PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Neden Sadece Sahibinden.Com Popüler ??

-Murat Özcan-
29-06-2019, 10:53
Son yıllar da benim dikkati mi çeken bir husustu bu hepimizin bir şeyler alıp sattığı bir site kendisi. Yönetim şekliyle olsun kurumsallaşması ile olsun hızlı bir yükseliş içerisinde E-Ticaret sektöründe şuan tek başlarına gidiyorlar.
İstedikleri gibi ücret belirleyebiliyorlar ilanlar için karşıların da herhangi bir rakip olmadığı için herkes tarafından ciddi bir talep görüyorlar. Doğal olarak ülkemiz de alım satım 2.el piyasası da hareketli olunca adamların yoğun talep görmesi çok normal oluyor. İlk önce bir ilan baksak direk akla Sahibinden geliyor. Benim anlamadığım neden başka rakip firmalar yok bu sektörde ya da neden bu kadar aktif değil ilgi görmüyorlar. Kendi anladığım şekilde yorumlarsam sahibinden kurumsal bir firma ve doğru bir yönetim anlayışı var sürekli yeniliklerle gündemde kalıyorlar. Bu tabi ki güzel bir şey başarılı olanı hepimiz taktir ediyoruz ama daha önceden olan aktif siteler şimdi eskisi gibi değiller akla bile zor geliyorlar. Demek istediğim böyle aktif bir kaç daha site olsa arada çekişme olur ilan fiyatlarına yansır v.s v.s şeyler olur buda ilan verecek alacak firmaların yada vatandaşın işine gelir tek bir yere bağlı olmaksızın bir çok yere ilan verebilir. Örnek vermek gerekirse eskiden benim bildiğim aktif siteler Arabam.com,DoD,Otomax,Tasit vardı. Şimdi hala varlar ama neden sahibinden kadar popüler değiller piyasaya çok giremiyorlar bunu merak edip sizinle paylaşmak istedim. Okuduğunuz için teşekkür ederim..

-Amacım bir sitenin reklamını yapmak ya da başka bir siteyi kötülemek değil yanlış anlaşılmasın..

tr_select
29-06-2019, 11:03
Başlığın ve konu içeriğinin cevabını zaten kendi içerisinde vermişsin ki.

Adamlar bu zamana kadar tekti. Popülerliklerinide yitireceklerini hiç sanmam. Hafızalara kazındı bir kere.

Sanırım bunlara ilk ciddi rakip hürriyet çıktı 2005-6 senelerinde ama tutunamadılar.

Sti_Ozan
29-06-2019, 11:05
Bence insanlarımızın yeniliğe pek açık olmayışı ve alıştıkları düzeni sürekli arıyor olmaları da bu konuda baya etkili.

TolgaUs
29-06-2019, 11:07
Google amca burda etkili.
Domain ismi işi bitiren kısım oluyor. Sahibinden.com sahibinden kelimesi üzerine iyi bir çalışma yaparak üst sıralara geldi.
İnsanların arattığı kelimeler sahibinden ev, sahibinden araba gibi şeyler.
Haliyle domain isminden ötürü tepelere çıkmasıda çok zor olmamış.

Hiç işi bilmeyen bir adam sahibinden araba yazsa google a ilk 1 sayfa tamamiyle sahibinden.com

Mutu
29-06-2019, 11:20
Ben arabam.comun sadeliğini seviyorum.

CaNeR44
29-06-2019, 11:23
keşke başka siteler rakip olabilse

Ahmetfikri
29-06-2019, 11:25
sahibinden sadece otomobil ve 2.el eşya piyasasından popüler letgo yükselişini sürdürüyor ama orda da felaket işsiz var ota b.ka mesaj atıyorlar

diğer elektronik vs alışverişlerde insanlar hala alternatiflere yöneliyor

HalilMacit
29-06-2019, 11:25
Sade ve basit kullanım arayüzü sayesinde bu kadar popüler oldular. Arabam.com, sahibinden.comdan daha çok tutuluyordu ama her güncellemede bozdular siteyi. Araması zor oldu listele dendiğinde bir şey çıkmadı. Yıllardır ilk çıktığı gibi sahibinden.com yaşlısıda gencide bulabiliyor aradığını. Şu an tek oldukları için istedikleri gibi kucakta gezdiriyorlar.

+soner
29-06-2019, 11:38
Çünkü 60 yaşında adam bile biliyor sahibindeni. Bunu nasıl başardılar bilmiyorum ama amcalar bile girip kendine bir şeyler bakıyor veya satmak istiyor.

Galericiler yılda dükkanlarına ödedikleri kira kadar neredeyse para ödüyor bu siteye. Akıyor demekki :D

_opeth
29-06-2019, 11:59
güçlü rakip pek gelmedi. yemeksepeti de aynı şekilde uzun süre tek başına ilerledi şimdi glovo, scotty yemek, getir yemek işine girdi bi kaç kere glovo kullandık hızlı ve sıcak geliyor beğendik.

Mutu
29-06-2019, 12:07
Ama misal polo gti için bakmaya çalışıyorum 5 kapı gti seçeneği yok. :)

-Murat Özcan-
29-06-2019, 12:10
Başlığın ve konu içeriğinin cevabını zaten kendi içerisinde vermişsin ki.

Adamlar bu zamana kadar tekti. Popülerliklerinide yitireceklerini hiç sanmam. Hafızalara kazındı bir kere.

Sanırım bunlara ilk ciddi rakip hürriyet çıktı 2005-6 senelerinde ama tutunamadılar.

Tabi ki cevabı aslında belli ama ben farklı yorumlar olarak sizlerin görüşlerini de merak ettim bu konuda.

Dediğiniz gibi hürriyet vardı ama tutunamadı emlak konusunda daha aktif görüyorum onlarıda..

Bence insanlarımızın yeniliğe pek açık olmayışı ve alıştıkları düzeni sürekli arıyor olmaları da bu konuda baya etkili.

Muhakak etkisi vardır onunda hocam

Google amca burda etkili.
Domain ismi işi bitiren kısım oluyor. Sahibinden.com sahibinden kelimesi üzerine iyi bir çalışma yaparak üst sıralara geldi.
İnsanların arattığı kelimeler sahibinden ev, sahibinden araba gibi şeyler.
Haliyle domain isminden ötürü tepelere çıkmasıda çok zor olmamış.

Hiç işi bilmeyen bir adam sahibinden araba yazsa google a ilk 1 sayfa tamamiyle sahibinden.com

Evet burada domain işide çok etkili dediğiniz gibi en önemlisi de sanırım sahibinden yöneticileri bu iş için ciddi para ve mesai harcıyorlar google ile işbirliği yapıyorlar diye düşünüyorum tabi ücret karşılığında..

Ben arabam.comun sadeliğini seviyorum.

Sade ve güzeldi ama işte biraz daha reklamını yapabilseydi iyiydi.

keşke başka siteler rakip olabilse

Olsa da keşke tek bir yere mahkum olmasak..

sahibinden sadece otomobil ve 2.el eşya piyasasından popüler letgo yükselişini sürdürüyor ama orda da felaket işsiz var ota b.ka mesaj atıyorlar

diğer elektronik vs alışverişlerde insanlar hala alternatiflere yöneliyor

Evet let go bir ara baya reklam yaptı ama dediğiniz gibi saçma mesaj atan çok oluyor..

Sade ve basit kullanım arayüzü sayesinde bu kadar popüler oldular. Arabam.com, sahibinden.comdan daha çok tutuluyordu ama her güncellemede bozdular siteyi. Araması zor oldu listele dendiğinde bir şey çıkmadı. Yıllardır ilk çıktığı gibi sahibinden.com yaşlısıda gencide bulabiliyor aradığını. Şu an tek oldukları için istedikleri gibi kucakta gezdiriyorlar.

Dediğinize sonuna kadar katılıyorum hocam

Çünkü 60 yaşında adam bile biliyor sahibindeni. Bunu nasıl başardılar bilmiyorum ama amcalar bile girip kendine bir şeyler bakıyor veya satmak istiyor.

Galericiler yılda dükkanlarına ödedikleri kira kadar neredeyse para ödüyor bu siteye. Akıyor demekki :D

Zaten galericilerden aldığı parayla artık bilmem de güzel kar yapıyorlar söylemek istemedim şimdi :D

güçlü rakip pek gelmedi. yemeksepeti de aynı şekilde uzun süre tek başına ilerledi şimdi glovo, scotty yemek, getir yemek işine girdi bi kaç kere glovo kullandık hızlı ve sıcak geliyor beğendik.

Yani bir örnekte yemeksepeti diyebilirdik ama rakipleri çıktı onlarında

-Murat Özcan-
29-06-2019, 12:13
Ama misal polo gti için bakmaya çalışıyorum 5 kapı gti seçeneği yok. :)

En kolay örnek mesela.. :)

GokhanRS
29-06-2019, 12:47
Yemeksepetinin rakibi kim? Var mı onlar kadar iyisi?

Aslında yemek sepetinin kesinlikle evrilmesi lazım, Yandex gıda, uber delivery veya delivery club gibi yurtdışında olan sistemlere evrilmesi lazım.

Bahsettiğim sistemler işletmelerin teslimat elemanı almasına gerek kalmıyor. Örneğin işsiz Kaldınız bu firmalara başvurup teslimat yapıyorsunuz, günde ne kadar çok firmadan ne kadar çok dağıtım yaparsanız o kadar çok para kazanıyorsunuz. Yani aynı anda hem Burgerking McDonald's hemde mahallenin lahmacun lokantanın da kuryesi siz oluyorsunuz. Üstelik mesai saati yok. Programı ne zaman açarsan o zaman mesain başlıyor

ontheair
29-06-2019, 12:51

Aslında yemek sepetinin kesinlikle evrilmesi lazım, Yandex gıda, uber delivery veya delivery club gibi yurtdışında olan sistemlere evrilmesi lazım.

Bahsettiğim sistemler işletmelerin teslimat elemanı almasına gerek kalmıyor. Örneğin işsiz Kaldınız bu firmalara başvurup teslimat yapıyorsunuz, günde ne kadar çok firmadan ne kadar çok dağıtım yaparsanız o kadar çok para kazanıyorsunuz. Yani aynı anda hem Burgerking McDonald's hemde mahallenin lahmacun lokantanın da kuryesi siz oluyorsunuz. Üstelik mesai saati yok. Programı ne zaman açarsan o zaman mesain başlıyor

Yemeksepeti vale benzeri bir sistem. Scotty ve Glovo'da bildiğim kadarıyla bu şekilde çalışıyor.

TolgaUs
29-06-2019, 12:59

Bunu daha ilk defa duydum. Motosiklet manyaklığımdan ötürü sürekli boş boş yol yapıp benzin yakıyorum. Bari bu uygulamaları indirimde yemek götüreyim. Hem motor kullanırım hemde para kazanırım.

Mutu
29-06-2019, 13:05
Bir de bizler hepimiz sahibindenden arabam.com'a geçsek dahi arabam.com da aynı tekel uygulamalarını yapacak. Çünkü ticarethaneler burası. :) Hiç doymayan patrona sahip, para kazanma amacıyla kurulmuş siteler. Hep daha fazlasını isteyecekler hele bir de alternatifsizlerse. :)

yıldırımbyzt
29-06-2019, 13:18

Scoty glovo yavaş yavaş yapmaya başladı abi bunu ama yaklaşık 5-6 senedir bu şekilde çalışan bir tanıdığım var burger king falan değil ama mahalle esnafıyla anlaşmış hem çiğköfte için hem kebap için hem su için bu adam dağıtım yapıyordu ki sadece bu adam değil bunun gibi baya çalışan olduğunu söylemişti. Dendiği gibi sahibinden bu işte ilk akıla gelen olduğu için istediği fiyatı koyuyor adamlar geçen sene arabam.com ne güzel temel ekspertizi ücretsiz yapmıştı ama öyle büyük bir atak olmadı birde bölgesel galiba doğu insanı araba.com gibi bir site kullanıyordu müşteride çıkıyor demişti bir galerici

-Murat Özcan-
29-06-2019, 13:20

Öyle boş gezenler için güzel bir sistem aslında hem gezip hem para kazanabilirler. Bu konuyu biraz daha açarsak belki arkadaşlara yardımcı olmuş oluruz abi.

Nereden neye başvurmak gerekiyor yada sadece uygulamamı indirilecek biraz anlatır mısın ?

+soner
29-06-2019, 13:38
Bunu daha ilk defa duydum. Motosiklet manyaklığımdan ötürü sürekli boş boş yol yapıp benzin yakıyorum. Bari bu uygulamaları indirimde yemek götüreyim. Hem motor kullanırım hemde para kazanırım.

Bu linki inceleyebilirsin.

GLOVO Paket Başı Kurye - Moto Kurye İş İlanları sahibinden.com’da - 569741347 (https://www.sahibinden.com/ilan/is-ilanlari-restoran-ve-konaklama-moto-kurye-glovo-paket-basi-kurye-569741347/detay)

TolgaUs
29-06-2019, 14:10
Bu linki inceleyebilirsin.

GLOVO Paket Başı Kurye - Moto Kurye İş İlanları sahibinden.com’da - 569741347 (https://www.sahibinden.com/ilan/is-ilanlari-restoran-ve-konaklama-moto-kurye-glovo-paket-basi-kurye-569741347/detay)

Haydaa part time sigorta yapıyoruz diyo. Olmadı bu şimdi. Aktif olarak işsizlik maaşı alıyorum. 10 ay boyunca almaya devam ederken sigortasız bu işi yaparım diyodum :)

Yigit-Y
29-06-2019, 14:14
PR çalışması yok doğru düzgün

Letgo,Glovo,Getir ve İsteGetir

Bunlar PR çalışmalarını çok güzel yürütüyor

Sahibinden alternatif PR calismasi yapan olmadi

Emlakjet geliyor biraz

Araba için malesef düzgün PR yapan yok

İnsanlar seni bilmezse yoksun kısaca

GokhanRS
29-06-2019, 16:01
Öyle boş gezenler için güzel bir sistem aslında hem gezip hem para kazanabilirler. Bu konuyu biraz daha açarsak belki arkadaşlara yardımcı olmuş oluruz abi.

Nereden neye başvurmak gerekiyor yada sadece uygulamamı indirilecek biraz anlatır mısın ?

Ben Moskovadayim, burada var, bahsettiğim sistem Rusya Amerika ve Avrupa ülkelerinde yaygın, tr de iyi şekilde ilk yapanlar kazanır.

Türkiye'de glovo ve Scotty varmış bilmiyordum. Tabi Yandex uber veya delivery club kadar iyi yapıyorlar mı bilmem.

Ancak birkaç m dolarım olsaydı kesinlikle bu firmalardan hangisi işletme hakkı verirse onlarla bu işe girerdim. Aramızda bu miktarlarda yatırım planı olan var ise bu sistemi araştırsın para basar. Az önce karşı apartmana 2 Yandex 3-4 delivery club personeli girdi çıktı. Burda deli tutuyor sistem. Örneğin ben herseferinde bahşiş de veriyorum extra kazansın adam diye.

GokhanRS
29-06-2019, 16:10
Universite öğrencisi bir çift
https://tengrinews.kz/userdata/news/2019/news_363791/thumb_xm/photo_273338.jpg

Ayrıca bisiklet ve elektrikli bisikletle yapmakta çok moda buralarda.
http://osoboebludo.com/uploads/content/29101456_1710093885702826_975331854671474565_n.jpg

Yani işsiz kalsanız aç kalmazsınız. Aynı anda hem taksi hem dağıtım yapanlarda var. Tabi burda sarı taksi plakası muhabbeti olmadığından.

Yigit-Y
29-06-2019, 17:55
Universite öğrencisi bir çift
https://tengrinews.kz/userdata/news/2019/news_363791/thumb_xm/photo_273338.jpg

Ayrıca bisiklet ve elektrikli bisikletle yapmakta çok moda buralarda.
http://osoboebludo.com/uploads/content/29101456_1710093885702826_975331854671474565_n.jpg

Yani işsiz kalsanız aç kalmazsınız. Aynı anda hem taksi hem dağıtım yapanlarda var. Tabi burda sarı taksi plakası muhabbeti olmadığından.

Türkiye de malesef sarı terör varken taksi işi nanay

Digeride ek iş olarak yapılır tatmin edici bir rakam için çok zorlanır yapacak kişi

Gkn55
29-06-2019, 19:09
arabam.com iLab Holding bünyesine geçtiğinden beri agresif pazarlama stratejileri uyguluyor. Örneğin, ben aracımı sahibinden.com sitesinde satmak için ilan açtım. birkaç gün sonra arabam.com beni aradı, sahibinden de ilanınızı gördük aynı bilgi ve fotolarla arabam.com da ilan açabilir miyiz, size üyelik oluşturacağız sadece telefonunuza mesaj gelecek, sizin ilan ve üyelik açmak için hiç birşey yapmanıza gerek yok dediler. Ben de kabul ettim 10 dakika içerisinde ilanımı açtılar, profilimi oluşturdular ve bana sms gönderdiler.

Diğer örnek, Doğan Kabak YouTube kanalına da reklam vermişler. Linki aşağıya bırakıyorum.

https://www.youtube.com/watch?v=U9rM79niYew

barisy
29-06-2019, 23:16
Bence sahibinden.com arayüzü muhteşem Çalışıyor. Çok hızlı , çok kolay kriter sorgulatabiliyorsun. Hatta yurt içini bırakın yabancı muadillerine bile taş çıkarır.

gemsazr9
29-06-2019, 23:31
Ben letgo da bir şey bulamıyorum çok zor

safaks
30-06-2019, 07:03
Adamlar 2000 yilindan e ticaretin daha e si yokken ortaya cikti. Sitenin gorunumunu iceriginide fazla karistirmadan hep ayni sekilde kaldilar. Bu zaman araligindada bos durmadilar reklam vs. Google da saolsun artik zirvedeler. Araba piyasasi bile orda olusuyor hale geldi anasini satim.

-Murat Özcan-
30-06-2019, 07:31
Adamlar 2000 yilindan e ticaretin daha e si yokken ortaya cikti. Sitenin gorunumunu iceriginide fazla karistirmadan hep ayni sekilde kaldilar. Bu zaman araligindada bos durmadilar reklam vs. Google da saolsun artik zirvedeler. Araba piyasasi bile orda olusuyor hale geldi anasini satim.

Bu teknoloji çağında tek başlarına zirvede olup ekmeği tek başına yemek büyük başarı valla helal olsun millet sosyal medyada aktif olurken herhalde bu sektörü unuttular adamlar zirve yaptı onu bunu bilmem ama adamların cirosu çoğu zengini bozar..

-Murat Özcan-
30-06-2019, 07:35
Ben Moskovadayim, burada var, bahsettiğim sistem Rusya Amerika ve Avrupa ülkelerinde yaygın, tr de iyi şekilde ilk yapanlar kazanır.

Türkiye'de glovo ve Scotty varmış bilmiyordum. Tabi Yandex uber veya delivery club kadar iyi yapıyorlar mı bilmem.

Ancak birkaç m dolarım olsaydı kesinlikle bu firmalardan hangisi işletme hakkı verirse onlarla bu işe girerdim. Aramızda bu miktarlarda yatırım planı olan var ise bu sistemi araştırsın para basar. Az önce karşı apartmana 2 Yandex 3-4 delivery club personeli girdi çıktı. Burda deli tutuyor sistem. Örneğin ben herseferinde bahşiş de veriyorum extra kazansın adam diye.

Tabi ki oralarda bu sistem gayet güzel bir şekilde işler. Bizde de işler işlemesine de şimdi resimde ki bayanı görünce aklıma cinsi sapıklar geliyor öncelikle kesinlikle bu iş bayana göre değil ülkemiz de.

Adamın kapısını çalacaksın siparişini bırakacaksın adam sana ya eve gel diyecek ya zorla tecavüz edecek.

Frid
30-06-2019, 10:34
arabam com arayüzü yetersiz bir daha çalışmaları lazım

CloudGrey
30-06-2019, 11:25
ilkler her zaman yürür gider.
diğerleri bir icat çıkarmadığı sürece hep alternatif kalır.

he bu arada bu platformlarda bulduk yaptık biz icat ettik diyen ceoların çoğuda hırsız,yalancı..
adını vermiyim şuan gırtlak çalışan burda bahsedilen servislerden biri bundan 10 yıl önce itülü bir arkadaşımın e-ticaret teziydi.
cocukla görüştüler görüştüler sonra yol verip kendileri kurdular...

ülkede paran ve zeka aynı anda olmalı....

+soner
30-06-2019, 13:45
Haydaa part time sigorta yapıyoruz diyo. Olmadı bu şimdi. Aktif olarak işsizlik maaşı alıyorum. 10 ay boyunca almaya devam ederken sigortasız bu işi yaparım diyodum :)

O zaman mahalledeki esnafla anlaşıcan. Paket başı hesabı.

TolgaUs
30-06-2019, 15:31
ilkler her zaman yürür gider.
diğerleri bir icat çıkarmadığı sürece hep alternatif kalır.

he bu arada bu platformlarda bulduk yaptık biz icat ettik diyen ceoların çoğuda hırsız,yalancı..
adını vermiyim şuan gırtlak çalışan burda bahsedilen servislerden biri bundan 10 yıl önce itülü bir arkadaşımın e-ticaret teziydi.
cocukla görüştüler görüştüler sonra yol verip kendileri kurdular...

ülkede paran ve zeka aynı anda olmalı....

Hiç şaşırmadım facebook un aynısı olmuş :D çalınan projeyi özelden paylaşırmısın merak ettim.

CloudGrey
30-06-2019, 15:49
Hiç şaşırmadım facebook un aynısı olmuş :D çalınan projeyi özelden paylaşırmısın merak ettim.

o zaman adı kapgeldi , şimdiki adını tahmin edebilirsin ;)

arda35
30-06-2019, 17:18
Yanlış bi soru bu. Doğrusu ''diğerleri neden başarısız'' olmalı.

Son 3 araç satışım için iki siteye de ilan veriyorum. sahibinden ilanları 8-10 misli hit alıyor neredeyse. Demek ki gayet ulaşılabilir durumda site. arabam.com önce ücretsiz ekspertiz servisiyle (artık yok galiba), sonra ''arabam kaç para'' uygulamasıyla iyi atılım yaptı son zamanlarda. Pastadan hatırı sayılır pay kapmak istiyorlarsa daha fazla yatırım yapacaklar. Öyle ilan başına günlük 10 tıklamayla dönmez o dükkan. Acayip agresif kampanya yürütmeliler. facebook alım satım gruplarında bile daha hızlı ticaret dönüyor.