PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Uber'e Giris Konusunda Arac

Seven7
25-12-2017, 23:35
Yakın bir arkadaşım elindeki bir miktar bütçe ile Uber'e uygun araç alıp onu işletmek istiyor. Bugün Uber ile randevuları vardı görüşülüp detaylar konuşulmuş ve şu an araç arayışı içerisinde. Seçeneklerimiz;

- VW Transporter 102 HP komple yapılı. ( Anlaşmalı bir firmada.)
- Ford Transit Custom 125 HP komple yapılı. (Anlaşmalı bir firmada.)
- Ford Transit Custom 155 HP yeterli düzeyde yapılı. ( Ford Otokoç tarafından yapılmış.)

VW 115 bin TL.
Customlar 105 bin TL.

Bu araçların ikisi de sıfır ve Uber'e uyumu şekilde teslim alınacak. İkinci elde değer kaybı, yakıt tüketimi ve aracı yürütme maliyetleri olarak hangisi bizim için daha mantıklı olur. Ya da alternatif olarak ne düşünülebilir bunların yanında? Uber'in verdiği kriterler içinde Vito 111 var ama ondan bir çok kişi şikayetçiymiş motor ve bakımları konusunda o yüzden onu düşünmüyor.

optimus_prime
25-12-2017, 23:56
Sadece listedekiker varsa Ford yapımı 155 olan en mantıklı duruyor. Ama ben Uber de Mercedes gelince hoşuma gidiyor geçen transporter geldi arkasindna tangur tungur ses geliyordu

excellency23
26-12-2017, 02:37
max 3 yasinda arabalara mi izin var uber de? ilk defa yapilacaksa sifir almaya gerek yok. 3 yasa izin varsa 2 yasinda araba alir denerdim ilk önce. ford un dizelleri sorun cikarmaz pek. baktim iyi para birakiyo bi tane de kredi cekip alir, 2. araci bi soföre kiralardim. öyle öyle filoyu büyütürdüm. arabalari ayni marka secmeye özen gösterirdim ki bakim tamir maliyetleri daha dusuk olsun. :)

Nightfish
26-12-2017, 07:28
Ford alacaksanız içinin inanılmaz derecede yapılı olması gerekiyor. Şahsen ben Uber çağırdığımda Ford gelsin istemezdim. Marka imajından kurtulmak için aracın içinin ciddi yapılı olup bu şekilde müşteri memnun edilmeli diye düşünüyorum. Bir de ne alırsanız alın, mutlaka siyah renk alın :)

Erdem K.
26-12-2017, 07:44
bence 2.el ve marka imajından dolayı transporter bir adım önde olabilir ...

denizhandinc
26-12-2017, 08:09
Ford markası bu ise uygun degil gibi sanki. Sahsen uber kullanmadım hic ama bir arac cagırdıgımda mercedes yada en kotu volkswagen gelmesini isterdim

clioGT
26-12-2017, 08:12
aracı çağırırken markası seçilebiliyor mu ki?

ben sadece uberXL olarak seçim yapıldığını biliyorum?

Nightfish
26-12-2017, 08:13

Marka seçilemiyor ancak gelen aracın marka modeli görünüyor. Sırf marka model yüzünden iptal eden olur. Buna ek olarak yolculuk sonrası değerlendirme kısmı var bir de.

B16
26-12-2017, 08:21

Türkiye'de binek araçlar yasak. O yüzden sadece XL, vito vb.

said_
26-12-2017, 08:48
binek araç neden yasak?

Taksiciler korsan taksi bu muhabbeti yapıyor diye böylemi çalışıyor Uber, hani VIP araç hizmeti veriyorum diyemi kendini savunuyo?

canimrecepcim
26-12-2017, 08:59
Daha önce kullanıldı mı bilmiyorum ama özellikle manuel alınacaksa vito almak çok daha mantıklı.Yolcunun rahatlığından önce şoför onun içinde saatlerini geçirecek, kendi rahatlığı ve kullanım konforu bir adım önde olmalı.
Bir de sadece uber'e bağlı kalmadan, yaz aylarında turizm acentalarından da iş alabilmek için yine vito tercih edilmeli.

CloudGrey
26-12-2017, 09:28
uberle ilgili bu ara müthiş bir denetim var.
Bence iş sektörü açısından biraz uzak durulmalı.

Sürücüyede yolcuyada ceza yağdırıyorlar.
Öyleki yoldaki her siyah vito & transporter cevriliyor.
Uberci olmayanlar bile binbir zorlukla polisin elinden kurtuluyor.

Ufak bir nokta daha var ;

Uber kullanıcılarına en cazip gelen nokta sürücülerin prezentabl oluşu ve taksicivari muhabbetlere girmeyen kişiler oluşuydu.
Fakat araç alıp sürücü içine koyarak uberde çalıştırmak son zamanların klişe işi olduğundan uberdeki kalitede de düştü.
Bir çok kişi son zamanların sürücülerinden şikayetçi,uberde bunu herşeye 15-20 liralık indirim kodu vererek kapatmaya kolay görüyor.

Özetlersek ; uber işi patlayama hazır bir bomba.Ama atılan sermaye %85 üstü bir oranla geri dönebilir olduğundan denenebilir.

brs852
26-12-2017, 12:30
Arkadaşın dediği gibi çok sıkı denetim var binene kullanana acaip ceza yazıyorlar daha yeni arkadaşım otelde karşılamada çalışıyordu uber işine girdi bir ara işler iyi gitti geçen gördüm abi nefes aldırmıyorlar yolcuyu ayrı bizi ayrı sorguya çekiyorlar havaalanına giremiyoruz iştende çıktık ne yapıcam bilmiyorum diyordu. Hiç gördünüz mü bilmiyorum ama havaalanında artık vip taksi dönemi başladı vip vitolar taksimetreleri var o şekilde çalışacaklar devlet burda kar'ı gördü yedirmez kimseye :D

2jz
26-12-2017, 12:48
Türkiyede hükümetler ve belediyeler taksiciyi, dolmuşçuyu korur kollar. Bunların karşısındaki her türlü yapıyı sonuna kadar engeller.

İstediği kadar iyi hizmet versin, yasalara uysun, vergisini eksizsiz ödesin bir şekilde engellenir. O yüzden bu tür yatırımları yaparken dikkatli olunmalı.

Yigit-Y
26-12-2017, 12:51
ben uber yapmaya başlıyorum yılbaşından sonra

kesinlikle 2015 model üstü vito olmalı siyah olmalı perdeli olmalı 111 114 116 119 senin bütçene kalmış

uber evrakları ayarlamak asıl sıkıntı araba almak işin en kolayı haberin olsun

kelalper
26-12-2017, 12:57
Ford Customları istediğiniz gibi doldurabiliyorsunuz fabrikadan çıkarken. Havalı amortisöre kadar donatabiliosunuz. Evet kullanımı vito kadar rahat değil ancak bakım masrafları çok daha hesaplı. Bi arkadaşımda Uberde 2 tane çalışan Custom var. Şöförlerine iyi para veriyor ve arabalar hiç boş durmuyor. Şöförlerlere eğitim veriyorlar artık nereden nasıl geçeceklerine dair. O yüzden aynasızlar yakalayamıyorlar.

onursumer
26-12-2017, 14:58
yanlış hatırlamıyorsam şuan ford uber e ozel araç üretiyor kampanyası vardı şuan goremedim :D

optimus_prime
26-12-2017, 15:22
Ceza işi biraz göstermelik taksicilerin gazını almak için. Sonuçta vergisini veren şahıs şirketleri hepsi. Kesinlikle yasak ve bütün arabalara ceza kesecek olsa programı açınca etraftaki arabalar görünüyor her yer Uber çağırıp çağırıp keserler

hddsheriff
26-12-2017, 18:59
ben uber yapmaya başlıyorum yılbaşından sonra

kesinlikle 2015 model üstü vito olmalı siyah olmalı perdeli olmalı 111 114 116 119 senin bütçene kalmış

uber evrakları ayarlamak asıl sıkıntı araba almak işin en kolayı haberin olsun

evrak ne istiyor ki ?

Ferhat_V
26-12-2017, 23:53
renault trafic de düşünün fiyatı daha uygun ama siyahına hiç denk gelmedim uber e yapılısını da hiç görmedim..ikisi arasında benim tercihim transporter olurdu.

KoramiraL
28-12-2017, 10:18
Şu anda abim çalışıyoe ve araç alacak araştırmaya göre en mantıklı araç transporter gibi geldi bize mümkünse 140 lik serisi en ideali araç Türsab'dan D2 sınıfı belge vs. için 10 bin lira civarı bir para gidiyor belgelere ceza kısmına gelince çalışma şekli çok farklı kendi üstünüze olan araçta aslında kendiniz çalışamıyorsunuz sebebi araç sahibi direksiyonda olduğu zaman korsan taksi cezası kesiliyor ( şoför'ede aynısı kesiliyor araç bağlanmıyor ) araç bağlanıyor o yüzden genelde aile içinde birisinin üstüne olursa daha iyi olur yıl başından sonra bende başlayacağım hafta sonları ben çalışcam hafta içi abim bakalım nasıl olacak görecez

brs852
28-12-2017, 10:41
Sarı taksilere de korsandan ceza yazdıkları için bağlama olayını kaldırdılar. Benim anlatmak istediğim sadece devlet burada ki kar'ı gördü bütün taksilere itaksi taktı onlara iş yönlendirip komisyon alacak aynı bitaksi mantığı birde buna ek olarak vip arabalar ekledi piyasada uber'i o yüzden barındırmıyor barındırmak istemiyor. 2-3 arkadaşım girdi hepsi pişman iyi düşünmek araştırmak lazım arkadaşlarında dediği gibi evrakları ayarlamak daha zor ve evrakların günü dolduğu an mümkün değil ki 1 gün araba kullanabilesin.

https://i.hizliresim.com/OyGvv0.jpg

brave
28-12-2017, 13:19
Ubere bende zamanında girecektim ama cesaret edemedim fıyatlar iyi gibi mercedesle girmek istiyordum ubere

Seven7
28-12-2017, 16:07
Cevap veren herkese teşekkür ederim.

Ford bayiileri özel olarak Uber için araç satışı yapıyorlar, Uber'in kriterlerine uyacak şekilde aracı dizayn ettirip o şekilde satışını yapıyor. 0 km Bir Custom ikinci el bir Transporter fiyatına geldiği için bizi düşündürüyordu ama prestij ve görsellik konusunda Vito ve Transporter'a kıyasla sınıfta kalıyor sanırım. Yüksek ihtimal ikinci el bir Transporter tercih edilecek şu anlık durum o şekilde gözüküyor. 2018'deki zamlara bağlı biraz da.
Renault Trafic bu konuda destek sağlamıyor, araç alındığında mecburen dışarıda kendimiz yaptırmamız gerekiyor aracı, bu da hem zaman kaydı hem daha pahalıya gelen bir durum. Ayrıca görüntü olarak da insanların gözüne hitap eden bir model değil.

Ceza konusunda da Uber bu konuda baya iddialı konuşuyor, tüm cezaların usulsüz şekilde kesildiğini ve itirazlarının kabul edildiğini, kabul edilmezse ceza tutarının tamamını Uber'in bizzat göndereceğini vaad ediyor. Kağıt üstünde çok mantıklı geliyor bakıldığında.
Kesilen ceza da araca değil sürücüye vergi cezası olarak kesildiğinden araç bağlanmıyor. Bir kaç Uber sürücüsü ile konuştuğum 2 ayda 5 ceza yemişler ama çalışmaya devam ediyorlar, tüm cezaları da itiraz sürecindeymiş.

Evrak konusu baya meşakkatli bir durum, sadece sürücüye aracı kullanabilmesi için ortalama 1000-1500 TL harcama yapmak gerekiyor ilk başlarken, ekstra olarak D2 belgesi vs. derken 10bin lirayı buluyor. Araç artı 15bin lira diyebiliriz yani.

onursumer
28-12-2017, 16:12
herşeyi geçtim istanbul trafiğinde boyle bir işe girmek gerçekten cesaret işi bence :D

Baradiel46
28-12-2017, 21:08
bir abim 102 lik transporter mazotun 3.80 oldugu dönemde istanbulda 50 kurus yaktıgını söylemişti şimdi ford aldı gayet memnun ve farkettiyseniz doğuda kırsal kesimde okul servislerinde taşımacılıkda hep ford kullanılır yıllardan beri bu böyledir bende bu yüzden fordu tavsiye ediyorum

hddsheriff
28-12-2017, 21:56
bir abim 102 lik transporter mazotun 3.80 oldugu dönemde istanbulda 50 kurus yaktıgını söylemişti şimdi ford aldı gayet memnun ve farkettiyseniz doğuda kırsal kesimde okul servislerinde taşımacılıkda hep ford kullanılır yıllardan beri bu böyledir bende bu yüzden fordu tavsiye ediyorum

50 kuruş görmesi için arabada yük olması lazım 2.4 düz dizel t4 ile ben 45-50 krş yakıyorum. Transit ubere gitmez , şahsen ben kullanıcı olsam tercih etmem.

Emre-U
28-12-2017, 22:03
Doğu'da Ford kullanmalarının sebebi gayet duygusal. Eski tip mazot pompasina sahip oldukları için kaçak mazot kullanıyorlar.

Lee-on!
29-12-2017, 00:34
Uber muber muhabbetini bilmiyorum küçük şehirde yaşadığım için. Ancak araç kiralama taksi vip vs işlerinde iş aracı aldıktan sonra başlıyor. Başıma geldi ordan biliyorum. Sadece cezalar bile adamı bıktırır. Siz itiraz sürecinde demişsiniz ama bunların garantisi yok. Uber de şimdi biz karşılıyoruz ediyoruz deyip yarın öbürgün patlarsa cezalar size bir araç parası olarak geri dönebilir. Kesinlikle atacağınız her adım belgeye ve sözleşmeye tabi olsun. Şifahen iş yapmayın derim...

ChuckBartowsKi
29-12-2017, 00:41
Belki de bugüne kadar 750-1500 arası uber seyahatim oldu ve tatil bölgelerinde de kullandım ford marka gelince direk iptal ediyorum hem sürücü kötü oluyor %90 hem de araç rezalet en temizi vito tabii para işi bunlar hep ayrıca bugüne kadar ilk çıktığı zamanlar hariç hiç çevrilmedim havalimanına hep giderim hiç ceza da yemedim.

Yigit-Y
29-12-2017, 04:40
evrak ne istiyor ki ?

Araç için 9+1 otomatik kapılı ters koltuklu vito transporter custom gibi araçları kabul eriyorlar
Muayene ediyor uber uygun görmediği birşey varsa düzelt gel diyor

Bu araç listesi
https://i.hizliresim.com/XEaZ6D.jpg

Şöför sen olacaksan araç başkasının üzerinde olacak

Şöförün

Src2 psikoteknik sağlık raporu ibb sürücü kartı olması şart

Uber birde eğitim sınavı var 1.5 saat sürüyor

Sonra başlıyorsun

redbull35
29-12-2017, 14:36
Son dakika: O araclara ceza yağdı! Yuzlercesi belirlendi... - HABERLER SON DAKİKA (http://www.milliyet.com.tr/uber-irtibati-tespit-edilen-ekonomi-2581917/)

RafetAraç
29-12-2017, 16:42
bu kadar uğraşa rağmen aylık ortalama kazancı nedir bu uber olayının ?

emoro
29-12-2017, 17:30
Uber irtibatı tespit edilen araclara ceza - Finans haberlerinin doğru adresi - Mynet Finans Haber (http://finans.mynet.com/haber/detay/ekonomi/uber-irtibati-tespit-edilen-araclara-ceza/144783/)

Bilginize.

emoro
29-12-2017, 17:31
Uber irtibatı tespit edilen araclara ceza - Finans haberlerinin doğru adresi - Mynet Finans Haber (http://finans.mynet.com/haber/detay/ekonomi/uber-irtibati-tespit-edilen-araclara-ceza/144783/)

Bilginize.

Edit yayınlanmış zaten :)

Yigit-Y
30-12-2017, 22:47
Böyle bir ceza uygulaması yok

Yalan haber

8000-14000 tl

Çalışma saatlerine göre getirisi var en az 12 saat günde çalışırsa 8000 en kötü ciro aylık topluyor

AhmetKaratay
02-01-2018, 18:12
Uber şuan sadece İstanbul için mi geçerli mesela Eskişehir de yapabilir miyiz?

Gko
02-01-2018, 18:33
Uber şuan sadece İstanbul için mi geçerli mesela Eskişehir de yapabilir miyiz?

belirli şehirler haricinde yapamazsınız. İstanbul, ankara ve bodrum benim bildiklerim

Gko
02-01-2018, 18:35
edit geri gelsinnnn.

izmir'de mondeo veya insignia ile yapayım dediydm bi ara, uber ile konuştuğumda bana sadece istanbul ankara ve bodrumda ve vito tipi araçlar ile yaptıklarını söylemişlerd.

TarikS
03-01-2018, 02:02
edit geri gelsinnnn.

izmir'de mondeo veya insignia ile yapayım dediydm bi ara, uber ile konuştuğumda bana sadece istanbul ankara ve bodrumda ve vito tipi araçlar ile yaptıklarını söylemişlerd.

Yeri gelmişken söyleyeyim, 1 ay önce Bodrum'da havaalanına gitmek için Uber çağırdık, tek seçenek UberXL'di İstanbul'daki gibi, onayladım, UberXL - Peugeot 301'iniz geliyor dedi ve hakikaten Peugeot 301 geldi :D

Sonra Uber'e yazacaktık falan unuttuk gitti ama aklınızda bulunsun Bodrum'da Uber çağırırken dikkat edin :)

Faruk'S
03-01-2018, 02:23
diğer şehirler neden yok ya da ne zaman eklenecek bilgisi olan var mı ?
Ayrıca doğu bölgelerinde ki araçlar için kaçak mazot olayına ek olarak satın alırken fiyatın uygun olması + yedek parça fiyatının uygun olması ve emin olun dayanıklılığı. Zira Erzurumdan daha doğuya kalan iller depremden sonra Van hariç bildiğiniz köy konseptinde şehirler. Doğru düzgün yol yok veya yol olsa da bilinçsiz kullanıcı çok. Transit bu konularda çok dayanıklı ve gerek motor gerek kaporta anlamında parça ve tamir ağı daha kuvvetli.

brs852
03-01-2018, 08:51
Böyle bir ceza uygulaması yok

Yalan haber

8000-14000 tl

Çalışma saatlerine göre getirisi var en az 12 saat günde çalışırsa 8000 en kötü ciro aylık topluyor

Yalan değil şöyle yalan değil 5 bin küsür lira korsandan yazıyor evraklar vs eksiklerindende ceza yazıyor o rakamlara çıkabiliyor birde bir arkadaş uber cezaları ödüyor falan yazmış ödemiyor itiraz için yol gösteriyor oldu ki o süreçte uberden çıktın bütün yardımı kesiyor ve ubere en büyük baltayı yolcuya yazılan 300 küsür liralık ceza vurur bence.

clioGT
03-01-2018, 09:03
2600den 5 e çıkmış cezası

dün yiyen arkadaşım söyledi:D

turkerrr
03-01-2018, 09:07
Bende 102 bg caravelle 5 ileri manuel vardı, yakıtı çok yüksek 90 km hızla neredeyse 3 bin devirde gidiyor, berbat bir seçenek olur. Eğer yenileri 6 ileri ise değerlendirilebilir.

brs852
03-01-2018, 12:01
2600den 5 e çıkmış cezası

dün yiyen arkadaşım söyledi:D

2600 şoför 2600 araç sahibi toplam 5200 ceza

crazydog
03-01-2018, 12:37
2600 şoför 2600 araç sahibi toplam 5200 ceza

Hayır sadece sürücüye 5010 TL EK2/3 den dün yedim daha clio gt nin dedigi gibi zamlı tarife

KoramiraL
03-01-2018, 20:05
Abi bugün araç baktı Ford Transit Custom Ocağın 20 sinden sonra teslim ederim demiş bayı 120 Bin TL 2.0 170 Ps Otomatik vites için Titanium Plus donanım olarak yarın sorarım cezasını falan bu ara yedimi diye

optimus_prime
06-02-2018, 16:12
Uber | Sign up to ride (https://www.uber.com/invite/59dq5ft2ue)

Konu da dursun da koda ihtiyacı olan üye olmak isteyen burdan üye olabilir double gain :)

Emrecan-R
06-02-2018, 16:37
Uber | Sign up to ride (https://www.uber.com/invite/59dq5ft2ue)

Konu da dursun da koda ihtiyacı olan üye olmak isteyen burdan üye olabilir double gain :)
300 tl yolcuya cezayı duyduktan sonra kullanmıyorum :D doğruluğu kesinmi acaba

optimus_prime
06-02-2018, 16:38
300 tl yolcuya cezayı duyduktan sonra kullanmıyorum :D doğruluğu kesinmi acaba

Ben 20 kere falan bindim bişe olmadı :) taksi lobisinin korkutmalari

G.U.Z.
06-02-2018, 17:34
Bu konuya yazan taksi plaka sahipleri de var ;)

optimus_prime
06-02-2018, 18:56
Bu konuya yazan taksi plaka sahipleri de var ;)

Taksi plakası sahipleri arabaları düzgün adamlara verse problem olmaz. Resmen peceteden kendi imkaniyla doğmuş tiplere araba veriolar o adamlar servise çıkınca ben artık taksiye binmiyorum

free-hifi
06-02-2018, 19:02
Taksi plakası sahipleri arabaları düzgün adamlara verse problem olmaz. Resmen peceteden kendi imkaniyla doğmuş tiplere araba veriolar o adamlar servise çıkınca ben artık taksiye binmiyorum

Geçen cumartesi saat 1 de istasyondan taksiye bindim şoför değişimi vardı. İkiside sarhoş arabada icmislrr

G.U.Z.
06-02-2018, 19:44
Plaka ranti bitirilmeli, meslegi "taksi soforlugu" olan mesleki egitimli, psikolojik acidan sorunsuz kisiler yapmali taksiciligi

Yigit-Y
06-02-2018, 20:04
Bende 3 tane transporter var

Uber kaliteli hizmet veriyoruz

Sarı taksilerin tekeli bitmek üzere

Yolcunun cezasını uber ödüyor

Şöförün cezasınıda uber ödüyor

Ben polise düzgün yaz adını sicil numaranı diyorum

Ne olacak diyor

Aracı keyfe keder alı koymaktan ayrıca dava açıcam sana diyorum

Tamam git dedi bir kere

Polislerle iyi anlaşıyorum

Ceza yemedik çok şükür daha :)

Yesekte nagihan reyisimiz ödüyor

Nagihan da bizim başkanımı uber tr ceo su

Ablama selam burdan :)

G.U.Z.
06-02-2018, 20:21
Bende 3 tane transporter var

Uber kaliteli hizmet veriyoruz

Sarı taksilerin tekeli bitmek üzere

Yolcunun cezasını uber ödüyor

Şöförün cezasınıda uber ödüyor

Ben polise düzgün yaz adını sicil numaranı diyorum

Ne olacak diyor

Aracı keyfe keder alı koymaktan ayrıca dava açıcam sana diyorum

Tamam git dedi bir kere

Polislerle iyi anlaşıyorum

Ceza yemedik çok şükür daha :)

Yesekte nagihan reyisimiz ödüyor

Nagihan da bizim başkanımı uber tr ceo su

Ablama selam burdan :)

Taksi plakasi sahiplerinin yolculara ceza yaziliyor uber odemiyor demeleri yalan o zaman??

EOZDAG
06-02-2018, 20:50
Uberin odemediği bir kaç durum var misal; sen şöförle telefonlaştın, uberin payını vermemek için yolculuğu iptal gösterip araca bindin yani uygulamada veya uber nezdinde böyle bir yolculuk yok. Bu noktada polis çevirir de ceza yersen sana kalıyor belki ödenmemekten kasıt budur.

Yigit-Y
06-02-2018, 22:45
Uberin odemediği bir kaç durum var misal; sen şöförle telefonlaştın, uberin payını vermemek için yolculuğu iptal gösterip araca bindin yani uygulamada veya uber nezdinde böyle bir yolculuk yok. Bu noktada polis çevirir de ceza yersen sana kalıyor belki ödenmemekten kasıt budur.

Yine kalmaz

Turizm taşımacılığı yapıyoruz

Fatura kesiliyor

Liste yapılıyor beyler

Cezaların hepsi patlıyor mahkeme

Polis emir üstüne kesiyor

Emirde taksici baronların teması var

Nihat zeybekçi booking ve uber için açıklaması

Var durum booking uberi istiyoruz

Uber e faturaya geçiyor

Ki tek sebebi taksicileri susturmak

Uber riskli bir yatırım mı evet

Ama turizm şirketim var en kötü 4 ay kazanırım yatarım:)