorunlar gerçekten can sıkıcı oluyor hele ki özellikle ingilizlerde marka değerinden ötürü parça,tamir neredeyse diğer avrupa markalarına göre X2 bir de üstüne üstlük TL'nin alım gücü 100.000 gibi rakamlar elbette çıkıyor .

Allah yardımcınız olsun zor bir durum ve sıkıntılı bir süreç , illa ki gözden çıkacak bir para olacak yine de tavsiyem Bulgaristan olabilir .

atituti
22-11-2017, 21:07
dizel 2.7yse peugeotlarin dizelleriyle ayniydi galiba motor içi , gidin o parcalarla kendiniz yaptirin 5te1 fiyat çıkar borusan falan uğraşmayın

34btr1907
22-11-2017, 21:18
Mercedes sprinter euro 4 motorların %80 lik kısmında yatak sarma sorunu var 2009-2011 senesinde çıkardıkları,genelde yağ pompasından kaynaklı,7 yaşında arabası olup 12 bin tl motor yaptıranlarla dolu ortalık, mercedesin kalkıpta bır adım atmayı bırak maillere bıle cevap vermediği gerçeği var, bakın 1 kişiden değil euro 4 çıkan motorların % 80 lik kısmından bahsedıyorum,umarım yardımcı olurlar size.

Saro-Ş
22-11-2017, 22:14
Yüksek İhtimal Biraz Daha İskonto Yapar Başkada Birşey Yapmaz 2015 Model 8.000 KM 'de Yatak Saran Range Gördüm İthal Araç Diye Garantiye Sokmadılar 2010 Modelde En Fazla Bayi Bakımlı Olduğu İçin Plakaya İndirim Yansıtıyolar Yasal Olarak Borusanı Haksız Çıkarıcak Bir Durum Yok Gibi Malesef

myk
22-11-2017, 22:19
Çok geçmiş olsun. Umarım tez zamanda en uygun şekilde bu işin içinden çıkarsınız.
Bu 8 sene içinde motor nasıl zorlandı kimse bilemez. Km dusuk yetkili servis bakımlı olması sandık motoru bedavaya koyacakları anlamına gelmemeli. Soğuk motorda tapagaz kullanmış da olabilirsiniz. Bunların tam tersi de olabilir. 2 yaşındaki 10k kmdeki arabanında motoru kırılabiliyor.

8 sene 73.xxx km üzerinde ısrarla durmam arabanın çok sık kullanılmadığını vugulamak. Eğer soğuk motorla tapagaz yapsak 8 sene nasıl binicez arabaya? Çoktan kucağa alırdık. Kimse beleşe sandık motor koysun demiyor ayrıca. Ama direkt olarak kullanıcıdan kaynaklanmayan bir hata için bir c sınıfı araba parası istenmesi sıkıntılı. Kullanan adam 3 çocuk babası 50 li yaşlarında sakin karakterli biri. Zorlama ihtimali yok. Kaldıki servis bile kullanım hatası demedi.

Er34
22-11-2017, 22:22
2015 renault symbol şirket aracı kullanıyorum. Filo kiralamadan.
Direksiyonda soyulmalar vardı. 80bin km bakımda bana hiç sormadan sıfır simit takmışlar.
Teneke diye dalga geçtiğimiz araca bu yapılıyorsa premiumda tartışılacak bir şey olmamalı.

B16
22-11-2017, 22:32
8 sene 73.xxx km üzerinde ısrarla durmam arabanın çok sık kullanılmadığını vugulamak. Eğer soğuk motorla tapagaz yapsak 8 sene nasıl binicez arabaya? Çoktan kucağa alırdık. Kimse beleşe sandık motor koysun demiyor ayrıca. Ama direkt olarak kullanıcıdan kaynaklanmayan bir hata için bir c sınıfı araba parası istenmesi sıkıntılı. Kullanan adam 3 çocuk babası 50 li yaşlarında sakin karakterli biri. Zorlama ihtimali yok. Kaldıki servis bile kullanım hatası demedi.

Bu araçların hepsinde yatak sarması kronik, aracınızı Borusan'da da yaptırsanız Mehmet ustada'da yaptırsanız bu kaçınılmaz birşeydi boşa burda garantim vs. diye kendinizi yormayın.
Motor iç parçaları üretilmiyor ayrı satılmıyor yani motorunuz sökülüp ana yatak, kol yatak krank vs. parça sipariş edilemediği için yarım motor veya tam motor almak zorundasınız. Bunun da kaçarı yok.

Bende Jaguar parçası ithal ediyorum aynı motoru kullanıyor Range ile bende çok motor getirttim. Kullanım hatası değil üretim hatası bu motorlar İngiltere'yi arasanız da kabul etmiyolar biz hatalı ürettik diye.

Yigit-Y
22-11-2017, 22:35
Kupa şaseden ayrılışı

Ustanın bu ayda ekmeğimiz çıktı bakışı

Sıf bundan sebep almadım rr

Geçmiş olsun cenaze kalkacak birşekil

TolgaUs
22-11-2017, 23:05
Yılda 10 bin km yapmaya dayanamayan sözde PREMIUM bir markaya 400 500 bin TL ler veriliyor. Şaka olmalı.
o değil o nasıl ultra teknoloji bir motormuş ki 130 bin TL ediyor. verdin 130 u hadi. Tekrar üretim sorunu kaynaklı motor alcan.
50bin km sonra belkide tekrar yatak sarcak. Tekrar ver bi 130. Yerinizde olsam kafayı yerdim yemin ediyorum.

RafetAraç
22-11-2017, 23:14
allah yardımcınız olsun

sword
22-11-2017, 23:22
Geçmiş olsun .. Bir range rover klasiği.. sıkıntısız binene rastlamadım..

MBuğra
22-11-2017, 23:24
Rakam inanilmaz afaki.

O parayi benden isteseler, japonyada muteahit amcam gibi soyle birsey yapardim heralde. En azindan degerdi. :)

https://www.youtube.com/watch?v=AOytAqUr6UE

300E
22-11-2017, 23:43
Öncelikle geçmiş olsun, bakımlar orada yapıldı diye servisi satın almıyorsunuz malesef, zaten adamlar üzerine düşen 2 yıl garanti desteğini vermiş, gerekli indirimide yapmışlar, araca bakım yapılırken motor parçaları sökülüp kontrol edilip geri takılmıyor malesef, adamlar nerden bilsin arıza olduğunu kapalı kutu, ha bakımdan kaynaklı eksik bişeyden dolayı yatak sardıysa eyvallah tüm hukuki haklara sahipsiniz ama sanmıyorum.

300E
22-11-2017, 23:46
M50 Swap iyi olur bu arada.

leventrc
23-11-2017, 00:04
300.000Km' yi rahatlıkla deviren Albeaların, Clioların olduğu bir dünyada Land Rover' a dünyanın parasını ver. Sonra da böyle bir şey yaşansın. Ki kronik problemmiş. Kullanıcıda nasıl hata arayabilirsiniz ki?

Aracın 8 senede yaptığı km belli. Tüm bakımlarına yetkili servisinde girmiş. Titizlikle kullanıldığını da düşünüyorum. 8 senede bu km' ye anca geldiğine göre üzerine titrenip özel günlerde kullanıldığını var sayıyorum. Bence kullanıcı hatası diyerek geçiştirmek Borusan gibi bir şirkete hiç yakışmıyor.

Böyle şeyler duyunca o rakamlarda bir araç almayı düşünsem bile almaktan soğuyorum...

yesil
23-11-2017, 00:32
ne özelliği var ki motorun illa sandık motor takılacak. neden toplanamıyor motor farklı bir özelliği mi var?

B16
23-11-2017, 00:44
ne özelliği var ki motorun illa sandık motor takılacak. neden toplanamıyor motor farklı bir özelliği mi var?

B16 nickli arkadaş yazmış yukarda orayı okuyunuz

yesil
23-11-2017, 00:49

biraz maliyetli bir arıza çıksında göreyim ben renault türkiye'yi. sıfır aldığım aracın boyası 3 ay sonra delik deşik oldu. pul pul attı boya her yerinden. kuş pisliği deyip gönderdiler. kaç kere gittim derdimi anlatmak için izmir maisin müdürü g.tüyle güldü bana. terbiyesiz şerefsiz adamlar. 2 yıl mahkemede uğraştırdılar sonra güldükleri yerlerine geri monteledim aracı.

Enes-x
23-11-2017, 00:56
Daha taze olay arkadaşımın sıfır aldığı 1 yaşında 35 bin kmde rr sport 120kmde sabit giderken uzun yolda kol çıkardı.Garantiden sandık geldi ama tekrar olmayacağının garantisi yok, 1 milyon verip diken üstünde gidiyorsun garanti yoksa zaten örneğini görüyoruz araba parasına sandık motor teklifi.

Bu durumu kabullenenleri anlamıyorum , adam tüm bakımlarını piyasanın 3 katı bedelini ödeyip yetkili serviste yapmış km daha 70 binde üstelik son bakım 7 bin km önce, yatak sarması kullanıcı hatası mı oluyor şimdi ? Bu düpedüz ayıplı mal.Bence yasal yollardan sonuna kadar hak aranmalı.

CaNeR44
23-11-2017, 01:14
Rr sport artık trde değiştirdi dizel motorlarını 2017 ler 2.0 dizel geldi bence iyide oldu hem vergiden avantaj 3.0 a yakın güç üretmesi daha sorunsuz motor

onursumer
23-11-2017, 01:22
geçmiş olsun 8000km once bakımdan çıkmasından belki yola çıkılabilir fakat genede çok zor bir durum bazı şeyleri kanıtlamak vs ilk başta yatak sarmasının tam sebebi bulunmalı

Bu araçların hepsinde yatak sarması kronik, aracınızı Borusan'da da yaptırsanız Mehmet ustada'da yaptırsanız bu kaçınılmaz birşeydi boşa burda garantim vs. diye kendinizi yormayın.
Motor iç parçaları üretilmiyor ayrı satılmıyor yani motorunuz sökülüp ana yatak, kol yatak krank vs. parça sipariş edilemediği için yarım motor veya tam motor almak zorundasınız. Bunun da kaçarı yok.

Bende Jaguar parçası ithal ediyorum aynı motoru kullanıyor Range ile bende çok motor getirttim. Kullanım hatası değil üretim hatası bu motorlar İngiltere'yi arasanız da kabul etmiyolar biz hatalı ürettik diye.

dışardan satın alınsada bukadar pahalımı ? , birde custom kol piston vs yapılıyor okadar bu araca hiçmi uydurulamıyor motor yapısından dolayı valla range lerden birkez daha soğudum 1-2 kere ciddi niyetlenmiştim :D

mert_can 41
23-11-2017, 01:31
O paraya sıfır 1 serisi alırım bayiden kafamı buluyorlar o nasıl bir fiyat zaten o modelde ikinci el range rover ne kadarki gerçekten geçmiş olsun.

myk
23-11-2017, 06:38
Daha taze olay arkadaşımın sıfır aldığı 1 yaşında 35 bin kmde rr sport 120kmde sabit giderken uzun yolda kol çıkardı.Garantiden sandık geldi ama tekrar olmayacağının garantisi yok, 1 milyon verip diken üstünde gidiyorsun garanti yoksa zaten örneğini görüyoruz araba parasına sandık motor teklifi.

Bu durumu kabullenenleri anlamıyorum , adam tüm bakımlarını piyasanın 3 katı bedelini ödeyip yetkili serviste yapmış km daha 70 binde üstelik son bakım 7 bin km önce, yatak sarması kullanıcı hatası mı oluyor şimdi ? Bu düpedüz ayıplı mal.Bence yasal yollardan sonuna kadar hak aranmalı.

Ya bende bu zihniyeti anlamış değilim. Bakım için neden o kadar fazladan para ödüyorum ben madem böyle sıkıntılarda aracın arkasında durmayacaklarsa. Tekrar söylüyorum bedavaya motor koysun diyen yok. Daha makul bir fiyat sunalar amenna.

Thracian
23-11-2017, 07:24
bütün medyayı çağırır aracı borusanın önünde yakarım gibi söylemlerle tehtid ederdim sanırım.

yanlış anlamayın şahsen sizinlede alakalı değil.

Bu tehditi babamda yapıyor ve çok komik geliyor. Şahsen yakmazsan aq diyesim var.

kurumsal olarakta 'üzücü- kullanıcı hatalı' bir kurumsal yazı yazılır.

KÖROĞLU
23-11-2017, 07:25
Konu sahibi arkadaşa geçmiş olsun. Gördüğüm ve diğer üyelerin yazdığı kadarıyla oldukça külfetli bir durum sizi bekliyor.

TR'de tüketici hakları belli, yetkili serviste de bakım yapsanız (genel olarak) 2 senelik garanti mevcut.

Zaten firmaların çoğu belli şeyleri garanti tutmak için elinden geleni yapıyor. Benim üzüldüğüm nokta hatırı sayılır bir para öde ve acaba kol mu çıkarır , yatak mı sarar korkusuyla araca bin.

bahsettiğiniz profilde bir kişi swap falan uğraşmaz muhtemelen o işlerden de anlamaz. Ödeyecek gücü yoksa da aracı o şekilde satıp başka bir araca yönelebilir.

ne range'miş arkadaş bu kadar premium diye dolan ortalıkta sonra yaşananlara bak.

Thracian
23-11-2017, 07:36
SelamünAleyküm,

2010'da sıfır aldığımız ve şuan 74xxx km de olan Range Rover Sport aracımız geçen hafta saatte 100km hızla giderken bir anda stop etti. Çok şükür güç bela kaza geçirmeden durdurduk aracı. Hemen borusanı aradık ve aldılar aracı. Sonrasında bize söylenen aracın yatak sardığı ve sandık motora ihtiyaç duyulduğu. Şimdi bu aracın bugüne kadarki tüm bakımları borusanda ve zamanında aksatılmadan yaptırıldı. Şimdi böyle bir arızayla karşılaşmak kafalarda soru işareti oluşturdu. Üzerine borusanda sandık motor için 129 bin TL ama biz İngiltere ile görüştük ve 26bin Tl indirim yapıcaz size demesin mi? Tamam aracın garantisi bitti. Ama tüm bakımları siz yaptınız ve bu öyle kullanıcı hatası diyebileceğiniz bi arızada değil. Sonuçta araba borusan harici kaputu açılmış bir araba değil. Bizde daha makul bir fiyat istedik ama yanaşmıyorlar. Mecbur dava açmaya karar verdik. Bu konuda yol gösterebilecek tavsiyede bulunabilecek herkese şimdiden teşekkürler.

Geçmiş olsun.

Bence dışardan özeldir servise yönelmeniz sandık motor yarine gerekli parça değişimine gitmeniz totalda 30 bin civarı tutar. Bir daha da o araç için borusana girmem.

Orhan
23-11-2017, 07:54
Arabayı bu vaziyete satmanızı öneririm sonrasına bakın artık
Garanti vs. uğraşacak imkanınız avukatınız gücünüz vs varsa uğraşın
ama bu işten en az zarar için, bu aracı ustasına satmak lazım adamda toplar satar

Mr.Bilal
23-11-2017, 08:20
Geçmiş olsun. Bu tarz araçlara binmek gerçekten herkesin harcı değil. nasıl bir fiyattır arkadaş. şimdi adamın range rover ı var diye 100bin TL dokunmaz gözü kapalı verir mantığıyla yaklaşıyor sanırım Borusan. Umarım en az kayıpla atlatırsınız.

B16
23-11-2017, 08:20
geçmiş olsun 8000km once bakımdan çıkmasından belki yola çıkılabilir fakat genede çok zor bir durum bazı şeyleri kanıtlamak vs ilk başta yatak sarmasının tam sebebi bulunmalı

dışardan satın alınsada bukadar pahalımı ? , birde custom kol piston vs yapılıyor okadar bu araca hiçmi uydurulamıyor motor yapısından dolayı valla range lerden birkez daha soğudum 1-2 kere ciddi niyetlenmiştim :D

80 Bin TL bir tane var elimde. Gümrüksüz sahada bekletiyorum isteyen olursa çekip satmak için :D

Custom hiçbirşey olmuyor. King yatak deneyenler oldu ama sonuç alamadılar

ghibli06
23-11-2017, 08:25
Ozel servisler kupadan ayrilmis RR dolu, motor bekliyor... Borusan gibi firma ne yazik ki ana firmadan zarari karsilayamayacaksa silecek bile degistirmiyor birakin motoru, gecmis olsun ama mahkeme de acsaniz sonuc degismeyecekktir, garanti uzatma paketlerini bu yuzden satiyorlar, gerci o zaman da 'kullanici hatasi' der yine ugrastirirdi..

cookies
23-11-2017, 08:38
Kronik yatak sarması nedir ya.. Ufak bir sorunmuş..

Saro-Ş
23-11-2017, 08:43
Bence Borusan Otonun Yetkilendirdiği Servisler Var Oralardan da Fiyat Almanızı Öneririm İstanbul/Yeniosnada Var Benim Gittiğim Genelde Fiyat Daha Makul Çıkıyor Piyasada Sanayilerde de Motor Getiren Çok Başarılı Land Servisleri Var Son Çare Onlar Olur

marikan
23-11-2017, 08:55
Geçmiş olsun.
Açık konuşayım garanti dolduktan sonra serviste bakım yaptırmaya devam etseniz bile bu gibi durumlarda firmanın size yardımcı olması tamamen onların politikaları ile ilgili. Mecburiyetleri yok zaten sizde biliyorsunuz.
Ancak ortada gerçekten kronik bir sorun var. Sürekli aynı şeyler duyuluyor RR hakkında.
Eğerki uğraşmak isterseniz (ki bence imkanınız varsa mutlaka uğraşın) mahkemeye vereceksiniz mecbur. Bilirkişinin bu durumunun kronik bir arızadan kaynaklandığını belgelemesi lazım. Baya uzun ve sıkıntılı bir süreç.
Tekrar geçmiş olsun.

HaKo
23-11-2017, 08:58
şu arabalara binip de sorun yaşamayan hiç duymadım. En küçüğünden en büyüğüne hepsi aynı. Geçmiş olsun arabanın yaşı ne olursa olsun , eğer haklı olduğunuza eminseniz bilir kişiye expertiz yaptırıp çıkan raporla mahkemeye başvurun derim.

ahk
23-11-2017, 09:00
araba 8 yaşında istediğiniz kadar servise götürün yasal olarak garantisi bitmiş hiçbir hak iddia edemezsiniz ha belki servise girdiniz tam eve giderken oldu belki böyle bir durumda arıza çıkarırsınız ve bilirkişi raporuna göre işlem yapılır. Ama işin diğer tarafında sürekli servis bakımlı bir araç 70k küsur km'de yatak sarıyorsa çok yazık birde motor fiyatı çok yüksek geldi bence o kadar etmemesi gerekir. Şöyle düşünün sıfır araç aldığınızda 126.000+250.000 (ötv+kdv)= 375.000TL sadece motora mı veriyorsunuz.

Yurt dışında lüks araçların yaşı ilerledikçe golf parasına satılma sebebi bu iken bizde tam tersi işliyor.

Bir ara bir toyotanın kullanım kitabında bu arabanın ömrü 10 yıldır gibi bir yazı okumuştum :)

Diyadin
23-11-2017, 09:13
Hasarlı 3.0 dizel 2004 vogue alıp vida takmadan satmıştım binme düşüncem hiç olmadı. Genelde motor süspansiyon arızaları oluyor malesef.

8 yıl zaman geçmiş sonuç alacağınızı sanmıyorum yerinizde olsam Bulgaristan veya Gürcistanda parça işi yapan yerlerle görüşürüm.

Serci07
23-11-2017, 09:38
Baskı balata değişiminde bile şase kupadan ayrılıyor. Çok ürkütücü bir görüntü benim için. Çok Geçmiş olsun.

VETTE
23-11-2017, 09:44
Bu araçlarda kronik sorun 2010 model olup 40k da bile aynı sorunu yaşayan olduğunu duydum.

omer_yildir
23-11-2017, 09:51
Aracın ilk sahibi olmanız ve bütün bakımlarının yetkili servisinde yapılmış olması çok büyük avantaj. Şu anda hızlı bir şekilde iyi bir avukat ile mahkemeden bilirkişi tespiti yaptırın. Üretici sorumluluğundan motorun tamamını ödemek zorunda kalırlar. Siz bütün bakımları üreticinin önerdiği şekilde yetkili servise yaptırmışsınız. Olayın gerçekleşmesinde sizin hiç bir sorumluluğunuz yok. Aracın km' si çok düşük. Bütün bu gerekçeler ile bu araç ayıplı mal kapsamında değerlendirilir.

Ayıplı malda bir süre bulunmamakta. Fark edildiği anda üreticinin sorumluluğu başlar. Diğer taraftan arızanın gerçekleştiği araç kilometresi garanti için verilen üst limit kilometresinden daha az. Yani arızanın gerçekleşmesinde sürenin önemi olmadığı, bu motorun bu kilometreye bir yıl içerisinde gelse dahi aynı arızanın oluşacağını açıkça belirtmelisiniz. Ayrıca olayın kök sebep analizi yapıldığında, her piston ve gömleği detaylı bir şekilde bilirkişiden ölçmesini isteyin. Zaten motorda aşınma tespiti muhtemelen olmayacaktır. Bu durum en önemli kanıt. Son olarak çevrede ve servis kayıtlarında benzer arızaları da belgeleri ile eklerseniz ( onarım faturaları ) ayıplı mal olduğuna mahkemeyi ikna etmeniz çok kolay olur :)

myk
23-11-2017, 09:54
Dava açmaya karar verdik zaten. Önemli olan parası değil burda. O paranın karşılığı alınıcak mı? Verdik 100.000 TL peki yeni motorun aynı arızayı çıkarmayacağı ne *****. Nasıl güvenelim böyle bir şirkete. Olay orda. Kaldı ki 2017 modelini almayı düşünüyoduk, bu olay geldi başımıza. Tabiki vazgeçtik. Bakalım dava ne kadar sürecek, bakım kayıtlarının tümünü istetip avukatla görüşeceğiz. Hayırlısı artık.

Ssamet
23-11-2017, 10:01
Bilmemne marka model , bilmemkaç yaşında arabaların garantiden neleri değişiyor. VW sadece işçilikle şanzıman , motor değişiyor. Cüzi bir ücretle bu değişimi gerçekleştirmeli. Garantisi bitsin demişsinizde bir sürü örnek var ülkede. 5-6 yaşında i30ların yürüyeninde bir parça değişiyordu tam hatırlamıyorum şimdi. Bu tamamen Borusanın alakasız , ilgisizliğinden kaynaklanıyor. Başka açıklaması yok

Eworen
23-11-2017, 10:23
Geçmiş olsun istenen rakam öyle böyle bi rakam değil
Burdaki ana problem borusan daha öncede yazmıştım borusan ın şirket politikası gereği 2 yıllık garanti bitiminden sonra diğer markalarda mevcut olan iyi niyet vb tarzı garanti sistemleri yok var gibi gözüküyor ama aslen yok ya çok az indirim yapıyorlar yapmasa da olur diyorsunuz yada bu garantiye girmez diye vıdı vıdı öterler..
Bu araç atıyorum vw grubundaki bir araç olsa bedavaya yakın bi ücretle işiniz çözülebilirdi yada gerçekten yardımcı olabilirlerdi
Neyse dava açılmalı bence burda ibre %100 sizin tarafta umarım iyi bir sonuç çıkar..

01ayk01
23-11-2017, 10:24
2013 senesinde avcilar borusan’a 428 aracimi bakima goturmustum. Bi tane e63 m6 yatiyordu icerde 37.000 kmde motor kirmis. Ve motoru kirdiginda daha 3 yasindaymis ve . Araba yaklasik 2 senedir burda yatiyor bosa ugrasti sahibi mahkeme fln garanti suresi bittigi icin mahkeme borusan’a yaptirim uygulayamadi demisti.

Gecmis olsun insallah sorununuz cozulur.

Tunacan
23-11-2017, 10:31
Borusan da sizden aracınızın orada olduğu günler için fahiş bir otopark parası talep edecektir muhtemelen..

mrbars
23-11-2017, 10:51
Bir araç aldın, tüm bakımlarını yetkili serviste yaptırdın. 35 sene sonra motor yatak sardı. Mahkemede ne çıkar?
Bir araç aldın, tüm bakımlarını yetkili serviste yaptırdın. 25 sene sonra piston eridi. Mahkemede ne çıkar?

Özetle; karar resmi garanti süresi için olur kanaatindeyim.
İyi niyet garantisi tarafından yürümek daha pozitif sonuç getirebilir.

B16
23-11-2017, 11:13
Bir araç aldın, tüm bakımlarını yetkili serviste yaptırdın. 35 sene sonra motor yatak sardı. Mahkemede ne çıkar?
Bir araç aldın, tüm bakımlarını yetkili serviste yaptırdın. 25 sene sonra piston eridi. Mahkemede ne çıkar?

Özetle; karar resmi garanti süresi için olur kanaatindeyim.
İyi niyet garantisi tarafından yürümek daha pozitif sonuç getirebilir.

Abi uzun zamandır İngiliz araçlarının yedek parça işindeyim. JLR headquarter'ın numarasını bulmam 2 ayımı aldı onda da sallamadılar zaten. Bu arkadaş biz İngiltere ile konuştuk 26 bin TL indirim verdiler diyor.
Neresinden tutarsan tut elinde kalır.
1) JLR'ye nasıl ulaştın?
2) Hadi JLR'ye ulaştın sor bakalım Avrupa'da dist. harici yerlere merkezden mal satıyolarmıymış? Ben konuştum adamlar İngiltere içi hariç hiçbir ülkeye dist. hariç ana merkezden mal vermiyolar. Ayrıca, İngiltere'de ki bayilerin yurtdışına parça satışı YA-SA-K ancak özel izin alan firmalar bunları yapabiliyorlar ve bunlardan bir tanesi de Bearmach boşuna google'a girip Jaguar UK dealer list diye yazıp telefon açmasın.
3) Borusan'ın milyonlarca euro ticari hacmi var İngiltere ile sence onlar İngiltere satış fiyatından % indiirm alıyor hesaplayabildin mi? Parça'ya göre değişse de %51,41 gibi oranlarda liste'den indirim alıyor. Satış fiyatını hesaplamak için ise dövizi 3 ile çarpıyor al sana Türkiye satış fiyatı bu diyor. Aksini ispat edicek varsa buyursun
3) Bu arıza kronik, ister 100k ister 1k km'de olsun o motor yatak SA-RA-CAK bunu önlemenin imkanı yok. Motor sorunlu sorunun sebebi'de turbolar İngiltere'yi ara ağla, sızla istediğini yap this is no our problem diyor
4) Bu olayı haberlere çıkartan, avukat tutup peşinden koşan müşterilimiz de oldu sonuç; billurlar ile baş başa kaldılar.
5) Bu arkadaşa tek birşey önerebilirim. Sakın ola sakın motor iç parçalarını ben buluyorum diyen adama aracını elletme dükkandan çıkarken yatak sararsın. Madem JLR headquartera ulaşabiliyor Türkiye'de ki bütün parçacıları arayıp komple motor fiyatı alsın. Başka çözümü yok

6) Sterlin 5.25 oldu elini çabuk tutsun 5.50 olursa düzgün indirim yakalayamaz
7) Parça fiyatı aldığı yerlere eski motoru iade ederim fiyattan düşüceksen desin. İngiltere'den motor alırken surcharge koyuyorlar çoğu kişi geri göndermekle uğraşmak istemediği için o bedeli de motorun içine koyuyor belki ben gönderirim diyen birisi çıkar 3-5 bin TL daha ucuza alır
8) JLR headquarterın numarasını pm bekliyorum. Bende arayıp parça sorucam belki bi discount kopartırız

SK10
23-11-2017, 11:21
borusana garanti bittikten sonrada gitseniz maalesef düdüklüyolar bence aracınızı başka bir özel serviste yaptırın kullanın daha da borusanın kapısının önünden geçmeyin

Cihan9
23-11-2017, 11:22
Öncelikle geçmiş olsun üzücü bir durum. 6 ay kadar önce başımıza renault latitude araçta başımıza geldi. Renault yetkili servisinden 37 binde alındı araç. Yaklaşık 1,5 yıl kullandık 125 bin km oldu. Aracı servise bakıma götürdüm yağ filtre genel bakım yapıldı balatalar kötü onlarıda değiştirelim dediler. Neyse bakımlar yapıldı akşam servisten aldım araç akşam izmire gitti. Sabah izmirden- aydın sökeye geçerken yolda yatak sardı. Bakım üstünden takribi 400 km geçti.
Denizliye servisi çektirdik aracı motor için 18 bin tl gibi bir ücret istendi(2.0dci) Kavga dövüş, bakımında bir gün önce yapılması sebebiyle 1500 tl gibi bir ücret ödeyerek aracı teslim aldık. Garantisi bitmiş ama en azından bakım tarihi yakın olursa bi nebze daha şanslısınız ama yoksa o yaşta bir araç için sıyrılmaları kolay olur.

mrbars
23-11-2017, 11:22
İndirimi Borusan almış UK'den. İlk mesajdan ben öyle anladım.

B16
23-11-2017, 11:30
İndirimi Borusan almış UK'den. İlk mesajdan ben öyle anladım.

SelamünAleyküm,

Arada ki konuşma aynen şöyle geçtiğine inanıyorum
- Hello, JLR how may i help
+ Hello, i ** calling from Turkey can i talk to part department please
- Who is calling
+ myk
- Good morning part department i ** dick
+ Good morning i have 2010 Range Rover 3.0 V diesel i need complete engine can you give me price please
- off course did you get price from Borusan
+ Yes they gave me 129k Turkish liras!
- Oww my price is 103k Turkish liras
+ If i dont want invoice, bill?
- No sorry
+ Great thank you

+ İpne Borusan 2 dk'da 26 bin TL indirim aldım god damn it!

Otto_Skorzeny
23-11-2017, 11:36
Çok sinir bozucu bir durum. Geçmiş olsun, inşallah hallolur size başka bir sıkıntı yaşatmadan.

Octane
23-11-2017, 11:37
Hala daha ülkede şu fiyatlarla sırf markasına bakıp araç satın alan, yetkili servise götürüp fazla fazla para verince aracın ölümsüz olacağını sananlar var. İşte bunlar bence gerçek zenginler, kol saati alır gibi araç satın alıyorlar.
İngilizlerin lafı vardır meşhur, iki tane range rover al alırken, biri servisteyken öbürünü kullanırsın diye.

Her bakımı zamanında yapıldı tamam ama son bakımda yağı gerçekten değiştirdiler mi? Emin misiniz? Yetkili serviste yanlış olmaz deyip geçecek misiniz? Çünkü iç yüzünü biliyorum yetkili servislerin :)
Eğer gerçekten yağ değiştiyse, garantisi bitmiş ve yatak sarmış bir araca komple motoru 129 bin tl falan ne yapıyorsunuz cidden. Hiç eşiniz dostunuz dur demiyor mu size.

sahibinden.com - Satılık, Kiralık, 2.El, Emlak, Oto, Araba, Alışveriş, Hizmet, Kariyer, İş İlanları, Bilgisayar, Cep Telefonu, Tekne, Motosiklet, İş Makinesi fiyatları - ilan ve alışverişte ilk adres (https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-arazi-suv-pick-up-land-rover-uygun-range-rover..aciklamayi-sonuna-kadar-okuyun-lutfen-491995528/detay)

Az daha çıkın bunu da pazarlıkla alın bir tane daha olsun elinizde madem.

Beyler sanayiye gidip aracınızın başında durun ara sıra, başınıza böyle olaylar böyle fiyatlar gelmesin.

Geçmiş olsun, kolay gelsin.

ham
23-11-2017, 12:04
Arada ki konuşma aynen şöyle geçtiğine inanıyorum
- Hello, JLR how may i help
+ Hello, i ** calling from Turkey can i talk to part department please
- Who is calling
+ myk
- Good morning part department i ** dick
+ Good morning i have 2010 Range Rover 3.0 V diesel i need complete engine can you give me price please
- off course did you get price from Borusan
+ Yes they gave me 129k Turkish liras!
- Oww my price is 103k Turkish liras
+ If i dont want invoice, bill?
- No sorry
+ Great thank you

+ İpne Borusan 2 dk'da 26 bin TL indirim aldım god damn it!

Bold yaptığın yerden nasıl şahsın fiyat aldığını çıkardın sen. Borusan almış işte indirimi?

onursumer
23-11-2017, 12:05
80 Bin TL bir tane var elimde. Gümrüksüz sahada bekletiyorum isteyen olursa çekip satmak için :D

Custom hiçbirşey olmuyor. King yatak deneyenler oldu ama sonuç alamadılar

ben range konusunu kapadım gitti bu saattensonra ne kendim ne çevreme aldırmam :D

B16
23-11-2017, 12:06
Bold yaptığın yerden nasıl şahsın fiyat aldığını çıkardın sen. Borusan almış işte indirimi?

ağır fail olmuşuz daha okuduğumuzu anlayamamışız.

mertypeR
23-11-2017, 12:18
Kesinlikle yasal yollardan hakkınızı arayın. Borusan hep böyledir. Bir avukat tanıdığımın x5inde problem vardı borusan önce kullanıcı hatası dedi daha sonra tanıdığımız dava açtı konuyu almanyaya kadar taşıdı dava sonuçlanmadan sıfır daha dolu bir x5ini aldı sizde uğraşın. İnşallah işiniz görülür şimdiden kolay gelsin

oss
23-11-2017, 12:35
bildiğin ingiliz oyunu fransızlarda da belli yedekparça ları kronik arızalı. paran mı var bizide besle :) satın kurtulun en azından daha az zararla çıkarsınız :)

fthdrn
23-11-2017, 12:37
ağır fail olmuşuz daha okuduğumuzu anlayamamışız.

O kadar ingilizce boşa gitti iyi mi :D

.::EmrE::.
23-11-2017, 12:41
Honda S2000 aracım 20.000km de servis bakımından cıktıktan 2 gün sonra yatak sardı, servis hiçbir masrafı karşılamadı. Dava vs. de açtık ama kullanıcı hatası olduğuna karar verildi. 8 yıllık 73.000 km de bir araçtan birşey cıkacağını hiç sanmam. Geçmiş olsun.

cnzdmr
23-11-2017, 12:46
Honda S2000 aracım 20.000km de servis bakımından cıktıktan 2 gün sonra yatak sardı, servis hiçbir masrafı karşılamadı. Dava vs. de açtık ama kullanıcı hatası olduğuna karar verildi. 8 yıllık 73.000 km de bir araçtan birşey cıkacağını hiç sanmam. Geçmiş olsun.

geçmiş olsun Honda motorunun 20k da yatak sarması da çok enteresan. O kadar dayanıklılığı ve sağlamlığı ile ünlü ki.

.::EmrE::.
23-11-2017, 12:52
geçmiş olsun Honda motorunun 20k da yatak sarması da çok enteresan. O kadar dayanıklılığı ve sağlamlığı ile ünlü ki.

Servis hatasıydı çünkü ama herhangi birşey olmadı malesef 12 k ödedim.

Kutluhan
23-11-2017, 12:56
lüks aracada binmek sıkıntı bu memlekette. geçmiş olsun. Allah kimsenin başına vermesin.

O.Z
23-11-2017, 13:17
Yazmadan edemicem , arkadaşım almıştı bende ondan özenerek ilerde eşim olacak sevgilime alma hayalleri kurarken , hayallerimi yıktılar ....
Şu garibanın hayalini yıkmanın ahını ödeyemez bunlar , lanet olsun . ! Not : sevgilimde yok range alıcak paramda hepsi bir hayalden ibaret :D

Konuya gelince okuduğum kadarı ile gerçek anlamda bir maduriyet söz konusu , geçmiş olsun . . .
O kadar para verin , başkasına elletmeden tüm bakımınlarını pahalı olsa bile garanti kapsamlı diye serviste yaptırın , sizi müşteri hatası diye yüz üstü bıraksınlar . Utanmadan araç orda kaldı sürece park ücreti yazsınlar ,lanet olsun kapitalizme ....

Büyük ihtimal dava açılıcak , park ücreti ara sıkıştırın yoksa dava 1 yıl sürdü kaybettiniz bunlar 1 yıl sonunda motor parası kadar park ücreti ister .

Alternatif 1. dava sonuçlanması umarım lehinize işler sonuç . 2. Bu işlerle ugraşan birisine satıp kurtulmanız . 3. Kaliteli özel servis le daha uygun sandık motor arayışları (çünki postlardan analdım kadar ile bu araç motor parçaları satışı yok tek çare sandım motor )

Şu var aracı her ne kadar sevsenizde , sandık motor aldınız koydunuz ne ***** onun 10k'da motor yemiyeceği , sandık motor km veya yıl garantisi ne kadar ? Bu insanlar her garanti bittiğinde yeni sandık motor mu alsın . . .

Kadyr
23-11-2017, 13:19
öncelikle geçmiş olsun. koca firma ama gözlerini sanırım para bürürmüş. belliki forumdan okuduğum kadarıyla müşteri memnuniyeti yok ama yinede
http://www.techturkey.com/forum/arananlar/230328-borusan-oto-plakal-3.html#post8412240
bu konuda olduğu gibi borusan plakalık peşine düşüp aracım servis bakımlı gözüksün diyemidir yada borusan reklamımıdır. yada vay araba borusan bakımlı bunu alalım desinler diyemidir koşturuluyor. gerçek borusan bakımlı arabala kullanıcıları ise uğraşıyor. geçmiş olsun. umarım halledersiniz en ucuz yol ile

myk
23-11-2017, 13:31
Abi uzun zamandır İngiliz araçlarının yedek parça işindeyim. JLR headquarter'ın numarasını bulmam 2 ayımı aldı onda da sallamadılar zaten. Bu arkadaş biz İngiltere ile konuştuk 26 bin TL indirim verdiler diyor.
Neresinden tutarsan tut elinde kalır.
1) JLR'ye nasıl ulaştın?
2) Hadi JLR'ye ulaştın sor bakalım Avrupa'da dist. harici yerlere merkezden mal satıyolarmıymış? Ben konuştum adamlar İngiltere içi hariç hiçbir ülkeye dist. hariç ana merkezden mal vermiyolar. Ayrıca, İngiltere'de ki bayilerin yurtdışına parça satışı YA-SA-K ancak özel izin alan firmalar bunları yapabiliyorlar ve bunlardan bir tanesi de Bearmach boşuna google'a girip Jaguar UK dealer list diye yazıp telefon açmasın.
3) Borusan'ın milyonlarca euro ticari hacmi var İngiltere ile sence onlar İngiltere satış fiyatından % indiirm alıyor hesaplayabildin mi? Parça'ya göre değişse de %51,41 gibi oranlarda liste'den indirim alıyor. Satış fiyatını hesaplamak için ise dövizi 3 ile çarpıyor al sana Türkiye satış fiyatı bu diyor. Aksini ispat edicek varsa buyursun
3) Bu arıza kronik, ister 100k ister 1k km'de olsun o motor yatak SA-RA-CAK bunu önlemenin imkanı yok. Motor sorunlu sorunun sebebi'de turbolar İngiltere'yi ara ağla, sızla istediğini yap this is no our problem diyor
4) Bu olayı haberlere çıkartan, avukat tutup peşinden koşan müşterilimiz de oldu sonuç; billurlar ile baş başa kaldılar.
5) Bu arkadaşa tek birşey önerebilirim. Sakın ola sakın motor iç parçalarını ben buluyorum diyen adama aracını elletme dükkandan çıkarken yatak sararsın. Madem JLR headquartera ulaşabiliyor Türkiye'de ki bütün parçacıları arayıp komple motor fiyatı alsın. Başka çözümü yok

6) Sterlin 5.25 oldu elini çabuk tutsun 5.50 olursa düzgün indirim yakalayamaz
7) Parça fiyatı aldığı yerlere eski motoru iade ederim fiyattan düşüceksen desin. İngiltere'den motor alırken surcharge koyuyorlar çoğu kişi geri göndermekle uğraşmak istemediği için o bedeli de motorun içine koyuyor belki ben gönderirim diyen birisi çıkar 3-5 bin TL daha ucuza alır
8) JLR headquarterın numarasını pm bekliyorum. Bende arayıp parça sorucam belki bi discount kopartırız

Siz olayı çok yanlış anladınız. Ben indirim almadım. Borusan ingiltere ile görüştü ve indirim ancak bukadar oluyor dedi. Bide telefon istemişsiniz 😂

SK10
23-11-2017, 13:35
2.7 bizde de vardı iğrenç bi arabaydı hantaldı yağ yakardı durmazdı bizimkiside sandık motorluydu biz taktırmadık önceki sahibi 45bin mi öyle bir rakama 2 sene öncesinden bahsediyorum taktırmış 3.0tdv6 lar için sorunsuz diyorlardı ama demekki ingilize bulaşmamak lazım :)
konu sahibi içinse geçmiş olsun

B16
23-11-2017, 13:40
Siz olayı çok yanlış anladınız. Ben indirim almadım. Borusan ingiltere ile görüştü ve indirim ancak bukadar oluyor dedi. Bide telefon istemişsiniz ��

Fail olduk zaten garip sen elleme benim yaramı.

Borusan ekstra indirim için İngiltere ile konuşmasına gerek yok zaten belirli oranda indirimleri var. Aldıkları indirimin üzerine kendi karlarını koyuyorlar.

Ben 80 Bin TL'ye nakit olarak satıyorum. Daha ucuzunu da bulabilirsiniz. İlla servis diye orda yaptırmanıza gerek yok ve size gelicek sandık motor yeni değil rebuilt'dir. Bunu da herkese kolay kolay söylemem.

0 sandık motor yok hepsi exchange iade edilen motorlarda ki parçalarla yapılıyor.

Mehmetmert
23-11-2017, 13:46
Peki sorun neyden kaynakli? Bir yerde bir hata varki boyle oluyor? Buna onlem alinmazsa sandik motorda gidebilir?
Gecmis olsun uzucu bir durum

hddsheriff
23-11-2017, 15:16
Mahkeme sonucu için en az 3-4 yılınızı gözden çıkartın.

free-hifi
23-11-2017, 15:20
En iyisi gürcüye geçip motor atıp gelmek uydurulabilirse tabiki...

EOZDAG
23-11-2017, 18:43
İşin içindeki abiler daha iyi biliyordur da 3.0d bir bmw motoru swaplansa yada şanzuman ve aracın yürürüne uygun ucuz sıkıntısız ve daha verimli farklı bir sandık koyulsa tabi bu sefer evlat olacaktır orası ayrı ama buna 100k bağlayana kadar aradaki rakam fiyata yansıtılıp satılabilir ve en azından binerken kafa rahat binilir daha az yakar daha hızlı gider vs.. Tabi sadece fikir yürütüyorum.

EOZDAG
23-11-2017, 18:45
En iyisi gürcüye geçip motor atıp gelmek uydurulabilirse tabiki...

Abi samsun çevresinden tanıdığım kimsenin gürcüden verim aldığını görmedim. Hatta arazi şanzumanını gürcüde yaptıran bir abi Samsun'a varmadan yolda kalmıştı. Gördüğüm kadarıyla kozmetik müdahaleler harici gürcüye elletmemek lazım aracı.

myk
23-11-2017, 19:56
Hala daha ülkede şu fiyatlarla sırf markasına bakıp araç satın alan, yetkili servise götürüp fazla fazla para verince aracın ölümsüz olacağını sananlar var. İşte bunlar bence gerçek zenginler, kol saati alır gibi araç satın alıyorlar.
İngilizlerin lafı vardır meşhur, iki tane range rover al alırken, biri servisteyken öbürünü kullanırsın diye.

Her bakımı zamanında yapıldı tamam ama son bakımda yağı gerçekten değiştirdiler mi? Emin misiniz? Yetkili serviste yanlış olmaz deyip geçecek misiniz? Çünkü iç yüzünü biliyorum yetkili servislerin :)
Eğer gerçekten yağ değiştiyse, garantisi bitmiş ve yatak sarmış bir araca komple motoru 129 bin tl falan ne yapıyorsunuz cidden. Hiç eşiniz dostunuz dur demiyor mu size.

sahibinden.com - Satılık, Kiralık, 2.El, Emlak, Oto, Araba, Alışveriş, Hizmet, Kariyer, İş İlanları, Bilgisayar, Cep Telefonu, Tekne, Motosiklet, İş Makinesi fiyatları - ilan ve alışverişte ilk adres (https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-arazi-suv-pick-up-land-rover-uygun-range-rover..aciklamayi-sonuna-kadar-okuyun-lutfen-491995528/detay)

Az daha çıkın bunu da pazarlıkla alın bir tane daha olsun elinizde madem.

Beyler sanayiye gidip aracınızın başında durun ara sıra, başınıza böyle olaylar böyle fiyatlar gelmesin.

Geçmiş olsun, kolay gelsin.

Bu nasıl bir üslup ve zihniyettir. Araba alırken kimseye soracak değilim. Kaldıki bu range rover öyle alelade bi marka değil. Alırken buna güvenerek aldık elbette. Maalesef yanıldık. Ayrıca siz hiç borusan yada onun gibi (sözde kurumsal) servislerde aracınıza bakım yaptırmadınız. Çünkü öyle yerlerde bakım yapılan yerler sizin görebileceğiniz yerler değil. Gidip sanayideki gibi ustanın başında bekleyip yağını koydumu suyuna baktımı filtre değiştimi diye beklenmiyo. Kaldı ki bu güven için bir ton para verdik borusana. Ama boş çıktı.

aybarsdnr
23-11-2017, 19:59
Bostancı oto (özel servis) dan fiyat almak isterseniz yardımcı olmaya çalışırım.

free-hifi
23-11-2017, 20:10
Bostanci Borusan karşı sokağında anil oto var benim patronda da 2010 var bütün bakımları orda yaptırdı istersen referans verdiririm

SK10
23-11-2017, 20:21
Bostanci Borusan karşı sokağında anil oto var benim patronda da 2010 var bütün bakımları orda yaptırdı istersen referans verdiririm

Anıl otoya benden de +1
Facede takip ediyorum sıfır velar bile gelmiş bugün

Octane
23-11-2017, 20:22
Bu nasıl bir üslup ve zihniyettir. Araba alırken kimseye soracak değilim. Kaldıki bu range rover öyle alelade bi marka değil. Alırken buna güvenerek aldık elbette. Maalesef yanıldık. Ayrıca siz hiç borusan yada onun gibi (sözde kurumsal) servislerde aracınıza bakım yaptırmadınız. Çünkü öyle yerlerde bakım yapılan yerler sizin görebileceğiniz yerler değil. Gidip sanayideki gibi ustanın başında bekleyip yağını koydumu suyuna baktımı filtre değiştimi diye beklenmiyo. Kaldı ki bu güven için bir ton para verdik borusana. Ama boş çıktı.

Ben tabi canım nerede range rovera bineceğim, nerede borusana gideceğim. Ne haddimize.
Hehehehe.
Bayılıyorum sadece kendinin bazı şeyleri yaptığını sananlara. Aynen devam.

Octane
23-11-2017, 20:26
Ben tabi canım nerede range rovera bineceğim, nerede borusana gideceğim. Ne haddimize.
Hehehehe.

Abiii adam sadece kendinin yetkili servise gittiğini sanıyor. Çıldırıyorum son 5 dakikadır :D

hddsheriff
23-11-2017, 20:42
Abiii adam sadece kendinin yetkili servise gittiğini sanıyor. Çıldırıyorum son 5 dakikadır :D

Sende çift hesap var sanırım kendi kendine alıntı yapıp duruyorsun

enes_srb
23-11-2017, 20:46

Şuan tatsız bi olay olduğu için o yorum sinirle yazılmıştır bence.Ama herkeste arabadan anlamak zorunda değil sonuçta ciddi paralar verip alınan ve bakımları yetkili serviste yapılan bi arabadan bahsediyoruz.

myk
23-11-2017, 21:04
Hehehehe.

Aslında “ Siz hiç borusan gibi büyük bi servise gitmediniz heralde” diye yazıcaktım. Yanlış olmuş. Söylediklerimden bunu mu çıkardınız? Tebrikler. Ayrıca madem gittiniz böyle servislere nasıl böyle yazıyosunuz anlamıyorum. Ben sadece ben gidiyorum falanda demiyorum. Baya bi kompleks sahibisiniz anlaşılan.

A.Kepez
23-11-2017, 21:27
benim anlamadığım yıllardır piyasada olan aracın parçaları neden üretilmiyor/üretilemiyor ? B16 nickli arkadaş yazmış yarım ya da sandık motor konacak diye ki bunlar da az para değil sıfır araba parası her türlü. mclaren bugatti vs gibi sınırlı üretim de değil ki tüm dünyada onbinlerce satılan bir araç ama parça yok akıl almıyor.

MK8800
23-11-2017, 21:30
Aslında “ Siz hiç borusan gibi büyük bi servise gitmediniz heralde” diye yazıcaktım. Yanlış olmuş. Söylediklerimden bunu mu çıkardınız? Tebrikler. Ayrıca madem gittiniz böyle servislere nasıl böyle yazıyosunuz anlamıyorum. Ben sadece ben gidiyorum falanda demiyorum. Baya bi kompleks sahibisiniz anlaşılan.

Konu dışı ama sabrınıza hayran kaldım

yesil
23-11-2017, 21:40
benim anlamadığım yıllardır piyasada olan aracın parçaları neden üretilmiyor/üretilemiyor ? B16 nickli arkadaş yazmış yarım ya da sandık motor konacak diye ki bunlar da az para değil sıfır araba parası her türlü. mclaren bugatti vs gibi sınırlı üretim de değil ki tüm dünyada onbinlerce satılan bir araç ama parça yok akıl almıyor.

bende ona şaşırdım hiç mi yan sanayi parçası yok bu aracın. amerikan araçlarının çoğunda 15 20 tane alternatif marka bulunabiliyor yan sanayi üretim yapan.

ghibli06
23-11-2017, 21:50
Bilen benim BMW ciligimi bilir, kardesim saydigim bir dostumun iyi bir BMW servisi de var ama ben ailedeki BMW leri kesinlikle goturmem oraya, gitsinler Borusana derim bazen kendim gotururum, insanlardaki bu 'yetkili servis' mantigini bazen asamazsiniz, her isi onlar bilir, ozel servis Borusandan daha mi iyi bilecek??? Ya yan sanayi taktiysa ya degismemis parcayi yazdiysa??? İste bu sekilde dusunup de 'yetkili servise' gidenler yetkili kisilerce opuldugunde de araya hic girmemek lazim, iki tarafin avukatlari halleder bu isleri...

myk
23-11-2017, 22:20
Bilen benim BMW ciligimi bilir, kardesim saydigim bir dostumun iyi bir BMW servisi de var ama ben ailedeki BMW leri kesinlikle goturmem oraya, gitsinler Borusana derim bazen kendim gotururum, insanlardaki bu 'yetkili servis' mantigini bazen asamazsiniz, her isi onlar bilir, ozel servis Borusandan daha mi iyi bilecek??? Ya yan sanayi taktiysa ya degismemis parcayi yazdiysa??? İste bu sekilde dusunup de 'yetkili servise' gidenler yetkili kisilerce opuldugunde de araya hic girmemek lazim, iki tarafin avukatlari halleder bu isleri...

Görende sanayide Ahmet ustanın Mehmet ustanın kimseyi öpmediğini zanneder. Sanayide daha büyük skandallar mevcut. Araştırıp bakabilirsiniz. En azından şuanda karşımızda dava açabileceğimiz bir muhatabımız var. Elimizde bakımlara dair belgele var. Yine ilginç bir bakış açısı ile karşı karşıyayız. Bi bitmediniz yahu

ghibli06
23-11-2017, 22:24
Görende sanayide Ahmet ustanın Mehmet ustanın kimseyi öpmediğini zanneder. Sanayide daha büyük skandallar mevcut. Araştırıp bakabilirsiniz. En azından şuanda karşımızda dava açabileceğimiz bir muhatabımız var. Elimizde bakımlara dair belgele var. Yine ilginç bir bakış açısı ile karşı karşıyayız. Bi bitmediniz yahu

Bitmedik haklisin senin gibilere yorum yapamadan duramayan eziklerdeniz ne yaparsin...

ÖmerF.Bayar
23-11-2017, 22:27
Müdür canın yanmış geçmiş olsun tamamda şu millete tepeden konuşmaktan vazgeçmelisin,
Dava açtınızmı süreç nedir ? Avukat ile görüştünüzü ? Evet ise ne diyor ?

MiaMi
23-11-2017, 22:28
Beyler gereksiz yazıp yazıp şu konuyu takip edenleride sıkmayın, sonuç ne olacak az çok tahmin ediyoruzda kim kimi öpüyor kim bitip bitmiyor bunları yazmayın artık,.
Dünya üzerinde zaten kendini kanıtlamış motor ve markalar belli araştırma yapmadan araç alan insan üzülür,üzülecektir.

free-hifi
23-11-2017, 22:32
Bir kaç range ustasın dan gelen yorum range binmesini binmeyen biniyor. Şirket arabasi kullanır gibi kullanıyorlar. Çoğu araç kullanıcı hatası yüzünden servis görüyor. Demekki alismadik gotte don durmazmis. Range i öğrenip te binecek misiz

ghibli06
23-11-2017, 22:44
Beyler gereksiz yazıp yazıp şu konuyu takip edenleride sıkmayın, sonuç ne olacak az çok tahmin ediyoruzda kim kimi öpüyor kim bitip bitmiyor bunları yazmayın artık,.
Dünya üzerinde zaten kendini kanıtlamış motor ve markalar belli araştırma yapmadan araç alan insan üzülür,üzülecektir.

Hocam toplamda Borusan'a giden cesitli segmentlerde 12 arac var ailede her 2 senede bir de yenilenir, iyi musteriyiz yani, buna ragmen bir suru sikinti yasiyoruz, arkadasa bunu anlatiyoruz ama o premium markaya sahip olup yetkili servise giden tek kisiyi kendi sandigi icin anlasamiyoruz, bu arada bu RR bu arkadasin mi onu da bilmiyoruz...

MiaMi
23-11-2017, 22:47
Yetkili servis daima iyidir bu net tartışmaya gerek bile yok, Kardeşimin golf mekatronik ağrızası verdi garantisi bitmiş olmasına rağmen sürekli yetkili serviste bakım yapıldığından sembolik bir rakama sorunu çözüldü.

Kullanıcı
23-11-2017, 22:51
myk sana borusan'da iyi boru döşemeler, Pardon iyi bakımlar dilerim.

O kadar abiler yazdı hala borusan bakımlı, yok borusan şöyle böyle borusan'ın sana yapabileceği hiçbir şey yok araç zaten garantisini doldurmuş anca iyi gayet garantisi adı altında indirim yapalar(ki bana göre bindirim)
başkada bir cacık olmaz. Ya kendiniz motor getirin yada özel doğru düzgün bir servise gidin.

atituti
23-11-2017, 23:10

uretimi var peugeottan falan gidip alinabilir 3 litreler ve 2.7ler peugeotla ayni blokmuş motor parcalarida oyle , diger kisimlari bilmiyorum

ghibli06
23-11-2017, 23:32
Yetkili servis daima iyidir bu net tartışmaya gerek bile yok, Kardeşimin golf mekatronik ağrızası verdi garantisi bitmiş olmasına rağmen sürekli yetkili serviste bakım yapıldığından sembolik bir rakama sorunu çözüldü.

Eger DogusOtodan bahsediyorsak, porschenin sanziman arizasini bulamadilar,elektronik lsd kontrolu icin makineye baglayamadilar ben bagladim teyp kodunu sildiler ne oldugunu bulamadilar beni teypciye gonderdiler daha sayayim mi? Haa unuttum bak, bana parca listesi cikarttilar odemesini yaptim bir kagit imzalamami istediler, uzeribde sadece parca kodlari var, bu ne dedim, parca yanlis gelirse sorumlu sizsiniz bastan kabul ediyorsunuz dediler :)

ErkanCanS
23-11-2017, 23:43
Bence yasal yollara sonuna kadar başvurun. Mahkeme yıllar sürebilir özellikle şu anda adliyelerde davalar hakim yetersizliğinden ertelenip duruyor. Sağlam birkaç avukattan hukuki destek alıp ona göre hareket edin. Eğer bu tip bir olaydan dolayı açılmış bir davayı kazanırsanız parayı kurtarmak kenara , karar emsal teşkil edebilir çok kişinin duasını alırsınız :) . Bu tip durumlarda bilirkişi nasıl davranıyor bilmiyorum ama ilan sitesine girip ilan açıklamalarını okusa bile bu durumun kronik olduğunu anlar heralde..

hyper35
23-11-2017, 23:44
Ne kadar boş konuşan adam var burda ya. Honda fanları gelip borusanı mı ezmemiş. Adamın zararıyla dalga mı geçilmemiş. iyi öpülmeler diyenler falan. Bunu diyenlerde kendilerinin de yetkili servise gittiğini söyleyen adamlar. Siz gitseniz ne olur zihniyet fukara.

Bu arada geçmiş olsun hocam. Burdakilere takılmayın. Egoist, birbirini çekemeyen bir toplumda yaşıyoruz. Sorunu hiç yazmasanız daha iyiydi. Dışarıda bir serviste çok daha uygun fiyata çözerler diye düşünüyorum.

ghibli06
23-11-2017, 23:52
Ne kadar boş konuşan adam var burda ya. Honda fanları gelip borusanı mı ezmemiş. Adamın zararıyla dalga mı geçilmemiş. iyi öpülmeler diyenler falan. Bunu diyenlerde kendilerinin de yetkili servise gittiğini söyleyen adamlar. Siz gitseniz ne olur zihniyet fukara.

Bu arada geçmiş olsun hocam. Burdakilere takılmayın. Egoist, birbirini çekemeyen bir toplumda yaşıyoruz. Sorunu hiç yazmasanız daha iyiydi. Dışarıda bir serviste çok daha uygun fiyata çözerler diye düşünüyorum.

Okuma ozurlu musun? Borusanda zihniyet bu diyoruz disarida sorun daha rahat cozulur diyerek ornek veriyoruz karsiliginda aldigimiz cevaplar ortada! Sen kimi onerirsin peki hangi servise gitsin isi daha ucuz cozulsun? Mesela kimlerin elinde motor var ya da gumrukte motoru vqr bilir misin?!! Burda amac sorunu cozmek degil bagciyi dovmek, buyur dov fiyoruz ayni bagci bizi de boru dosedi diyoruz...

hyper35
23-11-2017, 23:59
Okuma ozurlu musun? Borusanda zihniyet bu diyoruz disarida sorun daha rahat cozulur diyerek ornek veriyoruz karsiliginda aldigimiz cevaplar ortada! Sen kimi onerirsin peki hangi servise gitsin isi daha ucuz cozulsun? Mesela kimlerin elinde motor var ya da gumrukte motoru vqr bilir misin?!! Burda amac sorunu cozmek degil bagciyi dovmek, buyur dov fiyoruz ayni bagci bizi de boru dosedi diyoruz...

Neden üzerine alındın?

B16
24-11-2017, 00:00
Şu Range Rover yüsekliğin de egosu olan arkadaşa tekrar ve son kez yapıp forum kullanıcı görevimi yerine getiriyorum.

Dava aç, insan hakları mahkemesine git alacağın sonuç sıfır. Televizyonlara çık ben 74 bin km'dir servise getiriyorum mehmet usta bu değil garanti isterim de alacağın sonuç sıfır.

Bu motorlar kronik sayın myk, bu motorlar yatak sarar. 3,4 yıl önce JLR bildiri yayınlayıp eski motorlar için müşterilerinize surcharge ödemelerini acil yapın elimizde parça kalmadı diyordu. Bundan 10 yıl önce bu araçların kranklarını sıfır olarak 1.000 adet alsaydım bugün ferrari'ye biniyordum yok krank yok yatak yok tamir olmuyor diyip atıyorlar kenara çünkü problem yatak veya krank değil sorun başka onu da sana nah söylerim bu egoist tavrından dolayı
İstinye borusan'da ise aracın orda tanıdığım çok var sana orda bile yardımcı olurdum ama şimdi nah olurum. Sürün amk

Bi yetkili servise sen gidiyorsun zaten bu ülke'de geri kalan herkes mehmet usta'nın peşinde filtre değişti mi diye dolaşıyor.

Salın bu abiyi kendi haline mahkeme açsın sonucu beklesin. Borusan sıfır hatalı araba sattığı halde bile bile suçlu olduğu halde kararı temyize götürüp işi uzatan firma senin bi tane motorun için buyur parası bu mu diyecekler

Octane
24-11-2017, 00:07
Eger DogusOtodan bahsediyorsak, porschenin sanziman arizasini bulamadilar,elektronik lsd kontrolu icin makineye baglayamadilar ben bagladim teyp kodunu sildiler ne oldugunu bulamadilar beni teypciye gonderdiler daha sayayim mi? Haa unuttum bak, bana parca listesi cikarttilar odemesini yaptim bir kagit imzalamami istediler, uzeribde sadece parca kodlari var, bu ne dedim, parca yanlis gelirse sorumlu sizsiniz bastan kabul ediyorsunuz dediler :)

Porsche falan basit araçlar abi. Range rover bu boru değil biz bilmeyiz boşver :D

aybarsdnr
24-11-2017, 00:18
Böyle durumlarda biraz daha alttan almakta fayda var. 100.000 tl durduk yere masraf çıkmış, adam kötü bir şey de dememiş. Herkes arabadan anlamak durumunda değil, servise gidip ne parça takılmış vs. bilemeyebilir, anlamayabilir.

Biriniz boru döşesin, biriniz nahlar falan. Halden anlayalım biraz arkadaşlar. Kendi başımıza gelse de aynı arkadaş gibi ne yapacağımızı şaşırırız. Tamam ben de dahil herkes öneride bulunuyor ama şuan o cebinden yüksek meblağlar çıkmadan yaptırmak istiyor haklı olarak ve ilk etapta servise yaptırım olabilir mi onun peşinde.

Benimde düşük km de sürekli servise giren aracımda böyle bir sorun olsa ben de, siz de öncelikle cebimizden nasıl en az para çıkar, yaptırım şansımız var mı onu kovalarız.

MK8800
24-11-2017, 00:20
Böyle durumlarda biraz daha alttan almakta fayda var. 100.000 tl durduk yere masraf çıkmış, adam kötü bir şey de dememiş. Herkes arabadan anlamak durumunda değil, servise gidip ne parça takılmış vs. bilemeyebilir, anlamayabilir.

Biriniz boru döşesin, biriniz nahlar falan. Halden anlayalım biraz arkadaşlar. Kendi başımıza gelse de aynı arkadaş gibi ne yapacağımızı şaşırırız. Tamam ben de dahil herkes öneride bulunuyor ama şuan o cebinden yüksek meblağlar çıkmadan yaptırmak istiyor haklı olarak ve ilk etapta servise yaptırım olabilir mi onun peşinde.

Benimde düşük km de sürekli servise giren aracımda böyle bir sorun olsa ben de, siz de öncelikle cebimizden nasıl en az para çıkar, yaptırım şansımız var mı onu kovalarız.

Konuya yazılan en mantıklı ve haklı cevap sonuna kadar katılıyorum .

300E
24-11-2017, 02:05
Paran varsa Range Rover, paran yoksa Game Over!

TolgaUs
24-11-2017, 05:04

İyi ki fakirim arkadaş bunlar nedir böyle ya. Daha neler duyacağım allah bilir.

mert_can 41
24-11-2017, 05:41

Yetkili servis kadar öpemez emin olun hee siz derseniz yetkili servisi seviyorum kimse bir şey diyemez aşkınıza karışamayız konu açtığınız için çözüm üretiliyor. Ben şuan mini cooper sahibiyim daha öncede bmw aracımız oldu bundan sonrada olucak plaka ampulüne kadar geçen sene yetkili servisten alıyordum şimdi kapısından geçmem. Bmw ile kaza yaptığımızda 30 bin masraf çıktı araya tanıdık sokunca aynı servis bir dahakine 13 bin masraf çıkardı bu nedir şimdi öpülme değilmi tamam bunu herkes yapar ahmet ustada yapar. Gelin size iki bmw yetkili servisi arasındaki olayı anlatim aracımı servise bıraktım herşeyine bakıldı rutubet kokusu alıyordum gazlarken bu sebepten hiç bir sorun yok dediler arabayı aldığımın ertesi günü istanbula geldim dönüş yolunda lak dedi araba haralet yaptı. Ben arabayı maslakta bir servise çektirebilirdim ama yapmadım gittim yaşadığım yerdeki yetkili servise aracımı bıraktım. Burası sanayide veya yol ağzında bir yer değil tek bmw bayiği yetkili bu arada 2 gün sonra aradım aracınıza motor yapılcak dedi sebebini sordum gevelediler ettiler gittim ufak tartıştım arkada silindirin orda bir kapak varmış o fırlamış ben o sıkıntı için aracımı bu arkadaşlara bırakmıştım zaten bulup yapamamışlar tamam dedim sadece o parçayı alalım olmaz dediler set halinde geliyor komple motorun üstü değişicek. Ben kavga dövüş parça numarasını aldım başladım aramaya tabi başka bmw servislerini aramıyorum bmw parçayı getirmiyor çünki şeytan dürttü avcılar borusanı aradım parça numarasını verdim bana parçanın 15 tl ücreti olduğunu söylediler kabul edersem getirip yollucağınıda belirtti ordaki arkadaş burdansa allah razı olsun ben o parça için 5 bin tl para verecektim en az o parça geldi hatta bayrama yetişsin diye işimi gücümü bıraktım araba kiralayıp istanbula geldim gün içinde yetiştirdim ne oldu biliyormusunuz aracımı yapılması için sıraya soktular aracım 2 haftadır zaten ordaydı bayram falan 1 ay orda 15 tl lik parça için yattı. Bundan önce parçayı getirdiğim için bana göz dağı verdiklerini saymıyorum bile bu parça olmayabilir takamayız vs gibi. Ben bunları şikayet edince dalga geçer gibi neden şikayet ettiniz diye aradılar. Ben o günden sonra hayatta gitmem yetkili servise sanayideki ahmet ustaya gidierim bakar gerçek sıkıntıyı söyler parça fiyatını yanımda alır sen al arabayı bir şey olmaz der 3 gün sonra parça için çağrırı 1 saate takar o saate başka araba almaz bende rahatça giderim.. Madem aracınıza 100 bin tl masraf çıkardılar halen ne için servis diyorsunuz dava açsanız napıcaksınız en az 6 sene kazanmayımı bekliceksiniz ben söylim yine kazanamazsınız garantisi bitmiş servis garanti veremez ki ne ***** sizin 72 bin km boyunca kesicide kullanmadığınız. Burda size iyilik için öneride bulunuyorlar siz bmw sahibi olup olmadıklarını soruyorsunuz.

M3CSL
24-11-2017, 08:08
Bu zihniyet doğru değil, kolumandan alıyorum ben size güvendim, ben Mercedes aldım nasıl bozulur markaya güvendim yaklaşımı.Kurumsal yerden(markadn aldın diye herşeyini karşılacak anlamına gelmez.
öyle olsa garantileri 7-8 yıl filan verirlerdi bütün markalar safmı:)

Yigit-Y
24-11-2017, 08:14
Rr herkes binemez

Diyen ustamı bir kez daha alkışlarım

Adam harbiden haklıymış

Rr*3 ibanda para olacak derdi

Taştaş kebabı zannederdim

Eworen
24-11-2017, 08:20
Arasıra gaza gelip RR ilanlarına bakanlar topluluğu olarak ;
Bu konudan sonra muhtemelen kimse ilanlara tıklamaz bile :)
Şahsen artık bakarken "mazallah bi tarafı bozulur mozulur" diye saniyede kapatıyorum ..

Diyadin
24-11-2017, 08:22
Çalıştığım şirketin garajda yatan e39 5.20'si var.

3 ayda bir özel BMW servisinden 20.000 TL fatura ile geliyor :D

Şirkette namı senede kendisi kadar masrafı olan araba :D

individual
24-11-2017, 08:30
Sanayide hep sagda solda uzun sureli yatanlar vardi.Bende hep koruk sorunu sanirdim meger sorun daha buyukmus.

Gecmis olsun insallah cozerseniz yanliz garanti sartlari ve sonrasini iyi arastirmak lazim.

Ornek olarak garanti suresi bittikden sonra arac yetkili servisi devamli geliyorsa garanti kapsamindadir gibi birsey yazmasi lazim ama bildigim kadariyla oyle bir yazi yok.

ahk
24-11-2017, 08:52
olay nerelere gelmiş arkadaş zaten mağdur servis kötü niyetli olabilir araç problemli olabilir ama zaten mağdur olana yüklenmeye gerek var mı?

ayrıca herkes herşeyi çok iyi bilmek zorunda değil ısrar da edilmemeli yetkili serviste de sanayide de yamuk yapan insanlar mevcut. al birini vur ötekisine. Ama unutmayın yetkili serviste yapılan işlemde en azından muhatap, fatura, kamera kaydı, servis kaydı birebir mevcut.

Gene yazayım bence dava falan uğraşmayın birşey çıkmaz. arabayı bu hali ile satın sonuçta km nedeniyle alan olur. Alan kişi işten anladığı için tamir ettirir satar. Her markada problem olur.

ghibli06
24-11-2017, 09:24
olay nerelere gelmiş arkadaş zaten mağdur servis kötü niyetli olabilir araç problemli olabilir ama zaten mağdur olana yüklenmeye gerek var mı?

ayrıca herkes herşeyi çok iyi bilmek zorunda değil ısrar da edilmemeli yetkili serviste de sanayide de yamuk yapan insanlar mevcut. al birini vur ötekisine. Ama unutmayın yetkili serviste yapılan işlemde en azından muhatap, fatura, kamera kaydı, servis kaydı birebir mevcut.

Gene yazayım bence dava falan uğraşmayın birşey çıkmaz. arabayı bu hali ile satın sonuçta km nedeniyle alan olur. Alan kişi işten anladığı için tamir ettirir satar. Her markada problem olur.

hocam yüklenme kısmının neden olduğuna bakmak lazım, Borusan maalesef böyle, arkasında durmaz, ömür boyu da götürsen iyi niyete sokmaz, piyasada daha uygun bulunabilir yazmışız bunda bir yanlışlık var mı? alınan cevaplar ortada, siz ne bilirsinize gelmiş olay, sonrasında ise insanlar bildikleri anlatmışlar, servisle olan kendi sorunlarını bu konuya uyarlamışlar... herhalde TR de satılan tek RR bu değil, Borusan'a giden tek kişiler de bunlar değil...

B16
24-11-2017, 09:50

Mehmetmert buraya gel hele yiğidim. Doğuş Oto çalışanı senin aracınla test diye gezmeye nasıl gittiğini üzerine senin nasıl hakarete maruz kaldığını ve firmanın nasıl çamura yattığını bu abi'ye hele bi anlat.

ghibli06
24-11-2017, 09:58
Mehmetmert buraya gel hele yiğidim. Doğuş Oto çalışanı senin aracınla test diye gezmeye nasıl gittiğini üzerine senin nasıl hakarete maruz kaldığını ve firmanın nasıl çamura yattığını bu abi'ye hele bi anlat.

sıfır aldığımız F30 3.20d GT Xdrive'ın transfer kutusu arızalandı, garantiden değişti, garanti bittikten sonra bir daha arızalandı, ne yaptı Borusan? bizde şu kadar aracınız var, sürekli müşterisiniz, zaten aynı arızadan bir kere değişmişiz, gelin halledelim mi dedi sizce? dışarıda 10bin TL olan transfer kutusuna 8bin euro verildi, yani şimdinin parası 40 bin tl... adamlar motora 100bin istemiş, arkadaş haklı mı? biz ne kadar haklıysak o da haklı ama Borusan'da sökmüyor işte, şimdi ne demeliydik arkadaşa??? baldızımın arabası 3 sefer parktaki ufak vurmalar sebebiyle Borusan'da boyandı, 2 çamurluk ve 1 tampon, ben aracı satarken es kaza hasar sorgularken 40 bin tl hasar gördüm, 8 bin tl yedek anahtar, 32bin tl boya- kaporta... aracı ilandan çektim bunun üzerine, yani burada gerçekleri anlatınca mı suç yoksa gerçekten Borusan'ı sadece konuyu yazan kişi mi biliyor ?

SekoLive
24-11-2017, 10:02
oysa meşhur sözde

ilk sahibi Range Rover'e biner

ikinci sahibine Range Rover biner

demişlerdi...

geçmiş olsun can sıkıcı bi durum

B16
24-11-2017, 10:05
sıfır aldığımız F30 3.20d GT Xdrive'ın transfer kutusu arızalandı, garantiden değişti, garanti bittikten sonra bir daha arızalandı, ne yaptı Borusan? bizde şu kadar aracınız var, sürekli müşterisiniz, zaten aynı arızadan bir kere değişmişiz, gelin halledelim mi dedi sizce? dışarıda 10bin TL olan transfer kutusuna 8bin euro verildi, yani şimdinin parası 40 bin tl... adamlar motora 100bin istemiş, arkadaş haklı mı? biz ne kadar haklıysak o da haklı ama Borusan'da sökmüyor işte, şimdi ne demeliydik arkadaşa??? baldızımın arabası 3 sefer parktaki ufak vurmalar sebebiyle Borusan'da boyandı, 2 çamurluk ve 1 tampon, ben aracı satarken es kaza hasar sorgularken 40 bin tl hasar gördüm, 8 bin tl yedek anahtar, 32bin tl boya- kaporta... aracı ilandan çektim bunun üzerine, yani burada gerçekleri anlatınca mı suç yoksa gerçekten Borusan'ı sadece konuyu yazan kişi mi biliyor ?

Konuya yazan kişi biliyor abi sadece. 74 bin servis bakımlı bak 74 bin abi 74 bin km diyorum hala anlayamadınız mı? 74 bin 45 bin mil eder

O abi saksı değil koskoca Reynç Rovır kullancısı

CaNeR44
24-11-2017, 10:11
oysa meşhur sözde

ilk sahibi Range Rover'e biner

ikinci sahibine Range Rover biner

demişlerdi...

geçmiş olsun can sıkıcı bi durum

arkadaşın tek suçu 2010 da aldığı aracı 5 6 sene keyifli keyifli binip artık satması gerekmiş olmasıydı araç uzun süreli kullanılınca kendini ikinci sahibinde hissedip infilak etmek istemiş olabilir bu söze göre

YAS
24-11-2017, 10:17
Rr binip indirim beklemek... kusura bakmayında 140 post olmuş ama kaldıramayacağınız külfiyetlerin altına girmeyin.He ben para vermem mezarlık isiyle ugrasiyorum derseniz change yapınız.Borusan aynı borusan 273672 sayfada yazsak aynı yazarak kurtaramayız.

SK10
24-11-2017, 10:20
konuyu toplayalım
1-aracınız borusan çıkışlı mı ? sıfır alıdm demişsiniz ama nerden ?
2-garantiniz belli bir kmye kadar olsa atıyorum 5yıl 100 km ye kadar dava açın ama aksi takdirde kazanmanız çok zor abi
3-bence şuan yapıcağınız tekşey uzlaşmak borusanla motor parasını pazarlık edin makul fiyatlara çekmeye çalışın eğer borusan yanaşmıyosa yapacak birşey yok borusanda.
4-biz sizin yerinizde olsak aracı özel servise çeker motorunu yaptırırız ve satarız en az masrafla araçta bu şekilde kurtulursunuz düşük km range her zaman emsalinden daha iyi para yapar
yani tekrar geçmiş olsun diyorum acele etmeyin yanlış kararlar vermeyin arabayı mahkeme sürecinde 2-3 sene yatırıp daha çok zarar edersiniz bence

SK10
24-11-2017, 10:25
arkadaşın tek suçu 2010 da aldığı aracı 5 6 sene keyifli keyifli binip artık satması gerekmiş olmasıydı araç uzun süreli kullanılınca kendini ikinci sahibinde hissedip infilak etmek istemiş olabilir bu söze göre

aynen öyle belli bir yaştan sonra km düşük de olsa belki çakallığa da kaçabilir ama satılması lazım el değiştirse maddi manevi yükü hafiflerdi arabanın :)

YAS
24-11-2017, 10:31
aynen öyle belli bir yaştan sonra km düşük de olsa belki çakallığa da kaçabilir ama satılması lazım el değiştirse maddi manevi yükü hafiflerdi arabanın :)

Adam gibi yaptırıp satabilir zor birsey degil,rr sahibi sonucta bozuk mal satmak adamlığa sığmaz.Yaşattığı yaşarsın arabadan kurtulucam derken kendisinden yakinindan ailesinden cikar acisi.Hic hos bir durum değil.

SK10
24-11-2017, 10:35
Adam gibi yaptırıp satabilir zor birsey degil,rr sahibi sonucta bozuk mal satmak adamlığa sığmaz.Yaşattığı yaşarsın arabadan kurtulucam derken kendisinden yakinindan ailesinden cikar acisi.Hic hos bir durum değil.

yok be abi bu halde zaten kime satıcan anca esnaf alır toplar yok parasına ama şu olay olmadan satılsaymış mesela şimdi bu sahibi 2017 si ile mutlu mesut geziyodu :)

mikelazi
24-11-2017, 11:43

oharraa

otoparka gittim.kia marka aracıma sıkı sıkı sarıldım.

ahmettatar
24-11-2017, 12:36
2015 renault symbol şirket aracı kullanıyorum. Filo kiralamadan.
Direksiyonda soyulmalar vardı. 80bin km bakımda bana hiç sormadan sıfır simit takmışlar.
Teneke diye dalga geçtiğimiz araca bu yapılıyorsa premiumda tartışılacak bir şey olmamalı.

Çok iyi bir noktaya değinmişsiniz. 5 yaşına gelmiş megane'ımda iyi niyetten defalarca direksiyon ve vites derileri, bir kez yarı deri koltuğun minderi (Yıpranmadan dolayı), cd çalar, elektronik fren mekanizma arka fren aktüatörü (3bin lira civarı), gündüz farı ısısından dolayı ufak çaplı kararma(kılcak ağaç şeklinde) yapan ön iki far, kapı gergi zımbırtıları vs daha aklıma gelmeyen bir çok parça değişti. Bunların hepsi garanti bittikten sonra olmuştu. Garanti kapsamında da triger zinciri değişmişti (30küsür binde).

Şuan bmw kullanıyorum ve bmw kullanıcıları olarak grubumuz var. Borusan kesinlikle müşteri memnuniyeti odaklı çalışmıyor. İyi niyet diye bir şey yok. Garanti kapsamında olan aracım için bile sorunlar yaşadım. Aynı şekilde mercedes'te de müşteri memnuniyeti sıfır. Garantisi yeni biten aracın perdesinden gelen tıkırtıya bakmak için para istemek nedir? Mengerler bostancı kadar paragöz bir kuruluş görmedim.

ahk
24-11-2017, 15:53
hocam yüklenme kısmının neden olduğuna bakmak lazım, Borusan maalesef böyle, arkasında durmaz, ömür boyu da götürsen iyi niyete sokmaz, piyasada daha uygun bulunabilir yazmışız bunda bir yanlışlık var mı? alınan cevaplar ortada, siz ne bilirsinize gelmiş olay, sonrasında ise insanlar bildikleri anlatmışlar, servisle olan kendi sorunlarını bu konuya uyarlamışlar... herhalde TR de satılan tek RR bu değil, Borusan'a giden tek kişiler de bunlar değil...

bakın karşıda bir mağduriyet yaşayan var o yüzden yol gösterip uzatmamak en güzeli.

Ne demek istediğinizi anlamadım ama (eğer sanayide veya yetkili serviste çalışmıyorsanız) sanayide de yetkili serviste de sizden fazla zaman geçirmişimdir.

B16
24-11-2017, 15:58
bakın karşıda bir mağduriyet yaşayan var o yüzden yol gösterip uzatmamak en güzeli.

Ne demek istediğinizi anlamadım ama (eğer sanayide veya yetkili serviste çalışmıyorsanız) sanayide de yetkili serviste de sizden fazla zaman geçirmişimdir.

O arkadaşın mevzu uzun kendisi anlatmak isterse anlatır ama yetkili servis çalışanından hakaret işitmişti kamera ile kayıtlı belgeli.
Benden daha fazla geçmemiştir zamanınız eminim.

ghibli06
24-11-2017, 16:26
Ozel servisler kupadan ayrilmis RR dolu, motor bekliyor... Borusan gibi firma ne yazik ki ana firmadan zarari karsilayamayacaksa silecek bile degistirmiyor birakin motoru, gecmis olsun ama mahkeme de acsaniz sonuc degismeyecekktir, garanti uzatma paketlerini bu yuzden satiyorlar, gerci o zaman da 'kullanici hatasi' der yine ugrastirirdi..

haklısınız, ben de mümkün olduğunca bu forumda yol gösterici olmaya çalışırım, yazdıklarımda farklı bir şey mi var ki aldığım cevap 'bir bitmediniz!' oluyor?

yesil
24-11-2017, 16:31
land rover ların tüm motorlarında bu durum geçerli mi? benzinli v8 leri, 2.7 dizelleride bu şekilde mi? tüm motorları mı tamir edlemiyor bu şekilde. discovery 3 ler sorunsuz deniliyor genel olarak. bende ileride düşünüyordum ama bulaşmamak mı lazım acaba?

MURAT_HLX
24-11-2017, 16:42
hocam geçmiş olsun mahkemeyede verseniz bence bi şey değişmeyecek,zaten garantisi bitmiş arabanın,iyi niyet garantisinde tamamen bölge müdürünün insiyatifinde,
çoğu arkadaşımız özel servislerin iletişim yerlerini isimlerini yazmış onlarla irtibat kurun,yada motor hasarlı şekilde aracınızı satın.

Kadyr
24-11-2017, 17:51
2012 punto aracımın garantiden neler değiştiğini söylesem dibiniz düşer sanırım. Anlaşılan bu borusan falan müşteri nasılsa Zengin yolalım derdindeler

SK10
24-11-2017, 17:55
land rover ların tüm motorlarında bu durum geçerli mi? benzinli v8 leri, 2.7 dizelleride bu şekilde mi? tüm motorları mı tamir edlemiyor bu şekilde. discovery 3 ler sorunsuz deniliyor genel olarak. bende ileride düşünüyordum ama bulaşmamak mı lazım acaba?

genelde aynı motoru kullananlar aynı şekilde sandık motor istiyo ama benzinli v8 ler için falan durum farklımıdır bilmiyorum 2.7tdv6 range sport discovery falan da aynı sıkınıtı mevcut 190 hp lik motordan bahsediyorum bu arada o daha da fena bir motor 3.0 *** yesin sorunlu olmakta :)

myk
24-11-2017, 18:05

Bu postta resmen aracımı yetkili servise verdim diye beni suçlayan siz değilmişsiniz gibi davranmanız ilginç. Yoksa durduk yere sadece bana öneride bulunan birine neden farklı şeyler yazayım? Neyse konuyu çok dallandırmak istemiyorum.

Bazı arkadaşlarda paran varsa rr ye bin, yoksa binme yok efendim mezarcı gibi ifadeler kullanmış. Yahu arabayı bu durumda millete kakalayabileceğim bile söylenmiş. Artık söyleyecek pek bişey bulamıyorum....

Konuya dönecek olursak,
Dava açmak için avukat ile görüştüm. Lakin aracın şirket üzerine olması tüketici haklarından yararlanmamızda sıkınıtı oluşturabilir dedi kendisi. Bu konuda bilgisi olan var mı? ban biraz saçma geldi. Araştıracağım. Bundan sonraki süreçte Borusandan bakım kayıtları istenecek. Ayrıca son motor hasarınında ayrıntılı dökümanı istenecek. Şuanda tespit davasını açmış bulunmaktayız.

Nightfish
24-11-2017, 18:20
Bu postta resmen aracımı yetkili servise verdim diye beni suçlayan siz değilmişsiniz gibi davranmanız ilginç. Yoksa durduk yere sadece bana öneride bulunan birine neden farklı şeyler yazayım? Neyse konuyu çok dallandırmak istemiyorum.

Bazı arkadaşlarda paran varsa rr ye bin, yoksa binme yok efendim mezarcı gibi ifadeler kullanmış. Yahu arabayı bu durumda millete kakalayabileceğim bile söylenmiş. Artık söyleyecek pek bişey bulamıyorum....

Konuya dönecek olursak,
Dava açmak için avukat ile görüştüm. Lakin aracın şirket üzerine olması tüketici haklarından yararlanmamızda sıkınıtı oluşturabilir dedi kendisi. Bu konuda bilgisi olan var mı? ban biraz saçma geldi. Araştıracağım. Bundan sonraki süreçte Borusandan bakım kayıtları istenecek. Ayrıca son motor hasarınında ayrıntılı dökümanı istenecek. Şuanda tespit davasını açmış bulunmaktayız.
Aracın şirket üzerine olması hakikaten sıkıntı oluyor. Tüketiyi Heyeti değil, Ticaret Mahkemesi giriyor işin içine. Normal dava ne kadar sürüyorsa en az 2 katı zor ve uzun bir dava oluyor.

myk
24-11-2017, 18:53
Rr binip indirim beklemek... kusura bakmayında 140 post olmuş ama kaldıramayacağınız külfiyetlerin altına girmeyin.He ben para vermem mezarlık isiyle ugrasiyorum derseniz change yapınız.Borusan aynı borusan 273672 sayfada yazsak aynı yazarak kurtaramayız.

Ya şu cümleleri neyine güvenerek kuruyorsun anlamış değilim. Ben konuyu sanki 'arkadaşlar range miz var yaptıramıyoruz az çok deyip geçmeyin 3-5 bişey atın lütfen' diye mi açtım arkadaşım? Mezarlık işiymiş falan. Tanımadığın birine nasıl böyle ithamlarda bulunuyorsun? Şu yazdıklarını yaşına verip geçeceğim. Benim işim LandRover ile zaten Borusan sadece yetkili diye onunla önce görüştük.

Killah
24-11-2017, 19:47

Nasil bagnaz bir dusunce yapisidir bu? RR vb. marka otomobil satin alinca, acacagi masraflara da (ustelik markanin kendi hatasi olan bir sorun) eyvallah mi demek gerekiyor? Bu forumdakiler ask acisi yasayanindan dolandirilanana hepsine bi care buldular, burada adam iyi niyetiyle akil danismis herkes yerden yere vuruyor.

burak_2885
24-11-2017, 20:18
Gündüz yazacaktım vazgeçtim şimdi tekrar konusu açılmış. Cidden adam RR a biniyorsa o parayı vermek zorunda mı ya? Nasıl bir kafa yapısıdır bu? Benim aracımın piyasa değeri 55 bin tl 25 bin hasar çıkarsa sesimi çıkarmadan vermek zorunda mıyım? Ya da bana o mebla koymaz anlamına mı geliyor? Lamboya binen bi elemanda laf etmeden bir milyon lira ödesin masrafına mesela? Herkesin parası değerli kolay kazanılmıyor. Lüks arabaya biniyor diye dünya kadar masrafı gözü kapalı ödemek zorunda değildir çıkın şu mantıktan bu ne la :D

onursumer
24-11-2017, 20:22
Konuya dönecek olursak,

evet sıkıntı yaratır , tüketici olarak var sayıp o haklardan yararlandırmamak konusunda büyük koz garanti kapsamında iken bile sorun yaşanabiliyor

burda kronik sıkıntı gibi konulardan yürümek gerekli

yesil
25-11-2017, 00:02
daha önce renault ile davalık olduğum için bildiğim şeyleri yazayım bende belki yardımcı olur. garanti kapsamı dışında olduğu için ve firma suç üstlenmediği için aracın onarımının ücretsiz olarak yapılmasının tek yolu mahkeme sırasında atanacak bilir kişilerin aracı ayıplı mal kapsamına sokmasıdır. yani bilir kişinin motorun verdiği arızanın kullanım hatası değil, üretim hatasından kaynaklı olduğunu tespit edebilmesi gerekir. eğer bilirkişi ayıplı mal şeklinde görüş verirse mahkemede sizi haklı bulacaktır. burada sizin davayı açmadan önce talebinizi belirtmeniz gerekir. 3 tane seçeneğiniz var bu konuda. aracın tamiratını talep edebilirsiniz, aracın yenisini talep edebilirsiniz, aracın değeri miktarında para talep edebilirsiniz. araç 2010 model olduğu için araç değişimi talep etsenizde firmanın elinde 2010 model sıfır araç bulunamayacağı için size aracın değeri miktarında para verirler her türlü. bu yüzden ya tamiratını, yada ücretini talep edin en başta dava açarken. aracın değeride yine bilirkişiler tarafından belirleniyor ve yaklaşık 2. el değeri kadar bir fiyat belirleniyor. eğer davayı kazanabilirseniz karşı tarafa avukat ücretini ve mahkeme masraflarını ödetebilirsiniz. tabi kaybedersenizde siz karşı tarafın tüm masraflarını karşılıyorsunuz. bu ücret neye göre belirleniyor tam emin değilim ama 2013 senesinde bizim avukat ve mahkeme ücretleri için 15 bin civarı para ödedi firma araç bedelinin üstüne. dava açmadan önce sorunun üretim hatası nedeniyle kaynaklandığının kanıtlanabileceğine emin olmanızı tavsiye ederim. kanıtlanabilir olsa bile bazı insanların üzerinde fiyat etiketiyle dolaştığınıda göz önünde bulundurun.

hddsheriff
25-11-2017, 01:34
Bu arabanın motor kırmadan önceki değeri ne kadardı ?

SmT
25-11-2017, 02:39

İşte bu tarz düşünenler olduğu suretçe Borusan'da haklı,bir şey diyemeyiz... ''RR'a biniyoruz kardeşim,100binin pazarlığını yapıp adımızı mı çıkaralım piyasada''

coolvtec
25-11-2017, 09:40
daha önce renault ile davalık olduğum için bildiğim şeyleri yazayım bende belki yardımcı olur. garanti kapsamı dışında olduğu için ve firma suç üstlenmediği için aracın onarımının ücretsiz olarak yapılmasının tek yolu mahkeme sırasında atanacak bilir kişilerin aracı ayıplı mal kapsamına sokmasıdır. yani bilir kişinin motorun verdiği arızanın kullanım hatası değil, üretim hatasından kaynaklı olduğunu tespit edebilmesi gerekir. eğer bilirkişi ayıplı mal şeklinde görüş verirse mahkemede sizi haklı bulacaktır. burada sizin davayı açmadan önce talebinizi belirtmeniz gerekir. 3 tane seçeneğiniz var bu konuda. aracın tamiratını talep edebilirsiniz, aracın yenisini talep edebilirsiniz, aracın değeri miktarında para talep edebilirsiniz. araç 2010 model olduğu için araç değişimi talep etsenizde firmanın elinde 2010 model sıfır araç bulunamayacağı için size aracın değeri miktarında para verirler her türlü. bu yüzden ya tamiratını, yada ücretini talep edin en başta dava açarken. aracın değeride yine bilirkişiler tarafından belirleniyor ve yaklaşık 2. el değeri kadar bir fiyat belirleniyor. eğer davayı kazanabilirseniz karşı tarafa avukat ücretini ve mahkeme masraflarını ödetebilirsiniz. tabi kaybedersenizde siz karşı tarafın tüm masraflarını karşılıyorsunuz. bu ücret neye göre belirleniyor tam emin değilim ama 2013 senesinde bizim avukat ve mahkeme ücretleri için 15 bin civarı para ödedi firma araç bedelinin üstüne. dava açmadan önce sorunun üretim hatası nedeniyle kaynaklandığının kanıtlanabileceğine emin olmanızı tavsiye ederim. kanıtlanabilir olsa bile bazı insanların üzerinde fiyat etiketiyle dolaştığınıda göz önünde bulundurun.

Konu hakkında bir kaç içi dolu mesajdan biri. Zaten en mantıklısı da daha önce benzer olayları yaşamış kişilerin tecrübeleri.
Daha önce RR aynı motoru kıran ve hatalı üretimdir onayı alan varsa işiniz kolaylaşır diye düşünüyorum. Hatta sadece Türkiye'de değil tüm dünyada.

mbulur
25-11-2017, 09:44
8 yaşında garanti süresi bitesi çok uzun süre olmuş bir araç 75.000 km'de bile olsa dava açarak bir kazancınız olması mümkün görünmüyor. Dava açarken üreticiyi suçlamanız aracın yaşından dolayı 75.000 km'de bile olsa mümkün değil. Ancak serviste bakım esnasında yapılan bir hatadan dolayı motorun yatak sarması nedeniyle kullanılamaz hale gelmesini gerekçe göstererek dava açabilirsiniz ancak yapılan bakımın üzerinden 8.000 km geçtikten sonra bu durumun oluşmuş olması nedeniyle buradan da tutturmanız zor.

BMW iyi niyet garantisi konusunda esnek bir firmadır, ancak o da aracın garntisi bittikten sonra 1 yıl bazı çok özel durumlarda 2 yıldır. Land Rover ise üretici garantisi devam ederken dahi garantiden işlem yapma konusunda ayak sürüyen bir firmadır.

Daha önce sizinle aynı maduriyeti yaşayanlardan dava açanlar var ve kaybettiler, avukatınızla iyice değerlendirin, Borusan Otomotiv daha önceki kararları örnek gösterecektir. 129.000 TL yada aracın bedeli üzerinden açacağınız davada kaybettiğinizde kayda değer karşı tarafa ödeeceğiniz avukatlık ücreti çıkacaktır.

Bir ihtimal mahkemeyi kazansanız bile bu defa otomobilin yada arazi taşıtının faydalı ömür ve kullanım ömürü kriterleri devreye girecektir. Faydalı ömür kanuni olarak 5 yıl ile kullanım ömürü 7 yıl ile sınırlı. Mahkeme sizin araçtan faydalandığınız süreyi düşüp faydalanamadığınız süre için lehinize bir karar bile verecek olsa birşeyler elde etmeniz nerdeyse mümkün değil.

Bakımlarda servis yapılması gereken bir konuyu atlamışsa ve bunun da aracın motorunun yatak sarmasına bir etkisi olması ihtimali varsa oradan hareket ederek zararınızı karşılanmasını talep edebilirsiniz.

Motoru tedarik eden parçacılar var onlardan Borusan fiyatının %60'ı kadar rakamlara alabilirsiniz.

İbrahim33
25-11-2017, 11:23
Öncelikle geçmiş olsun. Üzücü bir durum. 7 yaşındaki bir araçtan bahsediyoruz sonuçta , bence dava ile falan uğraşmayın boşa kürek çekmiş olursunuz. Üstüne 15 20 bin lira da karşı tarafın avukat ücretini ödersiniz. Kendiniz yapın arabanızı. Parça olarak Kıbrıs üzerinden yardımcı olabilirim.

SK10
25-11-2017, 11:32
dava boşa kürek olucak zaten aracınız tek tutunduğunuz yeri km düşük olması bakınmlarının borusanda yapılması bence en masrafsız yoldan aracınızı toplatın kulllanın

forwett
25-11-2017, 11:41
Herşeyi geçtim de o motorun fiyatına güzel bir büyük turbo 2jz swap masrafı komple karşılanmaz mı? (Dalgasına yazmadım merakımdan soruyorum.)

AşkınS.
25-11-2017, 11:55
2012 punto aracımın garantiden neler değiştiğini söylesem dibiniz düşer sanırım. Anlaşılan bu borusan falan müşteri nasılsa Zengin yolalım derdindeler

Valla fiat bu konuda harbiden çok iyi..
Amortisör takozlarım,cam motorlarım,debriyaj merkezleri volantlar ve çoğu kullanıcı hatası olmasına rağmen

ghibli06
25-11-2017, 13:36

Konuya dönecek olursak,

bak güzel kardeşim, ben kendi ailem örneğinde, insanların neden illa bayiye gitmek istediğini ama gittiklerinde de ne durumlara düşüldüğünü belirtip senin durumun da bundan farksız diyorum neden anlamak istemiyorsun? zaten bu anlamamazlık sebebiyle illa yetkili servise gidiliyor 10 yaşındaki arabayla bile ama ne oluyor? madalya mı takıyor adamlar? çok mu hürmet gösteriyor ? insanlar zannediyor ki 10 sene yetkili servise gidip de 10 liraya çıkacak işe 20 lira verdiğinde, arabam yansa da bana ayrıcalıklı davranırlar, yok işte ,olmuyor... senin konumunda durum değişti mi yani 250 bin euroya RR aldığında adam sana motoru yarı fiyatına verdi mi? vermedi... 10 sayfadır bunu neden anlamak istemiyorsun, mahkemeye vereceksin sinirin bozulması diye de avukatını muhattap edeceksin, bunlardan farklı bir şey mi yazmışım sana? sen sanıyorsun ki bizim hiç bizim başımıza gelmedi, hiç borusana gitmedik, hiç sıfır araba almadık kafadan sallayan ve hiç bitmeyen bir güruhuz...

2jz
25-11-2017, 14:24
Konu sahibine geçmiş olsun.

Otomobilin yaşı itibarıyla garantiden sonuç beklemeyin derim. Güzel bir indirim almışsınız illa serviste yapılacaksa indirim oranını yükseltmek için uğraşın.

Türkiyede garanti algısını en çok yanıltan olay Doğuş Otomotiv'in 2011'den sonra dsg sorununda fazla cömert yaklaşımlar sergilemesi oldu. Öncesinde sorun yaşayanları yok sayan firma sonrasında 8 yıl kavrama, mekatronik, şanzımanı işçilik alarak değiştirmeye başladı. Buna rağmen diğer arızalarda çoğu firmadan daha kötü.

Network
25-11-2017, 15:12
Bu konuda güvenilir bir teknik sebep üzerinden ilerlemek belki size menfaat sağlayabilir.

Hasarlanmanın kök nedeni çok iyi irdelemek lazım. Bilirkişiyi beğenmezseniz itiraz edebilirsiniz hemen söyleyeyim. Yağlama ile ilgili sorun tesbit edildiğini varsayalım, araç yıla göre az km yaptı ve servis bakımlı, yağ pompası sorunluymuş, demek karşı tarafın teknik bazı hataları kabul etmesi ve tüm sorumluluğu alması demek oluyor. Buradaki orta yolu ya da uzlaşmayı anlayamadım. Üretici hatalı ise hatalıdır. Tüm kayıpları karşılar.

Haliyle kendini korumak için hangi yakıtı kullandınız, aracı doğru kullandınız mı, bu az dediğiniz km yi yapmak için motor kaç saat sorunsuzca çalıştı, o pompa kaç bin devir sorunsuzca çalıştı, araç kullanım ömrünü doldurmak üzere vs vs bir sürü karşı yorum gelecektir. Bu soruların bir çoğu geriye yönelik ve tesbit edilemeyen şeyler olacaktır tabi. Bakımlarda kontrol edildi mi, sorunsuz olduğu görüldü mü diye zorlayabilirsiniz belki.

Ayrıca önceki yorumlarda sandık motorun aslında "revizyon görmüş ve/veya toplama parçalarla oluşturulan" olarak anladığım rebuilt kapsamında olduğundan bahsedildi. Bu bence çok önemli bir detay, her ne kadar firma kendi kalite standartlarına göre çalışsa da sıfır üretimden gelen parça ile dışarıda nasıl bir geçmişe sahip olduğu bilemediğiniz parça arasından maalesef fark olacaktır. Ve hasarlanma riski daha yüksek olacaktır.

Üretici, evet şu parçam hatalıymış ve sorun bundan dolayı olmuş demediği sürece, parayı verip yenisini aldığınızda hasarlanmanın tekrarlanmaması için risk analizi açısından baktığımızda aslında hiçbir şey yapılmıyor. Yetkili servis/özel servis tartışmasına ilişkin söylemiyorum yanlış anlaşılmasın bu noktada hepsi aynı, eskisini sök yenisini tak. Garanti veriyorum demesi malesef işi çözmüyor araba ilk alındığında da garantiliydi. Risk aynı risk. Motora 2 yıl garanti veriyorlarsa 3. yıl hata tekrarlayabilir.

Bu kadar sene ve km den sonra motoru üreten kişiyi, teknik olarak hatanın ondan kaynaklandığına ve bu işte sorumlu olduğuna ikna etmek kolay gözükmüyor. İyi bir avukatla birlikte iyi bir teknik ekip bulmanız gerecektir.

İlerleyen süreçte gelişmeleri paylaşmanızdan memnuniyet duyarız. Geçmiş olsun.

Quantum
25-11-2017, 18:20
Konuyu alengirli hale getirmenin anlamı yok. Basitleştirin biraz konuyu..

Borusan web sitesinde yayınlamış..
Demiş ki;

Aracınızın mekanik garantisi: 3 yıl sürelidir veya 100.000 km ile sınırlıdır (hangisi önce dolarsa).

Aracınızın parça garantisi: Kilometre sınırı olmaksızın 2 yıldır.

Ayrıca boya garantisi: Kilometre sınırı olmaksızın 3 yıl, paslanmaya karşı gövde garantisi ise yine kilometre sınırı olmaksızın 6 yıl olarak belirlenmiştir.

Yani motor ile alakalı konulara garanti dahilinde müdahale etmek için 3 yıl / 100.000km esası aranıyor.

Km kaçta? 100.000km altında mı.. km konusu ok.
Yıl? 3 yıldan az mı olmuş? Hayır, 7 yıl olmuş.

O zaman geçmiş olsun.

Demem o ki aracın alınmasından sonra 3 yıl 1 gün geçmiş olsa, araç 1000km de olsa, sonra da motor kırsa.. 1000 km de ki araç garantiye neden alınmıyor diye itiraz mı edilmeli mi? Saçmalık olur. Aracı alırken satış sözleşmesi, garanti sözleşmesi imzalamıyor musunuz siz?
İmzaladığınız şeylerin haricinde talepleriniz var ve bunun için mahkemeye mi gideceksiniz..

Borusan her türlü haklı çıkar. Haklılar da..

Bence motoru kendiniz ithal etmeye çalışın, ya da bir müşteri bulun, konuyu açık açık anlatın elinizden çıkarın

onursumer
25-11-2017, 21:58
Konuyu alengirli hale getirmenin anlamı yok. Basitleştirin biraz konuyu..

Borusan web sitesinde yayınlamış..
Demiş ki;

Yani motor ile alakalı konulara garanti dahilinde müdahale etmek için 3 yıl / 100.000km esası aranıyor.

Km kaçta? 100.000km altında mı.. km konusu ok.
Yıl? 3 yıldan az mı olmuş? Hayır, 7 yıl olmuş.

O zaman geçmiş olsun.

Demem o ki aracın alınmasından sonra 3 yıl 1 gün geçmiş olsa, araç 1000km de olsa, sonra da motor kırsa.. 1000 km de ki araç garantiye neden alınmıyor diye itiraz mı edilmeli mi? Saçmalık olur. Aracı alırken satış sözleşmesi, garanti sözleşmesi imzalamıyor musunuz siz?
İmzaladığınız şeylerin haricinde talepleriniz var ve bunun için mahkemeye mi gideceksiniz..

Borusan her türlü haklı çıkar. Haklılar da..

Bence motoru kendiniz ithal etmeye çalışın, ya da bir müşteri bulun, konuyu açık açık anlatın elinizden çıkarın

aynı fikirdeyim zaten bu yazılanlardan dolayı satış sozleşmesi vs hukuksal olarak şu şartlarda elle tutulur hiçbirşey yok

beli ama belki nasıl yapılır bilemiyorum bilirkişi vs uğraşarak

kronik , kullanıcı kaynaklı olmayan bir sebebi net kanıtlana bilir şekilde tespit etmek gerekli

yoksa geçmiş olsun

Enes-x
25-11-2017, 22:56
Adamlar göz göre göre ayıplı mal satıyor onlarca belkide yüzlerce emsal var (sandık motorlu rr)

Siz diyorsunuz ki garanti yılı şu km sınırıda bu,sözleşme var.

Bu olayda adalet-hukuk sistemi düzgün çalışsa tüketicinin haksız olma ihtimali yok.

MiaMi
26-11-2017, 00:03
Adamlar göz göre göre ayıplı mal satıyor onlarca belkide yüzlerce emsal var (sandık motorlu rr)
Siz diyorsunuz ki garanti yılı şu km sınırıda bu,sözleşme var.
Bu olayda adalet-hukuk sistemi düzgün çalışsa tüketicinin haksız olma ihtimali yok.

Konu o değilki kimse kimseye zorla mal satmıyor zaten ingiliz arabası alınmaz bunu dünya bilir,
Gel gelelim memlekette rençe biniyoruz gardaş diye gezen delik çoraplı instagram mafyaları , aşağı türkmen gücü direnişçileri, yukarı cihat birliği üyeleri oldukça bu arabalar elden ele geçer durur.

Rence biniyoruz gardaş baş tacısın bi akşam şivas içekmi

MK8800
26-11-2017, 00:22
Konu o değilki kimse kimseye zorla mal satmıyor zaten ingiliz arabası alınmaz bunu dünya bilir,
Gel gelelim memlekette rençe biniyoruz gardaş diye gezen delik çoraplı instagram mafyaları , aşağı türkmen gücü direnişçileri, yukarı cihat birliği üyeleri oldukça bu arabalar elden ele geçer durur.

Rence biniyoruz gardaş baş tacısın bi akşam şivas içekmi

Okuyup okuyup gülüyorum hahahha çok iyi abi :D :D :D :D :D :D :D :D

AliDogukan
26-11-2017, 04:23
2011 yılında sıfır km alınan,ilk sahibi olduğumuz,bakımı 7 bin kilometreye bir şu yıla kadar bakımlarının tamamı yetkili serviste yapılmış olan 56 bin km de bir Vw aracımız var.Uzatılmış garanti de almıştık 2015 e kadar garantisi vardı.Böyle bir olay başıma gelse Allah göstermesin,ne kadar sosyal mecra yerel gazete malamatlık perişanlık pankart elimden geldiği kadar ses çıkarır hakkımı ararım.

Mehmet Gazihan
26-11-2017, 08:34
Benim bu kronik ile alakalı tespitim dpf rejenerasyonu esnasında motor yağına karışan yakıt, yağın yağlama vasfını azaltıyor.. Bi süre sonra yağ 10numara diye tabir edilen, depoya koysan götürücek kıvama geliyor.. Yataklarda oluşan yağ filmi inceldiğinden, en yüksek dikey yüke maruz kalan yani en çok ezilen parçadan su koyveriyor..

2jz
26-11-2017, 10:01
Benim bu kronik ile alakalı tespitim dpf rejenerasyonu esnasında motor yağına karışan yakıt, yağın yağlama vasfını azaltıyor.. Bi süre sonra yağ 10numara diye tabir edilen, depoya koysan götürücek kıvama geliyor.. Yataklarda oluşan yağ filmi inceldiğinden, en yüksek dikey yüke maruz kalan yani en çok ezilen parçadan su koyveriyor..

Yağ değişim periyodunu kısaltmak çözüm olur mu?

myk
26-11-2017, 11:22
Bir konuya açıklık getirelim. Biz aracın garanti dışı olduğunun farkındayız. Lütfen alalı 8 yıl olmuş ne bekliyosun garanti mi kalır, falan yazıp durmayın. Biz araçta kronik bir problem olduğunu savunuyoruz. Bunu kanıtlama peşindeyiz. Yani ayıplı mal olduğunu düşünüyoruz. Herkes söylemiş bir sürü RR var sandık motorlu diye. Yani belliki üretim hatası var. Kanıtlayabilrsek ne ala. Oarası ayrı bir konu. İnşallah kanıtlarız ve diğer böyle sıkıntı yaşayanlarada emsal olur. Yardımcı olan herkese çok teşekkür ederim. Konuda gelişmeler oldukça buradan paylaşacağım.

hddsheriff
26-11-2017, 11:30
Bir konuya açıklık getirelim. Biz aracın garanti dışı olduğunun farkındayız. Lütfen alalı 8 yıl olmuş ne bekliyosun garanti mi kalır, falan yazıp durmayın. Biz araçta kronik bir problem olduğunu savunuyoruz. Bunu kanıtlama peşindeyiz. Yani ayıplı mal olduğunu düşünüyoruz. Herkes söylemiş bir sürü RR var sandık motorlu diye. Yani belliki üretim hatası var. Kanıtlayabilrsek ne ala. Oarası ayrı bir konu. İnşallah kanıtlarız ve diğer böyle sıkıntı yaşayanlarada emsal olur. Yardımcı olan herkese çok teşekkür ederim. Konuda gelişmeler oldukça buradan paylaşacağım.

Avukatınızla detaylı bir şekilde konuşun gerekirse aracı trafikten çekin. 4-5 yıl sürecek bir dava olacağı için sigorta mtv vs vs siz ödeyeceksiniz mahkemeyi kazansanız bile.

Mehmet Gazihan
26-11-2017, 14:38
Yağ değişim periyodunu kısaltmak çözüm olur mu?

Kaliteli yağ kullanmak ve sık değiştirmek riski azalır

Gimifayf
26-11-2017, 19:58
Arac 2010 3.6 tdv8 Vogue, makyajli.
170k kmde turboyu kucagimiza aldik, kullanim hatasi dediler, eyvallah dedik 21.000 tl Borusan'a odedik, sagolsunlar (!) isciliksiz hali bu.
Turbo yapildiktan tam 170k km sonra tekrar turboyu kucagimiza aldik 340k kmde.
Yine kullanici hatasi demeye kalktilar, kendi yaptiklari sifirladiklari turbo icin, blof olarak degil gercekten de bayinin onunde yakacagimizi anladiklarinda bu sefer ucretsiz degistirdiler.
Su an 460k km civarinda arac cok sukur bi sikintisi yok ama 3. 170k kmlik donem yani 510k yaklastikca telaslanmiyor degilim. :D
Ozet olarak yasananlari anlattim, sizin durumunuzda bir kez de olsa sizden o parayi alacaklar, buna eminim.
Ama eger sandiktan sonra bisey daha olursa yapmak zorundalar, yapacaklar.
Yapmazlarsa pacalarinizi corabin icine kivirip arabayi bayinin onunde balyozlamaya baslayabilirsiniz.

220T
26-11-2017, 20:09
21 bin liraya turbo?Mutluluk hormonu mu basıyormuş? :)

Gimifayf
26-11-2017, 20:21

Valla ne bastigini burda yazmayalim ama 21k'yi araba ayaga kalksin diye odedik.

Bu arada ustteki postta yazmayi unuttum 460k kilometredir arabanin silecek suyuna kadar borusanda degisti dipnot olarak soyleyeyim.

Gimifayf
26-11-2017, 20:22

Valla ne bastigini burda yazmayalim ama 21k'yi araba ayaga kalksin diye odedik. :D

Bu arada ustteki postta yazmayi unuttum 460k kilometredir arabanin silecek suyuna kadar borusanda degisti dipnot olarak soyleyeyim.

DOHC
26-11-2017, 20:50
Arac 2010 3.6 tdv8 Vogue, makyajli.
170k kmde turboyu kucagimiza aldik, kullanim hatasi dediler, eyvallah dedik 21.000 tl Borusan'a odedik, sagolsunlar (!) isciliksiz hali bu.
Turbo yapildiktan tam 170k km sonra tekrar turboyu kucagimiza aldik 340k kmde.
Yine kullanici hatasi demeye kalktilar, kendi yaptiklari sifirladiklari turbo icin, blof olarak degil gercekten de bayinin onunde yakacagimizi anladiklarinda bu sefer ucretsiz degistirdiler.
Su an 460k km civarinda arac cok sukur bi sikintisi yok ama 3. 170k kmlik donem yani 510k yaklastikca telaslanmiyor degilim. :D
Ozet olarak yasananlari anlattim, sizin durumunuzda bir kez de olsa sizden o parayi alacaklar, buna eminim.
Ama eger sandiktan sonra bisey daha olursa yapmak zorundalar, yapacaklar.
Yapmazlarsa pacalarinizi corabin icine kivirip arabayi bayinin onunde balyozlamaya baslayabilirsiniz.

KM başına 12 kuruş masraf yazmış :).

mrtngn
26-11-2017, 21:17
Paralara bak maşallah..

2016 sport'un şanzımanının 72 bine değiştiğini görünce nedense şaşırmadım :)

MK8800
26-11-2017, 21:24
Paralara bak maşallah..

2016 sport'un şanzımanının 72 bine değiştiğini görünce nedense şaşırmadım :)

Vogue için 2012 , sport için 2013 sonrası kronik sorun duymadım , yaşamadım . O biraz şanssızlık olmuş sanırım garanti kapsamında değil miydi?

Kendimde 2012 güncel kasadan beri Vogue kullanıcısıyım , şükür henüz bir arıza yaşamadım .

mrtngn
26-11-2017, 21:37
Vogue için 2012 , sport için 2013 sonrası kronik sorun duymadım , yaşamadım . O biraz şanssızlık olmuş sanırım garanti kapsamında değil miydi?

Kendimde 2012 güncel kasadan beri Vogue kullanıcısıyım , şükür henüz bir arıza yaşamadım .

Yazmayı unutmuşum garantiden değişim yapıldı. İlkinde araç kendini kilitliyor servis yazılım güncellemesi vs yapıldı diye aracı çekiciyle gönderiyor çekiciden indiği gibi tekrar aynı sorun :) Daha sonra komple şanzıman değişimi 72 bin TL garanti kapsamından değişti.. Garantisi olmasaydı vay haline

Quantum
26-11-2017, 22:20

Bakın yazdıklarımda yanlış anlaşılmak istemem.. Benim konuya bakış açım kanuni taraftan.. Yükümlülükler, sözleşmeler, vs..

Kronik problemden bahsetmişsiniz de, kronik problem konusunda parmak sallayacak kişi, arabasını satın aldıktan bir kaç ay sonra sorun yaşayan insanlardır.

Örnek veriyorum; Honda Civic sahibi kişilerin "göçüklü direk" problemleri.
Örnek veriyorum; VW sahiplerinin DSG kavrama problemleri.
Örnek veriyorum; Honda CRV sahiplerinin "Turbo hortumu çıkması", farlarının buharlanması problemleri..
Örnek veriyorum; X-Trail sahiplerinin fren balatasından gelen sesler vsvs..

Bu sorunları araçların sahipleri, araçlarını sıfır km satın aldıktan bir kaç ay sonra yaşamaya başlıyor.

Size gelince;
Umarım davanızda sonuca varırsınız, umarım haklılığınızın karşılığını alırsınız lakin;
Aracı aldıktan 8 yıl sonra, garanti süresi bitiş tarihinden 5 yıl sonra motor kırdığınızda, motorun fiyatını öğrenip de "Bu araçta kronik sorun var" dediğiniz an, bu sözü söylediğiniz kişiler size gülerler.

Siz de aracı aldıktan sonra geçen süre sebepli bu "kronik sıkıntı" iddianızın altını dolduramazsınız. 8 yıl süresi sizin karşınıza her zaman çıkacak bu süreçte.

Bizim ülkemiz insanının kronik vakasıdır bu. Verilen sözler unutulur, bir şekilde cebi yanacaksa o zaman "hakkımı ararım" moduna girer. Neyin altına imza attığını bilmeden..

Empati yaptığınızda Borusanın yerinde siz olsanız kendinize yardım eder miydiniz?
Cevabı dürüstçe kendinize verirsiniz zaten, ben buraya yazın çizin demiyorum. Yazmayın da zaten gerek yok..

Ülkem insanı empati yapmayalı çok uzun yıllar oldu zira..

Ayrıca motorda 100binTL değil de 5bin TL lik sorun olsaydı yine bu kadar galeyana gelecek miydiniz? Bence hayır.. Kronik ise 5bin TL lik olayda da kroniklik olacaktı oysaki..
Mesela sizin araçların airmatic lerinde de sorun var yanlış hatırlamıyorsam. O da kronik.. O bozulsa, onun tamiratı için 5 bin isteseler yine kronik vs deyip avukat vs girecek miydiniz olaya? Haksa, bu da hakkınız.. 5 yıl geçmiş haktan bahsediyorsunuz..
Önceki sayfalarda bir arkadaş yazmıştı 1 yıllık Range Rover motorunda sorun oldu vs diye.. O aracın sahibi kimse, Borusan ın ortasında dikilip kronik sorunlu arabanız var ulan diye kükrese, kimse ağzını açıp gık diyemez.
Sizin (aslında) o pas geçtiğiniz, ancak savunduğunuz kalenin düşmesine sebep olacak konu bu süre konusu..

Benim başıma yukarıda bahsettiğim CRV deki problemler geldi.
Ben sormadım fiyat vs örneğin. Ne farların fiyatını sordum, ne turbonun, ne de hortumunun.. Nedir fiyatları hala bilmem.
1 TL de olsa umrumda değildi, 50bin TL olsa da..

Ben, "Bu arabayı sıfır aldım kardeşim, araçta garanti devam ediyor, ben bu sorunları yaşamak istemiyorum, değişeceksiniz bunların alayını" dedim. Direttim, sesimi yükselttim parça değişimi konusunda bana direnç gösteren Honda TR mühendisine, sonunda değişti. Fiyat sormadım. Nasıl olduğu olacağı umrumda olmadı. Gün sonunda sorun çıkaran parçaların değişimini istedim.
Değişti, tek kuruş da para vermedim.

Ama ben sesimi yükseltirken iddialarımın altı doluydu. 5 yıllık garantime güveniyordum. Bana vaad ettikleri 5 yıllık garanti sözleşmesi içeriğindeki verilen sözler doğrultusunda bu kadar sesimi yükselttim, mıkırdandıkları an inatla davamı devam ettirdim, ettirebildim.

Sizin durum farklı.. Farkı parça farkı değil, dönüp dolaşıp garanti süresi içinde olup olmaması konusu..

Devamlı bunu söylüyorum çünkü zurnanın zırt dediği yer burası oluyor.. Bunu ısrarla pas geçiyorsunuz.. 8 yıl önce aracı satın aldığınızdaki satış ve garanti sözleşmesini bulmanızı ve okumanızı öneririm. Belki dava sürecinin farklı bir boyut kazanması ile ilgili bişeyler yakalayabilirsiniz.

Bana sanki durduk yere motor masrafına ilave olarak bir de mahkeme masrafına katlanacaksınız gibi geliyor. Zaman ve sözleşme ile ilgili yan faktörler tamamen sizin aleyhinize çünkü..

Şimdi anlatabildim umarım garanti mi kalır falan diye insanlar (ben de dahil) neden yazıp duruyor.. Yine yazıyorum.. Garanti mi kalır falan..

Neyse..

Umarım sürecin sonunda motorun kronik sorunlu olduğu konusundaki iddianızı 8 yıla rağmen ispatlayabilirsiniz.

İyi akşamlar.

ghibli06
26-11-2017, 23:39
Bakın yazdıklarımda yanlış anlaşılmak istemem.. Benim konuya bakış açım kanuni taraftan.. Yükümlülükler, sözleşmeler, vs..

Kronik problemden bahsetmişsiniz de, kronik problem konusunda parmak sallayacak kişi, arabasını satın aldıktan bir kaç ay sonra sorun yaşayan insanlardır.

Örnek veriyorum; Honda CRV sahiplerinin "Turbo hortumu çıkması", farlarının buharlanması problemleri..

Bu sorunları araçların sahipleri, araçlarını sıfır km satın aldıktan bir kaç ay sonra yaşamaya başlıyor.

Size gelince;
Umarım davanızda sonuca varırsınız, umarım haklılığınızın karşılığını alırsınız lakin;
Aracı aldıktan 8 yıl sonra, garanti süresi bitiş tarihinden 5 yıl sonra motor kırdığınızda, motorun fiyatını öğrenip de "Bu araçta kronik sorun var" dediğiniz an, bu sözü söylediğiniz kişiler size gülerler.

Siz de aracı aldıktan sonra geçen süre sebepli bu "kronik sıkıntı" iddianızın altını dolduramazsınız. 8 yıl süresi sizin karşınıza her zaman çıkacak bu süreçte.

Bizim ülkemiz insanının kronik vakasıdır bu. Verilen sözler unutulur, bir şekilde cebi yanacaksa o zaman "hakkımı ararım" moduna girer. Neyin altına imza attığını bilmeden..

Empati yaptığınızda Borusanın yerinde siz olsanız kendinize yardım eder miydiniz?
Cevabı dürüstçe kendinize verirsiniz zaten, ben buraya yazın çizin demiyorum. Yazmayın da zaten gerek yok..

Ayrıca motorda 100binTL değil de 5bin TL lik sorun olsaydı yine bu kadar galeyana gelecek miydiniz? Bence hayır.. Kronik ise 5bin TL lik olayda da kroniklik olacaktı oysaki..
Mesela sizin araçların airmatic lerinde de sorun var yanlış hatırlamıyorsam. O da kronik.. O bozulsa, onun tamiratı için 5 bin isteseler yine kronik vs deyip avukat vs girecek miydiniz olaya? Haksa, bu da hakkınız.. 5 yıl geçmiş haktan bahsediyorsunuz..
Önceki sayfalarda bir arkadaş yazmıştı 1 yıllık Range Rover motorunda sorun oldu vs diye.. O aracın sahibi kimse, Borusan ın ortasında dikilip kronik sorunlu arabanız var ulan diye kükrese, kimse ağzını açıp gık diyemez.
Sizin (aslında) o pas geçtiğiniz, ancak savunduğunuz kalenin düşmesine sebep olacak konu bu süre konusu..

Ben sormadım fiyat vs örneğin. Ne farların fiyatını sordum, ne turbonun, ne de hortumunun.. Nedir fiyatları hala bilmem.

Ben, "Bu arabayı sıfır aldım kardeşim, araçta garanti devam ediyor, ben bu sorunları yaşamak istemiyorum, değişeceksiniz bunların alayını" dedim. Direttim, sesimi yükselttim parça değişimi konusunda bana direnç gösteren Honda TR mühendisine, sonunda değişti. Fiyat sormadım. Nasıl olduğu olacağı umrumda olmadı. Gün sonunda sorun çıkaran parçaların değişimini istedim.

Ama ben sesimi yükseltirken iddialarımın altı doluydu. 5 yıllık garantime güveniyordum. Bana vaad ettikleri 5 yıllık garanti sözleşmesi içeriğindeki verilen sözler doğrultusunda bu kadar sesimi yükselttim, mıkırdandıkları an inatla davamı devam ettirdim, ettirebildim.

Sizin durum farklı.. Farkı parça farkı değil, dönüp dolaşıp garanti süresi içinde olup olmaması konusu..

Devamlı bunu söylüyorum çünkü zurnanın zırt dediği yer burası oluyor.. Bunu ısrarla pas geçiyorsunuz.. 8 yıl önce aracı satın aldığınızdaki satış ve garanti sözleşmesini bulmanızı ve okumanızı öneririm. Belki dava sürecinin farklı bir boyut kazanması ile ilgili bişeyler yakalayabilirsiniz.

Bana sanki durduk yere motor masrafına ilave olarak bir de mahkeme masrafına katlanacaksınız gibi geliyor. Zaman ve sözleşme ile ilgili yan faktörler tamamen sizin aleyhinize çünkü..

Şimdi anlatabildim umarım garanti mi kalır falan diye insanlar (ben de dahil) neden yazıp duruyor.. Yine yazıyorum.. Garanti mi kalır falan..

Neyse..

Umarım sürecin sonunda motorun kronik sorunlu olduğu konusundaki iddianızı 8 yıla rağmen ispatlayabilirsiniz.

İyi akşamlar.

bi bitmediniz kardeşim...

onur_S
27-11-2017, 00:36

Size gelince;

Neyse..

İyi akşamlar.
Bir de soyle empati yapilabilir, o yonden dusunun, sifir km range rover aldim 75 km de yatak sardi.. uc dsg aracimiz vardi biri ilk sene 18 km de bozuldu, oburu 80 km, sonuncusu yillar sonra olmasina ragmen fakat 46 binde gitti, ucu de kronik oldugu icin bedelsiz onarildi..

ghibli06
27-11-2017, 00:39
bu araçların sıfırı 250bin euro iken, 6-7 yaşındakiler neden 250bin tl diye hiç düşündünüz mü? aradaki değer kaybıyla 6 tane motor alınıyor baksanıza...

kaan megi
27-11-2017, 00:57
tamamen ispat işi bu durum araç belli bir kilometreye gelmiş adamlar bakımını yapıyor diye ömür boyu garanti altına alıcak değiller aracı aynı şey audı q7 de başımıza geldi bizimki sel baskınıydı fakat bu işler okadar kolay olmuyor meblalar yüksek direk bizede sandık motor geliceğini sölediler 3ay kasko vs uğraştık tanıdık bulup uzlaşmak yardımıcı olacaktır nihayetinde bizim motor değişti araçtada 90 bin hasar kaydıda eklenmiş oldu umarım hallolur sizinde

OmerRS
27-11-2017, 01:28

Jaguar-Land Rover(JLR)'ın kullandığı 2.7,3.0 V6 ve 3.6,4.4 V8 dizel motorlar(V8, V6'nın 2 silindir eklenmiş halidir) Ford ve PSA tarafından ortak geliştirilmiş ünitelerdi. Ford JLR'ı satmadan önce de bu markalara kendi fabrikasında ürettiği motorları kullanmaya başladı, şimdilerde JLR yavaş yavaş kendi motorlarına geçiş yapmaya başladı.

Bu motor bloklarında CGI(Compacted graphite iron) dediğimiz normal döküm demire göre çok daha sertlik seviyesi yüksek bir malzeme kullanılıyor, Focus WRC motorlarında kullanılan tarzda bir blok dökümü diyebilirim kısaca. Bu blokların yapısı gereği gömlekler çok daha sert olduğundan da honlama işlemini yapmak için standart ekipmanlar yeterli olmuyor. JLR'ın bu motorları direk olarak sandık motorla değiştirmesinin sebebi bu olabilir.

Farklı bir açıdan bakarsak da, yorumların çoğunun bu motorların yeteri kadar dayanıklı olmadığı yönünde. Ki bana sorarsanız bence de kullanıcılar haklılar, çünkü Ford yıllarca prototiplerini denemesine rağmen bu motorların V6, V8 versiyonlarını asla kendi F150 ve Super Duty pikaplarına koymadı. Bu durum bu motorların dayanıklılık sorunlarının olduğu şüphesini uyandırıyor.

Şu anda sizin araç sahibi olarak izlemeniz gereken iki yol var bence, birincisi bu model araçlarda sorun yaşayan insanların yabancı forumlarda servisten nasıl bir geri dönüş aldığını araştırmak. Eğer 2.7 dizel motorlarda JLR tarafından kabul edilen bir kusur varsa ve ücretsiz değişim ya da para iadesi yapıyorlarsa bir bülten yayınlanmıştır ve belirtilen tarihli kusurlu üretimlerin VIN numaraları fabrikada kayıtlıdır. Bu durumda Türkiye ayağı olan Borusan zamanında sizin aracınızı servise geri çağırmadıysa direk olarak suç onların üstündedir diyebiliriz. Unutmayın ki kronik sorunu olan üretimleri üretici firma düzeltmekle ya da düzeltemiyorsa iade almak zorundadır. Bakın VW yıllar önce sattığı arabaları geri topladı, Takata havayastıklarında şüphe olan araçların hepsini geri çağırdı vs. Size burada düşen görev dünya çapında bir geri çağırma bülteni( kampanya da denir) varsa bunu araştırmanız.

İkincisi ise, bence bu dönem boyunca mağdur olamamak için aracı özel bir serviste tamir ettirebilirsiniz. Yukarıda dediğim gibi bu motorlar PSA(peugeot-citroen) araçlarında da bulunan 2.7 dizellerle aynı parçaları paylaşıyor. Bu markalardan ya da yurtdışından JLR parçaları satan firmalardan gerekli parçaları temin edip motoru tamir etme yoluna gidilebilir. Önceden de dediğim gibi gömlekleri honlamanız piyasadaki makinalarla zor olabilir ancak kolay kolay zarar görmeyecek yapıya sahipler, kaldı ki sorunu ilk etapta yatak ve krankta belirlediklerini söylüyorlar o yüzden honlama yapmaya gerek kalmayabilir. Diğer yandan krank da zarar gördüyse 2.7 ya da bulunamıyorsa 3.0 krankı da gerekli parçalarla kullanılabiliyor. Tabi son olarak sorunun tekrarlamaması için izlenecek yolu da bu durumu tecrübe etmiş kullanıcı ve ustalarla konuşmakta da yarar var.

Quantum
27-11-2017, 09:39
bi bitmediniz kardeşim...

Nalıncı keseri kokusu aldığımda bazen çok yazasım geliyor böyle işte.. İdare ediver :)

B16
27-11-2017, 10:15
OmerRS
JLR krank, ana yatak ve kol yatak satmıyor. Eskiden bunlar satılıyordu ama sonra satış durdurulup komple veya yarım motor satışına geçildi. King diye tabir edilen ne olduğu belirsiz yataklar piyasa da var ama marşa bastıktan sonra yatak saranı gördü bu gözler.

JLR kataloglarında şöyle birşey yayınlamıştı Türkçe halini yazayım "Lütfen 2.7, 3.0 v6 dizel motorların değişim ücretini (surcharge) müşterilerinize en kısa zamanda ödeyin parça tedarikte sıkıntımız var"
Bu dış kapının dış mandalı olarak benim gördüğüm. Dist. firmalar daha detaylı programlara sahipler. Bir kaç bayii ile konuştuğumuzda garanti geçerli değil demişlerdi.

myk
27-11-2017, 11:14

Size gelince;

Neyse..

İyi akşamlar.

Benim bildiğim 7-8 yaşında olsada iyi niyet garantisinden dsg si değişen ve sadece işçilik alınan volkswagenler var. Siz hiç mi duymadınız? Adamlar tüm bakımları yetkili serviste yapıldı diye garantisi bitse bile parça parası almadılar. Sadece işçilik alındı. Birçok örnek var.

burak_2885
27-11-2017, 11:23
Benim bildiğim 7-8 yaşında olsada iyi niyet garantisinden dsg si değişen ve sadece işçilik alınan volkswagenler var. Siz hiç mi duymadınız? Adamlar tüm bakımları yetkili serviste yapıldı diye garantisi bitse bile parça parası almadılar. Sadece işçilik alındı. Birçok örnek var.

Ama benim bildiğim vw fabrikası dsglerin hatalı olduğunu kabul etti ve 5 seneye kadar garanti verdi. (yanlış bilgi olabilir)

ghibli06
27-11-2017, 11:42

DSG arızası firma tarafından kabul edildi, Meksika'da bile olsan değiştiriyorlar zaten bayii ile en ufak alakası yok, bayii cebinden mi veriyor sanıyorsun? aynı Doğuş yağ yakan tfsi ların motorlarını neden değiştirmiyor madem çok iyi niyetliler? RR lerin bu sorununun ana firma tarafından kabulü gelmediği sürece Borusan kılını kıpırdatmaz, ki İngilizler de bunu kabul etmiyor... BMW X-driveların ilk jenerasyonunda sorun var, kullanılan rulmanlar sıkıntılı, o nedenle kutu değiştirdiler ama sadece arıza yapanları, bizim aracın 2. transfer kuutusuna para yazdılar garanti biitti diye... bir aracın kronik arızalı olduğunu burdan açacağın dava ile ispatlayamazsın, muhtemelen bu araçların TR ye giriş sözleşmesinin bir yerinde 'Londra mahkemeleri yetkilidir!' cümlesi vardır, işin içine ana firma avukatları da müdahil olur...

haaa böyle bir yayın vardır ama Borusan uygulamıyordur o zaman haklı olursun ama RR de böyle bir durum yok, Borusan zamanında grey marketten giren araçların garanti kapsamındaki işlerini yapmak istemiyordu, öyle davalar kaybetti ki az daha bayiliği elden gidiyordu... şu anda bu garanti konularında çok kaşarlandılar, kendilerine ne girer ne girmez çok iyi biliyorlar

Eworen
27-11-2017, 12:09
Vw ile ilgili bilgileriniz yanlis
Vw sadece dsg icin iyi niyet garantisi sunmuyor kullanici ile ilgili olmayan nerdeyse tum parcalar icin gecerli
Kac sene suruyor bilmiyorum ama 5-6 yildan fazla oldugunu bizzat biliyorum
Mesela bagaj amortisoru catlayan radyator vb..

ghibli06
27-11-2017, 12:14
Vw ile ilgili bilgileriniz yanlis
Vw sadece dsg icin iyi niyet garantisi sunmuyor kullanici ile ilgili olmayan nerdeyse tum parcalar icin gecerli
Kac sene suruyor bilmiyorum ama 5-6 yildan fazla oldugunu bizzat biliyorum
Mesela bagaj amortisoru catlayan radyator vb..

bunlar kaç para tutacak ki? ben motordan bahsediyorum, burada 100 sayfa tartışılmadı mı yağ yakan motorlar? ne yaptı o konu hakkında yağın cinsini değiştirmek haricinde?

Eworen
27-11-2017, 12:21
bunlar kaç para tutacak ki? ben motordan bahsediyorum, burada 100 sayfa tartışılmadı mı yağ yakan motorlar? ne yaptı o konu hakkında yağın cinsini değiştirmek haricinde?
Motorla ilgili ?
Zincir setim degisti 1 aydan fazla parca bekledim
Bu sure boyunca bana bedelsiz arac verdiler
Baska ?
Ben ufacik seylerk bile veriyorla babinda yazmistim onlari
Yoksa ohoo 4 kere kavrama mekatronik...
Daha baska sorunlar olsaydi atiyorum turbo vb sonuc yine degismezdi

Yigit-Y
27-11-2017, 12:24
Rr bu konudan sonra bende kesin bitti

Q7 alırım yine sanırım

Vefakar araç bu kadar yormaz adamı

ghibli06
27-11-2017, 12:26
Motorla ilgili ?
Zincir setim degisti 1 aydan fazla parca bekledim
Bu sure boyunca bana bedelsiz arac verdiler
Baska ?
Ben ufacik seylerk bile veriyorla babinda yazmistim onlari
Yoksa ohoo 4 kere kavrama mekatronik...
Daha baska sorunlar olsaydi atiyorum turbo vb sonuc yine degismezdi

ben anlatamıyorum ki, mesela motor yedin, bu yağ eksiltme sorunundan, sana sıfır motor takacak mı diyorum Doğuş? garanti kapsamında olan şeyleri Borusan bile yapıyor zaten ama transfer kutusu gibi 8bin euro yazdıkları parçayı garanti bittiğinde iyi niyet vs ye sokmuyorlar, hatırlı müşteriye direksiyon sargısı, rengi atan paspas, patlayan stop ledi gibi şeyleri karşılıyorlar ama dediğim gibi asıl fark motor değişimi gibi büyük paralı işlerde...

Yigit-Y
27-11-2017, 12:29
ben anlatamıyorum ki, mesela motor yedin, bu yağ eksiltme sorunundan, sana sıfır motor takacak mı diyorum Doğuş? garanti kapsamında olan şeyleri Borusan bile yapıyor zaten ama transfer kutusu gibi 8bin euro yazdıkları parçayı garanti bittiğinde iyi niyet vs ye sokmuyorlar, hatırlı müşteriye direksiyon sargısı, rengi atan paspas, patlayan stop ledi gibi şeyleri karşılıyorlar ama dediğim gibi asıl fark motor değişimi gibi büyük paralı işlerde...

Arabadan o kadar kazanmıyor ki

Güzellik yapsınlar

Yurtdışı ok derse yapıyorlar

Benim f30 komple sunrof değişti

Almanya kabul etti

Yoksa borusan hiç umrunda değil

Doğuşunda tamamiyle yurtdışı ok derse oluyor

Bazı arkadaşlar direk yurtdışı ile irtibata geçiyor mesela

Daha etkili olduğu söyleniyor

Ama garanti biteli çok olmuş evlat doğda ilkokula başlamış

Bırakında disb geçirsin yani :)

ghibli06
27-11-2017, 12:33
Arabadan o kadar kazanmıyor ki

Güzellik yapsınlar

Yurtdışı ok derse yapıyorlar

Benim f30 komple sunrof değişti

Almanya kabul etti

Yoksa borusan hiç umrunda değil

Doğuşunda tamamiyle yurtdışı ok derse oluyor

Bazı arkadaşlar direk yurtdışı ile irtibata geçiyor mesela

Daha etkili olduğu söyleniyor

Ama garanti biteli çok olmuş evlat doğda ilkokula başlamış

Bırakında disb geçirsin yani :)

adam neden yapsın ki? evi müteahhit yapar, evde sorun olursa bunu site yönetimi mi karşılayacak? sorumluluk kimdeyse o karşılar parasını, bayii sadece aracı olur hatta işçilik parasını da ana firmadan alır bedava yapmaz...

ghibli06
27-11-2017, 12:50
bence asıl dram budur, 250 bin euroya al fiyatı 5-6 sene sonra böyle olsun... buna neden sesimiz çıkmıyor?

https://i.hizliresim.com/zJZRPO.jpg (https://hizliresim.com/zJZRPO)

DOHC
27-11-2017, 12:54
bence asıl dram budur, 250 bin euroya al fiyatı 5-6 sene sonra böyle olsun... buna neden sesimiz çıkmıyor?

7 kasalar, S kasalarda benzer durumda bakarsan.

USA araçlar ve bu tür araçlar daha fazla değer kaybediyor Almanlara kıyasla.

ghibli06
27-11-2017, 12:57
7 kasalar, S kasalarda benzer durumda bakarsan.

USA araçlar ve bu tür araçlar daha fazla değer kaybediyor Almanlara kıyasla.

benim örneğim hepsini kapsıyor yani 250bin euro verdiğimiz araç 5-6 sene sonra aynı paranın TL sine satılıyorsa, bu kadar değer düşününün sebepleri olmalı, ben 5-6 senede 750bin tl yi zaten kaybetmişim...

Eworen
27-11-2017, 13:25

Abi bende anlatamiyorum ki
Bana bmw diyosunda garanti bitisinden 6 ay sonra 60 bin km de turbom bozuldu adamlar napti sence ? Tabikide hicbirsey en ufak bir indirim yardimci olma falan sifir az kalsin s... git diyceklerdi
Benim yazdigim zincir olayi 2016 yilinda arac 4 kusurat yasindayken oldu
Dusunsenize borusan 4 yasindaki arac icin iyi niyet garantisi uygulayacak bide al sana araba 40 gun kullan gez diycek he ?
Yagdan dolayi komple motor degisen GTi lar var gerekeni degistirdiler sonrada motor degisti zaten
Hani ne yapilmaliydi baska araba tarihi boyunca hep 50-60 bin TL idi zaten :)
Bahsi gecen arac sifir alayim deseniz Milyon TL lerde..
Vw ini savunasimda yok bu arada olanlari yaziyorum
Denk gelmez gelmez cani sıkılır civata degistirmez bunlarin alayi..
Ama net bisey varki vw grubu bu iyi niyet garantisi konusunda nispeten baarili en azindan tum markalara gor cok daha basarili

MCN21
27-11-2017, 13:27
Aynı paraya 6 tane golf,passat alınsaydı şimdi parayı katlamıştık :D Bu tarz araçların düşme sebebi bence,
1) Bakım ve yedek parça pahalı
2) Rangelerin çok sorunlu olduğu konuşuluyor
3) Hepsinin hacmi yüksek yakıt gideri ve vergi fazla çıkıyor
4) 0 km alanların çoğu aracın hakkıyla kullanıp km leri belli bir seviyeye gelince satıyorlar. Genelde 150k km üstü.
5) Çok fazla gray market araç var. Piyasayı düşürüyorlar. Bir kısım insanda da tedirginlik yaratıyor ister istemez.

MCN21
27-11-2017, 13:30
Bu arada geçen ay f10 5.20i sattık. Expertizde makinaya bağlandığında termostat ağrızası verdi. Araba 60k km de ve full borusan bakımlıydı. 500-600 liralık parçayı hiçbir şekilde garantiye sokmadılar :)

B16
27-11-2017, 13:37
benim örneğim hepsini kapsıyor yani 250bin euro verdiğimiz araç 5-6 sene sonra aynı paranın TL sine satılıyorsa, bu kadar değer düşününün sebepleri olmalı, ben 5-6 senede 750bin tl yi zaten kaybetmişim...

Sabit kur olsaydı daha rahat hesaplama yapardık ama 250 bin euro 2010 yılında 500 bin tl
bugün ikinci el 2010 model RR 250 bin tl

%50 tl bazında kayıp var. Her sıfır arabada 7 yıl sonra %50 kayıp olmuyor mu?

TL üzerinden konuşmamız gerekiyor işin içine Euro girerse araba almayıp parayı dövizde tutsaydın ile başlayıp bitcoin alsaydın, aselsan alsaydına kadar uzar hesaplama böyle yapılmalı

ghibli06
27-11-2017, 13:40
Sabit kur olsaydı daha rahat hesaplama yapardık ama 250 bin euro 2010 yılında 500 bin tl
bugün ikinci el 2010 model RR 250 bin tl

%50 tl bazında kayıp var. Her sıfır arabada 7 yıl sonra %50 kayıp olmuyor mu?

TL üzerinden konuşmamız gerekiyor işin içine Euro girerse araba almayıp parayı dövizde tutsaydın ile başlayıp bitcoin alsaydın, aselsan alsaydına kadar uzar hesaplama böyle yapılmalı

Aselsan'ı hiç sorma :D

demek istediğim dövizle satılan böyle bir yatırıma girişmek zaten sıkıntılı, bir de böyle bir şey olunca can sıkıcı oluyor...

myk
27-11-2017, 13:49
Benim zaten borusan ile işim yok aslında. Ben davayı landrover a açıyorum. Çünkü üretici o. Zaten ona kabul ettirisem iş biter. Borusan landrover ın tr temsilcisi olduğu için ilk başvuru orada başladı.

Quantum
27-11-2017, 14:19

Duymaz olur muyum duydum? Mağarada yaşamıyorum ki..

Hatta bizzat eşimin Scirocco'sunun aracının kavraması değişti "iyi niyet garantisi" adı altında. Garantisi de bitmişti üstelik otomobilin. Gittim, sorunu anlattım, kendileri söylediler "servis kayıtlarınıza bakalım, servise gelmiş bir araç ise halledelim problemi" diye, teşekkür ettim, bekleme salonuna gittim. İyi niyet garantisi buna denir.

"İyi niyet garantisi" 'nin ne anlama geldiğini siz hiç mi duymadınız?

Olabilir insanlık hali, bilmiyor olabilirsiniz.

İyi niyet garantisi denilen süreç şöyle başlıyor..

X marka nın dünyadaki Global Merkezi, tüm dünyadaki ülke müdürlüklerine bir bildirim yapar. X modelimin şu parçası fabrikadan çıktığında sorunlu idi, bunu değiştirin. Bunu neden yapar? Marka imajı kirlenmesin diye.

Senin X model aracın varsa servise gidersin, konuyu anlatırsın, "markanın kendisinin de kabul ettiği koşullarda bir problem ise yaşadığınız sorun", sorunlu olan parça "aracınız garanti dahilinde olmasa bile" değiştirilir, siz de çayınızı içer arabanızı alır gidersiniz.

Ama buradaki en önemli detay garantinin bitmiş olması vs değil şu: "İyi niyet garantisinde firma/servis/marka o problemi en baştan kabul etmiştir." Hatta çoğunlukla sizin aracınızda o X tipindeki sorun gerçekleşmemişken ya da siz farkında değilken firma/servis/marka bunu kabul etmiş, deklare etmiş, tüm dünyaya açıklamıştır.

Sizin durumunuzda böyle bir durum söz konusu değil ki.. RR firmasının bu tip kabullendiği, kabul ettiği bir durum yok ki.. Dolayısıyla siz adamlara iyi niyet garantisi diye bişey kabul ettirmeye çalışıyorsunuz.

Siz X firmasının ürettiği bir ürünle ilgili bir iddia ortaya atıyorsunuz. "Sizin ürettiğiniz üründe kendini devamlı tekrarlayan sorunlar var. Bu kronik sorunlar sebepli motorum kırıldı, yenisi ile ücretsiz değiştirin." RR firmasının motoru ile ilgili yaptığı "evet sorunumuz var" açıklaması da olmadığına göre, yasal garanti sözleşmesi hükümleri devreye giriyor.

Türkiye'de otomobiller için (ki sizin aracınız binek otomobil olarak geçer) yasal garanti süresi en az 2 yıl veya 60.000 KM. (Hangisi Önce Dolarsa) şeklindedir. En az vermeleri gereken süre bu. Bu yıllar önce 1 yıl idi, sonra yasa ile düzenlendi 2 yıl oldu vsvs..

RR ise garanti süresi olarak 3 yıl - 100.000km veriyor.

Firma kendisi kabul etmedikçe ya da kanuni olarak mahkemedeki bilir kişiler ve/veya araştırma kurulları tarafından tasdiklenmedikçe bu "sizin araçlarınızda kronik sorun var" cümleniz sadece bir iddia olarak kalır.

Bu yazdıklarımın hiç birisini bilmediğinizi hiç tahmin etmiyorum. Aksine bu konulara çok da vakıf olduğunuzu tahmin ediyorum. Ancak biraz da sanki bilerek elma ile armutu karıştırmaya çalışıyorsunuz.. Ya tutarsa ya yedirirsem hesabı. Tabiri caizse Borusana çakmaya çalışıyorsunuz motorun parasını.. (ki konunun muhatabı Borusan bile değil.. İngilteredeki RR firması.. )

3-5 bin olsa ortaya çıkacak rakam, ne kronik sorunlar dile gelecektii ne de hak hukuk mevzuları.. Parayı verip yaptıracaktınız.. Rakam fazla olunca "yerse" moduna girdiniz de, bu zihniyet kirli zihniyet.. Yapmayın bunu.. Hak neyse o..

myk
27-11-2017, 16:30
Benim zaten borusan ile işim yok aslında. Ben davayı landrover a açıyorum. Çünkü üretici o. Zaten ona kabul ettirisem iş biter. Borusan landrover ın tr temsilcisi olduğu için ilk başvuru orada başladı.

Duymaz olur muyum duydum? Mağarada yaşamıyorum ki..

Hatta bizzat eşimin Scirocco'sunun aracının kavraması değişti "iyi niyet garantisi" adı altında. Garantisi de bitmişti üstelik otomobilin. Gittim, sorunu anlattım, kendileri söylediler "servis kayıtlarınıza bakalım, servise gelmiş bir araç ise halledelim problemi" diye, teşekkür ettim, bekleme salonuna gittim. İyi niyet garantisi buna denir.

"İyi niyet garantisi" 'nin ne anlama geldiğini siz hiç mi duymadınız?

Olabilir insanlık hali, bilmiyor olabilirsiniz.

İyi niyet garantisi denilen süreç şöyle başlıyor..

X marka nın dünyadaki Global Merkezi, tüm dünyadaki ülke müdürlüklerine bir bildirim yapar. X modelimin şu parçası fabrikadan çıktığında sorunlu idi, bunu değiştirin. Bunu neden yapar? Marka imajı kirlenmesin diye.

Senin X model aracın varsa servise gidersin, konuyu anlatırsın, "markanın kendisinin de kabul ettiği koşullarda bir problem ise yaşadığınız sorun", sorunlu olan parça "aracınız garanti dahilinde olmasa bile" değiştirilir, siz de çayınızı içer arabanızı alır gidersiniz.

Ama buradaki en önemli detay garantinin bitmiş olması vs değil şu: "İyi niyet garantisinde firma/servis/marka o problemi en baştan kabul etmiştir." Hatta çoğunlukla sizin aracınızda o X tipindeki sorun gerçekleşmemişken ya da siz farkında değilken firma/servis/marka bunu kabul etmiş, deklare etmiş, tüm dünyaya açıklamıştır.

Sizin durumunuzda böyle bir durum söz konusu değil ki.. RR firmasının bu tip kabullendiği, kabul ettiği bir durum yok ki.. Dolayısıyla siz adamlara iyi niyet garantisi diye bişey kabul ettirmeye çalışıyorsunuz.

Siz X firmasının ürettiği bir ürünle ilgili bir iddia ortaya atıyorsunuz. "Sizin ürettiğiniz üründe kendini devamlı tekrarlayan sorunlar var. Bu kronik sorunlar sebepli motorum kırıldı, yenisi ile ücretsiz değiştirin." RR firmasının motoru ile ilgili yaptığı "evet sorunumuz var" açıklaması da olmadığına göre, yasal garanti sözleşmesi hükümleri devreye giriyor.

Türkiye'de otomobiller için (ki sizin aracınız binek otomobil olarak geçer) yasal garanti süresi en az 2 yıl veya 60.000 KM. (Hangisi Önce Dolarsa) şeklindedir. En az vermeleri gereken süre bu. Bu yıllar önce 1 yıl idi, sonra yasa ile düzenlendi 2 yıl oldu vsvs..

Firma kendisi kabul etmedikçe ya da kanuni olarak mahkemedeki bilir kişiler ve/veya araştırma kurulları tarafından tasdiklenmedikçe bu "sizin araçlarınızda kronik sorun var" cümleniz sadece bir iddia olarak kalır.

Bu yazdıklarımın hiç birisini bilmediğinizi hiç tahmin etmiyorum. Aksine bu konulara çok da vakıf olduğunuzu tahmin ediyorum. Ancak biraz da sanki bilerek elma ile armutu karıştırmaya çalışıyorsunuz.. Ya tutarsa ya yedirirsem hesabı. Tabiri caizse Borusana çakmaya çalışıyorsunuz motorun parasını.. (ki konunun muhatabı Borusan bile değil.. İngilteredeki RR firması.. )

3-5 bin olsa ortaya çıkacak rakam, ne kronik sorunlar dile gelecektii ne de hak hukuk mevzuları.. Parayı verip yaptıracaktınız.. Rakam fazla olunca "yerse" moduna girdiniz de, bu zihniyet kirli zihniyet.. Yapmayın bunu.. Hak neyse o..

#218 de belirttiğm gibi Benim Borusan ile işim yok. İthamlarınız ağır. Sahtekarlıkla suçluyosunuz resmen. Halbuki başından beri ürticiye sattığı malın ayıplı olduğunu kanıtlamak için dava açacağımı belirttim. Harbiden bi bitmediniz.

SK10
27-11-2017, 16:48
Bu arada geçen ay f10 5.20i sattık. Expertizde makinaya bağlandığında termostat ağrızası verdi. Araba 60k km de ve full borusan bakımlıydı. 500-600 liralık parçayı hiçbir şekilde garantiye sokmadılar :)

kaç modeldi abi f10

mikelazi
27-11-2017, 16:51

çok mantıklı geldi.

brv
27-11-2017, 16:55
Hak neyse o..

Abi iyi güzelde, düzgün, temiz kullanılmış, 74k Km'deki bir arabanın yatak sarması hak mıdır?
Araç sahibinin tepksini anlayabiliyorum, işi çok zor, ama inşallah bir yerlere ulaşır.

Quantum
27-11-2017, 18:07
#218 de belirttiğm gibi Benim Borusan ile işim yok. İthamlarınız ağır. Sahtekarlıkla suçluyosunuz resmen. Halbuki başından beri ürticiye sattığı malın ayıplı olduğunu kanıtlamak için dava açacağımı belirttim. Harbiden bi bitmediniz.

Arkadaşım burası forum platformu.. Forumlarda bir konu ile ilgili bilgi almak için konu açıyorsan "konuyla ilgili herkes düşüncelerini yazabilir" demektir. Bunu hiç mi duymadınız..

Nalıncı keseri modunda olanlara karşı bitmem, bu zihniyete karşısında düşüncelerimi yazarım. Bu kadar basit.. Düşünce tarzınız konusunda herkesten taraf olmasını bekleyemezsiniz. Eleştiriye gelemiyorsanız konu açmayacaksınız..

Abi iyi güzelde, düzgün, temiz kullanılmış, 74k Km'deki bir arabanın yatak sarması hak mıdır?
Araç sahibinin tepksini anlayabiliyorum, işi çok zor, ama inşallah bir yerlere ulaşır.

Bu araç harici başka bir araç için soruyorsan;
Temiz kullanmak subjektif bir konu öncelikle.. Kime göre temiz, neye göre temiz..

Arabamla yanlamayayım,
yolda devamlı sakin kullanayım,
dipgaz yapmayayım..

Ancak;
Aracı park eder etmez turbonun yağlamasına vs sağlamak için bir kaç dakika rölantide çalıştırmayayım, çat diye kontağı kapatayım,
Aracı soğukken zaman zaman 3 bin devirin üzerine çıkarayım,
Yakıt seçiminde titiz davranmayayım, neresi denk gelirse oradan depoyu doldurayım,

Bu araç sıfır alınsa bile motoru sorun çıkarır.

Turbosu olan motor biraz dikkat ister. Teknik bilgisi çok fazla olan bir sürü arkadaşlar var burada onlar ayrıntılı olarak biliyorlar, dilerlerse yazarlar zaten..

Bunlar bambaşka konular.

Öte yandan benim bahsettiğim şey motorun 74binde sorun çıkarmasının normal olduğu vs değil. Tabikii normal değil. Yüzbinlerce km yapmış zilyon tane farklı otomobil markalarından farklı modeller sıralar burada herkes.

Ancak ben konuya;
Aracı alırkenki sözleşmelerin altına atılan imzalar,
Garanti ve Satış Sözleşmelerindeki maddeler
Türkiye Cumhuriyeti yasaları olarak bakıyorum.

Ancak 74bin değil buradaki sorun, 8 yıl geçen süre.. RR, yasada belirtildiği gibi 60bin km ve 2 yıl şeklinde de belirleyebilirdi süreyi. O zaman km de sorun olurdu.

Yıl 2017 olmuş 74bin km lik aracın arıza çıkarması normal değil, ama o zaman aracı alırken sözleşme şartlarına itiraz edilecekti. Sonsuz yıl, 100bin km yapalım denseydi. İşine gelmiyorsa alınmasaydı o kadar basit ki aslında dünya.. Kimse gırtlağına çökmüyor ki..
Honda da 5 yıl mesela garanti (ya da 6 yıl tam hatırlayamadım). Şimdi ben Mercedes e gidip "Honda 5 yıl yapıyor garanti süresini siz de 5 yıl yapın sizden alayım araba" desem ne cevap verirler bana? "Git Honda al kardeşim, bizim otomobillerimiz (atıyorum) 2 yıl-60bin km, işine gelirse.. " Bu şart işime gelirse sözleşmeyi imzalarım, 2 yıl 1 günlük aracımda sorun çıkarsa gık diyemem.. isterse kilometresi 100km de olsun..

RR ye gelirsek, Madem adamların garanti sözleşme şartları bu şekilde, ve o şartların altına zamanında imza atılmış, konu kapanır sündürmek anlamsız diyorum ben de..

Bu otomobil 2014 üzeri model ve 100bin km altı olsa, garanti şartları devam ediyor olsa, "Hakkınızı arayın böyle saçmalık mı olur" diye en başta yazardım..
Aynen araçlarında göçükler olan Civic kullanıcılarının Facebookta açtıkları gruba katılmam gibi.
Sırf +1 daha kalabalık olsun grup diye belki faydam olur diye gruplarına katıldım ki faydam oldu da..
15bin e yakın destekçi topladılar Hondası olan/olmayan, bu şekilde seslerini duyurdular vsvs..
Yoksa ben Honda defterini kapatalı çoook uzun zaman oldu..

Anlatabiliyor muyum söylemek istediklerimi diye sormayacağım zira yazdıklarımdan neyi kastettiğimi anlayan çok kişi oldu diye düşünüyorum.
Anlamayan arkadaşlar nelerden bahsediyorum diye önceki yazdıklarımı tekrar okuyabilirler.

Uzun uzun yazıyorum böyle ama zamanınızı aldığım için kusura bakmayın.. Bu platform forum olduğu için ben de konu hakkındaki düşüncelerimi yazdım, bitti, gitti..

Herkese Sevgiler,
Q.

makethewayforme
27-11-2017, 18:21
markadan nefret ettim şu an

yazık günah yağ

insanlar bunlarla uğraşmaya mecbur mu

geçmiş olsun ve Allah kolaylık versin

Network
27-11-2017, 23:54
Bu firmanın bu ürününde bu kadar çok şikayet olmasının tesadüf olmadığını düşünüyorum. Bütün kullanıcılar cahil, bilinçsiz ya da serserilik yapıyor olamaz. Ayrıca burada satıcı Borusan ya da Doğuş farketmez, ne kadar dirense de onlar sadece al satçı, teknik bir hata tespit edilebilirse gereken yapmak zorundalar ki geçmiş dönemde Borusan Oto tamamen aynı sorun olmasa da ayıplı mal satmak, sonrasında mahkeme kararlarını yerine getirmemekle dolandırılıkla suçlanmış ve mahkemelik olmuşlar;

LandRover GameOver (@LandRoverTheEnd) on Twitter (https://twitter.com/landrovertheend)

İşadamı Engin Yakut sıfır kilometre Range Rover aracındaki şanzıman arızası uzerine otomobil devine dava actı - Haberler (http://www.haberturk.com/ekonomi/otomobil/haber/956247-turk-isadamindan-land-rovera-toplatma-davasi)

Aklıma şöyle bir kök neden bulunabilirse belki ilerlenebilir gibi geliyor;
- üretici tarafından servisin kontrol etmesi gereken kapsamlarda olmayan dolayısıyla servisin bilemeyeceği ve kurcalamaması gereken,
- müşterinin normal şartlar altında ya da özel aparatlar olmadan erişemeyeceği,
- bir şekilde kurcalandığı üretici tarafından tespit edilebilen bir bölgede ya da sistemde olan bir arıza

Tabi yağlama konusu hep aklıma geliyor, yani normal şartlar altında yer gök bir araya gelse bu kadar saat çalışmış bir motorda bu hasarlanmayı teknik olarak üstlenmem dersiniz ama yine de sistemsel olarak bakmak lazım, triboloji konusunda deneyimli kişiler yardımcı olabilir belki...

SmT
28-11-2017, 04:23

Ancak biraz da sanki bilerek elma ile armutu karıştırmaya çalışıyorsunuz.. Ya tutarsa ya yedirirsem hesabı. Tabiri caizse Borusana çakmaya çalışıyorsunuz motorun parasını.. (ki konunun muhatabı Borusan bile değil.. İngilteredeki RR firması.. )

Hocam bence siz konuyu anlamıyorsunuz ve sonunda iyice zorlayıp mağdur kişiye ''karşı tarafa çakmaya çalışıyorsunuz,kirli zihniyetsiniz'' dediniz,tebrikler...

Sürekli garanti sürecinden bahsediyorsunuz 2 yıl yada 3 yıl,konu bu değil...Siz gidip 20 senelik tasarrufunuza sıfır ev alıyorsunuz ,6 yıl sonra ev başınıza geçiyor, ''güvence süresi bitti,yapacak bir şey yok,20 sene sonra bir tane daha alırım'' der misiniz ? Satış yetkilisi ''efendim biz size arabayı satıyoruzda 5 yıl sonra yanarsa falan bizi gelmeyin '' dese ''önemli olan garanti sürecinde yanmaması'' der misiniz ? Bu nasıl bir mantık.
Demek istediğim şu; Firma bizi ilgilendirmez der,bende hakkımı ararım,yasal olarak savaşırız ve ortaya bir karar çıkarda garanti bitmiş-iyi niyet yok o zaman geçmiş olsun...Hukuk bu kadar basit mi düşünüyor sizce ? O zaman bir üretici çıksın, 3 sene ömrü olan mal üretsin,nasıl olsa şartlar bizim elimizde,vurgunu yapar geçeriz.

Ki buradaki konuda nadir rastlanan yada kullanıcı hatası olma oranı yüksek bir şeyden bahsedilmiyor,globalde yaşanan bir konu bu.Hukuk bunları görmezden mi geliyor ? Firma hatasını kabul etmez işiniz zor demek farklı,siz firmaya çakmaya çalışıyorsunuz demek farklı...

Dou
28-11-2017, 04:41

Fiyatlar iyi bile aslında.

Dünyanın en sorunlu araçlarından biri olduğu için dünyanın hiç bir yerinde para etmiyor 3-4 yaşından sonra. Jaguar grubuna geçtikten sonra da durum çok farklı değil.

Videoda aynı jenerasyon RR da çıkan sorunları özetlemiş araç sahibi.

FvJCCoLoKRA

MCN21
28-11-2017, 05:38
kaç modeldi abi f10

2014 modeldi

Mikrop_Ali
28-11-2017, 08:09
Arabanın garantisi bitmiş istediği kadar bakım yapsın yine iyi indirim yapmışlar. Dava açsanız ne olacak çok merak ettim? Garanti kapsamında olsa da yine para isteseler tamam haklısın

makethewayforme
28-11-2017, 09:18
Başımızdan geçen benzer hikaye anlatayım size;

2003 Eylül ayında, 0 km olarak galeriden (grey market) 3.0d bmw X5 satın aldık.

Güzel güzel bindik.

2 yıl/60 bin km garantisi vardı.

Garanti bittikten sonra, 75 bin km'deyken, şanzıman (GM üretimi 6 ileri şanzıman vardı) arıza yaptı, bi cumartesi gecesi ben yolda kaldım, arabayı olduğu yere park ettim, ertesi sabah direk Borusan Avcırlar'a çektirdik.

Araç bu zamana kadar tüm bakımlara Borusan'a gitmişti 15 binde bir muntazam olarak.

2 gün sonra Borusan'dan aradılar, şanzıman (ya da şanzımanın çok önemli bi kısmı) değişecek, 15,000 euro tutuyor, ne diyorsunuz dediler. 70,000 tl yani...

Biz köpürdük tabi, baya gerginlikler vs oldu.

Borusan 2 sebebe dayanarak kestirip attı (ki yasal olarak belki de haklılar):

1= garanti bitmiş

2= araç grey market (bu bence tam salakça bişey ya, neyse...)

Servis yetkilisi yüzüme ''aracınınız grey market, dolayısıyla zaten garanti işlemez, kaldı ki garanti biteli 15 bin km olmuş'' dediğinde, ''bu arabaya garantiyi siz vermiyorsunuz, BMW veriyor, siz temsilcisisiniz, distribütörüsünüz, öyle şey olmaz'' demiştik, kabul etmediler, sallamadılar tabi.

O zamanlar bizde o X5'ten başka, 2002 e39 520i ve 2005 mini cooper (o tarihlerde bmw'ye aitti) vardı, daha önce de BMW'ler geçmişti elden.

Şirkette anadili gibi Almanca bilen, Almanya'da doğup büyümüş çalışanımız vardı, o direk BMW Münih'le yazılı ve telefonla iletişime geçti. Yıllardır farklı modellerde BMW kullanıcısı olduğumuzu, arıza yapan aracın bakımlarının eksiksiz ve Borusan yetkili servisten olduğunu, başka BMW araçlarımızın da olduğunu, BMW X5 gibi bi araçta 75 bin km'de bu kadar büyük bi maliyet ve önemli bir arızanın kabul edilemez olduğunu vs vs anlatıp itiraz edince, 1 hafta içinde Münih'ten Borusan'a tüm işlemlerin bedelsiz yapılması talimatı gitti.

Bize Almanya'dan haber vermediler önce. Pazartesi sabah beni direk cepten daha önce artislik yapan ve kibar ama umursamazca davranan Borusan servis yetkilisi aradı, kibar, muntazamca ve saygılı lakin çok sevgili biçimde aracı hafta sonundan evvel hazır etmeye çalışacaklarını, muhtemelen Perşembe-Cuma bizi arayacaklarını, aracın teslim alınabileceğini haber etti.

Salı günü Münih'ten şirketi arayıp durumu sordular, dedik Allah razı olsun kardeş :d

Fakat bu dediğim 12 yıl önce.

Gördüğüm kadarıyla BMW artık o zaman ki kadar müşteri memnuniyeti odaklı değil. Her şeye rağmen Land Rover bu konuda BMW ile aşık atamaz.

O X5'i ise, 250 bin km'ye kadar kullandık, 2013'te 250 bin'de sattık. Satmaz kullanırdık, ama benzincide mazot yerine benzin koydular, 40 bin tl masraf çıktı, yapıldı benzincinin sigortası karşıladı tüm masrafı, ama soğuduk araçtan. Fakat taş gibi sağlam, 250 binde bile diri ve iç/dış yıpranmamış bi araçtı. Kaliteli üretilmişti

Şu an ailede bi tek ben de e60 520d var, 2008'de 0km aldım, şu an 260 bin km oldu. Memnun mesut kullanıyorum.

Bugün olsa aynı sonuç alınır mı bilemem.

Yalnız benim bi saptamam var, ne Alman üreticiler eskisi kadar kaliteli/sağlam/sorunsuz araçlar üretiyorlar, ne de eskisi kadar müşteri memnuniyeti odaklılar.

Artık karlılık oranları, müşteri memnuniyetinin önünde geliyor.

Almanlar çok donanınmlı ve hala en bugünün en iyi araçlarını üretiyorlar, ama en iyi üretimlerini 80-90'lı yıllarda ürettiler. Şimdi o yılların ekmeğini yiyorlar, o yıllardan kalan algı ile.

Yıllar geçtikçe, araç üreticileri de araçlar da kaliteden ödün veriyor, aynı insan kalitesinin düştüğü gibi.

myk
28-11-2017, 10:34
Başımızdan geçen benzer hikaye anlatayım size;

2003 Eylül ayında, 0 km olarak galeriden (grey market) 3.0d bmw X5 satın aldık.

Güzel güzel bindik.

2 yıl/60 bin km garantisi vardı.

Garanti bittikten sonra, 75 bin km'deyken, şanzıman (GM üretimi 6 ileri şanzıman vardı) arıza yaptı, bi cumartesi gecesi ben yolda kaldım, arabayı olduğu yere park ettim, ertesi sabah direk Borusan Avcırlar'a çektirdik.

Araç bu zamana kadar tüm bakımlara Borusan'a gitmişti 15 binde bir muntazam olarak.

2 gün sonra Borusan'dan aradılar, şanzıman (ya da şanzımanın çok önemli bi kısmı) değişecek, 15,000 euro tutuyor, ne diyorsunuz dediler. 70,000 tl yani...

Biz köpürdük tabi, baya gerginlikler vs oldu.

Borusan 2 sebebe dayanarak kestirip attı (ki yasal olarak belki de haklılar):

1= garanti bitmiş

2= araç grey market (bu bence tam salakça bişey ya, neyse...)

Servis yetkilisi yüzüme ''aracınınız grey market, dolayısıyla zaten garanti işlemez, kaldı ki garanti biteli 15 bin km olmuş'' dediğinde, ''bu arabaya garantiyi siz vermiyorsunuz, BMW veriyor, siz temsilcisisiniz, distribütörüsünüz, öyle şey olmaz'' demiştik, kabul etmediler, sallamadılar tabi.

O zamanlar bizde o X5'ten başka, 2002 e39 520i ve 2005 mini cooper (o tarihlerde bmw'ye aitti) vardı, daha önce de BMW'ler geçmişti elden.

Şirkette anadili gibi Almanca bilen, Almanya'da doğup büyümüş çalışanımız vardı, o direk BMW Münih'le yazılı ve telefonla iletişime geçti. Yıllardır farklı modellerde BMW kullanıcısı olduğumuzu, arıza yapan aracın bakımlarının eksiksiz ve Borusan yetkili servisten olduğunu, başka BMW araçlarımızın da olduğunu, BMW X5 gibi bi araçta 75 bin km'de bu kadar büyük bi maliyet ve önemli bir arızanın kabul edilemez olduğunu vs vs anlatıp itiraz edince, 1 hafta içinde Münih'ten Borusan'a tüm işlemlerin bedelsiz yapılması talimatı gitti.

Bize Almanya'dan haber vermediler önce. Pazartesi sabah beni direk cepten daha önce artislik yapan ve kibar ama umursamazca davranan Borusan servis yetkilisi aradı, kibar, muntazamca ve saygılı lakin çok sevgili biçimde aracı hafta sonundan evvel hazır etmeye çalışacaklarını, muhtemelen Perşembe-Cuma bizi arayacaklarını, aracın teslim alınabileceğini haber etti.

Salı günü Münih'ten şirketi arayıp durumu sordular, dedik Allah razı olsun kardeş :d

Fakat bu dediğim 12 yıl önce.

Gördüğüm kadarıyla BMW artık o zaman ki kadar müşteri memnuniyeti odaklı değil. Her şeye rağmen Land Rover bu konuda BMW ile aşık atamaz.

O X5'i ise, 250 bin km'ye kadar kullandık, 2013'te 250 bin'de sattık. Satmaz kullanırdık, ama benzincide mazot yerine benzin koydular, 40 bin tl masraf çıktı, yapıldı benzincinin sigortası karşıladı tüm masrafı, ama soğuduk araçtan. Fakat taş gibi sağlam, 250 binde bile diri ve iç/dış yıpranmamış bi araçtı. Kaliteli üretilmişti

Şu an ailede bi tek ben de e60 520d var, 2008'de 0km aldım, şu an 260 bin km oldu. Memnun mesut kullanıyorum.

Bugün olsa aynı sonuç alınır mı bilemem.

Yalnız benim bi saptamam var, ne Alman üreticiler eskisi kadar kaliteli/sağlam/sorunsuz araçlar üretiyorlar, ne de eskisi kadar müşteri memnuniyeti odaklılar.

Almanlar çok donanınmlı ve hala en bugünün en iyi araçlarını üretiyorlar, ama en iyi üretimlerini 80-90'lı yıllarda ürettiler. Şimdi o yılların ekmeğini yiyorlar, o yıllardan kalan algı ile.

Yıllar geçtikçe, araç üreticileri de araçlar da kaliteden ödün veriyor, aynı insan kalitesinin düştüğü gibi.

Görüldüğü üzere arkadaş bizim sorunumuza yakın birşeyler yaşamış. Kaldı ki bizim araç grey market bile değil. Tabi üzerinden birhayli zaman geçti. Farklı bir marka. Fakat bizde bu konuda elimizden geleni yapıp nasıl bir sonuç alacağız görmek istiyoruz.

yesil
28-11-2017, 11:01
Görüldüğü üzere arkadaş bizim sorunumuza yakın birşeyler yaşamış. Kaldı ki bizim araç grey market bile değil. Tabi üzerinden birhayli zaman geçti. Farklı bir marka. Fakat bizde bu konuda elimizden geleni yapıp nasıl bir sonuç alacağız görmek istiyoruz.

buraya sürekli garanti diye sayıklayan arkadaşlar için tekrar yazayım. 6502 Sayılı Kanun’un 12. maddesine göre, “Ayıp, ağır kusur ya da hile ile gizlenmişse zamanaşımı hükümleri uygulanmaz.” eğer aracınızda üretim hatasından kaynaklanan kusuru ispat edebileceğinizi düşünüyorsanız hakkınızı sonuna kadar arayın. mehmet gazihan zaten sorunu tespit etmiş gibi görünüyor. mahkemenin atadığı bilirkişinin insiyatifine bırakmayın sorunun tespitini. aracın arızasını dışarıdan tespit ettirip dava dosyasına ekleyin. tam olarak motorun nereden ne sebeple yatak sardığını ayrıntılı şekilde belirtin. arızayı tespit ettirdiğiniz yerden ayrıntılı servis raporları isteyip ekleyin dosyaya ne kadar etkili olur bilmiyorum ama bilirkişi nereye bakacağını bilir en azından.

78nakres
28-11-2017, 14:48
geçmiş olsun zor bir durum.

Dou
28-11-2017, 18:47

Katılıyorum. 2000'li yıllardan sonra çok şey değişti uzun ömürlülük konusunda. Ben şahsen ikinci el Alman-İngiliz aracı garantisiz hayatta almam. Sıfır alacaksam da en uzun garantili hangisiyse onu tercih ederim.

Sorunsuz araç mı istiyorsunuz? Aynı zamanda büyük SUV mu istiyorsunuz? Land Cruiser ya da Lexus GX alacaksınız. RR - X5 - ML - GL alırsanız garanti bittiğinde saatli bombaya biniyorsunuz çünkü. O yüzden Alman, İngiliz markaları çok daha fazla değer kaybediyor.

Donanımlı ve kaliteli oldukları doğru, fakat japonlara kıyasla her zaman uzun vadede daha sorunlu ve onarımı zahmetli araçlardır.

Gimifayf
28-11-2017, 19:34
KM başına 12 kuruş masraf yazmış :).

Hahah super tespıt ama arada yasanan sılecek motoru arızası on korugun patlaması vs gıbı ufak tefek masrafları yazmadıgım halıyle oyle. :)

makethewayforme
29-11-2017, 14:53
Katılıyorum. 2000'li yıllardan sonra çok şey değişti uzun ömürlülük konusunda. Ben şahsen ikinci el Alman-İngiliz aracı garantisiz hayatta almam. Sıfır alacaksam da en uzun garantili hangisiyse onu tercih ederim.

Sorunsuz araç mı istiyorsunuz? Aynı zamanda büyük SUV mu istiyorsunuz? Land Cruiser ya da Lexus GX alacaksınız. RR - X5 - ML - GL alırsanız garanti bittiğinde saatli bombaya biniyorsunuz çünkü. O yüzden Alman, İngiliz markaları çok daha fazla değer kaybediyor.

Donanımlı ve kaliteli oldukları doğru, fakat japonlara kıyasla her zaman uzun vadede daha sorunlu ve onarımı zahmetli araçlardır.

Almanlar için saatli bomba denemez bence, ama 0 (sıfır) sorun da değiller artık.

Bi bmw'de ya da mercedes'te yaşayacağınız arıza genelde, dizelde turbo, enjektör v.b. 5-10,000 tl'yi geçmeyecek arızalardır. Şanzıman revizyonu bile 5-10,000 tl tutar (yaptırdım ordan biliyorum, 1 kere e60 520d'de, 1 kere de x5'de)

Bana Borusan'în 15,000 euro dediği iş, Maslak'ta kaliteli ve ucuz olmayan özel bmw servisinde bugün 5-10,000 tl'ye hallolur. Yapıldıktan sonra da üzerine minimum bir 150 bin km de sorunsuz binilir.

Mesela gördüğüm kadarıyla bmw F10 5 serisi, çok sorunsuz ve dertsiz sağlam ve uzun ömürlü bi araba genel olarak. Üzerindeki ZF 8-HP şanzıman, 200 bin km'den evvel revizyon isteyen ZF 8-HP duymadım. 200-250 bin km bence güzel kilometre şanzıman sorunsuzluğu için. Motorlar zaten kendini kanıtladı dizel/benzin.

Korkulması gereken araçlar bence, Land Rover, Jaguar, Maserati, Aston Martin, Ferrari gibiler. Bunlar adamın ocağına incir ağacı dilebilir ummadık anda.

Öte yandan sorunsuzluk ve uzun ömürde 1 numara Japonlar, sonra da Kore (evet aynen). Honda, Toyota, Mistubishi, Hyundai, Kia. Bunlar evladiyelik üretim yapıyorlar.

Ama işte Alman'ların sofistikeliği, kalite hissi, sürüş keyfi de bunlarda yok.

Hepsi bi arada olmuyor.

myk
01-12-2017, 23:23
Tabii ki sıfır hatalı olamaz. Ama en azından arızaya göre doğru düzgün aracının arkasında dursun. Sonuçta bir motorun yatak sarması öyle basit bir olay değil. Kaldı ki tüm bakımları zamanında ve yetkili serviste yapılmış. İngiltereye mail attım durumla ilgili. Bakalım sonuç çıkacak mı...

Yigit-Y
02-12-2017, 00:15
Bmw direk araca bağlanıyor artık

Benim sunroof tesisatı komple bedava değişti

Garantisi bitik halde

Bizim hatamız dediler almanya kabul etti direk

Borusana kalsa 8000 tl idi :)

Sistem değişmiş 2017 deyiz artık :)

Rr da değişti ama ama işte bilinç altı sildi gitti :)

Lee-on!
02-12-2017, 12:04
Bu kadar paralar verilip böyle bir araç alındıktan sonra, kimse 70 80k da motoru kucaklamak istemez. Garanti sözleşmesi ne derse desin ortada bir ayıp var demektir. Garantin bitmiş geçmiş olsun demek işin biraz nitelikli dolandırıcılık kısmına kaçıyor. Bence firmalar bunun arkasına sığınmamalı. İnsanlarımız da bunu kabullenmemeli. 70 80k da bakımlı aracın yatak sarması nedir? Hem de premium bir suv. Aynı şey bir clioda egeada olsa millet topa tutar piyasada adı çıkar, dandik marka narin motor, 100k görmeden cortluyor diye... Kim alır şimdi böyle bir aracı? İster 1 yıl olsun ister 3yıl 1ay. Garanti 3 yıl, bitince çöpe mi atacaz o zaman? Araç bakımlı ve mekanik aksamın aldığı yol daha 70k olmuş... Ortada üretimden kaynaklı bir sıkıntı olduğu aşikar duruyor. Bence hakkınızı arayın derim...

Emirhancakir
02-12-2017, 15:31
Almanlar için saatli bomba denemez bence, ama 0 (sıfır) sorun da değiller artık.

Bi bmw'de ya da mercedes'te yaşayacağınız arıza genelde, dizelde turbo, enjektör v.b. 5-10,000 tl'yi geçmeyecek arızalardır. Şanzıman revizyonu bile 5-10,000 tl tutar (yaptırdım ordan biliyorum, 1 kere e60 520d'de, 1 kere de x5'de)

Bana Borusan'în 15,000 euro dediği iş, Maslak'ta kaliteli ve ucuz olmayan özel bmw servisinde bugün 5-10,000 tl'ye hallolur. Yapıldıktan sonra da üzerine minimum bir 150 bin km de sorunsuz binilir.

Mesela gördüğüm kadarıyla bmw F10 5 serisi, çok sorunsuz ve dertsiz sağlam ve uzun ömürlü bi araba genel olarak. Üzerindeki ZF 8-HP şanzıman, 200 bin km'den evvel revizyon isteyen ZF 8-HP duymadım. 200-250 bin km bence güzel kilometre şanzıman sorunsuzluğu için. Motorlar zaten kendini kanıtladı dizel/benzin.

Korkulması gereken araçlar bence, Land Rover, Jaguar, Maserati, Aston Martin, Ferrari gibiler. Bunlar adamın ocağına incir ağacı dilebilir ummadık anda.

Öte yandan sorunsuzluk ve uzun ömürde 1 numara Japonlar, sonra da Kore (evet aynen). Honda, Toyota, Mistubishi, Hyundai, Kia. Bunlar evladiyelik üretim yapıyorlar.

Ama işte Alman'ların sofistikeliği, kalite hissi, sürüş keyfi de bunlarda yok.

Hepsi bi arada olmuyor.

Kote araçlarının sağlamlığını ve kalitesini savunan ilk kişisiniz :) Gerçekten çok sağlam araç üretiyor Hyundai. Tartışmasız yani. 0km den 1 milyon km ye sadece LPG ile rektefiye görmeden yol katedebilen motorlara sahipler. Yürürlerinin sağlamlığı da cabası. Honda ve Mitsubishi de kesinlikle tartışmasız sorunsuz araçlar.
Bu markaların tek eksikleri, Alman araçlarında bulunan donanımların bulunmaması idi bir zamanlar, ama artık onlar da fazlası bile olabiliyor :)

Hyundai ve Kia nın da Türkiye distribütörleri sağlam firmalar oldukları aşikar. Her zaman müşterilerinin sorunlarını çözdüklerini bizzat çok kez gördüm forumlardan.
Mesela Kia Ceed lerin ön cam havalandırma ızgaraları kalkıyor ve torpido kabarıyor, içinden sarı elyaflar çıkıyor. Aracın garantisi bitmiş, üstünden 2 yıl geçmiş ve adamlar bu şikayet için gittiklerin de ön konsol(torpido) airbag dahil komple Kore den yeni getirilerek hiç bir ücret talep edilmeden değiştirilmiş.

Ve sadece 1 araç da olmamış bu olay, çoğu kişi ücretsiz yaptırmış.
Her zaman demişimdir, markanın ne kadar duyulduğu ya da pahalı olduğu değil, müşteri ye verdiği önem, önemlidir. Bkz: Mazda..

Geçmiş olsun, umarım en kısa sürede sorununuz çözülür.

makethewayforme
02-12-2017, 18:02
Kote araçlarının sağlamlığını ve kalitesini savunan ilk kişisiniz :) Gerçekten çok sağlam araç üretiyor Hyundai. Tartışmasız yani. 0km den 1 milyon km ye sadece LPG ile rektefiye görmeden yol katedebilen motorlara sahipler. Yürürlerinin sağlamlığı da cabası. Honda ve Mitsubishi de kesinlikle tartışmasız sorunsuz araçlar.
Bu markaların tek eksikleri, Alman araçlarında bulunan donanımların bulunmaması idi bir zamanlar, ama artık onlar da fazlası bile olabiliyor :)

Hyundai ve Kia nın da Türkiye distribütörleri sağlam firmalar oldukları aşikar. Her zaman müşterilerinin sorunlarını çözdüklerini bizzat çok kez gördüm forumlardan.
Mesela Kia Ceed lerin ön cam havalandırma ızgaraları kalkıyor ve torpido kabarıyor, içinden sarı elyaflar çıkıyor. Aracın garantisi bitmiş, üstünden 2 yıl geçmiş ve adamlar bu şikayet için gittiklerin de ön konsol(torpido) airbag dahil komple Kore den yeni getirilerek hiç bir ücret talep edilmeden değiştirilmiş.

Ve sadece 1 araç da olmamış bu olay, çoğu kişi ücretsiz yaptırmış.
Her zaman demişimdir, markanın ne kadar duyulduğu ya da pahalı olduğu değil, müşteri ye verdiği önem, önemlidir. Bkz: Mazda..

Geçmiş olsun, umarım en kısa sürede sorununuz çözülür.

Bizde nedense Kore araçlarına karşı bi olumsuz bakış açısı var.

Donanımda bence Kore'liler en önde olan marka. Bugün bi Hyundai i30, Elantra falan ağzına kadar dolu standart olarak. Bi BMW'yi o donanımda almaya kalksaınz, arabanın fiyatı %30-40 falan artar. Dolayısıyla Borusan standart paketler halinde getiriyor Türkiye'ye. Halbu ki BMW dünyada individual olarak kendi isteğine göre en çok doldurulup dizayn edilebilen marka, ama TR şartları buna müsade etmiyor.

Ben Amerikada Hyundai ve Kia'nın gayet kaliteli araç muamelesi gördüğünü bizzat gördüm.

Güvenilir & sorunsuz & sağlam araçlar diye alıp biniyorlar Kore Suv'larına

Bu arada ben kendi e60 520d aracıma 0km'den beri biniyorum, 260 bin km oldu. Motora el değmedi daha çok şükür. Turbo, enjektörler vs vs herşey orjinal. Yağ eksiltme yok. 175 bin km'den beridir de araçta superchips yazılım var. Sorun yok. Memnunum, 300 bin görücem heralde 1 - 1,5 sene içinde kısmetse. Bakım önemli ! Nazar değmez inşallah

Benim BMW tercihimin ana nedeni sürüş keyfi. Başka bişey değil. Küçüklükten beri donanım meraklısı olmadım. Ben araçta iyi ve hisli direksiyon, sertçe süspansiyon ve iyi yol tutuş, dinamizm, serilik, tokluk ve rijitlik arıyorum. Bi de güvenilir ve kaliteli üretilmiş olması lazım, ince işçilikleri düzgün olmalı. Fazla donanım bana gereksiz zımbırtı geliyor. Hakiki deri koltuk, koltuk ısıtma, elektrik ayarlı hafızalı koltuk (yıkamacı ve valeler bozuyor ayarı :) ), iyi soğutan bi klima, bi-zenon far, elektrik ayarlı yan aynalar, ve arkadan itiş - rwd. Bana bunlar yeter. :)

:heyoo: :surucu:

Network
14-02-2018, 23:21
Merhaba myk,
kusur sayıldı mı ya da başka bir gelişme var mıdır?

myk
18-02-2018, 11:33
Merhaba myk,
kusur sayıldı mı ya da başka bir gelişme var mıdır?

Henüz dava süreci devam ediyor. Biz aracı yaptırdık kullanıyoruz. Eğer davayı kazanırsak parasını alacağız. Maalesef pek umutlu da değiliz.

RafetAraç
18-02-2018, 18:28
Henüz dava süreci devam ediyor. Biz aracı yaptırdık kullanıyoruz. Eğer davayı kazanırsak parasını alacağız. Maalesef pek umutlu da değiliz.

ne kadara ve nassıl yapıldı hocam araç acaba anlatabilirmisiniz ?

myk
21-02-2018, 12:18
Borusan'da yapıldı işlemler. Sandık motor getirildi ve takıldı. Sonradan turbolarında değişmesi gerektiği söylendi. Turbo değişimide dışarıda yaptırıldı, sanayide. Turbo değişimi nerede oldu bende bilmiyorum. Amcamın tanıdığı bir galerici arkadaşı varmış o ilgilendi turbo değişimiyle.

B16
21-02-2018, 12:33
Uyarımı yapmıştım. Geçmiş olsun.

ahmet3425
21-02-2018, 14:14

gecmiş olsun,

2006 yılında 2003 model 32.000 km de megane 2 hb satın aldım aldıgımda arac gayet temiz ve duzgun yetkili servis bakımlıydı. 6 ay 1 sene civarı da ben kullandım oldu 40.000 km neyse kış aylarına girdik.

bir sabah arabayı calısıtırken kontaga basınca arbadan traktor gibi bir takur tukur sesler geldi ve rolanti normale doner donmez ses kesildi sonrasında hersey normal.

sadece hava sogukken ilk calıstırmalarda traktor gibi calısıyordu arac.

yetkili reno servisine götürdum baktılar exantrik kasnak arızası dediler ve bana 2600 tl fatura cıkardılar. bende kabul etmedim tabiki gerginlik falan yaşandı serviste. benim iddam yetkili servis bakımlı bir arac 40.000 de bu kadar hayati ve masraflı bir arıza cıkaramaz (üzerine gitmesek kasnak kopup motor yatak sarabilir vs) onlarda kullanıcı hatası olabilir kullanımdan kaynaklı olabilir dediler kıcımla gülerek cevaplarını verdim :)

arkasından mais genel mudurlukle 2-3 hafta kadar mail ve telefonla görüstükten sonra arızayı sadece degisecek sıvı ücretleri karsılıgında onarmayı kabul ettiler.

nitekim garantisi biteli 1,5 yıldan fazla olmustu. bazı durumlarda garanti olsun olmasın kullanıcıların haklarını sonuna kadar aramaları gerek.

sizin olayınızda eger hiç bir eksik yoksa 0 alındıgından beri aracın butun bakımları zamanında ve olması gerektigi gibi borusanda yapıldıysa onlar yada onların agaları bu masrafı karsılamaları gerekir.

ben sizin yerinizde olsam servis kayıtları ile beraber ingiltereye kadar giderdim ve o aracı eninde sonunda onlara ucretsiz olarak yaptırırdım.

prestijli bir otomobil ureticisi ürettigi aracın 70-80 k km de yatak sarmasını kullanıcı hatası olarak kullanıcının üzerine yukleyemez yuklememeli. eminim range roverın ust yonetimindeki arkadasların bu olaydan zerre haberi yoktur eger olsaydı 1 kurus odemeden bu sorunu giderirlerdi.

tekrar gecmis olsun mahkeme sureci sonuclanınca bizi bilgilendirin lutfen.

Ormanci
21-02-2018, 14:25
Eğer "kronik" bir durumsa ve bu bir şekilde belgelenebiliyorsa, üzerine gidilebilir, aksi halde yapacak pek bişey yok.

Üreticinin garantisi belli. Şu kadar km şu kadar süre garanti veririm diyor.

Motorun durduk yere yatak sarıp sarmaması "görece" bir kavramdır. Atıyorum, bir sorun olur, karteri bi yere sürtersiniz, bi zımbırtısı yolda çıkar, araç yağsız kalır, motor biter, patlar bişey olur. Burada "hayır efendim, bu araç servise girdi, hep yetkiliye gidiyor" demenin bir faydası maalesef yok.

Serviste bakım görmesi pek birşey ifade edemiyor bu bakımdan. Ha bizde servisler bunu "iyi niyet garantisi" şeklinde, aslında saçma sapan bi şekilde kullanıyorlar. Örneğin DSG yüzünden kavrama değiştiren VW'ler için kimse garanti bittikten sonra yetkili servise gitmek zorunda değil. Çünkü normal bakım için yapılacak hiçbir işlem DSG'nin patlak kavramasını etkileyen bi halt etmiyor.

Yani atıyorum 60bin bakımında değiştirilen hava filtresi, bujiler vb parçalar, 65binde patlayacak olan DSG kavramasını garantilemiyor. Aynı örneği burada tersine çevirirsek, bu tip bakımlar için girip çıkan Range için de birşey ifade etmiyor. "Bakım" denen şeyde bunlara bakılmıyor çünkü. Aracın motoru ne durumdaymış, kaç km ömrü kalmış, gözle görünen bişey yoksa tespiti de zor.

Bu açıdan bence duruma biraz yanlış bakılıyor.

Ha bakın Fiat 1.3 Multijet arızası konusu vardı, sorun belli, kronik bir durum var ortada, Fiat da kabul etmiş. Dediğim gibi, DSG gibi, Fiat örneği gibi, sağda solda çok yaşanan bişeyler varsa, elle tutulur birşeyler yapılabilir, yoksa pek imkan yok.

B16
21-02-2018, 14:59
gecmiş olsun,

2006 yılında 2003 model 32.000 km de megane 2 hb satın aldım aldıgımda arac gayet temiz ve duzgun yetkili servis bakımlıydı. 6 ay 1 sene civarı da ben kullandım oldu 40.000 km neyse kış aylarına girdik.

bir sabah arabayı calısıtırken kontaga basınca arbadan traktor gibi bir takur tukur sesler geldi ve rolanti normale doner donmez ses kesildi sonrasında hersey normal.

sadece hava sogukken ilk calıstırmalarda traktor gibi calısıyordu arac.

yetkili reno servisine götürdum baktılar exantrik kasnak arızası dediler ve bana 2600 tl fatura cıkardılar. bende kabul etmedim tabiki gerginlik falan yaşandı serviste. benim iddam yetkili servis bakımlı bir arac 40.000 de bu kadar hayati ve masraflı bir arıza cıkaramaz (üzerine gitmesek kasnak kopup motor yatak sarabilir vs) onlarda kullanıcı hatası olabilir kullanımdan kaynaklı olabilir dediler kıcımla gülerek cevaplarını verdim :)

arkasından mais genel mudurlukle 2-3 hafta kadar mail ve telefonla görüstükten sonra arızayı sadece degisecek sıvı ücretleri karsılıgında onarmayı kabul ettiler.

nitekim garantisi biteli 1,5 yıldan fazla olmustu. bazı durumlarda garanti olsun olmasın kullanıcıların haklarını sonuna kadar aramaları gerek.

sizin olayınızda eger hiç bir eksik yoksa 0 alındıgından beri aracın butun bakımları zamanında ve olması gerektigi gibi borusanda yapıldıysa onlar yada onların agaları bu masrafı karsılamaları gerekir.

ben sizin yerinizde olsam servis kayıtları ile beraber ingiltereye kadar giderdim ve o aracı eninde sonunda onlara ucretsiz olarak yaptırırdım.

prestijli bir otomobil ureticisi ürettigi aracın 70-80 k km de yatak sarmasını kullanıcı hatası olarak kullanıcının üzerine yukleyemez yuklememeli. eminim range roverın ust yonetimindeki arkadasların bu olaydan zerre haberi yoktur eger olsaydı 1 kurus odemeden bu sorunu giderirlerdi.

tekrar gecmis olsun mahkeme sureci sonuclanınca bizi bilgilendirin lutfen.

Kaç adet Jaguar veya RR 2.7 ve 3.0 dizel satıldıysa bu sorun var. 1,2 araba olsa JLR garantiye sokar ama bütün arabalar olunca sokmuyor. 20.000 km'de motor alanı biliyorum.