PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ekspertiz Sorunsalı

ugurcan52
06-04-2018, 21:33
Selamlar

Bugun arkadasımın uzun suredır bındıgı ve satmaya nıyet ettiği e46 sı için satmadan once kendımız ekspertızını yaptıralım dedık . Semtımızde olan bır ekspertiz firmasına gittik. Sadece kaporta ekspertizi için 150 tl istediler cok dedıgımızde bız yasal yapıyoruz mahkemede bilir kişi olarak gorev aldıklarını vs belırttıler okey dedık ekspertizi yapıldı . araçta 3 parca degısen cıkınca baska bır fırmada da yaptırma kararı aldık . Gebzede pilot garage oto ekspertize gittik ve orada fazladan sol arka camurlugunda degısık oldugunu cıkarttılar toplam 4 e cıktı .Orada kendımızde ınceledık cok ınce ıscılık yapılmış ve zor anlaşılacak derecede degısmıs , ilk yaptırdıgımız yerde o parcada cızık boyası oldugunu belırttıler .

Bu durumda aklımıza gelen soru Ekspertizlere nasıl güvenicez ? ilk yaptırdıgımız yere alıcı olarak gidip rapora guvenıp bu aracı olsak bu zarar nasıl karsılanacak ? elımızde ıkı fırmanında 1 saat arayla yaptıkları rapor mevcut .

Baskalarının sıkıntı yaşamaması ve her onune gelen ekspertiz merkezı acmaması ıcın bu raporlarla elımden gelen katkıyı nasıl yapabılırım ve su da kulagımıza bır küpe oldu ki tek yerde ekspertiz yaptırmak saglıklı degıl gıbı duruyor

hddsheriff
06-04-2018, 21:53
Hiç birine güvenmeyeceksin , kendi mekanik ve kaporta boya ustana güveneceksin.

turboman
06-04-2018, 22:46
Ülkede her meslek dalını parayla bütünleştirdikleri sürece böyle şeylerle karşılaşmamız normal
Önüne gelen ekspertiz açarsa olacağı bu

delyyy
06-04-2018, 23:15
En temizi tramer sorgusundan sonra bildik, güvendik bir ustaya göstermek bence..

Absinthe.
06-04-2018, 23:29
Ekspertiz uzmanı sertifikasını almak için uzaktan eğitim var. 150 lira veren herkes dersleri tamamlıyor, bir günlük ekspertiz firmasında eğitim görüp sertifikası adresine geliyor. Cebinde naktinde varsa franchise şeklinde firmanın adı altında dükkan açılabiliyor.

%90'ı internet üzerinden verilen eğitim, görmek, tecrübe edinmek için verilen 1 günlük (ekspertiz için gelen araç sayısı kadar) eğitim ile bu tarz sonuçlara ulaşmak mümkün. Sağlıklı bir sistem değil ama yabancı memleketten araç almak isteyenler için herşey dahil sistem cazip geliyor.

yıldırımbyzt
06-04-2018, 23:55
Eksperlerdense iyi usta tercihimdir abi arkadaşımın babası bir fluence alırken beraber gittik baktık aracın kapısı değişmiş eksper sadece boya var diyor civataya bakınca zaten belli oluyor ayarı falan geçtim hadi :D

KemalHDH
07-04-2018, 00:12
Kocaelinde Tarcanlar var adamlar airbaglere şasinin köküne plastiklere kadar bakıyorlar. Kafası rahat etmek isteyenler bakabilirler. Linkte bakarsanız hatasız yada orjinal diye gelen bir sürü aracın nelerini nelerini bulmuşlar. Bunun gibi çok az eksper yapan firma vardır bence. İzlemenizi tavsiye ederim. (Not: Firmayı tanımıyorum.)

YouTube (https://www.youtube.com/channel/UCCOqshD50lbsSQczY5YIFGg/feed)

by_speedvw
07-04-2018, 07:37
her yer ekspertizci dolmuş en güzeli eski sistem götür motorcuna baktır. götür kaportacına baksın bi kere bu güç ölçümü kadar saçma yapılan bir motor ömür testi yok bir motorun ömrü ölçülecekse fabrika sıkıştırma değeri alınır kompresyon ölçülür aradaki farka göre fikir yürütülür. gelmiyorsa günde 10 kişi geliyor gücü düşük cıktı diye bıktım bu adamlarda.

hddsheriff
07-04-2018, 13:43
her yer ekspertizci dolmuş en güzeli eski sistem götür motorcuna baktır. götür kaportacına baksın bi kere bu güç ölçümü kadar saçma yapılan bir motor ömür testi yok bir motorun ömrü ölçülecekse fabrika sıkıştırma değeri alınır kompresyon ölçülür aradaki farka göre fikir yürütülür. gelmiyorsa günde 10 kişi geliyor gücü düşük cıktı diye bıktım bu adamlarda.

motor %98 çıktı expertizde bilip bilmeden yazmayalım :D

ckrc
07-04-2018, 23:52
Sattığım araçlarda başıma gelenleri yazayim;
Rektefiye görmüş, conta yakmış motora %99 çıkarttılar.
Serviste değiştiğine dair kayıt olan ön kaputa orijinal dediler.
Kendi boyattığım çamurluk ağzına bakmadan çamurluğa orijinal dediler.

Eline boya makinesi alan expertiz açıyor memlekette.

ckrc
08-04-2018, 00:07
Sattığım araçlarda başıma gelenleri yazayim;
Rektefiye görmüş, conta yakmış motora %99 çıkarttılar.
Serviste değiştiğine dair kayıt olan ön kaputa orijinal dediler.
Kendi boyattığım çamurluk ağzına bakmadan çamurluğa orijinal dediler.

Eline boya makinesi alan expertiz açıyor memlekette.

Her seferinde alıcı arkadaşlara inatla diyorum bak expere inanma, bunlar bunlar var diye.
Arabaların geçmişlerini bilmesem bu vebalin altına girmek insana çok koyar. Yarın bir gün sattığım kişi arayıp, böyle böyle bak şurada boya çıktı derse sokağa çıkamam, yüzüm kızarır.

Frid
08-04-2018, 08:30
neticede bir işlem var demiş hiçte bilgisiz değilmiş :D