PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : TÜVTÜRK Muayene / Xenon Far ve Far Yıkama İlişkisi

Goktug Bulbul
20-03-2018, 14:10
Herkese merhaba.

Aracımda fabrika çıkışlı bi-xenon farlar mevcut. Aynı şekilde fabrikasyon far yıkaması da mevcut.

Ancak geçtiğimiz hafta aracıma far yıkama haznesi olmayan farklı modelin bir tamponunu taktım. Haliyle far yıkamalarını iptal etmek zorunda kaldım.

TüvTürk’ün sitesinde, xenon far sahibi araçlarda olması gereken bazı unsurlar şu şekilde yazıyor.
- Far yıkama, temizleme haznesi
- Otomatik çalışan far ayar mekanizması

bulundurulması zorunlu olup, 2014 yılında yayımlanan kusurlar tablosunda kusur olarak eklenmiştir.

Merak ettiğim şu, her fabrikasyon xenon far özelliği bulunan araçta far yıkama mevcut mu?
Sonradan xenon yapılan farlar için otomatik çalışan far ayarı kriteri geçerli değil zaten, muayeneden geçmez.

Ancak aracımda far yıkama hariç gerekli tüm kriterler geçerli. Muayenede bu ağır kusur olarak mı görülür yoksa hafif kusur olarak mı geçer?

Daha önce bu konuda tecrübesi olan arkadaşlar bizi bilgilendirebilir mi?

TorqueTuning
20-03-2018, 14:24
Kalır, xenon varsa far yıkama olmak zorunda.

wolkanku
20-03-2018, 14:28
benim aracımın far yıkaması mevcut ancak far yıkama motorları yerinde yok. konuyu takipteyim.

DOHC
20-03-2018, 14:32
Belli bir model yılı öncesi ise araba, geçiyor diye biliyorum. 2014 yılından itibaren xenon far+yıkama üretimde zorunlu olmuş olabilir.
Eski model, ilk xenonlu araçlarda far yıkama yok zaten.
Senin araba kaç model?

denizhandinc
20-03-2018, 14:48
Sciroccolarda da cok var bu sıkıntı. Halojen farlı roccolara bi xenon takarsan tamponda far yıkamada baglatman lazım. Aksi taktirde muayeneden gecmez.

Goktug Bulbul
20-03-2018, 14:49
2010 model megane 3 coupe

İbrahim33
20-03-2018, 14:51
benim aracımın far yıkaması mevcut ancak far yıkama motorları yerinde yok. konuyu takipteyim.

senin arabanda böyle birşey olsun hayret :D o değilde benim 159 un sol far yıkama çalışmıyor volkan abi ? ilk nereye bakmamız lazım ?

Ormanci
20-03-2018, 14:53
Evet Xenonlar'da far yıkama ve otomatik yükseklik ayarı zorunluluğu var. Sadece far yıkama ile durum aşılamaz yalnız sonradan takılan xenon'lar için.

Yalnız işin şöyle bir komik boyutu var; Muayenede bunları ne yapıyorlar acaba diye merak etmiştim, homologasyon bildirilmiş, biliyorlar vs. gibi bir cevap geldi. Konu şu; Fiat 500x ve Jeep Renegade'de std. donanımda bulunan xenon farlarda ne far yıkama ne de otomatik yükseklik ayarı var. Nasıl orijinal xenon diyeceksiniz, D5S ampuller ile bu zorunluluk ortadan kalkmış.

Bizim malasker TÜVcüler kesin buna kıllık çıkarır diyordum, nasıl oluyorsa durumun farkındalarmış :)

Bu durumda sonradan merceği çakıp D5S ampul takarız diyeceksiniz, demeyin :) Bu istisnaya galiba yalnızca bu araçlar dahil.

Goktug Bulbul
20-03-2018, 14:56
Eğer far yıkama haznesi var ise ve çalışmıyorsa hafif kusur olarak yazıyorlarmış. Sonuç olarak tamponu söküp far yıkama motoru var mı yok mu diye bakamazlar. Birazda muayeneye girdiğin yer ve görevli kişiyle alakalı değişkenlik gösterebilir diye tahmin ediyorum.

DOHC
20-03-2018, 14:56
There are a few different types of lights available on production cars:

1. Halogens (Can have washers if lumens = 2000+)
2. Xenon [Old Style] (Lexus LS <2001) / Laguna (2001) / Qashqai J10 (2007-2013) / Honda Civic (2006-2012). These did not have projector lenses but did have washers & self-levelling...
3. HID / Bi-Xenon (Washers)
4. LED (No washers)
5. Laser (No washers)

Under 2000 Lumens = No washers needed

AUTOBILD.DE - Testberichte - Automarkt - Autokauf (http://www.autobild.de/artikel/mercedes-e-klasse-o)...

Xenons etc don't need headlight washers anymore - General Car Chat - BRISKODA (http://www.briskoda.net/forums/topic/292489-xenons)...

981 Cayman S std. Xenon lights without headlight washers? - Page 1 - Boxster/Cayman - PistonHeads (https://www.pistonheads.com/gassing/topic.asp?h=0&f=231&t=1456818)

Xenons with no wash? - Page 1 - General Gassing - PistonHeads (https://www.pistonheads.com/gassing/topic.asp?h=0&f=23&t=1520695)

diye bilgiler buldum nette

DOHC
20-03-2018, 14:57
There are a few different types of lights available on production cars:

1. Halogens (Can have washers if lumens = 2000+)
2. Xenon [Old Style] (Lexus LS <2001) / Laguna (2001) / Qashqai J10 (2007-2013) / Honda Civic (2006-2012). These did not have projector lenses but did have washers & self-levelling...
3. HID / Bi-Xenon (Washers)
4. LED (No washers)
5. Laser (No washers)

Under 2000 Lumens = No washers needed

AUTOBILD.DE - Testberichte - Automarkt - Autokauf (http://www.autobild.de/artikel/mercedes-e-klasse-o)...

Xenons etc don't need headlight washers anymore - General Car Chat - BRISKODA (http://www.briskoda.net/forums/topic/292489-xenons)...

981 Cayman S std. Xenon lights without headlight washers? - Page 1 - Boxster/Cayman - PistonHeads (https://www.pistonheads.com/gassing/topic.asp?h=0&f=231&t=1456818)

Xenons with no wash? - Page 1 - General Gassing - PistonHeads (https://www.pistonheads.com/gassing/topic.asp?h=0&f=23&t=1520695)

diye bilgiler buldum nette

wolkanku
20-03-2018, 15:00
senin arabanda böyle birşey olsun hayret :D o değilde benim 159 un sol far yıkama çalışmıyor volkan abi ? ilk nereye bakmamız lazım ?

eski sahiplerinin eserleri :)
far yıkama motorlarını falan da buldum da doğru parça no bulmuş değilim henüz. uygun fiyatları olursa tamamlarım..olmazsa muameleciye veririm o parayı muayeneden geçerim.

159da nereye bakman lazım hiç bilmiyorum , tahmin yürüterek su haznesinden yıkamaya giden boruya bakman gerekir tamponu söküp.

Ufuk
20-03-2018, 15:26
Muayenede xenon'u söküp halojen takıyorsunuz.
Bu çevirici çoğu araca oluyor, olmayan içinde elektrikçi 50 liraya 2 tane kablo çeker aküden. ucuna da idareten bir tane halojen ampül.
Maflen D2s Duy - cevirici - Soket 2 Adet-s1101 GittiGidiyor'da 336253003 (https://urun.gittigidiyor.com/otomobil-motor-aksesuar/maflen-d2s-duy-cevirici-soket-2-adet-s1101-336253003)

srkns
20-03-2018, 15:42
Agustos 2017 de Pendik TUV den sonradan takili mercek-xenon farli aracimla kusursuz olarak gectim. Oto.yukseklik ayari mevcut far yikama yok aracimda.

Ormanci
20-03-2018, 15:44
Agustos 2017 de Pendik TUV den sonradan takili mercek-xenon farli aracimla kusursuz olarak gectim. Oto.yukseklik ayari mevcut far yikama yok aracimda.

Sonradan takılı xenon varsa otomatik yükseklik ayarı ne için mevcut? Bir yanlış olmasın?

Silence45
20-03-2018, 16:01
Benim aracımda 2010, kendinden mercekli ve kısalara xenon takılı halde muayneden geçtim. Ne far yıkama, ne de otomatik yükseklik ayarı mevcut yalnız farlarda yaklaşık 4 kişiyle beraber xenonun sonradan takılıp takılmadığını anlamaya çalıştılar. Sonradan takılı olmasına rağmen balastları bulamayınca geçirdiler. Yani kısacası kurallar olsa dahi tamamen gidilecek istasyona bağlı bir olay çoğunlukla bana göre.

Ormanci
20-03-2018, 16:08
Yani kısacası kurallar olsa dahi tamamen gidilecek istasyona bağlı bir olay çoğunlukla bana göre.

Kesinlikle öyle.

Ben de daha rahat oluyor, çok kasmıyorlar diye Orhanlı'ya gidip geliyordum devamlı. Yine de eksozu vs'yi takıp, xenonları çıkarıp gidiyordum. Son gidişte xenonları çıkarmadım, bakalım ne diyecekler diye. Adam kaputu şöyle bi açtı, far ayaklarına baktı sadece, geri kapattı. Tamam dedi. Muayene raporuna bakıyorum, xenon ile ilgili birşey yok, sonradan takılma film var hafif kusur demiş :)

Dudullu muydu neydi bir ara orada feci kastırıyorlardı.

Ya böyle yap, ya öyle yap. Ama iş dönüp gelip "Türk işi" oluyor illa bi yerde :)

ercan26esk
20-03-2018, 19:52
bende de orjinalinden xenon far mevcut ocak ayında muayene girdiğimde hususi far yıkamaları kontrol ediyorlar çalışıp çalışmadığını..

Absinthe.
20-03-2018, 20:00
Şubat ayında sonradan orjinal görünümlü mercekli xenon farlı Insignia ile far yıkama ve otomatik yükseklik ayarı olmadan geçtim. Aracınızı teslim alacak elemanın bilgisi önemli bir etken.

Goktug Bulbul
20-03-2018, 20:05
Herkese bilgilendirme için teşekkür ederim. Yorumlardan anladığım kadarıyla biraz da şansa kaldı muayeneden geçmek. Eylül ayında göreceğiz :)

gökberk
20-03-2018, 20:08
Vectra C 2005 model, sonradan takılmış xenonlarla yıllardır muayeneden geçiyor.
Araçta far yıkama ve mercek mevcut.

Bad-Fast
20-03-2018, 20:55
bakan kişi durumu var , geçen geçtim bende , lastikte ufak nerdeyse 1 cm bile olmayan bir kesik için ağır kusur yazdı , lastik değişmek zorunda kaldım artık abartıyor bazı yerler

HKND
20-03-2018, 21:22
Geçtiğimiz kasım ayında sonradan orjinal sistem olarak taktığım bixenon ve otomatik far yükseklik sistemiyle far yıkama olmadan sıkıntısız muayeneden geçtim.

Ormanci
21-03-2018, 08:09
Enteresan, adamlar baya baya kafaya göre takılıyorlar demek :)

Mehmetmert
21-03-2018, 08:52
Belirli bir lumen degeri yada watt degeri var sanirim.

Atiyorum 35w ustu xenon farlarda , far yikama olmak zorunda.35w ve alti xenonlarda fark yikama zorunlulugu yok gibi.D6s ampul falan kullaniyor o araclar sanirim oylw birsey...Mesela new beetlede de yoktur far yikama :)

O yuzden xenonda olsa far yikama zorunlulugu yok diye biliyorum

Hatta yeni caddynin orjinal bixenon farlarinda otomatik yukseklik ayarida yok.Bir standarti var yani bu isin zorunlu olmasi icin

individual
22-03-2018, 08:52
Belirli bir lumen degeri yada watt degeri var sanirim.

Atiyorum 35w ustu xenon farlarda , far yikama olmak zorunda.35w ve alti xenonlarda fark yikama zorunlulugu yok gibi.D6s ampul falan kullaniyor o araclar sanirim oylw birsey...Mesela new beetlede de yoktur far yikama :)

O yuzden xenonda olsa far yikama zorunlulugu yok diye biliyorum

Hatta yeni caddynin orjinal bixenon farlarinda otomatik yukseklik ayarida yok.Bir standarti var yani bu isin zorunlu olmasi icin
Aynen beetle dada far yikama yok.

Ben hep altinda ledler var ondan dolayi sanirim koymamislar diye dusunurdum.