PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Araç değer kaybı...

ea16
28-04-2018, 13:33
Merhabalar
Geçtiğimiz ay trafik ışıklarında beklerken arkadan bir araba aracıma vurdu. Aracım onarıldı, teslim aldım. Onarım masrafının tamamını karşı tarafın trafik sigortası karşıladı.
Öğrenmek istediğim değer kaybı alabilir miyim?
Aracım 2014 model peugeot 301 45.000 km. Daha önce hiç kaza, boya vs. yoktu.
Aracımın onarım bedeli 1.750 tl. yapılan işlemler ise; - arka tampon onarım boya - arka stoplar değişim - bagaj kapağı boyasız düzeltme ( bagaj kapağı kasılmıştı) - arka panel düzeltilmiş - tamponla panel arasında bulunan iki demir parça var bunların uçları ezilmişti kesilip kaynak yapılmış...
Bu yapılan işlemlerden dolayı değer kaybı alabilir miyim?
Bilgi verecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler...

SekoLive
28-04-2018, 13:43
beklentiniz nedir? ne kadar arabanız değer kaybetti?

ben bu değer kaybı olaylarına artık sıcak bakmıyorum 1750 tutarındaki hasar araca kaç bin tl kaybettirebilir?

kazadır hepimiz yapabiliriz eğer canımızda bişey yoksa, karşı taraf iyi niyetliyse, kasten yada gazlayarak gelip vurmadıysa değer kaybı çok ultra gereksiz iş....

Scoorp
28-04-2018, 13:56
Adam apacilik yaparken mi gelip vurdu. Veyahut terbiye yoksunu magandanin tekimiydi.
Bu sekilde degilse ve gayet efendi biri olup sizin sorununuzu cozmek icin de yardimci olduysa 2.000 liralik sey icin insanlari kirmayin ki o insanda hep iyi niyetli kalabilsin derim ben

powERS
28-04-2018, 17:19
şimdi burda iki tane husus var.

1. toplamda 1750 tl lık hasarın zaten yarısından cogu muhtemelen tampon boyası ıscılık. Stopların ıkısıdemı degıstı bılmıyorum ama degısen parca fıyatı sanırım 300 500.
Bu hasarda avukata verırsenız ıslemlerı halletsın dıye mınımum %10 alacak. bu kadar kucuk bır hasar ıcın avukatlarında zaman harcıcagını sanmam.
Bu işlemde sadece değişen parçalardan dolayı değer kaybı istenebiliyor. Kanunen.. kalkıpta 1750 lira benım arabamın hasarı oldu ver dıyemezsın. nitekim aracı satma anında 1750 tl lık bir parcayı gosteremezsin. öyleki tamponlar expertizde bakılmıyor stobun değişeni değişmeyeni hiç bişeyi değiştirmez araç sağlığı açısından ve bagajda boyasız düzelmiş.

misler gibi çok güzel atlatılmış bir kaza adı üstünde kaza herhangi bir maduriyetinizde yok. inşallah bu nazarlık olur ve bırdaha hasar gormez aracınız.

2.si bu kadar kucuk bırsey yuzunden kapı calarsanız o kapılar sıze kapanabılır kotu nıyetlı oldugunuzu dusunebılırler cunku cıdden kaale alınacak bır meblağ degıl bence.

Bızım cactuse tersten gelıp yandan vuran bir kango var surtme tarzı bır vurma hiç bir şey olmadı aslen ama surtmeden dolayı kapılar yırtıldı sol ıkı kapı degıstı sadece kapı fıyatları toplamda 5bın gıbı bır rakam degısen baska bısey yok 10bın tlde ıste ıscılık boyası yok cam ıscılıgı doseme ıscılıgı cart curt..

4200 tl avukat aracılıgıyla deger kaybı davası acıldı ve %10 avukat aldı. 3800 lü rakamlar hesaba yattı. durum bundan ibaret.

ea16
28-04-2018, 17:47
Benim kast ettiğim şey dava açmak falan değil de sigorta şirketine başvurmaktı. Sanırım o durumda da onlarda karşıdan talep ederdi.
Neyse anlaşılan üstüne düşmeye değecek bir durum değil.
Bende öyle yapacağım üstüne düşmeyeceğim.
Ama şunu söylemek isterim ki;
İyi niyet kötü niyet muhabbeti falan yapılmış, burada az yada çok mağdur olan taraf benim. Işıkta beklerken arkadan çarptılar, az yada çok bir hasar kaydı oluştu, 9-10 gün arabasız kaldım...
Her neyse en iyisi üzerine düsmemek bu konunun.
Herkese iyi forumlar...

hakan308
28-04-2018, 17:55
Merhaba arayin deger kaybi konusunda yardimci olayim 0 542 591 29 29

Frid
28-04-2018, 17:58
ufak bir kazam olmuştu otomatik ix35 le önde duran kamyonete vurdum, kaput ucu biraz ezilmişti, araç sahibi değer kaybı talep etmiş ve almıştı sigortamız dan bilginize.

atituti
28-04-2018, 18:14
bence hasar 500 tl bile olsa ' eğer araciniz zır orjinalse ' ve hasar oluştuysa dava acilmali.

GokhanRS
28-04-2018, 18:29
kanunen hakkınız var. isterseniz başvurun sigorta şirketine. dava mava uğraştırmaya kalkarlarsa red ederlerse vaz geçin.

çünkü tampon v.s durumunda pek değer kaybı olmuyor.

baskan96
28-04-2018, 21:55
Daha önce yazılanlara binaen:

2000 tl'lik hasar araçta 1 parça değişene sebep olduysa ve siz bir alıcıysanız gayette kötü düşüncelere sahip olarak ilanı değiştireceksiniz.
Bundan 5.5 ay önce itin biri caddede yarışırken geldi hatasız boyasız aracımıza 'araç park halinde iken' vurdu. İşin içinde alkol vs. de vardı ve aracımızda bagaj kapağı ve arka çamurluk değişti. 60 bin tl'lik araba 'km'si emsallerinin en düşüğü' olmasına rağmen tak 48-49 liralara geriledi. Burada mağdur olan taraf kim? Köşede yatan arabaya vuran ite değer kaybı davası az bile.. Bizim arabaya duramadığı için vurmuşmuş, ulan g*vat ya oradan çocuklu bir bayan geçseydi de pusete çarpsaydın ne olacaktı? Sen dua et UC528 o gün babamla karşılaştın :) Elbet kavuşacağızzzz...

P.s: Sondaki tehditvari sözler hükümsüzdür, durumun ciddiyetine binaen yazılmıştır..

Scoorp
28-04-2018, 22:46
Benim kast ettiğim şey dava açmak falan değil de sigorta şirketine başvurmaktı. Sanırım o durumda da onlarda karşıdan talep ederdi.
Neyse anlaşılan üstüne düşmeye değecek bir durum değil.
Bende öyle yapacağım üstüne düşmeyeceğim.
İyi niyet kötü niyet muhabbeti falan yapılmış, burada az yada çok mağdur olan taraf benim. Işıkta beklerken arkadan çarptılar, az yada çok bir hasar kaydı oluştu, 9-10 gün arabasız kaldım...
Herkese iyi forumlar...

Kardesim veya abi, yasini bilmedigim icin hangisini kabul edersen. Ben daha once bi kac kaza atlatip ve bu kazalar sonucundan hepsinde hakli olmama ragmen cok farkli insanlarla muhattap oldugum icin yazdim yorumu.
Bir insan vardir hani istemeden bi yanlislik ustune kazaya sebep olmustur, ama sana elinden gelen butun mutevazilikle yardimci olmaya calisir. Bu adama denmeliki canin sag olsun kazadir oldu bitti.

Bir adam vardir hem sucludur hem guclu. Yarisirken arkandan gelir sana vurur, sacma sapan bahanelerle uste cikmaya calisir. Sana o yasadigin gunu zehir eder. Insallah bu ikinci soyledigim tip insanlarla omur boyu karsilasmazsin. Yanlis anlasildiysam kusuruma bakma kardesim. Selametle

Frid
29-04-2018, 12:21
iyide vatandaştan alınmıyor ki değer kaybı sigorta şirketinden alınıyor. yanlış mı biliyorum?

skaratas2
29-04-2018, 13:03
Yaklaşık 9 ay önce aynı kaza şekli gerçekleşti aracım 2015 clio icon boyasız orjinaldi 69000 km de. Dava konusu oldu 1490 Tl değer kaybından hesabıma para yatırdı vekalet verdiğim avukatlık bürosu 7 ay sonra... Not: aracı alalı bir gün olmuştu...Malesef kaza işte...

barakuda26
29-04-2018, 22:04
Müşterimizin dusterına arkadan çarptılar, bagaj kapağı ve arka tampon değişti tampon, hasar rakamını hatırlamıyorum 4bin civarı olabilir, çıkan değer kaybı tutarı 327 tl. Talebi türk nippon sigortaya yapmıştık, bu kadar ödeme uygun görmüşler :)

Aracın model yılı, geçmişi(kaza boya değişen durumu) kilometresi, o anki ortalama piyasa bedeli, stop far grubunun değer kaybından sayılmaması, yine plastik aksamlarına aynı şekilde. Kimin neye göre nasıl bir değerlendirme yaptığı genellikle meçhul çok farklı bilinmeyen kıstaslarda vardır mutlaka şirket hasar departmanlarında.

Mesela bi müşterimize de daha yeni 2017 kia ceratosunun sol ön kapı değişim , sol ön çamurluk sol arka kapı lokal boya olacak şekilde işlem yapıldı. 5bin tl değer kaybı parası 2 gün içinde hesabına yattı.

powERS
30-04-2018, 08:21
Herkese iyi forumlar...

Bu konu dahılınde ben konustum, dolayısıyla yanlıs anlasılmak ıstemem. Demek istediğim artık sigorta şirketleri ciddi araştırıyor bu işleri. Ve kendilerini korumak için her yola da başvuruyorlar. Yani hiç beklemediğin bişeylede karşılaşabilirsin.

ben kendimden örnek verdim ve ne oldugunu dılım dondugunce anlatmaya calıstım.

Başkalarıda aynı şekilde başına gelenleri anlatmış. Yapılmayacak bişey yok yani.

Sonuçta dediğin gibi arkadan gelmiş vurmuş ve hatalı yanı adam. 1750 tl lik hasarın tamir faturası varmı ? Değişen parçalara bir bak.
Tampon gibi plastik parçalar değer kaybı durumlarında hesaplanıyormu?

Dava açmana gerek kalmaz zaten bır avukatla gorusup ondan yardım isteyebilirsin ama dediğim gibi %10 alacaktır ama gelecek paradan !

Birde mesela hasarı değerlendiren exper deger kaybına uygunluk vermişmi mesela bunuda araştırıp öyle başlayabilirsin işe. Çünkü eğer exper değer kaybıyla alakalı olumlu bır sey vermedıyse sanırım senin iş yatar.

Saygılar.

Ssamet
30-04-2018, 09:13
Müşterimizin dusterına arkadan çarptılar, bagaj kapağı ve arka tampon değişti tampon, hasar rakamını hatırlamıyorum 4bin civarı olabilir, çıkan değer kaybı tutarı 327 tl. Talebi türk nippon sigortaya yapmıştık, bu kadar ödeme uygun görmüşler :)

Aracın model yılı, geçmişi(kaza boya değişen durumu) kilometresi, o anki ortalama piyasa bedeli, stop far grubunun değer kaybından sayılmaması, yine plastik aksamlarına aynı şekilde. Kimin neye göre nasıl bir değerlendirme yaptığı genellikle meçhul çok farklı bilinmeyen kıstaslarda vardır mutlaka şirket hasar departmanlarında.

Mesela bi müşterimize de daha yeni 2017 kia ceratosunun sol ön kapı değişim , sol ön çamurluk sol arka kapı lokal boya olacak şekilde işlem yapıldı. 5bin tl değer kaybı parası 2 gün içinde hesabına yattı.

Değer kaybı konusu sadece dava ile mi oluyor hocam. Bir yıl önce ben de bi kaza yaptım. Arkadan çarptılar aracıma. Sigorta şirketine başvurma olayı kafamı karıştırdı :)

Erdem K.
30-04-2018, 09:22
değer kaybı experlerinden net bilgi alabilirsiniz ama bildiğim kadarıyla aracın model, km, geçmiş kaza durumu ve güncel kazada aldığı hasarın yeri, onarılan yerler önemli. yani sac aksamda herhangi bir hasar oluşmuşsa alabiliyorsunuz şeklinde biliyorum. tampon ve fara verilen zararlardan ötürü değer kaybı alamayabilirsiniz ...

chatlaxs
30-04-2018, 18:29
değer kaybı alırsınız

Mehmetmert
30-04-2018, 18:36
Davaya gerek yok :)

Karsinin sigorta sirketini arayin durumu anlatin size mail adresi ve gereken evreklari soylerler(kaza raporu,ruhsat fotokopisi...vs)

Sirkete bunlari kargolarsiniz(adreste veriyorlar)

Ardindan sirket bir deger kaybi belirler ve odeme yapar size.Bu isin avukatsiz ve davasiz olan kismi.Ruhsat sahibi ile verilen iban tuttugu surece sorun olmaz.

Ha derseniz ki bu rakami begenmedim daha cok kaybim var, o zaman avukatiniza gidersiniz ihtari ceker.Sonra deger kaybi davasi acilir...

Zaten rakaminiz fazla degil , ugrasmaya gerek yok avukat dava falan...

4 ay once isikta beklerken 135 promil alkollu adam geldi bana vurdu, ben fark edip kacmasam icimden gececekti(ben sana vurup durmayi planliyordum diyor birde) .Allahtan kacinca trafik lambasina vurdu ordan arkasi havalanip benim on kapiya indi...

Sonuc olarak serviste yaptirdim ve kapi degisti(2660tl hasar) .Daha onceden kaza boya yoktu aracimda, modelide 2013 5 yildan fazla ...620 lira mi ne odedi deger kaybi oyle birsey olmasi lazim.Yapilan tek sey evraklari karsinin sigortadina gondermek oldu

Octane
30-04-2018, 20:36
Benim zır orjinal arabama gelip vurdular, üstelik daha rodajdaydım. Araç 600kmde mi neydi. Arka tamponu değişti.
Zerre umursamadım.
Böyle küçük paraların peşine düşmek cidden komik bence. Kimse kimseye kasten 'ulan dur şuna güzel bi çakiim' diye gaza basarak gelip vurmuyor.
Sizin durumda da metal hiç bir aksamda boya olmamış bir şey değişmemiş. Satarken ekspertizde her yere bakıp hiç bir şey bulamayacaklar. Sorun ne ki...

furkane
30-04-2018, 20:54
Tanidik var ozelden yazin 10bin lira deger kaybi aldiririm rahat ol....

barakuda26
01-05-2018, 09:56
Değer kaybı konusu sadece dava ile mi oluyor hocam. Bir yıl önce ben de bi kaza yaptım. Arkadan çarptılar aracıma. Sigorta şirketine başvurma olayı kafamı karıştırdı :)

bir yıl öncesine aitte sigorta şirketine değer kaybı talebinde bulunabilirsiniz. Bu herhangi bir avukat yoluyla da olur, yada acenteniz aracı olup gerekli evrakları toplayıp kusurlu tarafın sigorta şirketine gönderir evrakları sizin dilekçenizle birlikte.