PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Trafik sigortası taşıma zorunluluğu

DOHC
27-02-2018, 19:49
Zorunlu olan trafik sigortası, aynı zamanda trafikte bulunduğunuz sürece aracınızda da bulundurulması da şart olan sigorta belgesiydi. Üstelik yanınızda bulunmamasının cezai yaptırımları vardı.

Ancak yeni uygulamalarla trafik polisleri; araç bilgilerine bilgisayar ortamından ulaşabildiği ve trafik sigortası poliçenizin olup olmadığını görebildiği için bu uygulama ve yaptırımları ortadan kalktı.

Peki kaza durumunda da istenen evraklar arasından da çıktı mı bu poliçe? Kaza olursa biz veya karşı taraf nasıl ispat edecek sigortalı olduğunu?

Aynı durum egzoz pulunda da var galiba. Yanımızda taşıma zorunluluğu kalkmış sanırım.

Kadyr
27-02-2018, 20:00
polis zaten görüyor diye biliyorum ama kaza tutanağı doldurulacaksa ozaman bilgilere ihtiyaç var eğer mobil kaza tutanağı yok ise

DOHC
27-02-2018, 20:29
polis zaten görüyor diye biliyorum ama kaza tutanağı doldurulacaksa ozaman bilgilere ihtiyaç var eğer mobil kaza tutanağı yok ise

Mobil kaza tutanağının esprisi nedir?

Kadyr
27-02-2018, 20:40
Mobil uygulama var kazayı çizim vs

DOHC
27-02-2018, 20:51
Mobil uygulama var kazayı çizim vs

Sormak istediğim mobil tutanağa da elle form doldurulurken yazan bilgiler yazılmıyor mu?
Zorunlu trafik sigortası taşımama konusunda nasıl bir avantajı var?

Kadyr
27-02-2018, 21:02
Profil oluşturuyor. Ama karşı tarafında oluşturmuş olmasi lazim tabi

TLH
27-02-2018, 21:09
14 şubatta aracımı aldım, 16 şubatta çevirmeye girdim. Ruhsat ve ehliyet verdim. Sigortam da vardı fakat sigorta şirketimden kağıdı henüz almamıştım. Sormadılar bile.
Egzoz muayene pulum 18'inde bitti. 24 şubatta da muayenem bitti.
19'unda egzoz pulu için işlerimi hallettim, kağıdımı aldım cebime koydum.
24 şubat cumartesi günü sadece ruhsatımı verdim, ne trafik sigortası ne egzoz muayene pulu sordu tüvtürk.

Sormadım da hiç.

İbrahim33
27-02-2018, 21:33
yıllardır böyle zaten :D

DOHC
27-02-2018, 21:38
14 şubatta aracımı aldım, 16 şubatta çevirmeye girdim. Ruhsat ve ehliyet verdim. Sigortam da vardı fakat sigorta şirketimden kağıdı henüz almamıştım. Sormadılar bile.
Egzoz muayene pulum 18'inde bitti. 24 şubatta da muayenem bitti.
19'unda egzoz pulu için işlerimi hallettim, kağıdımı aldım cebime koydum.
24 şubat cumartesi günü sadece ruhsatımı verdim, ne trafik sigortası ne egzoz muayene pulu sordu tüvtürk.

Sormadım da hiç.

yıllardır böyle zaten :D

Benim sorum kaza durumunda ne oluyor idi.
Sigorta kağıdı yoksa polis çağırıp, sigorta varlığı mı kontrol ediliyor yani?

sword
27-02-2018, 21:57

kaza durumunda karşı tarafta sıgorta yoksa tutanak tutmak istemez ordan anlarsın.. :) hemen resım cekmek lazım kaza durumunda.. bende mail olarak telefonumda var mesela poliçe ..sigortacınız aranarak bilgiler alınabilir..

hddsheriff
27-02-2018, 21:58

Kaza durumunda poliçe bilgileri gerekiyor zaten , bir şekilde yanında bulundurmam gerekiyor.

barakuda26
27-02-2018, 22:35
Jandarmada tramerden poliçe sorgulayabilecek bi sistem yok. Onun dışında normal polis zaten tramerden sorgu yapabiliyor. Bulundurmakta herzaman fayda var. Jandarma poliçeyi göremediğinde sigorta yok muamelesi yapabilir, polisin ekranında sorun olduğu zaman sorgu yapamayabilir. Yazılı evrağın herzaman kalıcılığı vardır. Sigortacınıza uğrayıp almak çok bi vakit almaz bunun yanı sıra mail yada whatsapp yoluyla alıp kendinizde basım alıp koyabilirsiniz aracınıza zor birşey değil bunlar..

Kaza durumunda ise poliçe fotokopisi eklenmesi gerekir üzerindeki poliçe bilgilerinin tutanağa yazılması gerekir.

Şuan için şubat sonrası satın alanlarda bu söylediğim geçerli olmamakla birlikte(direk yeni plakalı ruhsat verildiği için) eğer aldığınız aracın plakasını değiştirdiyseniz önceki dönemlerde, plaka değişikliğini sigortanıza mutlaka işletmenizde fayda var..

300E
27-02-2018, 23:00
2 sayfa kağıt abiler kardeşler, katlayın torpidoya atın, niye bu kadar dert ettiniz anlamadım :)

Dayı
27-02-2018, 23:14
Geçenler de polis durdurdu, ehliyet ruhsat kontrolünden sonra, yoğunluk var baya bi beklersiniz tramer sorgusu için, sigortacınız what app dan size atsın poliçeyi dedi. Mail de var olur mu dedim. Telefonumdan baktı ve geç dedi.

Drive Fast
27-02-2018, 23:23
Bizim iki aracımızda da poliçe yok bi kere kaza yaptım hemen sigortacımı arayıp email olarak istedim hemen attı poliçeyi

DOHC
28-02-2018, 07:19
2 sayfa kağıt abiler kardeşler, katlayın torpidoya atın, niye bu kadar dert ettiniz anlamadım :)

Yok yaw, benimki şirket aracı. Araçlardan sorumlu arkadaş sigorta kopyasını vermemek için direniyor. Onun için sordum kaza durumunu özellikle.

Kadyr
28-02-2018, 07:21
Fotokopide mi çekmiyor?

DOHC
28-02-2018, 07:51
Fotokopide mi çekmiyor?

Halledeceğim :)

ontheair
28-02-2018, 09:51
Yok yaw, benimki şirket aracı. Araçlardan sorumlu arkadaş sigorta kopyasını vermemek için direniyor. Onun için sordum kaza durumunu özellikle.

Direnmesinin mantığı ne? İmza sirkülerini ver yanımda dolaştıracağım demiyorsunki. Araca ait olan bir belgenin kopyasını istiyorsun. Çingene ve beylik durumu sanırım bu...

ghibli06
28-02-2018, 10:05
Bu aralar trafik subede ilginc uygulamalar oluyor, bunu feto temizligi sonrasi tecrubeli personelun azalmasina bagliyorum... Explorer kullanilmiyor diye her seyini salladim 1 senedir trafik sigorta egsoz pulu ve muayene bitmisti, korun tasi iste ben İstanbuldayken cekilmis, geldim h.sonu sigortasini yaptirdim gittin, gorevli memur 'bir ara muayenesini yaptirin' dedi 130 tl para aldi cikartti... Sigortayi da sistemden gordu benden istemedi...

osmanaydo
28-02-2018, 10:08
Direnmesinin mantığı ne?

"Veriyom, kaybdiyolar" olabilir :)

DOHC
28-02-2018, 10:25
Direnmesinin mantığı ne? İmza sirkülerini ver yanımda dolaştıracağım demiyorsunki. Araca ait olan bir belgenin kopyasını istiyorsun. Çingene ve beylik durumu sanırım bu...

Hallettim. Kiralama şirketine mail attım, onlarda mail attı :).

ontheair
28-02-2018, 11:44
Hallettim. Kiralama şirketine mail attım, onlarda mail attı :).

Haybeden vakit kaybı, boşuna uğraş işte...

hddsheriff
28-02-2018, 12:06
Araba adınıza kayıtlıysa e devletten görebiliyorsunuz gerekli bilgileri