PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Gelecek Elektrikli Araçlarda Elektrikli Motorlarda Mı ?

mhatch
12-12-2018, 09:42
Arkadaşlar selamlar. Sizinle yine tartışmak istediğim mükemmel bir konu :D
Soru gelecek elektrikli araçlarda mı şu hani tesla dediğimiz vitessiz mekanik hiç bir duygusu olmayan bana göre zevk dahi alamayacağın yapay kontrolün olmadığı araçlarda mı ?
Gidişat onu gösteriyor ama bu atmosferik turbo falan devri bitiyor mu artık yoksa daha çok çok uzun yıllar devam eder mi ? :)

Fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim. Forum açısından da bir canlılık olur. :D

rebelh
12-12-2018, 09:45
mevzu doğa ise elektiriği ne ile üreteceğimiz önemli
elektrikli araçlar için nükleer santraller kullanacaksak çok bir anlamı yok

mhatch
12-12-2018, 09:49

Evet mantıklı aslında şimdi ülkeler enerji kaynağı olarak nükleer santrallere de geçtiği için çevre kirliliği yine yüksek.

Burak Mehmet
12-12-2018, 09:52
solar enerji & rüzgar enerjisi vs boşa giden enerji tamamen... keşke onlar kullanılabilse....

ghibli06
12-12-2018, 09:53

katılmıyorum, güvenli nükleer enerji en ucuz enerji ve de belki de ileride başka alternatif kalmayacak elektrik için... HES yapıyorsun doğaya zarar vermiyor musun? çok daha fazlasını veriyorsun, ırmakların yatakları habitat değişiyor, ağaçlar kesiliyor çevre katlediliyor, yolu vs de cabası, ömrü ise tplama havzası dolana kadar yani ortalama 30 yıl... sonra? termik santral en kötüsü, hem kömür çıkartmak bela iş hem de bunu yakarak elektrik üretiliyor, çifte katliam... güneş enerjisi desen hala verimli değil, ısıtma vs için verimli olsa da elektrik için verim çok düşük... eğer dünyanın geleceği elektrik olacaksa bence nükleer santralleri daha güvenli nasıl yaparız onun üzerine yoğunlaşmak gerekir...

CloudGrey
12-12-2018, 09:55
2060'da fossil yakıt zaten kalmayacak.

her türlü elektriği kullanıcak herşey .... ....

rebelh
12-12-2018, 09:58
katılmıyorum, güvenli nükleer enerji en ucuz enerji ve de belki de ileride başka alternatif kalmayacak elektrik için... HES yapıyorsun doğaya zarar vermiyor musun? çok daha fazlasını veriyorsun, ırmakların yatakları habitat değişiyor, ağaçlar kesiliyor çevre katlediliyor, yolu vs de cabası, ömrü ise tplama havzası dolana kadar yani ortalama 30 yıl... sonra? termik santral en kötüsü, hem kömür çıkartmak bela iş hem de bunu yakarak elektrik üretiliyor, çifte katliam... güneş enerjisi desen hala verimli değil, ısıtma vs için verimli olsa da elektrik için verim çok düşük... eğer dünyanın geleceği elektrik olacaksa bence nükleer santralleri daha güvenli nasıl yaparız onun üzerine yoğunlaşmak gerekir...

buna itirazım yok en kullanılabiliri nükleer gibi duruyor
fakat hali hazırda petrol ile işleyen araçların hepsini nükleere enerjiyle çalışacak araçlara çevirmenin çevreye bir katkısı olmayabilir
hatta hesabı yapılsa belki petrol türevlerine göre daha zararlı bile olabilir
o yüzden ben şu an için elektrikli araçlarda beklediğimiz geleceği görmüyorum talep az olduğu için henüz bir problem yok gibi duruyor
hidrojenle çalışan araç falan muhabbeti vardı o noldu acaba yoğunlaşılacaksa bunu da bir gözden geçirmek gerek

GokhanRS
12-12-2018, 10:04
arkadaşlar solar panel teknolojisi de günden güne gelişiyor. nükleer santrallerinde devri geçecek. muhtaç değiliz yani. fazla değil 10-20 yıl sonra halâ foruma yazıyor olursak ve aklımıza gelirse paylaşırız neredeeeen nereye diye :)

şuan ki paneller çok düşük kapasitede güneş enerjisini toplayabiliyor, optik mercek v.s alanları geliştikçe solar teknoloji ve pil teknolojileri de gelişiyor. unutmayın, çok değil daha benim çocukluk dönemimde ben filmde görüp ilerde tüm telefonlar kablosuz olacak v.s dediğimde büyüklerim s.tir lan diyorlardı :D ah bu çocuklar hayal dünyaları ne geniş diyorlardı, şimdi kafalarını kaldıramıyorlar bizim dönemimizin çocuk hayal dünyası dedikleri teknolojiden.

daha düne kadar arabanın camına kadranı nasıl yansıtırız diye tartışmıyormuyduk? şuanda birçok marka yıllardır projeksiyon kadranlı araç üretiyor. uçan arabalar bile çıktı. yani daha ne imkansız olabilir ki?

997TT
12-12-2018, 10:05
En güzeli sımdılık hybrid.

mhatch
12-12-2018, 10:14
arkadaşlar solar panel teknolojisi de günden güne gelişiyor. nükleer santrallerinde devri geçecek. muhtaç değiliz yani. fazla değil 10-20 yıl sonra halâ foruma yazıyor olursak ve aklımıza gelirse paylaşırız neredeeeen nereye diye :)

şuan ki paneller çok düşük kapasitede güneş enerjisini toplayabiliyor, optik mercek v.s alanları geliştikçe solar teknoloji ve pil teknolojileri de gelişiyor. unutmayın, çok değil daha benim çocukluk dönemimde ben filmde görüp ilerde tüm telefonlar kablosuz olacak v.s dediğimde büyüklerim s.tir lan diyorlardı :D ah bu çocuklar hayal dünyaları ne geniş diyorlardı, şimdi kafalarını kaldıramıyorlar bizim dönemimizin çocuk hayal dünyası dedikleri teknolojiden.

daha düne kadar arabanın camına kadranı nasıl yansıtırız diye tartışmıyormuyduk? şuanda birçok marka yıllardır projeksiyon kadranlı araç üretiyor. uçan arabalar bile çıktı. yani daha ne imkansız olabilir ki?

Peki hocam hissiyat şuan ki gibi olacak mı sizce bana yapay olacak gibi geliyor. O kontrol hissi ne biliyim senin elinde olacak mı? Yoksa herşey gibi yavaş yavaş bunlarda mı hissizleşecek.

GokhanRS
12-12-2018, 10:17
Peki hocam hissiyat şuan ki gibi olacak mı sizce bana yapay olacak gibi geliyor. O kontrol hissi ne biliyim senin elinde olacak mı? Yoksa herşey gibi yavaş yavaş bunlarda mı hissizleşecek.

tesla bizim fabrikada var patron aldıydı krizden hemen önce, hatta 3 tane elektrikli araç var.

reno cacık. bmw i3 var hissiyatı gayet güzel. Teslaya laf söyleyemezsin, adam çarpılır, yani adamı elektrik çarpar o :D

teslanın gidişi öyle böyle değil, o G kuvvetini o kadar güzel hissettiriyor ki, sanki bir tık yukarısı olsa kemiklerin kırılırmış gibi hissiyat veriyor. çok çok zevkli bir araç.

CloudGrey
12-12-2018, 10:18
şunu yaparlarsa aslında herşey çözülecek.
ottan b.ktan enerji üretilecek,
ama ne yazıkki bu aletin yapmaya çalıştığı soğuk füzyon hala bir rüya..

ama geleceğe dönüş 2'de yapıyordu :(

https://i.hizliresim.com/k9kBmv.jpg (https://hizliresim.com/k9kBmv)

Yigit-Y
12-12-2018, 10:23
Araç tavanlarına öyle bir panel olacak ki gereken bütün enerji ona yetecek halde olacak

Araç giderken fren yaparken bile bataryaları dolduracak şekilde olacak

Dışarıdan hiçbir elektriksel yakıtsal bir gereksinim olmayacak hale gelmesi

Bence imkansız değil

Ama OpEc o icadı yapacak adamıda keser gazeteci gibi hatta onlara kalmaz abd hakleder

GokhanRS
12-12-2018, 10:24
Araç tavanlarına öyle bir panel olacak ki gereken bütün enerji ona yetecek halde olacak

Araç giderken fren yaparken bile bataryaları dolduracak şekilde olacak

Dışarıdan hiçbir elektriksel yakıtsal bir gereksinim olmayacak hale gelmesi

Bence imkansız değil

Ama OpEc o icadı yapacak adamıda keser gazeteci gibi hatta onlara kalmaz abd hakleder

valla o icat abd den çıkacak gibi görünüyor, adamlara giydirip duruyoruz ama elektrikli aracı en çok destekleyenler abd şirketleri ve devleti.

mhatch
12-12-2018, 10:29
valla o icat abd den çıkacak gibi görünüyor, adamlara giydirip duruyoruz ama elektrikli aracı en çok destekleyenler abd şirketleri ve devleti.

Çünkü onlarda dünyanın içine ettiklerinin artık farkına varmaya başladılar bence.

ghibli06
12-12-2018, 10:30

ABD çıkardığı hemen hemen bütün petrolü stokluyor yıllardır, biz araba düşünüyoruz o ise yarın çıkacak dünya savaşında tank uçak gemi vs... belli bir yerden sonra elektriğe dönülmesi onların avantajına... solar panellerin gelişeceğine ben de inansam da binlerce derecede çıkacak enerji ile sadece solardan gelen 100 küsür mx C de gelen enerji arasında çok fark var maalesef...

kelalper
12-12-2018, 14:38
Şu anda solar enerji konusunda Sharpın ürettiği başparmak tırnağı büyüklüğündeki paneller uzayda kullanılıyor. Sadece 3 tanesi ile normal bir arabanın bütün elektrik ihtiyacını alternatöre ihtiyaç duymadan çalıştırabiliyorsunuz. Tavanı kapladığınız zaman Tesla gibi arabaların ihtiyacı olan Voltajı sağlayabiliyorsun. Ben teknelere ve evlere solar panel satıyorum. Şu an normal piyasada kullanılan panellerin verimi kendi verimi *4-5. Yani 100wattlık panel günde maksimum 500 watt ancak veriyor Ege gibi bir yerde full güneşte. Yakın zamanda o da gelişecek. Sharp piyasaya satıp fiyatı düşürmektense uzay teknoloji firmalarına satıp para kırıyor.
Tesla konusuna gelince Tesla denen alete binip kullanmadan neye göre ahkam kesiosunuz onu anlamıyorum. 23 yaşındaki adam hayatında binip kullanmadığı araba hakkında yorum yapıp arabayı kötülüyor. Bu kafa ile devam ettiğimiz sürece bir halt olamayız. Kafayı daha iyisini nasıl yaparım diye yoracağına eyvah elektrikli arabalar çıkarsa ne mok yeriz diye düşünüyor.

ghibli06
12-12-2018, 15:12
bence gelecek kesinlikle elektrikli otomobiller, zaten dizel b.ku 10 seneye tedavülden kalkacak, belki bu drone teknolojisindeki gelişmeler sayesinde uçan arabalar olacak artık önümüzdeki 50 sene içinde...

ahmet3425
12-12-2018, 15:37
gelecek bence de kesinlikle elektrikli otomobiller. fosil yakıtların kullanımını azaltmak gerek, keske gunes ve ruzgar enerjilerinden yeterli verim alınabilseydi. İlerleyen teknoloji ile beraber doğaya zarar vermeyen elektrik uretiminin de bir caresi mutlaka bulunacaktır diye umut ediyorum.

mhatch
12-12-2018, 15:38
Şu anda solar enerji konusunda Sharpın ürettiği başparmak tırnağı büyüklüğündeki paneller uzayda kullanılıyor. Sadece 3 tanesi ile normal bir arabanın bütün elektrik ihtiyacını alternatöre ihtiyaç duymadan çalıştırabiliyorsunuz. Tavanı kapladığınız zaman Tesla gibi arabaların ihtiyacı olan Voltajı sağlayabiliyorsun. Ben teknelere ve evlere solar panel satıyorum. Şu an normal piyasada kullanılan panellerin verimi kendi verimi *4-5. Yani 100wattlık panel günde maksimum 500 watt ancak veriyor Ege gibi bir yerde full güneşte. Yakın zamanda o da gelişecek. Sharp piyasaya satıp fiyatı düşürmektense uzay teknoloji firmalarına satıp para kırıyor.
Tesla konusuna gelince Tesla denen alete binip kullanmadan neye göre ahkam kesiosunuz onu anlamıyorum. 23 yaşındaki adam hayatında binip kullanmadığı araba hakkında yorum yapıp arabayı kötülüyor. Bu kafa ile devam ettiğimiz sürece bir halt olamayız. Kafayı daha iyisini nasıl yaparım diye yoracağına eyvah elektrikli arabalar çıkarsa ne mok yeriz diye düşünüyor.

Çok böyle sataşma tarzı konulara dahil olmak istemiyorum. Madem yazmışsınız cevap vereyim. Ben bu tesla olayını kendi fikrimce belirttim. "Ooooo tesla en boktan araba falan diye teslaya *** atarak birşey demedim." Hissiz demişim neden otonom dahada açabilirim isterseniz. Böyle gelipte ulu orta yerde millete göstere göstere sataşmanız çokta anlamsız onuda anlamış değilim zatende 42 yaşındaki abicim. Fikirlerinizi belirtin dışına çıkmayın olayların. Olay benim sizin tabirinizle "*** atmam" değil. Tamamen nedir ? ne değildir ? ne olur ? ne düşünüyorsunuz? olayıdır. Fikir belirtme yani sataşma değil çok yanlış anlamışsınız. Teşekkür ederim yinede bilgi verdiğiniz kısım için. Son kısım olayı tamamen başka yere çekme olmuş. İyi forumlar :)

overblack
12-12-2018, 15:54
elektirik sadece fişle çalışan bişi olarak kalmalı

mhatch
12-12-2018, 16:13
elektirik sadece fişle çalışan bişi olarak kalmalı

O da çok ağır olmadı mı abi ya :D

turbo&quattro
12-12-2018, 17:32
Teslanin su anki guncel tum modellerini hemen hemen hergun kullaniyorum. Kimine gore hissiz olabilir ki bende hala eski kafa olarak aynisini dusunuyorum ama gelecegin teknolojisi bu araclar. Iphone kullanir gibi surekli gelen update ler, servis derdi olmamasi onlarca sey var tesla sahibi olmak icin.

HaKo
12-12-2018, 17:39
gelecek bir gün gelecek hatta geldi maalesef. bende sevmiyorum bu elektrik süpürgesi olayını.

Bir kaç sene sonraki olası diyaloglar ,

Hafif volan : hafif pil taktım kanka
Komple düz boru : kısa kablo çektim kanka
Big turbo : big battery upgrade

alışın bunlara gençler :)

marikan
12-12-2018, 17:47
MercedeS’in geçenlerdeki lansmanında 2025’de her modelin bir tane elektrikli seçeneği olacak ve satışlarımızın %50’si elektrikli olacak denmiş. Geçen bir youtube videosunda izlemiştim.

Cimmeria
12-12-2018, 17:50
arabayı bırak millet uçakları elektrikli yapma derdinde :)

BBC - Future - Norway's plan for a fleet of electric planes (http://www.bbc.com/future/story/20180814-norways-plan-for-a-fleet-of-electric-planes)

mhatch
12-12-2018, 17:52
Teslanin su anki guncel tum modellerini hemen hemen hergun kullaniyorum. Kimine gore hissiz olabilir ki bende hala eski kafa olarak aynisini dusunuyorum ama gelecegin teknolojisi bu araclar. Iphone kullanir gibi surekli gelen update ler, servis derdi olmamasi onlarca sey var tesla sahibi olmak icin.

Düşününce hak vermemek elde değil abi :)

gelecek bir gün gelecek hatta geldi maalesef. bende sevmiyorum bu elektrik süpürgesi olayını.

Bir kaç sene sonraki olası diyaloglar ,

Hafif volan : hafif pil taktım kanka
Komple düz boru : kısa kablo çektim kanka
Big turbo : big battery upgrade

alışın bunlara gençler :)

Güldürdün abi :D

turbo&quattro
12-12-2018, 18:03
mhatch

Elektrikli arac teknolojisi icin asagidaki konuyu biraz oku, az biraz bilgi sahibi olabilirsin.

http://www.techturkey.com/forum/sohbet/234717-tesla_model_p100d_ile_4500km_lik_usa_road_trip_mon tana_florida_-10.html

mhatch
12-12-2018, 18:25
mhatch

Elektrikli arac teknolojisi icin asagidaki konuyu biraz oku, az biraz bilgi sahibi olabilirsin.

http://www.techturkey.com/forum/sohbet/234717-tesla_model_p100d_ile_4500km_lik_usa_road_trip_mon tana_florida_-10.html

Sonuna kadar okudum. Kalkış testi falan dehşet verici birşey ses kötü olsada :D Sizce bu şarj istasyonlarının falan türkiyeye gelmesi ve türkiyede elektrikli aracın yaygınlaşması tahmini olarak kaç yıl sürer ? ***** bizim ülke herşeyde biraz geç olduğu için :D

turbo&quattro
12-12-2018, 18:30
Sonuna kadar okudum. Kalkış testi falan dehşet verici birşey ses kötü olsada :D Sizce bu şarj istasyonlarının falan türkiyeye gelmesi ve türkiyede elektrikli aracın yaygınlaşması tahmini olarak kaç yıl sürer ? ***** bizim ülke herşeyde biraz geç olduğu için :D

Edirne, İstanbul, Sakarya, Bursa, Ankara, Balıkesir, İzmir, Aydın, Konya ve Antalya da istasyonlar kurulacagi konsuluyordu ama su an ne durumda bilmiyorum. Su an icin tesla Tr icin mantikli bir arac degil hem istasyon yetersizliginden hemde fiyatindan dolayi ama insallah onumuzdeki yillarda mantikli olabilir.

mhatch
12-12-2018, 18:34
Edirne, İstanbul, Sakarya, Bursa, Ankara, Balıkesir, İzmir, Aydın, Konya ve Antalya da istasyonlar kurulacagi konsuluyordu ama su an ne durumda bilmiyorum. Su an icin tesla Tr icin mantikli bir arac degil hem istasyon yetersizliginden hemde fiyatindan dolayi ama insallah onumuzdeki yillarda mantikli olabilir.

Yok abi zaten şu an için bu kadar az istasyonla menzil kısalığıyla yetersiz. Siz orada da bahsetmişsiniz. Yol yaparken falan bizim insanımız beklemeye gelmez şarj edeyim de bekleyeyim gibi bir olay yok yakıtı doldur git. Bazıları depoyu bitirene kadar bile durmak istemiyor. :)

220T
12-12-2018, 18:46
Hybrit ile var olan kaynakların ömrü uzatılmalı.Arabadaki her hareketi geri kazanmak üzerine bir sistem kurulması gerektiğini düşünüyorum.

https://youtu.be/50Aag0J0Qe4

TorqueTuning
13-12-2018, 10:27
Dizeller gidici bu artık kesinleşti, uzun bir süre ufak hacimli benzin & elektrikli hybritler bence piyasanın kralı olacak. Pil teknolojisinin gelişimine bağlı olarak da 20-30 yıllık süreçte %100 elektrikliler günlük hayatımıza komple girebilir.

BARR
13-12-2018, 10:33
Peki elektrikliler günlük hayatta kullanımda diyelim, bu kadar elektrik tüketimi nasıl karşılanacak?

997TT
13-12-2018, 10:48
Dizeller gidici bu artık kesinleşti, uzun bir süre ufak hacimli benzin & elektrikli hybritler bence piyasanın kralı olacak. Pil teknolojisinin gelişimine bağlı olarak da 20-30 yıllık süreçte %100 elektrikliler günlük hayatımıza komple girebilir.

Aynen,bunu defalarca yazdım. Bu tıp altyapıyı hazırlamak kolay degıl. Ve bu kadar fosıl yakıtlı arac ve altyapısı var,bırden kaldırmakda mumkun degıl.
Hele Turkıye gıbı ülkelerde en az 20-30 yıl gecmelı....
En guzelı hybrid ıle halkı alıstırmak,altyapıyı hazırlamak gerek. Onda bıle turlu sıkıntı var....

said_
13-12-2018, 14:25
Tesla nın lansmanlarından birisinde pil değiştirme fikri vardı,

Bence burdaki olay, pil değiştirme. Oturtabilirler ise, o zaman ciddi manada alıcı bulacaktır.

şarj istasyonları için alt yapı gerekli, tabi burda bir döngü var. eğer şarj istasyonu artar ise arabalara karşı eğilim artacak. Elektrikli araç kullanan sayısı arttıkça daha çok lokasyona şarj istasyonu yapmaya başlarlar. Misal, alışveriş merkezleri, müşteri çekmek için şarj istasyonları sayısını arttırır. veya Dinlenme tesisleri hemen koyar.

özellikle kalabalık şehirlerde, nasıl oturtulacak. apartmanda yaşayan insan sokağa arabasını park ediyor. nerede şarj edecek.
Bu konular benim kafamı karıştıran noktalar.

Üretim maliyetleri konusunda bir bilgim yok, ama parça sayısı azaldığı için, elektrikli araçların üretimi daha kolay olsa gerek diye düşünüyorum. eğer fabrikalardaki üretim bantları rahatlayacak, daha hızlı üretilecek ise ve maliyetler azalırsa, otomotiv devlerinin geçmemesi için bir sebep göremiyorum. Benzinli araçlar çok uzun bir süre daha hayatımızda olacaktır, ama dizel bu son yaşanan olaylarında etkisi ile tamamen bitiyor.

Erdem K.
13-12-2018, 15:05
Peki elektrikliler günlük hayatta kullanımda diyelim, bu kadar elektrik tüketimi nasıl karşılanacak?

soruya bak :)
akülerden
ya da avrupadaki gibi otoparklara dolum istasyonları kurarlar, ücreti mukabilinde doldurursun

sen RS'den vazgeçemezsin, boşuna kasma ...

rebelh
13-12-2018, 15:09
soruya bak :)
akülerden
ya da avrupadaki gibi otoparklara dolum istasyonları kurarlar, ücreti mukabilinde doldurursun

sen RS'den vazgeçemezsin, boşuna kasma ...

sormak istediği şey kapasite bence
şu an ankarada trafikte 1 milyon araba varsa bunun taş çatlasın 100 tanesi elektiriklidir
geri kalan 999.900 tanesi de elektirikli olursa tüketim nasıl karşılanacak?
ben konu başında sormuştum dolum istasyonu ayrı bir sıkıntı ki onu çözdük diyelim
bu kadar araca elektiriği neyle karşılayacağız? esas problem bu
otomobiller doğayı kirletiyorsa nükleer santrallerde kirletiyor peki hangisi kapasite/hizmet oranı olarak doğayı daha az kirletiyor?

BARR
13-12-2018, 15:10
Allahın petrol kafalısı,

Genel tüketim için elektrik üretiminin karşılanmasından bahsediyorum ben. Dolum istasyonuna giden ana santral üretiminden.

Elektrik fiyat artışları arz/talep vs anlamazsın sen.

Erdem K.
13-12-2018, 15:22
sormak istediği şey kapasite bence
şu an ankarada trafikte 1 milyon araba varsa bunun taş çatlasın 100 tanesi elektiriklidir
geri kalan 999.900 tanesi de elektirikli olursa tüketim nasıl karşılanacak?
ben konu başında sormuştum dolum istasyonu ayrı bir sıkıntı ki onu çözdük diyelim
bu kadar araca elektiriği neyle karşılayacağız? esas problem bu
otomobiller doğayı kirletiyorsa nükleer santrallerde kirletiyor peki hangisi kapasite/hizmet oranı olarak doğayı daha az kirletiyor?

hybrid araçlar zaten belli hıza kadar araçlardaki mevcut aküden, belli hızın üstünde ise benzinle giderken aküyü sarj ediyorlar diye biliyorum.

tam elektrikli ve şarj gerektiren elektrikli araçlar için ise dolum istasyonlarının kaynağını ne olur sorusunun cevabı gibi üretim, iletim, dağıtım, arz/talep dengesi için müracaat taytay Bey :)

Erdem K.
13-12-2018, 15:25
Allahın petrol kafalısı,

Genel tüketim için elektrik üretiminin karşılanmasından bahsediyorum ben. Dolum istasyonuna giden ana santral üretiminden.

Elektrik fiyat artışları arz/talep vs anlamazsın sen.

senin yaşından fazla santral kurmuş, mesleğinin doktoru olan bir adama karşı talihsiz bir hitap şekli kullanmışsın RS boy :)
sen babanın lagunasına cila atarken biz 154kV şalt montajı yapıyorduk delikanlı ...

EOZDAG
13-12-2018, 15:30

Abi, nükleer yapı itibariyle kendi çevresine çok büyük zararlar veren bir olay. Mesela Sinop Nükleer santrali için çed raporunu okumuştum. Adamlar istanbulun 1 yılda tükettiği suyu her gün karadenizden çekip klorlayıp soğutma suyu olarak kullanıp geri atacaklar. Hep çevreye zararı olanlardan bahsetmişsiniz, güneşte bir seçenek. Bence Nükleeri nasıl güvenli yaparızdan ziyade güneş panellerini nasıl daha çok geliştiririz yada dereleri öldürmeden nasıl hidro enerjiden faydalanabiliriz gibi.

BARR
13-12-2018, 15:39
senin yaşından fazla santral kurmuş, mesleğinin doktoru olan bir adama karşı talihsiz bir hitap şekli kullanmışsın RS boy :)
sen babanın lagunasına cila atarken biz 154kV şalt montajı yapıyorduk delikanlı ...

O zaman ilkokul öğretmenine selam söle okuğunu anlamayıp akü makü (bakara makara) yazmışsın.

Nükleer santral mı kuracaksın güneş enerjisi tarlasımı kuracaksın her yere ne yapacaksın bu tüketimi karşılamak için?

EOZDAG
13-12-2018, 15:41
Merak edenler için Sinop Nükleer Santralleri ile alakalı Çed'den bir kaç alıntı daha ekleyeyim;

Sinop NS Projesi için tahsis edilen alanın tamamı Devlet Ormanı (endüstriyel orman) olup, 10.104.000 m² (1.010,4 ha)'dir ve bu alanın yaklaşık olarak 1.025.100 m²'sinin (102,5 ha) Santral alanı olarak kullanılması planlanmaktadır. (ÇED Raporu : 6 / 173)

NS için ayrılan alan dünya ortalamalarının da oldukça üzerinde olup, nükleer atık nihai depolama işleminin de bu alanda yapılacak olması olasılığı vurgulanmaktadır. Sinop NGS; kullanılmış nükleer yakıt, Türk Devletinin kapsamında yer alan nihai depolama alanına transfer edilecektir. Sahaya yer alacak ara yakıt depolama tesisi, Türk mevzuatı gerekliliklerinin tanımlanmasını takiben tasarlanacaktır. (ÇED Raporu Sayfa : 167 / 173 )

Sahada kazı çalışmalarının 2019 senesinde başlaması ve ilk reaktörün 2025 senesinde devreye alınması planlanmaktadır. Kazı malzemesinin miktarı yaklaşık olarak 32,6 milyon m³’tür. Kazı malzemesinin bir kısmı dolgu malzemesi olarak kullanılacak olup kalan kazı malzemesi, Sinop Belediyesi ile karşılıklı imzalanacak protokole uygun olarak inşaat sahasında ya da civardaki uygun alanlarda depolanacaktır. (ÇED Raporu : 141 / 173)

NS'ın işletilmesi aşamasında soğutma suyuna ihtiyaç duyulacaktır. Soğutma suyu Karadeniz'den alınacak ve tekrar denize deşarj edilecektir. Kullanılması planlanan su miktarı ünite başına yaklaşık 81 m³/s (yaklaşık 291.600 m³/sa)’tir. Soğutma suyu, deniz suyunda alg ve diğer deniz canlılarının çoğalmasını önlemek amacıyla sodyum hipoklorit ile klorlanacaktır. (ÇED Raporu : 141 / 173)

Santralda kullanılacak günlük soğutma suyu nedeniyle her gün 28 milyon metreküp Karadeniz suyunun "öldürüleceği" ifade edilirken, TÜİK verilerine göre İstanbul`un günlük içme suyu tüketiminin 3 milyon metreküp, tüm Türkiye`nin ise 16 milyon metreküp olduğu anımsatılmaktadır. Yukarıya yanlış yazmışım onuda düzelteyim

KÖROĞLU
13-12-2018, 15:46
Elektrikli araçlar gelecekte bence çok sağlam yer kazanacak, binek araçların düşük menzilli kullanımlarında (300+km) çok sağlam pazar payı yakalar.

Asıl merak ettiğim ticari araçlar ile ilgili durum. Tesla kamyon yaptı *****, elektrik motorun torku da çok yüksek ok. Ama menzil işi ?

Bence bu işin geleceği tamamen enerjiyi depolamayla ilgili olarak gelişecek.

nokia 5110 u hatırlayın, takoz niyetine koy şimdi arabaya. Onun yaptığı işi yapan kol saatleri çıktı *****.

Git gide küçülüyor, ve bilgi katlanarak artıyor, bir anda bir buluş işe bu işin kaderi değişebilir.

Şuan hybrid bence en ideali, 4-5 lt ler duyuyorum gayet güzel rakamlar.

GokhanRS
13-12-2018, 15:55
Elektrikli araçlar gelecekte bence çok sağlam yer kazanacak, binek araçların düşük menzilli kullanımlarında (300+km) çok sağlam pazar payı yakalar.

Asıl merak ettiğim ticari araçlar ile ilgili durum. Tesla kamyon yaptı *****, elektrik motorun torku da çok yüksek ok. Ama menzil işi ?

Bence bu işin geleceği tamamen enerjiyi depolamayla ilgili olarak gelişecek.

nokia 5110 u hatırlayın, takoz niyetine koy şimdi arabaya. Onun yaptığı işi yapan kol saatleri çıktı *****.

Git gide küçülüyor, ve bilgi katlanarak artıyor, bir anda bir buluş işe bu işin kaderi değişebilir.

Şuan hybrid bence en ideali, 4-5 lt ler duyuyorum gayet güzel rakamlar.

36 TON yük ile 800km menzil vaad ediyor adam daha ne yapsın, ülke içinde süper bence. Zamanla mutlaka hızlı şarj istasyonları da olacaktır ki zaten yola çıkış yasağı saatlerinde kamyoncu parklarında şarj ederler. Tabi bunlar Türkiye için çok yakın bir tarih değil ama bize de sıçrayacak mutlaka.

Şuan 800km, bunu bir 10 yıl sonra düşünün. Düne kadar istanbulun öbür ucuna gidemeyecek menzildeydi araçlar.

mhatch
13-12-2018, 17:53
Merak edenler için Sinop Nükleer Santralleri ile alakalı Çed'den bir kaç alıntı daha ekleyeyim;

Sinop NS Projesi için tahsis edilen alanın tamamı Devlet Ormanı (endüstriyel orman) olup, 10.104.000 m² (1.010,4 ha)'dir ve bu alanın yaklaşık olarak 1.025.100 m²'sinin (102,5 ha) Santral alanı olarak kullanılması planlanmaktadır. (ÇED Raporu : 6 / 173)

NS için ayrılan alan dünya ortalamalarının da oldukça üzerinde olup, nükleer atık nihai depolama işleminin de bu alanda yapılacak olması olasılığı vurgulanmaktadır. Sinop NGS; kullanılmış nükleer yakıt, Türk Devletinin kapsamında yer alan nihai depolama alanına transfer edilecektir. Sahaya yer alacak ara yakıt depolama tesisi, Türk mevzuatı gerekliliklerinin tanımlanmasını takiben tasarlanacaktır. (ÇED Raporu Sayfa : 167 / 173 )

Sahada kazı çalışmalarının 2019 senesinde başlaması ve ilk reaktörün 2025 senesinde devreye alınması planlanmaktadır. Kazı malzemesinin miktarı yaklaşık olarak 32,6 milyon m³’tür. Kazı malzemesinin bir kısmı dolgu malzemesi olarak kullanılacak olup kalan kazı malzemesi, Sinop Belediyesi ile karşılıklı imzalanacak protokole uygun olarak inşaat sahasında ya da civardaki uygun alanlarda depolanacaktır. (ÇED Raporu : 141 / 173)

NS'ın işletilmesi aşamasında soğutma suyuna ihtiyaç duyulacaktır. Soğutma suyu Karadeniz'den alınacak ve tekrar denize deşarj edilecektir. Kullanılması planlanan su miktarı ünite başına yaklaşık 81 m³/s (yaklaşık 291.600 m³/sa)’tir. Soğutma suyu, deniz suyunda alg ve diğer deniz canlılarının çoğalmasını önlemek amacıyla sodyum hipoklorit ile klorlanacaktır. (ÇED Raporu : 141 / 173)

Santralda kullanılacak günlük soğutma suyu nedeniyle her gün 28 milyon metreküp Karadeniz suyunun "öldürüleceği" ifade edilirken, TÜİK verilerine göre İstanbul`un günlük içme suyu tüketiminin 3 milyon metreküp, tüm Türkiye`nin ise 16 milyon metreküp olduğu anımsatılmaktadır. Yukarıya yanlış yazmışım onuda düzelteyim

Bilgi için teşekkürler. Ama ben nedense bu nükleer santral olayına ısınamadım neden diye soracak olursanız. Çernobil, Fukushima vb. olaylar sonrasında neler olduğunu gördük. Ayrıca çernobil felaketinin etkilerinin çoğunu hala karadeniz üstünden gelen kanserle vb. hastalıklarla görüyoruz. Ağır oluyor sonuçları ha yapınca evet patlayacak birşey yok ama yinede tehlikeli solar paneller daha mantıklı gibi sanki.

GokhanRS
13-12-2018, 20:34
Çok uzağa gitmeyelim, tren kazası örneğin, kar yağar don olur Vs deprem oldu anlarım, ama iki trenin çarpışması tamamen liyakatsızca bir sebeptir. Birileri işini düzgün yapmadan maaş alıyordu demektir.

Bir diğer örnek, havaalanı bitmediği halde gövde gösterisi için açtılar ve sonrasında su bastı.

Ya yine liyakatsızca atamalar yapılır veya gövde gösterisi için yetismeyecegi halde baskı yapılır erken açılırsa?

Sonuçları öyle 9 ölü veya iki tavandan su kaçağı sonucu 50 tane adamın ıslanması gibi basit olmaz.

Yani aslında nükleere karşı değilim ama bu adamlara karşıyım.

CLIORS
13-12-2018, 21:01
Fosil yakıtlar bitmez endişeniz olmasın, sorun çevre kirliliğine gidip tıkanacak. Kaya gazı vs teknolojilerini araştırabilirsiniz.

Elektrikli sistemler için de ülke içerisinde çok büyük bir enerji dağıtım alt yapısı olması lazım. Mahallede herkesin teslası olsa şebeke çöker.

Zaman bunların hepsini öncelikli olarak çin amerika ve avrupa pazarına yerleştirecek biz de dizel araç üretimi kalmayacağı için belirli bir faz farkıyla sahibi olacağız.

CLIORS
13-12-2018, 21:02
Bir de elektrik üretimi için kömür yaktınız mı başa dönüyoruz :)

dragstar
20-12-2018, 15:40
Şuan için hybrid mantıklı ileride elektrikliye dönücek bence