PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Köpek sahiplenmek hakkında

Anıl E.
02-12-2017, 22:42
Herkese merhabalar ,inşallah yeri burasıdır çünkü başka fikir alacağım bir foruma kayıtlı değilim. Bu forumun fikirleri de çoğu yere kafa tutar zaten :).

Allah kısmet ederse eylül ayında evleniyorum,çocukluğumdan beri hayalim olan köpek sahiplenip beslemeyi gerçekleştirmek istiyorum. Ailem müsade etmemişti . Şimdi taşınacağım daire tek bloklu bir site . Yönetimden izin almaya gerek var mı ? İlk olarak önemli olan bu.

Daha sonra ev içerisinde besleyebileceğim uygun bir köpek cinsi önerebilir misiniz ? Alışana kadar zorluk çekeceğimden şüphem yok,sahiplenen arkadaşlarımdan az çok biliyorum ve göze de alıyorum. İki gün sonra tıpam yemeyince sokağa bırakma durumu söz konusu dahi olamaz .

Müstakbel eşim ve ben de çalışan bireyler olacağız bir aksilik olmazsa. Sabah dışarı çıkartıp gezdirebilirim bunu akşam da yapabilirim . Ne gibi zorluklarla karşılaşırım ? Eğitebilir miyim ? Hangi cinsi önerirsiniz ev için vs. ? Tüm fikirlerinizi bekliyorum.

Evrenoz
02-12-2017, 23:20
Anlamam bu işlerden ama alacaksan barınaktan al

AhmetKadir
02-12-2017, 23:34
Siteyi kontrol edin kopek var mı , ordan fikir alınır, kopek yoksa yonetımle konussanız sizin avantajınıza olur bence.
Eşiniz ve siz de çalısıyorsanız bence kopek almayın şahsi fikrim. mesela kedi umursamaz canı ıstedıgınde sevdırır kendını ama kopek gercekten de kopek gıbı bekler butun gun sızı. butun gun tek kalmak o hayvana da zor gercekten. sabah gezdiririm dıyorsunuz ama o iş zamanla gevsıyor azalıyor. kopege de ev dar gelıyor. küçük bir ırk olursa bıraz daha ev hayatına alıskın ama golden husky falan bıraz buyuk bırsey olsun dersenız evde zor.
eğitim konusunda tecrubenız yoksa bır profesyonelden yardım alın bence. ulaşabılırsenız cevık kuvvet köpek eğitimcilerinden bulabılırsenız gercekten iyi oluyorlar.
ırk tavsıyesı olarak da terrier tarzı ırkları pek kopek gıbı gelmıyor. cazgır mahalle karısı gıbı gelıyor tabırı caızse :)
pug lar bana sevımlı gelıyor, cok sesi cıkmaz uyumlu guzel bır ırk. boyutu da ıdeal.
cooker olabilir. cok sevecen bır ırk. kucuk golden gıbı gorulebılır.
beagle da cok akıllı bir ırktır.
aklıma ılk gelen ırklar bunlar oldu.

ottoman32
02-12-2017, 23:34
abi beni yanlış anlama ama bence sahiplenme, yazık hayvana. Yengeyle birlikte bütün gün ev de olmayacaksınız bir süre sonra hayvanın psikolojisi çok ciddi zarar görecek kanepelere kapılara saracak yeri gelecek tuvaletini olduğu yere bırakacak hem size eziyet olur hem hayvana..

Berk007
02-12-2017, 23:47
Köpek çocuk gibidir.
Eğitmek için ilgilenmek gerek.
Birlikte zaman geçirmeyecekseniz almayın, yazık.
Öyle bir sabah gezdirdim bir akşam gezdirdim ile olay bitmiyor.

Anıl E.
02-12-2017, 23:49
Siteyi kontrol edin kopek var mı , ordan fikir alınır, kopek yoksa yonetımle konussanız sizin avantajınıza olur bence.
Eşiniz ve siz de çalısıyorsanız bence kopek almayın şahsi fikrim. mesela kedi umursamaz canı ıstedıgınde sevdırır kendını ama kopek gercekten de kopek gıbı bekler butun gun sızı. butun gun tek kalmak o hayvana da zor gercekten. sabah gezdiririm dıyorsunuz ama o iş zamanla gevsıyor azalıyor. kopege de ev dar gelıyor. küçük bir ırk olursa bıraz daha ev hayatına alıskın ama golden husky falan bıraz buyuk bırsey olsun dersenız evde zor.
eğitim konusunda tecrubenız yoksa bır profesyonelden yardım alın bence. ulaşabılırsenız cevık kuvvet köpek eğitimcilerinden bulabılırsenız gercekten iyi oluyorlar.
ırk tavsıyesı olarak da terrier tarzı ırkları pek kopek gıbı gelmıyor. cazgır mahalle karısı gıbı gelıyor tabırı caızse :)
pug lar bana sevımlı gelıyor, cok sesi cıkmaz uyumlu guzel bır ırk. boyutu da ıdeal.
cooker olabilir. cok sevecen bır ırk. kucuk golden gıbı gorulebılır.
beagle da cok akıllı bir ırktır.
aklıma ılk gelen ırklar bunlar oldu.

benim aklımdaki ev için zaten sadece pug çok seviyorum o cinsi . Eee napalım yine hayalleri erteleyelim mi ,bilmiyorum napıcaz. Kedi bana ılımlı gelmiyor,kanım bir türlü kaynamadı kedilere. Sevimli değişik bir tip olursa belki ama pug'un yerini tutamaz.

onur_S
03-12-2017, 00:08
Sorumlulugunu alabilecekseniz alin, kopek kediden de zor, birakirsaniz hayvana yazik olur, eve tuvaletini yapar aglar, havlar, tuy yapar, tatile gidersin birakamazsin, hepsini goz onunde bulundur derim. Sevimliligini de bosver sokaktan , barinaktan al. Ben sokaktan bi kedi buldum cinsi filan umrumda olmadi suan 5 yasinda, cinsi tatliligi icin almadim.

Yiğit G.
03-12-2017, 00:54
Site konusunda kimseye sormaya gerek yok.Yönetim planını iste kurallara bak orada yoksa başbakan bile karışamaz.İlk planı isticeksin sonradan eklenen kurallar geçerli olmaz.Bazı akıllılar sonradan ekliyor.İlk ne yazıldıysa odur.Yoksa evcil hayvan beslenemez diye bir ibare rahat olun.Köpek bakmak hiç büyümeyen cocuga bakmak gibidir.15 yıl seninle kalacak.Bence zor değil yani zorda bence artı yanları daha fazla bana göre.Evde uzun süre kalacaksa yavru alman daha mantıklı nasıl alışırsa öyle gider.Evde insan için büyümüş bir köpeği sabahtan aksama bir anda yalnız bırakırsan üzülür.Ama mesela ben 2 aylıken aldım daha aldıgım gün sabah 8 de cıktım aksam 8 de geldim.1-2 ay üzüldü ağladı sonra alıştı.Ondan sonra haftasonu dahil yıllarca sabah 8 aksam 8 calıstım. 5.5 yaşına kadar böyle gitti 1.5 senedir evdeyim şimdi 7/24 beraberiz ama bazen günü birlik gidiyorum 20 saat evde tek kalıyor hiç tık çıkarmıyor.(rottweiler) Hatta yanıma yeni taşınan evli komşularımız köpeğim oldugunu aylar sonra farketmişler o kadar sessiz.

Evde her tür köpegi besleyebilirsin sana baglı.Ama sahipleneceksen pek tür seçme şansın yok.Büyük barınaklara bak mesela 7 kule hayvan barınağı agzına kadar cins dolu... Google a yedi kule hayvan barınağı yaz görsellere bak anlarsın.

Grimlord
03-12-2017, 02:15
Arkadaşım 3 senedir evde pug besliyor, havladığını daha duyan yok :) Çok sevecen ve tatlı bir köpek. Sanırım eğitimi biraz zor, başına buyruk biraz.
Aşırı komik, acaip horluyor. Bir kere benim kaldığım odada uyumuş, gece horultusuna uyandım. Geldi bir de suratıma pırtladı o da yetmiyor gibi :D
Gülmekten öldürmüştü beni.

ghibli06
03-12-2017, 03:08
ben zorluklarını anlatayım, ***** güzellikleri say say bitmez...

yeni evli olacaksın, evin bir sürü eksiği gediği, düğün dernek gerginliği, evliliğe alışma derken gerçekten 3. bir bireyin sorumluluğunu alabilecek misiniz? bak birey diyorum :)

yavru alacaksan, 2-3 saatte bir maması, her mamayla beraber kakası çişi ve de temizliği, bunları kim yapacak?

yavru çok yaramaz olur, daha önce tecrübe yoksa onun ısırmaları dişlemeleri muzurlukları, bunlar sevimli olsa da bir süre sonra can sıkacak mı?

aşı-veteriner-bakım ilk seferinde 800 tl den başlayacak, kaliteli bir mamanın 15 kg ı 350-450 tl civarında ki ilk aylarda kaliteli yedirmek zorundasın, ucuzların hepsi çöp, yeni evli olarak sana külfet getirecek mi?

evin içinde bakılacağı için, tüyü, eşyaları kemirmesi, belli bir süre eve işemesi gibi faktörleri düşündünüz mü?

koku!!! köpek kokusu... evde inceden inceye kokuya hazırlıklı mıyız?

yukarıdaki maddelerde çekince varsa hiiç bulaşmayın, yazık etraf sahiplenip geri verilen mutsuz travmatik köpeklerle dolu...

ghibli06
03-12-2017, 03:35
haa bu saatte neden mi ayaktayım? çişi geldi sıpanın uyandırdı beni bahçeye çıkarttım :)

Kutluhan
03-12-2017, 07:48
Chihuahua cinsi ev ortamı için mantıklı. iri ırklı hayvanlar başına bela olur. Gezdirmesi,yemesi,aşı masrafları vs. koştur koştur yorulmaz gece uyumaz hep sıkıntı.

turbo&quattro
03-12-2017, 08:10
Anlamam bu işlerden ama alacaksan barınaktan al

Aynisini yazmak icin girmistim...

Barinaktan sahiplennek nasil oluyor Tr de ? Yani barinaga gidip ben bu kopegi istiyorum diyip aliyormusun nasio oluyor ?

Biz washhington daki apartmanimiza almak istedik yedi seceremizi arastirdilar en sonunda eve geldiler evi ve mahalleyi gormek icin. Kiraci olsaydik eger kira sozlesmesine bakacaklardi vs....

fthdrn
03-12-2017, 08:45
Sivastasın ve kangaldan başka köpek mi besleyeceksin :)

MCN21
03-12-2017, 08:48
Kopek sahiplenmek 3-5 yillik bir sorumluluk degil. Yeni evli olmanizin dez avantajlarini yazmislar zaten. Bunun yaninda 2-3 sene sonra cocugunuz olursa hayat dahada zorlasicak :)
Yeri gelicek ozenerek sectiginiz esyalarida kemiricek :) Kopek gercekten buyuk ve uzun sureli bir sorumluluk istiyor.
Benimde tavsiyem barinaktan sahiplenilmesi yonunde.

Yiğit G.
03-12-2017, 09:10
Aynisini yazmak icin girmistim...

Barinaktan sahiplennek nasil oluyor Tr de ? Yani barinaga gidip ben bu kopegi istiyorum diyip aliyormusun nasio oluyor ?

Biz washhington daki apartmanimiza almak istedik yedi seceremizi arastirdilar en sonunda eve geldiler evi ve mahalleyi gormek icin. Kiraci olsaydik eger kira sozlesmesine bakacaklardi vs....

Aynı sizin gibi.Belki orası kadar detaylı değil ama yinede evlimisin - ev senin mi - aylık gelirin giderin - cinse göre daha önce beslendin mi gibi seylere bakarlar sonrada 3-5 ayda bir sürekli kontol edilir sahiplendirilen köpek.Gidilmeyecek kadar uzakta ise fotograf istenir belirli zamanlarda.

Anıl E.
03-12-2017, 09:35
Sivastasın ve kangaldan başka köpek mi besleyeceksin :)

Ulan fatih evin içinde koca hayvanı mı besleyelim:D

fthdrn
03-12-2017, 09:55
Ulan fatih evin içinde koca hayvanı mı besleyelim:D

Ben anlamam :D

dieselpower
03-12-2017, 10:39
bu şartlarda kedi daha mantıklı duruyor. bahçe olmadıkça köpek ev içinde büyük külfet kokusu, kemirmesi, tuvalet alışkanlığını kazanana kadar arkasını temizlemesi.. maddiyata girmiyorum bile.

Anıl E.
03-12-2017, 10:52
Cevap veren herkese teşekkürler. Yanıtlar biraz canımı sıktı ama hiç güzel bir yorum yapan da yok hep mi başa bela bu hayvan :) . Ev 4+1 odaların hepsini ilk etapta kullanmayacağız zaten bir odayı sadece ona ayırmayı düşünüyorum .

Bilmiyorum napıcaz yorumlar biraz can sıktı :) . Zorluklarını göze alıyorum ve tahmin ediyorum destek veren biri çıksın yeter ki :)

Ferhat_V
03-12-2017, 13:08
alacağın cinse göre değişir bakım işi..ufak cinslerin bakımı ve yetiştirmesi kolay olsada ne güvenliği var ne faydası..

ben dükkanda bakıyordum..deri koltukta tırnak izi mi diş izimi..telefon kablolarını kopartmak mı ne yapmadı ki :) bakmak istediğin cinse karar ver önce..yeni evliyken dert olabiliyor çünkü yavru köpekler..arkadaşım kedi aldı daha yeni nereye gitse kedide arabanın konsolda geziyor :)

Anıl E.
03-12-2017, 13:12
alacağın cinse göre değişir bakım işi..ufak cinslerin bakımı ve yetiştirmesi kolay olsada ne güvenliği var ne faydası..

ben dükkanda bakıyordum..deri koltukta tırnak izi mi diş izimi..telefon kablolarını kopartmak mı ne yapmadı ki :) bakmak istediğin cinse karar ver önce..yeni evliyken dert olabiliyor çünkü yavru köpekler..arkadaşım kedi aldı daha yeni nereye gitse kedide arabanın konsolda geziyor :)

Kedi olayını sevmiyorum,bakışları hareketleri bana itici geliyor illa ki güzel bir hayvandır.

Kaç kere gelicez dünyaya,insanoğlu için üstesinden gelinmeyecek bir zorluk değildir köpek beslemek. Nişanlımın da niyeti var köpek ya da kedi diyor . Biz işe giderken evin bir yerlerine pislerse vs. vs. eğitime meyilli ,küçük ve sevimli ilk önceliğimiz.

pug sağlık sorunları yaşayan bir cins türüymüş internette araştırdığım kadarıyla. Burun yapısından dolayı üst solunum hastalıkları yaşıyormuş zamanla .

ghibli06
03-12-2017, 13:21
Cevap veren herkese teşekkürler. Yanıtlar biraz canımı sıktı ama hiç güzel bir yorum yapan da yok hep mi başa bela bu hayvan :) . Ev 4+1 odaların hepsini ilk etapta kullanmayacağız zaten bir odayı sadece ona ayırmayı düşünüyorum .

Bilmiyorum napıcaz yorumlar biraz can sıktı :) . Zorluklarını göze alıyorum ve tahmin ediyorum destek veren biri çıksın yeter ki :)

sen odayı ayıracaksın tamam da bakalım o odasını beğenecek mi :) bir köpek için en güzel yer sahibinin yanıdır, sen salonda o odasında kalacak gibi bir ütopyaya girme...

Anıl E.
03-12-2017, 13:24
sen odayı ayıracaksın tamam da bakalım o odasını beğenecek mi :) bir köpek için en güzel yer sahibinin yanıdır, sen salonda o odasında kalacak gibi bir ütopyaya girme...

yok abi demek istediğim o değil,kapısını çekip çıkmayacağım zaten. Onun da kendi şahsına ait odası olacak :)

Cgungor
03-12-2017, 13:35
Abi ben evde köpeğe ait bir oda olmayacaksa evde köpek beslenmesine karşıyım. Ya bahçe olacak ya da onu da bir birey sayıp onun odası olacak. Ama ondan da önce en önemlisi sabah 1 2 saat vakit geçirmek ardından işe gitmek, akşam 6 7de evde olup yine 3 4 saat köpekle vakit geçirmek kesinlikle hayvan için özellikle de köpekler için pek iyi bir durum değil. Total olarak 6 7 saat geçirmiş olacaksın belki ama bütün gün o hayvan yalnız olacak ve köpekler hiç ama hiç yalnız kalmayı sevmeyen canlılardır. Psikolojisi kesinlikle yerinde olmayacaktır ve enerjisini atmak için evde dişine gelen ne varsa yıkıp dökecek parçalayacaktır. Üzerine bu hayvan yavruyken mamasını suyunu koyup yemesini beklemek de büyük bir hata olacaktır. O yemek yerken onu gözlemlemek bile size onun sağlığı, psikolojisi, ruh hali, sizin hakkında ne düşündüğü hakkında çok bilgi verecektir. Dolayısıyla siz iş yerinde olacağınız için bunların hiçbirini bilemeyeceksiniz. Aşısı, maması daha bunlara girmedim bile... Bence köpek işini askıya almalısınız. hem siz üzülürsünüz hem hayvana yazık olur. Son olarak hayvan sahiplenmeden önce hayvan tüyüne, kokusuna, salyasına alerjiniz olup olmadığını da bir doktora görünüp öğrenin derim. Sonradan süpriz olabilir ve çok canınız sıkılabilir.

kediye gelecek olursak ben bir kedi sahibiyim ve bence eve en uygun canlı türü kediler. Genelde gündüzleri uyku saatleri olduğu için sizin iş yaşantınıza da bir nebze uyacaktır. (yavruluk dönemi hariç. yavruluk döneminde her yavruya gösterildiği gibi ona da anne şefkati göstermeniz gerekecektir.) Sevilmek istediğinde yanınıza gelir, oyun oynatarak enerjisini harcaması köpeğe nazaran daha basittir (lazer işinizi çözer). Tuvalet eğitimine gerek duymaz. Bir sağlık sorunu olmadığı yada tuvaletini yaptığı yeri temiz tuttuğunuz sürece orayı benimseyip hep oraya yapacaktır. Düzenli aşıları ve mamaları da köpeğe göre daha makul fiyatlıdır. Köpekler kadar belli etmeseler de köpekler kadar hisli hayvanlardır. Köpek siz ona kötü davransanız da vefalıdır fakat siz kedinize nasıl davranırsanız o da size öyle davranır ki bence bu olması gerekendir.

Hayvan sahiplenmeye karar verdiğiniz zaman şehriniz yada çevre illerdeki tüm barınakları gezin. O kadar fazla yardıma muhtaç hayvan var ki birinin bir bakışı sizi kalbinizden vurabilir. Çok fazla cins hayvan yavruyken barınaklara terk edilmiş durumda. SATIN ALMA, SAHİPLEN ! :)

Grimlord
03-12-2017, 13:47
https://www.youtube.com/watch?v=HEOme3tX4qY&t=63s

Şöyle videolar izledikten sonra insan acaip sahiplenmek istiyor.
Fenomen pug Tayyar, 8 yaşındaymış :D

Yiğit G.
03-12-2017, 13:59
Köpeğe evde oda olmaz.Köpeğin birkere yaşayışına aykırı.Köpeğin en mutlu olacagı yer kendi boyutlardan biraz daha büyük 3 tarafı kapalı kutudur.(karton kutu değil şekil açısından kutu şekli hayal edin diye söyledim) Hayvanların iç güdülerinde bir tarafı açık giriş diğer tarafları kapalı mekanda yatma duygusu vardır.Daha huzurlu uyurlar.Bir köpeğe kocaman 300 m2 bir ev verin , evin bir köşesine de köpek klubesi koyun hiçbirşey demeyin eninde sonunda gider kulubenin içinde yatar.Huzur buldugu yer orasıdır çünkü.Kedide de aynıdır durum eve bir kartın kutu koyun gider içinde uyur.Bu geçmişten gelen bir içgüdü.Koca bir oda vereceğinize güzel bir köpek yatagı koyun mesela...

Ben yapamadım ama kesinlikle box eğitimini öneririm.

Kopek Kafes Eğitimi – Adım Adım Acıklama - Evde Kopek Eğitimi İstanbul (http://evdekopekegitimi.org/kafes-egitimi/)

Bir arkadaşım da tanıdım ben bunu evde salonun bir yerinde kafesi vardı.. Benim köpeğim gibi onun kide rottweiler idi.. Özel kafes yaptırmış.. Misafir geldiğinde oğlum kafesine derdi köpek tıpış tıpış gider kendi girer uyurdu kafes de.. Bu arada kafes eğitimi köpek kafesde yaşayacak değil küçüklükten bir müddet kafese alıştırılır sonra evde normal yaşantısına devam eder köpek ömrünü kafeste geçirmiyor yani yazıyı okuyun anlarsınız. Neyse kısaca köpeğe oda vermek sağlıklı değil.

Unutmayın evin sahibi ve sürü lideri sizsiniz.Siz nereye o oraya.. Ben salonda uyurum kanepede benim ayak ucumda uyur.. Gece kalkarım odaya yatağa giderim tıpış tıpış peşimden gelir izin verirsem yanımda yatar vermessem yerde yastıgında yatar hatta bazen çok osurdugu zamanlarda kovarım odadan içeri gitmez koridorda kapımda uyur.Tuvalete giderim duşa giderim yanımda gelir bekler ben içeri gidince arkamdan gelir.Siz sürü liderisiniz oda sizin baş yardımcınız :) Eğer al bu senin odan derseniz o odanın ortasına sıçar sanane benim odam der :)

excellency23
03-12-2017, 14:10
tatile falan gidilecegi zaman napacaksiniz onu da dusunun. kediyi 2-3 gün evde birakirsiniz ama köpege bakici lazim. bi de köpek kokuyor. kedi daha temiz hayvan. ya da bana kokuyor bilemiyorum ama evde köpek beslemezdim. tek basina kalacak bi de. köpekler sahiplerine düskün hayvanlardir özellikle dediginiz pug cinsi ufak köpekler. en mantiklisi 2 tane erkek tekir kedi alin takilsinlar. ben de eskiden kedi sevmezdim ama harbiden degisik hayvanlar. nevi sahsina munhasir derler ya o sekil. emin olun iyiki almisim dersiniz.

hayvan icin en güzeli bahce. kedi köpek farketmez. tamam evde kedi daha mantikli geliyor ama hayvanlara hapis hayati ne derece düzgün siz karar verin. hayatlari boyunca topraga ayak basmadan ölüp gidiyorlar camin önunde disariya bakarak vs. dünyanin en korkak kedilerinden birine sahibim en ufak ses oldugu zaman koltugun altindan cikmaz ama disariya cikmasina izin veriyorum dondurucu sogukta aksam disari cikiyor gece 1-2 den önce gelmiyor. :) özgürlüklerine ne kadar düskün olduklarini anlayin diye yaziyorum. madem hayvan seviyorsunuz gelecek planlariniza bahceli bi evi eklemeniz mantikli olacaktir. :)