PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Acil Ambulans Çağırma

997TT
25-12-2017, 12:51
Arkadaslar,basımdan gecen bır olay hakkında sızlere bılgı vereyım,emınım lazım olucak ve unutmayın.
Gecen hafta agır bır hastalık gecirdim ve takıp eden sabaha karsı atak gelmesı sebebıyle bayılmısım.Esim ambulans cagırdı,hemende gelmısler.
Istedıgımız hastaneye degıl,merkezın yonlendırecegı hastaneye gıdıcegımızı soyledıler.Ben zaten cok kotu oldugum ıcın uzerınde durmadım.Ancak gıttıgımız hastanede bana mudahale edemedıler ve baska hastaneye gıtmek ıcın dırektıf almadıkları ıcın ortada kaldım.O ankı acımı ve acılıyetımı tarıf edemem. Doktor ıle ambulansda kı hemsıre uzun sure tartıstılar. Is cıkmaza gırdıgı ıcın ben esımın yardımıyla kendı ımkanlarımızla baska "adam gıbı" hastaneye gıdebıldık.
Tabı burada yaklasık 45 dakıka kaybettıgımızı ve her sanıyenın cektıgım acılar yuzunden saatler gıbı gectıgını belırteyım.
Sız sız olun,112 den kendınız ıcın ambulans cagırmayın cunku yenı cıkan kurala gore merkezın yonlendırdıgı hastaneden baska yere goturmuyorlar.
Ve eger sıze mudahale edemezlerse,o ambulans dırektıf almadan kıpırdamıyor,ortada kalıyorsunuz.
Isım cozumu su;eger ozel sıgortanız varsa,dırek o numarayı arayın,zaten hemen "acil ve ambulans ıcın 1'e basın" yada o tarz yonlendırme yapıyor.
Istedıgınız hastaneye goturuyor. Eger sıgortanız yoksa yada karsılamıyorsa,ortalama 550tl alıyorlar.Anadolu'da emınım daha dusuktur.
Bu sayede hem hızlı hem guvenlı sekılde ıstedıgınız tam tesekkullu hastaneye gıdebılırsınız.
Benım basıma geldı ve cıdden acı verıcı,uzucu bır tecrubeydı.
112 hayat kurtarıyor dogru ama bunu bılmekte fayda var....

barakuda26
25-12-2017, 12:56
Geçmiş olsun, direktif vs beklemeleri çok çok saçma can bu insan keyfinden ambulans çağırmıyor zaten.

Allah düşürmesin kimseyi, paran yoksa imkanın yoksa ortada bırakır bu devlet adamı.

Octane
25-12-2017, 12:56
Yeni nesil sağlık sistemi hüloğ lol.

Çok geçmiş olsun.

MeRtCaN
25-12-2017, 13:03
geçmiş olsun Allah acil sifa versin inşallah

huse_inn
25-12-2017, 13:03
Arkadaslar,basımdan gecen bır olay hakkında sızlere bılgı vereyım,emınım lazım olucak ve unutmayın.
Gecen hafta agır bır hastalık gecirdim ve takıp eden sabaha karsı atak gelmesı sebebıyle bayılmısım.Esim ambulans cagırdı,hemende gelmısler.
Istedıgımız hastaneye degıl,merkezın yonlendırecegı hastaneye gıdıcegımızı soyledıler.Ben zaten cok kotu oldugum ıcın uzerınde durmadım.Ancak gıttıgımız hastanede bana mudahale edemedıler ve baska hastaneye gıtmek ıcın dırektıf almadıkları ıcın ortada kaldım.O ankı acımı ve acılıyetımı tarıf edemem. Doktor ıle ambulansda kı hemsıre uzun sure tartıstılar. Is cıkmaza gırdıgı ıcın ben esımın yardımıyla kendı ımkanlarımızla baska "adam gıbı" hastaneye gıdebıldık.
Tabı burada yaklasık 45 dakıka kaybettıgımızı ve her sanıyenın cektıgım acılar yuzunden saatler gıbı gectıgını belırteyım.
Sız sız olun,112 den kendınız ıcın ambulans cagırmayın cunku yenı cıkan kurala gore merkezın yonlendırdıgı hastaneden baska yere goturmuyorlar.
Ve eger sıze mudahale edemezlerse,o ambulans dırektıf almadan kıpırdamıyor,ortada kalıyorsunuz.
Isım cozumu su;eger ozel sıgortanız varsa,dırek o numarayı arayın,zaten hemen "acil ve ambulans ıcın 1'e basın" yada o tarz yonlendırme yapıyor.
Istedıgınız hastaneye goturuyor. Eger sıgortanız yoksa yada karsılamıyorsa,ortalama 550tl alıyorlar.Anadolu'da emınım daha dusuktur.
Bu sayede hem hızlı hem guvenlı sekılde ıstedıgınız tam tesekkullu hastaneye gıdebılırsınız.
çok geçmiş olsun aynı şey benımde başıma geldı babam fenalaştı istediğimiz değil de yeni kurallara göre onların yönlendirdiği hastaneye gidiliyor çok geçmiş olsun.

rain man
25-12-2017, 13:05
Geçmiş olsun öncelikle. Bu da sağlık sistemimizin özeti niteliğinde. Hizmet var ama kalitesi bu durumda. Ne yazık ki 112, komutanın belirttiği sağlık merkezine götürmekle yükümlü. Ben oraya gitmem vs diyemiyorsunuz. Suistimal edilmesin, taksicilik yaptırılmasin 112'ye diye tahminen. Geçenlerde başka bi konuda yazdım. Mümkünse hasta olmayın diye. Komik ama durum bu. Güvenilir ve muhatap bulabileceğiniz bir yere gidiyorsanız yine iyisiniz. Diğer türlü hele ki cebinizde paranız ve bekleyemeyecek bir hastalığınız varsa sonuç üzücü olabiliyor...

Dışardan bakınca hızlı çalışan bir 112 ve kocaman şık binalar. Ama içindeki hizmetin kalitesi ne yazık ki içler acısı. Ve bu durum daha iyi olmayacak.

burakk.
25-12-2017, 13:11
Geçmiş olsun öncelikle. Bu da sağlık sistemimizin özeti niteliğinde. Hizmet var ama kalitesi bu durumda. Ne yazık ki 112, komutanın belirttiği sağlık merkezine götürmekle yükümlü. Ben oraya gitmem vs diyemiyorsunuz. Suistimal edilmesin, taksicilik yaptırılmasin 112'ye diye tahminen. Geçenlerde başka bi konuda yazdım. Mümkünse hasta olmayın diye. Komik ama durum bu. Güvenilir ve muhatap bulabileceğiniz bir yere gidiyorsanız yine iyisiniz. Diğer türlü hele ki cebinizde paranız ve bekleyemeyecek bir hastalığınız varsa sonuç üzücü olabiliyor...

Dışardan bakınca hızlı çalışan bir 112 ve kocaman şık binalar. Ama içindeki hizmetin kalitesi ne yazık ki içler acısı. Ve bu durum daha iyi olmayacak.

Hocam suistimal had safhada var kuzenim de hemşire. İnsanlar serum taktırmaya gitmek için ambulans çağırırsa ve iyi bir *** yiyormuş gibi ulan yol parasını beleşe getirdik amua goyum derse,imkanlar daha da kötüye gidecek.

ottoman32
25-12-2017, 13:13
malesef böyle bir saçmalık çıktı, sen adamın rahatsızlığını nasıl hemen biliyorsun da o hastanenin koşulları o hastalığa el verişli olup olmadığını ayırt edebiliyorsun hayret doğrusu.. ki çoğu hastanenin durumu ortada geçen gün bi acile gideyim dedim, migren ağrısı bastırınca dayanamadım, acilde 1 tane bile doktor yoktu çay molasına gitmiş zaten hemşire,sekreter desen hak getire valhasılıkelam 39 dk doktor bekledik :)

drago
25-12-2017, 13:15
Sistem, en yakın hastaneye yönlendirmek üzere tasarlanmışsa aslında mantıklı.

Ama götürülen noktadar müdahale edilememe durumunda apışıp kaldığı nokta rezalet.

YAS
25-12-2017, 13:15
Geçmiş olsun abi,2 ay once ailemden birini 112 personelinin ihmalinden ortaya cıkan bir nedenle kaybettik.Olayin yasandigi gece Hastanedeki doktor bizi uyarmasa haberimiz bile olmayacaktı.Hasta genç veya yaşlı kimse kimsenin hayatıyla oynayamaz.Doktor ile birlikte sikayetci olduk ama benim canım,kanım gittikten sonra yerini hiçbirşey dolduramaz,allah kimseyi düşürmesin.

kalipson
25-12-2017, 13:17
Geçmiş olsun

ErkanCanS
25-12-2017, 13:17
Geçmiş olsun.. 2 ay önce gece kardeşim fenalaştı. Selimpaşa devlet hastanesinde tedavi olurken , gece 3 gibi yaşlı ve yatalak birini getirdiler. TRAKTÖR kasasında... Geri götürürlerken yine traktör kasasına yüklediklerini gördük. Duruma müdahale edelim dedik. Hemen hemen her gün traktör kasasında getiriyorlarmış bu kişiyi. Ambulans götürmüyormuş. Anlık müdahale gerektiği için belediyede gündüzleri yardımcı olabiliyormuş sadece. Yıl 2017 , TRAKTÖR KASASI ve İSTANBUL...

Canselmo
25-12-2017, 13:20
gecmis olsun murat abi

by serçe
25-12-2017, 13:25
geçmiş olsun abi Allah acil şifa versin inşallah

Tunacan
25-12-2017, 13:30
Geçmiş olsun,

Aynı durumu 2 yıl önce iş kazası geçiren personel için yaşadık.
Kolu 3 yerden kırıktı ve başka hastaneye sevk için 12 saat bekletmişlerdi...

PiscocuK
25-12-2017, 13:47
Geçmiş olsun

EREN34
25-12-2017, 14:10
Geçmiş olsun abi.

Ambulans konusunda yorum dahi yapmak istemiyorum

mikelazi
25-12-2017, 14:31
çok geçmiş olsum.

imprezaWRC
25-12-2017, 14:32
Çok geçmiş olsun, seneler önce aynısı anneannem için oldu. Devlet hastanesi kalça kırığı olan birini acil ameliyata alamadı, yok efendim protez yokmuş, biz dıaşrıdan getiremezmişiz, yok ihale açılması lazımmış, oldu acilde kalsaydı kadıncağız. Haliyle bizde kendi imkanlarımız ile ameliyat yapabilecek bir hastaneye götürdük, orada da ameliyat öncesi ne olur ne olmaz diye kan lazım oldu onu da yine kendi imkanlarımızla çözmüştük.

Evo34
25-12-2017, 15:07
997TT, öncelikle geçmiş olsun. Şifalar dilerim.

Bahsettiğiniz durum, yani bir sağlık birimine ulaştırıldıktan sonra farklı bir birime aktarım "Nakil" kapsamına girer.
Bu konuda da Ambulans Hizmetleri Yönetmeliği, MADDE 31, g fıkrası şöyle der;
g) Nakil ambulansları durumu stabilize edilmemiş acil hastaların/yaralıların taşınmasında kullanılamaz.
Mevzuat Bilgi Sistemi (http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=7.5.10834&MevzuatIliski=0&sourceXmlSearch=ambulans)

Eğer gittiğiniz ilk birimde durumunuz teşhis edilebilmiş olsaydı, nakil ambulansı sizi diğer ilgili birime götürecekti.

Yaşadığınız bir mağduriyet var evet, fakat bana göre sorumlu Ambulans değil...

B.Koçer
25-12-2017, 15:12
öncelikle size de cok geçmiş olsun

2 sene önce Evde atak geçirdim yere düştüm cep telefonum ile 112 acili aradım bana diyorki iyimisiniz

dedim süper bir gün geçiriyorum ya sız ?

sonuc kendı ımkanlarım ıle hastahaneye gıttım sonrasında baska bır hastahanede 1 gun musade tuttular elde var 0

mechanic
25-12-2017, 15:12
....Isım cozumu su;eger ozel sıgortanız varsa,dırek o numarayı arayın,zaten hemen "acil ve ambulans ıcın 1'e basın" yada o tarz yonlendırme yapıyor.
Istedıgınız hastaneye goturuyor. Eger sıgortanız yoksa yada karsılamıyorsa,.....

duzgun sigorta? satir aralarinda sunu odemiyoz bunu odemiyoz diyenler haricinde, memnun kalan var mi? onerebileceginiz?

KÖROĞLU
25-12-2017, 15:39
997TT, öncelikle geçmiş olsun. Şifalar dilerim.

Bahsettiğiniz durum, yani bir sağlık birimine ulaştırıldıktan sonra farklı bir birime aktarım "Nakil" kapsamına girer.
Bu konuda da Ambulans Hizmetleri Yönetmeliği, MADDE 31, g fıkrası şöyle der;
g) Nakil ambulansları durumu stabilize edilmemiş acil hastaların/yaralıların taşınmasında kullanılamaz.
Mevzuat Bilgi Sistemi (http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=7.5.10834&MevzuatIliski=0&sourceXmlSearch=ambulans)

Eğer gittiğiniz ilk birimde durumunuz teşhis edilebilmiş olsaydı, nakil ambulansı sizi diğer ilgili birime götürecekti.

Yaşadığınız bir mağduriyet var evet, fakat bana göre sorumlu Ambulans değil...

Müdür adam ölüyorum diyor sen hala kalmışsın yok mevzuat da yok bilmem ne.

112 nin olayı nedir ? Acil hastayı sağlığına kavuşması için ilgili yere taşımak bu kadar.

O ambulansta eşin / çocuğun olsa kalkıp sana biri bunu söylese ne yaparsın ?

Ben söyleyim benim yaptığım yapar o ambulans şoförüne saldırırsın, insan canında mevzuat olmaz.

Su istimal eden varsa belirle işlemini yap, ama suçsuz günahsız imkanı olmayan insanlar için mevuzat kural kasmanın alemi yok.

KÖROĞLU
25-12-2017, 15:42
edit yok, 997TT geçmiş olsun.

Sanki memlekette herkes kural kaide gözetip iş yapıyor da bir ambulans kaldı kural bu kusura bakma diyebileceğimiz.

Mavi ekran veriyorum böyle yazıları okuyunca.

Emrecan-R
25-12-2017, 15:44
yav evo bey siz ne anlatıyorsunuz

turbo&quattro
25-12-2017, 16:05
Abi cok gecmis olsun .

Gecen hafta ysadigin ayni olayi kardesim anlatmisti inanamamistim . Isyerinden bir arkadasi atakent civarinda bayiliyor hemen ambulans cagirip hastanee goturuyorlar ama atakentte biryere degil bahcelievlere. Orada mudahale yapamiyorlar Bakirkoye gonderiyorlAr tabi cocuk yolda vefat ediyor.

M U R A T
25-12-2017, 16:33
sorumlu hep cehape zihniyeti :)

geçmiş olsun

redbull35
25-12-2017, 16:38
Geçmiş olsun öncelikle. En yakın hastaneye gitmek zorundalar çünkü hayati tehlike varsa olması gerekende budur. Babam rahatsızken bir iki defa ambulans ihtiyacımız olduğunda görevli arkadaşlara rica ettiğimizde sağolsunlar bizim istediğimiz hastaneye götürmüşlerdi.

Kekuti*
25-12-2017, 16:39
Murat abi,

gerçi 2 yıl kadar oldu ama, bu bayadır bu şekilde devam ediyor.
Sadece kendi istediğin bir yere gidersen;

Örnek; Göztepe'de oturuyorum, M.Park'a gitmek istedim. 112 farklı bir yer söyledi. Ancak sonrasında ekstra bir ücret ödemiştik (rüşvet değil, başka hastane olursa şu para demişlerdi) O şekilde de M.Park'a götürmüştük Büyük anneyi..

Bildiğim kadarıyla, istediğin yere de hala götürüyor, sadece ekstra bedel ödüyorsun. Yol üzeri bir yer ise 150-200 tl gibi ...

Ama tekrar söylüyorum, peder halletti işi tam emin değilim. Çok yüksek ihtimal böyle diye hatırlıyorum

Geçmişler olsun

onursumer
25-12-2017, 17:02
Murat abi,

gerçi 2 yıl kadar oldu ama, bu bayadır bu şekilde devam ediyor.
Sadece kendi istediğin bir yere gidersen;

Örnek; Göztepe'de oturuyorum, M.Park'a gitmek istedim. 112 farklı bir yer söyledi. Ancak sonrasında ekstra bir ücret ödemiştik (rüşvet değil, başka hastane olursa şu para demişlerdi) O şekilde de M.Park'a götürmüştük Büyük anneyi..

Bildiğim kadarıyla, istediğin yere de hala götürüyor, sadece ekstra bedel ödüyorsun. Yol üzeri bir yer ise 150-200 tl gibi ...

Ama tekrar söylüyorum, peder halletti işi tam emin değilim. Çok yüksek ihtimal böyle diye hatırlıyorum

Geçmişler olsun

geçen sene bu zamanlarda başıma geldi

çağırdım kapıdan geri gonderip

gitmek istediğim hastaneden ambulans istedimde oyle gidebildim

DOHC
25-12-2017, 17:17
Annem de oldu benzer şey. Ambulans en yakın hastaneye götürdü ama hastane müdahale konusunda tam vakıf değilmiş (kalp krizi). Bu ambulans başka hastaneye götürmedi çünkü ilk getirilen hastane çevredeki diğer hastaneleri arayıp müdahale uygunluğu-yatak konusu-doktor varlığı vb hususlarda teyit alması gerekiyormuş. Sırf bu olay 10-15 dk sürdü belki daha çok. Düzgün hastane onay verince ilk götürülen hastane kendisi ambülans çağırdı o götürdü.

dasemert
25-12-2017, 17:36
Geçmiş olsun.2 yıl önce anneannem fenalaşmıştı dizlerinden ameliyatlıydı,İstanbul’da 112 aradık ve 15 dakika boyunca ulaşamadık telefonlardan.En son yürüyemiyordu ama zar zor kendimiz araba ile götürmüştük.

Aynı dönem Bahçelievler de özel bir hastaneden annem anneanneme iğne yaptırmak için eve hemşire çağırmaya gitti.Kadınlar biz evliyiz gelemeyiz dedi.İnsan hayatına,sağlığına çok önem veren bir sistemimiz var harika.

Orhan
25-12-2017, 17:44
Geçmiş olsun.2 yıl önce anneannem fenalaşmıştı dizlerinden ameliyatlıydı,İstanbul’da 112 aradık ve 15 dakika boyunca ulaşamadık telefonlardan.En son yürüyemiyordu ama zar zor kendimiz araba ile götürmüştük.

Aynı dönem Bahçelievler de özel bir hastaneden annem anneanneme iğne yaptırmak için eve hemşire çağırmaya gitti.Kadınlar biz evliyiz gelemeyiz dedi.İnsan hayatına,sağlığına çok önem veren bir sistemimiz var harika.

Nasıl yani bekarken gelebiliyorlaşmışta evlenince ne engel olmuş
şaka gibi pes

rain man
25-12-2017, 17:55
Müdür adam ölüyorum diyor sen hala kalmışsın yok mevzuat da yok bilmem ne.

112 nin olayı nedir ? Acil hastayı sağlığına kavuşması için ilgili yere taşımak bu kadar.

O ambulansta eşin / çocuğun olsa kalkıp sana biri bunu söylese ne yaparsın ?

Ben söyleyim benim yaptığım yapar o ambulans şoförüne saldırırsın, insan canında mevzuat olmaz.

Su istimal eden varsa belirle işlemini yap, ama suçsuz günahsız imkanı olmayan insanlar için mevuzat kural kasmanın alemi yok.

İnsan canı yandığı zaman evet mevzuat falan dinlemiyor ama her işin de bir usulu olması lazım. Sonuçta sırtında sivilce için ambulans çağıran insanlar var. Muayene olmak için gün alan, o günün sabahında acilde giriş yaptırır rahat rahat giderim diyen insanlar (!) var.

Bir rahatsızlığa sahipseniz sizi en yakın hastaneye vakit kaybetmemek için götürmesi gerekir 112'nin. Varoluş amacı budur. 112 sizin X hastanesine gitmenizi sorgulamaz. En yakın acil müdahaleyi yapabilecek hastaneye götürür. Sonraki proses acildeki veya icapçı doktorun kararıdır. Hastanın bir başka hastaneye gitmesi gerektiğine karar verirse o zaman nakil olur.

Asıl sorun hastanelerin acil yükünün gereğinden fazla olması, sevk zincirinin bulunmaması, mesai saati sonrası zaman bulamayan insanların tedavi amacıyla acil polikliniklere başvurması. Teknik ve personel açısından hastanelerin yetersiz kalmasıdır.

Her ilde o ilin hastane başhekimler ve 112 komuta başhekiminin bulunduğu il sağlık müdürlüğü nezdinde bir kurul toplanır ve her sene belli kararlar alırlar. Her işte olması gerektiği gibi o kararlar ve mevzuatlar vasıtasıyla da bu iş uygulanır. Zira tek tek üstte yazdığım suistimalleri gerçekleştiren kişilere ceza vermek sorunun çözümünü sağlamaz. Yani 112'nin mevcut ve kullanılabilir olması çok daha önemli olduğu için bu kararlar uygulanıyor....

rodya
25-12-2017, 18:09
özel sağlık sigortanız ya da bolca paranız yoksa siz yine de siz olun ve çağırın 112'yi.
mevzuatta saçmalıklar bolca var ama sağlanan bu hizmet ücretsiz ve en azından benim karşılaştığım örnekleri ciddi manada hızlıydı. Personel de devlet hastanelerinde göremeyeceğiniz kadar ilgililer.

kıvancr
25-12-2017, 18:18
Geçmiş olsun Murat abi, acil şifalar dilerim.
Böylesine önemli bir konuda bizi bilgilendirme yaptıgın ıcın teşekkur ederım.

golgeoyunu03
25-12-2017, 18:21
Yazılanları okudukça resmen içim karardı.

997TT
25-12-2017, 18:44
Arkadaslar ıyı dılekler ıcın tesekkur ederım.
Bazı yanlıs bılgılerıde duzelteyım;
Sımdı en yakın hastaneye goturmesı tabııı cok ıyı. Ancak oturdugum yer ıtıbarıyle atasehır memorial-acıbadem-florance cokkk yakın. Tam tesekkullu bunlar. Goturduklerı yer Erdem hastanesı,mesafesı daha yakın olma ıhtımalı yok en fazla aynıdır. O an acıdan ınlerken defalarca memorial yada acıbadem dedım ama dınlemedı.
Neyse gıttık acıle,mudahale edemedıler ve doktor dıyor kı;bu hastaya mudahale edemem,baska hastaneye goturun. Ambulans da dıyırkı,baska yere goturmeye yetkım yok. Sımdı ne yapılması gerek?
Kaldıgım zor duruma bakarmısınız? Ya dakıkaların bıle onemlı oldugu farklı hastalıgım olsaydı?
112’ye rıca,tehdıt,para herseyı teklıf ettım. Iyı bır hastaneye gotur dıye yalvardım...
Gelelım sıgorta ısıne;standart saglık sıgortası bıle ambulansı karsılıyor. Ha hastaneye neyı karsılar karsılamaz,o sızın klozlarınızla alakalı. Ama acılı kesın karsılıyor.
Sıvıcesı ıcın bıle acıle gıden yada ambulans cagırılanlar var,eyvallah ama yerde atak gecırıp bayılmıs bırı var,agrıdan da ınlıyor. Merkez sana su hastaneye gotur dedı ve hastane mudahele edemıyorum bu hastalıga dıyor...
Arayın ozel ambulansı,hayatınız kurtulsun.

lethaldoze
25-12-2017, 18:45
Geçmiş olsun abi. herzamanki gibi bu ülkede en ucuz şey insan hayatı. Önem sıfır.

2jz
25-12-2017, 18:53
Murat abi öncelikle geçmiş olsun.

Ankaradan bir doktor arkadaşım okulu bitirince Niğde'de bir ilçede göreve başladı.
Sanırım bulunduğu yerin pazarı Perşembe günüydü. Bir köyden her çarşamba akşam üstü ambulans çağırılıyor ve aynı yaşlı amca pazar çantasıyla geliyor, gece hastanede yatıyor sabah çıkıp pazara gidip sonrada köyüne geri gidiyor demişti.

Sistem o kadar suistimal ediliyor ki, suistimal edilmesini önlemek için alınan önlemlerde işi içinden çıkılmaz bir hale getiriyor.

Bunu önlemek için böyle bür sistem getiriyorsun, o an durumu ağır, acil müdahale edilmesi gereken insanı yolda kaybedebiliyorsun.

İstanbulda bir zamanlar iş adamları trafikten etkilenmemek için ambulansı makam aracı olarak kullanılıyorlardı. Böyle acayip durumlarlada karşılaşıyorsun. Hangi ülkede bunun bir örneği vardır ki

KÖROĞLU
25-12-2017, 19:49
İnsan canı yandığı zaman evet mevzuat falan dinlemiyor ama her işin de bir usulu olması lazım. Sonuçta sırtında sivilce için ambulans çağıran insanlar var. Muayene olmak için gün alan, o günün sabahında acilde giriş yaptırır rahat rahat giderim diyen insanlar (!) var.

Bir rahatsızlığa sahipseniz sizi en yakın hastaneye vakit kaybetmemek için götürmesi gerekir 112'nin. Varoluş amacı budur. 112 sizin X hastanesine gitmenizi sorgulamaz. En yakın acil müdahaleyi yapabilecek hastaneye götürür. Sonraki proses acildeki veya icapçı doktorun kararıdır. Hastanın bir başka hastaneye gitmesi gerektiğine karar verirse o zaman nakil olur.

Asıl sorun hastanelerin acil yükünün gereğinden fazla olması, sevk zincirinin bulunmaması, mesai saati sonrası zaman bulamayan insanların tedavi amacıyla acil polikliniklere başvurması. Teknik ve personel açısından hastanelerin yetersiz kalmasıdır.

Her ilde o ilin hastane başhekimler ve 112 komuta başhekiminin bulunduğu il sağlık müdürlüğü nezdinde bir kurul toplanır ve her sene belli kararlar alırlar. Her işte olması gerektiği gibi o kararlar ve mevzuatlar vasıtasıyla da bu iş uygulanır. Zira tek tek üstte yazdığım suistimalleri gerçekleştiren kişilere ceza vermek sorunun çözümünü sağlamaz. Yani 112'nin mevcut ve kullanılabilir olması çok daha önemli olduğu için bu kararlar uygulanıyor....

Yazdıklarına karşı değilim ben de biliyorsun ki kural kaideyi savunan bir insanım her daim. Kurallar herkes için uygulanır olduğunda daha refah bir dünya olacağına inanıyorum, bu su istimal edenler yüzünden hakkı olanı kullanamıyorsa bu vatandaş 112 sabaha kadar mevzuat çıkarsa ne olur ?

Benim tepkim kurala değil anlatılan olayda ( bu konunun ilk mesajı) adamın canı yanarken kalkıp mevzuat paylaşmaya idi.

Şuursuz bir toplumuz maalesef, sırtında sivilce var diye 112 yi arayan da net haysiyet yoksunudur, kardeşim bile olsa bu böyledir.

Berkan
25-12-2017, 20:01
duzgun sigorta? satir aralarinda sunu odemiyoz bunu odemiyoz diyenler haricinde, memnun kalan var mi? onerebileceginiz?

Sen sigorta yeni adiyla acibadem sigorta.
Annemin babamin benim burdan (sadece yatarli olarak ayakta tedaviler kapsam disi). Amerikan hastesinde ben kil donmesi ameliyati oldum 1 kurus vermedim annemde 3 ameliyat + 55 60gun kadar o hastenede kaldi oda kurus vermedi. Benle annemin ameliyat tutarlarida soylersem benim 15bin anneminde 300bine yakin tuttu. Bunlar sonucinda benim primim 200lira anneminde 1000lira kadar artti

hndcrx
25-12-2017, 20:15

2-3 hafta önce babam evde hipoglisemi krizi geçirdi.
Ambulansı çağırdık evde hemen müdahele edildi ama hastaneye de götürülmesi gerekiyordu.
Ambulansa alınınca ben de hemen gitmek istediğimiz hastaneyi söyledim.Sizin dediğiniz gibi
karşı taraftan onay almadan kontağı bile çevirmiyor.Sonra emekli olduğu kurumu söyleyince
merkezden istediğimiz hastanenin emekli olunan kurumla anlaşması olup olmadığı,
sicil bilgileri,kontrolleri falan yapıldı da öyle gittik.Bu süre zarfında kapının önünde bekliyorduk tabi...

R21TURBO 41
25-12-2017, 22:34
Bende aynı sıkıntıyı yasamıstım. 112 ambulansı en yakın devlet yada universite hastanesine merkezin yönlendirmesi ile gidiyor. Yani gidiyormuş. Emboli yüzünden az kalsın ölūyordu kardeşim. Bu olaydan sonra acıbadem , medicalpark ve konak hastanelerinin acil ambulans hizmeti numaralarini aldım. Acil bir durumda hangisine daha yakınsam onu arıyorum hızlı bir sekilde gelip müdahele ediyorlar. Ayrıca , hastayı ambulansa taşıma ile alakalı yardimcı da oluyorlar ki 112 yada belediye ambulansı geldiginde komsularınızdan yardım almanız gerekiyor genelde.

997TT
25-12-2017, 22:55
Bende aynı sıkıntıyı yasamıstım. 112 ambulansı en yakın devlet yada universite hastanesine merkezin yönlendirmesi ile gidiyor. Yani gidiyormuş. Emboli yüzünden az kalsın ölÅ«yordu kardeşim. Bu olaydan sonra acıbadem , medicalpark ve konak hastanelerinin acil ambulans hizmeti numaralarini aldım. Acil bir durumda hangisine daha yakınsam onu arıyorum hızlı bir sekilde gelip müdahele ediyorlar. Ayrıca , hastayı ambulansa taşıma ile alakalı yardimcı da oluyorlar ki 112 yada belediye ambulansı geldiginde komsularınızdan yardım almanız gerekiyor genelde.
Tam da anlatmak ıstedıgım....

egemenerenk
26-12-2017, 00:38
Geçmiş olaun abi öncelikle

Geçtiğimiz yaz araba ile bir ara sokaktan geçerken birinin yerde yattığını gördüm bende hemen yardıma koştum sonra mahalleli indi aşşağıya, kriz geçiriyor sandık ama aort diyebiliyordu sadece. Ambulansı aradık bir kaç farklı kişi (ambulans merkezine uzaklığımız en fazla 10dk) herkesin aldığı cevap Hastayı telefona verin biz konuşalım ona gçre geleceğiz! Adam yerde canı ile cebelleşirken bu cevabı aldık defalarca. Aradan 10-15 dakka geçtikten sonra arabaya koyalım dedik o sıra kucağımda nefesi kesildi abimizin ömrümden ömür gitti resmen. Kalp masajına başladık bir yandan 112 yi arıyoruz yaklaşık 30-35 dakikalık bir zamanda geldi. Binerken bilinci yerinde idi çok şükür. O adam oracıkta canından olsaydı hesabını kim verecekti

ahk
27-12-2017, 10:48
Öncelikle geçmiş olsun.
Buradaki sorun standartların aynı olmaması ambulans komuta merkezinin yönlendirilmesiyle boş durumdaki en yakın hastaneye yönlendirilir. Fakat sorun olan merkezde her hastanenin standartlarının aynı olduğu varsayımı olduğu için ortaya çıkıyor.
bir prof.'un babası inme geçiriyor ambulansı istediği hastaneye yönlendiremiyor mecbur kendi olanakları ile naklini sağlıyor bu sırada zaman geçiyor ve bir miktar problem kalıyor hastada. İşte burdaki sorun inme merkezi olan izmir'de 3-4 hastane var sadece buradakiler acil müdahale yapabiliyor ama bunu gel gör ki anlatabil.
Birde hasta başka hastane istediği için yolda veya gidilen merkezde sorun yaşanınca dava açan hasta yakınları nedeniyle en yakın merkeze gidiyorlar. ayrıca tv.'lerde bolca hastane hastane dolaştık videoları nedeniyle önce hastane boş mu onayı alınıp hastaneye haber veriliyor.

Dağhan
27-12-2017, 11:29
Çok geçmiş olsun.
Ülkenin bir başka özeti gibi. Gerçekten Türkiye sınırları içerisinde doğru yapılan HİÇBİR şey yok.