PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Evinde Scottish fold veya British shorthair Besleyen Var mı?

makif84
17-05-2019, 13:21
Arkadaşlar evinde Scottish fold veya British shorthair Cinsi kedi besleyen varsa bakımı hakkında bilgi verebilir mi?
Evimize bu iki cinsten birini alıp bakımını üstlenmek istiyoruz.Alırken nelere dikkat etmeliyim?
Bilgilendirirseniz sevinirim.

KÖROĞLU
17-05-2019, 13:25
Sanırım cins kedi almayarak bu hayvanların "mal" gibi satılmasına engel olarak başlanabilir.

Tekir sahiplenmek daha iyi olacaktır diye düşünüyorum.

makif84
17-05-2019, 13:30
Sanırım cins kedi almayarak bu hayvanların "mal" gibi satılmasına engel olarak başlanabilir.

Tekir sahiplenmek daha iyi olacaktır diye düşünüyorum.

Düşüncenize kesinlikle saygı duyuyorum ...

Rockford
17-05-2019, 13:43
calısana uygun bir ırk bir kac gün eve gelemesek bile kendi kendine takılabiliyor, genelde sakin bi karakteri var. dönemsel tüy döküyor onun haricinde çok tüy sorunu yaşamadık.

genel olarak tavsiye edebilecegim bir ırk british shorthair.
tabi petshop vs alınıyorsa orda nelere dikkat edilir bilmiyorum bilen arkadaslar paylasacaktır ben tanıdıktan almıstım o yüzden kafam rahattı.

makif84
17-05-2019, 13:47
calısana uygun bir ırk bir kac gün eve gelemesek bile kendi kendine takılabiliyor, genelde sakin bi karakteri var. dönemsel tüy döküyor onun haricinde çok tüy sorunu yaşamadık.

genel olarak tavsiye edebilecegim bir ırk british shorthair.
tabi petshop vs alınıyorsa orda nelere dikkat edilir bilmiyorum bilen arkadaslar paylasacaktır ben tanıdıktan almıstım o yüzden kafam rahattı.

Bende bu yüzden bu ırkı sahiplenmek istiyorum.Diğer kedilere nazaran daha sakin olmalarından dolayı.

timmaah
17-05-2019, 13:49
2014 te 2 aylık iken aldığımız scottish fold longhair imiz var 5 senedir hala evde kedi olduğunu unutuyorum bazen :)

NakkaSss
17-05-2019, 13:55
Kendim tekir besliyorum. Çevremde ki çoğu arkadaş da british ve scotish besliyor siyam besleyen de var. İyi ki tekir besliyorum.. :) Dertleri bitmiyor. Bir kere tüyleri seven insanı bile çileden çıkartabiliyor. Bi kedi koşarken üstünden tüyleri uçuşur mu havaya ya :) Bir de tekir kedilere göre çok nazlı ve problemli olabiliyorlar. Tanıdığım iki farklı kedide sürekli sahiplerine sinirlendiği zaman gidip ya evin ortasına işiyor yada koltuklara işeyip sçıyor. Aklı sıra sahibini cezalandırıyor. Kaç kere veterinere götürdüler ama yok yani. :) Kedinin kölesi oldular resmen. Onun oturduğu yere oturmuyorlar falan çişi için ayrı kum boku için ayrı kum falan. Sevsen sevdirmiyor kendini soğuk davranıyor sürekli falan. Gerçekten zor kediler. Tekir kedi ama garibim ekmeğini ver suyunu ver sana sonsuz minnettar olarak bir ömür yaşar :) Tabii tüm kedileri genellemiyorum ama kedi besleyen biri olarak ne kadar böyle cins kedi gördüysem hepsinin garip garip huyları var. Benim de tavsiyem tekir' den yana olur. Hem az masraflı, hem tüğü vs cins kedilere nazaran yok denecek kadar az dökülür. Hemde gerçekten bebeklikten alıp beslediğinizde köpek gibi size minnettar oluyorlar. Gözünün içine bakınca o sahip aşkını görmek bambaşka bir duygu. :)

fdoganb
17-05-2019, 13:55
scottish için konuşayım:
sakin oluyorlar çok samimiyet sevmiyorlar. örneğin kucağına aldın sevdin sonra bir yere bıraktın o bıraktığın yerde uzunca bir süre çuval gibi kalabiliyorlar :) ama çok hareketli olmadıkları için tekirlere göre daha çok sevip sıkıştırabiliyorsunuz. yalnız genetik olarak sorunlu olduklarından nadir de olsa çeşitli hastalıklara yakalabiliyorlar ya da kendi bünyeleri hastalık yaratabiliyor. benim bir abimde vardı sapasağlam hayvan yaklaşık 7 yaşındayken durduk yere kalp krizi geçirip öldü. onun dışında muhtemelen yılın uzun bir döneminde tüy döküyor olacak ona hazırlıklı olun.

benim de sokaktan bulduğum tekir scottish kırması bir kızım var :) o da genel olarak normal scottishlere çok benzer bir mizaca sahip sadece daha minyon. biz de tüy konusunda bazen fazla daralabiliyoruz.

sormak istedikleriniz olursa cevaplayabilirim bildiğim kadarıyla.

Cimmeria
17-05-2019, 14:00
kedi besleyecekseniz ne olur para verip bu tip kedilerden almayın, sokaklarda sahiplenilmediği için ölen hastalanan binlerce yavru kedi var, onlardan birini alın evinize, size minnet duysun hayvanlar, sizin de doğaya büyük bir faydanız olsun...

Cimmeria
17-05-2019, 14:03
biz şu arkadaşı aldık caddebostan sahilden, zayıftı hastaydı, şimdi evin neşesi oldu

Tolga Uzuner on Instagram: “😻 #catstagram #catsofinstagram #cats #cat #istanbulcats #love #kitty #bestoftheday” (https://www.instagram.com/p/BvjYJHIg1T0/?utm_source=ig_web_copy_link)

ahmet3425
17-05-2019, 14:07
4 yıldır scotish fold besliyoruz.

ilk scotishimizi 2 aylıkken sahiplendik ''herhangi bir ucret vs odemedik'' hayvan 2 yasında kalp krizi gecirdi ve oldu :(

suan ki scotish imiz de 5 aylıkken sahiplendik oda 2 yasında tuy ve saglık sorunları var, diğerinde de bobrek sorunu yasamastık. bu hayvanların bobreklerinde sorun var genel olarak, oyle her mamayı kullanamıyorsunuz. Misal biz proplan kısır kullandık 1,5 yıl 2 kez bobrek sorunu yasadık. sonuncusunda 12 gun veteriner gozetiminde kaldı hayvan, ciddi de masraf oldu.

artık normal mamayı hiç kullanmıyoruz veterinerde satılan 3 kg 250 lira olan mamadan yiyor ''bobrek dostu'' (ben o kadar kaliteli yiyemiyorum :D ) bunun dısında 6 ay da bir tras ettiriyoruz hatta dun tras edildi tuysuz suan :)

kronik sorunları olan hayvanlar malesef ama cok tatlı ve zararsızlar bazen evde oldugunu unutur ararsınız kac saattir nerede bu diye cocuklarla arası gayet iyi benim 2,5 yasında ikizlerim var gayet iyi anlasıyorlar. bazen eşimin gozunden kacıyor ikizler 1 olup hayvanı darlıyorlar ama asla sert bir tepki gostermiyor avazı cıktıgı kadar miyavlayıp kurtarın beni demesi dısında :D

bunları goze almanız gerek acıkcası benim tavsiyem de daha normal bir ırk hayvan tercih etmenizden yana olacak.

emresener
17-05-2019, 14:12
Bir british bir tekir besleyen biri olarak

Britishten sonra tekir gelince eve kedi geldiğini hissetmemi sağladı.

British’i corona fip ten kaybettik. 2 hafta gibi kısa sürede malesef hayatsal tepkilerini kaybetti.
Briitish ve scotish kediler çok iyi bakım isteyen bağışıklığı çok zayıf kediler ve dikkat etmek gerekiyor. Corona fip en çok bu iki kedi cinsinde tutunuyormuş ve viris aktif hale gelioyrmuş. Bütün kedilerde olan corona evrim geçirmesi ile ıslak yada kuru olarak fip virusüne dönüşüyor ve sonucu kesinlikle ölüm:(

Tuvalet terbiyesi kesinlikle eğitimle alakalı.
Bizim iki kedimizde şu güne kadar hiç kum harici yapmadı
British sadece hastalık zamanı kum harici yapıyordu ki kediler hastalığını belli etmek için kum kabının yanına yaprmış.
Koltuk halı kilim yastık yorgan gibi bişey yaşamadık şuana kadar.

6 aylık bir tekirimiz mevcut. Oldukça hareketli yeni kısırlaştırmasını yaptık biraz daha sakinleyecek diye umut ediyoruz. Kızgınlık dönemi uyutmuyorlar.

Mama konusunda kuru mama ile başlayın ve öyle devam edin yaş mama ağız kokusu ve böbrek sorunlarına neden olabiliyor. İyi bir veteriner ilk şart.
Hayvansever olması temennimiz. Yoksa tamamen ticarethane. Bir iç dış parazite 300tl isteyende var 60a aynı aşıyı yapanda var. O yüzden veteriner çok önemli.

Sahiplendirmek isteyenler var bi sürü instagram faceboom gibi sosyal mecralarda
Yavru annesütünden ayrılmış bir kedi sahiplenmenizi tavsiye ederim.

British scotishlere 2500tl kısırlaştırılmışlarına 3500tl gübü rakamlar sakın vermeyin.
Petahoptan alacağınız kedinin seceresi belli olmayacağı için hasta bir kedi alıp boşuna insanları haksız kazanc sağlamalarına dedtek olmayın

Not: ben bristish kedimizi sokakta bulupta eve aldım meğer hayvanı hasta diye sokağa atmışlar böyle caniliklete sebebiyet vermeyin.

emresener
17-05-2019, 14:14
Düzeltme yok: yanlış telafuz etmişim

Bütün kedilerde bulunan corona virüsü, kediye iyi bakılmadığında bağışıklık sisteminin evrim geçirmesiyle kuru yada ıslak fip’e dönüşebiliyor. En büyük hastalıklardan biri sonucu %90 ölüm ile sonuclanıyor.

zOnstyLe
17-05-2019, 14:21
Üstteki postta arkadas belirtmiş dertlerini zaten, bunlara ek olarak scotish nazlıdır sevdirmez sokulmaz soguktur gel 2 seveyim desen yok, en guzeli sokaktan alacagın kedidir kadir kıymet bilir arkadas olur dost olur. Sakin diye istemişsiniz ama kedinizle 10 dk 15 dk oynayamıcaksanız neden kedi alıyorsunuz ? Tercih sizin ama kesinlikle sokaktan bir yavru edinmenizi ve evinizi açtıgınız hayvanın bir sure sonra evden biri olacagını unutmamanızı tavsiye ederim.
Dip not duseyim 2 tane sokaktan aldıgım kızım var, ablamdada 2 tane scotish var.

Doğu
17-05-2019, 14:22
Britsh, iran ve sokak kedim var.
Arkadaşların da dediği gibi kesinlikle sokak kedisi derim.
Bende çalışıyorum diye önce para karşılığı cins kedi aldım, sonra yalnız kalmasın diye ücretsiz cins kedi denk geldi onuda aldım, sonra ihtiyacı olduğu için sokak kedisi aldım.
Sokak kedisinin yanında diğerleri canlı bir hayvan gibi değilde, peluş oyuncak gibi geliyor.

Bir gözlemimde şu, sokaktan yavru kedi sahiplenince sokak hayatını gördüğü için biraz agresifliği olabiliyor. Ama hamile sokak kedilerini alıp, ev ortamında doğum yaptırıp, yavruları, barınaklara yardım karşılığı sahiplendiren insanlar var. Bir arkadaşıma böyle birini bulup oradan, yavru kedi sahiplendik. Gerçekten en doğru kedi sahiplenme yolunun bu olduğunu yavruyu her gördüğümde anlıyorum.

İlla cins kedi alacaksanız da petshoplar ve evini üretimhane gibi kullanıpta aileden diye ilan verenlerden uzak durunuz.

ahmet3425
17-05-2019, 14:27
bu arada sahip oldugumuz 2 scotish de erkekti ve 2 sinide zamanı gelir gelmez kısırlastırdım. asla ciftlestirelim yavru cıksın ese dosta ucretsiz bile olsa verelim gibi bir dusuncemiz hiç olmadı.

bu dusunceyi herkese tavsiye ederim...

HalilMacit
17-05-2019, 14:29
Farklı zamanlar da Scotish ve British besledim. İkisi de en iyi mamaları yemesine rağmen günü gününe aşılarını olmasına rağmen öldü. Şu an da 2 tane tekirimiz var. Kedi beslemek bakmak istiyorsanız kedi olduğunu anlamak istiyorsanız kesinlikle ve kesinlikle tekir alın bakın.

sword
17-05-2019, 14:34
https://i.hizliresim.com/lqoBlb.jpg

bizimki baya uysal tüy dökme var yemeklerde bızı rahatsız etmez uykucu genelde sevdırmeyı sever ses cıkarmıyor bu cinsler

S.Özeren
17-05-2019, 14:38
Tuy dokumu ve genetik hastaliklari dışında bir sorun yok bakimi kolay.

CloudGrey
17-05-2019, 14:40
tekir , sarman , van , iran , scot fold , siyam besledim.
tekirimiz 20 YAŞINDA öldü tam 20 yıl yaşadı evde :D

şuan benim foldum , babamın siyamı var.
foldlarda alırken kesinlikle anne-babayı görmelisiniz.
ben tanıdığımdan almıştım.
2 fold çiftleşmesinden doğan yavru dert.
kuyruk omurları birbirine kaynamış doğabilir,arka bacaklarda kıkırdak problemi yaşabilirler.ömür boyu acı çekerler.
bunlar yavru iken kalın kuyruklu ve kulakları çok düşük olur kafasına yapışık resmen.böylece annede babada fold olduğu anlaşılır.
o yüzden fold alıcaksınız yavrunun kesinlikle bir ebevyni fold olmayacak.

sıralama yaparsak ; cana yakınlık ve sizi sahiplenmesini istiyorsanız ; van , siyam , iran , fold yada shorthair ...

tüy problemi hepsini var.
kısa tüylü kedileri plastik tarakla uzun tüylü kedileri ile furminatör tarak ile haftada bir taramanız yeter.

bizim kız tokyo ;

https://i.hizliresim.com/26MvDA.jpg (https://hizliresim.com/26MvDA)

MertSerhanÖ.
17-05-2019, 14:43
kendisi tam bir dertli 106 gibi.

acayip keyifli,ama derdi sorunu bitmez.Doğru üretimden almaya gayret gösterin yoksa ciddi manada sağlık problemleri çok uğraştırıyor.
onun haricinde karakter olarak aşırı sakin,ne etliye ne sütlüye karışmaz.Sadece kendi istediği zaman sevdirir.Tüy dökümü biraz fazla diğer kedilere göre.
Temizi bulunursa alınabilir :D

emrhn28
17-05-2019, 15:57
1,5 2 aylık iken bir sarman sahiplendik eşim sayesinde. Ben hayvanseverim ama uzaktan severdim şimdi evde boks maçı yapıyoruz bizim deli ile :D Birbirimizi kovalıyoruz falan :D Sarman olmasından dolayı hırsızlıkları da meşhur mutfakta hiç bir şey bırakmıyor salak :D Kesinlikle para ile almayın sokaktan alın derim. Kuru mama ve maltla devam, hiç sıkıntı yaşamıyoruz.

Day Walker
17-05-2019, 16:10
1 adet scottish strike ve 1 adet tekir ( 3 renkli ) kedi sahibi olarak,

zaten arkadaşlar cottish in genel sorunlarından bahsetmiş ama bizim adam çok yemek seçer yaş mamaya bayılır her şeyi yemez acayip tüy döker her pazar onu tararım ve biriktirsem bi yorgan doldururdu :D huyuna s.çim onun biz onun hayvanıyız o bizim insanımız :D

tekir için ise evde kedi olduğunu anlıyoruz :D gece iki yastık arasında yatıyor :D hastalanmaz yemek ayırmaz :D

tuvalet eğitimi ikisi içinde tuvalet dışında hiç bir yere yapmazlar

ikisini de edindik para vermedik vermemde masrafları benden çok ayrıca hangi kedi olursa olsun mutlaka malt denen o macunu alın çok işe yarıyor.

barracuda
17-05-2019, 16:28
Kendim tekir besliyorum. Çevremde ki çoğu arkadaş da british ve scotish besliyor siyam besleyen de var. İyi ki tekir besliyorum.. :) Dertleri bitmiyor. Bir kere tüyleri seven insanı bile çileden çıkartabiliyor. Bi kedi koşarken üstünden tüyleri uçuşur mu havaya ya :) Bir de tekir kedilere göre çok nazlı ve problemli olabiliyorlar. Tanıdığım iki farklı kedide sürekli sahiplerine sinirlendiği zaman gidip ya evin ortasına işiyor yada koltuklara işeyip sçıyor. Aklı sıra sahibini cezalandırıyor. Kaç kere veterinere götürdüler ama yok yani. :) Kedinin kölesi oldular resmen. Onun oturduğu yere oturmuyorlar falan çişi için ayrı kum boku için ayrı kum falan. Sevsen sevdirmiyor kendini soğuk davranıyor sürekli falan. Gerçekten zor kediler. Tekir kedi ama garibim ekmeğini ver suyunu ver sana sonsuz minnettar olarak bir ömür yaşar :) Tabii tüm kedileri genellemiyorum ama kedi besleyen biri olarak ne kadar böyle cins kedi gördüysem hepsinin garip garip huyları var. Benim de tavsiyem tekir' den yana olur. Hem az masraflı, hem tüğü vs cins kedilere nazaran yok denecek kadar az dökülür. Hemde gerçekten bebeklikten alıp beslediğinizde köpek gibi size minnettar oluyorlar. Gözünün içine bakınca o sahip aşkını görmek bambaşka bir duygu. :)

kesinlikle katılıyorum , bende sokaktan dişi tekir sahiplendim , aynen dediğiniz o sahip aşkını hissedebiliyorum :)

ugurbora
17-05-2019, 16:51
Evinde 1 adeti anneleri 4 adette yavrular olmak üzere 5 tane cins kedi olan biri olarak kesinlikle tipine aldanmayın ve tekir alın. Sokaktan alıp tedavi ettirdiğim kaç kedi köpek oldu sayısını bile hatırlamıyorum artık inanın bana Allah tarafından onlara verilmiş bir minnet duygusu var. Ve size sonuna kadar hissettiriyorlar.

Evdekilere gelirsek bizmi onun sahibiyiz o mu bizim sahibimiz kesinlikle bilmiyorum :)

Şunuda belirtmeden geçmeyeyim evdekileri hiçbir şeye değişmem o ayrı. Hatta çiftleştirdigim erkek kedinin sahibi yavruyu satacaktı vermedim , kendi baktığım yavruya para verip satılmasına mani oldum.

Allah’ın yarattığı Can satılmaz , satın alınmaz. Lütfen cins kedide olsa ücretsiz sahiplenin.

MeRtCaN
17-05-2019, 17:02
Arkadaşlar evinde Scottish fold veya British shorthair Cinsi kedi besleyen varsa bakımı hakkında bilgi verebilir mi?
Evimize bu iki cinsten birini alıp bakımını üstlenmek istiyoruz.Alırken nelere dikkat etmeliyim?
Bilgilendirirseniz sevinirim.

Ben besliyorum

British short hair var
Birde annesi iran babası British olan kedim var

bu ıkılının yanında Chivava var :)

3 u alilecek aynı evde yasıyorlar

Kedıler hıc dısarı cıkması ılk asıları yapıldı ama baska hıc yaptırmadık

Kopek full aşılı

Mama yıyorlar kuma tuvaletlerını yapıyorlar
Kesılerı 3-4 gun evde bırak durabılıyorlar maması suyu var ıse
bakımı kolay

Oznsrl
17-05-2019, 17:03
Kendileri 27 yaşında ilk dokunduğum hayvan cinsidir :) Yengemin var kocaman birşey aşırı sevimli vede akıllı. Kendini odada sevdirmez sevmeye yeltenince hemen balkona gider burda sev beni der çokta sevdirmez çok severseniz küser :) Salondan falan geçerken ortada ayak altından geçmez kenardan arkalardan geçer mekanına :) Miskin bi yapısı var onu sevdim bende en çok. Genelde bi köşede patisini kafasına koyar uyur :) Annem izin vermiyor yoksa affetmem kanki yapardım kendime valla bitane. Bir hayvana bu kadar sevgi duyucağım aklıma gelmezdi hiç :)

HondatugraL
17-05-2019, 22:33
düşünüyorsanız yardımcı olabilir yakın bi abimde güzel yavrular mevcut.

Yigit-Y
17-05-2019, 23:00
Bende fikrimi yazmak isterim.

Kulübe yaptırın bulundugunuz sokaga kaplara mama ve su bırakın.

En buyuk sevap bu sekilde kazanilir.

Her gün bir hayvaniniz olur hemde aç kalmaz

Bunu birkez daha düşünün derim

300E
18-05-2019, 00:49
Benim ve evdeki diğer bireylerin kedi tüyüne alerjisi olduğu sürece böyle konuları hep imnerenerek okuyacağım sanırım.. En sevdiğim hayvandır kedi ama alerjim yüzünden rahatça sevemiyorum bile, hemen kaşım gözüm kaşınıyor.. Keşke tedavisi olsa da yaptırsak. :)

REVOLTA
18-05-2019, 00:58
Bende de Russian Blue var.Barajda içerken buldum.Bir süre sahibini aradık ama bulamadık.Birileri parayla almış belliydi.Civardaki veterinerlerde bilmeyince sahiplendik 2 yaşındaydı şuan 5 olacak.Çok sevimli bir dişi keske kıskır olmasaydı diyorum bazen.Sokakta da baktığımız kediler var bizimkiyle pek anlaşamıyorlar.Keşke hiç hayvanlara para verilmese...Bulabilirseniz çok güzel kediler.Çok haraketliler benim kız çok konuşuyor bizle.Herkes gibi bende yavru bir kedi sokaktan alın sahiplenin diyorum.İnan hiç pişman olmayacaksız.Tekir size kendini çok sevdirecek :)

ibrahm_38
18-05-2019, 01:20
1 aydır british shorthair arıyorum facebook gruplarda ücretsiz sahiplenmek için ancak ücretsizi bırakın bin tl den aşağı isteyen görmedim henüz. Ücret karşılığı sahiplenmeyi kesinlikle doğru bulmuyorum bende. Ankara içi varsa sahiplendirecek olan seve seve hazırım :)

erdem325
18-05-2019, 01:34
ben sahsen disari cikartamadiktan sonra kedi sahiplenmenin hayvana eziyet oldugunu dusunuyorum. ben de cok kedi besledim, eve gelir yer icer uyur dinlenir ama kafasi esinca de disari cikardi. disari cikamayinca hayvan kendi dogal hayatini yasayamiyor. ciftlesemiyor, avlanamiyor, kavga edemiyor vs vs..
kimsenin yaptigina birsey dedigim ya da karistigim yok fakat bu da benim kisisel gorusumdur.
bana gore hayvan sahiplenmek ile esir etmek arasinda ince bir cizgi var....

REVOLTA
18-05-2019, 01:56
ben sahsen disari cikartamadiktan sonra kedi sahiplenmenin hayvana eziyet oldugunu dusunuyorum. ben de cok kedi besledim, eve gelir yer icer uyur dinlenir ama kafasi esinca de disari cikardi. disari cikamayinca hayvan kendi dogal hayatini yasayamiyor. ciftlesemiyor, avlanamiyor, kavga edemiyor vs vs..
kimsenin yaptigina birsey dedigim ya da karistigim yok fakat bu da benim kisisel gorusumdur.

Haklısınız bence, ben göktürkte oturuyorum yaşam alanımız müsait gün içinde sürekli dışarıda zaten :D bahçede geziyor.Kum aldım evde daha gittiğini görmedim hep dışarda :D tasması da yok takmam hayatta benden özgür yani, güzel bir akvaryumum var özendim çok, bazen üzülüyorum la yazık hayvanlara *** kadar yerde diye ama göle salsam ölecekler yani...

makif84
29-05-2019, 11:04
Bir aksilik olmazsa aksama kedimiz geliyor 2 ay 5 günlük.Ankara da tanıdık veterineri olan kimse var mı?

Diyadin
29-05-2019, 11:22

Bende katılıyorum bu yüzden çok istediğim halde almıyorum.

Cimmeria
29-05-2019, 17:38
hayvan esir falan olmuyor, dışarıda özgürce yaşıyor sanılan kediler çöplerden pislik içinde mama bulmaya çalışıyor, tuvalet için toprak ya da kum bulabilmek için dünyanın yolunu gidiyorlar ( her yer beton), daha önemlisi avlanamadıkları için çer çöple beslenen hayvanların bağışıklık sistemleri zayıf oluyor kolayca hasta olup ölebiliyorlar, büyük çoğunluğu da zaten araba altında kalıyor ne yazık ki.

Yani eve almak hayvanı esir etmek diye düşünmeniz için sahipleneceğiniz hayvanın normalde bayağı ormanlık alanda yaşıyor olması lazım, yoksa şehirde sokakta yaşamaya çalışan kedi-köpek farketmez her hayvan için ev sokaktan 10 kat iyi bir yaşam alanıdır.

Bir araştırmada okumuştum, sokak kedilerinin ortalama ömrü 4-4,5 yıl iken ev kedilerinin 15-17 yıl arasına kadar çıkabiliyor. Buna göre pay biçin bence.

M_PROJECT
29-05-2019, 23:12
Bir aksilik olmazsa aksama kedimiz geliyor 2 ay 5 günlük.Ankara da tanıdık veterineri olan kimse var mı?

Ilko konutlari cayyolu , minasera hastanesine gelmeden sagda , Pets and Peace var , Baris. Tavsiye ederim. 8. kattan dusen kedimi ameliyat etti , guvenebileceginiz biri.

Anıl E.
29-05-2019, 23:38
Ben zaten evde hayvan beslenilmesine,insanların ''özgürlüklerini kısıtlıyorsunuz'' yaklaşımını , tamamen klişe bir laftan ibaret olduğunu düşünüyorum. Çöp konteynırına çöp atmaya gidiyorsun,içinden kedi zıplayıveriyor. Çok mu hijyenik bir ortam kedi için ? Yukarıda yazıldığı gibi çoğu zaten araba ya da kamyon otobüs kurbanı oluyor . Ne yedikleri,ne içtikleri belli değil . O hayvanları alıp beslemek,onlar için büyük bir nimet bana göre . Aynı şeyler köpekler için de geçerli .

makif84
30-05-2019, 07:59
Bu bizim yeni eşek :)
https://i.hizliresim.com/P7v4bb.jpg (https://hizliresim.com/P7v4bb)

https://i.hizliresim.com/bvQAon.jpg (https://hizliresim.com/bvQAon)

emreogut
30-05-2019, 09:10
maşallah çok tatlı duruyor:)