PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Suudi Arabistan'ın VW fabrikasına Taş Koyma Durumu ?

bilalMW
10-07-2019, 15:27
Suudi Arabistan yönetimi, Volkswagen'i Türkiye veya Bulgaristan'a fabrika açmaktan caydırmaya çalışıyor olabilir.
Habertürk yazarı Çetiner Çetin’in haberine göre, gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetini dünya kamuoyu gündeminden düşürmeye çalışan Suudi Arabistan yönetimi şimdi de Volkswagen’in fabirka yatırımına gözünü dikmiş olabilir. Bildiğiniz üzere de Volkswagen, ortadoğu veya doğu avrupa bölgelerinde yeni büyük bir fabrika kurmaya karar verdi fakat bu fabrikanın hangi ülkede kurulacağı henüz kesinleştirilmedi. An itibariyle bu fabrikanın kurulumu için en güçlü 2 aday ülke Bulgaristan ve Türkiye şeklinde. Sebep ise Almanya’ya oranla daha düşük maaşlar, vergiler ve çeşitli limanlar vb. daha iyi lojistik bağlantılar şeklinde.

Söylentilere göre de Suudi Arabistan yönetiminin veliahtı Prens Muhammed Bin Selman, Türkiye ve Bulgaristan’ın güçlü 2 aday olduğu VW fabrikası yatırım projesi için Volkswagen’e teklif götürmüş ve firmayı kendi ülkelerine çekmeye çalışmış. Hatta son 45 gündür Suudi yöneticiler, Almanya Hükumeti ile de temas halindelermiş.

“Peki Suudi Arabistan’ın Volkswagen’e teklifi nasıl?” diye merak ederseniz de duyumlara göre Suudi Arabistan, 10 yıldan fazla bir süre boyunca üretilecek her otomobile en az 1000$ maddi destek sağlayacak. Buna ek olarak da her yıl bu fabrikadan 10.000’lerce otomobil devlet kurumları için satın alınacak. Ayrıca bunların dışında Volkswagen’e birçok arazi, bina ve altyapı desteği sunulacağı da belirtiliyor.

Volkswagen’in fabrika projesi dışında Suudi Arabistan’ın Güney Kore’ye yaptığı ziyarette Hyundai ile de görüşme yaparak, Hyundai’ye de Türkiye’deki bazı yatırımlarını Suudi Arabistan’a taşıması karşılığında her türlü desteğe hazır olduğu mesajını verdiği belirtiliyor. Yani Suudi Arabistan, otomotiv sektöründe de gözünü Türkiye’nin üstüne dikmiş durumda denilebilir.

Kaynak: Habertürk

BARR
10-07-2019, 15:33
O.Ç Vahabiler.

Yigit-Y
10-07-2019, 15:53
Adamlar gerekeni yapıyor.

Rekabet yaratıp yatırımcı çekmeye çalışıyor.

İyi güçlü başarılı olan kazanacak işin sonunda

turboman
10-07-2019, 16:05
Bu aq arapları yer yüzüne gelmiş en mikrop insan topluluğudur. Pardon canlı organizmadır :)

+soner
10-07-2019, 16:10
Almanın götü biz paklarız.

Arap istediği kadar teklif yapsın onlar kadar pis leş bir millet görmedim, onların üretim bandından çıkan araba bakteri yuvası gibi çıkar. Almanların işine gelmez.

Bizimkiler aval aval bakmasalar bari. Güzel bi pr çalışması yapıp algı yönetimini iyi yapmalılar.

SkY
10-07-2019, 16:12
adamların teklif fena değil ama :D

Yigit-Y
10-07-2019, 16:30
adamların teklif fena değil ama :D

5 haneli araç alım garantisi her sene
vergide düşük alınacak
yer bina tahsisi filan
parada cabası :D

DR059
10-07-2019, 16:34
Bir otomobil fabrikasında 400 tane beyaz yaka çalışan varsa, 2500-3000 arası da mavi yaka çalışan oluyor.
Hadi mühendisi başka ülkelerden getirttin (bana teklif gelse, ciddi düşünürüm), yetişmiş mavi yaka personeli nerden bulacaksın?

Ayrıca iş fabrikayla bitiyor mu?
Hayır...

En az 50 tane tedarikçiyle çalışacaksın.
Bu tedarikçiler nerde? (Mısır filan deseler inanacağım da...)
Hadi onları da çeşitli ülkelerden tedarik edeceksin. (Muazzam risk ve maliyet)

Tüm bunları göze alırsanız, evet açılabilir belki.
Ama bana göre üstteki bu belirsizliklerin toplamı (daha yazılmamış bir sürü olasılık), Türkiye'de esen güvensiz ekonomik/siyasal ortamdan daha da güvensiz...

Bu iş için en mantıklı ülke Türkiye'dir.
Çünkü yetişmiş bir mühendisi 1000 Euro'nun altına, yetişmiş bir mavi yakayı da 400 euro civarına başka yerde çalıştıramazsın.
Üstelik sendika istemez, özel hak istemez. Vur kafasına çalışsın; ülkenin durumu ortada. İlk CV yollayacaklardan biri de benim...

Tedarikçiler buradalar ve yıllardır bir çoğu Türkiye'den VW'nin çeşitli fabrikalarına ürün gönderiyorlar.
(Kütahya'daki bir üretici VW ve Audi motor fabrikaları için hortum üretmek, vs vs)

Eğer işi inada bindirmezlerse; o fabrika bu ülkeye gelir. Olur da gelmezse sebebi ülkedeki güvensiz ortam olur.
Fakat Suudi Arabistan olasılığı bence çok uzak ihtimal.

Yigit-Y
10-07-2019, 16:37
Araplar hindistandan insanları getirir

bizimki ne kaşıkçı bedeli ödeticek illa :D

ontheair
10-07-2019, 16:38
Almanlar orada çalıştıracak adam bulamaz. Dışardan adam getirmek de maddi olarak işlerine gelmez. Türkiye bu nedenle cazip. Ortalama bir mühendis Türkiye'de 1000 Euro civarında çalışıyor. Kendi ülkesine kıyasladığında işçi maaşı ile mühendis çalıştıracak.

OnurG
10-07-2019, 16:43
Bende şöyle bir haber okudum paylaşıyorum hemen.

Almanya merkezli Volkswagen yeni fabrikası için Türkiye’yi tercih ettiği ve henüz karar vermediği konuşulurken tercihini Bulgaristan’dan yana kullandı.

Türkiye’yi tercih ettiğini açıkladığı an basında yer alan haberler üzerine Zonguldak’tan talepler oldu. İlk talep Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı’dan gelerek “Volkswagen Türkiye’ye yatırım yapmayı düşünüyor. Volkswagen Filyos’a yatırım yapmalı” demişti. Kantarcı’ya bazı STK’lar da destek vermişti.

Diğer taraftan Volkswagen’in Türkiye’de yatırım yapacağı duyulduğu an iller arasında da yatırım çekme yarışı başlamıştı. VW CEO’su Herbert Diess’in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ziyareti sonrası somutlaşan 2 milyar Euro’luk yatırıma, Balıkesir, Torbalı Sakarya ve Kocaeli talip olmuştu.

Volkswagen’in son gelen bilgilere göre Bulgaristan’a yatırım yapacağını açıklayarak ne Zonguldak-Filyos’a ne de Balıkesir, Torbalı Sakarya ve Kocaeli’ye yatırım hayali bitmiş oldu.

Kaynak: Pusulagazetesi.

BARR
10-07-2019, 16:45

Almanya merkezli Volkswagen yeni fabrikası için Türkiye’yi tercih ettiği ve henüz karar vermediği konuşulurken tercihini Bulgaristan’dan yana kullandı.

Türkiye’yi tercih ettiğini açıkladığı an basında yer alan haberler üzerine Zonguldak’tan talepler oldu. İlk talep Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı’dan gelerek “Volkswagen Türkiye’ye yatırım yapmayı düşünüyor. Volkswagen Filyos’a yatırım yapmalı” demişti. Kantarcı’ya bazı STK’lar da destek vermişti.

Diğer taraftan Volkswagen’in Türkiye’de yatırım yapacağı duyulduğu an iller arasında da yatırım çekme yarışı başlamıştı. VW CEO’su Herbert Diess’in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ziyareti sonrası somutlaşan 2 milyar Euro’luk yatırıma, Balıkesir, Torbalı Sakarya ve Kocaeli talip olmuştu.

Volkswagen’in son gelen bilgilere göre Bulgaristan’a yatırım yapacağını açıklayarak ne Zonguldak-Filyos’a ne de Balıkesir, Torbalı Sakarya ve Kocaeli’ye yatırım hayali bitmiş oldu.

Bu bildiğim kadarıyla eski olan ilk çıkan haber.

Yigit-Y
10-07-2019, 16:46

Sene sonuna bırakıldı.

Manisa da fizibilite çalışması yapılyor.

Bir arkadaşımızda teklif verdi hatta.

Yalan haber bu yani.

Ama sene sonu araplar çalım atarlar mı göreceğiz

Cimmeria
10-07-2019, 16:50
Türkiyenin şu anki yönetim şekli ile bir avrupalıdan yerleşik yatırım alması imkansıza yakın. Adamlar için çok kritik bir şey var hukuk. O da bizde yok. Bugün x olan evrensel hukuk ilkelerine göre hazırlanmış yasaların bizde yarın y olmayacağının garantisi yok. Ki y olduğunu da gördük defalarca.

Suudları küçümsemeyin, verdikleri destekler çok ciddi maliyet avantajı demek, parayı verince dünyanın her yerinden işçi bulursunuz. 1000 euroya türkiyede çalışacak mühendisi 1000 euroya suudi arabistanda da rahat rahat çalıştırırsınız:)

sanctuary35
10-07-2019, 22:51
bizim müdürler duyumu nerden aldıysa artık bilemiyorum devlettenmidir. şimdiden personel koşullarını bu fabrikanın açılıp kaliteli personelleri çekebileceği üzerine strateji geliştirmeye başladılar. manisa civarı

KoramiraL
11-07-2019, 11:35
Yazıyı okuduktan sonra nette bulduğum link

http://https://www.superhaber.tv/otomotiv-devi-volkswagen-turkiyeye-geliyor-haber-207359

997TT
11-07-2019, 11:46
Türkiye ye neden gelir ki yabanci yatirimci?
Son 3 senedir gelen yatirim ile 2011-2015 arasina bakin.
Tek adamlik sevdasi bitirdi bitirdi bizi.
Amerika da var eyvallah da,ordaki insanlar egitimli ve sacma sapn sizofrence işler yapmiyorlar.

-Murat Özcan-
11-07-2019, 11:52
Araplar dünyaya hiç katkı sağlamadan görgüsüzce yaşayıp sadece kendini ve halkını düşünen amerikan kucağına oturmuş pis bir millettir !

Kadyr
12-07-2019, 09:35
Türkiye'yi seçmiş öğleden sonra resmi açıklama gelecekmiş. Ne olursa olsun önemli bir yatırım olacak. Hayırlısı olsun

BARR
12-07-2019, 09:38
Türkiye'yi seçmiş öğleden sonra resmi açıklama gelecekmiş. Ne olursa olsun önemli bir yatırım olacak. Hayırlısı olsun

Ümmet kazandı. Alman mali Passatlarınız değerinde alınır.

Aracımız Alman üretimi olup, Manisa üretimi olan modellerle bir tutulmamalıdır. :hehe:

Yigit-Y
12-07-2019, 09:43
Manisa üretimi araba nasıl 300-500k olabilir oha :)

free-hifi
12-07-2019, 09:55
Eyy almanya diye boşuna bağırmadık

Ahmetfikri
12-07-2019, 10:00
şu an manisada bayram havası var akşama havaii fişek gösterisi olursa şaşırmam :)

free-hifi
12-07-2019, 10:55
(Adds VW comment, spike in Dogus Otomotiv shares)

BERLIN/HAMBURG, July 12 (Reuters) - German carmaker Volkswagen is planning to build a multi-brand production plant in Turkey, a German trade magazine reported on Friday, boosting shares in Volkswagen’s Turkish distributor Dogus Otomotiv.

Automobilwoche, which did not cite its sources, said Volkswagen’s supervisory board on Thursday decided to build a plant near the western coastal city of Izmir.

It added that Volkswagen’s subsidiary Skoda would be one of the brands produced there.

In April, Czech daily Hospodarske Noviny reported that Skoda was choosing between Bulgaria or Turkey as the site for a planned new plant.

A spokesman for Volkswagen’s supervisory board told Reuters the plans for a new site were being firmed up but had not yet been finalised.

Shares in Volkswagen’s Turkish distributor Dogus Otomotiv jumped as much as 11.6% on Friday following the report that said Qatar, which owns a 17% stake in Volkswagen, was urging the supervisory board to pick Turkey for the plant. (Reporting by Riham Alkousaa and Jan Schwartz Editing by Michelle Martin)

erken sevinmeyin demiş reuters

16EC813
12-07-2019, 11:12
ulann yaa :D amq ne trajikomik bi durumdayız gülüyoruz aglancak halimize !!!

bilalMW
12-07-2019, 11:21
Alman otomotiv devi Volkswagen, yeni fabrikasını kuracağı ülkeyi sonunda seçti. Fabrika yatırımı için aylardır Türkiye ve Bulgaristan arasında gidip gelen Volkswagen, tercihini Türkiye’den yana kullandı.
Volkswagen’in Türkiye’de fabrika açma kararı, Alman otomobil gazetesi Automobilwoche’de yer buldu. Söz konusu haberde, kararın Türkiye lehine verilmesinde iki önemli unsur bulunduğu belirtildi.

Türkiye kararında iki önemli etmen
Etkili olan unsurlardan bir tanesi Volkswagen CEO’su Herbert Diess’in oyunu Türkiye’den yana kullanmış olması. Bir diğeri de şirketin %17’sini elinde bulunduran Katar’ın ülkemiz ile yakın ilişkiler içerisinde olması.

koda Karoq ve Seat Ateca başta olmak üzere grup bünyesindeki pek çok aracın üretim yeri olacağı söylenen fabrikanın İzmir yakınlarında kurulacağı söyleniyor. 1.3 milyar euro yatırımla hayat bulacak fabrika yaklaşık 5 bin kişiye istihdam sağlayacak. Türkiye’deki Volkswagen fabrikasının 2022 yılında faaliyete geçmesi bekleniyor.

Volkswagen’in dün gerçekleştirdiği kurul toplantısında alınan Türkiye kararının bugün öğleden sonra resmi olarak açıklanması bekleniyor.

bilalMW
12-07-2019, 11:23
Bugün iki önemli açıklama olacak

1-Ford ile olacak olan oraklığın detayları

2-VW Yeni fabrika açacağı lokasyonun açıklanması.

Ranthor
12-07-2019, 11:27
neden haber paylaşiyorsunuz?
bunu seneler önce konuşmamış mıydık..

Ranthor
12-07-2019, 11:28
konuyu siyasal tartışmaya taşırsanız kitlemek zorunda kalırız

şimdilik devam

SekoLive
12-07-2019, 11:34
Manisa üretimi araba nasıl 300-500k olabilir oha :)

sivasımızda üretilse bence 400-600 bandına gelebilir.

düşünsene üretimin başınada ünalı koyuyorlar... her araba yerlen1 çıkıyor..

bilalMW
12-07-2019, 11:38
Teee skoda iken denilen oluyor. VW Fabrikalarında ki mevcut üretim Çekya'da ki tesislere kayıyor. Çekya'da ki üretimler ise ülkemizden hayat bulacak. VW yeni ID.3 serisi tam elektrikli modelleri ise çoğu yürüyen aksam parçası bizzat VW tarafından üretilecek.

https://uploads.volkswagen-newsroom.com/system/production/media/29572/images_file_en/b70833244a0d88c1e812835f34e55374053a5260/DB2019AL01527_full.jpg?1562752802

BARR
12-07-2019, 12:46
Verir mi sana öğrenme fırsatını yeni teknolojinin vermez tabiki en içten yanmalı konvansiyonel arabaları üretecek hammallık yapacaksın.

_opeth
12-07-2019, 13:20
Alman otomotiv devi Volkswagen, yeni fabrikasını kuracağı ülkeyi sonunda seçti. Fabrika yatırımı için aylardır Türkiye ve Bulgaristan arasında gidip gelen Volkswagen, tercihini Türkiye’den yana kullandı.
Volkswagen’in Türkiye’de fabrika açma kararı, Alman otomobil gazetesi Automobilwoche’de yer buldu. Söz konusu haberde, kararın Türkiye lehine verilmesinde iki önemli unsur bulunduğu belirtildi.

Türkiye kararında iki önemli etmen
Etkili olan unsurlardan bir tanesi Volkswagen CEO’su Herbert Diess’in oyunu Türkiye’den yana kullanmış olması. Bir diğeri de şirketin %17’sini elinde bulunduran Katar’ın ülkemiz ile yakın ilişkiler içerisinde olması.

koda Karoq ve Seat Ateca başta olmak üzere grup bünyesindeki pek çok aracın üretim yeri olacağı söylenen fabrikanın İzmir yakınlarında kurulacağı söyleniyor. 1.3 milyar euro yatırımla hayat bulacak fabrika yaklaşık 5 bin kişiye istihdam sağlayacak. Türkiye’deki Volkswagen fabrikasının 2022 yılında faaliyete geçmesi bekleniyor.

Volkswagen’in dün gerçekleştirdiği kurul toplantısında alınan Türkiye kararının bugün öğleden sonra resmi olarak açıklanması bekleniyor.

hayırlısı olur inşallah

dorukky
12-07-2019, 13:30
Ortalama350 400 euroya is gucu. Uygun yada bedelsiz yer. Avrupa asya arasi lokasyon.yanina manisa kebabida eklenince ulkemiz agir basmis ve almisiz.

Yigit-Y
12-07-2019, 13:43
Ortalama350 400 euroya is gucu. Uygun yada bedelsiz yer. Avrupa asya arasi lokasyon.yanina manisa kebabida eklenince ulkemiz agir basmis ve almisiz.

Kerhanede var 12 euro hahahahahah

dorukky
12-07-2019, 13:52
Hahha manisayi okadar detayli bilmiyorum ama bursa reno fslabrikasi etrafini iyi bilirim. Yabanci calisanlara discount tax free bile var 12 euro 9.99 a dusuyo .d

16EC813
12-07-2019, 14:32
Kerhanede var 12 euro hahahahahah

akhisar keranesi degilmiydi orası yaa :D

Yigit-Y
12-07-2019, 17:07
akhisar keranesi degilmiydi orası yaa :D

Manisa cezaevine gelmeden solda da var .
Dediğin yerde de var :)

!KO
13-07-2019, 10:32
manisadakiler izmirde izmirliler manisada açılacak diyor bursa yan sanayi firmaları manisada arsa kapatmaya çalışıyor ortalık karışık
nerede açılırsa açılsın bana cok yararı olacak :D

burakcan
14-07-2019, 17:53
umarım işsizliğe bir nevi çare olur

erhanarici18
21-07-2019, 10:18
gündeme çok uzağım ama
honda fabrikası kapandı yerine volkswagen gelecek demişti bi arkadaşım

Özgür Güneş
21-07-2019, 10:56
Ben de yorum yapmak istiyorum, son 1 yıldır bu işin içinde olan biri olarak. Öncelikle TOBB ETÜ Makine Mühendisliği taptaze mezunuyum, bizde stajlar 3.5 ay ve son 2 stajımı ve bitirme projemi MAN Türkiye A.Ş.'de yaptım ki MAN'ın %75.76 lık hissesi VAG'a ait. Şöyle diyeyim, Almanlar Türkiye'den çok memnun, kararın Türkiye yönünde ilerlemesinin en büyük sebebi bu. Dünya'ya yapılan MAN otobüslerinin ihracatının %80'i falan Türkiye'den çıkıyor ve sadece Türkiye' üretiliyor MAN otobüsleri. Kamyon ve Tır Almanya'da. Otobüs için Polonya'da da üretim var başarısı %60-70 aralığında, Türkiye %95 civarlarında bir başarı gösteriyor. Şu an çalışanların çoğu Polonya'ya gönderiliyor çünkü Polonya'da üretim olarak çok kötü. Birkaç ülkede daha üretim var ama laga luga yani, boş.

Şimdi neden bizim ülke anlatıyorum?

Daha önce de bahsedilmiş, 1000 euro yu bile bulmayacak bir ücretle mühendis çalıştıracak adamlar ülkemizde, Almanya'da yaptırsa aynı işi mühendise 3000 euro maaş verecek en az.
İşçi çalıştırma ücretleri çoğunlukla asgari ücret, tecrübelendikçe az da olsa artıyor. 300-400 euro mavi yakaya yazalım. Almanya'da 1500-2000 euro minimum desek.

Hani hesaplamadım bile ama arada çıkan rakam muazzam!

Ayrıca sen Almanya'daki adamı günde tek vardiya 13-14 saat çalıştıramazsın veya başka ülkedeki. Aslında çok çalışkan bir milletiz ama işte elin Alman'ını zengin ediyoruz. Bizde reel çalışma saatleri dünyanın çok az yerinde vardır. Mavi yakasından Beyaz yakasına, yöneticileri dahil herkes köle, para kazanıyor ama yemeye vakti yok. MAN şu an tek vardiya çalışan bir firma, vardiyaya geçmek istiyor, vardiya hesaplamalarını hep ben yaptım, verimsizlik daha başlangıçta %30 civarlarında çıkıyor ve git gide artıyor, ha iyice ilerleyince düşüyor tabi. Adamlar günde 10-15 saat çalıştırarak çok daha fazla verim elde ediyor. Cumartesi mesaiye çağırıyor, yetmezmiş gibi bir de Pazar çağırıyor. Çalışanın gıkı çıkmıyor. x1.5-x2 para alıyor mesai ücreti alıyor.

Çalışan mutlu, aslında mutsuz ama parasını kazanıyor ve kurumsal bir şirkette çalışıyor. Kurumsal şirket imajını her noktada hissettiriyor. Hediyeleri tatilleri etkinlikleri vs. olsun öyle.

Çalışanı koruyan sendikalar yok, var gibi gözüküyor ama yok. Mavi yakada Türk Metal Sendikası var, beyaz yaka için hiçbir şey yok. Metal sendikası da gördüğüm kadarıyla çok uç noktalarda devreye giriyor.

Yerli birçok tedarikçimiz var ve gerçekten çok kaliteli işler yapıyorlar. MAN otobüslerinin parçalarının çok büyük bir kısmı yerli parçalardan imal ediliyor ve sonucunda çıkan otobüsler emin olun çok kaliteli. Müşteriler çok memnun, Almanya'da çok memnun.

Sonuç, yabancı firmalar son kur uçuşlarıyla ülkemizdeki maliyetlerini iyice düşürdüler. Yerli tedarikçi sayımız oldukça fazla. Lojistik olarak oldukça iyi bir konumdayız. İnsanlarımız canla başla 3 kuruş paraya çalışıyor, aslında ülke standartlarında iyi para veriyorlar ama Almanya standartlarında bedavadan biraz fazlaya mal oluyor. Yani, MAN'ın başarısını göz önünde bulundurarak VW'in Türkiye'den başka bir yer seçmeyeceği konusunda %100 eminim diyebilirim.

free-hifi
21-07-2019, 10:58
Ben piyasada yeni Man otobüs göremiyorum mercedes ve temsa hep

_opeth
21-07-2019, 13:03

Neoplan=Man ondan görümüyor olabilirsin

Özgür Güneş
21-07-2019, 16:24

Üretilen otobüslerin %99 u yurt dışına gidiyor, tamamen müşteri isteğine göre üretiliyor, seri üretim yok, ülkemiz insanına doğal olarak pahalı geliyor.

etc
22-07-2019, 10:01

Ülkemizde otobüs marka tercihleri geçmişte bölgeye/iklime/arazi-yol koşullarına göre şekillenmiştir ve bir de firma değil de şahıs olarak otobüs sahibi işletmecilerin de ülkemizde ezelden beridir yıldız (Mercedes-Benz) takıntısı vardır. Bunun sebebi vaktiyle bütün sektörün yükünü çekmiş, insanlara masraf açmadan para kazandırmış olan Mercedes'in O302 modelidir, akabinde yine aynı başarı ile devam eden O303 ve O403 ile günümüzde de bu durum Travego ile hüküm sürmeye devam etmektedir. (O304 ve O404 gibi modeller birden parlayıp sönen, kayan yıldızlar olarak mazide kalmıştır). Geçmişten günümüze diğer markalar da bu takıntı karşısında zaman zaman pazarda yer bulmaya çalışmış; bana kalırsa da Mercedes-Benz ve diğerleri olarak tartışabileceğimiz en çeşitli dönem de günümüzde yaşanmaktadır. Günümüzde Pamukkale Turizm başta olmak üzere Ege bölgesinde bolca M.A.N.'ın bayrak taşıyıcı otobüsü Lion's Coach'u (Türkiye'deki eski adı ile Fortuna) veya bu otobüsün ikizi Neoplan Tourliner'ı görebilirsiniz. Evet M.A.N. için ihracat ön plandadır ancak son dönem modellerdeki başarı bence büyük ve Türkiye içerisinde de bolca satış gerçekleşmiştir. Şahıs kullanıcıları yukarıdaki sebeplerden otürü çok tercih etmez ancak firmalara sağlanan bir takım finansal çözümler neticesinde Tokat Topçam Turizm'den Kamil Koç'a, Pamukkale Turizm'den Kayseri RH Turizm'e, Artvin Ses Turizm'den Urfa Astor Turizm'e son 2-3 senede tüm Türkiye genelinde bolca M.A.N. sahibi olan firma mevcuttur bence. Bu arada Temsa da geçtiğimiz Mayıs ayında ne yazık ki Sabancı Grubu tarafından İsviçre merkezli True Value Capital Partners isimli bir şirkete satıldı, bana kalırsa önemli bir değerdi ancak anladığım kadarı ile borç büyüktü ve neticede firma el değiştirdi, memlekete hayırlı olsun. Bir miktar konu dışı olduysa kusura bakmayınız.

Özgür Güneş
22-07-2019, 12:51
Ülkemizde otobüs marka tercihleri geçmişte bölgeye/iklime/arazi-yol koşullarına göre şekillenmiştir ve bir de firma değil de şahıs olarak otobüs sahibi işletmecilerin de ülkemizde ezelden beridir yıldız (Mercedes-Benz) takıntısı vardır. Bunun sebebi vaktiyle bütün sektörün yükünü çekmiş, insanlara masraf açmadan para kazandırmış olan Mercedes'in O302 modelidir, akabinde yine aynı başarı ile devam eden O303 ve O403 ile günümüzde de bu durum Travego ile hüküm sürmeye devam etmektedir. (O304 ve O404 gibi modeller birden parlayıp sönen, kayan yıldızlar olarak mazide kalmıştır). Geçmişten günümüze diğer markalar da bu takıntı karşısında zaman zaman pazarda yer bulmaya çalışmış; bana kalırsa da Mercedes-Benz ve diğerleri olarak tartışabileceğimiz en çeşitli dönem de günümüzde yaşanmaktadır. Günümüzde Pamukkale Turizm başta olmak üzere Ege bölgesinde bolca M.A.N.'ın bayrak taşıyıcı otobüsü Lion's Coach'u (Türkiye'deki eski adı ile Fortuna) veya bu otobüsün ikizi Neoplan Tourliner'ı görebilirsiniz. Evet M.A.N. için ihracat ön plandadır ancak son dönem modellerdeki başarı bence büyük ve Türkiye içerisinde de bolca satış gerçekleşmiştir. Şahıs kullanıcıları yukarıdaki sebeplerden otürü çok tercih etmez ancak firmalara sağlanan bir takım finansal çözümler neticesinde Tokat Topçam Turizm'den Kamil Koç'a, Pamukkale Turizm'den Kayseri RH Turizm'e, Artvin Ses Turizm'den Urfa Astor Turizm'e son 2-3 senede tüm Türkiye genelinde bolca M.A.N. sahibi olan firma mevcuttur bence. Bu arada Temsa da geçtiğimiz Mayıs ayında ne yazık ki Sabancı Grubu tarafından İsviçre merkezli True Value Capital Partners isimli bir şirkete satıldı, bana kalırsa önemli bir değerdi ancak anladığım kadarı ile borç büyüktü ve neticede firma el değiştirdi, memlekete hayırlı olsun. Bir miktar konu dışı olduysa kusura bakmayınız.

Borç büyüktü ama komik bir rakama satıldı, üzücü oldu. Büyümeden dolayı oluşan borcun bu kriz dönemine denk gelmesi kötü oldu. MAN ın motorları yakıtı fazlasıyla seçiyor, kötü yakıt koyulduğu an kendini korumaya alıyor. Mercedeslere ne koysan koy yürüyor, o yüzden doğu ülkelerinde MAN pek tercih edilmiyor. Sadece zengin doğu ülkeleri özel sipariş otobüsler alıyor. Bu arada MAN Mercedes’ten mevcut durumda fersah fersah üstte ama ülkemizdeki yıldız takıntısı bu kalite farkının önüne geçiyor.

drago
22-07-2019, 18:10
Eski soforler MAN'dan otobus alma kamyon al, Mercedes'ten kamyon alma otobus al derlerdi; hala o algidan oturu sanirim

ghibli06
22-07-2019, 20:35
hanımın aile işi nakliyat olduğu için arada bulaşıyorum ben de, bu sene yine çekici alacaklar Scania ve Mercedesten başka bir şey almıyorlar, uzun vadede amortismanlar daha başarılı diyorlar, maaşlı çalışırken şirketim MAN fabrikasına yakındı, test çekicileri ve otobüslerini devamlı görürdüm, TR de bir çok nakliye firması var ama nedense MAN filosu kuran hiç görmedim, aslında çok büyük pazar var ama tercih mi edilmiyor pahalı mı yoksa başka bir şey mi var merak ediyorum...

Mehmetmert
22-07-2019, 21:59
Arkadaslar sizin 1milyon₺’niz olsa gidip otobus alip, kahir ceker misiniz? Adam faize koysa daha cok kazanir.O yuzden tum otobusler artik temsa.Ucuz, kalite deseniz yok(rakiplere gore),A noktasindan B noktasina goturuyor.

Mercedes nerede goruyorsunuz bilmem ama benim bildigim 2016 model sonrasi travego ulkeye gelmedi bile, ben cok nadir, hatta sadece 2 kez son kasa tourismo gordum.Mercedes ne otobus sattigini dusunuyorsunuz bilmem ama oyle bir satisi yok otobuste

Aksaray Mercedes kamyon fabrikasinda staj yapmis biri olarak, tir ve kamyon icin konuşacak olursam.Ticaride Mercedes, binek aractaki renaulta benzetiyorum.Motor saglam ve az yakiyor, doldurursan rakiplerine gore fiyatida bir nebze uygun oluyor(atiyorum megane4) . Man-Scania-Volvo falan harbi yuksek kaliyor, servis agida bayagi genis oldugundan basarisi cok iyi.Renault benzetmesi kalite olarak akliniza gelmesin, satis konumu olarak gelsin.Binekteki yildiz farki gibi onde diyemeyiz.

Kisaca VW Turkiyeye gelir :)

Özgür Güneş
22-07-2019, 22:27
hanımın aile işi nakliyat olduğu için arada bulaşıyorum ben de, bu sene yine çekici alacaklar Scania ve Mercedesten başka bir şey almıyorlar, uzun vadede amortismanlar daha başarılı diyorlar, maaşlı çalışırken şirketim MAN fabrikasına yakındı, test çekicileri ve otobüslerini devamlı görürdüm, TR de bir çok nakliye firması var ama nedense MAN filosu kuran hiç görmedim, aslında çok büyük pazar var ama tercih mi edilmiyor pahalı mı yoksa başka bir şey mi var merak ediyorum...

şöyle bir algı var, 2 tane man tır alacağına 3 tane ford tır alıyor, yine 2 tanesini çalıştırıyor, 1 i yedekte duruyor bozulursa diye, ortalama bir tır MAN'da 80-120 bin euro, ford da 40-50 bin euro.

Özgür Güneş
22-07-2019, 22:33
Neyse, VW Türkiye'ye kesin gelir yani, bence çok şaşırılacak bir şey yok.

Not: MAN şu an otobüs bazında siparişlere yetişemiyor, son 2-3 yıldır üretim 2 katına çıktı diyeyim. Hala yetişemiyor. Yurt dışında talep çok fazla, özellikle Avrupa. Ortalığı kızıştaracak, tamamen bizim mühendislerin yaptığı yeni bir araç geliyor, muhtemelen yurt içinde de görmeye başlayacağız.

BARR
23-07-2019, 07:17
Arabayı satıp MAN alasım geldi.

kelalper
23-07-2019, 10:31
Almanlar araplarla çalışmaz diyenlere tek sözüm Almanyanın en büyük inşaat firmalarından biri olan HUTA Suudi Arabistandaki bütün sualtı suüstü inşaatlerini yapıyor ihaleleri alıyor. Bin ladin yüzünden darbe yediler bütün paralarına el konuldu ona rağmen hala çalışıyorlar ve işlerinde iyiler. VW o nedenle düşünmeden gidebilir bu vaatlerle. Mühendisi Avrupadan götürür işçiyi Hindistandan bitti gitti. Zor değil. Bende Fransız firmasında çalışıyordum. Çalışan araplar sadece ay sonu gelip maaş alıyordu. Tek Avrupalı bendim yönetimde. Tunus ve lübnandan almışlardı yönetimi.

etc
23-07-2019, 15:48
Mercedes nerede goruyorsunuz bilmem ama benim bildigim 2016 model sonrasi travego ulkeye gelmedi bile, ben cok nadir, hatta sadece 2 kez son kasa tourismo gordum.Mercedes ne otobus sattigini dusunuyorsunuz bilmem ama oyle bir satisi yok otobuste

Konu VW fabrika konusu, özür dilerim dağıtmak istemiyorum ama doğru olanı yazmak gerek. Mercedes'in otobüs fabrikası Hoşdere'de, İstanbul'da :) (Mercedes-Benz Türk A.Ş. Hoşdere Otobüs Fabrikası) Hem de 1967'den beri orada. Mercedes otobüsler gelmiyor yani, biz burada üretip dünyaya gönderiyoruz. 2016 yılında tanıtılan yeni nesil Travego ve 2018 yılında tanıtılan yeni nesil Tourismo modelleri bu fabrikada üretiliyor, bu güncel modellerin öncesinde de O302 ile başlayan ve onlarca farklı modelin üretildiği bir üretim serüveni mevcut. Tüm bu berbat ekonomik ortama rağmen hala ülkemizde de satılıyorlar. Travego yüksek bagaj hacminden sebep ekseriyetle doğu firmalarında tercih ediliyor. Yerel firmalar bir bir batırıldığı ve ülkedeki taşımacılık uzun süredir totalde 3 büyük firma arasında pay edildiği için bu 3 ***** firma da minimum maliyet ekseninde odaklanıp Temsa modellerini tercih etti diyebiliriz. Bunda Temsa'nın sunduğu satın alma kolaylıklarının da etkisi var. Çoğunluk ile bu sebeple ülkemizde Temsa sektöründe 2018 yılının pazar lideri oldu. Temsa fiyatına göre kalitesiz bir otobüs değildir, bu yorumunuza katılmıyorum. 70 farklı ülkeye ihracatı yapılıyor. Almanya'da bile bolca Temsa modeline rastlayabilirsiniz. Artık bir çok ülkede kendini kanıtlamış bir markadır. Bu yorumları yaparken markanın pazarda edindiği üretim ve fiyat politikasına göre düşünmek gerek. 85 bin liraya 0 km bir Dacia Sandero alabilirsiniz veya arzu ederseniz aynı paraya daha yaşlı bir Polo da alabilirsiniz...

SekoLive
23-07-2019, 15:51
Konu VW fabrika konusu, özür dilerim dağıtmak istemiyorum ama doğru olanı yazmak gerek. Mercedes'in otobüs fabrikası Hoşdere'de, İstanbul'da :) (Mercedes-Benz Türk A.Ş. Hoşdere Otobüs Fabrikası) Hem de 1967'den beri orada. Mercedes otobüsler gelmiyor yani, biz burada üretip dünyaya gönderiyoruz. 2016 yılında tanıtılan yeni nesil Travego ve 2018 yılında tanıtılan yeni nesil Tourismo modelleri bu fabrikada üretiliyor, bu güncel modellerin öncesinde de O302 ile başlayan ve onlarca farklı modelin üretildiği bir üretim serüveni mevcut. Tüm bu berbat ekonomik ortama rağmen hala ülkemizde de satılıyorlar. Travego yüksek bagaj hacminden sebep ekseriyetle doğu firmalarında tercih ediliyor. Yerel firmalar bir bir batırıldığı ve ülkedeki taşımacılık uzun süredir totalde 3 büyük firma arasında pay edildiği için bu 3 ***** firma da minimum maliyet ekseninde odaklanıp Temsa modellerini tercih etti diyebiliriz. Bunda Temsa'nın sunduğu satın alma kolaylıklarının da etkisi var. Çoğunluk ile bu sebeple ülkemizde Temsa sektöründe 2018 yılının pazar lideri oldu. Temsa fiyatına göre kalitesiz bir otobüs değildir, bu yorumunuza katılmıyorum. 70 farklı ülkeye ihracatı yapılıyor. Almanya'da bile bolca Temsa modeline rastlayabilirsiniz. Artık bir çok ülkede kendini kanıtlamış bir markadır. Bu yorumları yaparken markanın pazarda edindiği üretim ve fiyat politikasına göre düşünmek gerek. 85 bin liraya 0 km bir Dacia Sandero alabilirsiniz veya arzu ederseniz aynı paraya daha yaşlı bir Polo da alabilirsiniz...
öyle güzel yazıyosun ki otobüs konusunda bi demlik çay eşliğinde saatlerce otobüs anlatsan da dinlesem seklinde okuyorum yazılarını.

Mehmetmert
23-07-2019, 20:55

Gelmediden kastim ulke satis pazarini kastediyorum, geldiyse ya hic satilmadi yada hakikaten bir elin parmağını geçmez..Satis rakamlarini olan varsa paylassirsa sevinirim kac tane travego satilmis Turkiyede.Ben turizm bolgesinde olmam, surekli yollarda olmama ragmen daha gormedim, birde sari siteyi actim,orada cok otobus piyasasi olmaz ama ordada yok yeni kasasi :) Satisin %96-97si kesin ihracaattir Mercedesin,Trde sattiysa 200 otobus bunun cogu belediye otobusleri falandir diye dusunuyorum net rakam bulamadim ben.

Bu arada ben fiyatina gore konusmuyorum, Temsa dandiktir-Otobusun daciasidir.Dacia fiyatina gore kaliteli olabilir ama kalitesiz bir aracdir.Temsada oyle...Kimse kara kasina,kara gozune almiyor ucuz oldugu icin aliyor.

85 liraya sifir dacia sanderoda alabilirsin, Golfte alabilirsin.Dacianin kalitesiz oldugu gercegi değişmiyor, surekli uzun yol yapacaksan tabiki sifir alirsin ama tekrar ediyorum dacia ne ise otobus camiasininda daciasi Temsadir

Kadyr
23-07-2019, 21:39
Gelmediden kastim ulke satis pazarini kastediyorum, geldiyse ya hic satilmadi yada hakikaten bir elin parmağını geçmez..Satis rakamlarini olan varsa paylassirsa sevinirim kac tane travego satilmis Turkiyede.Ben turizm bolgesinde olmam, surekli yollarda olmama ragmen daha gormedim, birde sari siteyi actim,orada cok otobus piyasasi olmaz ama ordada yok yeni kasasi :) Satisin %96-97si kesin ihracaattir Mercedesin,Trde sattiysa 200 otobus bunun cogu belediye otobusleri falandir diye dusunuyorum net rakam bulamadim ben.

Bu arada ben fiyatina gore konusmuyorum, Temsa dandiktir-Otobusun daciasidir.Dacia fiyatina gore kaliteli olabilir ama kalitesiz bir aracdir.Temsada oyle...Kimse kara kasina,kara gozune almiyor ucuz oldugu icin aliyor.

85 liraya sifir dacia sanderoda alabilirsin, Golfte alabilirsin.Dacianin kalitesiz oldugu gercegi değişmiyor, surekli uzun yol yapacaksan tabiki sifir alirsin ama tekrar ediyorum dacia ne ise otobus camiasininda daciasi Temsadir

Ben geçen hafta gördüm ilk defa hatta yenisi mi varmış dedim. Havaist yeni travego vardı

Özgür Güneş
23-07-2019, 22:00
Valla ben her sabah Temsa'nın otobosünü görüyorum, çok anlamam ama, Dacia gibi durmuyor yav :D neyseeee, kim doğru kim yanlış uzar gider, ama bi bilgi vermek isterim, ankara büyükşehir belediyesinin aldığı son otobüsler hep mercedes, man ile araları kötü büyükşehir in, ben bu man olayından sırf vag grubunda olduğu ve vagın kararındaki en büyük referans olduğu için bahsetmiştim, biraz istemeden fazla detay verdim.

etc
23-07-2019, 22:21
öyle güzel yazıyosun ki otobüs konusunda bi demlik çay eşliğinde saatlerce otobüs anlatsan da dinlesem seklinde okuyorum yazılarını.

Çok teşekkür ederim, ben çaydan da sohbetten de razıyım. :) Tutku büyük diyelim, az buçuk da sektörün içinden geçtik kavrulduk.

Buyrun 2016 yılı yeni Travego toplu teslimat töreni. Tüm satın alan firmaların katılımı ile bir seferde toplam 50 adet otobüs teslim edildi. Akabinde yıl boyunca peyder pey 200 adet daha Travego teslim edildi.
YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=s-1y2SYUGPc)

Aşağıdaki linkten ise 2018 yılı başından itibaren ülkemizdeki otobüs satışlarını teslimat fotoğrafları ile ve görseller ile birlikte kanıtlı olarak inceleyebilirsiniz. Sadece ilk sayfada bile 10 adet yeni Travego teslimat haberi mevcut. Bu arada yeni Travego yurtdışına satılmıyor, SHD (Super High Deck) kasası ile yüksek bagaj hacmi sunduğu için sadece özel olarak ülkemiz pazarında satışta. Yurtdışında bu kadar yüksek bagaj hacimli otobüse ihtiyaç olmadığı için eski Travego'nun halihazırda alçak kasa "RHD" olarak ve 3 akslı olarak satışına devam ediliyor.
Haber Ulaşım Forum (http://haberulasim.com/forumv1/forum/detay/otobus-teslimat-haberleri-2018/584/)

İlaveten madem Kapadokya'da yaşıyorsunuz, bir de o bölgenin aktif turizm firmalarından Şahika Turizm'in yeni Travego teslimat haberini de aşağıdaki linkte sizinle paylaşayım. Firma Kayseri merkezli ancak Nevşehir'de de ofisleri mevcut. Denk gelirse bir Kapadokya turunda canavarı oralarda görebilirsiniz.
Muş Yolu ve Şahika Turizm'in tercihi Travego oldu (https://www.lojiport.com/mus-yolu-ve-sahika-turizmin-tercihi-travego-oldu-103870h.htm)

Temsa konusunda ise fikir sizin, görüş sizindir. Saygılar. Konuyu yeterince baltaladık, ben otobüs konusunda daha yazmayacağım. Kusura bakmayınız.

Maxiboost
23-07-2019, 22:21
Ben de yorum yapmak istiyorum, son 1 yıldır bu işin içinde olan biri olarak. Öncelikle TOBB ETÜ Makine Mühendisliği taptaze mezunuyum, bizde stajlar 3.5 ay ve son 2 stajımı ve bitirme projemi MAN Türkiye A.Ş.'de yaptım ki MAN'ın %75.76 lık hissesi VAG'a ait. Şöyle diyeyim, Almanlar Türkiye'den çok memnun, kararın Türkiye yönünde ilerlemesinin en büyük sebebi bu. Dünya'ya yapılan MAN otobüslerinin ihracatının %80'i falan Türkiye'den çıkıyor ve sadece Türkiye' üretiliyor MAN otobüsleri. Kamyon ve Tır Almanya'da. Otobüs için Polonya'da da üretim var başarısı %60-70 aralığında, Türkiye %95 civarlarında bir başarı gösteriyor. Şu an çalışanların çoğu Polonya'ya gönderiliyor çünkü Polonya'da üretim olarak çok kötü. Birkaç ülkede daha üretim var ama laga luga yani, boş.

Şimdi neden bizim ülke anlatıyorum?

Daha önce de bahsedilmiş, 1000 euro yu bile bulmayacak bir ücretle mühendis çalıştıracak adamlar ülkemizde, Almanya'da yaptırsa aynı işi mühendise 3000 euro maaş verecek en az.
İşçi çalıştırma ücretleri çoğunlukla asgari ücret, tecrübelendikçe az da olsa artıyor. 300-400 euro mavi yakaya yazalım. Almanya'da 1500-2000 euro minimum desek.

Hani hesaplamadım bile ama arada çıkan rakam muazzam!

Ayrıca sen Almanya'daki adamı günde tek vardiya 13-14 saat çalıştıramazsın veya başka ülkedeki. Aslında çok çalışkan bir milletiz ama işte elin Alman'ını zengin ediyoruz. Bizde reel çalışma saatleri dünyanın çok az yerinde vardır. Mavi yakasından Beyaz yakasına, yöneticileri dahil herkes köle, para kazanıyor ama yemeye vakti yok. MAN şu an tek vardiya çalışan bir firma, vardiyaya geçmek istiyor, vardiya hesaplamalarını hep ben yaptım, verimsizlik daha başlangıçta %30 civarlarında çıkıyor ve git gide artıyor, ha iyice ilerleyince düşüyor tabi. Adamlar günde 10-15 saat çalıştırarak çok daha fazla verim elde ediyor. Cumartesi mesaiye çağırıyor, yetmezmiş gibi bir de Pazar çağırıyor. Çalışanın gıkı çıkmıyor. x1.5-x2 para alıyor mesai ücreti alıyor.

Çalışan mutlu, aslında mutsuz ama parasını kazanıyor ve kurumsal bir şirkette çalışıyor. Kurumsal şirket imajını her noktada hissettiriyor. Hediyeleri tatilleri etkinlikleri vs. olsun öyle.

Çalışanı koruyan sendikalar yok, var gibi gözüküyor ama yok. Mavi yakada Türk Metal Sendikası var, beyaz yaka için hiçbir şey yok. Metal sendikası da gördüğüm kadarıyla çok uç noktalarda devreye giriyor.

Yerli birçok tedarikçimiz var ve gerçekten çok kaliteli işler yapıyorlar. MAN otobüslerinin parçalarının çok büyük bir kısmı yerli parçalardan imal ediliyor ve sonucunda çıkan otobüsler emin olun çok kaliteli. Müşteriler çok memnun, Almanya'da çok memnun.

Sonuç, yabancı firmalar son kur uçuşlarıyla ülkemizdeki maliyetlerini iyice düşürdüler. Yerli tedarikçi sayımız oldukça fazla. Lojistik olarak oldukça iyi bir konumdayız. İnsanlarımız canla başla 3 kuruş paraya çalışıyor, aslında ülke standartlarında iyi para veriyorlar ama Almanya standartlarında bedavadan biraz fazlaya mal oluyor. Yani, MAN'ın başarısını göz önünde bulundurarak VW'in Türkiye'den başka bir yer seçmeyeceği konusunda %100 eminim diyebilirim.

Koltuklardan memnunlar mi bari? :D

Özgür Güneş
23-07-2019, 22:58
Koltuklardan memnunlar mi bari? :D

Siz mi veriyosunuz :D ona göre yorum yapıcam :D

Maxiboost
23-07-2019, 23:07
Siz mi veriyosunuz :D ona göre yorum yapıcam :D

Tedarikcilerinin tedarikcisi diyelim :D

Özgür Güneş
23-07-2019, 23:14
Tedarikcilerinin tedarikcisi diyelim :D

yani kişisel olarak yorumum şöyle:

belediye ve intercity diye tabir ettiğimiz otobüslerdeki koltuklar tabureden hallice :D he müşteri özel olarak lüks bişiler isterse farklı
, neoplan koltukları çok iyi, man da o ucuzluğu hissediyosun ama benim en sevdiğim koltuklar 90-2000 li yılların kumaşları, peluş gibi böyle, pofuduk pofuduk.

CVK
23-07-2019, 23:25
https://i.postimg.cc/BnysmLgy/46743890-371163356985878-7404425542474471119-n.jpg

Ormanci
24-07-2019, 08:41
Valla otobüs konusunda bile aydınlandık, teşekkür ederiz. Ciddi ciddi diyorum iğneleme amaçlı değil. Yazan herkesin eline sağlık.

VW konusuna gelirsek, Bulgaristan falan hikayeydi bence. Yukarıda yazmışsınız zaten; yan sanayimiz aşırı güçlü aslında. Çoğu kişi "biz ne yapıyoruz ki" modunda, hala 3 gün sonra rengi sarıya dönen çakma Şahin farı stobu ürettiğimizi sanıyor. Bu anlamda tedarik vs babında bence rakipsiziz. Bulgaristan'da ne bulacak, Polonya'dan bilmemne isteyecek, TIR'a atacaklar, bilmemkaç günde gelecek falan filan...

Burada mıydı, bi mesajda vardı, TOFAŞ'a tedarikçi daha tampon yetiştiremiyor diye... Aksaklık olmuş olabilir, başka bişey vardır, bi fabrika tek tedarikçiye bağlı kalmaz. O yüzden üretim durmaz, durdurulmaz. Yan sanayimiz "daha tampon yetiştiremiyorlar" cümlesi ile silip atılacak bi sektör değil. Bunu unutmamak lazım.

Yine başka mesajlarda veya burada yazmıştık, BMW'nin aks, diferansiyel gibi parçalarını yanlış hatırlamıyorsam Kanca Otomotiv üretiyor. Alper Kanca, hatta TAYSAD'ın yönetiminde falan da görev alıyor veya bir dönem aldı. İşte biri dedi ki mesela aracımda bilmemneyi söktük, orj parça olarak Maysan-Mando amortisör çıktı diye. Bir sürü şey var böyle bilmediğiniz görmediğiniz. Aaa bunu bu mu üretiyormuş diyorsunuz.

Bu anlamda mal oğlu mal araplar ne halt ederse etsin. Almanlar az akıllı ise zaten yok Katarlılar ikna etmiş yok araplar kanına girmiş, böyle mal mal oyunlara gelmezler, Katarlının aklına da ihtiyaçları olmaz.

Euro 1'e 6, düşünsenize. O bile başlı başına bir avantaj adamlar için.

rebelh
24-07-2019, 08:43
50 bin passat alım sözü verilmiş deniyor
2018 yılında vwnin toplam satışı 46bin
allah alık fikir versin kapitalizmin arayıpta eliyle koymuş gibi bulduğu ülkeyiz
çalışın lan maaşlı köleler her yıl 50 bin passat devletimiz..

Ormanci
24-07-2019, 08:47
allah alık fikir versin kapitalizmin arayıpta eliyle koymuş gibi bulduğu ülkeyiz

Sanmam ya köprü mü bu :D Asparagastır.
Devlet ortak değil bişey değil, teşvik yasasına göre teşviğini alıp gidecek.

DOHC
24-07-2019, 08:50
Sanmam ya köprü mü bu :D Asparagastır.
Devlet ortak değil bişey değil, teşvik yasasına göre teşviğini alıp gidecek.

Manisa’da uretilecek Passat’ları devlet mi alacak? - Ekonomi haberleri (https://www.sozcu.com.tr/2019/ekonomi/manisada-uretilecek-passatlari-devlet-mi-alacak-5245356/)

BARR
24-07-2019, 09:00
Manisa’da uretilecek Passat’ları devlet mi alacak? - Ekonomi haberleri (https://www.sozcu.com.tr/2019/ekonomi/manisada-uretilecek-passatlari-devlet-mi-alacak-5245356/)

Offf siyah metalik, ön cam dahil fabrikasyon siyah camlar, fabrikasyon çakarlar, 2.0TDI 4motion, hafif zırhlı, ANADOLU MAKAM LÜKS PRESTİJ. Ne sükseli alet olur be.

Ormanci
24-07-2019, 09:01
"Türkiye’de yılda yaklaşık 40 bin Passat satmayı hesapladığı belirtiliyor. Passat limuzinlerin Türk üst düzey yetkilileri tarafından da çok rağbet gören bir model olduğu, üretilen Passatların önemli bir bölümünün devlet tarafından alınacağı da hesaplanıyor"

Eldeki Passat'ları düşünürsek "böyle bi potansiyel var" demiş adamlar. Şu kadar alırız da denebilir. 40 bin tane alınmaz ama :D Zaten cümlede de öyle demiyor.

Haberi de yapanın Sözcü olduğunu düşünürsek, watsap gruplarında teyzelerin dolaştırdığı haberlerden pek farklı değil gözümde şu anda. Tersi çıkarsa yine görüşelim :)

free-hifi
24-07-2019, 09:03

ÖTV KDV düşerse neden olmaısn

rebelh
24-07-2019, 09:07

hepimiz bu hükümeti tanıyoruz artık
kesin alım garantisi verirler alınmayanı da bütçeden öderler
var mı farklı bir çözüm olacağını düşünen?

Ormanci
24-07-2019, 09:09
hepimiz bu hükümeti tanıyoruz artık
kesin alım garantisi verirler alınmayanı da bütçeden öderler
var mı farklı bir çözüm olacağını düşünen?

Var :)

İnanıyorsun, kararlıyım diyorsun :P

M3CSL
24-07-2019, 09:11
"Türkiye’de yılda yaklaşık 40 bin Passat satmayı hesapladığı belirtiliyor. Passat limuzinlerin Türk üst düzey yetkilileri tarafından da çok rağbet gören bir model olduğu, üretilen Passatların önemli bir bölümünün devlet tarafından alınacağı da hesaplanıyor"

Eldeki Passat'ları düşünürsek "böyle bi potansiyel var" demiş adamlar. Şu kadar alırız da denebilir. 40 bin tane alınmaz ama :D Zaten cümlede de öyle demiyor.

Haberi de yapanın Sözcü olduğunu düşünürsek, watsap gruplarında teyzelerin dolaştırdığı haberlerden pek farklı değil gözümde şu anda. Tersi çıkarsa yine görüşelim :)

Sabah sabah iyi geldi:):)

DOHC
24-07-2019, 09:12

Dewlet kendine alacağı arabaya neden kdv ötv ödesin ki :)

Ormanci
24-07-2019, 09:13
Sabah sabah iyi geldi:):)

Eyvallah :)

Yani şöyle, bu bir devlet projesi değil bişey değil, fabrika devlete ait olmayacak. Yap-işlet-devret modeli değil. Niye alım garantisi verilsin? Diyorum ya, zaten kapsamlı bir teşvik yasası var.

Ki teşviği bilmeyenler, "yüzde 50'sini Tayyip karşılamayı garanti etmiş, söz vermiş" falan da dedi mesajlarda... O yüzden dedikodu gözüyle bakıyorum.

Ha rebel'in dediği gibi, bu hükümetin de sağı solu belli olmaz, ayrı konu ama yine de ihtimal vermiyorum :)

Ormanci
24-07-2019, 09:14
Dewlet kendine alacağı arabaya neden kdv ötv ödesin ki :)

"Bize" düşürürse diyor büyük ihtimal :D "dewlet" ne be :)

BARR
24-07-2019, 09:21
"Bize" düşürürse diyor büyük ihtimal :D "dewlet" ne be :)

Bahçeli'den bahsediyorlar devletten ayrılsın diye. Koruma araçları Bassat ya onunda 190-220 gidiyorlar hani eskort olarak. Onu sölemeye çalışmış ayrışsın diye :)

Ormanci
24-07-2019, 09:35
Bahçeli'den bahsediyorlar devletten ayrılsın diye. Koruma araçları Bassat ya onunda 190-220 gidiyorlar hani eskort olarak. Onu sölemeye çalışmış ayrışsın diye :)

Uf... "Fitiliiiiiiiiiii bassatlarla atacaaaaaaaaaaaaz"...

Sezgin
02-10-2019, 12:02
Hayırlı uğurlu olsun.

Ticaret Sicil Onaylandı.

Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi ve Ticaret AŞ 943,500,000 TL

Ormanci
02-10-2019, 12:07
Passat ve Superb diyorlar...

Hayırlısı olsun bakalım.

R.S.C
02-10-2019, 16:32
yerli otolara kredi avantajından yararlanırlar

birde toyota hibridlerini 2.0 motora cıkarttı onada bi güzellik yaparlarsa başlarıda potaya girer mi ki acaba :rolleyes:

BARR
02-10-2019, 16:34
2.0 4 çeker araçlara teşvik çıksın.

drago
03-10-2019, 07:20
Passat ve Superb diyorlar...

Hayırlısı olsun bakalım.

Ben de Almanyadaki tüm üretimini Çek'e, Çek'tekileri de buraya diye duydum.

Bir de Torbalı tarafında da elektrikli için daha ufak bir tesis olacağı söylentisi var.

Ormanci
03-10-2019, 08:40
Ben de Almanyadaki tüm üretimini Çek'e, Çek'tekileri de buraya diye duydum.

Bir de Torbalı tarafında da elektrikli için daha ufak bir tesis olacağı söylentisi var.

Evet Almanya'da şu emisyon ve fabrikaların bilmemne muhabbeti yüzünden VW grubu güzel ceza alacakmış galiba, onun da etkisi büyük diyorlar. Bu yüzden kaydırıyor devamlı herhalde.

Fatih Altaylı bugün yazmış, AB umudu kesmemiş ki halen yatırım için Türkiye'yi tercih ediyor, sevindirici dedi.

Macaristan, Polonya, Bulgaristan vb. ülkelerin verdiği teşviklerle aynı teşvikleri vermesine rağmen Almanya'da parlamentoda Türkiye karşıtı olan birilerini baya rahatsız etmiş, demek ki doğru tercih diyor :)

Yigit-Y
03-10-2019, 10:19
VW bizi neden tercih etti

Euro burda çok değerli

Başka bir açıklaması yok

S.Özcan
03-10-2019, 10:45
Vw bizi neden tercih etti

Kıskandığı için gelip görmek istedi

Başka bir açıklaması yok

AlwaysFast
03-10-2019, 11:15
VW bizi neden tercih etti

Euro burda çok değerli

Başka bir açıklaması yok

Bu tabiki bir etken. Fakat sadece buna indirgeyince ben bir sanayici olarak açıkçası alınıyorum:)

Türkiye'de VW de dahil olmak üzere birçok otomotiv firmasına krank milinden janta rota kadar kritik parçalar üreten irili ufaklı birsürü yan sanayi var. Bugün Fiat, Opel gibi markaların üretildiği Tofaş'ın boyahanesini Türk firması yapabiliyor. Six sigma vb kalite yönetim sistemlerini bilen personel ve yan sanayi var. Eğitimini ne kadar yetersiz bulsak da eğitimli genç nesil var. Mesele sadece ucuzluk olsa herhalde Afrika'da daha ucuza bir yerler bulurlardı diye düşünüyorum:) Biz bile otomotivle kıyaslanmayacak büyüklükte fabrika yatırımlarında ilk önce personel, yan sanayi vb. imkanlara bakıyoruz, VW hayli hayli bakar.

Ormanci
03-10-2019, 15:29
TAYSAD’dan Volkswagen yatırımı acıklaması! - OTOPARK.COM (https://otopark.com/2019/10/03/taysaddan-volkswagen-yatirimi-aciklamasi/)

AlwaysFast'e katılıyorum, tek olay Euro değil. Alper Kanca da biraz açıklamış.

+soner
03-10-2019, 15:36
Bulgaristan baya ümitlenmişti ama son anda bizimkiler atak yaptı heralde. Muhtemelen fabrika siftahı bizimle yapacak. 100 bin tane passat alma sözü vermiş olabiliriz. Polis arabaları 1.6 TDI Passat olabilir. :D

2jz
15-10-2019, 08:34
Handelsblatt auf Twitter: "Der Einmarsch turkischer Truppen in Syrien hat wirtschaftliche Folgen fur einen deutschen Konzern: Volkswagen stellt seine Entscheidung uber ein neues Werk bei Izmir zuruck. https://t.co/MkPNPz0CgP" (https://twitter.com/handelsblatt/status/1183839315379527682?s=21)

Ekonomik yaptırımlar kapsamında yatırım kararı ertelenecek gibi gözüküyor.

BARR
15-10-2019, 08:36
Ertelesinler onu da, batmadan rahat etmicez batarken yanımızda 3-5 leş götürelim bari.

rebelh
15-10-2019, 08:53
vw resmen ertelemiş
imaj kaybından çekindiğini duyurmuş
iç siyasette iyi anket sonuçları için yapılan hamlelerin bedelini herkes ödüyor
ama bence reis bu ülkeyi 20 sene daha yönetmeli bu ülkedeki insanların anca %5i falan daha iyi bir yönetim hakediyordur gerisine reis müstehak
kimse kendini %5te görmesin hepimiz o %95in içindeyiz

Yigit-Y
15-10-2019, 09:03
Adamlar doğru olanı yaptılar

Ama bu kurun cazibesi mike mike burda o fabrikayı kuracaklardır

Suların sakinleşmesi veya eurolarını 8/10 bandında bozdurcaklar :)

Cliosportve
15-10-2019, 09:41
'Volkswagen, 4 bin kişinin istihdam edileceği Manisa yatırımını erteledi' - Sputnik Turkiye (https://tr.sputniknews.com/ekonomi/201910151040394759-volkswagen-4-bin-kisinin-istihdam-edilecegi-manisa-yatirimini-erteledi/)

Duyumlar doğruymuş meğerse.

BARR
15-10-2019, 09:46
'Volkswagen, 4 bin kişinin istihdam edileceği Manisa yatırımını erteledi' - Sputnik Turkiye (https://tr.sputniknews.com/ekonomi/201910151040394759-volkswagen-4-bin-kisinin-istihdam-edilecegi-manisa-yatirimini-erteledi/)

Duyumlar doğruymuş meğerse.

"Gazete, ekonomik açıdan Passat ve Superb modellerinin üretimi için Türkiye'de karar kılındığını ve şirketin bu karardan dönmek istemediğini de kaydetti.

Handelsblatt'a konuşan kaynaklar, dolayısıyla fabrika için yer seçiminde değişiklik beklemediklerini belirtti."

Yani bu ne demek, biz de cici gözükmek için erteliyoruz yalandan.

Ormanci
15-10-2019, 09:56
"Gazete, ekonomik açıdan Passat ve Superb modellerinin üretimi için Türkiye'de karar kılındığını ve şirketin bu karardan dönmek istemediğini de kaydetti.

Handelsblatt'a konuşan kaynaklar, dolayısıyla fabrika için yer seçiminde değişiklik beklemediklerini belirtti."

Yani bu ne demek, biz de cici gözükmek için erteliyoruz yalandan.

Tam onu yazacaktım.. Ayyyynen öyle.

İçeride olası bi boykot yerim bişey olur diye dötleri atıyodur. O tepkiyi çekmek yerine fabrikayı 20 gün geç kurarım der...
Daha 1 sene anca kurulur zaten fabrika... Vakit var.

ghibli06
15-10-2019, 11:32
beyler barış güçlüyken yapılır, zayıfken ancak Serv imzalanır... 1 ay sonra eğer bu kararlılığı sürdürürsek Trump diyecek 'askerimizi çektik emri ben verdim oraya Türk askeri girdi sıkıntı yok!', Rusya diyecek 'bizim bilgimizle yapıldı!' AB ise yine konuştuğuyla kalacak, bu dünya Çin'i 100 sene yok saydı ama bu kadar kalabalık bir nüfusun oluşturduğu pazardan mahrum kalamazlardı, Komunist Çinlilerle her türlü iş birliğini yaptılar... operasyonda amaca ne kadar çabuk ulaşırsak bu hava o kadar çabuk dağılır...

rebelh
15-10-2019, 11:36
beyler barış güçlüyken yapılır, zayıfken ancak Serv imzalanır... 1 ay sonra eğer bu kararlılığı sürdürürsek Trump diyecek 'askerimizi çektik emri ben verdim oraya Türk askeri girdi sıkıntı yok!', Rusya diyecek 'bizim bilgimizle yapıldı!' AB ise yine konuştuğuyla kalacak, bu dünya Çin'i 100 sene yok saydı ama bu kadar kalabalık bir nüfusun oluşturduğu pazardan mahrum kalamazlardı, Komunist Çinlilerle her türlü iş birliğini yaptılar... operasyonda amaca ne kadar çabuk ulaşırsak bu hava o kadar çabuk dağılır...

operasyonun amacı ne?
%51 mi?

ghibli06
15-10-2019, 11:42
operasyonun amacı ne?
%51 mi?

bunun cevabını seçmen verir, ben başından beri Suriye sınırında güvenlik kuşağı taraftarıyım, bunda geç kaldık ama Suriyelilerin geri dönüşü için güvenli bir bölge şart, daha önce de yazdım, Suriye'de nüfus kalmadı resmen, Esad Şam'da AVM açıyor, baloya katılıyor, denize giriyor halkın arasında dolaşıyor vs ama adamın ülkesi Şam'dan ibaret değil, ülkesinin %70'ini şu anda kontrol edemiyor belki de bir daha asla kontrol edemeyecek, kendi güvenliğimizi bir sağlayalım sonrasında Suriye politikasındaki hatalarımızı inşallah seçmenimiz de kendince değerlendirir ve gereğini yapar...

Dün Fransa maçında spor-siyaset karışmasın dendi, çok doğru... Ama terör-spor Beşiktaş maçında patlayan bombayla zaten iç içe girmedi mi? unuttuk mu? Umut Bulut'un babası, oğlunu izleyip eve dönerken benim çok sevdiğim lise hocamın da öldürüldüğü Kızılay'daki patlamada ölmedi mi? önce gereğini yapalım...

rebelh
15-10-2019, 11:44
bunun cevabını seçmen verir, ben başından beri Suriye sınırında güvenlik kuşağı taraftarıyım, bunda geç kaldık ama Suriyelilerin geri dönüşü için güvenli bir bölge şart, daha önce de yazdım, Suriye'de nüfus kalmadı resmen, Esad Şam'da AVM açıyor, baloya katılıyor, denize giriyor halkın arasında dolaşıyor vs ama adamın ülkesi Şam'dan ibaret değil, ülkesinin %70'ini şu anda kontrol edemiyor belki de bir daha asla kontrol edemeyecek, kendi güvenliğimizi bir sağlayalım sonrasında Suriye politikasındaki hatalarımızı inşallah seçmenimiz de kendince değerlendirir ve gereğini yapar...

Dün Fransa maçında spor-siyaset karışmasın dendi, çok doğru... Ama terör-spor Beşiktaş maçında patlayan bombayla zaten iç içe girmedi mi? unuttuk mu? Umut Bulut'un babası, oğlunu izleyip eve dönerken benim çok sevdiğim lise hocamın da öldürüldüğü Kızılay'daki patlamada ölmedi mi? önce gereğini yapalım...

reis ne zaman lokomotifin başına geçse binmek için arkasında kuysuk oluyor sağcısından solcusuna Atatürkçüsünden islamcısına herkes
reis bu ülkede yenilmemezliğin formülünü bulmuş öyle ya da böyle..

rebelh
15-10-2019, 11:47
gereği derken?
10 ekim patlamasını yapan ışidçiler adanada abi kardeş trafik çevirmesinden ellerini kollarını sallayarak geçtiler
sonrasında davutoğlunun açıklamasını hiç unutmadım "ankara patlaması sonrası oylarımız arttı"

bu ülkede siyaset konuşmak büyük zaman kaybı
kaan ayhan asker selamı vermemiş dün ekşiye gideyim de biraz çomarlık yapıp bebeyi linç edeyim

rebeloghy
15-10-2019, 12:07
Abi ortada konuşulacak bir bomba olayı mı var ? Oy vermezseniz terör çoşar deyip seçimde oy yetmeyince patlamalar oldu. Yine söylüyorum ben tiyatroyu sevmiyorum, metinden dışarı çıkılmıyor falan çok sıradan geliyor.

ghibli06
15-10-2019, 12:11
reis ne zaman lokomotifin başına geçse binmek için arkasında kuysuk oluyor sağcısından solcusuna Atatürkçüsünden islamcısına herkes

şahsen benim için tek gerçek Atatürk ve Türkiye Cumhuriyetidir, iktidar kötü diye önümüzdeki 100 seneyi de riske atmamalıyız, ama tespitin doğru, şu anda bazıları benim gibi düşünerek destek verirken büyük çoğunluk birilerine şirin görünmek için yapıyor bunu, muhalefet bile gereken siyaseti sağlayamazken bireysel akıl haricinde yapacak bir şey şeyim yok...

rebelh
15-10-2019, 12:18
şahsen benim için tek gerçek Atatürk ve Türkiye Cumhuriyetidir, iktidar kötü diye önümüzdeki 100 seneyi de riske atmamalıyız, ama tespitin doğru, şu anda bazıları benim gibi düşünerek destek verirken büyük çoğunluk birilerine şirin görünmek için yapıyor bunu, muhalefet bile gereken siyaseti sağlayamazken bireysel akıl haricinde yapacak bir şey şeyim yok...

o zaman reisin bu ülkeyi istediği kadar yöneteceğinde hemfikiriz yani
oyum mu düştü yapıştır bir operasyon bitsin
7 haziran-1 kasım arası nasıl tekrar tek başına iktidar oldu ama
ülke yangın yeriydi o ayrı "söz konusu vatansa gerisi teferruattır"

rebelh
15-10-2019, 12:24
şu detayı da ekleyeyeim; ülkede o dönem olan patlamaları suriyeden gelen cihatçılar yada teröristler yapmadı
bizzat Tr pasaportu taşıyan TC vatandaşı insanlar ve burada faaliyet gösteren örgütler tarafından yapıldı
Suriyeye o patlayan bombalar için girmedik
anlaşılan hakan fidanın tapeleri çok çabuk unutulmuş
ulan kaan ayhan bak merih yakana yapışıyor asker selamı ver diye
demekki sen yerli ve milli değilsin

Yigit-Y
15-10-2019, 12:26

Büyük bug

Ve o bug bizi bitirecek

Dış politikada ki hatalar sonumuz olacak

ghibli06
15-10-2019, 12:33
bakın hala şunu unutuyoruz, yarın bu iktidar gidecek, o zaman ne olacak? Amerika para musluklarını açacak, PKK saldırıları kesecek, AB buyurun tam üye olun diyecek, kardeşim Esad bütün Suriyelileri geri alacak, Barzani Kürt devleti amacımız yok en büyük Türkiye diyecek vs vs.. gerçekten bunu mu umuyoruz? hükümet ayrıdır devlet ayrıdır, hükümete cezayı seçimde seçmen verir ama Suriyeliler için geri dönüşü sağlamak şart, haa bu imkanı sağladık döndüremiyorlarsa zaten reis hükümet vs kalmaz...

operasyonun olduğu gün Suriyelerin ağırlıklı olduğu bir ortamdaydım, dev ekranda operasyon görüntüleri veriliyordu, bir tanesi bile dönüp bakmadı neler oluyor diye... geçmiş 17 sene hatalarla dolu ve de bu hatalar artık kendi ülkemizin varlığını tehdit edecek duruma geldi, bu durumu ortadan kaldırmak için akıl üretmemiz lazım, benim aklım 20 millik tampon bölge, bunun da oyla siyasetle alakası yok... kendi görüşümdür beni bağlar, benim oy verdiğim parti bile kendini lokomotife vagon yaptı, her şeyi görüyorum...

ChuckBartowsKi
15-10-2019, 12:54
Allah askerimize yardım etsin devlet hükümet ayrıdır tabii hükümeti desteklemesek bile bu bambaşka bir konu.

etc
16-10-2019, 10:50
Volkswagen'in Türkiye yatırımını bir süreliğine askıya aldığını duyurmasının ardından bugün çıkan söylentiler; :ofk:

Romen ekonomi gazetesi Ziarul Financiar’a konuşan Romanya Ticaret Bakanı Stefan Radu Oprea, “Volkswagen Grubu ile yeniden müzakere başlattık” dedi.

Turkiye kararını erteleyen Volkswagen, Romanya'yla yeniden muzakereye başladı - Diken (http://www.diken.com.tr/turkiye-kararini-erteleyen-volkswagen-romanyayla-yeniden-muzakereye-basladi/)

Ormanci
16-10-2019, 11:26
Korkutma turları :)

rebelh
16-10-2019, 11:41
devlet ayrı hükümet ayrı
Bir Alman'ın Hikayesi-Hatırladıklarım (1914-1933) , Sebastian Haffner - Fiyatı & Satın Al | idefix (https://www.idefix.com/Kitap/Bir-Almanin-Hikayesi-Hatirladiklarim-1914-1933/Arastirma-Tarih/Politikaarastirma/Dunya-Politika/urunno=0001761571001?gclid=Cj0KCQjw_5rtBRDxARIsAJf xvYDnHAkmQEN-VndnvpGhgGgj6czm7eTq_a-upTiiTfuiPhPRkpRhxFQaAmshEALw_wcB)

free-hifi
17-10-2019, 14:56
VOLKSWAGEN YATIRIMA DEVAM EDECEK" Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, yatırımın durdurulmadığını söyledi ve olumsuzluk görmediğini söyledi.

İstanbul'da düzenlenen bir toplantıda konuşan Turagay, "Volkswagen şu anda yatırımını durdurmuş durumda değil. Volkswagen yatırımı devam edecek." diye konuştu.

"YATIRIM DURDURULMADI" Turagay, konuşmasına şöyle devam etti; "Volkswagen , şu anda yatırımı durdurmuş durumda değil. Bunu net bir şekilde ortaya koyalım. Volkswagen yatırımı devam edecek. Şirket kuruldu biliyorsunuz. Bir 'on hold'a (beklemeye) alınmış durumda, o da mevcut konjonktürden kaynaklanan bir şey... Bununla ilgili sürekli spekülasyonlar çıkarılması da aslında hoş değil. Sonuçta şirketin yönetim kurulu bir karar almış. O karar çerçevesinde şirket de kurulmuş, gerekli adımlar da atılacak. Ben orada bir olumsuzluk görmüyorum."

ghibli06
18-10-2019, 08:55
1 ay bile sürmedi, çok önceden anlaşılmış plan üzerinden devam, şimdi sınırda devasa TOKİ göçmen blokları var...

tremx
18-10-2019, 14:32
Bulgaristan VW fabrikas1 için te_viki ikiye katlad1 (https://www.kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=23858)

Bulgaristam tesvigi 2 ye katlamis, bu demek oluyor ki vw turkiye yatirimi hala kesin degil.

rebelh
01-07-2020, 11:21
https://twitter.com/LiveSquawk/status/1278254946694111232
Fabrika işi iptal
Şaşırtıcı olan kısmı ise "o kadar teşviğe rağmen" iptal olması

ghibli06
01-07-2020, 11:48
https://twitter.com/LiveSquawk/status/1278254946694111232
Fabrika işi iptal
Şaşırtıcı olan kısmı ise "o kadar teşviğe rağmen" iptal olması

para hukuğun olmadığı yere gitmez bu kadar şaşırmamak lazım...

rebelh
01-07-2020, 11:50
ben sermeyenin hukuku çok da iplediğini inanmıyorum da uzun uzun tartışmaya niyetim yok
uluslararası tüketici tepkileri bu kararda etkili olmuş olabilir

drago
01-07-2020, 12:14
VW fabrika yapacak diye evlerini zamlandıranların gözleri yaşlı

Ormanci
01-07-2020, 12:15
Resmi açıklama gelmedi deniliyor, resmi açıklamaya bakmak lazım.

_opeth
01-07-2020, 13:55
fabrika iptal değil de erteleme diyorlar

Ormanci
01-07-2020, 15:26

VW'nin Turkiye fabrikası icin flaş iddia (https://www.haberturk.com/vw-nin-turkiye-fabrikasi-icin-flas-iddia-2730223-ekonomi)

Pandemi nedeniyle yatırımdan şimdilik komple vazgeçmiş.
Evet bu durumda erteleme söz konusu gibi.

CloudGrey
01-07-2020, 15:40
iptal.

sözde yıl sonu birdaha görüşülecekmişte , ölme eşşem ölmee..
adamlar burda 2.0 motorlu passat ve suberb üretmek nyetindeymiş senede 300.000adet.
bunun %20sini iç pazara satarız diye hesap yaparlarken bizim muz cumhuriyetindeki vergi dilimleri yüzünden kimsenin 2.0 araba almayacağına kanaat getirmişler.

haliyle o iş yattı faruk...

AlwaysFast
01-07-2020, 16:31
iptal.

sözde yıl sonu birdaha görüşülecekmişte , ölme eşşem ölmee..
adamlar burda 2.0 motorlu passat ve suberb üretmek nyetindeymiş senede 300.000adet.
bunun %20sini iç pazara satarız diye hesap yaparlarken bizim muz cumhuriyetindeki vergi dilimleri yüzünden kimsenin 2.0 araba almayacağına kanaat getirmişler.

haliyle o iş yattı faruk...

VW'nin elinde 2.0'dan başka motor mu yokmuş, daha mantıklı bir iddia bulsunlar. Dalga geçer gibi.

semavi
01-07-2020, 21:19
Mevcut fabrikalar dursunda, yenisi eksik olsun...

CVK
02-07-2020, 09:38

Benim de aklıma direkt onlar geldi :D

Wromm
02-07-2020, 09:48
29 haziranda resmi olarak bildirilmiş bakanlığa.. En düzgün bilgi DW da var galiba bu konu ile ilgili.

Volkswagen Manisa projesini neden durdurdu? | TURKİYE | DW | 01.07.2020 (https://www.dw.com/tr/volkswagen-manisa-projesini-neden-durdurdu/a-54018485)

Ormanci
02-07-2020, 10:11
29 haziranda resmi olarak bildirilmiş bakanlığa.. En düzgün bilgi DW da var galiba bu konu ile ilgili.

Volkswagen Manisa projesini neden durdurdu? | TURKİYE | DW | 01.07.2020 (https://www.dw.com/tr/volkswagen-manisa-projesini-neden-durdurdu/a-54018485)

Hayret DW olumsuz gibi giderdi genelde.. Tabi gerçi açıklamayı direkt yayımlamak durumunda kalınca, yorum da yapamamışlar herhalde.

Evet en düzgün açıklama burada olmuş, bizim mal medyada böyle yer almıyor. Adamlar teşekkür falan bile etmişler, bizimkilerin havada atlaması lazımdı, kaçırmışlar resmen :)

Hıyarlar Suriye'yi bahane edip başlamamışlardı fabrika kurmaya falan, şimdi "ulan iyi ki başlamadık, yarım kalacaktı" diye şükrediyorlardır :)

muratr
02-07-2020, 13:55

allah davul etsin onları zaten ev alamadık bi tane beğendiğim istediğim vardı fiyat yükseltmişti turşusunu kursun hatta kurdu zaten halen satılık :ofk:

atituti
02-07-2020, 15:26
fabrika bölgesinde türeyen rantçılara (üç kağıtçılara) iyi güldüm

bilalMW
02-07-2020, 16:05
Öncelikle manisa'da kiralara,ev fiyatlara dibine kadar zam yapan dönüm dönüm arazi çeviren tüm yardakçılara ohhhh olsun babalarına rahmet.

800 kira anında 1800 olduğuna denk geldik.

Sonrası ise TR'de satışlar vergilerden ve kurlardan dolayı aşırı daraldı.

Coronavirüsün gerek TR ve gerek tüm dünyada ekonomik göstergeleri al aşağı etmesi.

Ülkemizin hala suriye,ırak ve libya'da aktif olarak askeri faaliyetlerini başarı ile devam ettirmesi.

Ezelden beri öngörülemeyen ekonomimizin dahada kırılgan değil.. kırılmış olması.

Dolayısıyla havada bulut sen fabrikayı unut... evet Volkswagen'e gıcık oldum çok sevmeme rağmen dolaylı bünyesinde çalışmış olmama rağmen. Ama kaçan istihdam,yan sanayi'ye gelecek ek siparişler, bölgesel kalkınma ve tersine göç sağlama artıları kaçması. Bunlar şu dönemde çöldeki vaha gibi olurdu.

tiMachine
02-07-2020, 21:45
Yabancı yatırımcı bu ülkeye neden gelsin ki? Tek avantajı ucuz işçi başka bir sürü dezavantajı var.

2jz
08-07-2020, 22:29

Türkiye yatırımı iptal edilmedi (şimdilik), ertelendi. Vw global yatırımların neredeyse hepsini (çin dışında) iptal etmiş durumda. Mevcut süreçte Volkswagen'in en önemli modeli Golf 8'in üretimi 2. kez durmuş durumda. Wolfsburg fabrikası bile sallanıyor şuan.

AB genelinde otomobil pazarları %90'lara kadar küçülmüş durumda. Geçenlerde İngilterede iki gazetecinin paylaşımı denk geldi. 16000 euroluk c3'ü 9000 euroya satıyor adamlar. 308 2.0 dizel gt line 3xxxxx euro yerine 15000 euro. Önünü göremeyen insanlara araba satmak pek kolay değil (bizim dışımızda :D) Belirsizlikler bir süre daha devam edecek gibi.

Siyasi ve hukuki durumlar umurlarında bile değil. Ucuz iş gücü, AB çevre politikaları gereği emisyon limitleri yüzünden bazı ürünlerin üretimlerini dışa kaydırmak zorundalar. Türkiye sektörde en önemli üretim alanlarından biri. Mutlaka değerlendireceklerdir. Eğer finansal verileri kötüye gitmezse. Çünkü şu an pek iç açıcı değil.

Ormanci
09-07-2020, 08:39
Siyasi ve hukuki durumlar umurlarında bile değil. Ucuz iş gücü, AB çevre politikaları gereği emisyon limitleri yüzünden bazı ürünlerin üretimlerini dışa kaydırmak zorundalar. Türkiye sektörde en önemli üretim alanlarından biri. Mutlaka değerlendireceklerdir. Eğer finansal verileri kötüye gitmezse. Çünkü şu an pek iç açıcı değil.

Kesinlikle katılıyorum...
Sermaye bunlara pek bakmaz, gemisi yüzer mi ona bakar. Ha ekonominin, ülkenin gidişatını incelemek, ona göre davranmak vs. bunlar tabi ki rasyonellik anlamında takip edecekleri şeylerdir.

Ancak şu "bizde ne var, ucuz işgücü harici bişey yok" söylemlerine katılmıyorum.

Bir defa bu tip şirketler AB dışında da rahat ediyor. Örneğin VW'nin Çek Cumhuriyeti, Polonya gibi orada burada da tesisleri şusu busu var. Ancak gerek AB kısıtlamaları, gerek başka şartlar şunlar bunlar, onları dışa itiyor aynen de 2jz'nin dediği gibi.

Eh AB'nin hemen dışında kim var? Biz.
Fas, Tunus, Cezayir'e mi gidecek, tercih etmez. Çin falan bambaşka pazarlar. Rusya zaten olmaz.

AB'nin "seve seve" bu tip şeylerde bize gelme durumu var. Lokasyon çok yakın, lojistik imkanları misssss, üretim kaliteli, istedikleri gibi üretim yapabiliyoruz birçok tesiste.

Kayınpeder çeşitli makine sensörleri ithalatı yapıyor, geçenlerde ana Alman firmaya bir istek gelmiş, Doğu Avrupa ülkelerinin birinden. Adamlar kayınpedere yönlendirmişler, Türkiye'deki distribütörümüzden isteyin daha çabuk gelir diye... Şaşırdım. Kayınpeder de şaşırmış, bir kaç bin Euro'luk iş ve ihracat yapmış oldu durduk yerde :D

Honda fabrikası da kapanacak galiba... Honda da baya bir küçülmeye gidiyor. Bakalım neler olacak.

DR059
09-07-2020, 08:44
Kesinlikle katılıyorum...
Sermaye bunlara pek bakmaz, gemisi yüzer mi ona bakar. Ha ekonominin, ülkenin gidişatını incelemek, ona göre davranmak vs. bunlar tabi ki rasyonellik anlamında takip edecekleri şeylerdir.

Ancak şu "bizde ne var, ucuz işgücü harici bişey yok" söylemlerine katılmıyorum.

Bir defa bu tip şirketler AB dışında da rahat ediyor. Örneğin VW'nin Çek Cumhuriyeti, Polonya gibi orada burada da tesisleri şusu busu var. Ancak gerek AB kısıtlamaları, gerek başka şartlar şunlar bunlar, onları dışa itiyor aynen de 2jz'nin dediği gibi.

Eh AB'nin hemen dışında kim var? Biz.
Fas, Tunus, Cezayir'e mi gidecek, tercih etmez. Çin falan bambaşka pazarlar. Rusya zaten olmaz.

AB'nin "seve seve" bu tip şeylerde bize gelme durumu var. Lokasyon çok yakın, lojistik imkanları misssss, üretim kaliteli, istedikleri gibi üretim yapabiliyoruz birçok tesiste.

Kayınpeder çeşitli makine sensörleri ithalatı yapıyor, geçenlerde ana Alman firmaya bir istek gelmiş, Doğu Avrupa ülkelerinin birinden. Adamlar kayınpedere yönlendirmişler, Türkiye'deki distribütörümüzden isteyin daha çabuk gelir diye... Şaşırdım. Kayınpeder de şaşırmış, bir kaç bin Euro'luk iş ve ihracat yapmış oldu durduk yerde :D

Honda fabrikası da kapanacak galiba... Honda da baya bir küçülmeye gidiyor. Bakalım neler olacak.

Çok yakın dönemden bir örnek.
Pandemi sebebiyle Avrupa'da tedarikçiler ve Ana sanayiler durdu.
Türkiyedeki ana sanayi ve üreticiler bu ülkelerden sonra durup, daha önce üretime başladı.
Ne kadar az üretim kaybı, o kadar az zarar...

EnesAksu
09-07-2020, 08:50
Bir otomobil fabrikasında 400 tane beyaz yaka çalışan varsa, 2500-3000 arası da mavi yaka çalışan oluyor.
Hadi mühendisi başka ülkelerden getirttin (bana teklif gelse, ciddi düşünürüm), yetişmiş mavi yaka personeli nerden bulacaksın?

Ayrıca iş fabrikayla bitiyor mu?
Hayır...

En az 50 tane tedarikçiyle çalışacaksın.
Bu tedarikçiler nerde? (Mısır filan deseler inanacağım da...)
Hadi onları da çeşitli ülkelerden tedarik edeceksin. (Muazzam risk ve maliyet)

Tüm bunları göze alırsanız, evet açılabilir belki.
Ama bana göre üstteki bu belirsizliklerin toplamı (daha yazılmamış bir sürü olasılık), Türkiye'de esen güvensiz ekonomik/siyasal ortamdan daha da güvensiz...

Bu iş için en mantıklı ülke Türkiye'dir.
Çünkü yetişmiş bir mühendisi 1000 Euro'nun altına, yetişmiş bir mavi yakayı da 400 euro civarına başka yerde çalıştıramazsın.
Üstelik sendika istemez, özel hak istemez. Vur kafasına çalışsın; ülkenin durumu ortada. İlk CV yollayacaklardan biri de benim...

Tedarikçiler buradalar ve yıllardır bir çoğu Türkiye'den VW'nin çeşitli fabrikalarına ürün gönderiyorlar.
(Kütahya'daki bir üretici VW ve Audi motor fabrikaları için hortum üretmek, vs vs)

Eğer işi inada bindirmezlerse; o fabrika bu ülkeye gelir. Olur da gelmezse sebebi ülkedeki güvensiz ortam olur.
Fakat Suudi Arabistan olasılığı bence çok uzak ihtimal.

Gerçekten bu formu seviyorum teknik anlamda bilgi paylaşan insanıda seviyorum. :)
Suudi arabistan çekse ne olabilir ki . en az nerden baksanız 3000 den fazla mühendis çalışır. 2,3 model üretirse bu sayı 3000 geçer. 2000 mühendisin çalıştığı yerde 6000 kişiden fazla üretim çalışanı olması lazım.
Bu kadar kişinin çalıştığı fabrikada da yıllık üretim 700.000 geçer. Vw için büyük risk olup o kadar tedarikciyle çalışması lojistik anlamında zaten 1000$ teşvik eriyip gider.

EnesAksu
09-07-2020, 08:54
Türkiye yatırımı iptal edilmedi (şimdilik), ertelendi. Vw global yatırımların neredeyse hepsini (çin dışında) iptal etmiş durumda. Mevcut süreçte Volkswagen'in en önemli modeli Golf 8'in üretimi 2. kez durmuş durumda. Wolfsburg fabrikası bile sallanıyor şuan.

AB genelinde otomobil pazarları %90'lara kadar küçülmüş durumda. Geçenlerde İngilterede iki gazetecinin paylaşımı denk geldi. 16000 euroluk c3'ü 9000 euroya satıyor adamlar. 308 2.0 dizel gt line 3xxxxx euro yerine 15000 euro. Önünü göremeyen insanlara araba satmak pek kolay değil (bizim dışımızda :D) Belirsizlikler bir süre daha devam edecek gibi.

evet şuan çoğu yatırımı erteledi. fakat ford la vw anlaşması hala devam ediyor. courier ve caddy arasında üretilecek ortak model devam ediyor. bunuda size paylaşayım :)

ghibli06
09-07-2020, 09:29
Gerçekten bu formu seviyorum teknik anlamda bilgi paylaşan insanıda seviyorum. :)
Suudi arabistan çekse ne olabilir ki . en az nerden baksanız 3000 den fazla mühendis çalışır. 2,3 model üretirse bu sayı 3000 geçer. 2000 mühendisin çalıştığı yerde 6000 kişiden fazla üretim çalışanı olması lazım.
Bu kadar kişinin çalıştığı fabrikada da yıllık üretim 700.000 geçer. Vw için büyük risk olup o kadar tedarikciyle çalışması lojistik anlamında zaten 1000$ teşvik eriyip gider.

sizce S.Arabistan bunu para kazanmak için mi yapıyor? Arabistanda yatırım yapanları zaten Arap ortakları finanse ediyor, bu Araplar için bir prestij çünkü petrolün fiyatının neredeyse varil maliyeti olduğu bir dönemde, dünyaya 'bakın işte biz daha pek çok alana yatırım yapabiliriz'i göstermeye çalışıyorlar, o sebeple kar-zarar ve yatırım maliyetlerinin olumsuz tablolarını geçin, adamlar firmaya 5 sene vergi yok, elektrik parası yok, lojistik hizmetlerin benden çalışan Arapların maaşlarının yarısını da ben karşılıyorum derse kimse bu fırsatı kaçırmaz... Araplar para harcama konusunda gözü karadır, öyle olmasa hiç bir deli Dubai'yi inşa etmezdi...

2jz
09-07-2020, 11:16
evet şuan çoğu yatırımı erteledi. fakat ford la vw anlaşması hala devam ediyor. courier ve caddy arasında üretilecek ortak model devam ediyor. bunuda size paylaşayım :)

O kısım şöyle. Caddy - connect paylaşımı olacak. Vw amarok işini ranger'a bağlayacak ve uğraşmayacak. Ticarilerde ortak modeller geliyor. Ayrıca ford Avrupa'da kayıpta binek elektriklerde anlaşma yapmayıda düşünüyorlar. Ara modelden ziyade olan modelleri birleştirme.

Yigit-Y
09-07-2020, 11:39
PSA ike Fiat birleşiyorsa Vag grubuda birleşir belki

Dünya tek bir çatı şirket altında markalardan oluşabilir

Mantıklıda ayrıca :)

_opeth
10-11-2020, 15:20
https://twitter.com/eozpeynirci/status/1326130037758767106?s=19

Vw amca fabrika kurmama kararı almış

bilalMW
14-11-2020, 18:53
bizimkiler cidden yönetici değil. Sandılar ki kur yüksek ucuz işgücünden vururum. olmuyor işte öyle türkiye dediğin yer kaynayan kazan. adamların gözünde müttefikten ziyade haydut devlet gibisin. Yunanla ayrı,akdeniz ayrı,libya ayrı,suriye ayrı,ırak ayrı,erminastan ayrı sorunun var. rusya ile sürekli ortak ya da rusyaya kendini kazıklatıyorsun. Siyasi istikrar adalet sistemi çökmüş yere bedava versen kurmazlar.

mimarsertac
16-11-2020, 07:02
bizimkiler cidden yönetici değil. Sandılar ki kur yüksek ucuz işgücünden vururum. olmuyor işte öyle türkiye dediğin yer kaynayan kazan. adamların gözünde müttefikten ziyade haydut devlet gibisin. Yunanla ayrı,akdeniz ayrı,libya ayrı,suriye ayrı,ırak ayrı,erminastan ayrı sorunun var. rusya ile sürekli ortak ya da rusyaya kendini kazıklatıyorsun. Siyasi istikrar adalet sistemi çökmüş yere bedava versen kurmazlar.

Aynen biz kendi tasimizi kendimiz koyduk Suud`a gerek kalmadi.

2jz
29-12-2020, 11:47

Maalesef kötü senaryo gerçekleşti.

VW AG 14 ay önce kurduğu şirket için tasviye sürecini başlattı. Devasa bir şirketlerin planlarının bile 1 sene gibi bir sürede tamamen değişmek zorunda kalabildiğini gördük.

Çin dışındaki tüm yatırımlar iptal edildi. Sadece Slovakya fabrikasına 500 milyonluk ek tesis yapılacak bu süreçte.

Kararla ilgili siyasi çıkarımlar yapanlar olabiliyor. Orta büyüklükte yada nispeten ufak bir yatırım ve yatırımcıdan bahsetmiyoruz korksun kaçsın. Bahsettiğimiz firma dünyanın en büyük otomobil üreticisi. Bu adamların eli masada bizim ülkemizden güçlü. Arkadındaki güç Almanya gibi...

bilalMW
29-12-2020, 13:14
https://media-exp1.licdn.com/dms/image/C4D22AQESENHtRDKDPQ/feedshare-shrink_2048_1536-alternative/0/1609224532652?e=1612396800&v=beta&t=MkDWqIesxu597T-vmEIgpi5d4_mjYYjt1Y9C3nv0RUg

tasviye evrağıda bu.

Sözde CEO istemiş TR'ye fabrika açalım ama kurul siyasi sebepleri göstererek onay vermedi. Ciddi kayıp. Neymiş ucuz iş gücü yetmiyormuş ? Neymiş siyasi istikrar gerekliymiş ?

rebelh
29-12-2020, 13:25
https://media-exp1.licdn.com/dms/image/C4D22AQESENHtRDKDPQ/feedshare-shrink_2048_1536-alternative/0/1609224532652?e=1612396800&v=beta&t=MkDWqIesxu597T-vmEIgpi5d4_mjYYjt1Y9C3nv0RUg

tasviye evrağıda bu.

Sözde CEO istemiş TR'ye fabrika açalım ama kurul siyasi sebepleri göstererek onay vermedi. Ciddi kayıp. Neymiş ucuz iş gücü yetmiyormuş ? Neymiş siyasi istikrar gerekliymiş ?

siyasi istikrardan önce abnin beklediği ama tüm "milletimizin" karşı çıktığı kavala ve demirtaşın serbest bırakılması kararı var işin içinde
fabrika mevzusu ilk almanya gündemine düştüğünde sivil toplum örgütleri ciddi karşı çıkmıştı bu karara

bilalMW
29-12-2020, 13:27
siyasi istikrardan önce abnin beklediği ama tüm "milletimizin" karşı çıktığı kavala ve demirtaşın serbest bırakılması kararı var işin içinde
fabrika mevzusu ilk almanya gündemine düştüğünde sivil toplum örgütleri ciddi karşı çıkmıştı bu karara

Yemin ediyorum bu ülkeyi diplomat ve bürokrat yönetmiyor. Kahveci ve onun yancı dayıları yönetiyor.

rebelh
29-12-2020, 13:29
Yemin ediyorum bu ülkeyi diplomat ve bürokrat yönetmiyor. Kahveci ve onun yancı dayıları yönetiyor.

dün demiş ya " bunlar iktidar olsa demirtaşı serbest bırakırlar" diye
buradan demirtaşı kimin içeride tuttuğu çıkıyor ortaya
adaleti şahısa göre uygularsan yarın sana bana bize de lazım olur
fetöcü piçler nasıl aldılar karşılığını ama kumpasların
bu arada özgürce yazmak çok güzel fethullah gülen bir orspu çocuğudur

EREN34
29-12-2020, 13:38

VW AG 14 ay önce kurduğu şirket için tasviye sürecini başlattı. Devasa bir şirketlerin planlarının bile 1 sene gibi bir sürede tamamen değişmek zorunda kalabildiğini gördük.

Çin dışındaki tüm yatırımlar iptal edildi. Sadece Slovakya fabrikasına 500 milyonluk ek tesis yapılacak bu süreçte.

Kararla ilgili siyasi çıkarımlar yapanlar olabiliyor. Orta büyüklükte yada nispeten ufak bir yatırım ve yatırımcıdan bahsetmiyoruz korksun kaçsın. Bahsettiğimiz firma dünyanın en büyük otomobil üreticisi. Bu adamların eli masada bizim ülkemizden güçlü. Arkadındaki güç Almanya gibi...

Bu kararın siyasi olduğunu düşünmüyorum. Yoksa VW ticari araç üretimi konusunda Ford Otosan ile yaptığı anlaşmayı da rafa kaldırırdı.

Kulis: Volkswagen'''in (VW) modeli Ford Otosan'''ın Kocaeli fabrikasında uretilecek (https://t24.com.tr/haber/kulis-volkswagen-in-vw-modeli-ford-otosan-in-kocaeli-fabrikasinda-uretilecek,919639)

Kadyr
29-12-2020, 19:50
Dün rte bir otomobil firması yatırım yapacak diyordu?

Ormanci
29-12-2020, 20:50

Kesinlikle katılıyorum. Fabrika mevzusu için daha önce de yazmıştık.

Zaten önceki mesajına alıntı yapmışsın, sermaye hukukmuş, zartmış zurtmuş onlara bakmaz, yatırımı "fizibıl" görürse atlar, yoksa atlamaz diye..

VW bu açıklamayı zaten yaptı, yok Suriye işi, yok Osman Kavala, bunlar hikaye...