PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kuyumcu sorunsalı

jokey
03-05-2018, 11:44
Beyler herkese selamlar.
Reşat altın mı ne varmış ondan alacağız 10 tane. 12 bin TL para yapıyor. Kuyumcuya gideceğiz 12 yi vereceğiz adam parayı makinaya tutacak falan, eyvallah da, ya ben kuyumcunun bana vereceği altının gerçek olup olmadığını nerden bileceğim. Adam elime 10 tane tenekeyi verip yollasa ben bunu nasıl anlatacağım. Konu hakkinda bilgisi olan; ne biliyim kuyumcu esnafı olan biri varsa ve bilgilendirirse çok sevinirim. Aklıma takılırdı hep güvenilirlik konusu; şimdi almaya kalkınca iyice işkillendim :)

TaGo
03-05-2018, 11:58
Hastalığın adı Paranoya. Çok yaygın, üzülme sıkılma yani

osmanaydo
03-05-2018, 12:00
Allah yardımcın olsun kardeşim.
Tek çare, yıllanmış tanıdık bilindik bir kuyumcudan alışveriş yapman gibi görünüyor.

serkanOC
03-05-2018, 12:03
aldığını götür başka kuyumcuda teyit ettir.. tarih var üstünde yenisi makbuldür.. gel kapalıçarşı dan al sıkıntısız..

jokey
03-05-2018, 12:04
Hastalığın adı Paranoya. Çok yaygın, üzülme sıkılma yani

Kuyumcuya sahte altın satan insanların haberlerini seyrediyoruz haberlerde. Kuyumcunun bile anlamadığı oluyor yani. Bu durumda paranoya yapmamız normal. Adama çakıltaşı vermeyeceğiz sonuçta. O benim paramın gerçek olup olmadığını makinada test edebiliyorken biz de onun verdiği altının sahte olup olmadığından emin olabilmeliyiz diye düşünüyorum.

EOZDAG
03-05-2018, 12:04
Kuyumcuların suyu ve taşı var alım yaparken altının ayarını ölçtükleri, emaneten bile olsa temin edebilirseniz alırken direk kaç ayar olduğunu anlayabilirsiniz.

jokey
03-05-2018, 12:06
aldığını götür başka kuyumcuda teyit ettir.. tarih var üstünde yenisi makbuldür.. gel kapalıçarşı dan al sıkıntısız..

Uzun yıllardır aynı yerde olup bu işi yapan birinden almak mantıklı evet.

Agent
03-05-2018, 12:22
Site üyelerinden Hantyper sanırım nicki, Gökhan arkadaşımız Beşiktaş da kuyumculuk yapıyor. Inci kuyumculuk Beşiktaş çarşıda.

individual
03-05-2018, 12:27
Devir kötü.Haberlerde neler duyuyoruz.

Sitede uye referans olucak bir kuyumcu arkadas illaki cikacaktir.

AliGizda
03-05-2018, 12:46
Kuyumcukent' te ALG Kuyumculuk var ben bu devirde onlar kadar düzgün esnaf görmedim, evlenirken bütün altınları oradan aldık fiyatlarıda güzel. Tektaşta falan güzel fiyat veriyolar. Kuyumcukentte 3 tane dükkanları var ve aile şirketi.

KingoAtmo
03-05-2018, 13:19
Uzun yıllardır aynı yerde olup bu işi yapan birinden almak mantıklı evet.

Bence böyle bir tanıdığınız varsa alışverişi ondan yapmanızda mantıklı olacaktır.

free-hifi
03-05-2018, 13:20
Beyler herkese selamlar.
Reşat altın mı ne varmış ondan alacağız 10 tane. 12 bin TL para yapıyor. Kuyumcuya gideceğiz 12 yi vereceğiz adam parayı makinaya tutacak falan, eyvallah da, ya ben kuyumcunun bana vereceği altının gerçek olup olmadığını nerden bileceğim. Adam elime 10 tane tenekeyi verip yollasa ben bunu nasıl anlatacağım. Konu hakkinda bilgisi olan; ne biliyim kuyumcu esnafı olan biri varsa ve bilgilendirirse çok sevinirim. Aklıma takılırdı hep güvenilirlik konusu; şimdi almaya kalkınca iyice işkillendim :)

Pendik tarafina yakınsan yonlendirebilirim

ahmet3425
03-05-2018, 13:25
çarsıya gelirsen haberim olsun alırız tanıdık bi esnaftan.

Eray
03-05-2018, 13:30
Atasay gibi büyük firmalar fatura ile satış yapmıyor mu acaba ? Gerçi altınında üstünde seri numarası yok bildiğim kadarıyla :)

jeffy
03-05-2018, 13:53
Konuyu yanlış açmışsın Yusuf..

'Bu ara Reşat Altın alayım diyorum varmı bana fiyat verebilecek' deseydin bak paranoya falan girermiydi işin içine :)

ghibli06
03-05-2018, 13:57
Son derece hakli bir paronaya, bazen market ya da benzincide nakit verince hemen mor isiga tutuyorlar, sonra da bana 5-6 parca para ustu veriyor, ben nereden anlayacagim sahte olmadigini :) daha yeni cekim kopyalanmis onunla ugrasiyorum...

mikelazi
03-05-2018, 14:25
tanıdıktan alıcan

KARALOM
03-05-2018, 14:27
reşat cok eski bir altın serisi olmaz cumhuriyet gibide cok olmaz ama yinede kurusallaşmış yerden faturalı alınmalı derim
cok titzseniz bu konuda altın taşını isteyin sürtün taşa bakın

jokey
03-05-2018, 15:24
Arkadaşlar fikir veren ve istanbuldan yazan herkese çok teşekkür ederim. Şuan izmirde olduğum için istanbul için önerilen yerlere gidemiyorum. Kuyumcu esnafı bir tanıdık çıktı araba camiasından; o yardımcı oldu. İşim halloldu ama bu konu yine dé genel anlamda hassas bir konu bence. Bizim verdiğimiz parayi Mor ışığa tutan esnaf, karşılığında verdiği altının gerçek olduğu konusunda bizi tatmin etmeli. Bir yolu olmalı bunun. Ve her zaman uygulanmalı

207_TR
03-05-2018, 20:54
Son derece hakli bir paronaya, bazen market ya da benzincide nakit verince hemen mor isiga tutuyorlar, sonra da bana 5-6 parca para ustu veriyor, ben nereden anlayacagim sahte olmadigini :) daha yeni cekim kopyalanmis onunla ugrasiyorum...

Aynısını Çanakkale de bana bir restaurant yaptıi 100 TL yi evirdi çevirdi baktı. Para üstü 50 TL verdi, 10 kere de ben baktım sesli sesli sahte mahte çıkar naparız sonra dedim :)

İbrahim33
03-05-2018, 21:35
Arkadaşlar fikir veren ve istanbuldan yazan herkese çok teşekkür ederim. Şuan izmirde olduğum için istanbul için önerilen yerlere gidemiyorum. Kuyumcu esnafı bir tanıdık çıktı araba camiasından; o yardımcı oldu. İşim halloldu ama bu konu yine dé genel anlamda hassas bir konu bence. Bizim verdiğimiz parayi Mor ışığa tutan esnaf, karşılığında verdiği altının gerçek olduğu konusunda bizi tatmin etmeli. Bir yolu olmalı bunun. Ve her zaman uygulanmalı

mantıksız geliyordu ama bold kısmına katılıyorum.

2jz
03-05-2018, 21:54
Çok hile hurda dönen bir iş. Güvenilir ve tanıdık bir kuyumcu olması çok önemli. Dolandırıcılar öyle teknikler geliştiriyor ki kuyumcuları bile avlıyorlar.

free-hifi
03-05-2018, 22:53
Çok hile hurda dönen bir iş. Güvenilir ve tanıdık bir kuyumcu olması çok önemli. Dolandırıcılar öyle teknikler geliştiriyor ki kuyumcuları bile avlıyorlar.

Kuyumcu arkadaşların grubu var her gün hile dümen paylasiyorlar onlarada neler geliyor neler.

enesy
03-05-2018, 23:09
Adam gibi soru soran insanla taşkak geçin , sonra forumun eski tadı tuzu yok deyin.

Bir esnaftan renkli sıvı kaplamadan almak istesem 2 kutu kargoya verin 100 lira parayı göndericem desem hesaba geçmeden yollamaz haklı olarak. Bu paranoya olmaz ticaret olduğu için.

Ama adam 12 bin liralık altın alacak sorar paranoya olur.

12 bin lira için 8 ay emek veren insanlar var , forumdaki bazı insanlar için 2 günlük tatil parası olabilir ama 12 lira az bir para değil günümüz şartlarında.

100 TL fazla vergi ödeyince ağlayan holding patronları var , 300 liralık amortisör parasına 300 sayfa yorum yapılıyor burada yer geliyor.

Adamına göre değil adam gibi muamele yapabilsek farklı noktalara gelicez ama zor.

Saygılarımla.

TaGo
04-05-2018, 14:16
Anlayamazsınız.... Çok yazar çizersiniz ama anlayamassınız...

Tek bir mantıklı cevabı jeffy kardeşim yani Onur paylaşmış yukarıda. Oda demişki "konuyu keşke güvenilir hangi kuyumcu esnafından bu altınları gönül rahatlığınla alabilirim?" açılan konunun açıklaması bu şekilde olmalıydı. Ayrıca taşak falanda geçmedim gerçek anlamda söyledim. Kuyumcu nun sana sahte ürün vereceğini düşünüp elinde ölçüm cihazıyla gitmek istiyorsan (tabi kuyumcudan kuyumcuya fark var gider faturalı alırsın böyle birşeye gerek kalmaz) bu anlamda bir paranoyan vardır.

KÖROĞLU
04-05-2018, 16:41
Faturalı aldın çıktın, 2 ay sonra bozdurman gerekti götürdün kuyumcuya al bunları geri dedin. Adam baktı 1 tanesi sahte. (olur ya)

Hadi bakalım ne yapacaksın ? Adam diyecek ki 2 ay oldu kardeşim ne bileyim sen değiştirdin getirdin.

Sen de diyeceksin altını aldım kasaya koydum sonra sana geri getirdim o iş karışır.

(şahsi olarak hiçbir kuyumcunun böyle bir işi bilerek yapacağına da inanmıyorum, sahte mal satmak pek mantıklı iş değil)

Yatırım için ise en güzeli altın hesabı vs açıp almak. Tanıdık güvenilir biri yoksa online almak mantıklı dediğim gibi.

mehmetRS
04-05-2018, 17:06
18+6 euro fiyata Ayar Suyu ve Mihenk taşı setleri satılıyor. Altınla çok haşır neşir iseniz eğer zaten elinizde tutunca genelde Reşatı tanırsınız. Yok anlamam derseniz ama arada işiniz altına düşüyorsa ; ayar suyu ve mihenk taşı işinizi çözer, kullanım videoları bolca mevcut. Materyale zarar vermeden test edebilirsiniz. Yada Cebinizden mihenk taşını çıkarttığınızda, kuyumcuya ; dilerseniz siz test edin de bakalım bir zahmet tarzı bir cümleyi daha uygun bir dille söylerseniz, bence yardımcı olacaktır.. Alınan miktar az bir miktar değil neticede.

HalilMacit
04-05-2018, 17:47
Reşat altında sahteyi anlarsınız orjinale göre çok hafiftir. Orjinallerinin ağırlığı 7,21 geliyor sabit 22Ayar ( Hassas terazide 7,18 - 7,25 arası değişebilir ) Amaaa bu ağırlıkta olupta 21 Ayar olanda var asıl onlara dikkat edin. Bence zorunlu değilseniz reşat almayın ata lira alın.

enesy
04-05-2018, 18:02

Tek bir mantıklı cevabı jeffy kardeşim yani Onur paylaşmış yukarıda. Oda demişki "konuyu keşke güvenilir hangi kuyumcu esnafından bu altınları gönül rahatlığınla alabilirim?" açılan konunun açıklaması bu şekilde olmalıydı. Ayrıca taşak falanda geçmedim gerçek anlamda söyledim. Kuyumcu nun sana sahte ürün vereceğini düşünüp elinde ölçüm cihazıyla gitmek istiyorsan (tabi kuyumcudan kuyumcuya fark var gider faturalı alırsın böyle birşeye gerek kalmaz) bu anlamda bir paranoyan vardır.

Anlatsana biraz nasıl oluyor , belki anlarız hem.

TaGo
04-05-2018, 19:03
Anlatsana biraz nasıl oluyor , belki anlarız hem.

Ben yukarda üşenmeyip yine yazmışım bir paragraf. Sen bu yazıyı ben harici kim anlamadı diye sor daha doğru soru olur...

enesy
04-05-2018, 20:17

Ben yukarda üşenmeyip yine yazmışım bir paragraf. Sen bu yazıyı ben harici kim anlamadı diye sor daha doğru soru olur...

Bakın bakalım anlamış mıyım ?

* 12 bin lira para bağlayacağım altının sahte olup olmadığını öğrenmek için ölçüm cihazı ile altın almaya gidersem paranoyak bir insanım.

* 30 bin liralık araç alırken boya cihazı ile gidersem de paranoyak bir kişiyim.

* Altınım hıyar diyene bir avuç tuz alıp gidersem paranoyak değilim.

* Bold yaptığım cümleyi “ ben yazar çizer anlamam , sen bir okuyup bana anlatır mısın ? “ diyerek 2008 ÖSS EA Türkiye 6.sı kuzenime okuttum. Mal oldu çocuk hala ne demek istediğinizi anlayamadı.

Sadece “ bize Türkçe öğreten okulun ben amk daha okuduğumuzu anlayamıyoruz “ dedi.

Tanımasınlar diye kendini Camo desenli plastidip le kapladı şu an.

Bir de son bir ricam , benim yazdığım mesaj ile verdiğiniz cevap arasındaki bağıntıyı açıklarsanız çok sevinirim.

TaGo
04-05-2018, 20:32
Yukarda bolt kısımla işaretlediğim ve benim yazdığım yeri tekrar oku. Ana düşüncesi şu şekilde (bu konuyu açarken; tanıdık kuyumcu önerisi olan varmı? yada bu konuda yardımcı olabilecek olan varmı? Yada hangi kuyumcular sahte altın satmazlar vb gibi içi dolu açsaydı daha dolu cevaplar alırdı. Ben 12 bin tl harcıcam ama kazıklancam diye korkuyorum şeklinde konu açması içi dolı bir konu değil paranya belirtisidir. Paranoya küfür değil, herkesin içinde belirli ölçüde var olan ancak belirli bir sınırın ötesinde tedavi zorunluluğu olan bir hastalıktır. Gripte bir hastalıktır. Türkiye 6. Sı kuzenini benim için yanaklarından öp. Burası okuyunca karşılığını alamadığın bir ülke. Hiçbir Türkiye sayısal yada sözel birinciside Türkiye Capital ilk 500 sıralamasında yok. Kendini çok üzmesin. Camo yeşil dip ide soyarken dikkat etsin ağda gibi kılı tüyü alır çünkü. Haricende benimle ayrıca sorunun var ve laf sokmak istersen pm yönetimi yada telefonum sitede mevcut ;)

safaks
06-05-2018, 09:28
Resatta bilindik kuyumcudan alirsaniz sahte cikma ihtimali olmazda ayarlarinda ufak tefek dusmeler oluyor. Birde su var. Aslinda aldiginiz resat saglam da satarken baska kuyumcu su 2 tanesinin ayari biraz dusuk diyebiliyor
Kapali carsida senelerde calistigim halde basima boyle sacma bi olay gelmisti benim. Bence senelerin esnafi olmasina ozen gosterin. Alirken kagit fatura belge alin. Satacaginiz zamanda yine ona gidin. He ben ille ayar kontrol edecem dersenizde mihenk tasi ve suyunu rica edip orda deneyebilirsiniz.

Can1993
06-05-2018, 10:07
Ben Tago ya hak veriyorum. Adamın dedigi konu başlıgı ve haklı.