PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Avukat arkadaşlardan yardım

BaybuRtlu69
07-04-2019, 19:17
Arkadaşlar merhaba
Bir konuda desteğinize ihtiyacım var.

Olayı anlatayım biraz, nasıl bir yol izlenebilir yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

2015 yılında bir yakınımızdan borç aldık, bankadan dolar olarak çekip nakit olarak verdi. Tl değeri 30.000 tl idi o zaman. Biz bu yakınımızla konuşmamızda 30.000 tl olarak geri öderiz demiştik. O gün bana bi senet imzalattı, ama rakam bölümü boş kalmıştı sanırım yani maddi bi tutar belirtmemiştik.
Biz ödememizi banka üzerinden ayda 1000 tl olarak bu kişinin hesabına yaptık, belli dönemden sonra da ayda 500 tl olmak üzere toplam 30.000 tl ödedik, açıklama kısmınada her defasında borç ödeme gibi bişey yazdım.
Neyse son ödememi gerçekleştirdikten sonra arayıp 30.000 tl ödendi borç bitti gibi birşey dedim. Senedi de istersen gel al istersen ben yırtıp atayım dedi. Kendisi uzakta olduğu için yırtıp at dedik. Fakat bu yakınımız gitmiş bunu icraya vermiş ve 1 hafta önce dava açmış. Bugün aradığımda ise, ben o zaman size dolar olarak vermiştim, benim param şimdiye değerlendi dedi. Fakat konuşmamız başında böyle bir anlaşma yoktu ve aylık düzenli küçük meblağ ile ödememizi kabul etmişti.

Şimdi bu elindeki ben tarafından imzalı, o gün rakam kısmı boş olan bu seneti icraya vermiş detayını henüz bilmiyorum. Burdan birşey çıkar mı, nasıl bir yol izlenebilir.

fthdrn
07-04-2019, 19:25
Geçmiş olsun.

GokhanRS
07-04-2019, 19:29
Senede kaç para yazdığını bilmek lazım ama nasıl bir yakınmış o.

63owen63
07-04-2019, 19:35
Arkadaşlar merhaba
Bir konuda desteğinize ihtiyacım var.

Olayı anlatayım biraz, nasıl bir yol izlenebilir yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

2015 yılında bir yakınımızdan borç aldık, bankadan dolar olarak çekip nakit olarak verdi. Tl değeri 30.000 tl idi o zaman. Biz bu yakınımızla konuşmamızda 30.000 tl olarak geri öderiz demiştik. O gün bana bi senet imzalattı, ama rakam bölümü boş kalmıştı sanırım yani maddi bi tutar belirtmemiştik.
Biz ödememizi banka üzerinden ayda 1000 tl olarak bu kişinin hesabına yaptık, belli dönemden sonra da ayda 500 tl olmak üzere toplam 30.000 tl ödedik, açıklama kısmınada her defasında borç ödeme gibi bişey yazdım.
Neyse son ödememi gerçekleştirdikten sonra arayıp 30.000 tl ödendi borç bitti gibi birşey dedim. Senedi de istersen gel al istersen ben yırtıp atayım dedi. Kendisi uzakta olduğu için yırtıp at dedik. Fakat bu yakınımız gitmiş bunu icraya vermiş ve 1 hafta önce dava açmış. Bugün aradığımda ise, ben o zaman size dolar olarak vermiştim, benim param şimdiye değerlendi dedi. Fakat konuşmamız başında böyle bir anlaşma yoktu ve aylık düzenli küçük meblağ ile ödememizi kabul etmişti.

Şimdi bu elindeki ben tarafından imzalı, o gün rakam kısmı boş olan bu seneti icraya vermiş detayını henüz bilmiyorum. Burdan birşey çıkar mı, nasıl bir yol izlenebilir.

Mevzu epey ciddi, bir çok şey yazılabilir oraya, bir avukattan forum üzerinden alacağınız tavsiye size yetmeyecektir,profesyonel danışmanlık alın bir avukattan.

///M RIDER
07-04-2019, 19:35
Size gelen tebligatı ve bu tebligatın içindeki takip dayanağını gösteren senet fotokopisini görebilirsem yardımcı olurum

Eyüp
07-04-2019, 19:47
Mantıken düşünürsek senede 100 bin lira yazmış olsa 30’u kanıtlanır 70i kanıtlanmaz..

Sizede 70 bin liralık icra açsa hak talep etmeniz zor gözüküyor

220T
07-04-2019, 19:52
Taksitli ödenen borçta hangi kura göre talepte bulunacak?

BaybuRtlu69
07-04-2019, 20:24
2015 yılında bu parayı bana verdiğine dair herhangi bir banka makbuzu vs yok.
Elden dolar olarak vermişti bu kişi.

Benim hatam, o dönemde senede imza atarken rakam kısmını boş bırakmak oldu.
Açık senet bir nevi. Lakin o kısmı kendi kafasına göre doldurması da suç değil mi ?

Ben, banka aracılığı ile kendisine 30.000 tl ödemişken, böyle bir senedi nasıl icraya verebiliyor olması da tuhaf.

Şuanda bir tebligat gelmedi, daha 1 hafta önce açılmış dosya e devlette bakınırken farkettim.

Yarın adliyeye gidip senede bakmak isteyeceğim. Bakalım bizi neler bekliyor.

Yigit-Y
07-04-2019, 20:32
30k üstü yazdıysa alır sizden

Hicbirsey ispatlayamazsiniz gibi gözüküyor.

Yinede bir icra senet işlerinden anlayan bir avukata danışın

Belki bir açık vardır kurtarmaniz için

Öyle akraba varmı demeyin aynisini kayinpederim banada yaptı.

TL borç aldım dolara göre endeklemis allahtan 3 den alip 3.30 tl den kapatmistim bende.

Para oldu mu konu hic akraba anne baba kalmıyor :)

_opeth
07-04-2019, 20:41
bu olay için çamura yatılsa baş bile ağrıtılır bence. sonuçta elden alınan bir para herhangi bir kaydı yok yalnızca borç adı altında verilen taksitler var onu "bir borç almıştım elden 30000TL" deyip "bu senede ben imza atmadım adıma sahte evrak hazırlayıp icraya vermiş" diyesim geldi.

akraba eş dost ayağı döt ayağı boşuna demezler. annemden de çok borç alan oldu ama geri veren pek olmamıştı..

!KO
07-04-2019, 20:41
Başıma geldi senedi tam doldurduysanız işiniz zor tam doldurmaktan kasıt tanzim yeri ve tarihi varmı senette ?

BaybuRtlu69
07-04-2019, 20:42
Konu da art niyet var karşı tarafta.

Benim 30.000 tl lik ödemem yaklaşık 7-8 ay önce bitti.
Bugüne kadar sessiz kalıp, bize bir telefon bile açmadan elinde ki o seneti işleme koyması garip.

Dediğiniz gibi bu işlerde uzman bir avukattan destek almak şart.

Açık senedi, karşı taraf kendi kafasına göre doldurma hakkına sahip mi ?

BaybuRtlu69
07-04-2019, 20:45
Başıma geldi senedi tam doldurduysanız işiniz zor tam doldurmaktan kasıt tanzim yeri ve tarihi varmı senette ?

Tanzim yeri ve tarihi yoktu senette yani böyle bir bölüm doldurmadık.

Senet o anda sadece bi ölüm kalım olur borcun bilinsin gibisinden yani formalite yazıldı o anda.

Ama kalkıp bunca zaman sonra o senetle icraya verilceğim aklıma gelmezdi. Ve senette o boş kalan yerler kişinin keyfi doğrultusunda doldurulduysa bunu kanıtlamak gerekecek

997TT
07-04-2019, 20:46
Sız resmı odemıssınız. Elden aşıp senet ımzalanmıs.
Sahsı gorusum su,once rakamı doldurdugu kalem farklıdır. Iyı nıyetı suıstımal okur. Ayrıca sız 20.000 tl aldıgınızı,5000tl fazla odedıgınızı. Hatta senedın ızerıne fazla uazarım dıye tehdıt ettıgını,her defasında 1000tl zorla para aldı. Vermeyı kesınce de ıcraya verdı denılebılır.
Ayrıca resmı kayıtlara gore o sıze 30.000tl borclu. Senet var ama karsılıgında mal yada hızmet yok.
Tefecılıge gırer....
İşi bılen avukat ıle gorusun...

!KO
07-04-2019, 21:03
Sahsı gorusum su,once rakamı doldurdugu kalem farklıdır. Iyı nıyetı suıstımal okur. Ayrıca sız 20.000 tl aldıgınızı,5000tl fazla odedıgınızı. Hatta senedın ızerıne fazla uazarım dıye tehdıt ettıgını,her defasında 1000tl zorla para aldı. Vermeyı kesınce de ıcraya verdı denılebılır.
Ayrıca resmı kayıtlara gore o sıze 30.000tl borclu. Senet var ama karsılıgında mal yada hızmet yok.
Tefecılıge gırer....

abi tek senetle tefeciye sokmuyorlar 7 farklı kişi daha olması gerekiyor diye sacma birşey var.
Aranızda anlaşın bence bir avukatlada görüşüp

997TT
07-04-2019, 21:27
Karsı dava acılabılır 20 borc aldım tehdıtle devamını ıstedı dıye.
Sonucta senet cok sonra doldurulmus..
Sız resmı odemıssınız.
Avukat emınım dogru yolu gosterıcektır.

2jz
08-04-2019, 00:21
Açığa atılan imzanın kötüye kullanılması

...tamamen doldurulmadan düzenlenmesi mümkündür.Boş bırakılan kısımların sonradan aradaki anlaşmaya aykırı olarak doldurulduğu hususu ancak yazılı belge ile ıspatlanabilir...

GokhanRS
08-04-2019, 07:26
30k üstü yazdıysa alır sizden

Hicbirsey ispatlayamazsiniz gibi gözüküyor.

Yinede bir icra senet işlerinden anlayan bir avukata danışın

Belki bir açık vardır kurtarmaniz için

Öyle akraba varmı demeyin aynisini kayinpederim banada yaptı.

TL borç aldım dolara göre endeklemis allahtan 3 den alip 3.30 tl den kapatmistim bende.

Para oldu mu konu hic akraba anne baba kalmıyor :)

benim kayın peder melekmiş :D 50bin tl hiç evrak kürek olmadan verdi ev alırken, 2biner 2biner geri ödedim.

Yigit-Y
08-04-2019, 07:28
benim kayın peder melekmiş :D 50bin tl hiç evrak kürek olmadan verdi ev alırken, 2biner 2biner geri ödedim.

Sen şanslısın benim ki keşke odemeseydi hemen

Şimdi parayı 2 katlardim bakışı atıyor hahaha

SekoLive
08-04-2019, 08:02
yakınınızın senet imzalatmasıyla aslında yakın olmadgınızı anlamanız lazımms kardeşm

geçmiş olsun

tam tuşa gidicek dava ya seni tuş ederler yada iyi avukat bulup adamı sen tuş edersin. arada kalmaz sayıyla bitmez bir dava olur bu kesin.

Ome_RS
08-04-2019, 08:24

bizim ki daha kiyak. ev alirken bir miktar para vermisti. gecen odeyeyim diye bir kismini geri vereyim dedim dayak yiyorduk az kalsin :)

rakami belli olmayan senede imza atmak buyuk cesaret. gecmis olsun umarim kayipsiz atlatirsiniz.

fuatozkan
08-04-2019, 08:32
Hangi yazının hangi kalemle kim tarafından yazıldığı kanıtlanabiliyor sanırsam seneler önce haberlerde çıkmıştı hatta.

Aynı kalemle yazsa doldursa bile yazım tarihi farklı çıkacaktır iş o noktalara giderse ki senetten bi örnek te sizde olması lazım değil mi pek anlamam ama ?

Hakkınızda hayırlısı ama onların bu yaklaşımına karşılık sizde o şekilde gidebilirsiniz zorlandım tehtit edildim vs.

EOZDAG
08-04-2019, 09:05
Tanzim yeri ve tarihi yoktu senette yani böyle bir bölüm doldurmadık.

Senet o anda sadece bi ölüm kalım olur borcun bilinsin gibisinden yani formalite yazıldı o anda.

Ama kalkıp bunca zaman sonra o senetle icraya verilceğim aklıma gelmezdi. Ve senette o boş kalan yerler kişinin keyfi doğrultusunda doldurulduysa bunu kanıtlamak gerekecek

Bence o şuan ne koparsam kardır kafasında yaklaşıyor. Bir avukata aratın, senedi icradan çekip size getirdiği takdirde 2000tl ödeme yapacağınızı söyleyin. Elden teslim alınca da verin parasını buda size ders olur. Uzatmadan da konuyu kapatmış olursunuz. Kendisi buna yanaşmazsa da 997TT Murat abinin dediği yolu izlersiniz.

makethewayforme
08-04-2019, 13:56
Tefecılıge gırer....

güzel bilgi helal

Sezgin
08-04-2019, 14:02
Hangi yazının hangi kalemle kim tarafından yazıldığı kanıtlanabiliyor sanırsam seneler önce haberlerde çıkmıştı hatta.

Aynı kalemle yazsa doldursa bile yazım tarihi farklı çıkacaktır iş o noktalara giderse ki senetten bi örnek te sizde olması lazım değil mi pek anlamam ama ?

Hakkınızda hayırlısı ama onların bu yaklaşımına karşılık sizde o şekilde gidebilirsiniz zorlandım tehtit edildim vs.

Bu doğru Kriminal Labrotuvarları bunun analizini yapabiliyor. Adli belgede el yazısı incelenme olayı var. Ama şartı falan var mıdır incelenmesi için onu bilmiyorum.

Ormanci
08-04-2019, 14:23
İmza attı diye hemen kabul edilmiş olmaması gerekir.

Miras davalarında çok olur bu, gider kafa gitmiş olan 90 yaşındaki anne-babadan imza alır dötlek kardeşin biri, sonra ortaya çıkar "babam tüm malvarlığını bana bıraktı" diye. Nah bıraktı lan :D Belli oluyo bu tip şeylerde, o yüzden "tamam imza attın bitti" demek yanlış olur.

Valla bu tip şeyleri gördükçe "yakın", özellikle de "akraba" kavramlarını sorgular oldum.

Babam zamanında ablasının oğluna bi miktar para vermişti, adam dolandırıcı çıktı resmen, sonunda kavga ettiler, babam da hakkımı helal etmiyorum demişti galiba, biraz küçüktüm o zamanlar, sonra kuzen şeker hastası oldu, önce gözler gitti, sonra kalp malp derken 40 küsür yaşında rahmetli oldu.

Babamın amcası oğulları ile birlikte biraz "fazla" zenginlerdir. Babam yıllarca onları eleştirdi, çok paraları var ama adam değiller, işte efendim çok zenginler ama bizim gibi aile bağı aralarında yok, en ufak para mevzusunda yanlarında yabancı var, yok dinlemeden kavga ediyorlar diye anlatıyordu.

Geçen sene kendi öz "akrabası", tapusu bizde olan dükkan için hak iddia etmeye kalktı. Olay da, bana dükkandan alınan kiradan bir miktarını her ay göndermek... 3 ay gönderdi, sonra kesildi. Kira gecikmiştir bilmemne dedik, 2 ay para gelmedi. Babam açıp soruyor "ne iş" diye... Yiyip içtikleri ayrı gitmeyen adamlar, "işte borcum var, ödeyemem" bilmemne moduna giriyor adam. Babamın en çok ağırına giden, her konuda birbirleriyle konuşan adamlar, "sen nasıl bana bişey söylemeden kafana göre bişey yaparsın beni yok sayarsın" durumu oldu. Söyle ben sana yardım ederdim, ne diye kendi kendine sana söyleneni reddediyorsun falan dedi. Kopuş o kopuş...

Bir süre bekledi babam, sonra noterden kiracıya ihtar, "bundan sonra kirayı bu hesaba yatıracaksın"...

"Akraba" babamı arıyor, işte yok efendim tapu sende diye mi böyle yaptın, orada benim de payım var... Babam "notlarıma bakındım ettim, ona dair hiç bişey yok, verse verse 5'te birini vermiştir dükkanı alırken" diyor. O da resmi değil :) Ben hiç bir zaman bunlarla yarı yarıya "ortak" bişey yapmadım diyor.

İşin komiği, babam 6 kardeşlik ailede ticaret-para kazanma mevzularında tek başarılı olmuş olanı. Yıllarca aileye bakmış, kardeşlere bakmış, en çok parayı o kazanmış. Evlenip bizler olduktan sonra da devam etti, dükkanlar açtılar, iş yapmaya çalıştılar, babam devamlı kendinden verdi.

Bunlara rağmen adamlar böyle yapıyorlar. Çok yakın "akraba" bu bir de...

Oluyor demek ki, şaşıyorum valla.

Bırakın kayınpederi, öz oğluna üvey gibi davranan "baba"lar var. Garip valla.

Mivec_4G63
08-04-2019, 14:39
1- Taraflar arasındaki anlaşmanın 30.000 TL üzerinden yapıldığının yazılı ispatı halinde davayı kazanırsınız. (Burada eliniz güçlü değil dolar olarak çekilmiş bankadan) Yazılı delil yok ise tanık ile vesaire bu iş olmaz.<

2- Senet üzerinde tahrifat yapıldığı iddiası, bu iddianın ispatı için de senede TL olarak yazılan yerin sonradan sahtecilik fiili ile dolar olarak değiştirildiğinin ispatı gerekir.

3- Boş senedin alacaklı tarafından doldurulması önemli değil, anlaşmaya aykırı doldurulması önemlidir. Bu da sizi 1. maddeye götürür.

Sizin lehinize olan bir durum şu olabilir,

TL olarak ödediğiniz rakamlar o dönemki $ bazında hesaplanarak ana borçtan indirim yapılır. Yani bugün takip yapım sizden 10.000$ x dolar kuru 6 varsayalım = 60.000 TL istiyor ise buna itiraz edin.

Bu hesaba göre, 2000$ - 2500$ civarı bir borcunuz kalmış olur ki bu da yarı paranızı kurtarmak demek.

turbo&quattro
08-04-2019, 15:04
Akrabada olsa bilmedigin ucu acik birseye imza atmamak gerek kesinlikle. Istanbul un guzel semtlerinden birinde annem ve 3 kardesine kalan bir daire var kentsel donusume giren. Dairelerin plani hazir bittiginde her daire 1m tl ve fazlasi olacak diyorlar. Bu sure icinde kira yardimi yapilacak ve dayim annemlerden imza aldi kira yardiminin 4 farkli hesaba degilde sadece bir hesaba yatmasi ile ilgili fln. Tabi annemler kardes deyip hemen imzaladilar hic bakmadan sonrasinda ogrendikki imzaladiklari o kagit miras istemiyoruz vs gibi birseymis. Iki sene fln oldu canimiz dedigimiz dayimla gorusmuyorlar ki ben omru hayatimda annemler gibi kardes bagi guclu baska hic kimse gormedim tanimadm.

Cok gecmis olsun konu sahibine.

TLH
08-04-2019, 18:33
30 bin liraya adam kaldırılır be, geçmiş olsun

+soner
08-04-2019, 19:00
Türk kanunlarında mağduru iyi oynarsanız başarılı olursunuz.

Siz iddianızı (mahkeme gözüyle söylediğiniz şeyler iddia olarak adlandırıldığı için iddia diyorum yanlış anlamayın) kanıtlayacak şahit, belge, telefon konuşması ne bulursanız bulun ve mahkemeye sunun. Tarafsız bir şekilde bakınca belki yakınımız dediğiniz kişi haklı? Hakim şunuda düşünebilir bu adamlar 50 bin tl borç aldılar. 30 bin tl geri ödeyerek bizim borcumuz bitti diyerek borç veren kişiyi mağdur ettiler diyebilir. Herşeyin ucu açık. İddianızı ne kadar kanıtlayıcı şeyler bulursanız o kadar şansınız artar. İşiniz çok zor. Allah kolaylık versin.

Senede kaç tl yazdı acaba bilginiz var mı ?

Kesinlikle düzgün bir avukat bulun. Düzgün avukat ile de kaybedebilirsiniz ama sakat bir avukat ile çalışırsanız kaybettiğiniz zamana yazık.

SErhat.
08-04-2019, 19:31
1- Taraflar arasındaki anlaşmanın 30.000 TL üzerinden yapıldığının yazılı ispatı halinde davayı kazanırsınız. (Burada eliniz güçlü değil dolar olarak çekilmiş bankadan) Yazılı delil yok ise tanık ile vesaire bu iş olmaz.<

2- Senet üzerinde tahrifat yapıldığı iddiası, bu iddianın ispatı için de senede TL olarak yazılan yerin sonradan sahtecilik fiili ile dolar olarak değiştirildiğinin ispatı gerekir.

3- Boş senedin alacaklı tarafından doldurulması önemli değil, anlaşmaya aykırı doldurulması önemlidir. Bu da sizi 1. maddeye götürür.

Sizin lehinize olan bir durum şu olabilir,

TL olarak ödediğiniz rakamlar o dönemki $ bazında hesaplanarak ana borçtan indirim yapılır. Yani bugün takip yapım sizden 10.000$ x dolar kuru 6 varsayalım = 60.000 TL istiyor ise buna itiraz edin.

Bu hesaba göre, 2000$ - 2500$ civarı bir borcunuz kalmış olur ki bu da yarı paranızı kurtarmak demek.

Halis zaten aşağı yukarı özetlemiş yukarıda alıntı yaptığım mesajda.

Tanıkla ispat edemezsin.

Elinde evrak olması lazım. Öyle bir evrakın, sözleşmen vs yok.

Senedin üstünün sonradan doldurulmasında da birşey çıkmaz. Senetteki yazan rakamın aksini gösterecek yazılı delil sunman lazım itiraz ettiğinde. Yazılı delilin yok. Üstelik imza senin imzan.

En fazla ödeme yaptığın dekontların duruyorsa onları sunarsın itiraz ettiğinde, ödeme yaptığın miktar düşülür.