PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Çekme Belgeli satış nasıl yapılıyor

ClioRs182
11-04-2018, 19:54
Selamun aleykum , Sormak istediğim Aracımı satma kararı aldım , ama üzerinde vergi borcu trafik borcu muayene borcu 2 defa muayenesizlikten yakalandım sanırım trafikten men gözüküyor

cumartesi günü almaya gelicek birisi var anlaştık fiyatta , nasıl yapılıyor çekme belgeli satış tam olarak bilen varsa yardımcı olabilirmi

hddsheriff
11-04-2018, 19:59
Selamun aleykum , Sormak istediğim Aracımı satma kararı aldım , ama üzerinde vergi borcu trafik borcu muayene borcu 2 defa muayenesizlikten yakalandım sanırım trafikten men gözüküyor

cumartesi günü almaya gelicek birisi var anlaştık fiyatta , nasıl yapılıyor çekme belgeli satış tam olarak bilen varsa yardımcı olabilirmi

normal araba gibi noterden oluyor satış, sen soruyu yanlış sormuşsun çekme belgesi nasıl çıkar diye soracaktın sanırım. Çekme belgesi çıkarabilmek için aracın geçmişe ait hiç borcunun olmaması gerekiyor.

turboman
11-04-2018, 20:02
Önce tüm borçlarını öde ondan sonra trafiğe plakaları söküp git orda trafikten düşürürsünüz ardından noterde normal satış yapacaksınız

ClioRs182
11-04-2018, 20:02
normal araba gibi noterden oluyor satış, sen soruyu yanlış sormuşsun çekme belgesi nasıl çıkar diye soracaktın sanırım. Çekme belgesi çıkarabilmek için aracın geçmişe ait hiç borcunun olmaması gerekiyor.

aynen abi bilmediğim için bu konuları o yüzden yanlıs anlaşılma olmasın , şimdi üstündeki vergi borcu v.s hepsini ödedikten sonra vergi dairesinde notere mi gidip çekme belgeli satış veriliyor yoksa trafik şubeden mı çekme belgesi almam gerekiyor burayı tam anlayamadım

jRMix
11-04-2018, 20:11
Tüm borçlarını ödedikten sonra plakalar ile trafik şubeden çekme belgesi çıkarılacak ardından noterde satışı yapılabilir.

ClioRs182
11-04-2018, 20:20
peki arkadaş arabanın satışını yaptıktan sonra muayene için günvericekler mi konyaya gidicek araba yoksa çekici ile felan mı gitmesi gerekiyor bilmediğim için sordum arkadaş da bilmiyormus bunları nasıl olduğunu

bluestain
11-04-2018, 21:10
Çekme belgeli araçla trafiğe çıkamazsın aracı bağlarlar

ClioRs182
11-04-2018, 21:26
Çekme belgeli araçla trafiğe çıkamazsın aracı bağlarlar

araç kazalı değil ama muayenesi olmadığı için çekme belgeli veriyorum muayene için gün felan vermezlermi tekrardan çekme belgeli satış yapılırken

hddsheriff
11-04-2018, 21:33
araç kazalı değil ama muayenesi olmadığı için çekme belgeli veriyorum muayene için gün felan vermezlermi tekrardan çekme belgeli satış yapılırken

Hiç bir kurum muayene için gün vermez ki , gider randevunu kendin alırsın. Çekme belgeli araç trafiğe çıkamaz hadi çıktı diyelim plakası olmadığı için çevirirler sonra ceza vs vs vs. İki tarafta bu konu hakkında bir şey bilmiyor anladığım kadarıyla iyi bir müşavir işinizi çözecektir.

individual
11-04-2018, 22:13
buna benzer ben şöyle yapmıştım güven mevzusu olucak tabi.

aracı alçak kişi sana ödemeyi yapıcak.sen aracın bütün borcunu kapatacaksın yada öncesinde kapatacaksın.

alan kişiye 1 aylık vekalet vericeksin muayene için.o aracı bir şekilde cekici yada trafiğe yakalanmadan götürecek.

bakımları yapılacak senin vekaletle aracı muayene sokacak o kişi.

muayneden çıktıkdan sonra aracın satış işlemini yapıcaksın.

çekme belgeli olursa.

aracın borcunu ödüyorsun trafiğe gidiyorsun plaka trafikden düşüyor.

alan kişi çekme belgesi ile trafiğe başvuru yapacak yeni plaka ruhsat falan çıkacak.

zamanında 2 yöntem uzun ve masraf oluyordu biz 1.yöntemle verdik arabayı.

yıldırımbyzt
11-04-2018, 22:55
Abiler hazır konu var diye bende bir soru sorayım muayenesi olmayan araç çekme belgesi alabilir mi tam emin değilim ama galiba sadece trafik cezası ve vergi borcu varsa ödemek gerekiyor doğrumudur

E21hamza
11-04-2018, 23:00
Abiler hazır konu var diye bende bir soru sorayım muayenesi olmayan araç çekme belgesi alabilir mi tam emin değilim ama galiba sadece trafik cezası ve vergi borcu varsa ödemek gerekiyor doğrumudur

Muayenesi olmayan arabaya çekme belgesi alabilirsiniz fakat her ay muayene cezası ve faizi işlemeye devam eder böyle de saçma bir sistem var :)

dragstar
12-04-2018, 22:35
Muayenesi olmayan arabaya çekme belgesi alabilirsiniz fakat her ay muayene cezası ve faizi işlemeye devam eder böyle de saçma bir sistem var :)

çekme belgesi alındığında muayne sistemi duruyor, kendi arabamda yaptım ordan biliyorum

yıldırımbyzt
12-04-2018, 23:31
çekme belgesi alındığında muayne sistemi duruyor, kendi arabamda yaptım ordan biliyorum

Yani borç işlemiyor mu abi tam anlamadım

E21hamza
13-04-2018, 18:01

Muayenesi geçmiş yani muayenesi olmayan bir araca çekme belgesi alırsanız da muayene sistemi duruyor mu? Emin misiniz?

dragstar
13-04-2018, 21:13
Muayenesi geçmiş yani muayenesi olmayan bir araca çekme belgesi alırsanız da muayene sistemi duruyor mu? Emin misiniz?

evet sistem çekme belgesi aldığınız gün askıya alıyor, eski borç silinmiyor

E21hamza
13-04-2018, 22:47
evet sistem çekme belgesi aldığınız gün askıya alıyor, eski borç silinmiyor

Sigortacı arkadaş muayene olmadan çekme alırsan muayene her ay faiziyle işlmeye devam eder demişti bana o yüzden öyle yazdım bende. O zaman yanlış biliyor.

AyrtonSenna
14-04-2018, 09:06
Muayenesi biten araçlara biz çekme belgeli alıp o şekilde satış veriyoruz senin yapıcağın işlem aracın ocak bandrolü varsa yatırıp vergi vs diğer borç harç kapatılıp aracın düşümünü emniyetten yaparsın.Alıcağın kişiyede çekme belgeli satış vermiş olursun.Sattığın zamanda alıcak kişi ilk önce sigorta kestirip muayene istasyonuna girip muayenesini olup emniyetten ruhsat bastırıp şoförler cemiyetinden ise plakanı basıp aracı trafiğe sokabilir.Ama kesinlikle üzerinde haciz veya borç harç olan trafikten çekilmez temizlenip o şekilde belge alırsın.Şöyle bir durum oluyor bu sefer sen bu işlemlerle uğraşıcağına muayeneye girmen daha sağlıklı borçlarını yatırırsan gelecek arkadaşta almaz ise aracını çekme belgeli aracını herkes ağır hasarlı diye anlar daha bu algı oluşmadı bizde yada soğuk bir yaklaşım olur.

yıldırımbyzt
26-04-2018, 21:42
Abiler aklıma bir soru takıldı sizlere sorayım dedim altta yazdığım gibi iki ücret söz konusu bunlar çekme belgeli verdikleri ruhsat için mi geçerli yoksa örenek olarak ruhsatı bulunmayan kaybolan bir araç için mi geçerli
Araç Tescil Belgesi Ücreti: 88 TL
Motorlu Araç Trafik Belgesi Ücreti: 117 TL

Orhun1907fb
27-04-2018, 13:07
Diyelimki arabayı mayıs ayında trafikten çektik , ağustosta tekrar trafike çıkarmak istediğimizde temmuz vergisini yatırtıyormu devlet?

hddsheriff
27-04-2018, 13:10
Diyelimki arabayı mayıs ayında trafikten çektik , ağustosta tekrar trafike çıkarmak istediğimizde temmuz vergisini yatırtıyormu devlet?

trafiğe çıkarttığın dönemi ödersin sadece

Frid
28-04-2018, 17:43
Abiler aklıma bir soru takıldı sizlere sorayım dedim altta yazdığım gibi iki ücret söz konusu bunlar çekme belgeli verdikleri ruhsat için mi geçerli yoksa örenek olarak ruhsatı bulunmayan kaybolan bir araç için mi geçerli
Araç Tescil Belgesi Ücreti: 88 TL
Motorlu Araç Trafik Belgesi Ücreti: 117 TL

trafik belgesi artık kalktı sadece tescil belgesi mevcut.

Orhun1907fb
28-04-2018, 18:46
trafiğe çıkarttığın dönemi ödersin sadece

Yani diyelimki ben W140 S600 aldım ikinci araba olarak keyfi binicem , aralikta trafikten cekip subatta soktum daha sonra haziranda cekip agustosta soktum boylelikle iki donemde de mtv odemedim.Toplamda yilda ortalama 2.5 ay arabam trafige cikamadi ama vergide odemedim.Mumkunmu?

sword
28-04-2018, 18:54
Yani diyelimki ben W140 S600 aldım ikinci araba olarak keyfi binicem , aralikta trafikten cekip subatta soktum daha sonra haziranda cekip agustosta soktum boylelikle iki donemde de mtv odemedim.Toplamda yilda ortalama 2.5 ay arabam trafige cikamadi ama vergide odemedim.Mumkunmu?

iki kere muayene presedur ücretı ve ugrasması olur..

hddsheriff
28-04-2018, 18:58

Trafiğe soktuğun dönemi ödüyorsun kaçarın yok

GokhanRS
28-04-2018, 23:27

Türkün aklı deriz ya öyle senin ki de :)

yok devlet salak değil. trafiğe sokup geri çekersen 2 gün de soksan o dönemin sonunda çekilmişte olsa vergisi gelir.

GokhanRS
28-04-2018, 23:28
Türkün aklı deriz ya öyle senin ki de :)

yok devlet salak değil. trafiğe sokup geri çekersen 2 gün de soksan o dönemin sonunda çekilmişte olsa vergisi gelir.

aslında mantıken keşke trafikte kaldığı gün kadar vergi ödeme olayı olsa. o zaman pist araçlarını yazdan yaza 2 ay trafiğe sokardık. 5-6 bin vergi ödemezdik.

E21hamza
28-04-2018, 23:51

Aralıkta trafikten çekeceğinizde zaten önceki vergilerini ödemiş olmanız gerekiyor, Şubatta tekrar sokup sonra Haziranda trafikten çekebilmeniz için de yılın birinci vergisini ödemeniz gerekiyor yani sonuçta tüm vergileri ödemiş oluyorsunuz ayrıca aracınızı senede 2 kere muayeneye sokmuş olursunuz :)

Frid
29-04-2018, 09:43
aslında mantıken keşke trafikte kaldığı gün kadar vergi ödeme olayı olsa. o zaman pist araçlarını yazdan yaza 2 ay trafiğe sokardık. 5-6 bin vergi ödemezdik.

yarış aracı diye tofsed e kayıt olsa vergilendirme yine aynı mı?

GokhanRS
29-04-2018, 13:55

benim demek istediğim o 2 ay boyunca yola da çıkabilmek :)

hddsheriff
29-04-2018, 17:04

Aynı , sadece tüv de işe yarıyor tosfed e kayıt kısmı

Orhun1907fb
29-04-2018, 17:42
Cevaplar için teşekkürler.:goz: