PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Eşi ile ortak araba kullananlar :)

Respect
27-04-2018, 08:32
Bu konuda dertlerımızı sıkıntılarımızı paylaşabiliriz diye düşündüm :D

Yay takamıyorum arabaya sırf altını vurmasın setlerde asılı kalmasın diye 1 senedir leylek gibi gezıyoruz içim içimi yiyor :Deli::o;)

burak10
27-04-2018, 08:35
Konu başlığını görünce gülme geliyor :D Küçük kapı göçükleri 60 yanakta balonlar tampon köşelerinde çizikler standarttır :)

Respect
27-04-2018, 08:38
Konu başlığını görünce gülme geliyor :D Küçük kapı göçükleri 60 yanakta balonlar tampon köşelerinde çizikler standarttır :)

Aynen standart donanım onlar beklıyorum bıraz daha çizsinde komple boyatıyım :D

KÖROĞLU
27-04-2018, 08:39
Konuyu geliştirip "eşi yüzünden arabasını satanlar" deseniz en tepeden girerim. Çok sinir bir durum :S

Kullanırken ayna ve tampon çizikleri klasik.

emrese
27-04-2018, 08:41
O bence birazda bayandan bayana değişiyor
Benim son 2 aracımda basık 18 /35 yanakla bi sıkıntı olmuyor hatta benden daha dikkatli sürüyor :)

koraycano
27-04-2018, 08:41
Evlenince dedik hazır çocuğumuz yok iki kapılı araba alalım. Aldık da ama sonra yok bu arabadan inemiyorum, yok kapısı çok uzun, arkaya arkadaşlarım binemiyorum eziyet falan :)

Neyse ufak tefek kapı çarpmalarını da rotüş boyası ile kapatıyoruz çok şükür :)

safaks
27-04-2018, 08:51
Simdilik bu isten arabam manuel diye yirtiyorum ama arac degistirmeye kalktigim anda nasil bi duygu bende yasicam sanirim. :)

Evlenince dedik hazır çocuğumuz yok iki kapılı araba alalım. Aldık da ama sonra yok bu arabadan inemiyorum, yok kapısı çok uzun, arkaya arkadaşlarım binemiyorum eziyet falan :)

Neyse ufak tefek kapı çarpmalarını da rotüş boyası ile kapatıyoruz çok şükür :)
Kardesim nerelerdrsin sen ya. Sct de gormustum en son bi 6 7 yil once :) kayboldun gittin.

altugkocer
27-04-2018, 08:57
Ah keşke hafızalı koltuk olsa dedirten durumdur. Diğer hususlarda pek sıkıntı yok :D Bir de yılda bir kere falan tamponları boyatmak gerekiyor :D

tuner faruk
27-04-2018, 08:57
Simdilik bu isten arabam manuel diye yirtiyorum ama arac degistirmeye kalktigim anda nasil bi duygu bende yasicam sanirim. :)

Aynı durumu bende yaşıycam diye arabayı satamıyorum :D ''Sattığında alacağın arabanın otomatik olduğunu biliyosun dimi'' diye tehdit ediyo bide :hehe:

axcel
27-04-2018, 08:59
uzun yol veya alkol durumlar haricinde kullanıma kapalı en rahat mod bu tavsiye ederim :)

Respect
27-04-2018, 09:01
uzun yol veya alkol durumlar haricinde kullanıma kapalı en rahat mod bu tavsiye ederim :)

Bunu yaparsam boşanırız net :D

safaks
27-04-2018, 09:04
Aynı durumu bende yaşıycam diye arabayı satamıyorum :D ''Sattığında alacağın arabanın otomatik olduğunu biliyosun dimi'' diye tehdit ediyo bide :hehe:

Ayni durumdayiz. Bu yuzden oyalanip duruyorum. :) direk jip mip aliriz herhalde basmamak icin, yoksa ne tampon kalir ne karter :)

dasemert
27-04-2018, 09:07
:D
http://i67.tinypic.com/1183wxg.png

Diyadin
27-04-2018, 09:25
Ben işe servisle gittiğim için sadece haftasonları kullanıyorum haftaiçi eşim kullanıyor.

Manuel otomatik hepsini kullanıyor gayet dikkatli polo gti aldım çok seviyor seri olması hoşuna gidiyor.

Önceki arabada marşpiyel ayna vs sürtme durumları oldu ama canı sağolsun. Bunda vukuat yok şimdilik. :)

Vermeyen kızan arkadaşlara tavsiyem dünya malı dünyada kalır eskitin kullanın vurun kırın bişey olmaz yapılır. :)

CloudGrey
27-04-2018, 09:40
daha ortak değilim fakat ilerde araba kullanma işini komple eşime satmayı planlıyorum.
amacım tam anlamıyla kullanmayı öğretip ; yolcu koltuğunda puromu tellendirirken 3 buzlu viskimi yudumlamak :)

Oyüzden bu aralar beşiktaş ortaköy nişantası şişli civarlarında gri bir megane cc görürseniz kaçın, zira benim hanım antremanlarda..

aposport
27-04-2018, 09:40
Arabada benim kadar onunda hakkı var ama maddi olarak.

Şoför koltuğu daima bana ait. Kalan tüm koltuklar ona ait.

Ralli pilotu da olsa hiçbir bayan şoföre güvenmedim güvenmem.

Şahsi düşüncem : Çoğu kadının akıllarıyla değil, hormonlarıyla karar verdiklerine / yönetildiklerine inanıyorum.

Eşimi gideceği yere ya ben bırakırım ya da taksi - uber ile gider.

Harici bayan arkadaşlarının arabasına binmesi de yasak.

Ehliyet alması / araba kullanması için önce beni boşaması gerekiyor.

onursumer
27-04-2018, 09:42
ben bekarım fakat benim cooperi annem çok sevdiğinden çoğu zaman ben işte olucaksam veriyorum , yay ,dv,dp vs var çokta duzgun kullanıyor bayağı alıştı zaten bluegt den sonra yavaş arabalardan hiç hoşlanmıyor boşluğu buldumu yapıştırıyor kendileri :)

RIDVAN
27-04-2018, 09:46

Şahsi düşüncem : Çoğu kadının akıllarıyla değil, hormonlarıyla karar verdiklerine / yönetildiklerine inanıyorum.

Aradığım mesaj.

rebelh
27-04-2018, 09:46
benim en çok yaşadığım sıkıntı otomatik araba almak zorunda olmak
ne güzel manuel arabaları alamıyorum otomatik seçeneğinden dolayı tercihler daralıyor
peki otomatik alınca ne oluyor?
tam maç izliom "aşkım bizi annemlere bırak bişmdi çocukla gitmek istemiyorum oraya"
bundan sonra manuel/otomatik kasmicam

koraycano
27-04-2018, 09:49

Kardesim nerelerdrsin sen ya. Sct de gormustum en son bi 6 7 yil once :) kayboldun gittin.

Kanka SRT de hasan abimiz vefat ettikten sonra bizim grup dağıldı herkes bir taraflara gitti :)

Mercedes-Benz - Koluman Bağdat caddesindeyim yolun düşerse beklerim :)

alper_pug

Allah elden ayaktan düşürmesin sizi.

Ormanci
Eşim bazı manevralar haricinde hiç fena kullanmıyor, o yüzden ortak kullanıyoruz, önceki aracımı da veriyordum ama o "senin araban" diye pek kullanmak istemiyordu. Ama işe gitmeye başlayınca mecburen alıyordu arabayı. Bu arada önceki araba manuel, çocuk doğana kadar yaylı, hatta short shift'li, yazılımlı falan şekilde kullanıldı :D Onun da ufak tefek 1-2 vukuatı oldu ama kabul edilebilir şeyler :) Zaten kullanabileceğine kanaat getirmesem vermem.

Geçenlerde bizim cins otoparktan geri geri çıkmaya çalışmış beni arıyor yana yakıla, sıkıştım burada ne ileri gidebiliyorum, ne geri gidebiliyorum diye. Öyle bişey olması imkansız, milim milim bile olsa gider gelir kurtulursun dedim :) Bi fotoğraf yolladı, park sensörü yanıltıyor, çok yaklaştım sanıyor, hareket alanı olmasına rağmen kendine güvenip hareket edememiş. Sigaralar falan yakılmış hemen :D Şöyle şöyle yaparsan çıkarsın dedim, yine de güvenemedi, yardım için apartmanın altındaki dükkandan birilerini çağırmış, adam tek hamlede çıkınca heeeeeeeeee evet ben kendime güvenememişim, bişey yokmuş yaaaav diye aydınlanma gelmiş :D İyi dedim, farkında olmana sevindim :D

rain man
27-04-2018, 09:58
Daha bi saat kadar önce bi yoldan çıkıyoruz, işe benimle geliyor hanımefendi genelde. Yol üstünde tarihi bi yer vardı fotoğraf çekicem bugün demişti, durduk çektik. Oradan çıkıyoruz; sağ müsait mi dedim, sabahtan beri bi tane araba geçmedi geç dedi. Yol zaten tenha diye bakmadı bile... Asıl böyle yolda dikkatli olmak lazım kaptırıp gelirler dikkat etmezsen çarparlar deyince bilmiyorum dedi. Benim dışardan gördüğüm kadın şoförlerin yüzde 99'u acayip dikkatsiz. Doğaçlama ve ezbere kullanıyorlar. Ben direksiyona geçince yolda sabit duran adamın bile beni farketmeyip karşıya geçeceğini düşünerek ayağım frende bekliyorum ama aynı şey kadınlar için geçerli değil sanırım.

Fakültede tek bir arkadaş vardı, kız bir araba kullanırdı yeminle bir çok erkekten iyiydi :) ara gaz veren kız olur mu diyorsanız oluyormuş bi tek ona gözüm kapalı direksiyonu veririm. Diğer türlü panik anında kadınlara güvenim yok. Yoksa mesele mal mülk değil, sürtse de bir şey olmaz ama dikkatsizligi sonucu karşıya veya kendine can kaybına yol açacak olması en korkutucu olan.

Şimdiki aracım manuel ve bronz karışımlı bi baskı balataya sahip olduğundan çok yanaşmıyor. Ama satılırsa alacağımız araç otomatik olacak ve o zaman tamamen ortak kullanacağız. Asıl cümbüşü o zaman göreceğim :)

Agent
27-04-2018, 10:03

No comment !

G.U.Z.
27-04-2018, 10:14
Manuel getzle başladık, küçük bir ilcedeydik, onda öğrendi(manuel olmasını o istedi), sonra Ankara'ya tasindik, çocuk olunca küçük gelir dedi sedan manuel Cruze aldık:))) 4.5 sene Cruze dan sonra otm polo aldık yine onun isteğiyle..
Pek şehiriçine girme ihtiyacı olmadığı için sıkıntı yaşamadık hiç, hafta içi araç hep onda, kullanmadığım arabanın yıkama, yakit alma, bakım gibi ameleliklerinin bana kalması koyuyor sadece:)
Öndeki kamyonete fazla yanaşması sonucu sürtme dışında da bı vakamiz olmadı masallah

Ormanci
27-04-2018, 10:23
Bu arada evde araba dururken eşimin çocukla veya çocuksuz, dolmuş, minibüs, taksi, otobüs vs. gibi "şerefsiz evlatlarının" araçlarına binmesini ve bunlara para kazandırmasını istemiyorum. Anca işini kolaylaştıracaksa metroya falan binsin kafasındayım. Çakacaksa bi yerlere kendisi çaksın, kendi kullandığı araç her zaman daha güvenli bunlara göre.

Geçen gün kardeşimin eşi de aynı şeyi söyledi. Kız kardeşimin ehliyeti var ama doğru düzgün araba kullanmayı bilmiyor. Aslında kafası da basıyor, ara yoldan ana yola çıkarken zamanlamayı tam doğru yerde ayarlayıp bana "şimdiiiii" diye sinyal bile veriyor :) Bu kadar hıyar tiplemenin aracına bineceğine, kendisine öğretip ufak bi araba alıcam abi diyor, evde 2 tane araba yatıyor zaten, onları kullansın acemiliği atınca diyor.

VTEC®
27-04-2018, 10:27
Allah hepinize kolaylık versin.

Eşim otomatik arabadan nefret ediyor. Oyuncak araba gibi geliyor der. Tüm araçlarım düz vites. Araç ararken de otomatik seçmem.

Clio sport vardı 60 lık düz boru açık egzos vs acıbademden, ayazağaya okula gidip geliyordu.

Saxo VTS varken 6 cm yay amortisör geziyordu ki son 5-6 ay pt52 koydum araca yine egzos falan vardı çatara patara geziyordu.

arada stock araçlarda bindim ama şuan 2005 model 307 var 5 cm yay, 225/40/18 lastikler, yazılım duman falan, beraber kullanıyoruz.

çok şanslı hissediyorum kendimi şöförlüğüne güvenirim, zaten benden öğrendi, 2001 yılından beri lise arkadaşlığından evliliğe kadar geldi yolumuz.

3 hasarı var şuana kadar, clio ile bi ince makas atmış, aynasını kırdı,

fiesta aracım varken sağ ön camurluk sürtmesi var, onarımsız pasta ile düzeltmiştim.

bu 307 ilede bi taksici ile tartışmış yine bi ince makas atmış sağ arka çamurluk ve sol arka kapıyı aynı anda ufak sürtmüştü, yine pasta rötüş falan onardım. İz falan kalmadı.

Biraz hızlı kullanma sorunumuz var genelde yanlızken gazlıyor, çocuklar arabadayken sakindir. :)

Ormanci
27-04-2018, 10:35
Bir de bizimki bana kızar minibüsçü taksici bilmemne bulaşıyorsun dayak yiyeceksin diye, kendisi akşam geliyor oç minibüsçü böyle yaptı, kaltağın teki şöyle yaptı diye anlatıyor :D

imprezaWRC
27-04-2018, 10:43
Bende ortak kullanıyorum, o hep sağ koltukta oturuyor bende sol koltukta :D

imprezaWRC
27-04-2018, 10:48
Bir de bizimki bana kızar minibüsçü taksici bilmemne bulaşıyorsun dayak yiyeceksin diye, kendisi akşam geliyor oç minibüsçü böyle yaptı, kaltağın teki şöyle yaptı diye anlatıyor :D

Kimseye ses etmemeye gayret ediyorum ama bir bakıyorum benim normal karşıladığım tepki bile vermediğim anlarda eşim bir tomar laf ediyor. Yeri geliyor hafızaya atıp, ben o kadına veya adama çok kızdım, ya otomobilimize çarpsaydı, ya çocuğun olduğu tarafa çarpsaydı, ne olurdu, ne yapardın diye sorduğu anlarda bende ne bileyim crash test simulatörü değilim ki ne olacağını anlatayım diyorum :D

serkanOC
27-04-2018, 10:49
Yukarda birisi yazmış 'kadınların %99 u' diye.. hakikaten öyle.. o yüz kişiden 1 i benim hanım.. kullanmayı ben öğrettim.. tabi kendinde Allah vergisi yetenek olmadıktan sonra senin yapabileceğin bir şey yok.. çok şükür bana böylesi denk gelmiş.. bazen iki arabanın arasına bakıyorum sığmaz diyorum çekil ben sığdırırım diyor :) uzun yolda arka koltukta uzanıp yattığımı bilirim.. gerçekten ortalama bir erkek sürücüden daha yetenekli.. bu yaz motosiklette öğretmeye çalışıcam.. 15 senedir hala bildiğimi-öğrendiğimi anlatmaya çalışırım..

b.arica
27-04-2018, 10:52
Okudukça evlenesim geldi :D

asmisinsan
27-04-2018, 11:06
arabamı cok sevidigimi bildigi için hiç kullanayım demedi ama cok hevesli oldugunu bildigimden ona clio 2 otomatik aldım nereye vurursa vursun:D

burcinkarabacak
27-04-2018, 11:08
valla ben de çok şükür sorun yok. 225/45/17 yanaklı araç yay mevcut her gün kullanıyor eşim gayet sakin dikkatli (Maşallah)... bazen şirket aracı ile geliyorum megane 4 215/55/16 sanırım lastikler ve standart yay olunca sitem ediyor bizim niye sert diye.

saygılar

emresener
27-04-2018, 11:14
1.3CDTİ Aldık hanıma. vur kır parçala tüm şeyler serbest ona. allah büyüğünden saklasın yeterki. park ederken 4 köşe imzası var.
eskiden takılırdım ama artık aştık vuruk çizik konusunu dikkatimizi bile çekmiyor.
uzun yolda , alkollyken yorgunken falan çok ideal bir paylaşım bence :D
tek sıkıntımız park etmek. akşamları benden sonra gelirse arıyor arabayı park edemedim diye :D el mecbur çıkıp park ediyoruz :D

birde hanımdan hanıma değişir bizimki arızaları duymakta proftur. Şurdan ses geliyor , direksiyon sertleşiyor, elfreni çok yukarda tutuyor diye dikkat ettiği hususlar var. ve en önemlisi silecekler çok iyi silecekmiş. yaz ayından silecek değiştirmişliğim var :D leke bırakmadan silsinmiş peh peh.

rain man
27-04-2018, 11:15
Bi de bizimki daha bi hassas oldu benden ötürü artık. Arabaya birşey yapınca hemen farkediyor, atıyorum kışlıkları çıkarayım sessiz olmuş diyor veya coil sertliğini artırıyorum niye dan dun ediyor diyor :) sahibindende araba bakıyor benim yerime, tam otomatik yarı otomatik sedan coupe kavramlarına falan fazlasıyla aşina. Araç bakarken teknik özelliklerden bakıyor, atıyorum 10un üstü ise eşek gibidir bu çekilmez di mi diyor :D

Tabi ona göre aracın olmazsa tek olmazı tipi. Keskin hatlar olmazsa olmazmış. Otomatiği de kendisi istemiyor ama ben bile sıkışık trafikte arıyorum. O daha çok ister diye ya ikinci araç ufak otomatik olacak ya da şu ankinin yerine gelecek olan.

Genelde çevreyolunda veriyorum. Beni korkutan yani yavaş kavramı ve frenin pek lügatinda yer etmemesi. Benim çok uğraştığımı, bir şey olursa daha çok uğrasacağımı bildiği için çok istemiyor bunu. Bu vesile ile aslında kadınların en rahat kullanabileceği, gözümün de arkada kalmayacağı araçları paylaşabiliriz bence :)

Çokça kullanılan i20 i10 micra şu an düşündüklerim bu bağlamda.

KARALOM
27-04-2018, 11:18
oo harika bir dert köşesi olmuş;
işe servisle gidip geliyorum hafta sonları arabama bebek gibi bakıyordum temizliyip gezip saklıyordum
taki hersey eşim artık ben işe arabayla gitmek istiyorum demesiyle başladı ;)
-ilk başlarda yakıt konusunda uyardım bu araba bukadar neden yakıyor dizelde devrim yarattı yakıtıyla sonradan ögrendimki vitesleri 3 binden assagı degiştirmiyormuş:)
ışıkta her gördügünü yakalabilcegini düşünüp sehirde ufak çaplı kendince apaçilikler yaptıgını itiraf edince yakıt konusunda uyarılarımı dikkate alıp visteslerini zamanında atmayı ögrendi
-gel zaman git zaman arabanın tamponlarında başka rengler görmeye başladım bir gün geliyor ön tamponda mavi boylar bir gün geliyor arkada kırmızı izler
e tabi haliyle bizimde tamponlar cizik doldu taştı olur.dikkat et diyip az biraz fırcalayınca dünyanın kaç bucak oldugunu ögrenmiş oldum :)
-alkol aldıgım zamanlarda arabayı eşime veririm ve ozamanlar iyice anladım nasıl araba kullandıgını;tek el direksyonda dier el viteste yüksek devirli bol kornalı tampon tampona araba sürdügünü hatta benden cok küfür ettigini
uyardıgımda ''biz angaralıyız'' demesi beni benden alıyor (ankaralıları tenzih ederim) fakat araba kullanmayı ankarada degil eskişehirde ögrenmeside büyük bir ironi
-şahsi düşüncem bayandan temiz araba yoktur hepsi hikaye

ahmet3425
27-04-2018, 11:20
önceki clioyu da bir kac kez manevra yaparken duvara direge bilimum sabit nesnelere vurmustu sagolsun.

sonra cocuklar dogdu mpv ye gectik onuda avm otoparkında park ederken kolona aynayı vurmus kırmıs bir guzel aradı beni ahmet gel arabayı vurdum.
nasıl vurdun ?
duvara vurdum.
ayna kırıldı kaportada birseyvar mı bilmiyorum cabuk gel :D

allah iyiligini versin motora atladım gittim baktım aynayı vurmus ayna kok baglantı yerinden kırılmıs sallanıyor motorda bant vardı hemen düzelttim bantladım bin şimdi sur dedim bende motorla arkandan geliyorum yok ben surmem daha falan dedi ama, surekcsin diye zorlayınca baska sansı kalmadı:) o gun bugun aradan 7-8 ay gecti daha arabanın surucu koltuguna oturmuyor sat bu arabayı sogudum ben bundan baska alalım diyo ahauhau:D

modifik konularla isim yok a noktasından b noktasına ekonomik ve guvenli ve rahat olması onemli artık o yuzden yay dır janttır zarttır zurttur dertlerim yok sukur.

arda35
27-04-2018, 11:26
Başlığı biraz okudum da; Allah başka dert vermesin sizlere.

brv
27-04-2018, 11:33
Tanıştığımız günden itibaren duruma göre ortak kullanırız, çok aşırı karışmam, zaten sakin sürer, sinyal konusu biraz eksik o kadar.
Tek kızdığım nokta arabayı dağınık kullanması/bırakmasıydı onu da hallettik çok şükür.
Kendisine zarar gelmediği sürece ve düzgün kullandığı sürece istediğini yapabilir, kaskosu var nasıl olsa, istediğini yapsın canı sağolsun...

Emrecan-R
27-04-2018, 13:31
eş değil ama kız arkadaşımın arabasına bindiğimde falan inince kız parfümü sıkmış gibi oluyorum, birde çok tokyo drift izlemiş sürekli makas atıp yanlamaya falan çalışıyor bela

dragstar
27-04-2018, 13:37
Otomatik araba sorununa +1 de benden gelsin o zaman. Geçen sene mart başında evlendim o günden beri düz vitese hasret kaldım.

Babamdada annemden dolayı benzer sorun var, gerçi yaşlandığını içinde düz pek istemiyor artık.

2jz
27-04-2018, 14:02
Bizimkinin babası şöför. Taksi, dolmuş, otobüs şöförlüğü yapmış. Adam tüm çocuklara öğretmiş erkek kız ayırt etmeden.

Manuel yada otomatik diye ayrımı yok. Fiat 500'de kullanır, eski arabam land cruiser vx100'üde parmağında oynatıyordu. Vx100 ilk aldığımda bana bile büyük gelmişti.

Babasında sprinter dolmuş var. Akşam babası geldiğinde markete falan gidip gelir garajdan binek arabayı çıkarmaya üşenip.

Hayat arkadaşınızdan arabanızı kıskanmayın. Yarın elden ayaktan düşersiniz, o zaman anlarsınız keşke öğrenseydi diye içiniz içinizi yer.

aposport
27-04-2018, 14:04
Allah elden ayaktan düşürmesin sizi.

Amin cümlemizi elden ayaktan düşürmesin. Hepimize güzel bir zamanda, elden ayaktan kesilmeden, temiz bir ölüm nasip etsin inşallah.

edr55
27-04-2018, 14:15
Okudukça evlenesim geldi :D

he valla :D konu çok iyi ya ahahah

Respect
27-04-2018, 14:15
Hayat arkadaşınızdan arabanızı kıskanmayın. Yarın elden ayaktan düşersiniz, o zaman anlarsınız keşke öğrenseydi diye içiniz içinizi yer.

Sanırım mevzu budur :)

powERS
27-04-2018, 15:17
*
Kayınpeder Şeker komasına girip te ambulansı beklerken mosmor olunca,

Kayınvalide 40ından sonra korktugu trafık ve arabanın başına geçme kararı almış.

Tico, Getz, Vito gibi arabaları 45kg lık bünyesiyle huheheeeeeyy diye kullanır. Da cactusu otomatık dıye her fırsatta ıteler bırılerıne :D kullanmak ıstemez. :)

Kendısnın suclu oldugu bır kazası yoktur ha lastıklerı kaldırıma dayar oda guvenlık tedbırıdır o kadar.

*
Eşler arasında aracı sakınmak aman cızılır aman dokunur, büyük gaflet bence. araba bugun var yarın yok.

Benım eşimde gayet sürmesini sever ama ben trıbe gırdıgım pımpırık yaptıgım ıcın ben varken yanasmaz cogu zaman. canı ısterse bırakmaz ama..

Alkol durumunda o kullanır. gerektıgı yerde trafıgın hakkını vermıslıgı vardır.

Askerlık donemındeyken twıngoyu tek basına 5 ayda 4000km gıbı devırmıslıgıde var.

Allaha sukur sıkıntı yok.

Ben ondan daha cok surtttum aracları cunku ben bılıyorum araba kullanmayı dıyerekten!!

Ormanci
27-04-2018, 15:30
*
Kayınpeder Şeker komasına girip te ambulansı beklerken mosmor olunca,

Kayınvalide 40ından sonra korktugu trafık ve arabanın başına geçme kararı almış.

Tico, Getz, Vito gibi arabaları 45kg lık bünyesiyle huheheeeeeyy diye kullanır. Da cactusu otomatık dıye her fırsatta ıteler bırılerıne :D kullanmak ıstemez. :)

Kendısnın suclu oldugu bır kazası yoktur ha lastıklerı kaldırıma dayar oda guvenlık tedbırıdır o kadar.

*
Eşler arasında aracı sakınmak aman cızılır aman dokunur, büyük gaflet bence. araba bugun var yarın yok.

Benım eşimde gayet sürmesini sever ama ben trıbe gırdıgım pımpırık yaptıgım ıcın ben varken yanasmaz cogu zaman. canı ısterse bırakmaz ama..

Alkol durumunda o kullanır. gerektıgı yerde trafıgın hakkını vermıslıgı vardır.

Askerlık donemındeyken twıngoyu tek basına 5 ayda 4000km gıbı devırmıslıgıde var.

Allaha sukur sıkıntı yok.

Ben ondan daha cok surtttum aracları cunku ben bılıyorum araba kullanmayı dıyerekten!!

Hanımın yengesi de böyle.
Amca geçirdiği kaza sonrası belden aşağısı tutmaz hale gelince kadıncağız da herşeyi kullanır hale gelmiş. Clio, Doblo, Transporter, şirket aracı ne varsa kullanıyor vızır vızır. Kamyon kullansa onu da kullanacak :D
Transporter'ın direksiyonda saçlar yapılı falan kadını görünce milletin bakışlar çok iyi :D

Bizimki de bu anlamda hiç fena değil, otomatik, manuel vs. şeklinde o da aynı araçları kullanmış. Manevra, park konusunda gelişmesi lazım sadece :)

BARR
27-04-2018, 15:31
Benimkini 140-160 kullandırtıyorum alışsın diye İzmir Ayvalık arası canavar gibi maaşallah.

ilbeyyagci
27-04-2018, 16:31
Kız arkadaşıma Alfa 145 ve 33'ü kullandırmama konusunda büyük direniş gösterdim bir süre :) ne zaman ihtiyacın varsa söyle getirir götürürüm diyorum ama özgüven tavan.

Manuel tek kapı dizel Punto aldım. 'AAA ehliyeti aldığım arabaaa' diyip arabayı direkt parmağında oynatmaya başlayınca gardım argümanlarım düştü :)

Kesin çözüm bütçe ve yer müsaitliğine göre ona küçük dizel otomatik bir 'taşıt' bana da sert rahatsız gürültülü manuel bir Alfa sanırım.

DOHC
27-04-2018, 16:51
Hanım ehliyet aldı, 1 ay içinde kız gibi GC8'imi sattım malesef.
Otomatik jetta kullanmaya çalıştı, büyük geldi.
Küçük araba ben istemedim.
Şimdi araba alsam 100k TL en dandik otomatik. Yıllık işletme giderleri, vergileri katmıyorum. Ölene kadar taksiye binse yiyemez bu parayı :P . Toplu taşıma + taksi kullan git diyorum nereye gidecekse :).

ozan gülle
27-04-2018, 18:15
Bende şimdilik bu sorunu manuel arabayla çözüyorum birde otomatik toyota yarisimiz var gerçi benden daha iyi araba kullanıyor benim leonla 70 kmyle girdiğim viraja yarisle 80-85 arası giriyor:)

semavi
27-04-2018, 19:32
O kullanır ben temizlerim... Söyleyeceklerim bu kadar...

Gimifayf
27-04-2018, 20:05
Bizimkinin babası şöför. Taksi, dolmuş, otobüs şöförlüğü yapmış. Adam tüm çocuklara öğretmiş erkek kız ayırt etmeden.

Manuel yada otomatik diye ayrımı yok. Fiat 500'de kullanır, eski arabam land cruiser vx100'üde parmağında oynatıyordu. Vx100 ilk aldığımda bana bile büyük gelmişti.

Babasında sprinter dolmuş var. Akşam babası geldiğinde markete falan gidip gelir garajdan binek arabayı çıkarmaya üşenip.

Cok guzel konu cok keyifli mesajlar var ama favorim dolmus sprinterla markete gitme olayi :)
Seni, esini ve kayinpederini tebrik ederim abi masallah...

2jz
27-04-2018, 20:31
Cok guzel konu cok keyifli mesajlar var ama favorim dolmus sprinterla markete gitme olayi :)
Seni, esini ve kayinpederini tebrik ederim abi masallah...

Daha evlenemedik ya sorma :D

Bende taktir ediyorum babasını. Mesela bizde tam tersi. Ömrüm boyunca babamın arabasını bir kaç kez kullandım. İşim olduğunda bile istemem, şu saatten sonra al senin olsun dese almam. Bir yerden sonra böyle oluyor işte :)

Octane
27-04-2018, 20:32
Eşle aynı araba kullanılmaz. Mesela elimizde 100binimiz varsa gidip 100bine araba alınıp eşle bir kullanılmaz.
Ona 50 liralık bişey alınır kendine 50 liralık bişey alınır.
Kesinlikle ayrı olmalı.

Gimifayf
27-04-2018, 20:37
Daha evlenemedik ya sorma :D

Bende taktir ediyorum babasını. Mesela bizde tam tersi. Ömrüm boyunca babamın arabasını bir kaç kez kullandım. İşim olduğunda bile istemem, şu saatten sonra al senin olsun dese almam. Bir yerden sonra böyle oluyor işte :)

Oyleyse insallah hayirlisiyla dugunu de yaparsin abi, mutluluklar :)

Onurkk06
27-04-2018, 20:40
Benim kız arkadaşım da benim Cooper s i kullandıktan sonra kendine clio aldı dizel otomatik 2015 clioyu beğenmiyor 2011 kupıra ayılıp bayılıyor :D

mert_can 41
27-04-2018, 22:17
Kesinlikle kullandırtılmaz çok istedi kullandırttım şimdi ayrıyız auhahahahahh :D

Trance-R
27-04-2018, 22:48
kuş pislemişti, inat ettim yıkatmadım.
2 hafta geçti hala yıkatmamıştı...

yine o kazandı, ben yıkattım arabayı :)

cess
27-04-2018, 23:03
Bende pimpirikli olduğum için arabamı eşime vermedim ki manuel sürmekte istemedi. Araba sürmeye çok hevesli olduğu için otomatik corsa c aldık. Sağını solunu pek dert etmiyorum , o yüzden oda mutlu bende mutluyum

sanctuary35
27-04-2018, 23:08
şirket aracını kullanıyor hanım ama giuliettadan çekiniyor bunda benimde etkim var koltuk ayna ayarımın bozulmasını hic sevmem :D
ya bana e30 alıp giu ona geçer yada o kendine mito qv istiyor tabi hayaller hayatlar spec

Melih-Ö
27-04-2018, 23:16
S2000nin otomatiğini istiyor bizimki de :D Allahtan manuel kullanamıyor yoksa alıp gidecek arabayı. Çocuk doğunca br otomatik şart bize :D

kunteper
28-04-2018, 03:59
o kadar post var ama asil mesele techturkeyin hayat eslerine verdigi onem buyukmus onu gordum

GokhanRS
28-04-2018, 08:24
Ehliyeti yok. Şimdilik hevesi de yok. Yarın öbür gün öğret demeye başlarsa ne yapacağımı bilmiyorum.

SekoLive
28-04-2018, 08:40
ben 3-4 yıldır araba kullanması için ders veriyorm ara ara..

şuan stajer olarak kullanabiliyor yanında ben varken rahat kullanıyor geçen ben sehir dışındayken annemle gezmeye gitmişler :)

iyi yanları da var araç kullanmasının şu alkol vs ortama arabayla gidince alkol alamıyordum artık bu sorun ortadan kalktı benım adıma
benle alakası olmayan yerlere taksici gibi benim götürmem gerekiyordu yakın zamanda bunada gerek kalmayacak gibi. hastalık v.s. gibi durumlarda taksiyle uğraşmayacağız.

bu arada arabayı eşinizin can sağlığı için esirgiyorsanz anlarım ama gerisi bence cok gereksiz siz hayatınızı vermişsiniz arabayı verseniz ne olur vermeseniz ne olur canları sağolsun araba çok mühim değil benim için.

safaks
28-04-2018, 09:01
Kanka SRT de hasan abimiz vefat ettikten sonra bizim grup dağıldı herkes bir taraflara gitti :)

Mercedes-Benz - Koluman Bağdat caddesindeyim yolun düşerse beklerim :)

Aynen duymustum. O zamanda cok uzulmustum. Cok iyi abiydi. Karsi tarafla cok isim olmuyor ama kismet kanka. :)

Vintage
28-04-2018, 09:33
bende genelde aracı yıkama kısmındayım genelde araç onda ben bisiklet kullanıyorum çoğu yakın yere
pis gördüğüm zaman alırım arada yıkar getiririm sonra o da oooo tertemiz der ve yine pisletir :)

Day Walker
28-04-2018, 19:33
Hanım kullansın diye otomatik araba aldım bide geniş olsun yazlığa falan giderken rahat ederiz dedi sw aldım :D

Hanımcılık kazanacak :hehe:

R.I.P
28-04-2018, 20:14
Ehliyeti var ama hevesi yoktu. Sırf öğrensin kendi işini görebilsin bana bağımlı kalmasın diye belki fuzuli ama ikinci arabayı aldım mecbur kaldı. Kullanmaya başladı ufak ufak. Kadın veya erkek fark etmez bir birey olarak kullanmalı kullanmak zorunda görüşündeyim. Vursun kırsın canı sağolsun yeter mal dediğin iki civata ederide birkaç kağıt parçası

Ranthor
29-04-2018, 12:03
Benim araba otomatik, hanımın ki duz vitesdi.
Hanim kullanmiyor asla otomatik

onn_dear
29-04-2018, 13:20
Benim hanımda otomatik istemiyor. 1 ve 2. viteste basar kalkışta :) soldan yavaş gidene sellektör yapar çekilmezse vites küçülterek sağından geçer :) maşallah her yere gidiyor şehir içi/ dışı. Tek sıkıntısı paralel park etmede çok başarılı değil.

onn_dear
29-04-2018, 13:22
+ bigtube, headers , ss magnumlu, yayli ies bile kullandı uzun süre. Kasislerden çapraz geçerdi:)

ERK_RS
29-04-2018, 14:04
İlk olarak kız kardeşime araba kullanmayı öğrettim;
1 sene coiloverlı ve sonrasında 1 sene yaylı araba kullandı.

Eşime de ben öğrettim araba kullanmasını.
ilk olarak yaylı c250 coupe'de öğrendi araç kullanmayı, sonrasında benim a3 ü emanet ettim.
Şimdi de Mini cooper ı ben %40 eşim %60 kullanıyor.

Kardeşim için de, Eşim için de her türlü kefil olurum şoförlüklerine. Bu gune kadar hiç bir zararlarını görmedim çok şükür.
Ayrıca her konuda çok temkinli ve çukura, tümseğe nasıl gireceklerini çok iyi bilerek kullanıyorlar.
iş öğretende bitiyor yani...

imprezaWRC
30-04-2018, 10:18
Otomobil sahibi olan kız babalarının kızlarından otomobil esirgemelerine çok sinir illet oluyorum. Bütün aile bir kişinin otomobil kullanmasına kalmamalı. Bakmayın ben dalga olsun diye en başta öyle yazdım. Evlenmeden çok öncesinde baktım ehliyeti yok, müsait yerlerde o zaman kullandığım otomobili kullandırmıştım, 1-2 sefer el freni ile durdurmak zorunda kalmıştım ama hiçbir zaman yok sana otomobil demedim, aman sen trafiğe çıkma demedim. Babasından annesinden rica ettim ama dinleyen olmadı. Sonunda benim ısrarımla ehliyeti aldı ama yine evli olmadığımız dönemdi ve bende artık babası otomobili kullandırtır diye düşünerek ses etmemiştim keşke etseydim. Biz evlenene kadar babası otomobilini kullandırtmadı. Zannedersin benim gibi obsesif, her dakika temizler, cilalar, park ederken dikkat eder... Yersiz korkuları yüzünden kızını direksiyon başına geçirmedi.
Yeri geliyor, kaldırımda yürürken kafana apartmandan saksı, tuğla...vs düşüyor orada gidiveriyorsun. Anlattık ettik ama ihale yine bana kaldı. Şimdi yaş aldı başını gitti, yarın bana birşey olsa o metal parçasını kim kullanacak düşüncesiyle, her fırsatta direksiyon çalışıyoruz.
Hayatta kimin başına ne zaman ne gelecek hiç belli değil. Çok sakınıyorsanız o zaman saat ücreti karşılığı özel ders veren kurslara teslim olun olsun bitsin.

Uur
30-04-2018, 11:02
kuş pislemişti, inat ettim yıkatmadım.
2 hafta geçti hala yıkatmamıştı...

yine o kazandı, ben yıkattım arabayı :)

Tam 1 ay boyunca eşime inat arabayı yıkatmadım yıkatacam diye diye zaman geçti ve sonuç değişmedi o kazandı ben yıkattım :)

oguz
30-04-2018, 11:29
Benim merak ettiğim Ankarada İstanbulda yada Samsunda felan ileri sürüş teknikleri eğitimi veren ( uygulamalı ) bir kurs vs varmı. Nişanlım fena değil kullanıyor ama refleksler zayıf ve bazen dalıyor , hewesi yüksek yılmıyor ama öğreten çok tek düze öğretmiş ( babası ) bu yüzden farklı şartları ve deneyimlemesi lazım. İş Ev arası 5 km var yok , Önemli olan Tecrübesini arttırmak ve farkındalığını arttırmam. Kız - Erkek Yeğenlerime 10-11 yaşında öğretmeye başladım. Başta Abim Ablam kızardı ama Şimdi iyi oldu diyorlar ( Özellikle Kızlar için ) Kız çocuğu bu ülkede ne öğrenicekse aileden öğrenecek mottosundayım.

Ben şirkette aldım bu eğitimi Şirket ayarladı ve Samsun da havaalanında aldık ama 2 günlüktü.( Kursu veren firmaya ulaşamıyorum) o bile fazlasıyla şey öğretti. İleri sürüş teknikleri konusunda tavsiyelerinizi ve eğitim yerleri konusunda tavsiye bekliyorum.

Hanımköy sporluyuz.

KARALOM
30-04-2018, 11:46
Tam 1 ay boyunca eşime inat arabayı yıkatmadım yıkatacam diye diye zaman geçti ve sonuç değişmedi o kazandı ben yıkattım :)

bence kadınlar araba yıkatmayı sevmiyor.eşimin çalıştıgı yerin 500 metre yanında otokuaförü var bir gün olsun daha yıkatmadı arabayı.ihale hep bende

darkred
30-04-2018, 14:01
Valla bende aynı dertten muzdaribim.

Eşimde 206 otomatik bende 106 GTİ varken sorunumuz yoktu :) Ne zaman ikisini satıp Mini'yi aldım o günden beri dolmuşlarda sürtüyorum :)

İş nedeniyle hafta içi hep araç onda oluyor. Akşam çıkış saatlerimiz uyuşmadığı için ben dolmuş kullanıyorum...

Arabayı kıskanmak değil benimkisi ama ben kadar özen göstermediği için kızıyorum bazen. Düzgün yere parketmiyor. Acelesi olunca bulduğu boşluğa park edip gidiyor.

Ufak tefek zararlar gelmeye başladı arabaya o biniyor biz yaptırıyoruz.

Başka araba alayım diyorum ben miniyi kullanırım sen kendine alcaksan al diyor birde :D

Mutu
30-04-2018, 14:21
Ben de eşiyle ortaklaşa kullanan birinden aldım şuanki arabamı. Abi buraya ne oldu diyorum. Bilmiyorum ki yine hanım değişik birşeyler denemiştir diyor. :D

GokhanRS
30-04-2018, 14:48
bu iş böyle. evi azıcık kirletseniz hanımlar bir ton laf sokarlar, iş arabaya geldi mi dikiz aynasından ruj temizleyen hemcinslerimiz var :)

Ormanci
30-04-2018, 15:20
Bizimki fena kullanmıyor falan dedim ama tek derdimiz bu ara çukur. Bam güm giriyormuş arkadaş :D

Demin aradı lastik basınç uyarısı çıktı diyor, lastikleri değiştirdikten sonra aklıma gelmemişti hiç sıfırlamak falan, herhalde ondan uyarı verdi. Bi yandan da tırstım E5'te gidiyor diye, çek bi benzinliğe falan lastiklere bak önce dedim bi yamuk var mı... Birkaç dk sonra aradı lastikler sağlam. OK'e basılı tut resetlesin dedim, bastım sönmedi diyor, o arada biraz daha basılı tuttu galiba, biiiiip diye öttü, heee oldu tamam diyo :D

Allahtan bu tip şeyleri de az buçuk çakozlayıp yapabiliyor da kurtarıyoruz, rahatladı yola devam ediyo şimdi :D

enesy
30-04-2018, 15:36
Benim merak ettiğim Ankarada İstanbulda yada Samsunda felan ileri sürüş teknikleri eğitimi veren ( uygulamalı ) bir kurs vs varmı. Nişanlım fena değil kullanıyor ama refleksler zayıf ve bazen dalıyor , hewesi yüksek yılmıyor ama öğreten çok tek düze öğretmiş ( babası ) bu yüzden farklı şartları ve deneyimlemesi lazım. İş Ev arası 5 km var yok , Önemli olan Tecrübesini arttırmak ve farkındalığını arttırmam. Kız - Erkek Yeğenlerime 10-11 yaşında öğretmeye başladım. Başta Abim Ablam kızardı ama Şimdi iyi oldu diyorlar ( Özellikle Kızlar için ) Kız çocuğu bu ülkede ne öğrenicekse aileden öğrenecek mottosundayım.

Ben şirkette aldım bu eğitimi Şirket ayarladı ve Samsun da havaalanında aldık ama 2 günlüktü.( Kursu veren firmaya ulaşamıyorum) o bile fazlasıyla şey öğretti. İleri sürüş teknikleri konusunda tavsiyelerinizi ve eğitim yerleri konusunda tavsiye bekliyorum.

Hanımköy sporluyuz.

GÜSEM var istanbulda onlara bir danışabilirseniz belki size yakın yerlerde program olabilir.

Güvenli Sürüş ve Trafikte Tehlikeleri Tanımlama Eğitimi var , faydalı olacaktır.

Guvenli Suruculuk Eğitim Merkezi / GUSEM (http://www.gusem.com/tr-TR/)

B16
30-04-2018, 15:38
Bu güvenli sürüş eğitimi adı altında sopa yutmuş gibi dik oturtma eğitimleri veriyorlarmış. enesy siz sanırım gittiniz sopa'dan memnun kaldınız mı?

B16
30-04-2018, 15:39
Bu güvenli sürüş eğitimi adı altında sopa yutmuş gibi dik oturtma eğitimleri veriyorlarmış. enesy siz sanırım gittiniz sopa'dan memnun kaldınız mı?

edit yok güvenli sürüş eğitimin'den dicektim sopa ile karıştırmışım pardon.

enesy
30-04-2018, 15:43
Nişanlıma araç kullanmayı ben öğrettim. Manuel de öğrettim özellikle , ilk aracını da manuel aldık.

Acil bi durumda manuel kullanamam ben demesin diye manuel i öğretip otomatiğe geçmek daha anlamlı bence.

Eşine vs öğretmek isteyenler için tavsiyem , trafiğe kapalı ya da tenha yerlerde araç kaldırmayı vitesleri vs öğretecekseniz kiralık araçla yapın.

Evde araba vardı kullanabileceği ama ben özellikle Symbol , C - Ellyse 1 er gün vs kiralayarak hem farklı araçları deneyimlesin istedim hemde açıkcası benim aracım ile stop ettirdiğinde baskı kokuttuğunda kızmamak için kiralık tercih ettim.

Sedan focus kullanıyordu , şimdi Corsa D var manuel bu da.

İyi ki focusla öğrenmişim bu araba minicik daha rahat park ediyorum diyor.

enesy
30-04-2018, 15:45
Sizin gibi şayinci koltuğunda yatarak kullanma ve göz göre göre ehliyet kaptırma konularında ayrıca eğitim alacağım.

enesy
30-04-2018, 15:46
Bu güvenli sürüş eğitimi adı altında sopa yutmuş gibi dik oturtma eğitimleri veriyorlarmış. @<a href="http://www.techturkey.com/forum/member.php?u=13580" target="_blank">enesy</a> siz sanırım gittiniz sopa'dan memnun kaldınız mı?

https://www.youtube.com/watch?v=MC1xHD2SX8M