PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ankara Hakkında

BARR
30-05-2018, 08:13
Beyler birşeyi çok merak ediyorum Ankaralı kardeşlerimize abilerimize sormak istiyorum.

Eskiden çocukluk yıllarımızda ve öncesinde Ankara memur şehriydi, diplomat şehriydi Ankaralı büyüklerimiz hep okumuş tahsil görmüş kendini eğitmiş giyiminden kuşamına, konuşmasına efendi,beyfendi insanlardı.

Şimdi bakıyorum Ankaralıyım diyen adam bakınız şekil 1A;

https://www.youtube.com/watch?v=55vOic7wPEU

Bu modda. Bu tipler hep vardı da şimdi durum şu üniversitede iyi aile çocuğundan, zenginine, fakirine, tahsillisinden, cahiline herkes bu modda. Bi bitirimlik kıroluk paçalardan ağır ağır akıyor ve bu gururla biz "Angaralıyız Gardaş" modunda yüksek tondan söleniyor. Ne oldu ne zaman olduda siz Ankaralılar bunu kabullendiniz çok merak ediyorum çok büyük bir efendilikten kibarlıktan bu hallere geldiniz?

Kabul etmeyin bu kültürü bu sizin kültürünüz değil özünüze dönün biran önce.

Tunacan
30-05-2018, 08:15
Çünkü Ankara'da Ankaralı kalmadı. Net...

SK10
30-05-2018, 08:38
yalnız e30'da olmasa bu adam aç kalacak :)

MBuğra
30-05-2018, 08:40
Çünkü beyefendilik eziklik, barzoluk adamdan sayılıyor bu devirde.

Üstüne bir de hatunların efendi adam yerine piç adam tercihini göz önüne alırsak peder inşaat işinde, seri köz getir yengenin boğazı yandı karşim tipleri prim yapıyor.

rebelh
30-05-2018, 08:45
ankarada hiç bir zaman ankaralı yoktu bence
bu olaya şöyle bakın ankara bir memur kenti evet
bende bir devlet memuruyum ama kpss ile atanan memurlar ile diğer eski kafalılar arasında çok ciddi bir çağ farkı var
ankaralı eski memurların alayı çankırı çorum yozgat kırşehir kırıkkale gibi şehirliler
bunun sebebide eski iktidarlar
adamlar oy aldıkları yerlerden biraz eli yüzü düzgün insanları kurumların başına atamışlar torpille
o adamlarda bütün eş dost komşu köylü akraba kim varsa gel seni memur yapiim diye işe aldı
ben bizim kurumun eski genel müdürünün, kurum personelinin %25ini kahvede oyun oynarken işe aldığını bliyorum
alayı anlatıyor hala "akşamları kağıt oynardı bizim orda, orda dedi bana gel seni memur yapiim diye"

ayrıca bu sorun ankara ile ilgili değil kesinlikle
bütün ülke genelinde bir geriye gitme mevcut
birde ankaraya neresinden baktığınız da önemli
gelin tunalıya bahçeliye çayyoluna çankayaya batıkente eryamana(ben bu civarları iyi biliyorum) bi hasköyden pursaklardan mamaktan demetevlerden 50 yıl ileride dersiniz
o videolarda gördükleriniz de geneli kesinlikle yansıtmıyor onlar sadece çok tık alan değişikler düzgün konuşan insanların videoları zaten ilgi çekmiyor internete düşmüyor

BARR
30-05-2018, 08:47
Bir de bütün Türkiyenin erkek oyunu "Ankara havası oldu" geçen hatırlamıyorum sanırım Manisa mı Akhisar mı ne kupa aldı ya futbolda adamlar Akhisarda Ankara havası oynuyor o kısmı da anlamadım.

Tek bildikleri elleri sağa sola açıp zıplamak oldu abidik kubidik müziklerle o da ayrı bir sosyo kültürel inceleme konusu bence.

Hatta buldum videoyu bakınız 7:50 civarı.

https://www.youtube.com/watch?v=E5WAGWSeD74

enes_srb
30-05-2018, 08:50
Çünkü beyefendilik eziklik, barzoluk adamdan sayılıyor bu devirde.

Üstüne bir de hatunların efendi adam yerine piç adam tercihini göz önüne alırsak peder inşaat işinde, seri köz getir yengenin boğazı yandı karşim tipleri prim yapıyor.

Beni o şekillere giriyorum diye tercih edicek olan olan etmeyebilir hiç sorun yok :D , bu olay sadece Ankara da yok bence İstanbul dada var şuan gittiğiniz her nargile marpucu olan mekanda görebilirsiniz. Şekilcilik ülke geneline yayılmış bi sorun ...

BARR
30-05-2018, 08:58
ankarada hiç bir zaman ankaralı yoktu bence
bu olaya şöyle bakın ankara bir memur kenti evet
bende bir devlet memuruyum ama kpss ile atanan memurlar ile diğer eski kafalılar arasında çok ciddi bir çağ farkı var
ankaralı eski memurların alayı çankırı çorum yozgat kırşehir kırıkkale gibi şehirliler
bunun sebebide eski iktidarlar
adamlar oy aldıkları yerlerden biraz eli yüzü düzgün insanları kurumların başına atamışlar torpille
o adamlarda bütün eş dost komşu köylü akraba kim varsa gel seni memur yapiim diye işe aldı
ben bizim kurumun eski genel müdürünün, kurum personelinin %25ini kahvede oyun oynarken işe aldığını bliyorum
alayı anlatıyor hala "akşamları kağıt oynardı bizim orda, orda dedi bana gel seni memur yapiim diye"

ayrıca bu sorun ankara ile ilgili değil kesinlikle
bütün ülke genelinde bir geriye gitme mevcut
birde ankaraya neresinden baktığınız da önemli
gelin tunalıya bahçeliye çayyoluna çankayaya batıkente eryamana(ben bu civarları iyi biliyorum) bi hasköyden pursaklardan mamaktan demetevlerden 50 yıl ileride dersiniz
o videolarda gördükleriniz de geneli kesinlikle yansıtmıyor onlar sadece çok tık alan değişikler düzgün konuşan insanların videoları zaten ilgi çekmiyor internete düşmüyor

Olayın o kısmında değilim ben zaten 16 senede fazlası ile kırolaştı memleket ona her konuda değiniyoruz. Mesela benim baba tarafım 4 kuşak İstanbullu (Üsküdar) dedem Kurmay Albay olduğu için zamanında çocukluğu Ankarada geçmiş Üni yıllarına kadar. Çokça Ankaralı tanıdığım mevcut, çocukları da arkadaşlarım , nişanlımında ailesi Ankaralı yani durumu biliyorum. Olayın şu kısmındayım ben;

Genel algı ve kabul Angaralıyız Gardaş oldu artık. Yani yukarıdakiler ve sizin belirttiğiniz kesim Ankaralı sayılmıyor artık dışlandılar. İstanbulda İstanbullu mu var şu anda? Yok. Büyük şehirler zaten dışarıdan göç alır hep Londrada new Yorkta vs hep böledir. Ancak;

Bizde göç eden nüfüs kendi kültürünü o şehre empoze ettiği için ortalık karışıyor ANkarada da çevre iller köyler kasabalar artık neyse heralde oraların etkileri bunlar.

Eskiden bu durum bu göç edenlerin kendilerine bir çeki düzen vererek kendilerini düzelmesiydi şimdi tam tersi olmuş ki bu dışarıdan bakan bir göz olarak Ankaranın kırolaşması diğer büyük şehirlere göre daha fazla.

seref1
30-05-2018, 08:59
Askerliğimi Ankara'da yaptım.herkez bi reis havalarında kızlarda dahil.ama 15 ay sonunda istanbula geldiğimde birkaç ay ankaralı ibocan dinledim yalan yok:)müzikler bağımlılık yapıyor

rebelh
30-05-2018, 09:09
Olayın o kısmında değilim ben zaten 16 senede fazlası ile kırolaştı memleket ona her konuda değiniyoruz. Mesela benim baba tarafım 4 kuşak İstanbullu (Üsküdar) dedem Kurmay Albay olduğu için zamanında çocukluğu Ankarada geçmiş Üni yıllarına kadar. Çokça Ankaralı tanıdığım mevcut, çocukları da arkadaşlarım , nişanlımında ailesi Ankaralı yani durumu biliyorum. Olayın şu kısmındayım ben;

Genel algı ve kabul Angaralıyız Gardaş oldu artık. Yani yukarıdakiler ve sizin belirttiğiniz kesim Ankaralı sayılmıyor artık dışlandılar. İstanbulda İstanbullu mu var şu anda? Yok. Büyük şehirler zaten dışarıdan göç alır hep Londrada new Yorkta vs hep böledir. Ancak;

Bizde göç eden nüfüs kendi kültürünü o şehre empoze ettiği için ortalık karışıyor ANkarada da çevre iller köyler kasabalar artık neyse heralde oraların etkileri bunlar.

Eskiden bu durum bu göç edenlerin kendilerine bir çeki düzen vererek kendilerini düzelmesiydi şimdi tam tersi olmuş ki bu dışarıdan bakan bir göz olarak Ankaranın kırolaşması diğer büyük şehirlere göre daha fazla.

ankaranın geçmişine baktığınız zaman zaten ne olduğu belli bir şehir diğer içanadolu şehirlerinden bir farkı yok
ama başkent olması sonrası gelişim gösteriyor ülke gibi insanı yaşamı seviyesi her şeyi değişiyor yavaş yavaş bir kültür oluşuyor yine tıpkı türkiye gibi
ama sonra bu entellektüel çevrelere monşer gözüyle bakanlar geliyor eğitimsiz kitleyi sömürmeye başlıyor "aslansınız siz bunlar sizi hor gördüler siz buraların temelisiniz aslında" falanlar filanlar havada uçuşuyor
sanat bitiyor spor bitiyor kültür bitiyor entellektüel kesim kendi gibi olanların yanına çekiliyor "diğerleri" ile bağ kuramıyor ve bu sefer dışlanan onlar oluyor
bunların hepsi tüm türkiyeye oldu ha belki kırsal kesim kabuğundan çok kımadığı için bir değişim göstermedi ama değişime ayak uydurmaya çalışan her şehir bunu yaşadı
bana diyebilir misiniz ki izmiri akp yönetsedi yine insanları bu şekilde kalabilirdi? kesinlikle hayır
adamlar yönettikleri şehirlere ve ülke geneline hep bi bayağılık hep bi mağduriyet hem bi diriliş pompaladılar sonuçlarını da alıyoruz
ben çubukta memurum inanın burada kpss ile atanmış 3 tane daha memur arkadaşım var yaşıtım onlar haricinde 2 kelimeyi bir araya getirebilecek adam yok
ve buranın yerlileri trilyonlarca para çevirecek güce sahipler artık bu da onları üstün kılıyor kendi akıllarında
entelektüel insanlar dışlandı kitap okuyan insanlara bakış değişti hayatında 2 kitap okumamış adamlar kendilerini her şeye hakim görüyorlar

altugkocer
30-05-2018, 09:09
Babam 68 yılında gelmiş Ankara'ya üniversite okumak için. O tarihten beri hiç çıkmadık Ankara'dan. Ben de doğma büyüme Ankaralıyım. Şanslı bir insanım çünkü bütün hayatım Çankaya ilçesi sınırları içinde geçti. Bizim ilçemizde bu tiplerin oranı çok düşüktür.

Diğer ilçelerde yaşayan arkadaşlar alınmasın lütfen, Çankaya dışında bir yerde yaşamak istemem (bağlıca, batıkent, eryaman fln hariç). Keçiören, Yenimahalle, Mamak, Etimesgut, Sincan, Altındağ, Pursaklar diğer merkez ilçeler. Ben bu ilçelere misafirlik ve zorunlu durumlar dışında uğramıyorum :D Senin bahsettiğin tiplerin yaşam alanları genelde buralar.

Şunu da bırakayım belki bir şeyler anlatır.

http://i66.tinypic.com/ic1l5k.png

http://i65.tinypic.com/25ujxur.png

http://i66.tinypic.com/5d45ue.png

Evet eskiden bu tipler yoktu ne hikmetse son 15-20 senede türediler

Anıl E.
30-05-2018, 09:13
Dünya gelişiyor ama bizim ülkemiz giderek yozlaşıyor,sadece ankara değil her şehrimizde var bu durum artık. Ankara'nın el değmemiş çok güzel de semtleri var .

İnşallah medeni günlerimize tekrardan döneriz,dönmesek bile ilerleme kaydederiz.

SekoLive
30-05-2018, 09:14
Çünkü Ankara'da Ankaralı kalmadı. Net...

Ankaralı Namık bile Çankırılıymış...

KARALOM
30-05-2018, 09:30
sadece bu olay ankarayala sınırlı degil bütün ülkede bir sıkıntı var
arizona kertenkeleleri eskişehiride sarmış durumda ;)

muharrem7791
30-05-2018, 11:34
Dünya gelişiyor ama bizim ülkemiz giderek yozlaşıyor,sadece ankara değil her şehrimizde var bu durum artık. Ankara'nın el değmemiş çok güzel de semtleri var .

İnşallah medeni günlerimize tekrardan döneriz,dönmesek bile ilerleme kaydederiz.

El değmemiş semtleri hangisidir?1950 1960li yıllardan beri ankaradayiz aile boyu.özellikle son dönemlerde çok ciddi tahribata dejenereye uğradı ankara kültür eğitim görgü medeniyet konusunda bir keciorenli olarak konuşuyorum eski keçiören bağlarıyla bağ evleriyle ünlü idi şimdi?

GokhanRS
30-05-2018, 11:45
boşverin siz bu tipleri, starbuckslarımız elit kardişlirimizle dolu :D

sanırım dünya bozuk artık.

Örneğin Rusya, tek bir rus çok zor bulursunuz ki amerikadan nefret etmesin. Alayı amerikanın hakkında en ağır hakaretleri eder. Hatta ingilizce bildiği halde ingilizce konuşulunca morali bozulup seni tersleyen adamlar bulursun rusyada.

Peki pratikte nasıl? Mc Donalds, BurgerKing, Starbucks v.s her daim full :D içer gerçekten de ruslar çoğunlukta yani öyle turistle filan dolmuyor.

3 kuruş daha ucuz diye mc donalds ve burgerkingler bildiğin türkiyeden daha yüksek cirolar yapıyor :D

ErkanCanS
30-05-2018, 12:33
Ankara doğumlu ve bütün sülalesi Ankara'da yaşayan biriyim. Anne tarafım Malazgirt savaşından beri Kırıkkaleli galiba. Kaçırdığınız şey şu ; Ankara hiç bir zaman elit bir şehir değildi. Memur şehri evet , eskiden memurlar efendi ve düzgün insanlarmış evet ama bu bahsettiğiniz memurlar Ankaralı değil :) Bir şekilde Ankara'ya sonradan gelmiş kişiler. Eskiden memur adam giyinişinden , adabından , konuşmasından bile anlaşılırmış. Benim en az 30 yakın arkadaşım memur oldu son 2-3 yılda , bir kaçı hariç köyde çobanlık yaptırmam o derece. Mustafa Kemal Atatürk'ün Hatayla beraber en büyük arzusuydu Ankara'nın modern ve Avrupa standartlarında bir şehir olması. Allah rahmet eylesin , ikisine de ömrü yetmedi..

Böyle barzoların çoğalması konusu çok basit. Artık internet var , her kesimden insan çok kolay örgütlenebiliyor. 15 sene evvel evinde interneti geçtim , bilgisayarı olan insanları şanslı kişiler olarak görüyorduk. Şimdi asgari ücretli kişilerin ellerinde bile 5 liralık telefonlar var. Bu insanlar 20 sene öncede vardı , mahallelerinde bir avuç kişiye hitap ediyorlardı. Geldiğimiz noktada mahalleler kaynaştı ülke geneline yayıldılar. Binlere hitap eden keko abiler örnek oldu , gençler ilgi nerdeyse oraya gidiyorlar.

Redfish16V
30-05-2018, 13:20
7 göbek angaralıyım(ankaralı :) ) hatta memletim sincandır...Lakin sincanda sincanlı bile kalmadığı için o bölgeleri bu tipler doldurdu... Şükür ne huyundan ne suyundan kaptık,batıkentde yaşamaya devam gayet hoş huzurlu naif bir bölge :D Şahinler,ankara oyun havası,parayı 1 gecede pavyonda yiyen tipler vb asla yok :) Çok işim olmadıkça da o bölgelere inmem.. Çok değişik bir kafa yapıları var çok.. Ankara'nın maalesef bir çoğuda bu tiplerler dolu.. En son sincandan batıkent atlantise metro hattı açıldı.Sincandaki o tipler akın akın geliyor şimdi.Akşam cafede oturup muhabbetini ederken bu embesillerin yaşama evrelerini görüyorsun..dar sokakta basmalar,son ses müzikler,bağırarak konuşmalar vb ..

rebelh
30-05-2018, 13:27
7 göbek angaralıyım(ankaralı :) ) hatta memletim sincandır...Lakin sincanda sincanlı bile kalmadığı için o bölgeleri bu tipler doldurdu... Şükür ne huyundan ne suyundan kaptık,batıkentde yaşamaya devam gayet hoş huzurlu naif bir bölge :D Şahinler,ankara oyun havası,parayı 1 gecede pavyonda yiyen tipler vb asla yok :) Çok işim olmadıkça da o bölgelere inmem.. Çok değişik bir kafa yapıları var çok.. Ankara'nın maalesef bir çoğuda bu tiplerler dolu.. En son sincandan batıkent atlantise metro hattı açıldı.Sincandaki o tipler akın akın geliyor şimdi.Akşam cafede oturup muhabbetini ederken bu embesillerin yaşama evrelerini görüyorsun..dar sokakta basmalar,son ses müzikler,bağırarak konuşmalar vb ..

batıkentin neresi kardeşim :)

ErkanCanS
30-05-2018, 13:34

0-6 yaş arası , 6 yaştan 13-14 yaşa kadarda yazları Sincan hemde fatihte geçti. Allah'tan kendimizi kurtarmışız oralardan diyorum :D En son 3 sene önce Ankara'ya gittiğimde bir bakalım dedik kuzenlerle , sadece araçlar değişmiş. Şahinler e30-36 olarak evrimleşmiş :D

Dayı
30-05-2018, 13:57
Dedem 1936 da babam 1950 de ankara ya gelmiş. Benim de çocukluğum gençliğim vs vs yani hayatım burada geçti. Toplumun nasıl dönüştüğünü gördüm.
Bu birtek ankara için geçerli değil. Hayvanat bahçesine dinazor isterim, hükümet ay a köprü yapmış, röportaj a kürtaj diyen eğitimsiz, kültursüz, okumayan, okusa da okuduğunu anlamayan, yanlışı yanlış kabul etmeyen, sorgulamayan bir toplum olduk.
Maalesef bu da bütün büyükşehirler de toplumsal bir değişime neden oldu.

MK8800
30-05-2018, 15:37
Ne kolpası ne kolpacısı biter memleketimin sadece Ankara değil ki memleketin geneli böyle olmuş

Sosyal medya , teknoloji ; bunlar ancak gelişime açık topluma yararı olacak unsurlar her ortamda dile getiriyorum .

Bizdekiler ancak kamerayı cama koyup araba / tesbih / müzik videosu çekenlerin altına yatar , yancılığını yapar

Bmw’ye binip mekana 1000 lira bayılan enayileri ZENGİN/KALİTELİ/ELİT zanneder

Yanlış anlaşılma olmasın ben zengin büyüdüm şükür yokluk görmedim ama babamın,dedemin ne şartlarda buralara geldiğini çok çok iyi bilirim .

Yine aileme teşekkür borçlu olduğum konu ise kendini elit/zengin olmayan ama göstermeye çalışan bu tiplerle beni aynı ortamlarda bulundurmamaya özen göstermeleri ve bu tiplere karşı ne tavır almam gerektiğini en iyi şekilde öğretmiş olmaları...

Eğitim maddi imkan meselesi değildir , özel okulda 10 sene okuyup böyle eşek olan arkadaşımda var ama devlet okulunda okuyup babasız büyüyüp eşek gibi çalışıp ailesine bakma dertlerinin arasında kendini eğite eğite bugün bir yerlere gelmeye çalışan arkadaşımda var .

Keşfette denk geldikçe engelliyorum , ortak ortamda 1 kere bulunduysam bile 2.ye oturmamaya çalışıyorum herkese tavsiyem bu tiplerle vakit kaybına gerek yok salalım :D

KemalHDH
30-05-2018, 15:46
Öyle bir yerki burası, şurda (TBMM) koca ülke adına kanun yapılıyor, 100 metre ötede ringo ringo şişeler diye oynuyolar. Bende ilk zamanlar korkmuştum sonra alıştım, gayet iyi.

MertSerhanÖ.
30-05-2018, 15:53
Ülke olarak son yıllarda'özellikle 2010 ve sonrası' harika bir değişim gösterdik.

Bu değişimi malesef iyi yönde söyleyemeyeceğim ama.

Milletimiz herşeyi yanlış anlamaya devam ediyor.
Özgürlüğü,gevşeklikle,
Delikanlılığı tespih ve nargile ile
Dini hayırlı cumalar demekle
Aşkı,sevgiyi popülasyonla,moda ve güzellikle
Sex'i ticaretle,ticaretle değilse bile 'ben ****** değilim para almıyorum diyip,hiçbir duygu yaşamadan karşısındakini sömürerek.
En kötüsü,dürüstlüğü yalanla,
gururu,vicdanı kahpelikle karıştırır oldular.

Elden gideli çok oluyor her değerin.İlk ramazanlar gitti mesela,bayramlar gitti.Aile kavramları gitti.
Sonrasında sevgiydi gururdu vicdandı derken hoşgeldiniz Yeni Türkiye.

Ben laikliğin sokaklarda sakso çekildiğini zannedilen özgürlüğe de karşıyım
İnançların sadece duayla,ibadetle yapılıp,tüm gün hak yenilen Dinede karşıyım.

Herşeyin bir çizgisi sınırı var,Bizler artık Yeni Türkiye olarak sınırları,çizgileri birbirine karışmış 5.sınıf bi ülkeden başka hiçbirşey değiliz.

Ekonominiz
yollarınız
pahalı kıyafetleriniz
beachleriniz,happy hourlarınız
tespihiniz,lüks arabanız batsın.

Redfish16V
30-05-2018, 16:21
batıkentin neresi kardeşim :)
inönü mahallesi abi :)

Dayı
30-05-2018, 16:23
inönü mahallesi abi :)

Batıkent te değilim ama ankara küçük. Buluşalım tanışalım bir ara....
Şaşmaz da falan olabilir

Grimlord
30-05-2018, 16:30
Batıkentliler olarak buluşup Sincana yada İvediğe gidelim, hartgor tunink drift etkinliklerine katılalım. Çok güzel arabalar var diyorlar. :D

altugkocer
30-05-2018, 16:33
Küçüklüğümden beri hep istemişimdir İvedikte sıfır çizen arabaları izlemeyi. Giderseniz bana da haber verin lütfen :D

CelalMrz
30-05-2018, 16:42
Küçüklüğümden beri hep istemişimdir İvedikte sıfır çizen arabaları izlemeyi. Giderseniz bana da haber verin lütfen :D

Cumartesi günü gelin abiler bende batıkent tarafındayım ivedik ortamı fantastik

Tunacan
30-05-2018, 19:30
Pazar sinfest var. Nargilenizi tesbihinizi mangalınızı alın gelin..

fthdrn
30-05-2018, 19:41

Bu doğruysa yer yerinden oynar :D

Konuda konuşulan konular genel olarak Türkiye geneline hakim durumda. Gençlerde aşırı derecede cahilleşme hazıra konma mevcut. Popüler kültür o an neyse arada kalmışlar hemen o moda giriyor. 10 sene evvel kurtlar vadisi izleyen cuma günü paltoyla geziyordu bunun gibi örnekler mevcut.

ErkanCanS
30-05-2018, 20:02
Bu doğruysa yer yerinden oynar :D

Konuda konuşulan konular genel olarak Türkiye geneline hakim durumda. Gençlerde aşırı derecede cahilleşme hazıra konma mevcut. Popüler kültür o an neyse arada kalmışlar hemen o moda giriyor. 10 sene evvel kurtlar vadisi izleyen cuma günü paltoyla geziyordu bunun gibi örnekler mevcut.

Özcan abi ( Halit ) bizim karşı komşumuzdu , asansörde karşılaşınca gerginlik çıkıyordu :D:D

220T
30-05-2018, 20:08
Mesele il bazlı değil ülke bazlı.Tüyo almışçasına cahilliğe basıyor millet varını yoğunu.

fthdrn
30-05-2018, 20:15
Özcan abi ( Halit ) bizim karşı komşumuzdu , asansörde karşılaşınca gerginlik çıkıyordu :D:D

demiyor muydun hal-it sen sülaleni say diye :D

2jz
30-05-2018, 21:11
sadece bu olay ankarayala sınırlı degil bütün ülkede bir sıkıntı var
arizona kertenkeleleri eskişehiride sarmış durumda ;)

Bende Eskişehirliyim, şuanda Eskişehirde yaşıyorum. 10 yıl kadar eğitim sebebiyle Ankaradaydım.

Şuan Eskişehirde adres sormak için arapça bilmek gerekiyor.

Sosyal medyada, bloglarda yıllarca ''Avrupa kenti Eskişehir'' dediler. Son 5 senede Avrupaya kaçamayan tüm suriyeli, iranlı, ıraklı Eskişehire yerleşti. :D

Zorbey
30-05-2018, 22:00
Toplumun bozulmasının sebebi bence idrak etme sorunudur.

Mahalle arasında neden gaz basıyorsun dediğimde o arkadaşın bana cevabı araba hızlı..

Yüksek sesle neden müzik dinliyorsun dediğimde cevabı : canım böyle istedi..

Kırmızı ışıkta geçen dolmuşçu abi'nin cevabı : akşama kadar bunu mu bekleyeceğiz ?

Dikkat ederseniz hep bencillik içeren sözler. Piyasada adım duyulsun, tek ben olayım havaları var.

E30 lara gelince şöyle bir şeyden bahsetmek istiyorum. Çocukken dayım beni e30 325'i(06 bm 325) ile gezdirirdi. Enkada yarışlar alt yolda yapılırdı. Köftecisine kadar gelirdi. İnsanlar arabalarının anahtarlarını üstünde bırakır, polis geldiğinde herkes yakın olduğu arabaya binip devam ederdi. Sonra buluşulup arabalar teslim edilirdi. Yolda insanlar birbirini tanımasa bile selam verip , tanışırlardı.

Şimdi kendim e36 'ya biniyorum. Yolda giderken tanımadığım e36 sahibi arkadaşlar görünce hemen vites düşürüp tampon yapıyor, ya da yanımda vites düşürüp arabanın kıçını başını oynatıyorlar. :D Hatta işin en kötü yanı da şu : Plakadan tanıdıkları arabaların tampon bantlarını Bbs jant göbeklerini çalıyorlar..

ghibli06
30-05-2018, 22:08
bir orta Anadolu şehri düşünün, doğru dürüst gelir yok üretim yok, topraklar bereketli değil, biraz hayvancılık var... ama adı üzerinde BAŞKENT!... yani illaki para akıtılması lazım, yatırım lazım, pasta cila lazım, gelen dünya büyüğü buraya iniyor, burda görüşüyor, vekil seçilen TBMM ye Ankara'ya geliyor, onlara lojman imkan vs, eh askeri bölgeler, havaalanı vs vs vs... kamulaştırılan milyonlarca metrekare araziye karşılık, ilkokul mezunu bile olmayan köylüye balya balya para verirsen ne olur? o adam giden arazinin yerine arazi mi alayım der? kendime güzel ev yapayım, çoluk çocuk rahat etsin, iyi okusun mu der? gideyim hayvan çiftliği kurayım mı der? yoksa gideyim Ulus'a şöyle gönlümce bir para ezeyim mi der? Ankara'nın geçmişten gelen en büyük sorunu budur, 3 kuruş etmeyecek arazilere dünya paralar verildi, parayı bulan da videodaki tiplerin babası dedesi işte, iş güç yapmayım, para ezeyim, pavyona gideyim vs vs... haaa Çankaya'dan AKP ye oy çıkmıyor eyvallah da, Çankaya şu anda Ankara'nın lüks semti değil farkında mısınız? CHP nin o meşhur yerel yönetim becerileriyle bildiğin sürünüyor... yollar delik deşik, 2 cm kar yağsa kar küreme araçları yola çıkamıyor, iskan almak için rüşvetsiz işlem yapamıyorsunuz liste uzar gider...

Annem babam Anamurlu babaannem ise rahmetli Kıbrıs'lıydı... Babamın görevi nedeniyle 1969'da gelmişiz, iyi ki de gelmişiz, rezilliğini eleştirir kızar küfür ederiz ama, yine de severiz işte ne yapalım, anıları hatıraları apayrıdır...

Emrecan-R
30-05-2018, 22:24
Allaha şükür ailem sayesinde kendime göre en güzel yerlerde büyüdüm. Bir çok arkadaşım var kulüplerden olsun okuldan olsun kadıköy bostancı arasında çoğu yaşıtımla bir şekilde ortamda bulunmuşumdur.Herkeste bir kendini pazarlama yarışı var bazı elemanlar var 10 yıldır tanıyorumdur ne olduğunu biliyorum bakıyoruz instagramına arkadaşlarla sanarsın padişah torunu girmediği fotoğraf çekilmediği mekan kalmamış. Bir kaç taneside değil çoğu böyle, diğer tiplerde mafya tipler allah turan ağızdan eksik olmuyor herif 19 yaşında bitirim falan. Parası olan tiplerde var onlarda aynı sadece rol yapmıyorlar parası var çapı yok işte. İnstagram falan kullanmam ben bazen arkadaşlarımdan bakıyorum millete bazı şeyleri paylaşırken hiç utanmıyorlarmı merak ediyorum hangi kız bakıyor bunlara ak 25 26 yaşındaki herif kafede benim kız arkadaşlarımla konuşmaya çalışıyor kızlar 18 19 yaşında bariz küçük belli. Ben küçükken abiler vardı akşam çekirdek kola yaparlardı mahallede arada yanlarında durduğumda sokaktan kız geçince kafaları çevirirdi adamlar şimdi bir yerde oturamıyorsun yanındaki kıza bakıyorlar. 18- 30 yaş arası kekolar sardı heryerde malesef herkeste kardeşim ayağı nerden geliyorsa bu samimiyet

alperaslann
30-05-2018, 22:52
Önceleri sadece Çankaya toprakları para eder durumdaydı. Ama şuan Ankara'nın her yeri toprak zengini dolu en büyük nedeni bu :) Hele bağlıca.

Dayı
30-05-2018, 23:33
Eğitim şart

Toplumun bozulmasının sebebi bence idrak etme sorunudur.

Mahalle arasında neden gaz basıyorsun dediğimde o arkadaşın bana cevabı araba hızlı..

Yüksek sesle neden müzik dinliyorsun dediğimde cevabı : canım böyle istedi..

Kırmızı ışıkta geçen dolmuşçu abi'nin cevabı : akşama kadar bunu mu bekleyeceğiz ?

Dikkat ederseniz hep bencillik içeren sözler. Piyasada adım duyulsun, tek ben olayım havaları var.

E30 lara gelince şöyle bir şeyden bahsetmek istiyorum. Çocukken dayım beni e30 325'i(06 bm 325) ile gezdirirdi. Enkada yarışlar alt yolda yapılırdı. Köftecisine kadar gelirdi. İnsanlar arabalarının anahtarlarını üstünde bırakır, polis geldiğinde herkes yakın olduğu arabaya binip devam ederdi. Sonra buluşulup arabalar teslim edilirdi. Yolda insanlar birbirini tanımasa bile selam verip , tanışırlardı.

Şimdi kendim e36 'ya biniyorum. Yolda giderken tanımadığım e36 sahibi arkadaşlar görünce hemen vites düşürüp tampon yapıyor, ya da yanımda vites düşürüp arabanın kıçını başını oynatıyorlar. :D Hatta işin en kötü yanı da şu : Plakadan tanıdıkları arabaların tampon bantlarını Bbs jant göbeklerini çalıyorlar..

korki
31-05-2018, 03:12
Dogma buyume balgat bahceli emek semtlerindeydim. Isim geregi de ulkenin farkli sehirlerinde yasiyorum. Bu durumun malasef sehir ile alakasi yok. Ozellikle son 10 yildir giderek artan egitimsizlik , toplum olarak hos gorusuzluk , bencillik vb... durumlardan dolayi ulke bu hale geldi. Gelmesinin sebebi mevcut yapi. Bazilari Yeni Turkiye diyor. Yeni Turkiye'de artik ilim irfan sahibi olmak , durust , saygili birey olmak bir deger teskil etmiyor. Onun yerine eskiler koylu kurnazi derler iste bu deger birseyler getiriyor. Cunku insana verilen deger direk mal varligi ile olculuyor. Cahil cesaretinin zirveyi yakaladigi ve desteklendigi zamanlardayiz. Balik bastan kokuyor , cemaat imama uyuyor.

Octane
31-05-2018, 03:19
O bu değil, 30 yaşındayım 15 yıldır her gün nargile içerim, son dönemlerde bariz kesim yüzünden nargile kafeye gidemiyorum. Bir yönden benim açımdan iyi oldu tabi...

Orhan
31-05-2018, 07:33
Bende batıkent ilkyerleşimdeyim
Batıkent bu anlamda gerçekten rahat ve güzel bi yer
En sıkıntılı yerler bence yenimahalle ve keçiören
Ama bu sıkıntı bence ülke genelinde var şu an bu ahlak seviyesi revaçta ve ilgi görüyor o nedenle hızla yayılıyor

KARALOM
31-05-2018, 08:00
Bende Eskişehirliyim, şuanda Eskişehirde yaşıyorum. 10 yıl kadar eğitim sebebiyle Ankaradaydım.

Şuan Eskişehirde adres sormak için arapça bilmek gerekiyor.

Sosyal medyada, bloglarda yıllarca ''Avrupa kenti Eskişehir'' dediler. Son 5 senede Avrupaya kaçamayan tüm suriyeli, iranlı, ıraklı Eskişehire yerleşti. :D

şehirde ögrenci profilide cok bozuldu ben okurken farklı tarzda insan doluydu hoş görü hakimdi
dogu batı ayrımı yapmıyorum haddime degil fakat eskiden buraya batının cocukları gelirdi bir tarzı vardı memleketin
şimdi ''eskişehirde kızlar teklif ediyormuş amuhahgaag'' diye tiplerle doldu taştı
kıcı kırık pastanelerin kafelerin önlerinde gazlamalar yanlamalar vizyonsuz tiplerle doldu (baglar :) )
kadın pantolunu giyen pala bıyıklı tiplerle doldu memleket

M3CSL
31-05-2018, 09:29
İnsanlar birbirini sevmez herkes rakip görürse, çocukluktan beri yaparsın aslansın, en yüksek notu sen almalısın, en iyi maaş mevki senin olmalı denirse,
toplum kendi köklerinden;sevgi saygı,kitap okuma, empatiden uzaklaşırsa bunların oluşması çok normal.

streetracer_nos
31-05-2018, 09:37
Her kütüğünde Ankara yazan Ankara' lı olsaydı işimiz vardı.
İsminin başında Ankara' lı yazsa dahi inanmayın:D
Ankara' lı namık çankırı
Ankara' lı turgut karabük lüdür ayrıca

%90'ı göçle oluşmuş 6 milyonluk şehir burası.Ben atadan dededen Ankara' lıyım.Ulan yabancı bi yere mesela düğüne gidiyoruz hemen başıma üşüşüyo millet sen nasıl Ankara' lısın diye başlıyolar.Ben oynamayı dahi bilmem sevmem

Oyun havasını ayda yılda bir arabada radyodan yakalayıp gülüp eğleniyim diye açarım.
Ama örnek veriyorum adam kırıkkaleli çankırılı bu kültürü seviyo köçek gibi oynayıp 7/24 namık dinliyo.

Eğitim ve kültür seviyesi çok çok önemli.Çocuğu okutmayıp köyde çiftçi olsun dersen işte klasik tarlayı satıp pavyona basar.Bi adam eve kasa kasa rakı alır mı oğlunun sünnetine pavyondan konsları çağırır mı oluyor işte:D

Bizim hemşeriler cahil kardeşim vizyonu yok adamın.Eline 2 milyon parayı alınca sanki hiç bitmeyecekmiş gibi harcamaya başlıyor.Adamın evi tezek toprak değişik birşeyden yapılma yıkılıyor ama kapıda x5 var:)

Macera başlar önce sıfır araba,yatırım amaçlı belki ev veya ticari plaka.
Yüksek alkol kullanımı ve hızlı gece hayatı
Kumar

Sonra çöküş başlar.Önce ev sonra plakalar falan yenir.Sonra alkol ve sigaraya dayalı hastalıklar falan sonra bu adamların çocukları işte maaşlı işte çalışıp ev alacam diye bi tarafını yırtarlar..

Herşeye rağmen
Cumhuriyetin Başkenti Ankara' lı olmaktan gurur duyuyorum..
Ayrıca Angara' lı olmasam mahçup olurdum gardaşşlar

streetracer_nos
31-05-2018, 10:10
Burda 1842 yılında Ankara köylerin nüfusları var .Nüfus gelişimini görebilirsiniz.
https://resmim.net/f/vv25ZS.jpg?nocache

muharrem7791
31-05-2018, 10:38
Burda 1842 yılında Ankara köylerin nüfusları var .Nüfus gelişimini görebilirsiniz.
https://resmim.net/f/vv25ZS.jpg?nocache

Ovacık köyü ile çakırlar koyu bir zamanlar ne idi. Iyi hatırlıyorum kimse ayak basmazdı şuanda inanılmaz kentsel yapılaşma var. Eskiden biçilen ekilen ürün tahsilatı veren yerlerdi şimdi neden ne diye kentsel betornameye veriyor insanımız çözemedim?hayvanlar otlanirdi o meralarda bu beton sevdası neden?yarın ac kaldığımızda arcmi yiyeceğiz

PiscocuK
31-05-2018, 10:42

Güldürdün :D

streetracer_nos
31-05-2018, 10:51
Şehrin çok içinde kalan noktalar artık.Ovacık içinden yozgat bulvarı geçiyor.Vızır vızır trafik. Avm trafiği ..Öyle hayvan besliyim ekin ekiyim gibi birşey olamaz artık.Tarım hayvancılık için uzak sakin ilçeler daha mantıklı.

Şimdi konu emlağa gelecek ama keçiören bölgesindeki insanlar site tarzı yapılaşma vs. olmadığı için sürekli başka ilçelere göçediyorlardı.Adamın parası var ama Keçiören' de sitede oturamıyor yoktu çünkü.Bu yüzden Ovacık' ta böyle bi yapılaşma başladı.

Burak Mehmet
31-05-2018, 11:25
Asaiş çevirmesi yapan polis bana diyor ki Ankaralı adamın arabasında emanet olur senin arabanda emanet yoksa Ankaralı değilsin..
e devlet sorgusuna göre 1846 senesinden beri Ankaralıyız.Arabamda bekarken güzel bir kız ve cold play cd si olurdu evlendik şimdi eşim ve Jehan Barbur cdsi oluyor... Müzik yozlaştıkça kültürde yozlaştı...
"Ankara'nın Bağları"ağıttır ağlanır,göbek attırıyorlar insanlara
Anmayı yüke koydun da
Ağzını büke koydum
Aldın yari elimden
Boynumu büke koydun
Sözlerde acı var söyleyende mutluluk...

yusufcan_k
31-05-2018, 11:42
Asaiş çevirmesi yapan polis bana diyor ki Ankaralı adamın arabasında emanet olur senin arabanda emanet yoksa Ankaralı değilsin..
e devlet sorgusuna göre 1846 senesinden beri Ankaralıyız.Arabamda bekarken güzel bir kız ve cold play cd si olurdu evlendik şimdi eşim ve Jehan Barbur cdsi oluyor... Müzik yozlaştıkça kültürde yozlaştı...
"Ankara'nın Bağları"ağıttır ağlanır,göbek attırıyorlar insanlara
Anmayı yüke koydun da
Ağzını büke koydum
Aldın yari elimden
Boynumu büke koydun
Sözlerde acı var söyleyende mutluluk...

geçen gün son ses oyun havasıyla çetinemeçte geziyordunuz burak bey kavşakları el freniyle dönüyordunuz çok ayıp :D

Burak Mehmet
31-05-2018, 11:52
geçen gün son ses oyun havasıyla çetinemeçte geziyordunuz burak bey kavşakları el freniyle dönüyordunuz çok ayıp :D

bence sen beni sarışın renkli gözlü olduğum için kıskanıyorsun...

yusufcan_k
31-05-2018, 12:02
bence sen beni sarışın renkli gözlü olduğum için kıskanıyorsun...

canımsın abimmm :)

Redfish16V
31-05-2018, 12:51

anayurd'tan selamlar :D 6 haneymiş o zaman soy ağacıyla da tutuyor veriler :)

Otto_Skorzeny
31-05-2018, 12:54
Böyle tiplerden geçilmiyor Ankara maalesef. Hiç biri de laftan anlamaz o yüzden boşvereceksin bokunda boğulacak hepsi.

streetracer_nos
31-05-2018, 13:12
anayurd'tan selamlar :D 6 haneymiş o zaman soy ağacıyla da tutuyor veriler :)

Aleykumselam kardeşim:)

erenn0642
01-06-2018, 05:24
Batıkent te değilim ama ankara küçük. Buluşalım tanışalım bir ara....
Şaşmaz da falan olabilir

Banada uyar abi bende batıkent uğur mumcu mahallesindeyim

cagdasi
04-06-2018, 19:22
Ankaralı değilim ama burada doğdum büyüdüm, bir kaç sene öncesine kadar başka yerde yaşamam ben derdim ama son 7-8 senedir günden güne daha çok nefret ediyorum. Yobazlık, görgüsüzlük tüm ülkeye hakim olduğu gibi Ankara'ya da hakim oldu.
Kimi arkadaşlar Batıkent'ten iyi diye bahsettiler, evet Çakırlar bölgesindeki yapılaşma artmadan, sincan metrosu bağlanmadan, Atlantis açılmadan harika bir yerdi Batıkent. 93 yılından beri Batıkente gidip gelen, 97 yılından beride burada yaşayan ve çok seven birisi olarak yazıyorum bunu.
Düşünün Batıkent tepe bile yok artık :(

rebelh
04-06-2018, 19:29
ben ilkyerleşimde oturuyorum
komşularımın hepsi 23 senedir aynı sitedeler ev sahibiler bi ben kiracıyım
hepsinin birbirinde yedek anahtarı var
zaten batıkenti bilenler bilir ilk yerlerşim neredeyse tamamen bitişik müstakil dublekslerden oluşuyor
beni batıkente hayran bırakan şey(çakırlar hariç tabi) akşamları oğlumla yürüyüşe çıkıyoruz sanki tatil beldesinde gibiyiz
her ağaçtan taze taze dut erik kiraz falan topluyorum yiye yiye geziyoruz :D
inşaat rantı allahtan son bulacakta en azından bizim oralara dokunamayacaklar

muharrem7791
04-06-2018, 20:23
Ankaralı değilim ama burada doğdum büyüdüm, bir kaç sene öncesine kadar başka yerde yaşamam ben derdim ama son 7-8 senedir günden güne daha çok nefret ediyorum. Yobazlık, görgüsüzlük tüm ülkeye hakim olduğu gibi Ankara'ya da hakim oldu.
Kimi arkadaşlar Batıkent'ten iyi diye bahsettiler, evet Çakırlar bölgesindeki yapılaşma artmadan, sincan metrosu bağlanmadan, Atlantis açılmadan harika bir yerdi Batıkent. 93 yılından beri Batıkente gidip gelen, 97 yılından beride burada yaşayan ve çok seven birisi olarak yazıyorum bunu.
Düşünün Batıkent tepe bile yok artık :(

Eskiden çakırlar kardelen botanik bölgesi çok güzeldi. Şimdi iyice bozdular oraları kentsel yapılaşma kapsamında yapısı iyice bozuldu eskiler bilir yapısı havası bile farkliydi

Grimlord
04-06-2018, 21:23
Sincan metrosundan sonra Batıkent'in de suyu çıktı. Keko magnet gibi oldu, geceleri gelip yanlamaya kalkıyorlar Atlantisin orada. 4-5 sene önce buluşup çekirdek çitleyip dağılırdık, şimdi çoğu akşam polis geliyor :D

rebelh
04-06-2018, 22:03
ben yerlisini seviyorum ya ki ben de bir eryaman göçmeniyim :D
benim bahçemde domatesim çileğim üzümüm eriğim var, mangalım hamağım salıncağım mevcut oğlum için toprak oyun alanı var
birde kilerde bol bol ev yapımı rakı, bira, şarap ve baileys var

hanım bazen şikayet ediyor ev eski banyo kötü falan diye ama para verseler o akkent makkent binalarına taşınmam
hamakta yattığım zaman sadece evi, ağaçları ve gökyüzünü görüyorum
eski Türkiye'de herkesin böyle zevkleri vardı
16 yılda insanları betonlara hapsettiler ellerine de bir kumanda verdiler bırakın rakı içmeyi çay içecek dostlukları kalmadı

levent
05-06-2018, 08:27
Babam 68 yılında gelmiş Ankara'ya üniversite okumak için. O tarihten beri hiç çıkmadık Ankara'dan. Ben de doğma büyüme Ankaralıyım. Şanslı bir insanım çünkü bütün hayatım Çankaya ilçesi sınırları içinde geçti. Bizim ilçemizde bu tiplerin oranı çok düşüktür.

Biz de Çankayaya taşıdık evi o zaman iyi ki diyorum :D

34btr1907
05-06-2018, 08:37
ankaranın kızlarıda barzo bildiğin kadının krosu çoğu

altugkocer
05-06-2018, 08:38

Hoş geldiniz :D

rebelh
05-06-2018, 08:49

levo hayırdır?

Sinan'S2k
05-06-2018, 10:51

Hoşgeldin Levent

ghibli06
05-06-2018, 15:00

o zaman hoş geldin :)

ProdriveSTI
05-06-2018, 15:02

Hoşgeldin kanks hiç haberimde yok.:p

imprezaWRC
05-06-2018, 15:18
Beyler birşeyi çok merak ediyorum Ankaralı kardeşlerimize abilerimize sormak istiyorum.

Eskiden çocukluk yıllarımızda ve öncesinde Ankara memur şehriydi, diplomat şehriydi Ankaralı büyüklerimiz hep okumuş tahsil görmüş kendini eğitmiş giyiminden kuşamına, konuşmasına efendi,beyfendi insanlardı.

Şimdi bakıyorum Ankaralıyım diyen adam bakınız şekil 1A;

https://www.youtube.com/watch?v=55vOic7wPEU

Bu modda. Bu tipler hep vardı da şimdi durum şu üniversitede iyi aile çocuğundan, zenginine, fakirine, tahsillisinden, cahiline herkes bu modda. Bi bitirimlik kıroluk paçalardan ağır ağır akıyor ve bu gururla biz "Angaralıyız Gardaş" modunda yüksek tondan söleniyor. Ne oldu ne zaman olduda siz Ankaralılar bunu kabullendiniz çok merak ediyorum çok büyük bir efendilikten kibarlıktan bu hallere geldiniz?

Kabul etmeyin bu kültürü bu sizin kültürünüz değil özünüze dönün biran önce.

Sadece Ankara değil ki, Ülke'nin genel durumu bu.

levent
05-06-2018, 21:51
Hoş geldiniz :D

levo hayırdır?

Hoşgeldin Levent

o zaman hoş geldin :)

Hoşbulduk cümleten, babamın sağlık sebeplerinden ötürü biraz zorunlu oldu nüks + tedavi söz konusu olunca ama olsun iyi oldu :)

Hoşgeldin kanks hiç haberimde yok.:p

Ulan herkesle görüştük, 5 dk mesafedeydin yürüyerek bi gel selamlaşalım demedin, topitoş.

Redfish16V
05-06-2018, 22:45
Hoşbulduk cümleten, babamın sağlık sebeplerinden ötürü biraz zorunlu oldu nüks + tedavi söz konusu olunca ama olsun iyi oldu :)

Ulan herkesle görüştük, 5 dk mesafedeydin yürüyerek bi gel selamlaşalım demedin, topitoş.
bir meeting patlatalım artık :icon_rule

altugkocer
06-06-2018, 00:24

Geçmiş olsun, yardimci olabilecegimiz bir sey olursa seve seve yapariz.

levent
06-06-2018, 00:55
bir meeting patlatalım artık :icon_rule

Cuma geliyorum bayrama kadar organize et, bayramda olmama ihtimalim yüksek :D

Geçmiş olsun, yardimci olabilecegimiz bir sey olursa seve seve yapariz.

Sağolasın Altuğ, düşünmen yeterli :) Bi ara denkleşip bi kahve çay sohbet yaparız ama :)

ProdriveSTI
06-06-2018, 08:51

Hahaha görüşürüz kankim daha nasılsa Angaralısın artık :D

hazar
06-06-2018, 09:55
Evet, bu kroluk-görgüsüzlük, K yerine G harfini kullanarak meşhur olma olayı Ankara'nın imajı açısından hiç hoş değil. Genel olarak ülkede durum böyle ama Ankara nedense daha göz önünde. Ben de doğma büyüme Çankaya'da yaşıyorum, öncesinde ailem Yenimahalle'de yaşamış. İlçe ilçe ayırmaya gerek yok. Efendilik yerine cazgırlık, dürüstlük yerine dolandırıcılık, hak-hukuk yerine dayı-enişte, eğitim yerine para özendirildikçe malesef daha da böyle olmaya devam edecek..

levent
06-06-2018, 10:59
Hahaha görüşürüz kankim daha nasılsa Angaralısın artık :D

1 hafta oralardayım işte, yaz sonu da 2 hafta gibi :D