PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 34 tz 9840 clio rs 172

REHA
11-01-2019, 23:58
Herkese selamlar,

Sene 1999, milenyuma aylar kalmış:D 12 yaşındayım, o zamanlar bilgisayarım internetim filan yok, babamın aldığı otomobil dergileriyle takılıyorum. Yine o dergilerin birinde, sayfaları karıştırıyorum. Bir baktım yeni Clio'nun hızlı bir modelinden bahsediyor, başlık şu şekilde: Clio Renault Sport efsane Williams'ın yerini alacak. 2.0 16v motorunun 6250 d/d'da 172 hp güç ürettiğini söylüyor. 0-100 7sn. Ufacık bir araba için harbiden fantastik. O zamana kadar Türkiye'ye gelen 2.0 motorlar genelde 150 hp bantlarında ve Clio'dan daha büyük ve daha ağır modellerde kullanılıyor. Mesela 306 gti 167 hp ve 1214 kg, yani ağırlığından ötürü gücü tam olarak hissettiremiyor, tabi biraz fazla da yakıyor (inşallah bir gün ona da bineriz) Clio'da öyle bir ağırlık problemi yok, sadece 1030 kg. Doğal olarak bu ateşli hatchback tüm hız severlerin radarına giriveriyor. Mesela Burak Ertem. Hangi yıllarda sahip olduğunu bilmiyorum ama zamanında İkitelli'de GC8 geçtiğinden filan bahsediyor. 2000 yılında ben hala babamın Tempra'sında sağ koltuktayım :D

Sene 2007, üniversite 2. sınıftayım, yine bir çocukluk hayalim nitro yakıtlı R/C otomobillere heveslenmişim. Sahibinden'de ikinci el az kullanılmış bir tane buldum, sahibiyle haberleştim, Beşiktaş Dikilitaş'ta buluşmak üzere vapura binip karşıya geçtim, adamı arayıp haber verdim, o da gri bir Clio ile beni beni alacağını söyledi, tamam dedim telefonu kapattım. O an derdim başka tabi, içimden geçiriyorum, adam Clio'ya bindiğine göre pintinin tekidir şimdi pazarlık da yapmaz :D Ben bu düşüncelerdeyken Lenso tarzı siyah jantlarıyla bir tane Clio 172 yakınımda durdu, telefon çalınca anladım ki biraz sonra hayatımda ilk ve belki de son defa bir Clio RS'e bineceğim. Allah'ım heyecana bak sanki Lambo'ya filan biniyorum:D Yolda hemen araba hakkında muhabbete başladık. Gencim araba hakkında bir şeyler söyleyip bilgimi göstermem lazım, ne demiş olabilirim? 172 beygir dimi abi bu :D Adam onayladı, ''yazılım da yaptırdım, 185 beygir filan şuan'' dedi. Velhasılıkelam Clio'yla ilk yakın temasım bu şekilde gerçekleşmiş oldu. Bilmem, belki de o araba şuan sahibi olduğum arabadır. Hepi topu 50 civarı Clio 172 girmiş ülkeye. Gri olarak ve sağlam şekilde hayatına devam eden ise en fazla 30 35 tanedir.

2000'li yılların sonu, insanlar, rolling denen akıma kaptırmış kendini, en risksiz, en ekonomik araba yarışı. Herkes arabasını dolduruyor, ne için? Düz yolda basmak için :)Polo Gti, İbiza Cupra gibi otomatik vites oyuncaklar henüz atmosferikleri tahtından etmemiş. İşte bu vakitler Clio 172 neredeyse 10 yaşında, Renault 9 Spring'ini satan bir genç biraz zorlasa güzel bir 172 alabiliyor. Cliosportve :) Sonrası egzoz, filtre, koş rollinge. Kimin arabası bakımlıysa kim daha hızlı vites atarsa onun arabası hızlıdır. SS, VE, BM, CVK, AP CLİO RS tanıdık gelir sanırım, zamanında çok videolarını izledik. Ben o sıralar Alfisti takılıyorum. Bir tane 156'mız var. 2.0 155 hp, gideri yine fena değil ama Clio RS hayallerimi süsleyen arabalardan biri.

Sene 2016, bir yıl kullandığım Alfa 159'u çok hantal olduğu için satıyorum. Artık farklı arayışlar içindeyim. Kaşıntılar başladı, hayallerimi gerçekleştirmem gerek. Kısmetimizde Megane RS 225 varmış. Listeye onunla ilk tiki atmış oldum :) Onunda konusunu açmıştım: http://www.techturkey.com/forum/otomobilleriniz/219299-34_tt_2188_megane_rs_225_a.html

Megane'la mutlu mesut yaşarken elime biraz para geçti. İşte ikinci kaşıntı o zaman başlamış oldu. Megane Rs yanında Clio Rs sahibi olma şımarıklığını yaşamak istiyorum:) Bir yandan da 106 Gti alıp ufaktan İstanbul Park'a çıkmak istiyorum. 106'nın temizini denk getiremedim tabi. Yine Allah gönlüme göre verdi, Bursa'dan bir abimin kuzeninde bütçeme uygun Clio 172 olduğunu öğrendim. Gidip kullandım, 1-2 yaptıktan sonra alıyorum dedim, ne bilen birine gösterdim, ne de ekspertize soktum. Sanırım Clio Rs almadan önce Selçuk abiyi bulup darlamayan nadir insanlardanımdır:)

Bu da satışı aldıktan hemen sonraki fotoğrafımız. Baya mutluymuşum be :)https://i.hizliresim.com/al0l2g.jpg

Clio 172'min İstanbul'daki ilk sabahı. Gece çok rahat uyuyamamıştım:)https://i.hizliresim.com/ZXYnXg.jpg

Evet, uzun bir zaman sonra hayallerimden birini gerçekleştirmiştim, ama 18 yaşında yorgun bir hothatch aldığımın da farkındaydım. Asıl macera bundan sonra başlıyor. Bol fotoğraflı ikinci bölümde görüşmek üzere :heyoo:

ramo35
12-01-2019, 00:14
konunun devamınıda bildiğim için rezerve :) maşallah kanka iyi uğraştın sonunda çok iyi oldu

REHA
12-01-2019, 00:21
Keşke seni dinleseydim de motoru açmasaydım be kanka :)

fthdrn
12-01-2019, 02:36
Keyifle okudum.
Atmo candır. Rsi güle güle kullanın :)

ramo35
12-01-2019, 11:57
Keşke seni dinleseydim de motoru açmasaydım be kanka :)

sen sadece daha aracın alındığı kısmı paylaştın daha ne bölümler var kalanı diğer bölümlerde :)

FreeCaptiv3
12-01-2019, 21:44
Belli ki buralar değerlenecek, rezerve edelim :)

kalipson
13-01-2019, 19:35
Rezerve. :)
Devamını bekliyorum..

MURAT_HLX
13-01-2019, 20:21
hikayelerimiz birbirine benziyor aslında :)

alfa 156-159-sonra araya güzel bi F7R sıkıştırmıştım bende,hatta o sıralar erenle tanışıp bu rs'i incelemiştim.

merakla bekliyorum bende serüveni..

Volkann
13-01-2019, 20:41
keyifle okudum insanın hayallerini gerçekleştirmesi kadar güzel bir şey yok...

CloudGrey
13-01-2019, 22:14
:) maşallah kazasız belasız kullanın.

yaşlarımız denk , ortalama aynı yıllardan bahsedeceğim biraz.
beşiktaşta 1 tane clio 172 (dub plaka) bir tanede (han plaka) type'r vardı o zamanlarda..
sahipleri yakın abilerimdi, kendi aralarındada çok tatlı bir çekişme olurdu..
gazlar,eğlenirlerdi..
hatta clionun hafif volan filtre egsoz headers ile type-r ' ı geçtiği söylentileri vardı fakat han type-r bunu hiç kabul etmedi :)

REHA
14-01-2019, 21:14
:) maşallah kazasız belasız kullanın.

yaşlarımız denk , ortalama aynı yıllardan bahsedeceğim biraz.
beşiktaşta 1 tane clio 172 (dub plaka) bir tanede (han plaka) type'r vardı o zamanlarda..
sahipleri yakın abilerimdi, kendi aralarındada çok tatlı bir çekişme olurdu..
gazlar,eğlenirlerdi..
hatta clionun hafif volan filtre egsoz headers ile type-r ' ı geçtiği söylentileri vardı fakat han type-r bunu hiç kabul etmedi :)

Hondacılar belki kızacaktır ama geçme ihtimali epey bir yüksek. Peki bu Dub plaka olan Clio'da o bahsettiğim siyah, Lenso benzeri bir jant var mıydı?

CloudGrey
14-01-2019, 21:33
Hondacılar belki kızacaktır ama geçme ihtimali epey bir yüksek. Peki bu Dub plaka olan Clio'da o bahsettiğim siyah, Lenso benzeri bir jant var mıydı?

hayır full orjinaldı ;)
tabi beşiktaştan gittikten sonraki akıbetini bilmiyorum

REHA
14-01-2019, 22:19
Peki o zaman devam edelim. Arabayı aldık, gidişi filan çok güzel, gitmesi gerektiği gibi gidiyor ama bazı yanlışlar var:

*Önceki sahibi arabayı çok kullandığı bir dönemde lpg bağlatmış. Atmosferik bir araba için harici beyin ve yazılımla kullanılmadığı sürece tabi ki hiç iyi bir şey değil. Ayrıca böyle bir arabayı lpg ile kullanmak, Ferrari'yi lpg ile kullanmak kadar mantıksız. Lpg ile 10000 km civarı kullanılmış ve kullanım şeklini bilemediğim için subapların ne durumda olduğunu da bilmiyorum.
* Motorda çok fazla yağ birikintisi var, kaputu açınca arabadan soğuyorum.
*Henk'e ait olduğu söylenen ama ne durumda olduğunu bilmediğim bir yazılım var.
*Motor 205000 km'de. öncesinde nasıl kullanıldığı beni tedirgin ediyor.
*Önceki sahibi şanzımanı yeni yaptırdığını sölüyor ama 2. vites üst devirde vites attığında cırtlıyor.
*Ya lpg'den ya tesisattan, ya da arızalı sensörlerden kaynaklı olarak inanılmaz fazla yakıyor. Yol bilgisayarında şehir içi ortalama 18 litre filan gösteriyor. Bir Clio 172 için belki de dünya rekorudur. Clio'yu bilirsiniz, az yakması ile meşhurdur, normalde şehiriçi 9-10 litre civarı yakması gerekir.(Arabayı topladıktan sonra sabit hızda 4.8 litreyi gördüm)
*Yürüyeni bitik durumda. Üstünde milattan önceki yıllardan kalma ve en az 2 sefer tamir görmüş sarı Koni amortisörler var, yine ikisi patlak. Arkalar Eibach sportline, önler kesik Vogtland. En ufak çukurlar evlat acısı gibi vuruyor. Salıncaklar bitik, sağ arka bilya ses yapıyor. Ayrıca uzun süre kullanılmadığı için 2 senelik arka lastikler çatlamaya başlamış. Tüm bunlara rağmen gayet iyi yol tutuyor.
* Sağ tarafın boyası kötü, ön tampon ayarsızlığıyla, simetri hastalarını çileden çıkarır(Allah'tan tampon sıfır), tavanda güneş yanığı var.
*Far ve sisler sıfır ama, zenon bağlandığı için mercekleri zayıflatmış. Önümü zor görüyorum.
*Kenwood teybi var ama üstünde farklı farklı iki tane patlak hoparlör var.
*Sol koltuğun yan desteğinde epey büyük bir yırtık var, yan destekler ölmüş, artık demire oturuyor. Ön direkler siyah alkantara ile kaplanmış, aracın orijinalliğini bozuyor. Düzgün bir paspas bile yok arabada.
*Yan cam fitilleri paslanmış. Sağ taraf şişip camı çizmeye başlamış.
*Muayene için derme çatma bir egzoz sistemi yapılmış. Arabayı sıktığı aşikar.
*Davlumbazlar Allah'a emanet. Sol davlumbazın bir kısmı Carte Dor kabından yapılmış.
*Hortumlar Lpg'den ötürü ek yapılmış durumda, üst hortum şişmiş, her an hayata veda edebilir.
*Eşantiyon bir akü takılmış ama Clio'ya uygun değil. Kocaman bir start-stop aküsü var.
*Direksiyonu tam tur çevirince kayış tecavüze uğramış gibi bağırıyor.
*Klimada gaz yok. Belli ki bir yerlerden gaz kaçırıyor. Kaçağı bulmak için kaç defa boyalı gaz basıldığı belli değil.
*Radyatörün çok iyi durumda olduğunu sanmıyorum. Soğutma kabı yeni değişmesine rağmen, rengi değişmiş.
*Gösterge ampullerinin çoğu yanmıyor. Bagaj lambası kayıp, yerine led döşenmiş.

Şimdi diyeceksiniz ki senin gibi deli bu arabayı ne diye aldı. Araba mı kalmadı memlekette? Demeyin bence, arabayı topladığım yaklaşık 6 ay boyunca neredeyse her gün bu soruyu sordum kendime. Bu konuyu biraz da genç arkadaşlara ibret olsun diye açtım. Araba toplamayı çok kolay sanıyoruz. Clio'ya harcadığım parayı duyan işi bilmeyen biriyse kıçıyla gülüyor. İmkanım vardı harcadım, imkanı olmayan adam, arabayı elinden çıkarma maksadıyla, tel maşa topluyor hemen elinden çıkarıyor. Sonraki sahibi de öyle yapıyor, sonraki de sonraki de... En sonunda arabanın da adı belaya çıkıyor.

Bir motor fotoğrafıyla bugünlük bitireyim.
https://i.hizliresim.com/pb95Ba.jpg

Bundan sonraki mesajda mevzuya gireceğim:D

kalipson
14-01-2019, 22:45
Takipteyim. :D
Kesene bereket kardeşim.
RS serisine gerekli ilgi alakayı gösterirsen evladiyelik olur.
Sen bakma bilmeden etmeden part purt atanlara.

Erdem K.
15-01-2019, 07:38
keyifli sürüşler ...

BARR
15-01-2019, 09:21
Yapılacak listesi bile arabayı almamak için yeterli ama araba toplamayı kafaya koyduysan zaten bu işi zevke dönüştürüyor :)

Merakla bekliyoruz.

asmisinsan
15-01-2019, 11:01
Peki o zaman devam edelim. Arabayı aldık, gidişi filan çok güzel, gitmesi gerektiği gibi gidiyor ama bazı yanlışlar var:

*Önceki sahibi arabayı çok kullandığı bir dönemde lpg bağlatmış. Atmosferik bir araba için harici beyin ve yazılımla kullanılmadığı sürece tabi ki hiç iyi bir şey değil. Ayrıca böyle bir arabayı lpg ile kullanmak, Ferrari'yi lpg ile kullanmak kadar mantıksız. Lpg ile 10000 km civarı kullanılmış ve kullanım şeklini bilemediğim için subapların ne durumda olduğunu da bilmiyorum.
* Motorda çok fazla yağ birikintisi var, kaputu açınca arabadan soğuyorum.
*Henk'e ait olduğu söylenen ama ne durumda olduğunu bilmediğim bir yazılım var.
*Motor 205000 km'de. öncesinde nasıl kullanıldığı beni tedirgin ediyor.
*Önceki sahibi şanzımanı yeni yaptırdığını sölüyor ama 2. vites üst devirde vites attığında cırtlıyor.
*Ya lpg'den ya tesisattan, ya da arızalı sensörlerden kaynaklı olarak inanılmaz fazla yakıyor. Yol bilgisayarında şehir içi ortalama 18 litre filan gösteriyor. Bir Clio 172 için belki de dünya rekorudur. Clio'yu bilirsiniz, az yakması ile meşhurdur, normalde şehiriçi 9-10 litre civarı yakması gerekir.(Arabayı topladıktan sonra sabit hızda 4.8 litreyi gördüm)
*Yürüyeni bitik durumda. Üstünde milattan önceki yıllardan kalma ve en az 2 sefer tamir görmüş sarı Koni amortisörler var, yine ikisi patlak. Arkalar Eibach sportline, önler kesik Vogtland. En ufak çukurlar evlat acısı gibi vuruyor. Salıncaklar bitik, sağ arka bilya ses yapıyor. Ayrıca uzun süre kullanılmadığı için 2 senelik arka lastikler çatlamaya başlamış. Tüm bunlara rağmen gayet iyi yol tutuyor.
* Sağ tarafın boyası kötü, ön tampon ayarsızlığıyla, simetri hastalarını çileden çıkarır(Allah'tan tampon sıfır), tavanda güneş yanığı var.
*Far ve sisler sıfır ama, zenon bağlandığı için mercekleri zayıflatmış. Önümü zor görüyorum.
*Kenwood teybi var ama üstünde farklı farklı iki tane patlak hoparlör var.
*Sol koltuğun yan desteğinde epey büyük bir yırtık var, yan destekler ölmüş, artık demire oturuyor. Ön direkler siyah alkantara ile kaplanmış, aracın orijinalliğini bozuyor. Düzgün bir paspas bile yok arabada.
*Yan cam fitilleri paslanmış. Sağ taraf şişip camı çizmeye başlamış.
*Muayene için derme çatma bir egzoz sistemi yapılmış. Arabayı sıktığı aşikar.
*Davlumbazlar Allah'a emanet. Sol davlumbazın bir kısmı Carte Dor kabından yapılmış.
*Hortumlar Lpg'den ötürü ek yapılmış durumda, üst hortum şişmiş, her an hayata veda edebilir.
*Eşantiyon bir akü takılmış ama Clio'ya uygun değil. Kocaman bir start-stop aküsü var.
*Klimada gaz yok. Belli ki bir yerlerden gaz kaçırıyor. Kaçağı bulmak için kaç defa boyalı gaz basıldığı belli değil.
*Radyatörün çok iyi durumda olduğunu sanmıyorum. Soğutma kabı yeni değişmesine rağmen, rengi değişmiş.
*Gösterge ampullerinin çoğu yanmıyor. Bagaj lambası kayıp, yerine led döşenmiş.

Şimdi diyeceksiniz ki senin gibi deli bu arabayı ne diye aldı. Araba mı kalmadı memlekette? Demeyin bence, arabayı topladığım yaklaşık 6 ay boyunca neredeyse her gün bu soruyu sordum kendime. Bu konuyu biraz da genç arkadaşlara ibret olsun diye açtım. Araba toplamayı çok kolay sanıyoruz. Clio'ya harcadığım parayı duyan işi bilmeyen biriyse kıçıyla gülüyor. İmkanım vardı harcadım, imkanı olmayan adam, arabayı elinden çıkarma maksadıyla, tel maşa topluyor hemen elinden çıkarıyor. Sonraki sahibi de öyle yapıyor, sonraki de sonraki de... En sonunda arabanın da adı belaya çıkıyor.

Bir motor fotoğrafıyla bugünlük bitireyim.
https://i.hizliresim.com/pb95Ba.jpg

Bundan sonraki mesajda mevzuya gireceğim:D

maltepe sahilde epeyce muhabbet etmiştik masallah aracınız cok güzel müdür yardımcılıgı devammi

dkaya87
15-01-2019, 11:02
kesene bereket diyelim :) böyle özel araçların bu hale getirilmiş olması benim gibi araba severleri çok üzüyodur eminim

SkY
15-01-2019, 11:25
devamı güzel gelecek gibi görünüyor :) beklemedeyim bende

kifoz
15-01-2019, 11:38
bu tarz konuları çok seviyorum. siz sayfalarca yazın biz okuruz. devamını merakla bekliyorum.

Grimlord
15-01-2019, 11:48
Başımızın belası bu arabalar, bir binen bir daha bırakamıyor :P
Allah kaza bela vermesin abi, takipteyim

kalipson
15-01-2019, 12:09
Başımızın belası bu arabalar, bir binen bir daha bırakamıyor :P
Allah kaza bela vermesin abi, takipteyim

Yanlışlıkla dislike yaptım. :D
Hastalık bu meret hastalık. :D
2009da bi bulaştık, tam bulaştık anasını satayım

Grimlord
15-01-2019, 12:11
Yanlışlıkla dislike yaptım. :D
Hastalık bu meret hastalık. :D
2009da bi bulaştık, tam bulaştık anasını satayım

Hakikaten öyle abi, başka araç keyif vermemeye başlıyor bir saatten sonra. Çok değişik bir ruha sahip bunlar.
Direksiyon başına oturunca sanki biri seni kelepçeliyor gibi :D

rahmitanir
15-01-2019, 12:38
Girizgah çok güzel.

Clio rs'lerin piyasası ciddi ucuz. O sebeple hep aklımın bi köşesinde, alıp da pist için ekonomik gazlamalık olası bir alternatif olarak duruyor.

Devamını bekliyoruz.

pacman
15-01-2019, 12:48
Aynı benim megane rs maceram gibi olmuş :) birebir yaşadım ben de. merakla devamını bekliyoruz.

REHA
15-01-2019, 18:04
Uzun uzun konuşmuştuk. O paralara binebileceğin en hızlı arabalardan birine biniyorsun, satmayı düşünmemelisin bence;) Grimlord

REHA
15-01-2019, 18:10
Girizgah çok güzel.

Clio rs'lerin piyasası ciddi ucuz. O sebeple hep aklımın bi köşesinde, alıp da pist için ekonomik gazlamalık olası bir alternatif olarak duruyor.

Devamını bekliyoruz.

Pist için çok uygun bir araç, İngilizler çok seviyor mesela. Yurt dışında Cup ismiyle fabrikadan çıkan abs'siz klimasız bir model var. Ama şunu da unutmayın, en başta dediğim gibi, alacağınız araba 18 yaşında ve çoğunlukla hor kullanılmış. İlanlarda gördüğünüz çoğu araç 2. tura gelmeden iflas eder. O sebeple komple elden geçirmek gerek.

MertSerhanÖ.
15-01-2019, 18:18
nası pişmanım bi bilsen...

kafama sıçayım:)

REHA
15-01-2019, 18:19
maltepe sahilde epeyce muhabbet etmiştik masallah aracınız cok güzel müdür yardımcılıgı devammi

Teşekkür ederim. Daha yapılacak kozmetik işleri var.
Aynı işe devam ediyorum ama sanırım öğretmenliğe dönüş yapacağım, kendime ve arabalarıma vakit ayıramıyorum :D

REHA
15-01-2019, 18:21
nası pişmanım bi bilsen...

kafama sıçayım:)

Hem şaşırttın hem de üzdün beni Serhan. Au gibi araba satılır mı? :(

GÖKTÜRK
15-01-2019, 22:17

kahkaha attırdı ağabey , Allah kazasız belasız kullanmayı nasip etsin umarım istediğin herşeyi gerçekleştirebilirsin araç üzerinde takipteyiz kesene bereket

tolgaaydın
16-01-2019, 11:51
Hayırlı olsun, kazasız belasız. Bol fotoğraflı 2. bölümü merakla bekliyorum. :)

CLIORS
16-01-2019, 13:06
Rehacım hayırlı olsun kazasız belasız kullan :)

Ahmet 0941
16-01-2019, 18:05
Çok güzel konu abi devamını mutlaka bekliyorum :) Bu arada hayırlı olsun :)

Melih-Ö
16-01-2019, 22:38
Hayallere ulaşmak gerçekten çok güzel. 2. bölümü merakla bekliyorum :) Maşallah araca :)

BARR
17-01-2019, 10:20
Dizi bekler gibi yeni mesaj atmanı bekliyorum şu an :)

powERS
17-01-2019, 12:56
bende merak ıcındeyım bu tarz anlatımlı restore konuları her zaman guzel olur.

Cliosportve
18-01-2019, 12:45
Rehayla tanışmamıza vesile olan bu araç ile güzel tecrübelerimiz oldu .
Şu an araç mekaniksel ve kaporta olarak kondisyonu çok iyi seviyelerde.
Elimden geldiğince yardımcı olmaya ve bilgilerimi aktarmaya çalıştım :)
2. bölümü bekliyoruz
Çok bekletme bizi :icon_offt

M U R A T
18-01-2019, 13:37
clio konularını seviyorum 2. bölümü heyecanla bekliyorum benzer bir konuyu cliocup172 dende bekliyorum :)

okanackgz
18-01-2019, 15:40
Liste kabarık Allah kesenize bereket ve kolaylık versin.Rs imi satalı 2 seneyi geçti hala o ilk sattığım günkü şoku yaşadığım zamanlar oluyor unutulacak bir araba değil.Ayrıca ereni tanırım bursadan onca eksiğe ve lpg ye rağmen gayet stabil yürüyordu araç elinizde daha iyi olacağından şüphe yok tekrar kolay gelsin.

REHA
20-01-2019, 12:10
Rehayla tanışmamıza vesile olan bu araç ile güzel tecrübelerimiz oldu .
Şu an araç mekaniksel ve kaporta olarak kondisyonu çok iyi seviyelerde.
Elimden geldiğince yardımcı olmaya ve bilgilerimi aktarmaya çalıştım :)
2. bölümü bekliyoruz
Çok bekletme bizi :icon_offt
Vallahi sen olmasan bunca Renault Sport'cu ne yapardı bilemiyorum. Bir de söz dinlesek keşke :D

Liste kabarık Allah kesenize bereket ve kolaylık versin.Rs imi satalı 2 seneyi geçti hala o ilk sattığım günkü şoku yaşadığım zamanlar oluyor unutulacak bir araba değil.Ayrıca ereni tanırım bursadan onca eksiğe ve lpg ye rağmen gayet stabil yürüyordu araç elinizde daha iyi olacağından şüphe yok tekrar kolay gelsin.
Eren'le konuştuğum sıralarda birinden numaranızı almıştım. Aradığımda sattığınızı söylediniz. Au gibi bir Clio 172'ye sahip olmak şanstır.
Bu Clio'yu almama en önemli sebep de çalışmasının, yürürünün sağlıklı olmasıydı.

REHA
20-01-2019, 15:58
Karne haftası filan derken, epey yoğun bir haftayı geride bıraktım. Konuya uzun aralar verdiğim için özür diliyorum. 3. Bölümle devam edelim:)

2017 Kasım. Kısa bir Bursa-İstanbul yolculuğu sonrası Kayışdağı'ndayım. Öncesinde yapmam gerekeni sonrasında yapıyorum, Clio'yu incelemesi için ''deli'' Bülent'e götürüyorum.

Buraya bir parantez açıyorum. Bülent abiyle tanışmamız Megane 225 sayesindedir. Adam hayatınızda görüp görebileceğiniz en deli ustalardan biri. Zaten lakabı 46:) Mesai saatleri içinde bir Renault yetkili servisinde çalışıyor, onun dışında Kayışdağı'ndaki ufak garajında takılıyor. Evli olmasına rağmen gecesi gündüzü haftasonu, yazı kışı yok. Neredeyse çözemeyeceği sorun da yok. Sanayide başı sıkışan 7/24 onu arar. Emekçi insanlara saygım sonsuz. Ustamın şöyle bir fotoğrafını da koyayım:)

https://i.hizliresim.com/8a1gl1.jpg

Her neyse, Bülent usta arabanın etrafına döndü dolaştı, bir yerlerini açtı kapattı, bir yerlerine ışık tuttu ve en sonunda acı gerçeği benimle paylaştı: Bizi uğraştırmak istemiyorsan bu arabayı sat :( Hani derler ya dost acı söyler, aynen öyle oldu, moralim bozuldu, hayal kırıklığıyla eve döndüm.

Bundan sonraki yaklaşık 2.5 ay kararsızlıklarla, plan değişiklikleriyle geçip durdu. A'dan z'ye elden mi geçirmeliyim, yoksa esnaf işi toplayıp biraz bindikten sonra satmalı mıyım. Bir türlü karar veremiyorum. Bu ara tabi rahat da durmuyorum. Ufak ufak parça toplamalara başlıyorum.

Motor kulakları: Üst kulak Kangoo 1.9 ile birebir aynı. Servisten Almanya üretimi kulağı çok uygun bir fiyata alabiliyorsunuz.
Şanzıman kulaklarının referansı Renault 19, Megane 1 ile aynı. Yine fiyatları uygun.
https://i.hizliresim.com/Gm5ZQv.jpg

Öncesinde, üst motor kulağının çabuk yıprandığını öğrenmiştim. O yüzden Engine Dynamics'ten Powerflex üst motor kulak desteği aldım.
https://i.hizliresim.com/QLWPXA.jpg

Şanzımanı tutan ayak. (Aslında bunu motoru indirdikten sonra aldım ama bütünlük olsun) Kırık olduğunu gördüğümde bunu nereden bulacağımı kara kara düşünmüştüm ama yine normal Clio ile aynıymış.
https://i.hizliresim.com/y64mBk.jpg

Dediğim gibi araba saçma derecede fazla yakıyordu. Sensörler ucuz olduğu için kafam rahat olsun dedim hepsini sıfır aldım:
Lambda sensörü
Krank okuyucu ve soketi
Emme manifoldu ısı sensörü
Map sensörü (VDO-SİEMENS) 8200719629
Klima basınç sensörü
Su sıcaklık sensörü
Direksiyon pompa müşürü
Yine çoğu sensör Megane 1, Clio 1.6 filan uyumlu.
https://i.hizliresim.com/al0nBO.jpg

Magneti Marelli gaz kelebeği potansiyometresi
https://i.hizliresim.com/LlQDDo.jpg

Termostat ve oringi
https://i.hizliresim.com/16rp2D.jpg

Kale marka radyatör su kabı
https://i.hizliresim.com/ZXJ55k.jpg

Ngk'nın önerdiği orijinal lazer platinyum bujiler
https://i.hizliresim.com/r5R0yz.jpg

Laguna F4R ile aynı olan triger seti
https://i.hizliresim.com/ADgD9r.jpg

V kayış kiti: Şöyle bir bilgi vereyim. Clio 172'nin v kayış kütüğü hem çok pahalı hem de bulunmuyor. Biraz araştırdıktan sonra Gates kataloğundan Mondeo 2.0 TDCİ gergisindeki bilya ve amortisörün Clio 172'dekiyle aynı olduğunu öğrendim. Bir tane Mondeo gergisi alıp üzerinden bilya ve amortisörü ayırdım. Belki bilyacılardan aynı uzunlukta darbe emici de bulunabilir, biraz araştırmak lazım.
https://i.hizliresim.com/pb95o0.jpg

Arka bilyaları fabrikanın koyduğu Snr marka olanından aldım
https://i.hizliresim.com/NnWL55.jpg

Şanzımanı açılan tüm 172'lerden ses gelir. Bu ses debriyaj bilyasının sesiyle karıştırılır. Ben de o hataya düşüp bir tane bilya aldım.
https://i.hizliresim.com/XM4BYD.jpg

Her zamanki gibi tüm sıvıları dizdim:)
https://i.hizliresim.com/RrBg9R.jpg

Orijinal Mais gaz ve debriyaj teli. Ya şu dandik iki tel için bile ne kadar çok yeri aramıştım. Gaz telinin sadece Güven Altan'da kaldığını öğrendim. Üşenmedim, iş çıkışı Maltepe'ye gittim. Tekrar referansı verdiğimde bunun ölü stok olduğunu 1 hafta önce depo temizliğinde hurdaya ayrıldığını öğrendim :( Neyse ki sonradan Ankara'da bir parçacıda buldum.
https://i.hizliresim.com/QLWLvG.jpg

Kayıp olan enjektör koruma kütüğünü de aldım. Daha sonra diğer parçalarla beraber detaylı temizlenip boyanacak tabi.
https://i.hizliresim.com/Ba4a8V.jpg

Bilen bilir Clio 172'nin davlumbazları daha geniştir ve bulunmaz. Şans eseri bir parçacıda referans harici bulduğum Clio 172 sol davlumbazı.
https://i.hizliresim.com/oX9d9b.jpg

Birini İkitelli'de diğerini Ankara'da bulduğum cam fitilleri. Aykut abiye yardımı için teşekkür ederim. @KALİPSON
https://i.hizliresim.com/v64gBD.jpg

Bu arada, daha önce bahsettiğim kocaman start stop aküsünden kurtulup orijinal değer ve boyutlardaki Mutlu marka aküye geçtim.
https://i.hizliresim.com/gryraZ.jpg

Yine daha önce bahsetmiştim. Muayene için yapılmış derme çatma bir egzozum vardı ve arabayı sıkıyordu. Egzozcuma krom boru için fiyat almaya gittim. Usta sağolsun kroma boşuna para verme, fabrikada galveniz boru büktürelim dedi. 60mm çapta boru fabrikadan hakikaten tam arabaya göre ve potsuz şekilde geldi. Elimde Supersprint'in Clio 172 için ürettiği son susturucu zaten vardı. Arabayı günlük kullanacağım için ufak bir orta susturucu da taktırdım. Ses tam istediğim gibi oldu. Alt devirlerde tok bir ses var, üst devirlerde vanos açtığındaysa kulaklara tecavüz etmeyen tatmin edici bir ses çıkıyor.
https://i.hizliresim.com/0RLRMR.jpg
https://i.hizliresim.com/NnWnvQ.jpg

Bozuk olan kafa ayarını toparlamak için farları ızgarayı tamponu söktüm
https://i.hizliresim.com/XM0QlO.jpg

Kırık olan ön bıyığı ve ızgaranın yenisini aldım
https://i.hizliresim.com/k9J9qr.jpg

Farları çıkarmışken, bir de açıp temizleyeyim dedim, merceklerini Hella ile değiştirdim.
https://i.hizliresim.com/367bMO.jpg

Hoparlörleri takım olarak Megane'dan aktardım.
https://i.hizliresim.com/bVblL8.jpg
https://i.hizliresim.com/EmJVrn.jpg

*Bunların dışında
*Plaka aydınlatma ve bagaj lambalarını, gösterge ampüllerini sıfırladım. Bazı yerlere konulan saçma sapan mavi ledlerden kurtuldum. Cam açma düğmelerinin içine orijinalindeki gibi sarı ışık koydum.
*Direklerlerdeki eskimiş alkantaradan kurtuldum.
*Kapılardaki orijinal olmayan siyah hoparlör kapaklarını mavileriyle değiştirdim.
*Mavi dikişli paspas aldım.
*Benzin ve yağ filtresini aldım.

2018 Şubat tatiline kadar yapılanlar bu şekilde. Asıl karar tatilde arabaya başlayınca verilecek. Motor açılmalı mı yoksa sadece bakımı temizliği yapılıp devam mı edilmeli? 46 Bülent ile ben bir araya gelirsek sonuç bellidir :D

Yazmaktan yoruldum. Devamı sonraki bölümde:)

REHA
20-01-2019, 16:01
Galiba hızlıresimle ilgili bir sıkıntı oldu hemen düzeltiyorum

Kadir Salim
20-01-2019, 18:14
Herkesin almaya korktuğu ( korkulacak yanları yokta ) iki araca çok iyi bakıyorsunuz Allah kesenize ve size kolaylık versin maşallah.

Renault Sport araç alacak herkese söylemek istediğim tek şey :

Renault Sport markası bir takım insanlar tarafından halen mahvedilmekte. Bu arabalarında tutulmaması satılmaması tamamen bu sebepten ötürü.
İnsanların arabalarına çamur atmaktan başka birşey bilmeyen bu insanları kâle almayın.

fthdrn
20-01-2019, 18:28
Keyifle okudum part 4 bekliyoruz :)

BORAGUNDOGDU
20-01-2019, 21:19
devamını bekliyorum çok güzel olucak gibi :)

kalipson
20-01-2019, 22:22
Herkesin almaya korktuğu ( korkulacak yanları yokta ) iki araca çok iyi bakıyorsunuz Allah kesenize ve size kolaylık versin maşallah.

Renault Sport araç alacak herkese söylemek istediğim tek şey :

Renault Sport markası bir takım insanlar tarafından halen mahvedilmekte. Bu arabalarında tutulmaması satılmaması tamamen bu sebepten ötürü.
İnsanların arabalarına çamur atmaktan başka birşey bilmeyen bu insanları kâle almayın.

Hay ağzını öpeyim dedirttin kardeşim... :)
Evet. Hala böyle insanlar var maalesef.

- En iyi rs bende olsun, en hızlısı bende olsun(yurtdışında 350-380 hp zibil gibi rs.lerim olduğu günümüzde, bi de hakkaten hızlı olsa zerre gam yemeyecem de; bilakis hoşuma gider) mantığı ile bi yaralı parmağa işemek istemeyenler, yani amiyane tabirle o konuyu köpek gibi bilmesine rağmen sallamasyon cevaplarla adamı salak yerine koyanlar; yani yardım ederim ayağına aslında bi b.ka bulaşmayanlar,
- Aldığı rs.in en ince civatasına varasıya tecavüz edip sonra da kaşını gözünü düzeltip ona buna itelemeye çalışanlar,
- Bişey öğreneceği zaman g.tünden ayrılmayan ama işi bitince selam vermeyenler,
- Oradan buradan(yurtdışı dahil) yazılımı kopyalayıp türlü rezilliklere imza atabilenler,
- Arabasına yapmadığı şeyi yapmış gibi anlatanlar(kime ne faydası olacaksa o palavranın bilmiyorum),
- Yazılımcıyı bi şekilde kafalayarak kafasını bulandırıp(bi nevi kendini kullanılmış hissettirerek) parasıyla da olsa gelişmiş güncel yazılımı almasına engel olan ve bununla da övünebilenler,
- Yüzüne gülüp arkandan dedikodu patlatanlar ve kesilmeyen kulak çınlamaları,
- Sağdan say aynı, soldan say aynı sayıdaki üç beş tane arabayı, sırf makul ve özel göstersin diye km.sini düşürenler ve ona buna iteleyenler ve bunların şakşakçılarının bolluğu,
- Araba satacaksan arkadan arabanı b.klayanlar ama onlar satacaksa z.kindirik arabalarını özel seri formatına sokup reklam yapan amatörler.

Daha uzaaarr gider...
Tüm bunlara rağmen zevk makinasıdır bunlar. Direksiyona geçince unutturur herşeyi. Clio 172si de öyledir, Megane 3 rs.i de.
Keza bu arabalar Avrupa'da çok tutulur. Hele ki İngiltere'de.

Konuya gelirken sağdan son çıkışa vurmadan değinmek isterim ki, üstte yazdığım şeyler ile konu sahibi Reha'nın hassasiyetlerini yanyana koyup bi bakınca Reha'yı alnından öpesim geliyor.
Çünkü bu arabalar özel arabalar ve özel ilgiyi de hakediyorlar. Reha da bunun farkında ve uydurmasyon, idareten işler yapmamaya özen gösteriyor. Birisi bişey sorunca işini gücünü bırakıp yardımcı oluyor.
Böyleleri çok az kaldı. :)

Rehacım, konuyu da takip ediyorum. Eline sağlık, kesene bereket kardeşim. Maşallah.

REHA
21-01-2019, 00:11
Aykut abi, öncelikle övgülerinden dolayı teşekkür ediyorum. Camiadaki bazı yanlış insanları ve yaşanan olayları tek bir yazıda harmanlamışsın. Maalesef küçük hesaplar peşinde koşan ve egosuna yenik düşen insan çok. Ben şahsen işime bakıp bahsettiğin insanlardan da mümkünse uzak kalmayı tercih ediyorum. Bu arabalar sayesinde çok güzel insanlarla tanıştım. Bundan dolayı mutluyum.

REHA
21-01-2019, 00:13
Keyifle okudum part 4 bekliyoruz :)

Yakında 106 GTİ konusu da gelecek. Hoşlanır mısın :D

fthdrn
21-01-2019, 02:38
Yakında 106 GTİ konusu da gelecek. Hoşlanır mısın :D

Bayılırım :)

Sti_Ozan
21-01-2019, 04:12
Maşallah, sabahın 5 inde hafif uykulu gözlerle başladığım ama okudukça keyif aldığım ve uykumu açan bir konu oldu. Artık serisinden bi part 4 isterim :D

Cliosportve
21-01-2019, 12:33
Uzun suredir Renault Sport algisini nasil daha ileri seviyeye tasiyabiliriz ve nasil daha elit hale getirebiliriz derdindeki arkadaslarimla guzel birliktelikler elde edip ve beraber super bulusmalara imza attik.
Bolu - Bursa ve Maltepe bulusmalarimiz ile Renault Sport tanitimini en ust seviyeye tasidik.
Ayrica sosyal medya hesaplarimiz sayesinde Renault Sport araclarimizin fotograf ve diger bilgilerine yer vererek Turkiye sinirlari disinda da soru sorulan , merak edilen , takip edilen ve surekli olarak buyuyen bir yapi olusturduk.
Neredeyse her Cumartesi aksami Istanbul olmak uzere diger bolgelerimizde de mini bulusmalar duzenlemeye bilgilerimizi aktarmaya ve birbirimize yardimci olmaya devam ediyoruz.
Konunun ana temasindan uzak kalmayalim :icon_tup:
Benim resimlerim ne zaman gelecek REHA

ramo35
22-01-2019, 19:57
artık ağzına eden part a gelsek :D

aykutsafakyaman
22-01-2019, 22:11
- Arabasına yapmadığı şeyi yapmış gibi anlatanlar(kime ne faydası olacaksa o palavranın bilmiyorum),
- Yüzüne gülüp arkandan dedikodu patlatanlar ve kesilmeyen kulak çınlamaları,
- Araba satacaksan arkadan arabanı b.klayanlar ama onlar satacaksa z.kindirik arabalarını özel seri formatına sokup reklam yapan amatörler.

Şu hususlar Renaut Sport'a özgü değil ki. Böyle insanlar heryerde ve mide bulandırıyolar :)

cliocup172
24-01-2019, 07:32
clio konularını seviyorum 2. bölümü heyecanla bekliyorum benzer bir konuyu cliocup172 dende bekliyorum :)

selamlar yeni aracımı yakında teslım alıcam ozamana kadar bıraz beklemek gerek kırmızı faciasından sonra artık adım atarken daha temkinliyim :)

cliocup172
24-01-2019, 07:36
REHA tebrikler herşey neredeyse sıfır olmuş okurken keyif aldım. :)

CVK
24-01-2019, 20:42
Şu hızlıresimden nefret ediyorum Allahın belaları yurtdışına kapatmışlar. Fotoğrafların hiçbirini göremedim.

kalipson
24-01-2019, 21:49
Şu hızlıresimden nefret ediyorum Allahın belaları yurtdışına kapatmışlar. Fotoğrafların hiçbirini göremedim.

Bende de aynı muhabbet var. :/

gökan
24-01-2019, 21:52
arabama bak be yazın bende:)

Murat Süslü
29-01-2019, 16:32
Maşallah abicim ama 106 gti da aldın şimdi nası yapıcaz kimden vazgeçicen :)

ramo35
29-01-2019, 16:33
devamı nerde beklemedeyiz reha bey :D

akko
31-01-2019, 09:36
Ah şu RS' ler :)
bekarken sahip olamadım.. şuan olabileceğimi de düşünmüyorum :)
Çok güzel araç gerçekten keyifli sürüşler, keyifli bakımlar :)

REHA
02-02-2019, 19:57
Maşallah abicim ama 106 gti da aldın şimdi nası yapıcaz kimden vazgeçicen :)

Vallahi Murat onu ben de bilemiyorum. İkisi de çocukluk-gençlik hayalim. Anca bir başka hayalim olan e46 m3 için belki... :)

asmisinsan
02-02-2019, 20:37
haydi ver artık zehri bekliyoruz

BORAGUNDOGDU
02-02-2019, 21:34
Beklemedeyiz :)

REHA
02-02-2019, 23:22
Evet, pek çetrefilli sıradaki bölüm ile devam edeyim :)
Daha önceden anlattığım gibi son ana kadar motor içine kadar girme niyetim yoktu. Zaten güzel çalışan ama biraz yağ yakan bir motorum vardı. Diğer yandan motor içinin ne durumda olduğunu da çok merak ediyorum. Zaten başıma hep bu meraktan geldi :D

Şubat 2018 ara tatilindeyim. Daha ilk günden hemen Bülent abinin kapısına dayandım. Hedefim 2 haftalık tatilde arabayı toplayıp 2. dönemde de keyfini sürmek. Hayaller hayaller:)
Dediğim gibi motorun içi epey bir yağlı ve pis, kulaklar sensörler filan da değişecek. En iyisi motoru çıkaralım, sonrasına bakarız dedik.

Motoru indirdikten sonraki durumu :(
https://i.hizliresim.com/pb95zr.jpg
https://i.hizliresim.com/Gm5ZPb.jpg

İşte tam o sırada motorla ilgili her şeyi başlatan o saçma kararı verdim: Zaten conta takımında subap lastiği de var. Kapağı açalım kontrolünü yapalım, lastikleri contaları değiştirip kapayalım. Ama şunu hesap etmedim. Motor ilk defa açılıyor ve bir müddet lpg ile kullanılmış. O saplamalar kolay kolay açılır mı hiç. Açılmadı tabi:) Her kafası kopan saplamada başımı vuracak taş aradım. Sonuçta 3 saplamanın kafası kırıldığı için kapağı açamadık.

Ertesi günü motoru attık bagaja, götürdük tornacıya. Tornacı sağolsun 2 tane yaya kaynak getirdi. Adamın umurunda değil ki.
Tornacıdan sonra motoru rektefeciye götürdük. Kapağı kontrol etmesi için bıraktık. Yine ertesi gün güzel haberler geldi :) Subapların gaydlarla birlikte değişmesi gerek, lpgden ötürü durumları iyi değil, yani sadece subap lastiği değiştirip yola devam edemeyeceğiz, bu işler öyle kolay olmuyormuş :D

Hemen düştük parça arayışına. Araba toplamanın da en zevkli kısmı burası zaten.

Bulunmaz denilen subapları iki farklı servisten temin ettim. Yanlış hatırlamıyorsam emme subabı Türkiyedeki son takımdı. Zaten kutusundan belli. Uzun zamandır yeni mal getirmemiş Mais.
https://i.hizliresim.com/jgn4JW.jpg
https://i.hizliresim.com/qdRAdQ.jpg

Subap gaydlarının yedeği Renault tarafından üretilmediği için herkesin önerdiği İtalyan menşeili Albaga (Metelli) marka subap gaydlarından aldım.
https://i.hizliresim.com/nQ2byR.jpg

Takım contayı Corteco marka aldım.
https://i.hizliresim.com/zjYG0O.jpg

Silindir kapağı için parçaları böylece toparlamış oldum. Fakat hala kaşıntı sürüyor. Alt tarafı açarsak en iyi ihtimal bu kadar masrafın üstüne 2 bin lira daha binecek, en kötü ihtimalde ise orijinali 82.7mm olan pistonun bir boy üstü piston olmadığı için işler Arap saçına dönecek. Parçaları teslim etmek için gittiğimde rektefeci ile biraz muhabbetten sonra yine devam kararını aldık. Artık geri dönemiyorum. Düşünce hep aynı: Bu kadar açmışken...

Ertesi gün gittiğimde motor açılmıştı. Reftefeci bu sefer gerçekten güzel haberler veriyor: Pistonlar, kollar krank sağlam, gömleklerde aşınma yok, sadece sekman, yatak değişimi yeterli olacak.
https://i.hizliresim.com/MVW1v9.jpg

Hakikaten enteresan şekilde gömleklerde hala fabrikanın honlama çizgileri görülüyor. Hatırlatayım, motor 205000 km'de
https://i.hizliresim.com/XMJbED.jpg
https://i.hizliresim.com/8aQ6M1.jpg

Yine başladık parça toplamaya. Allah'tan ara tatildeyim. Parçaları hızlıca tedarik ediyorum.

Mais ana yatak ve kol yataklarım
https://i.hizliresim.com/5a2NyD.jpg
https://i.hizliresim.com/grokLN.jpg

Sekmanları standart ölçü, 82.7mm Goetze marka aldım.
https://i.hizliresim.com/RrBgra.jpg

Yine standart ölçü Glyco marka gezi ayı.
https://i.hizliresim.com/v6Raap.jpg

Mais yağ pompamız ve yağ pompası zincirimiz.
https://i.hizliresim.com/RrBgga.jpg
https://i.hizliresim.com/265OaL.jpg

Mais'te saplamalar gerçekten çok pahalıydı. Onur oto sağolsun sandık f4r motorlardan çıkan orijinal saplamaları uygun fiyata verdi.

Karter çok kötü durumdaydı. Onu da sıfır olarak tedarik ettim.

Su pompasını yine Mais'ten aldım.

Yine işimiz garanti olsun diye krank ve vanos kasnaklarını da aldım.
https://i.hizliresim.com/XM6rbo.jpg
https://i.hizliresim.com/nQl3Q1.jpg

Saplamalar sökülürken bozulan subap yaylarını nasıl bulacağım tam muammaydı. Şansa onları da Selçuk abide buldum. Yine kendisinden selenoid valfini ve direksiyon pompasının kasnağını da aldım. Kendisine tekrar teşekkür ederim. Motoru toplarken hep yanımdaydı, yardımını, bilgisini, tecrübesini esirgemedi.

Motor rektefedeyken kötü durumdaki direksiyon pompası, alternatör, marş motoru ve klima kompresörü revizyondan geçti.

Soğutmayı da es geçmek istemedim, klima ve su radyatörlerini orijinal Mais aldım, radyatör fanını ise Kale marka aldım.
https://i.hizliresim.com/pbPR60.jpg
https://i.hizliresim.com/MVJ611.jpg
https://i.hizliresim.com/bVb5Yj.jpg

Sıvı contayı da kaliteli bir şey alalım dedik. O yüzden Loctite 518'i tercih ettik. Jöle gibi çok tatlı bir şey. İnsanın yiyesi geliyor :D
https://i.hizliresim.com/ZXJXdg.jpg

Kelebek contası ile yan kapak contası
https://i.hizliresim.com/EmJVbv.jpg

Yine önceden söylediğim gibi arabanın su hortumları berbat durumdaydı, hem yıpranmıştı, hem de lpg'den ötürü kesip biçilmişti. Orjinali serviste olmadığı için yurtdışından mavi renkte silikon hortum seti getirttim. Takıldığında hem motora renk kattı hem de daha sağlam oldu.
https://i.hizliresim.com/lqZg0k.jpg

Son olarak yıpranan motor parçalarını detaylı biçimde temizledikten sonra ısıya dayanıklı boyayla boyadım.
https://i.hizliresim.com/al0nNd.jpg

Tüm parça toplama temizleme, yenileme, işlemleriyle beraber yaklaşık 2 ay sonra hele şükür motoru toplamaya başladık.
https://i.hizliresim.com/nQrAB1.jpg
https://i.hizliresim.com/4jlLAp.jpg
https://i.hizliresim.com/qdB4DB.jpg
https://i.hizliresim.com/ZXdLZZ.jpg
https://i.hizliresim.com/lq1k1k.jpg
https://i.hizliresim.com/k9vjn7.jpg
https://i.hizliresim.com/XM4vdO.jpg

Ve mutlu son, çiçek gibi motorumuz:)
https://i.hizliresim.com/zj4ArO.jpg

2 ay boyunca şanzımanı hiç dert etmedik, motor bir bitsin de onu sonra hızlıca toplarız diye düşündük. O yüzden motor bitince sıra geldi şanzımana.
Bahsettiğim gibi 1. vitesten 2. vitese yüksek devirde atınca cırtlama yapıyordu ama onun dışında çok bir problem yok gibiydi. Şanzımanı açınca bir de baktık ki neredeyse bütün dişlilerde irili ufaklı bozulmalar vardı. Bu motorun hakkı bu şanzıman kesinlikle değildi. O yüzden şanzıman arayışlarına başladık. Yine Selçuk Ayık imdadıma yetişti. Onun aracılığıyla yurtdışından gelen clio 172 şanzımanlarından birini aldık. Onunla da yetinmedik, yine işimiz garanti olsun dedik ve komple şanzıman tamir kitini de alıp o şekilde yenileyerek topladık.
https://i.hizliresim.com/XM4By0.jpg
https://i.hizliresim.com/Ba2MXp.jpg

Debriyaj yeni değiştiği için sadece volanla beraber temizlenip takıldı.
https://i.hizliresim.com/RrBgOn.jpg

Motor takılmadan evvel tesisatı da ayıklayıp komple elden geçirdik, yanmaz bant ile sardık.
https://i.hizliresim.com/8a1lW1.jpg

Motor havuzu artık birleşme anına hazır:)
https://i.hizliresim.com/r59QB7.jpg
https://i.hizliresim.com/ZXdDZz.jpg

Hele şükür 3 ay sonra motor tekrar yuvaya dönüyor.
https://i.hizliresim.com/16dYWG.jpg

Ustanın motoru attıktan sonraki bir fotoğrafıyla bugünlük bitireyim.. Sonraki bölümde yürüyendeki değişikliklerden ve bir kaç kozmetik işten bahsedeceğim.
https://i.hizliresim.com/y6qOXj.jpg

ramo35
04-02-2019, 01:51
ne kafa patlatıyorduk referans numaralarından :) devamınıda yolla gelsin seri bu hafta bekletme :)

BARR
04-02-2019, 12:17
Maaşallah iyi para zaman emek harcanıyor film gibi okunuyor mübarek :D

Cliosportve
04-02-2019, 13:08
Daha güzel nasıl anlatılabilirdi ki
Renault sport kalitesi honlama izlerinin olduğu resimlerde kendisini göstermiş :)

Melih-Ö
08-02-2019, 00:35
Valla keyifle okuyorum emeğe sağlık devamı bekliyoruz :)

suk3b3
08-02-2019, 01:13
Diyecek bişey bulamadım. Eline sağlık diyim.

KÖROĞLU
08-02-2019, 11:09
Çok güzel konu, rs te çok güzel araba. 1.6 sı varken keyif alırdım, 172 liği düşünemiyorum bile :)

Bilmediğim için soruyorum yukarıdaki yağ pompasının üzerindeki kodu meraktan yazdım şu çıktı, bu parça aynı mıdır demek ? Ortak parçalar var biliyorum ama bu olay biraz enteresan geldi bana.

Laguna 2 1.9 Dci 2.0 16 Valf Yağ Pompası 150100565r - n11.com (https://urun.n11.com/oem-yedek-parca/laguna-2-19-dci-20-16-valf-yag-pompasi-150100565r-P216571022?gclid=CjwKCAiAy-_iBRAaEiwAYhSlA22vF27Zn_qocEq-RE626BLlBwb9X5h4TjqzPUEkZYppO374X8E3aRoCR1wQAvD_Bw E&gclsrc=aw.ds)

kalipson
08-02-2019, 11:16
Çok güzel konu, rs te çok güzel araba. 1.6 sı varken keyif alırdım, 172 liği düşünemiyorum bile :)

Bilmediğim için soruyorum yukarıdaki yağ pompasının üzerindeki kodu meraktan yazdım şu çıktı, bu parça aynı mıdır demek ? Ortak parçalar var biliyorum ama bu olay biraz enteresan geldi bana.

Laguna 2 1.9 Dci 2.0 16 Valf Yağ Pompası 150100565r - n11.com (https://urun.n11.com/oem-yedek-parca/laguna-2-19-dci-20-16-valf-yag-pompasi-150100565r-P216571022?gclid=CjwKCAiAy-_iBRAaEiwAYhSlA22vF27Zn_qocEq-RE626BLlBwb9X5h4TjqzPUEkZYppO374X8E3aRoCR1wQAvD_Bw E&gclsrc=aw.ds)

Sorunuza net cevap veremiyecem. Bilmiyorum..
Lakin, Renault'ta soyle bisey var.. (Belki baska markalarda da vardir)
Cogu parca birbirinin aynisi olabiliyor. Bunda hemfikiriz. (Hatta bugun bile oaaa yaa, bu parca sundaki parcanin aynisi miymis diyebiliyoruz) Bi de su var ki o bana cok enteresan geldi. Mesela, bos bi arac uzerinde altyapi hazir. Dolusu ile arasinda tek eksik sey, mesela bi diyot ya da direnc. Veyahut sadece bi tus ! Onu ogrenip yerine koyabilirseniz her turlu aktif oluyor. Bunu yapanlar da var zaten. Bu olay ya aracin kartinda ya da anhtarinda oluyor, ya da donanimsal olarak aracin icinde oluyor. Aslinda uzaktan bakinca atla deve bi durum degil. Ama bilmeyince 2 kere 2'nin 4 ettigini de bilemiyo insan haliyle. :)
Sorunuzla alakali degil ama aklima geldi; paylasmak istedim.

asmisinsan
08-02-2019, 17:26
bir çok parçası birbirine uyuyor f4r laguna 2.0 blok zaten anası

sinanbaysal
08-02-2019, 20:15
Abi eline emeğine sağlık. Konu on numara. kitap okur gibi okudum her cümlesi daha heyecanlı sürükleyici:) son halini çok merak ediyorum. Benim de hep sahip olmak istediğim araçlar dan biri fakat bir türlü nasip olmadı..

REHA
08-02-2019, 22:02

Evet Renault Kangoo 1.9 dci'de bile benzer kol, krank, yatak, su pompası, karter kullanıyor. Bendeki Megane RS'in şaseden bakınca da bu referans çıkıyor. Farkettiyseniz sizin attığınız linkte 6 farklı parça referansı var:)

Oznsrl
10-02-2019, 20:35
Cogu parca birbirinin aynisi olabiliyor. Bunda hemfikiriz. (Hatta bugun bile oaaa yaa, bu parca sundaki parcanin aynisi miymis diyebiliyoruz) Bi de su var ki o bana cok enteresan geldi. Mesela, bos bi arac uzerinde altyapi hazir. Dolusu ile arasinda tek eksik sey, mesela bi diyot ya da direnc. Veyahut sadece bi tus ! Onu ogrenip yerine koyabilirseniz her turlu aktif oluyor. Bunu yapanlar da var zaten. Bu olay ya aracin kartinda ya da anhtarinda oluyor, ya da donanimsal olarak aracin icinde oluyor. Aslinda uzaktan bakinca atla deve bi durum degil. Ama bilmeyince 2 kere 2'nin 4 ettigini de bilemiyo insan haliyle. :)

mesela iconlardaki eko tuşu touchda yok ama kablosu çekili tuşu takınca eko çalışıyor clio 4 lerde :)
eski aracım clio 3 dede arka kapıda hoparlör yoktu tesisatı vardı arka bagaj aydınlatmasıda vardı soketli olarak duruyodu döşemenn altında. aldım taktım çalıştı airbag kablolarıda vardı hatırladığım kadarıyla

kalipson
10-02-2019, 21:07
mesela iconlardaki eko tuşu touchda yok ama kablosu çekili tuşu takınca eko çalışıyor clio 4 lerde :)
eski aracım clio 3 dede arka kapıda hoparlör yoktu tesisatı vardı arka bagaj aydınlatmasıda vardı soketli olarak duruyodu döşemenn altında. aldım taktım çalıştı airbag kablolarıda vardı hatırladığım kadarıyla

Aynen öyle kardeşim. Bi de şuradan bakınca az çok tahmin edilebilir zaten... Renault orta sınıf bi marka. Yani modeller arası apayrı parçalar (her modele ayrı) üretip de maliyeti arttırmak gafletine düşmeyecektir ve düşmüyor da zaten. :)

Reha...
Biraz gıdıklasana yahu şuraları. :D

ggtoker
11-02-2019, 21:50
masallah masallah emegınıze kesenıze bereket... bır rs kullerınden doguyor.... bırde davlumbazımtemın ettıgınız yerde sag taraf varmıdır??

stak67
11-02-2019, 22:08

en basit örneği aux :) teyplerde aux aktif değilse arkasından bir kısa devre yapıp aktif hale getiriyorlardı. çok enteresan gelmişti bana. Bu arada kolay gelsin. Çok güzel proje olmuş.

Sleeper
11-02-2019, 23:10
Emeğine sağlık abi, sevinerek ve merakla takip ediyorum konuyu.

REHA
13-02-2019, 23:49
Motoru yaptık, sesini duyduk, sıra yürüyene geldi. Bahsettiğim gibi aracın üstünde sarı koniler vardı, daha önce tamir görmüştü ama çaprazlama iki amortisör yine patlamıştı. Tamir ettirmeyi aklımdan geçirdim ama motorla bu kadar çok uğraşmışken yürüyen de sıfır olsun dedim. Çoğu konuda olduğu gibi öncelikle İngilizler ne yapmış ne etmiş diye biraz araştırma yaptım. Tabi adamlarda imkan olduğu için çoğu coil takıyor. Biraz daha ekonomik takılmak isteyenler ise Cup amortisör ve Eibach Sportline kombinini tercih ediyor. Cup amortisörleri merak edenler için şöyle bir parantez açayım: Fransızlar Clio 172 ph2 ile beraber Cup adını verdikleri özel bir model de çıkarıyor. Bu paket adından da anlaşılacağı üzere direkt pist odaklı üretilmiş. Her şey hafifletme odaklı; normal 172 ph2'nin aksine klima, abs, zenon far, arka koltuk kafalıkları yok, bildiğim kadarıyla şanzıman oranları farklı, amortisörleri KYB üretimi ve yine normal 172'ye göre çok daha sert yapıda. Jantları ise efsane 16 inç Speedline Turuni.

Amortisör hikayesine devam edeyim. Dediğim gibi İngilizlerin gittiği yoldan gittim ve Cup amortisörlerin siparişini Kamracing'ten verdim. Daha önce Çinden alışverişler yapmıştım. Mesela Aliexpress'ten Mergane RS'e intercooler getirtmiştim. Gümrüğe takıldığındaysa paşalar gibi PTT gümrüğüne gidip vergimi ödemiş marketten gofret alır gibi koca kutuyu elime alıp dışarı çıkmıştım. Cup amortisörlerde de hesabımı ona göre yaptım. Malesef bu sefer öyle kolay olmadı. TNT'den aradılar, ürününüz geldi şuan gümrükte, gelip alabilirsiniz, ama işlemler uzun sürer ona göre erkenden gelin dediler. O zaman içime bir şüphe düştü işte. Neyse, ertesi gün öğleye doğru Muratbey gümrüğe TNT'ye gittim. Zaten güzel bir para ödemişiz kargoya, TNT de global bir şirket, elit bir ortam, hoş bir karşılama bekliyorum:) Meğer kucağa oturmaya gitmişim haberim yok. Hoşgeldin, ordinio parasını alayım ver 150 lira, işleri sen halledemezsin muameleciye git ver 500 lira, 1 gün malın depoda kaldı ver 250 lira :D 1200 liralık amortisöre 900 lira gümrük masrafı çıktı. Ramazan ayında haziran sıcağında 2 günüm resmen ızdırap oldu. İşin özeti, benden size tavsiye yurdışından mal getirtirken PTT'yi tercih edin, eğer firmanın anlaşması yoksa da almayın. Aman diyorum.

Verdiği eziyetle değerine değer katan Cup amortisörlerimiz
https://i.hizliresim.com/oXy6V7.jpg

Amortisörler geldi yayları da değişmek gerek. Eibach Sportline arıyorum ama fiyatlar yüksek kurdan dolayı ateş pahası olmuş, tam o sıralar Letgoda bir tane ilana denk geldim. Takılmış, sert gelince hemen sökülmüş. Hemen vardım satıcının yanına, hakikaten tertemiz, en azından yay işini ucuza hallettik:)
https://i.hizliresim.com/v6R6JD.jpg

Clio 172'leri görmüşsünüzdür, özelikle önlerde jant lastik epey içerdedir ve zayıf gözükür. Bu konuda da yine İngilizleri takip edip öne 20mm Eibach spacer, arkaya Pure Motorsport 10mm stub axle spacer kiti aldım.
https://i.hizliresim.com/DY9Y7y.jpg

Amortisörleri değiştiriken salıncakları, rot başlarını, gergi lastiklerini vb. de sıfırladık. Ön disk balata yeniydi, o yüzden sadece arka fren balatasını değiştirdim. Böylece yürüyende değişmeyen parçamız kalmadı. Bu arada kaliperleri de orijinal rengi olan siyaha çevirdim.

Spacerdan sonra arka taraf tam istediğim gibi oldu.
https://i.hizliresim.com/QLWLQv.jpg

Sadece arkada spacer varken
https://i.hizliresim.com/mM5Mp1.jpg

Ön taraftaki spacerın öncesi
https://i.hizliresim.com/OvBvbD.jpg
Sonrası
https://i.hizliresim.com/OvBv64.jpg

Diyeceksiniz ki ön taraf daha dışarıda. Evet öyle gözüküyor ama aslında değil. Arabayı rota soktuğumda ön taraftaki kamber -1 olması gerekirken 0'a yakın çıktı. Yani ayarlar bozuk. Sebebi ise Cup amortisörler. Clio 172 ph1, 172ph2, 172 Cup, 182, 182 cup, 182 Thropy. İnanmayacaksınız ama bunların hepsinin kamber kaster ayarı birbirlerinden farklı. Doğal olarak 172 ph1'e 172 cup amortisörü takınca camber ayarı değişmiş oldu. Bunun çözümü de basitti. Hemen Powerflex'ten ön kamber ayarlama civatalarını aldım. Hemen dediysek siparişi kargosu filan 2 hafta:)

Üstteki ayarlı cıvata
https://i.hizliresim.com/lq9qAQ.jpg
Çalışma prensibi basit, üst taraftaki civatadan kamber ayarlanıyor. Bununla kamber ayarları da olması gereken değerlere ulaştı.
https://i.hizliresim.com/lq9qAg.jpg

Sırada ne var? Tabi ki lastik.
Lastikleri fiyat/performans oranıyla epey bir övgü alan Falken'den aldım. Lastikler değişirken jant düzeltme işini de aradan çıkardım.
https://i.hizliresim.com/WqYVML.jpg

Son ayarları gösteren bir fotoğrafla bugünlük yeter diyeyim. İlerde kozmetik içerikli güncellemeler yaparım. Arkadakı ayrıntı da sonraki konuya spoiler olsun :)
https://i.hizliresim.com/jgAQZW.jpg

CLIORS
14-02-2019, 00:01
Rehacım kesene bereket, çok güzel malzemeler, ya tampona ya da ön çamurluklara el atalım.

kalipson
14-02-2019, 00:03
Resimleri yurtdışında göremiyorum ama öyle güzel anlatmışsın ki zihnimde canlanmadı desem yalan olur :)

REHA
14-02-2019, 00:13
Rehacım kesene bereket, çok güzel malzemeler, ya tampona ya da ön çamurluklara el atalım.
Alper hocam, çamurlukla tamponun bağlantı yeri iyi durumda değil. Elimde 1 takım çamurluk var. İlk fırsatta ön tarafı dağıtıp yeniden toplayacağım.

Resimleri yurtdışında göremiyorum ama öyle güzel anlatmışsın ki zihnimde canlanmadı desem yalan olur :)
Ben sana özelden fotoğraf atarım abi :D

fthdrn
14-02-2019, 00:31
Otoban faresi merak uyandırdı kesene bereket :D

asmisinsan
14-02-2019, 08:29
dün gece halı saha sobesi yapıldı maşallah zımba gibi olmuş kesene bereket kardeşim
https://i.hizliresim.com/r5y137.jpg (https://hizliresim.com/r5y137)

REHA
14-02-2019, 22:26
dün gece halı saha sobesi yapıldı maşallah zımba gibi olmuş kesene bereket kardeşim
https://i.hizliresim.com/r5y137.jpg (https://hizliresim.com/r5y137)

Çengelköy'de RS'ler çoğaldı. 3 Clio RS 1 tane de Megane RS 225 oldu. Çarşamba günleri bizim okulun halı sahasında buluşma mı yapsak:)

ramo35
14-02-2019, 23:53
eee bu bitince bi 106 yada konu açarsın tabi :) sırada kozmetik işleri ve hızlandırma işleri kaldı sonraki partlara

asmisinsan
15-02-2019, 08:28
aynen reha okulun bahçeside geniş yani;)