PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ekşi Sözlük’te ‘Büyük Alkol Boykotu’ başlatıldı

AyBEROZ
04-07-2018, 16:06
Ekşi Sözlük’te “4 Temmuz Büyük Alkol Boykotu” kampanyası başlatıldı. 3 Temmuz 2018 ÖTV zammı ile akollü içkilerde ÖTV yüzde 15,5 artırılmıştı. Başlatılan alkol boykotu kampanyası ile “04 temmuz 2018 ile 04 ağustos 2018 arasında sabret ve tüketme!” paylaşımı yapıldı.
Maliye Bakanlığı dün üretici fiyat endeksindeki son altı aylık değişimin ortalamasına paralel olarak belirlenen özel tüketim vergisi (ÖTV) artışı kapsamında alkollü içeceklerin ÖTV artışını yüzde 15,5 olarak belirlemişti.
Bakanlık, alkollü içeceklerin özel tüketim vergisini en son Şubat 2018’de yüzde 7,1 artırmıştı.

4 Temmuz Büyük Alkol Boykotu
Ekşi Sözlük’te başlatılan alkol boykotu paylaşımı şöyle:
——–

arkadaşlarımız arasında başlattığımız boykottur. #pınarürünleriboykot kampanyasının başarısı da ortada.

3 temmuz 2018 ötv zammı ile açıkça ortaya konmuştur ki, bu ülkenin bütçesi adaletli vergi sisteminden değil; benzin, alkol ve tütün ürünleri üzerinden finanse ediliyor. benzin mecburen kullandığımız ve şu anda alternatif üretemeyeceğimiz bir kalem. ancak günlük yaşamda kullanılan ötv’li ürünler öyle değil.

2017 bütçesinde, ötv’den gelen gelir %24’e ulaşmış. yani bu ülke bütçesinin 4’te 1’i; zamanında kdv yerine çıkarılacağı söylenen bu vergiye dayandırılmış durumda, ancak hem kdv hem ötv yürürlükte.

alkol oranı %45 olan 70’lik rakıda aracı kârı dahil 28,50tl olan fiyat; ötv 67,10tl, kdv 17,20tl ile vergiler dahil 112,80tl olmuştur. yani ürün fiyatına göre vergi oranı %258’den %296’ya yükselmiştir! ve bu zam her 6 ayda bir artacaktır. biz dur diyene kadar!

demek oluyor ki bu ülke çoğunlukla şu anda ezilen, hor görülen, terörist ilan edilen kesimden gelen gelirle finanse edilmektedir. meyve suyu, maden suyu gibi kalemlerdeki ötv, muhafazakar olmayan kesimden elde edilen vergi kalemlerine göre oldukça düşüktür ve etkilenmeyecekleri seviyededir. dolayısıyla kimsenin umrunda değiliz. yat ve pırlantada “özel” tüketim vergisi olmamasından bunu anlayabilirsiniz.

ben kendi adıma bugünden itibaren başta alkol ve sigara olmak üzere ötv’ye dahil ürünleri mümkün mertebe kullanmayacağım. çünkü artık canıma yetti.

haklı olarak, “onlar da bunu istiyor” endişesi var. tam tersi. bütçenin yüzde 25’ini oluşturan bir kalemin kesilmesini, hele ki böylesi bir dönemde kimse tolere edemez. inadına, yaşam tarzımızdan taviz vermeyeceğimizi bildikleri için tüm yükü sırtımıza yüklemiş durumdalar. dolayısıyla yüksek ötv’li bu ürünlerin tüketimine bir süreliğine ara veriyoruz. evde dahi üretsen 40 liraya üretilebilecek bir ürüne, fabrikasyon olmasına ve maliyetlerinin çok düşmesine rağmen 120 lira vermiyoruz.

peki dayanamayanlar ne yapabilir?
-viski, rakı, votka gibi yüksek alkollü ürünleri mümkün mertebe yurtdışına gittiğimizde ya da giden arkadaşlarımızdan tedarik ediyor, yapabiliyorsak evde üretiyoruz. her arkadaş gurubundan 1 kişi bunu yapsa masraflar paylaşılabilir.

-bira gibi düşük alkollü ürünler için evde üretimi tercih ediyoruz.

-ben kullanmıyorum ama sigara kullananlar yine yurtdışından karton alma ya da sarma kullanmaya başlıyor.

4-5 aylık bir protesto süreci en azından bu konuyu bu sektörden ekmek yiyen insanlar, meyhaneler, birahaneler, tekeller, rakı-balık mekanları, oteller, turizmciler ve firmaların gündemine taşıyacak ve önlem almak zorunda bırakacaktır.

ben bireysel olarak bu boykotu sürdürmekte kararlıyım. çünkü paramla beni terörist olarak gören kesimi beslemekten yoruldum.

katılıp, katılmamak size kalmış.
edit: boykot alkol özelinde açılmış olsa dahi ötv içeren kısılabilecek tüm ürünleri kapsamaktadır. alkol kullanmıyorsundur ancak meyve suyu kullanıyorsundur; o zaman meyve suyunu azalt, maden suyunu azalt, daha az benzin al daha çok yürü. sigarayı bir süre bırak. ekonomi dediğimiz şey sensin, senin harcamaların. (Kaynak: ekşi)

3 Temmuz 2018 ÖTV zammı alkol fiyatları: Alkollü içkiler fiyat listesi
http://i.hizliresim.com/PDMBB7.jpg
http://i.hizliresim.com/Z3dJQk.jpg

3 Temmuz 2018 ÖTV zammı alkol fiyatları: Bira fiyatları
http://i.hizliresim.com/g6oyVb.jpg

BARR
04-07-2018, 16:07
Ohh tam sınırsız içkili düğün yapıcam ne güzel kaçtı öle böle değil.

Grimlord
04-07-2018, 16:16
Ben hep 50 liralık içiyorum beni etkilemiyor.

GEB
04-07-2018, 16:17
Kendi ayaklarına sıkıyorlar diyeceğim ama zamlardan dolayı pek etkileneceğini sanmıyorum. Etkilenseydi zamanında etkilenirdi.. Bir de ben alkol içmiyorum beni ilgilendirmez diyenler olduktan sonra daha çok zam'cıklar gelir.

rahmitanir
04-07-2018, 16:18
Daha bugun ofiste lafi gecti, memleketin yeni slogani:

Dolar 5
Euro 6
Pound 7
Bira 10

CloudGrey
04-07-2018, 16:19
yani şimdi ekşi bize ; " ayık kafa ile bu ülke ve insanlarına katlan " diyor öylemi ?

AyBEROZ
04-07-2018, 16:21
Ohh tam sınırsız içkili düğün yapıcam ne güzel kaçtı öle böle değil.

Bu zaman da ; patates soğan işi mi yapıyosunuz ;)

TaGo
04-07-2018, 16:28
Kampanya ile eş zamana denk gelsede bende hayatımda bir değişiklik yapıp içmeme kararı aldım.

KÖROĞLU
04-07-2018, 16:38
Alkolle hiç işim yok, ağzıma da sürmem, tadını da sevmem. Ama desteklediğim durum.

Bu nedir arkadaş böyle vergi mi olur ? Millet milyonluk elmasları pırlantaları alsın manitasına sıfır vergi.

Adam akşam 2 bira içecek 4 te 3 üne vergi versin ne güzel iş.

BARR
04-07-2018, 16:44
Bu zaman da ; patates soğan işi mi yapıyosunuz ;)

Siyaset işindeyim işler çok iyi bu ara.

KingoAtmo
04-07-2018, 16:45
Tam aklımdan geçen şeyi yapmışlar, Et, sigara vb... bir çok şeyde boykot yapabiliriz. Ha, bir işe yarar mı? diyen olursa yaramaz :)
Allah'ın Sudan'ı bile etin fiyatı 22 tl den 25 Tl'ye çıktı diye boykot yaptı, biz folloş olduğumuz için hissetmiyoruz belkide.
Ülkenin en büyük geliri vergi olunca böyle olur, durmak yok.

Anıl E.
04-07-2018, 16:46
Ben de artık kullanmayacağım. Ama ne fark eder ki çoğu kişiye göre ''kefere'' ''kafir'' olarak nitelendiriliyoruz.

b.arica
04-07-2018, 16:48
Torbacıdaki fiyatlar daha uygun kafası daha uzun. :D Şaka bir yana bende içmeme kararı alanlardanım.

SekoLive
04-07-2018, 16:49
arkadaşıma alınan vergilerden ötürü boykot var insanlar içki almayacak dedim hain bunlar dedi.

oysa 2hafta önce içki içen bir arkadaşa ülkede sizin gibi alkolikleri istemiyorum diyordu .

hatırlattım biraz bozuldu :D

atituti
04-07-2018, 16:53
boykot olsa nolur olmasa nolur herkes cuma cumartesi pazar mekana gidecek yine

Anıl E.
04-07-2018, 18:13
arkadaşıma alınan vergilerden ötürü boykot var insanlar içki almayacak dedim hain bunlar dedi.

oysa 2hafta önce içki içen bir arkadaşa ülkede sizin gibi alkolikleri istemiyorum diyordu .

hatırlattım biraz bozuldu :D

Ben bu kafadaki insanlarla yolları ayırdım. Şahane oluyor tavsiye ederim.

bomberr
04-07-2018, 18:46
Bir ay almayacağım. Evde kendi içkisini yapan arkadaşım var bir iki şişe ondan bir şeyler tedarik ederim..

Tunacan
04-07-2018, 18:51
Almayın, aldırmayın.
Birayı da rakıyı da kendiniz yapın..

sedat s
04-07-2018, 18:56
beyler konuyla alakasız ama et ve sut urunlerıne bıdahakı hafta yuzde 20 bandında bı zam gecısı var şarküterilerde fıyatlar sımdıden oynamaya basladı.

hddsheriff
04-07-2018, 19:28
6 senedir katıldığım boykot :D

leon45
04-07-2018, 19:42
tekel bayim var, bugün satışta değişiklik yok herkes hala aynı şekilde devam ediyor.

Hatta şaşırdığım durum var şişe başı 1 lira fazla para almış oluyorum kimse tepki göstermiyor

300E
04-07-2018, 20:50
Bayramda chivas almıştım 70 lik, onu damla damla içer boykotumu yaparım, daha da birşey almam, zaten eve gazlı içecek almıyordum, daha da birşey almam.

Frid
04-07-2018, 21:18
24 haziran sonuçlarını litresi 6.26 tl olan benzinle konvoy yapıp kutlayanlara koymaz :D

Mutlu Değerli
04-07-2018, 21:34
Bizim millet zengin a mk sesleri hiç çıkmıyor

Evrenoz
04-07-2018, 21:45
Kendimi bildim bileli bu boykotu yapıyorum ben.. Freeshop varken işim olmaz burdan almakla...

Korollacı
05-07-2018, 02:55
Kendimi bildim bileli bu boykotu yapıyorum ben.. Freeshop varken işim olmaz burdan almakla...

abi istanbuldaki free shop bile pahali ornek vereyim qatar daki free shoptan 60 dolara aldigim icki istanbuldaki free shopta 75 euro. parfum cikolata hepsi pahali

MCN21
05-07-2018, 03:20
abi istanbuldaki free shop bile pahali ornek vereyim qatar daki free shoptan 60 dolara aldigim icki istanbuldaki free shopta 75 euro. parfum cikolata hepsi pahali

Alkol konusunda Türkiye'ye oranla yine ucuzda geri kalan ürünlerin çoğunu daha ucuza yada aynı fiyata yurtiçinde bulabilirsin.

Merak ettiğim başka bir konu var. Pasaportu geçtikten sonraki bütün dükkanlar vergisiz satışa dahil mi? Yoksa sadece duty free yazanlar mı dahil? Hayır hepsi dahilse D&R çılgınca kazıklıyor :D Kitaptan elektroniğe TR fiyatlarının katlayarak satmaya çalışıyorlar.

Türkiye'de ki duty freeler gittiğim ülkelerin neredeyse hepsinden pahalı...

Yigit-Y
05-07-2018, 06:28
Akp harici

Vatandaşlar 1 ay mağara çağı yaşasın yani şöyle

Araba kullanmasın
Elektrik su doğalgaz ağır kemer sıksın
Gıda giyim için sadece temel ihtiyaçlarını alsın
Eğlence sigara alkol kullanmasın

Hükümet direk batar

Yapacak toplum blinci varmı yok olurmu olsaydı 16.yılları olmazdı

Ome_RS
05-07-2018, 09:27
Ucuza kıbrıs bileti alın hafta içi bir gün gidip dönün. tekel bayisinden çantaya doldurun ve geri dönün. Dönüşte freeshoptan da 1-2 takviye yaparsınız bir süre götürür.
ben 2017 ocak ayında 2lt yeni rakıyı 83tl ye almıştım.

Nightfish
05-07-2018, 09:40
Ucuza kıbrıs bileti alın hafta içi bir gün gidip dönün. tekel bayisinden çantaya doldurun ve geri dönün. Dönüşte freeshoptan da 1-2 takviye yaparsınız bir süre götürür.
ben 2017 ocak ayında 2lt yeni rakıyı 83tl ye almıştım.

Dönüşte bir güzel öttürüyorlar ki artık, inanamazsınız. Kıbrıs uçağı geldiğini gördükleri al tüm gümrük memurları orada zaten. O yüzden gaza gelip fazla yüklenmeyin :)

Günkut
05-07-2018, 09:58
Uzun uzun yazabilirim hatta saatlerce yazabilirim konu hakkında ama özet geçmek istiyorum. Herşey vergi herşey para aldığımız 3 kuruş onunla zaten ucu ucuna geçiniyoruz herşeyimiz borç harç nakit olarak hiçbirşeyi satın alamaz duruma geldik. Bir eve 10 binde girse 2 binde girse yine kimse kenara para koyamıyor.

Nereye domalıyoruz ?

CloudGrey
05-07-2018, 10:11
evde bira yapımına girişicem. SULTANOGLU beyden konu hakkında engin tecrüblerini bekliyorum

XoR
05-07-2018, 10:20
evde bira yapımına girişicem. SULTANOGLU beyden konu hakkında engin tecrüblerini bekliyorum

isli olanın tarifini mutlaka al yıkılıyor :D

Black_Eagle
05-07-2018, 11:48
Akp harici

Vatandaşlar 1 ay mağara çağı yaşasın yani şöyle

Araba kullanmasın
Elektrik su doğalgaz ağır kemer sıksın
Gıda giyim için sadece temel ihtiyaçlarını alsın
Eğlence sigara alkol kullanmasın

Hükümet direk batar

Yapacak toplum blinci varmı yok olurmu olsaydı 16.yılları olmazdı

İşte insanların bu bilinçte olması lazım. Biz anadolu insanının tercihi yüzünden kötü yöneticilere mahkum kalıyorsak bizim yapacağımız 1 aylık boykotla da onlar zor durumda kalıcak. Hep söylüyorum bu ülkeye katma değer sağlayan yaptıkları işlerle, yaptıkları harcamalarla ülkenin vergi gelirine katkı sağlayan kesimin en az yüzde 70 i bunlara oy vermiyor ama aldıkları her karar bunları etkiliyor. Bakın avmlere ,sinemalara, tatile giden insanlara vs vs yüzde 70 akp ye oy vermeyen kesimdir en az. Bunlara oy veren anadolu insanının çoğu bu dediklerimi hiç yapmaz devlete vergi geliri anlamında hiçbir katma değerleri yok. Totalde beyaz yaka denebilecek işlerde 3 farklı aracı kurumda 100 den fazla insan tanıdım. Bunların hepsi yaz kış tatiline gider sürekli avmlerden alışveriş yapar sinemasına gider sıfır araba alır, akp ye oy veren sadece 1 kişi tanıdım bu 100 kişinin içinde. Haa tabi böyle bir boykot sadece onları değil sonuçta onlardan olmayan esnaflarıda etkiler ama bu sayede belki bir şeyler değişir.

VTec_king
05-07-2018, 13:37
gecen haftasonu kara yoluyla yurt disindan dondum absolut 100 lugu 72 tl ye ,70 lik uzo yuda 60 tl ye aldim stogumu yaptim 2 ay idare ederim

Anıl E.
05-07-2018, 13:58
Yarın dünya kupası maçlarına atarım 2-3 kadeh diyordum,boykot var şeytan dürtüyor napıcaz bilmiyorum

Ome_RS
05-07-2018, 14:00
Dönüşte bir güzel öttürüyorlar ki artık, inanamazsınız. Kıbrıs uçağı geldiğini gördükleri al tüm gümrük memurları orada zaten. O yüzden gaza gelip fazla yüklenmeyin :)

o yüzden bir kısmını kıbrıstan kalaı freeshoptan dedim :D
kıbrıstan 4 şişe hak var hadi 1 de risk alsan 5 şise sorun olmaz. freshoptan alınanlar sayılmıyor ama zaten freeshopun fiyat olarak pek esprisi de kalmadı euro kurdan sonra.
benm arkadaşım asker dönüşü 17 şişe getirmişti. çocuk sadece alkol için büyüğünden valiz almıştı çarşı izninde :D

chatlaxs
05-07-2018, 14:09
%296 nasıl bi orandır :allaalla: ötv nin kdvsi var bikere öyle bi sistem akıl mantık almıyor :hmmm:

AliGizda
05-07-2018, 14:18
o yüzden bir kısmını kıbrıstan kalaı freeshoptan dedim :D
kıbrıstan 4 şişe hak var hadi 1 de risk alsan 5 şise sorun olmaz. freshoptan alınanlar sayılmıyor ama zaten freeshopun fiyat olarak pek esprisi de kalmadı euro kurdan sonra.
benm arkadaşım asker dönüşü 17 şişe getirmişti. çocuk sadece alkol için büyüğünden valiz almıştı çarşı izninde :D

Ben 2 sene önce 7 şişe getirmiştim balayı dönüşü 2 tanede free shoptan almıştım. Yeni sınır mı getirdiler acaba?

Anıl E.
05-07-2018, 15:50
https://www.youtube.com/watch?v=APUvlBUpl90

şu şiir dinlenip ,alkol alınmaz mı be :D

Zorbey
05-07-2018, 18:14
Bu sömürü düzeni sadece yiyecek içecekle kalmıyor ki. İnşaat malzemesi satıyoruz, oldukça mütevazi bir işletme. 1800 kira ödüyoruz, 3 aydan 3 aya 1800 stopaj(kira vergisi ödüyoruz) Mantığı zaten geçtim de buna rağmen gidip insanlar bunları yönetici seçiyor.

Ben şu cam filmi cezasının gelmesini istiyorum, tamam aramızda kullananlar vardır ama Bu mevcut yöneticilerin anasına küfür edenler, 1 ay önce yine onlara oy verdi.

Bunların hırpalanması lazım. Özellikle oy alınan kesimin en çok harcaması motorin. Bol bol motorin zammı olsa ne güzel olur. Belki cebinin delik olmadığını ,

başkalarının cebinden paralarını aldığını fark ederler

Ülkece b12 eksiğimiz var..

SULTANOGLU
05-07-2018, 18:19

isli olanın tarifini mutlaka al yıkılıyor :D

Simdi yeni eve tasininca butun duzenegimi unuttugum aklima geldi :D en yakin zamanda tekrar basliyorum.

fthdrn
05-07-2018, 18:27
Kuzen aradı az evvel "akşama vodka şeklimiz var haberin olsun" dedi. Ben elendim beyler.

Anıl E.
05-07-2018, 18:29
Kuzen aradı az evvel "akşama vodka şeklimiz var haberin olsun" dedi. Ben elendim beyler.

Bizimle değilsin .

fthdrn
05-07-2018, 18:33
Bizimle değilsin .

Feryadım yaşarken ölenler için..

GokhanRS
05-07-2018, 18:36
ben boykota katılamıyorum arkadaşlar, burda bira 2 lira. votka 10-20 lira yapacak birşey yok içiyoruz yani :D

ama destekliyorum sizi, hemde en ucuza içerek.

Bulut Y.
05-07-2018, 19:01
4. Sayfada hilmi amcama sallamis birisi 😁😁😁😁

turbo&quattro
06-07-2018, 03:00
Simdi yeni eve tasininca butun duzenegimi unuttugum aklima geldi :D en yakin zamanda tekrar basliyorum.

Yalanmi oldu yani sultanoglu meetingleri ;(

CloudGrey
06-07-2018, 07:57

"evde biri yapımının püf noktaları" şeklinde bir proje konusu açmanız gerekir sultanoğlu bey.
XoR bey ile benim umudu sizsiniz :)

XoR
06-07-2018, 08:10
"evde biri yapımının püf noktaları" şeklinde bir proje konusu açmanız gerekir sultanoğlu bey.
XoR bey ile benim umudu sizsiniz :)

Ben artık Beypazarı Ginger Ale içiyorum :D

SULTANOGLU
06-07-2018, 09:10
Yalanmi oldu yani sultanoglu meetingleri ;(

Yok abi :D orası kutsal topraklar :D halen meetingler devam :D

Ome_RS
06-07-2018, 09:13
Ben 2 sene önce 7 şişe getirmiştim balayı dönüşü 2 tanede free shoptan almıştım. Yeni sınır mı getirdiler acaba?

sınır hep vardı ama kontrol memurun insafına kalmış. ben 3 kere geçtim hiç kontrol eden olmadı.

KARALOM
06-07-2018, 09:24
her pazartesi aldıgım karar
biraz amiyane bir tabir olacak ama
''....punun tövebesi ....ragı görene kadarmış''
cumartesi işten cıkınca hep aklıma gelen cümle bu oluyor