PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Araç satış sonrası problem

EnesAksu
25-05-2018, 07:24
Arkadaşlar merhaba,
Başımdan ilginç saçma bir olay geçiyor ve size sormak istedim. 2001 Honda civic ies aracım vardı,ev almak için satışa çıkardım. Araca kartal koçtaşta park halinde malzeme getiren tır arka çamurluğu kesti attı.
Neyse tutanak filan %100 haklı çıktım. Babam aracı satıcağımı durmadan soran arkadaşına demiş benim oğlan arabayı satacak diye. Bizde dedik bir ay sonra muayne yapılıp hasar onarım olacak dedik. onları yaparsak
fiyat bu yaptırmazsak fiyat bu. Adam da hasarı trameri iptal edin ben cebimden yaptırırım işlemesin alacağım dedi. tamam dedik bak önceden de1400 tl hasarı var dedik. Adam koşa koşa pazartesi günü notere gittik satışı verdik. Tanıdık diye 2500 tl maaş alınca veririm dedi tamam dedik. Adam Geçen aradı arabada boya var geri al diyo. Yerimde olsanız naparsınız.

Tunacan
25-05-2018, 07:47
Para peşin, kırmızı meşin diye boşuna dememişler.

Geçmiş olsun..

CloudGrey
25-05-2018, 07:52
Arkadaşlar merhaba,
Başımdan ilginç saçma bir olay geçiyor ve size sormak istedim. 2001 Honda civic ies aracım vardı,ev almak için satışa çıkardım. Araca kartal koçtaşta park halinde malzeme getiren tır arka çamurluğu kesti attı.
Neyse tutanak filan %100 haklı çıktım. Babam aracı satıcağımı durmadan soran arkadaşına demiş benim oğlan arabayı satacak diye. Bizde dedik bir ay sonra muayne yapılıp hasar onarım olacak dedik. onları yaparsak
fiyat bu yaptırmazsak fiyat bu. Adam da hasarı trameri iptal edin ben cebimden yaptırırım işlemesin alacağım dedi. tamam dedik bak önceden de1400 tl hasarı var dedik. Adam koşa koşa pazartesi günü notere gittik satışı verdik. Tanıdık diye 2500 tl maaş alınca veririm dedi tamam dedik. Adam Geçen aradı arabada boya var geri al diyo. Yerimde olsanız naparsınız.

2001 civic 'i siz boyasız diyemi sattınız ?
Alana kişi 2001 civic'i boyasızdır diyemi aldı ?

EnesAksu
25-05-2018, 07:55
2001 civic 'i siz boyasız diyemi sattınız ?
Alana kişi 2001 civic'i boyasızdır diyemi aldı ?

1400 hasarı var dedim. İlla boyası olacak. Benim merak ettiğim konu hukuken yaptırımını merak ediyorum. Yoksa 2500 tl söke söke alırım.

KingoAtmo
25-05-2018, 07:59
Arabayı boyasız diye sattıysan ve boya çıktıysa hoş olmamamış, ben olsam özür diler geri alırım.

EnesAksu
25-05-2018, 08:01
Arabayı boyasız diye sattıysan ve boya çıktıysa hoş olmamamış, ben olsam özür diler geri alırım.

Aracı boyasız diye satmadım. Sorgulatırsan görürsün dedim 1400 hasar kaydı çıkıyor arka köşeden kazası var dedim. İlla boyası var dedik.

MCN21
25-05-2018, 08:03
Siz sadece 1400 tl hasar mı var dediniz?
Boya var yok konuşması yapıldı mı?Boya olduğunu söylediniz mi?
Hangi parçalarda boya var?

serkanaygün
25-05-2018, 08:16
İlla boyası var söylemiyle şu şu şu parçalarında boyası var arasında fark var. Dışarıda yaptırılan tramerinde görünmeyen boyası kazası var mıydı? Satarken bunları beyan etmiş miydiniz? Eğer boyası değişeni tamamen sizin satıştan önce ibraz ettiğiniz gibiyse sizlik bir durum yok.

Umarım kısa sürede çözersiniz.

CloudGrey
25-05-2018, 08:16
herşey söylendiyse problem yok gibi.
eğer parayı kullanmadıysanız ben olsa geri alırdım,çünkü vatandaş 2500'ün üstüne yatılabilir gibi geldi.

Hukuki olarakta sanıyorum biraz zorlanırsınız.
Çünkü noterde parayı aldım diye imza atıyorsunuz.
Arkadaşın size olan borcu sadece lafta...

EREN34
25-05-2018, 08:19
Haklı yada haksızsınız problem değil. Bence düşünülmesi gereken konu;

Alıcı ile olan ikili ilişkiyi aracı geri almayıp 2500'ü söke söke alıp bozmaya değer mi? Yada geri alıp edeceğiniz zarar kadar değerli bir ilişkiniz mi var?

Bu soruların cevabına göre davranmak en doğrusu bence

pirasa
25-05-2018, 08:26
bulunduğum durum pozisyon neyi gerektiriyorsa onu yapardım. racon kesen bi tipsem zaten o parayı çoktan getirmişti. olay çıkmasın tadımız kaçmasın diyorsam çizerdim üstünü adamı da parayı da unuturdum. bıktırıcı bi tipsem gider mahallesi sokağı herkese adamdan 2500 lira alacağım olduğunu vereceğini söylediğini ama vermediğini söylerim. para çok lazımsa ilerde üstüne sabıka kaydı çıksa da önemli değilse 2500 lirayı komisyonlu şekilde adamdan alacak arkadaşlara bu konuda yardımcı olmalarını isterdim. takıntılı biriysem zaten 2500 alacağımdan değilde 2500 ü niye alamadım diye gider araca 5000 liralık zarar verirdim. ben olsam kendim mesela eksik paraya arabayı vermezdim, bir şekilde babam aracı oldu ve devri ver benim arkadaşım dedi ve bende devrini verdim, parayı babamdan alırım, ona da git arkadaşından al derdim.

PiscocuK
25-05-2018, 08:28
Biraz yuvarlak konuşuyorsun.Sen arabanın sağ arka kapısı boyalı diye söyledin de adam sonradan sağ arka kapı boyalı diyemi itiraz etti.Yoksa sen sağ arka kapı boyalı başka bişey yok dedin de adam sol arka kapıda boyalı diyemi itiraz etti?

Bunun kısa öz adı dost kazığı oluyor.Sen düzgün beyan vermiyorsun adam aracı expertize sokmuyor al gülüm ver gülüm.
Sonuç olarak o parayı sana vermezse alamazsın

EnesAksu
25-05-2018, 08:36
İlla boyası var söylemiyle şu şu şu parçalarında boyası var arasında fark var. Dışarıda yaptırılan tramerinde görünmeyen boyası kazası var mıydı? Satarken bunları beyan etmiş miydiniz? Eğer boyası değişeni tamamen sizin satıştan önce ibraz ettiğiniz gibiyse sizlik bir durum yok.

Umarım kısa sürede çözersiniz.

herşey söylendiyse problem yok gibi.
eğer parayı kullanmadıysanız ben olsa geri alırdım,çünkü vatandaş 2500'ün üstüne yatılabilir gibi geldi.

Hukuki olarakta sanıyorum biraz zorlanırsınız.
Çünkü noterde parayı aldım diye imza atıyorsunuz.
Arkadaşın size olan borcu sadece lafta...

Haklı yada haksızsınız problem değil. Bence düşünülmesi gereken konu;

Alıcı ile olan ikili ilişkiyi aracı geri almayıp 2500'ü söke söke alıp bozmaya değer mi? Yada geri alıp edeceğiniz zarar kadar değerli bir ilişkiniz mi var?

Bu soruların cevabına göre davranmak en doğrusu bence

bulunduğum durum pozisyon neyi gerektiriyorsa onu yapardım. racon kesen bi tipsem zaten o parayı çoktan getirmişti. olay çıkmasın tadımız kaçmasın diyorsam çizerdim üstünü adamı da parayı da unuturdum. bıktırıcı bi tipsem gider mahallesi sokağı herkese adamdan 2500 lira alacağım olduğunu vereceğini söylediğini ama vermediğini söylerim. para çok lazımsa ilerde üstüne sabıka kaydı çıksa da önemli değilse 2500 lirayı komisyonlu şekilde adamdan alacak arkadaşlara bu konuda yardımcı olmalarını isterdim. takıntılı biriysem zaten 2500 alacağımdan değilde 2500 ü niye alamadım diye gider araca 5000 liralık zarar verirdim. ben olsam kendim mesela eksik paraya arabayı vermezdim, bir şekilde babam aracı oldu ve devri ver benim arkadaşım dedi ve bende devrini verdim, parayı babamdan alırım, ona da git arkadaşından al derdim.

Biraz yuvarlak konuşuyorsun.Sen arabanın sağ arka kapısı boyalı diye söyledin de adam sonradan sağ arka kapı boyalı diyemi itiraz etti.Yoksa sen sağ arka kapı boyalı başka bişey yok dedin de adam sol arka kapıda boyalı diyemi itiraz etti?

Bunun kısa öz adı dost kazığı oluyor.Sen düzgün beyan vermiyorsun adam aracı expertize sokmuyor al gülüm ver gülüm.
Sonuç olarak o parayı sana vermezse alamazsın

Arkadaşlar durumu şöyle özetliyim.

1400 hasar bizden önce oluşmuş adama söyledik. Sorgulatığımızda çıkıyor çünkü. en son yaptığımız kazayı zaten gördü bunda 2500,3000 tl lik hasar yok ben 250yaptırırım sen yaptırma dedi tamam dedik trameri iptal ettik.
Araba bizden önce sahibi iki kapısı boyanmış araba 5 senedir bizde alırken expertiz yapmadık bilmiyorduk.
Satacağımız kişide ben 50 tane araba aldım sattım expertize gerek yok dedi. Babamında iş yerinden arkadaşı olduğu için biliyorsunuz ki durum farklı oluyor.
Noter satışında araç 30.000 tl bankaya yatan 25.000 yattı .merak ettiğim konu hukuken çözülcek en son iş ama sigortalar atmak üzere

Mümin
25-05-2018, 08:36
Eğer sen aracın aracın hangi parçasında boya var yok söylemişsen alıcı bunları bilerek almışsa 2,500 tl nin üzerine yatmak için arıza çıkartıyor. Ama sen aracın boyalı olana parçalarını söylememiş isen yada eksik söylemiş isen adam haklı al aracı geri lafı sözü bitsin.

EnesAksu
25-05-2018, 08:39
Eğer sen aracın aracın hangi parçasında boya var yok söylemişsen alıcı bunları bilerek almışsa 2,500 tl nin üzerine yatmak için arıza çıkartıyor. Ama sen aracın boyalı olana parçalarını söylememiş isen yada eksik söylemiş isen adam haklı al aracı geri lafı sözü bitsin.

ARabayı almak mesele değil. Ben arabayı alınca tramer iptal ettim. 2500 hasarı kendi cebimden ödemek zorunda kalacağım. çünkü alırken ben yaptırcam dedi.
Onun için olay karışık biraz. ya hasarı kesip parasını eksik veririm.

ghibli06
25-05-2018, 08:41

1400 hasar bizden önce oluşmuş adama söyledik. Sorgulatığımızda çıkıyor çünkü. en son yaptığımız kazayı zaten gördü bunda 2500,3000 tl lik hasar yok ben 250yaptırırım sen yaptırma dedi tamam dedik trameri iptal ettik.
Araba bizden önce sahibi iki kapısı boyanmış araba 5 senedir bizde alırken expertiz yapmadık bilmiyorduk.
Satacağımız kişide ben 50 tane araba aldım sattım expertize gerek yok dedi. Babamında iş yerinden arkadaşı olduğu için biliyorsunuz ki durum farklı oluyor.
Noter satışında araç 30.000 tl bankaya yatan 25.000 yattı .merak ettiğim konu hukuken çözülcek en son iş ama sigortalar atmak üzere

anladığım sen 2 kapı boyalı dememişsin, bizim eski araçta da tramer çıkıyordu ama meblanın büyük kısmı bayiden alınan yedek anahtardı, illa tramer=boya demek değil...

Mümin
25-05-2018, 08:44
ARabayı almak mesele değil. Ben arabayı alınca tramer iptal ettim. 2500 hasarı kendi cebimden ödemek zorunda kalacağım. çünkü alırken ben yaptırcam dedi.
Onun için olay karışık biraz. ya hasarı kesip parasını eksik veririm.

Bence de öyle yapın işi uzatmayın derim ben. Zaten hukuki olarak pek birşey yapabileceğinizi sanmıyorum sonuçta ortada yazılı bir evrak yok. Orman kanunları da gerek yok hasar ve kalan 2500 tl için güzel bir anlaşma yapın ve aracı geri alın.

altugkocer
25-05-2018, 08:48

Siz biraz kelime oyunu yapmışsınız kusura bakmayın. Sattığınız arabanın neresinin boyalı olduğunu bilmiyorsanız o sizin ayıbınız.

Aracı alan adam da sizi yakın görmüş, sözünüze güvenip expertiz yaptırmamış. Bu da onun ayıbı :D

onn_dear
25-05-2018, 09:45
Madde 1: Tanidikla ticaret yapılmaz.
Madde-2: ekspertiz raporsuz araba alınmaz satilmaz. Geçmiş olsun. Bence geri alın giden dostluk değil 2500 tl olsun.

Low-Rider
25-05-2018, 10:28
1400 TL tramere tampon sis farı da değişebilir 2 kapı da boyanabilir. Açık açık 2 kapı boyalı dememişsin sen.

MCN21
25-05-2018, 10:38
Araba 5 yıldır bizde kapıların boyandığını bilmiyorduk diyorsan aracıda geri alman gerekir.
Hasar tarafıda kendi aranızda anlaşılır.
1400 lira hasar vardı onu söyledik boya durumunu açıklamıyor malesef.

furkane
25-05-2018, 11:31
Sene olmus 2018 araba 2001 halen boya kavgasi , bizim toplum cidden dengesiz hale geldi ...

individual
25-05-2018, 12:04
Sene olmus 2018 araba 2001 halen boya kavgasi , bizim toplum cidden dengesiz hale geldi ...

Geçen D max'da tamirat tadilat videosu izliyordum.

Adamlar ikinci el araba alıp eksiklerini hatalarını düzeltip satıyorlar.

Aldıkları TVR'ın şase'si çürük çıktı.Adamlar kupadan ayırıp sıfır yeni şase alıp tamir edip sattılar.

Bizde olsa araba çöp muamalesi görürdü.Hurdacıda açardı gözünü araba.

individual
25-05-2018, 12:09
Edit:

Araç satarken bütün aracın üzerinde yapılmış onarımları satarken alıcıya bildirilmesi lazım.

Bunuda unutmayalım.

Yanlız bizim millet'de hala 2000 model araba alıp istanbul gibi bir yerde boyasız olmasını bekliyor oda garip.

ghibli06
25-05-2018, 12:27
Edit:

Araç satarken bütün aracın üzerinde yapılmış onarımları satarken alıcıya bildirilmesi lazım.

Bunuda unutmayalım.

Yanlız bizim millet'de hala 2000 model araba alıp istanbul gibi bir yerde boyasız olmasını bekliyor oda garip.

Aslunda oyle bir beklenti yok ama boyasiz aracin da daha pahali satildigi da bir gercek...

DOHC
25-05-2018, 14:02
Araba ruhsatı senin üstüne mi babanın üstüne mi?
Babanın üstüne ise, alıcı da babanın arkadaşıysa baban karar versin.

hddsheriff
25-05-2018, 14:09
Mevcut hasarı yaptırsın sen de arabayı geri al.

EnesAksu
25-05-2018, 14:26
1400 TL tramere tampon sis farı da değişebilir 2 kapı da boyanabilir. Açık açık 2 kapı boyalı dememişsin sen.

1400 arka taraftan trameri var diyorsam bu adam boya yok sanıyorsa ehliyreti orda çöpe atsın.

Mevcut hasarı yaptırsın sen de arabayı geri al.

hasarı yaptırmadan paramı kesemezsin diyor arkadaş. arabayı o şekil alıp hukuk sürecini başlatıcam.

oKsEAt
25-05-2018, 15:06
Kendimden örnek vereyim;

İlk aldığım 97 1.4 ies'i arkadaşımdan almıştım. Çok samimi değildik ama uzak arkadaşta değildik. Araba görünüş olarak benim hoşuma gitti, nasıl dedim durumu iyi bir sıkıntısı yok. İzmit'te falan servis bakımlı dedi. Neyse aradık o falan servisi -isim vermeyeceğim- gözün kapalı al çok güzel araba dedi. Burada suç bende ama içimizde kötülük yok, arkadaşa güven var. Sabaha notere gidelim dedim. Neyse ben arabayı kimseye göstermeden aldım, kullandım. Sonra ilana koydum ben arabama güveniyorum, arkadaşıma da servise de güveniyorum sorunsuz, temiz... Adamın biri Antalya'dan almaya geldi ki gram pazarlık yapmadı istediğim fiyat için. Kardeşim ben sana güveniyorum ama kaputtan şüpheliyim bu yüzden bir baktırabilir miyiz dedi, tabiki abi dedim ve kaynar sular mı dersin yoksa kazan patlaması mı dersin siz düşünün ;

Kaput(Yan sanayi), Ön sağ çamurluk, arka bagaj kapağı ve arka panel değişen, bel altı komple boyalı.

Hadi dedik burası yanlış başka yere bakalım orda da aynı çıkınca... Aldığım -sözde- arkadaşımı aradım, telefonda inanamadı. Antalya'dan gelen abiye mahçup olduğumamı yanayım, yoksa arkadaşa inandığıma mı bilemedim.

Velhasıl kelam arabayı aldığım arkadaş geldi, inanamıyor, şoklar içerisinde.. O telefonda gözün kapalı al diyen servis kıvırıyor ''yaaa biz çok incelememiştik''..
Tek kelime edicem ikinize de ''Allah'ınızdan bulun, hakkım haram olsun'' dedim..

İlanı güncelleyip dürüstçe arabayı sonrasında sattım. Bana arabayı düzgün diye satan -sözde- arkadaşımda bir ay sonra yeni honda'sı ile ölümden döndü..

Alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste..

PiscocuK
25-05-2018, 15:08
1400 arka taraftan trameri var diyorsam bu adam boya yok sanıyorsa ehliyreti orda çöpe atsın.

hasarı yaptırmadan paramı kesemezsin diyor arkadaş. arabayı o şekil alıp hukuk sürecini başlatıcam.

Boya arka tarafındamı? Başka bir yerinde yokmu?

Low-Rider
25-05-2018, 15:14

Arka tarafı bırak şimdi, sen 2 kapı boyalı dedin mi adama demedin mi ? Tramer mramer laf çevirme.

Adama 1400 trameri var, arka köşeden kazası var diyip boyalı olan 2 kapıyı baya baya söylememişsin.

EnesAksu
25-05-2018, 15:17
Kendimden örnek vereyim;

İlk aldığım 97 1.4 ies'i arkadaşımdan almıştım. Çok samimi değildik ama uzak arkadaşta değildik. Araba görünüş olarak benim hoşuma gitti, nasıl dedim durumu iyi bir sıkıntısı yok. İzmit'te falan servis bakımlı dedi. Neyse aradık o falan servisi -isim vermeyeceğim- gözün kapalı al çok güzel araba dedi. Burada suç bende ama içimizde kötülük yok, arkadaşa güven var. Sabaha notere gidelim dedim. Neyse ben arabayı kimseye göstermeden aldım, kullandım. Sonra ilana koydum ben arabama güveniyorum, arkadaşıma da servise de güveniyorum sorunsuz, temiz... Adamın biri Antalya'dan almaya geldi ki gram pazarlık yapmadı istediğim fiyat için. Kardeşim ben sana güveniyorum ama kaputtan şüpheliyim bu yüzden bir baktırabilir miyiz dedi, tabiki abi dedim ve kaynar sular mı dersin yoksa kazan patlaması mı dersin siz düşünün ;

Kaput(Yan sanayi), Ön sağ çamurluk, arka bagaj kapağı ve arka panel değişen, bel altı komple boyalı.

Hadi dedik burası yanlış başka yere bakalım orda da aynı çıkınca... Aldığım -sözde- arkadaşımı aradım, telefonda inanamadı. Antalya'dan gelen abiye mahçup olduğumamı yanayım, yoksa arkadaşa inandığıma mı bilemedim.

Velhasıl kelam arabayı aldığım arkadaş geldi, inanamıyor, şoklar içerisinde.. O telefonda gözün kapalı al diyen servis kıvırıyor ''yaaa biz çok incelememiştik''..
Tek kelime edicem ikinize de ''Allah'ınızdan bulun, hakkım haram olsun'' dedim..

İlanı güncelleyip dürüstçe arabayı sonrasında sattım. Bana arabayı düzgün diye satan -sözde- arkadaşımda bir ay sonra yeni honda'sı ile ölümden döndü..

Alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste..

Ya biz iyi olalım boşver hayırlısı böyleymiş diyip geri alacağım. Dilimiz yandı birkere satasım yoktu şimdi hiç satmam.

Boya arka tarafındamı? Başka bir yerinde yokmu?

arka sağ çamurluk bagaj kapağı eski sahibinden kalma. Konularıma bakarsan bazı yerlerini titiz olduğum için ben boyattım.

Arkadaşın derdi şurda 250 tl yaptırırım tramere işletme dediği hasar. alıp sorunca 2000tl den aşağı fiyat vermedikleri için sorun oradan çıkıyor. Bahane buluyor şimdi karım rengini beğenmedi vs vs işin özü geri alacağım arabamı.

PiscocuK
25-05-2018, 15:21
Ya biz iyi olalım boşver hayırlısı böyleymiş diyip geri alacağım. Dilimiz yandı birkere satasım yoktu şimdi hiç satmam.

arka sağ çamurluk bagaj kapağı eski sahibinden kalma. Konularıma bakarsan bazı yerlerini titiz olduğum için ben boyattım.

Arkadaşın derdi şurda 250 tl yaptırırım tramere işletme dediği hasar. alıp sorunca 2000tl den aşağı fiyat vermedikleri için sorun oradan çıkıyor. Bahane buluyor şimdi karım rengini beğenmedi vs vs işin özü geri alacağım arabamı.

Adım adım gidilse olay çözülecek ama sen daldan dala atladığın için ipin ucu kaçıyor.
Sen adama diyormusun ben titizim hasar kaydı 1400 TL arka taraf ama bende şu şu parçaları boyattım.Bol şans

EnesAksu
25-05-2018, 15:21
Arka tarafı bırak şimdi, sen 2 kapı boyalı dedin mi adama demedin mi ? Tramer mramer laf çevirme.

Adama 1400 trameri var, arka köşeden kazası var diyip boyalı olan 2 kapıyı baya baya söylememişsin.

Hocam sabahtan beri anlamamazlıkta ısrar ediyorsun. Eski sahibinden kalma kapı boyamasını bilmiyorum diyorum. exprer gidelim diyorum adam gene gitmiyor. ne yapim vahiyle mi insin rapor bana.

EnesAksu
25-05-2018, 15:26
Adım adım gidilse olay çözülecek ama sen daldan dala atladığın için ipin ucu kaçıyor.
Sen adama diyormusun ben titizim hasar kaydı 1400 TL arka taraf ama bende şu şu parçaları boyattım.Bol şans

Aynen dedim ne var ne yok söyledim. aldığım zamanlar expre bu kadar moda değildi. ben öyle aldım. Satarken adama gidelim motoru vs ölçtürelim bende merak ediyorum diyorum. Ben 50 tane araç aldım sattım senin arabanı 4,5 senedir
takip ediyorum diyor. Babamın iş arkadaşı olunca olaylar az çok güven içinde gelişiyor. Şİmdi boyaları problem etmeyen adam karım rengi beğenmiyor al diyor. geri alıcam aracımı iyice maria mercedes olayına döndü.

CafCaf
25-05-2018, 15:28
önemli olan 2001 model aracı boyalı boyasız sanması değil, senin açık ve net söylememen yapcak birşey yok hukukunuz çok iyise alacaksın almıyorsan parayı unutacaksın unutmuyorsan döveceksin :D

semavi
25-05-2018, 17:21
Arkadaşlar merhaba,

Cok sukur arabada boya var muhabbetinden kurtuldum burada! Hatta boya yeni ise daha pahali araba...

Gidim gidim kazanan bir millet oldugumuz icin maalesef mal cok degerli... Hem eder bakimindan hem de sahiplik bakimindan... Bunu bilen siyasilerde bindiriyor vergileri... sonra boyle sacma sapan olaylar yasaniyor!

edr55
25-05-2018, 17:43
bence araç sahibi yeterince açıklama yapmış, bildiği birşeyi de saklamamış. expertize göster demiş, adam bilmişlik yapıp 50 tane araba aldım gerek yok demiş. benim fikrim, araba pert de çıksa (biraz abartmış olabilirim) expere göster dediği halde 'ben bu arabaya okeyim' diyen adamın anlaşmadan caymaması lazım.

bir taraf satıcının sözüne güvenip araba almış, satıcı arkadaş da diğer adamın sözüne güvenip araba satmış. burada sözünü tutmayan, sözünde yanlışlık olan arabayı alan taraf bence. satanın sözlerinde bir yanlışlık göremedim, birşey saklamaya çalışmamış. bildiğini anlatmış, varsa tedirginliğin ekspere git demiş adam gitmemiş.

suk3b3
25-05-2018, 19:09
Tamam biirader kusura bakma alıyorum geri arabayi dicen
Notere gidecen alacan parayi verince kalan 1500u ay başında veriyim biraz yedim senin parayi dicen. Sonra çamur yapacan yok bu ay yok bidaki ay yok babannemin kaynanasinin cenazesi var yok doğmamış çocuğum hasta vs.
Ona onun silahiyla saldir

furkane
25-05-2018, 19:10
Hocam 2 kapida mi boya var ?

Can1993
25-05-2018, 19:20

Bence suç alıcıda..Adam 1.400 tl hasar var demiş neresinde sorun olduğunu bilmiyor olabilir 5 sene önce hangimiz aldığımız aracı doğru düzgün expere sokuyorduk. 2 kapısı boyalı oldugunu bilmeyebilir.Alıcı kabak gibi atlayıp biz cok araba aldık sattık expere gerek yok demiş olay kapanmış 50 tane araba alıp sattıysan alırsın kendine bi boya makinası bakarsın ne olduguna. Cok bilmişlik iyi değildir. 1.400 tlye serviste cam da değişir iç aynada değişir dış aynada değişir boyada olur 500 tl degil bu tramer 1.400 tl bakacaksın ne olduguna.bide 17 yasında araba boyasız olduguna inanmak elde değil.

220T
25-05-2018, 19:59
Ucuza yaptırıp tramer bedeli cepte kalacaktı,2500'ü de vermeyecekti.Hesap yüksek çıkınca dümen bozuldu bence.

AşkınS.
25-05-2018, 20:59
İki taraf da suçlu. Sen öncesinde 1400 trameri var ama nerenin boyalı olduğunu söylememişsin. Muhtemelen biliyordun da söylemedin.
Onun da expere gitmesi gerekiyordu almadan önce.
Muhtemelen karşı taraf 2500ün üstüne yatacak,

Mutu
25-05-2018, 20:59
Siz açıkca ilanda ya da herhangi bir yerde boyasız diye belirtip satmadıysanız, istediği davayı açsın. Hiçbirşey kazanamaz. Ama eğer ortada ilan varsa boyasız diye, geri almanız lehine daha sonuçlanır.

EnesAksu
25-05-2018, 21:20
Arkadaşlar arabayı ilana koymadan kendi geldi 31.000 tl satın aldı. Velhasıl arabayı geri aldım. Zaten satasım yoktu.
İşin özü 250 yaptırırım dediği olay 2500 patlayınca bahane buldu. Aracı geri aldım, komple boyatma kararı aldım. Kazınarak içime sinecek şekilde boyacı arıyorum. 3,5 yapması mühüm değil adam akıllı usta arıyorım binecğim çünkü
Ben böyle ufak şeylere takılan bir insan değilim. Üç kuruş peşindede değilim. Benim buraya yazmamdaki amaç üç kağıtcılık yaptım görün diye değil başınıza gelirse tesbirli olun diye. Kimi söylemememişsn filn dediği için açıklamada bulunma durumnda kaldım.

dragstar
25-05-2018, 21:32
sen söylemişin, araç sahibi çok merak etseydi gider baktırırdı

ruudvan
25-05-2018, 23:13
Arkadaşlar arabayı ilana koymadan kendi geldi 31.000 tl satın aldı. Velhasıl arabayı geri aldım. Zaten satasım yoktu.
İşin özü 250 yaptırırım dediği olay 2500 patlayınca bahane buldu. Aracı geri aldım, komple boyatma kararı aldım. Kazınarak içime sinecek şekilde boyacı arıyorum. 3,5 yapması mühüm değil adam akıllı usta arıyorım binecğim çünkü
Ben böyle ufak şeylere takılan bir insan değilim. Üç kuruş peşindede değilim. Benim buraya yazmamdaki amaç üç kağıtcılık yaptım görün diye değil başınıza gelirse tesbirli olun diye. Kimi söylemememişsn filn dediği için açıklamada bulunma durumnda kaldım.

komple kazınarak araç boyatmak çok saglıklı değil.zımpara yapılmadan zaten araç boyanmaz. bırak zımpara yapılıp boyanır , kazınsın diye yer arama bulsanda kazındıktan sonra macun cekılmesı gerekır onada sen yanasmazsın. dolayıısyla araç kazıtma hurafesini lugattan cıkartsak super olacak .
hicbirimiz 1950 model klasik toplamıyo çunku.

kiraccemal
28-05-2018, 09:04
Benzer bir olay başıma geldi. Kayın pederimin aracını 35 bin TL'ye sattık. Aracı satarken tramer hakkında bilgimiz yoktu alıcıya da söyledik trameri bilmiyoruz ekspere götürelim diye. Alıcı eksperin kapısından geri döndü gerek yok araç zaten temiz görünüyor falan filan. Akabinde satış gerçekleşti ve aradan 1 hafta geçti aracı alan kişi bizi aradı ve aracın tramerinde 14 bin TL hasar olduğunu bildirdi ve aracı geri vermek istediğini belirtti. Biz tramere bakmadığımızı söylemiştik ve hasar hakkında bilgimiz olmadığını beyan etmiş ve ekspere gitmesi için ısrar etmiştik. Aslında hiçbir girişimde bulunmamamız gerekiyordu ama vijdanen rahatsız olduğumuzdan dolayı aracın hasar kayıtlı rakamını baz alarak aldığımız ücretim 5 Bin TL sini iade ederek işi tatlıya bağladık.

onursumer
28-05-2018, 09:23
Benzer bir olay başıma geldi. Kayın pederimin aracını 35 bin TL'ye sattık. Aracı satarken tramer hakkında bilgimiz yoktu alıcıya da söyledik trameri bilmiyoruz ekspere götürelim diye. Alıcı eksperin kapısından geri döndü gerek yok araç zaten temiz görünüyor falan filan. Akabinde satış gerçekleşti ve aradan 1 hafta geçti aracı alan kişi bizi aradı ve aracın tramerinde 14 bin TL hasar olduğunu bildirdi ve aracı geri vermek istediğini belirtti. Biz tramere bakmadığımızı söylemiştik ve hasar hakkında bilgimiz olmadığını beyan etmiş ve ekspere gitmesi için ısrar etmiştik. Aslında hiçbir girişimde bulunmamamız gerekiyordu ama vijdanen rahatsız olduğumuzdan dolayı aracın hasar kayıtlı rakamını baz alarak aldığımız ücretim 5 Bin TL sini iade ederek işi tatlıya bağladık.

oyle durumda karşı taraf ekspertiz yaptırmıyorsa ben satmıyorum arabamı yarın oburgun bu tarz şeylerle uğraşamam

AyrtonSenna
28-05-2018, 11:41
1400 hasarı var dedim. İlla boyası olacak. Benim merak ettiğim konu hukuken yaptırımını merak ediyorum. Yoksa 2500 tl söke söke alırım.

Sen araçta boya veya değişen tanımını belirtmemişsin yada 1400 tl ufak bir meblağ birşey değildir diye kendince bir yorum katmış olabilirisin aracı satarken her zaman ne arızası ne tarafında boya değişen olduğunu belirttiğine dair kendince bir sözleşme yaz araç alımı yaparken aynı kurallarla ama sen burda haksızsın çünkü birşey belirtmemişsin ve kusurlu mal satışına girer araç alım ve satımı yaparken şeffaflık önemli.

Mümin
31-05-2018, 13:43

Evet sonunda en doğru kararı vermişsin.

fore
31-05-2018, 13:58
Sonra çamur yapacan yok bu ay yok bidaki ay yok babannemin kaynanasinin cenazesi var yok doğmamış çocuğum hasta vs.
Ona onun silahiyla saldir

Günlük hayatta da bunu kullanıyorsanız bence kullanmayın.....

SULTANOGLU
31-05-2018, 14:07

:hehe: bizde boya firması olarak hala anlamış değiliz bu kadar boyayı kime satıyoruz diye :D bütün arabalar boyasız

220T
31-05-2018, 14:40
:hehe: bizde boya firması olarak hala anlamış değiliz bu kadar boyayı kime satıyoruz diye :D bütün arabalar boyasız

Öyle demeyin,"çizikler" çok yiyor. :D

MCN21
31-05-2018, 15:15
Öyle demeyin,"çizikler" çok yiyor. :D

Keyfe keder bel altilarida unutmayalim

suk3b3
31-05-2018, 20:48
Günlük hayatta da bunu kullanıyorsanız bence kullanmayın.....

Şükür yapmadk öyle bisey. O kadar ticaretim oldu. Ben olayi baştan kapatirim. Abicim ticaretimiz gerçekleşti bana satmak istersen bu paraya geri aliyim derim. Yükselecek varsa bende ona yükselirim ancak piyasada okadar yamuk adam var yalanlarla is yapiyorlar. Neymiş teyzesini uzaylilar kaçırmış mesela

İbrahim33
31-05-2018, 21:23
insanlar hasar kaydı ile kafayı yemiş. 2001 model arabada hasar kaydı olsa ne ? olmasa ne ? çok ilginç valla.

İbrahim33
31-05-2018, 21:26
geçen gün bi tanesi geldi , 2001 model polo 3n , arabamda hasar kaydı yok deyip duruyor. çok temiz diyor. baktım araba 8 olmuş. farı ayrı yere tamponu ayrı yere bakıyor. adama dedim bu araba feleğin çemberinden geçmiş. adam hala hasar kaydı yok diyor. böyle aptallara itelemek hak müstahak aslında.

EnesAksu
25-06-2018, 15:54
Evet arkadaşlar,
Son durum burda beni bazı arkadaşlar topa tutsada olay mahkemeye taşındı.
Aracı geri almak üzere 2500 kaporasını geri verdim. aracın parasını eve peşinat verdiğim için kredi çekmek durumunda kaldım. velhasıl kapora verdikten sonra adam telefonları açmaz oldu.
Kayıtlı olmayan telden arayınca çıktı ben dedim önümüzdeki hafta kredi çekip alacağım. ben bekleyemem para getir hemen arabayı satarım dedi.
Ondan sonra telefonlara bakmadı. Bende engelledim küfür etmemek haksız duruma düşmemek için avukata verdim.
En son dün dosya icra takibindeydi. araç satışında yatan 25000 ve 2500 verdiğim kapora makbuzları avukata verdim.
Burada merak ettiğim haksız çıkma durumum nedir. Avukat, hukuk konusunda arkadaşlar varsa bilgi verirse sevinirim . Saygılar.

Hondafatih
25-06-2018, 16:35
bu son yazdığınla kendile çeliyor gibisin

hddsheriff
25-06-2018, 17:25
Evet arkadaşlar,
Son durum burda beni bazı arkadaşlar topa tutsada olay mahkemeye taşındı.
Aracı geri almak üzere 2500 kaporasını geri verdim. aracın parasını eve peşinat verdiğim için kredi çekmek durumunda kaldım. velhasıl kapora verdikten sonra adam telefonları açmaz oldu.
Kayıtlı olmayan telden arayınca çıktı ben dedim önümüzdeki hafta kredi çekip alacağım. ben bekleyemem para getir hemen arabayı satarım dedi.
Ondan sonra telefonlara bakmadı. Bende engelledim küfür etmemek haksız duruma düşmemek için avukata verdim.
En son dün dosya icra takibindeydi. araç satışında yatan 25000 ve 2500 verdiğim kapora makbuzları avukata verdim.
Burada merak ettiğim haksız çıkma durumum nedir. Avukat, hukuk konusunda arkadaşlar varsa bilgi verirse sevinirim . Saygılar.

Avukata verdin madem sorsana avukatına