PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Trafik sorunları, kurallara nasıl uyacağız???

mirafiori
26-11-2018, 10:46
Arkadaşlar Merhaba,

işim gereği sürekli İstanbul trafiği ile mücadele ediyorum. Zaten trafik yeterince çile birde insanların kural tanımamazlığı insanı daha da zora sokuyor.

En basitinden 1-2 saat önce başıma gelen bir hadise 80 km hız sınırı olan ve koca koca tabelalar ile hız sınırını gösteren bir yol ve eds denetlemesi de var. Orta şeritte 80 km ile giderken bir tır korna ve sellektör ile taciz etti 1-2 dakika boyunca bende elimi dışarı çıkartarak hız sınırı ve eds tabelasını işaret ettim beni solladı ve üzerime kırdı yoluna devam etti. Hadi kurala kural olmadığı için uymuyorsun bari cezadan çekin oda yok...
Yine başka bir gün sakin bir yolda kırmızı ışıkta durdum gideceğim istikamette boş fakat kırmızı yandığı için bekliyorum arkamdan bir minibüs korna figan dedim herhalde araba yanıyor hayırdır dedim gitsene dedi yol boş, kırmızı yanıyor !!! Oooo dedi siz kuralcılar!!! Yeşil yandı devam ettim.

Yaya geçitlerinde yayalara yol veriyorum diye korna figanlar, döner kavşaklarda ada içindekine öncelik verilmemesi, ofset taralı alan ihlali, emniyet şeridini zaten söylemiyorum.

Gerçekten kurallara uymaktan korkar oldum diğer sürücülerle kavga etmemek için.. Bu sorunlar nasıl çözülecek ? Sizlerin görüşleri nedir bu konuda?

osmanaydo
26-11-2018, 10:51
Ben artık kimseyle münakaşa etmiyorum.
80'le giderken selektör mü yaptı? yol veriyorum gitsin.
Ben kırmızıda beklerken korna mı çaldı? yol müsaitse yanaşıyorum o geçsin.
Hiç kimseye ne kural ne de sürücülük dersi verecek değilim.

Yaptıklarımı taklit eden iki oğlum var. Onlar ve kendim için kurallara uyuyorum.
Geriye kalanların da ne hali varsa görsünler.

wolkanku
26-11-2018, 10:51
yıllarca mücadele ettim , hatalı olduğunu, kurala uymadığını anlatmak yeri geldi arabadan indim kavga ettim, yeri geldi efendiliği kaybetmemeye de özen gösterdim.
ancak pes ettim.
istanbul koca bir maymunlar cehennemi.
artık trafikteki en büyük "şöför"lerden biriyim, emniyet şeridi de kullanıyorum, soldan soldan gidip sağdaki yere de sapıyorum. evet bunların hepsini yapıyorum ve en ufak pişmanlık duymuyorum, çünkü hakkımın yendiğini, nezaketimin hiçe sayıldığını hissetmiyorum. onların anladığı dilden konuşuyorum.

aslan
26-11-2018, 10:52
Takmayın hocam kafanıza bu kadar fazla yaşamazsınız sonra

gemsazr9
26-11-2018, 10:57
Yayalara yol vermek sıkıntı gerisi halledilir ? Yayalara da şaşırıyor yol verince donup kaliyorlar

mirafiori
26-11-2018, 11:05
Yayalara yol vermek sıkıntı gerisi halledilir ? Yayalara da şaşırıyor yol verince donup kaliyorlar

geçmekle geçmemek arasında kalan çok oluyor :) Bir yol verdiğim için indirip alnımdan öpecek yayalarda çok :)

EOZDAG
26-11-2018, 11:14
Ceza yok, olan uygulanmıyor, uygulanan caydırırcı değil. İstediğiniz kadar para cezası uygulayın mutlaka umursamayacak birileri çıkar. 488liraya denk gelen(üst limitten hız cezası) ceza bence 24 saat hapis cezasına çevrilsin ve poliste acımasın herkese her cezayı uygulasın. Radarların saati zamanı değişken olsun. Samsun - Ankara arası sabahtan öğlene kadar (%90 şaşmaz) Ankara - Samsun yönüne atıyorlar, öğleden sonra Samsun - Ankara yönüne. Polis arabalarının da rengi cinsi tipi belli. Avrupada bu yaz 7-8000km yol yapmışımdır, adamların radarının cinsi belli değil boşline bütün arabalar gezici radar olabilir, her yerde eds benzeri bir sistem var adamlar en üst limitten gelen radar cezasına hapis koymuş. Yaya olarak şehir içinde kural ihlali yapıyorsun anında gelip yazıyor. Ceza puanları belli bir sayıya gelince ehliyetin iptal ediliyor tekrar almak zorundasın. Bize bak; yesen yesen 500 lira yersin(egsoz vs. hariç). Ha ama yine bize bakıyorum özellikle ağustostan beri Samsunda her yer radar olmuş ve acımadan yazıyorlar. Çevre yollarında insanlar gayet nizami sürmeye başlamış keza bizde de yayalara ceza yazılmaya başladı. Yada Ankarada yanlış parkı direk çekiyorlar, hatta bir anda 7-8 çekici gelip süpürüp gidiyorlar yada egsoz ve film mevzusunda olanı zaten biliyorsunuz. Ben yavaş yavaş Türkiye'nin de tarfik kurallarına adapte olmaya başladığını düşünüyorum. Cezalar iyice arttırılıp, uygulanma sıklığı arttıkça kuralların içine gireceğimize inanıyorum.

DOHC
26-11-2018, 11:17

Bu sıkıntı aslında. 1-2 kere başıma geldi, 1-2 sefer de yayanın başına getirtiyordum.
Sağdan giderken durup yaya yol verdim, yaya geçmeye başladı ama solumdan hızla gelip geçen araba çarpıyordu az kalsın.

Ormanci
26-11-2018, 11:18
En büyük sorun "düşüncesizlik". İnsanların çoğunluğu ne yaptığını bilmeden, düşünmeden araba kullanıyor. Araç kullanmak gaza basmak frene basmak değil. Düşünceli olacaksın, trafiğe göre hamle yapacaksın, gelebilecek, olabilecekleri düşüneceksin.

En basit mallık, ışıklarda önün tıkalıysa girmezsin, kavşağı kapatmamak için. Yok, illa bi "dana" kapatacak orayı.

Haydi bunlar "mallık, düşüncesizlik", geri kalanı da ".bnelik". Benim en çok kudurduğum bu. Hata değil, salaklık değil, düpedüz bilerek yapılmış/yapılan .bnelikler...

Sinirlenmeyeyim diyorum, 3-5-7... Bi tanesine patlıyorum. Özellikle de yorgunsam, açsam, kafam bişeylere takıksa. Ama son dönemde artık eşim meşim herkes bıktı, 2-3 gündür trafiğe mümkün olduğunca rahat çıkmaya çalışıyorum, birisi üzerime mi kırdı, ...... git, öbürü bilmemne mi yaptı, diğeri sıraya dışarıdan kaynak mı yaptı. Salla...

Eve bi geldim, şöyle bi düşündüm, trafikte bir sürü mallık yaşadım ama hiçbirinde sesimi çıkarmadım. Oh be dedim ne rahat oldu, hanıma da takılıyorum bak ikidir aksiyon yok diye :D

Tam o arada yanyoldan sokağa giricem, E5 yanyolda .öt taksicinin biri sağdan bağlantıdan yardırmış geliyor, sola da geçemedi, ben sokağa girerken çukur var diye iyice yavaşladım, korna çalıyor. Ona patladım. Hanım "o kadar sabır boşa gitti" dedi güldük baya :D Dedim artık o kadar da olsun...

Ya onu bunu bırakın, yayayken kavga edeceğim milletle neredeyse. Adam 2 kişi kaldırımda yürüyor, kaldırım zaten iki kişilik. Geçerken özellikle çekilsin diye bekliyorum, omzumu çekmiyorum, sonunda koyuyorum bi tane. Adam dönüp "cık cık cık" yapıyor. Ne cık cık 2 kişi nasıl geçeceğiz buradan? diye bağırınca dönüp dötün dötün yürüyor beyimiz.

Metroda yürüyen merdivenlere geliyoruz, kadının biri soldan soldan gelip tam binerken sağda hart diye önüme geçiyor. Ulan bütün millet kuyruk olmuş gelmiş, sen zekisin değil mi? İşte bu malların aynısı trafikte... Aynı kadını takip ediyorum, her yerde aynı şeyi yapıyor, gişe, yürüyen merdiven, o hedefe kitlenmiş, kimseyi umursamıyor, hani birinin önüne mi geçtim, birini mi engelledim, yok... Onun acelesi var, hedefine ulaşacak, önüne kimse çıkmayacak. Tanıdık geldi mi?

Yayaya yol verme konusu da komedi, bu aralar beni şaşırtıyor herkes. Durup yol vereyim diyorum, bakıyorum arkamdaki dibime girmiş, şimdi diyorum korna çalacak bişey yapacak, sinirimi zıplatacak, yol veremiyorum yayaya, geçip gidiyorum. Bi bakıyorum arkada dibimde gelen adam durup yol vermiş. Haydaa diyorum öküz biz olduk :D Artık onu da sallamamaya başladım, arkadan dangalakça bi geliş yoksa durup yol veriyorum paso.

Kavşaklarda, dönüşlerde yayaya yol vermeyen mallar da ayrı komik. Yayayken özellikle yapıyorum mesela. Adam geliyor köşeye, ben de kaldırımda karşıya geçeceğim, bana yol vermiyor, arabanın burnu beni geçiyor, tam dönüp gelen var mı diye bakacağı yerde ben oluyorum. Tam da arabanın dibinde, camın yanında dikiliyorum böyle. Bi türlü göremeyip yerlerinde kıvranmalar, kafa uzatmalar... Gülüyorum salaklıklarına. Ulan zaten sen durmadan tam gaz mı çıkacaksın o kavşağa? Yayaya yol ver, boşalsın orası, istediğin yere bak ondan sonra.

Yaz yaz bitmez :) Sallamamak lazım da işte olmuyo, pek beceremiyoruz. Yukarıda arkadaşlar yazmış, biz mi eğiteceğiz bu kadar hıyarı? Biz mi ders vereceğiz..

Denetim denetim denetim + hayvan gibi cezalar. Başka türlü adam olmaz bu millet. Daha önceleri de yazmıştım, Avrupa'da orada burada adamlar süper medeniliklerinden mi adam gibi davranıyor, kesinlikle hayır, onları da sal, bizim gibi olurlar :D Hayvan gibi denetim olduğunu ve ceza yiyeceğini biliyor adam, it gibi uyuyorlar kurallara. Bu kadar basit.

Ormanci
26-11-2018, 11:20
Bu sıkıntı aslında. 1-2 kere başıma geldi, 1-2 sefer de yayanın başına getirtiyordum.
Sağdan giderken durup yaya yol verdim, yaya geçmeye başladı ama solumdan hızla gelip geçen araba çarpıyordu az kalsın.

Ben öyle sağdan çıkan arabaya yol verdim, gidiş geliş yolda oç hatlı minibüsün biri karşı şeride geçip solladı herkesi, frensiz falan... Keşke dedim sağdan çıkan kamyon falan olsaydı da kafa kafaya bi girselerdi, o oç şoför geberseydi orada. Yol verdiğim adamla göz göze geldik, "oç işte" dedim ne yapacaksın gibisinden, güldü adam :)

osmanaydo
26-11-2018, 11:22
geçmekle geçmemek arasında kalan çok oluyor :) Bir yol verdiğim için indirip alnımdan öpecek yayalarda çok :)

Birden olmuyo bazı şeyler. Hazmederek gitmek gerek.
Yayaya yol verdik.
Arkamızdaki ticari zor durdu.
Onun arkasından gelen ticariye vurdu. :)

PiscocuK
26-11-2018, 11:38
yaya geçidinde yavaşsanız durun ok ama sakın ha normal seyrederken durmayın Allah korusun arkadan gelen öküz sizin sağınızdan yada solunuzdan geçip yayaya çarparak ölümüne sebep olabilir
Yavaşsam dururum değilsem hız kesmeden geçerim varsın yaya arkamdan küfür etsin

orhansah
26-11-2018, 11:39
takılmayın böyle şeylere yok yere stres yaptığınızla kalırsınız. uyun kurallara, rahat olun, açın müziğin sesini tıkayın kulakları çevreye.

CloudGrey
26-11-2018, 11:49
olay paazar günü oldu, üşenmedim şema çizdim.
ve o şemadaki abla bana geri geri vurup tamponu çatırdattı..

ağlıcam ya kamera şakası bile olmaz bu olaydan.

not ; şemada abartı yoktur , çift yönlü sokakta sadece 2 arabayız...

https://i.hizliresim.com/MVl3VM.jpg (https://hizliresim.com/MVl3VM)

imprezaWRC
26-11-2018, 11:50
Arkadaşlar Merhaba,

işim gereği sürekli İstanbul trafiği ile mücadele ediyorum. Zaten trafik yeterince çile birde insanların kural tanımamazlığı insanı daha da zora sokuyor.

En basitinden 1-2 saat önce başıma gelen bir hadise 80 km hız sınırı olan ve koca koca tabelalar ile hız sınırını gösteren bir yol ve eds denetlemesi de var. Orta şeritte 80 km ile giderken bir tır korna ve sellektör ile taciz etti 1-2 dakika boyunca bende elimi dışarı çıkartarak hız sınırı ve eds tabelasını işaret ettim beni solladı ve üzerime kırdı yoluna devam etti. Hadi kurala kural olmadığı için uymuyorsun bari cezadan çekin oda yok...
Yine başka bir gün sakin bir yolda kırmızı ışıkta durdum gideceğim istikamette boş fakat kırmızı yandığı için bekliyorum arkamdan bir minibüs korna figan dedim herhalde araba yanıyor hayırdır dedim gitsene dedi yol boş, kırmızı yanıyor !!! Oooo dedi siz kuralcılar!!! Yeşil yandı devam ettim.

Yaya geçitlerinde yayalara yol veriyorum diye korna figanlar, döner kavşaklarda ada içindekine öncelik verilmemesi, ofset taralı alan ihlali, emniyet şeridini zaten söylemiyorum.

Gerçekten kurallara uymaktan korkar oldum diğer sürücülerle kavga etmemek için.. Bu sorunlar nasıl çözülecek ? Sizlerin görüşleri nedir bu konuda?

Sözüm meclisten içeri veya dışarı veya hem içeri hem dışarı aman bana ne ya kim üstüne alınırsa alınsın. Kırmızı ışıkta geçmek isteyen ya Malatya'lıdır ya da Elazığ'lıdır. Malatya ve Elazığ'da yol boş ise minibüs ve otobüs şoförleri kırmızı ışıkta asla durmazlar hatta yavaşta geçmezler. Önlerinde birisi varsa da umursamazlar, daha geçen gün Elazığ'daydım herif koca otobüsle üstümden geçecekti baktım duracağı yok ben çekildim herif frene bile basmadan devam etti.

EDS olayını bende sıklıkla yaşıyorum, otomobilde tek başımaysam ve o gün pek iyi günümde değilsem uğraşıyorum. EDS'nin bittiği yerde de bu sefer ben taciz ediyorum çok zevkli oluyor. Hele ki bildiğim yol ise daha da zevkli oluyor. Hadi demin taciz ediyorun basıyordun gaza şimdi de bas gaza olmuyor mu moduna geçiyorum herhalde bu herif delinin teki diyerek kimse inatlaşmıyor.

Ormanci
26-11-2018, 12:02
Kırmızı ışıkta geçmek isteyen ya Malatya'lıdır ya da Elazığ'lıdır. Malatya ve Elazığ'da yol boş ise minibüs ve otobüs şoförleri kırmızı ışıkta asla durmazlar hatta yavaşta geçmezler. Önlerinde birisi varsa da umursamazlar, daha geçen gün Elazığ'daydım herif koca otobüsle üstümden geçecekti baktım duracağı yok ben çekildim herif frene bile basmadan devam etti.

Ben de diyorum kırmızılarda niye şeytan dürtüyor devamlı :hihih:

E bu dediğin Angara ve İstanbul'da da geçerli değil mi yav :D Şeref yoksunu mavi minibüsler hiç bir ışığı sallamaz basar geçerler. Yeşilde de durur hıyarağaları.

Otobüsler de kesinlikle sarı-kırmızıya döndüğünde durmaz, aradan 5sn bile geçmiş olsa, yola bakar devam etmeye çalışır gelen falan yoksa.

Angara'da zaten ışık kavramı yok. Kafaya göre işleyen bi sistem söz konusu :D

therev
26-11-2018, 12:02
kurala uymayana her türlü zorluğu çıkarıyorum. tersten mi geliyosun yolun ortasında bekliyip duruyorum 0 kavga 0 hareket pes edip çekiliyorlar, sağdan gelip önümemi kırıyosun gerekirse vuruyorum ama oraya sokmuyorum.

İstanbul trafiğinin 1 numaralı katili taksiler derdim ama son denetlemelerden sonra sakinleştiler şimdi yeni gözdelerim servis şöförleri hepsi emniyette. Arkasında numara varsa direk arıyorum arabamda kamera var yaya eziyordu sizide çalıştığı firmayıda rezil ederim derhal işten çıkarın diyorum kendi çapımda çözüm arıyorum.

Son zamanlarda otobanlarda önden kaynıyanlar azaldı her yerde eds ve polis bekliyo nerdeyse fakat dikkatimi çeken nerde kurala uymayan birilerini görsem hep kadın. Eskiden yan kesici görünümlü tipler olurdu araçların içinde cahil görünümlü tipler, şimdi bakıyorum hep kadın. Ehliyet çok kolay veriliyo derhal çözülmei lazım.

Buna ek olarak Türkiyede en düzgün araç kullanılan yerin hala istenbul olduğunu düşünüyorum. Son çare öne arka demir tamponu takıp adaleti kendim dağıtıcam.

rebelh
26-11-2018, 12:03

Yaptıklarımı taklit eden iki oğlum var. Onlar ve kendim için kurallara uyuyorum.

yapılacak tek şey bu
kavga etmenin de bir anlamı yok
2 yaşında bir oğlum var inşallah o büyüyene kadar bir şeyler biraz daha medenileşecek
en azından kendi semtimde bütün yayalara yol veriyorum özellikle de bebek arabalılara yaya geçidi yoksa bile duruyorum

Dağhan
26-11-2018, 12:10
Bunun temel nedeni ülkemiz insanının, insana olan saygısı ve eğitim seviyesiyle alakalı esasında.
Birincisi bu ülkede yaşayan çoğu bireyin, kimseye saygısı bulunmuyor. Aslında kendilerine saygısı bulunmuyor ya her neyse.
İkincisi de hem genel olarak bir eğitimsizlik durumu var hem de trafik kuralları hususunda eğitimsizlik var.
Bunların hepsi bir araya geldiğinde de ortaya böyle kaotik şehir ya da şehirler çıkıyor.
Basit bir örnek vereyim, sabahları İstanbul basın ekspres yolunu Yenibosna'dan İkitelli yönüne doğru kullanmak zorunda kalıyorum, yolun Ankara sapağına gelmeden önce polisler genel olarak emniyet şeridi için çevirme uyguluyorlar, ki bazen daha geride de olabiliyor bu. Ne zaman bir polis çevirmesi olsa trafik birkaç km'lik yolda en az 10-15 dakika fark ettiriyor. Öyle bir ülke ki, emniyet şeridine girenlere ceza kesildiğinde trafik bu kadar etkileniyor. :)
Şahsi görüşüm ülkenin temel olarak eğitim seviyesi yükselmedikçe, insanlar önce kendilerine sonra da sosyal hayatta karşılaştıkları tüm insanlara saygı duymadıkça kuralların hiçbiri fayda etmeyecek. Şahsen benim de böyle olumlu şeylerin olacağına dair hiçbir ümidim bulunmamakta.

imprezaWRC
26-11-2018, 16:53
Ben de diyorum kırmızılarda niye şeytan dürtüyor devamlı :hihih:

E bu dediğin Angara ve İstanbul'da da geçerli değil mi yav :D Şeref yoksunu mavi minibüsler hiç bir ışığı sallamaz basar geçerler. Yeşilde de durur hıyarağaları.

Otobüsler de kesinlikle sarı-kırmızıya döndüğünde durmaz, aradan 5sn bile geçmiş olsa, yola bakar devam etmeye çalışır gelen falan yoksa.

Angara'da zaten ışık kavramı yok. Kafaya göre işleyen bi sistem söz konusu :D

Ankara'yı çok bilemem ama İstanbul'da kırmızı ışıkta frensiz geçmeye kalkışan minibüs, otobüs...vs oldukça az. İStanbul'dakiler daha çok elinde bauhaus poşeti ile götün götün ışıktan geçer gider, çaktırmadan yandan kaynak yapanlar gibi.
Bir sefer Malatya'ya gittim bir seferde Elazığ'a (geçen hafta) gittim. İkisinde de gözlemlediğim kadarıyla şöyle davranıyorlar; eğer yol Arizona çölü gibi uçsuz bucaksız ve kimse yokmuş hissiyatı veriyor ise hiçbir minibüs ve otobüs şoförü kırmızıda durmuyor, hangi hızda ilerliyorlarsa aynen devam ediyorlar hatta sen önlerinde durursan ve şanslıysan yanından geçip gidiyorlar. Bizdeki gibi kamera tarlalarıda olmadığından oldukça geniş ve rahatlar.

Ama bir dip not: Acı ama gerçek, Elazığ'da şehir içine de girdim biraz dolaştım, ne hız tümseği, ne yol çalışması, ne bozuk yol, ne çukur...vs denk gelmedim. İstanbul'da Kozyatağı'ndan Kadıköy'e gidebilmek için bigfoot lazım.

O nedenle bu seferki yerel seçimlerde benim oyum Elazığ Belediyesi'ne :D :D

HaKo
26-11-2018, 20:04
ne zaman cezalar arttı , tv lerde bas bas açıklama yaptılar affetmeyeceğiz cezalar çatır çatır kesilecek diye , bakıyorum herkes hız sınırlarına uyuyor ,

lakin ,

otobanda gidiyorsun , yol aslında bom boş , ama herkes ceza yeme korkusuyla sabit hız takıldığı için en sol şerit 100-120 km aralığında takılan sığırlarla doldu taştı yine. adamdan yol istiyorum , aynadan görüyor , görmemesi mümkün değil , hiç oralı olmuyor , tepki gösterince ben 120 ile gidiyorum.

kardeşim şunu anlayın artık , sol şerit sollama şerididir , maksimum hak tanınan hızla gitme şeridi değildir. ister 150 ile sollarım ister 200 ile , ama ilerlemek zorundayım. hızım sınırları aşıyorsa o trafik polislerini ilgilendirir , sizi değil.

bu millet bişeyleri yapmaya çalışıyor ama hep yanlış yapıyor, eğitilmiyoruz , kulaktan dolma bilgi , haber bültenleriyle bilinçlenip , iyi veya kötü bir şeyleri yapmaya çalışıyoruz. Trafiğin düzelmesinin tek yolu eğitimden geçer, çocukların kafalarına bir dünya zırva dolduracaklarına trafik etiği ahlakı gibi dersler koymaları lazım bence.

Yigit-Y
26-11-2018, 20:16
İstanbulda günde 300 km araç kullanıyorum

100 sürücüden sadece 10 sürücü araba kullanmasını biliyor.

Bir an önce gitmek istiyor.

Geriye kalan 90 sürünün yedi sülalesine hergün küfür ediyorum

Yazacak çok şey varda

Ben istanbulda tek kurala inanırım

Yol verilmez yol alınır.

Adam diyor ki neden yol vermiyorsun

Dedim sen allahmısın peygambermisin kimsin ki sana yol vereceğim diyorum

Ben tamamiyle oyunu İstanbul raconuna göre oynuyorum

Çok eğleniyorum polisle beraber bugün sinyalli hızlı şerit değiştirme yaptık 3 km

Polis bana çok çakalsın dedi iyisin dedi mesela

Ben işi gırgıra vurdum artık

Yoksa en solda giden ducato transitlere mi söversin

Önüme kıran taksiciler mi dersin

Benim önüme kırana bende önüne kırıyorum

Niye kırdın el kol sen ilk önce kırdınya tabak boş kalmasın diye bende kırdım dedim

İstanbulla savaşma kazanamazsın

Kör sağır ama dilli hayvanlardan biraz akıllı insan türü var trafikte

O yan ayna dikiz aynasına kim bakmıyorsa topunun :)

SK10
26-11-2018, 20:34
Sadece sinyal verip ve aynalarına baksalar herşey daha güzel olucak

S-works
26-11-2018, 20:44
Beni linç edecekler ama çözümü söylüyorum. İstanbul çok kalabalık. Büyük İstanbul Depremi senaryosu paklar bizi .Bu kadar kalabalık olmamız sorun.
İnsanlar 9 da işe gitmek için 5 de kalkıyor. Adamın vakti yok. Sabrı yok. Parası yok. Yok oğlu yok.

Aranel Ciryatan
26-11-2018, 20:56
Maalesef sıfır bir sitede oturuyor olmam nedeniyle ve kiralarının uygun olması nedeniyle biraz yeni bir yerleşim yerinde oturuyoruz. Oturduğum yerin site dışındaki okur yazar oranı %80 ilkokul. Bostancı'dan buraya geldim. İlk geldiğimde cidden kafayı yemek üzereydim. Aracımda 45 yanak lastik var ve her yer kasis çukur. Ben yavaş gitmeye çalıştıkça insanlar ralli yapıyordu. Kırmızı ışık ihlali, ters yönde gitme, daracık sokakta sıkıştırma sollama.

2. yılımızdayız artık saldım tamamen. Umrumda değil arkadan gelen ben yoluma bakıyorum o arkada deliriyor :D Boşluk bulunca geçip gidiyor. Sizde böyle yapın. Siz kuralınıza uyun canınızı koruyun. Bırakın onlar varsın gitsinler.

Kadyr
26-11-2018, 21:30
Nerde çokluk orda bokluk. Bizim insanımız cahil ve adam olmazlar.keske biraz avrupayı örnek alsak

KÖROĞLU
26-11-2018, 21:59

bu kafaya kendi adıma biraz geç ulaştım ama netice de ulaştım. Özellikle kızımla ayda zorunlu 800+ km yol yapıyorum. O hayatıma girdikten sonra çok değiştim ve rahat ettim. Geçiyorum sağa git ne halin varsa gör.

Daha dün e5 üzerinde kartepe deki üst geçit çalışmasından e5 e yani geniş yola bağlandık, arkamdan bir toyota yardırarak geliyor, çalışmadan ötürü yolun ortasındaki kaldırım gibi bir yükseldi var görünmüyor. Neyse ben kendimi sağa atmak için fırsat kolluyorken aynadan bi baktım bu sola açıldı açıldı ve güm kaldırım gibi olan kısma vurdu lastiği hız 80 civarı. Camlarım kapalı olmasına rağmen vurma sesini duydum. Ne oldu en fazla 5 dk erken gidecektin. Şimdi otur çekici bekle saatlerce.

İyi oldu demek istemiyorum ama biraz daha sakin olsak keşke trafikte. Daha saygılı olsak ne güzel olur.

mhatch
26-11-2018, 22:32
Kesinlikle katılıyorum. Bizim ülkede eğitim seviyesi yükselmedikçe bir halt olmaz Otobüs,Dolmuş,Taksi bu üçlüden aşırı nefret ederim. Kırmızı ışıkta durup sarı yanar yanmaz kornaya basan embesil mi dersin, trafik 80le akarken 50yle gidenler mi dersin. Sol şeritten harfiyat kamyonu geçiren mi dersin. Evet bu oldu Ankara Sincan istikametine giderken bildiğiniz kocaman harfiyat kamyonu 4 şeritli yolda ortadan gidip solladı ve sol şeritten hızlıca gitti. Trafik polisi gördü yazdımı ceza bilmiyorum. Ama gerçekten böyle insanlar varken trafikte araç kullanmak zor.

mirafiori
26-11-2018, 22:44
Beni linç edecekler ama çözümü söylüyorum. İstanbul çok kalabalık. Büyük İstanbul Depremi senaryosu paklar bizi .Bu kadar kalabalık olmamız sorun.
İnsanlar 9 da işe gitmek için 5 de kalkıyor. Adamın vakti yok. Sabrı yok. Parası yok. Yok oğlu yok.
Esenyurt, Beylikdüzü X2 Bayram İstanbul un tüm trafiği burada artık :)

mirafiori
26-11-2018, 22:45
Kesinlikle katılıyorum. Bizim ülkede eğitim seviyesi yükselmedikçe bir halt olmaz Otobüs,Dolmuş,Taksi bu üçlüden aşırı nefret ederim. Kırmızı ışıkta durup sarı yanar yanmaz kornaya basan embesil mi dersin, trafik 80le akarken 50yle gidenler mi dersin. Sol şeritten harfiyat kamyonu geçiren mi dersin. Evet bu oldu Ankara Sincan istikametine giderken bildiğiniz kocaman harfiyat kamyonu 4 şeritli yolda ortadan gidip solladı ve sol şeritten hızlıca gitti. Trafik polisi gördü yazdımı ceza bilmiyorum. Ama gerçekten böyle insanlar varken trafikte araç kullanmak zor.
İstanbul da sarı ışık yok artık direkt yeşil bizde yeşille birlikte korna senfonisi var :)

sanctuary35
26-11-2018, 23:06
büyük bir abim derdiki, trafikte sıçılması gereken her ağza sıçmaya *** dayanmaz.
bizim milletimize araba, cep telefonu, atm, avm, herşey haram hiçbir şeyi insan gibi kullanmıyoruz. ;)

mhatch
26-11-2018, 23:20
İstanbul da sarı ışık yok artık direkt yeşil bizde yeşille birlikte korna senfonisi var :)

Berbat birşey ya normal yayayken bile gördüğümde diyorum 2 saniye duramadın diye. Bide trafik tıkanınca kornaya basma olayı var tıkanıklık kornayla açılacak :D

300E
26-11-2018, 23:49
Nisan ayında, kendi halimizde sağ şeritten giderken sırf plakamız 06 diye üstümüze kıran taksici sayesinde anlamıştım İstanbulun nasıl psikopat bir memleket olduğunu, aynı hareketi de biz ona yaptık, 4 kişi olduğumuzu görünce kaçışı takdire şayandı. Altımızdaki arabayı coupe görünce tek kişi gezeceğimizi zannetti sanırım. :)

Octane
27-11-2018, 02:20
Eskiden kimseye bulasmadan, kimseyi yolundan etmeden sakin sakin aralardan akip giderdim. Simdi tehlikeli serit degistirme diye 1000lerce lira ceza falan geldi. Artik solda yavas gidenlerin kicina yapisip arada 5cm birakip uzunlari yakip kornaya basiyorum. Bendeki degisim budur. Oyle ise boyle is, napalim.

TarikS
27-11-2018, 02:35
Eskiden kimseye bulasmadan, kimseyi yolundan etmeden sakin sakin aralardan akip giderdim. Simdi tehlikeli serit degistirme diye 1000lerce lira ceza falan geldi. Artik solda yavas gidenlerin kicina yapisip arada 5cm birakip uzunlari yakip kornaya basiyorum. Bendeki degisim budur. Oyle ise boyle is, napalim.

Hep sakin giderdim ben de bu hafta yağmurda otobandaki ekstra yavaşlıktan bıkıp rain manlik yaptım bikaç gün ama bakalım acısı sonra çıkacak galiba.. 18 kasım gece yarısı taksim meydanda telefonu elimde tutarak hoparlörden konuşurken yetkili bi abimiz plakaya cezayı göndermiş, bugün geldi. durdurup yazmıyor da gevşekler :D

Yayalara, kavşak içine yol verme vs ultra medeni davranıyorum ama TEM'e çıkarken şeytan diyor plakayı boya ak. Hele yoğun saatlerde tam kafaya sıkmalık.Ben her gün trafik çekmediğimden yola konsantre oluyorum ama her gün o trafiğe giren "kendini sevmezler" salmış artık, araba yerine telefon kullanmaktan trafik ilerlemiyor, haberleri yok

Ormanci
27-11-2018, 08:32
ne zaman cezalar arttı , tv lerde bas bas açıklama yaptılar affetmeyeceğiz cezalar çatır çatır kesilecek diye , bakıyorum herkes hız sınırlarına uyuyor ,

lakin ,

otobanda gidiyorsun , yol aslında bom boş , ama herkes ceza yeme korkusuyla sabit hız takıldığı için en sol şerit 100-120 km aralığında takılan sığırlarla doldu taştı yine. adamdan yol istiyorum , aynadan görüyor , görmemesi mümkün değil , hiç oralı olmuyor , tepki gösterince ben 120 ile gidiyorum.

kardeşim şunu anlayın artık , sol şerit sollama şerididir , maksimum hak tanınan hızla gitme şeridi değildir. ister 150 ile sollarım ister 200 ile , ama ilerlemek zorundayım. hızım sınırları aşıyorsa o trafik polislerini ilgilendirir , sizi değil.

bu millet bişeyleri yapmaya çalışıyor ama hep yanlış yapıyor, eğitilmiyoruz , kulaktan dolma bilgi , haber bültenleriyle bilinçlenip , iyi veya kötü bir şeyleri yapmaya çalışıyoruz. Trafiğin düzelmesinin tek yolu eğitimden geçer, çocukların kafalarına bir dünya zırva dolduracaklarına trafik etiği ahlakı gibi dersler koymaları lazım bence.

Bir arkadaşım da aynı şeyi söylemişti, kaç seferdir Avrasya'dan geçiyorum diyor, bazen acelesi oluyormuş, 70 sınır ya, adam sola yapışmış 70'le gidiyor, ben arkadan selektör yapıyorum, aynadan görüp el kol yapıyor, bi de limit tabelasını gösteriyor bana diyor.

"Yahu arkadaş ben belki doğuruyorum, belki birisinden kaçıyorum, birisini kovalıyorum, bi şekilde acelem var, sanane, sen çekil, ben ceza yiyeceksem yerim" her seferinde bu salaklarla uğraşmaktan bıktım diyor. Sen çekil diyor sağa, ben ...tirip gideyim sanane...

SULTANOGLU
27-11-2018, 09:30
valla mayıs ayında Altunizade tarafında EDS den ceza yemişim fotoğrafları ile göndermişler. Mayısta bunu yediysek ciddi ciddi bu zamana kadar daha ne kadar gelicek Allah bilir. Hız limiti 80 Benim ceza yediğim hız 90. demekki böyle böyle 2 km nin hesabını yapar olacağız

XoR
27-11-2018, 09:42
valla mayıs ayında Altunizade tarafında EDS den ceza yemişim fotoğrafları ile göndermişler. Mayısta bunu yediysek ciddi ciddi bu zamana kadar daha ne kadar gelicek Allah bilir. Hız limiti 80 Benim ceza yediğim hız 90. demekki böyle böyle 2 km nin hesabını yapar olacağız

Siktiret gurbetçisin artık EDS/OGS/HGS hak getire :D

-Murat Özcan-
27-11-2018, 09:50
Beni en çok ayar eden emniyet şeridinden çakarlı geçen emniyet arabaları oluyor.

Hepsi sivil plaka genelde ama hepsi de emniyet arabasımı bazen şüphe duymuyor değilim.

SULTANOGLU
27-11-2018, 10:43
Siktiret gurbetçisin artık EDS/OGS/HGS hak getire :D

ya eski şirket arabama geldiği için :hehe: dediler almanya malmanya anlamayız tuttuğumuzu öperiz :hehe:

XoR
27-11-2018, 10:45
ya eski şirket arabama geldiği için :hehe: dediler almanya malmanya anlamayız tuttuğumuzu öperiz :hehe:

Araba kime geçtiyse ona rücü etsinler, ben artık seferiyim de :D

rain man
27-11-2018, 10:47
Daha az önce kırmızı ışığa yaklaşırken yakın takip eden araba ben durunca bana carpacagini anlayınca bi hamle ile öne attım kendimi de ışıkta geçerek kurtardım. Sağa çektim cami açıp biraz saydıracaktım bastı gitti kaçar gibi. Peşine düştüm tamponuna girdim elini kaldırdı pardon şeklinde..sonra neyse dedim devam ettim.

Berkan
28-11-2018, 01:16
kurala uymayana her türlü zorluğu çıkarıyorum. tersten mi geliyosun yolun ortasında bekliyip duruyorum 0 kavga 0 hareket pes edip çekiliyorlar, sağdan gelip önümemi kırıyosun gerekirse vuruyorum ama oraya sokmuyorum.

Aha benden bitane daha varmış.
Girilmeyecek aralara dalmaya çalışanlarada ayri ayarim.
en son bitane torbaci kasa leondu frene basmasam ya bana ya orta seritteki adama girecekti. Bastim frene onume zor bela daldi sonra yolumu degistirtti bana :) biraz hizlanop yanindan gecerken 180gibi ustune çok guzel bi kapaninca arkadas nasi afalladiysa aramiza bir 3 5tirlik mesafe koydu.