PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : F1 2019 İtalya GP

rahmitanir
06-09-2019, 18:59
Ferrari evindeki yarış için çok heyecanlı.

Hafta başında pek çok eski sürücüsünü ve Alfa sürücücülerini de dahil edip Milona'da halk ile kucaklaştılar, biraz da şov yaptılar.
https://i.hizliresim.com/9YWAYk.jpg

Bugün FP1 ve FP2 yapıldı.

FP1'de yağmur vardı ve herkes pirelli'nin ıslak zemin lastiklerinden şikayet etti yine, lastiğin fazla ısınıp ufalanmasından şikayetçiydiler. Bir kaç ufak tefen kaza da oldu hatta.

FP2'de zemin hemen hemen kuruydu. Ve Leclerc resmen geçen hafta kaldığı yerden devam etti.

Yarış kuruda mı, ıslakta mı olacak bilmiyorum ama yine çekişmeli geçecek gibi.

ahmet3425
06-09-2019, 23:46
Dugun dernek muhabbetlerinden izleyemeyecegim yarisi umarim bu sefer duble gelir...

rahmitanir
07-09-2019, 16:21
Tarihin en salakçana Q3'ünden sonra Leclerc pole'ü aldı.

Herkes şark kurnazlığı yapayım derken, seansın süresi bitti, hızlı tur atamadılar.

Onrcn
07-09-2019, 16:53
Tarihin en salakçana Q3'ünden sonra Leclerc pole'ü aldı.

Herkes şark kurnazlığı yapayım derken, seansın süresi bitti, hızlı tur atamadılar.

muthis guldum, daha once boyle birsey hic gormedim; guzel bir ilk oldu benim icin

SeK23
07-09-2019, 17:29
Bende bu kadar güldüğüm bir sıralama ilk defa yaşadım açıkcası

Yalnız Spa'daki kadar Ferrari vs Mercedes farkı yok bu sefer zevkli bir yarış olacak gibi.

mehmet6r
07-09-2019, 17:49
Hangi açıdan bakarsan bak büyük rezillik. Hadi leclerc'i anlarım tuzu kuru adam polde niye hava koridoru açmak istesin ama diğer sürücüler neden basmamış.

onur_si
07-09-2019, 18:22
son turlar inceleme altında bence zaman turuna yetişemeyen herkes 5 sıra ceza alsın yarış zevkli olsun :)

Onrcn
07-09-2019, 18:40
Hangi açıdan bakarsan bak büyük rezillik. Hadi leclerc'i anlarım tuzu kuru adam polde niye hava koridoru açmak istesin ama diğer sürücüler neden basmamış.

LeClerc i uyardilar 10sn marj var dediler, herif Seble beraber gazlaya gazlaya one cikti ama Seb arkada kaldi, digerleri hava koridorunu ben kapayim ama arkadakinide kandirayimki o benim koridoruma giremesin derken olay bu hale geldi :D muthisti. Insallah herkese ceza verirler q3 tekide ortalkik karisir.

mehmet6r
07-09-2019, 21:04
LeClerc i uyardilar 10sn marj var dediler, herif Seble beraber gazlaya gazlaya one cikti ama Seb arkada kaldi, digerleri hava koridorunu ben kapayim ama arkadakinide kandirayimki o benim koridoruma giremesin derken olay bu hale geldi :D muthisti. Insallah herkese ceza verirler q3 tekide ortalkik karisir.

Ceza gelmedi abi, bence leclerc vettele bile bile yamuk yaptı. zorla demelerine rağmen dinlemedi ki haklı tepki koydu. Çünkü q1 de leclerc, vettelin hava koridorunu kullanacaktı vettel beklemeden bastı gitti. q3'ün ilk denemesinde yine aynı şekilde olacaktı ama vettel uyanıklık yapıp şiganı kesti ve leclerc ona rağmen pol derecesi yaptı. bunlara bakarak leclercin tutumu bence doğru.

997TT
08-09-2019, 09:28
Salaklık ıle kurnazlık arasında kı fark...
Ama sonucta herkes mutlu yerınden...

Eriador
08-09-2019, 15:28
ah Vettel ah , gene fena batirdi ve o pite giris neydi ? Gro filan yapsa hemen f1'den kapi disari ederlerdi. Yaris fena baslamadi goreli mbakalim nler olucak . Sanki LEC 4 kez dunya sampiyonu VET'in 2.senesi gibi suruyorlar.

MetalliHead
08-09-2019, 15:32
Bu konuda Vettel'e sövmek serbest olmalı. Lec'in yarışı da mahvolacak, 2 Mercedes'le tek başına kaldı.

Onrcn
08-09-2019, 15:33
vettel yine sasirtmadi helal olsun, hep beklentilerimi karsiliyor

Eriador
08-09-2019, 15:34
bu arada iyi link i olan varmi ? ben f1tr.com iskence .

Eriador
08-09-2019, 15:55
ilk pitlerden sonra Renault larin onde olmasi LEC'in isine yaradi , onlarin hava kordonu ve DRS'i sayesinde ilk turlarda HAM'a karsi tutundu ( HAM'a gore daha sert lastik tercih ettigi icin ) , onlar olmasa HAM avlicakti ve su an bambaska bir senaryo olurdu.

Onrcn
08-09-2019, 15:56
bu arada iyi link i olan varmi ? ben f1tr.com iskence .

attim ozelden

Eriador
08-09-2019, 15:59
eyw. cok tskler :)

Day Walker
08-09-2019, 16:00
Vete tur bindirdiler :D

Eriador
08-09-2019, 16:04
Bu saatten sonra VET'den Ferrari'ye bir yarar olmaz , adam cocuk gibi isler biraz bozuk gitsin kustum oynamiyorum der gibi dagiliyor Ferrari artik VET'i degistirmeli.

Day Walker
08-09-2019, 16:24
Geçen senede dedim vettelden ferrariye artık hayır gelmez

Eriador
08-09-2019, 16:26
BOT'ta hata yapti ... Monza'daki ilk viraji seviyorum en ufak bir hatada hemen cezayi kesiyor

Day Walker
08-09-2019, 16:30
Helal olsun çocuğa bütün yarış ego takımına karşı tek başına savaştı

Hakettiği bir yarışı söke söke aldı

Onrcn
08-09-2019, 16:31
helal olsun cocuga, ne baskiya dayandi. En onde Vettel olsa 6.spini izlerdik heralde :D

Eriador
08-09-2019, 16:33
Bu saaten sonra LEC sayfasi baslar . Monza'da tansiyonun en yuksek oldugu yerde adim adim yarisi yoneterek kazandilar tipki efsane yillardaki Ferrari Brawn - Schumacher gibi . Sert lastiklerle HAM'a karsi koydu ufak bir hata disinda kusursuzdu.Bu zafer harika durum boyle iken 4 defa Sampiyon tur yedi kesin spin atinca aracta birsy oldu bla bla diyecekler s... gitsnler. VET artik emekli olsun.

Day Walker
08-09-2019, 16:43
Hamda ilerde belki ferrariye gidebilirim demiş. ( hoşşttt )

Bence ferrari akademinin ne kadar önemli olduğu ortaya çıktı.

Daha iyi yetenekler de gelecektir böylece

ghibli06
08-09-2019, 18:06
LeClerk' e 3 senedir çok güveniyordum, Ferrari onu yem etmeden çok güzel hazırladı, şu anda çok güçlü... Ah Bianchi ahh, şu takımın 1-2 şimdi siz olmalıydınız :(

997TT
08-09-2019, 18:14
Heyecandan buraya gırmeyı unuttum.
Ne yarıstı ama....
Tifosiler olarak bugunu cok bekledık be,uzun zamandır savasan arabamız ve pılotumuz var.
Stres altında mınımum hatayla yuruyen,pozısyonu ıcın sonuna kadar savasan,hep zorlayan bırı....
Forza ferrari,forza tifosi yi bagırmayı ozlemısım be.
Sanırım benım kadar cok eskı takıpcı az vardır aramızda,ghibli belı bır kac kısı. rtl ekranlarından,eurosport da,arada trt,sonra ntv vs.... 90 lı yıllardan bugune,schmi den sonra ılk kez bır pılot benı heyecanlandırdı(gelecek ıcın)
Fazla duygusal oldu ama cok doluyuz be kardesım....

Alpii
08-09-2019, 21:15
Leclerc için muazzam bi yarıştı. Umarım gelecek sezon şu arabayı iyileştirip ve pit duvarının yaptığı hataları azaltırlar da şampiyon olur :)

Vet ascari’de spin atarak kendini artık bitirdi. Hele piste cıkışı...

- İtalya’da tifosilerden italya marşını dinlemeyi özlemiştik :)

Eriador
09-09-2019, 06:52
Acaba VET'in spin attigi yerde , ayni sartlarda daha once spin atan kac kisi var ? resmen bitmis.

Day Walker
09-09-2019, 07:30
Sezon sonunda Ferrariden Vettel ile Verstapen takası gelirmi :D

Kafamda deli sorular :)

HUSNU
09-09-2019, 07:41
Sıralamalara hiç değinmiyorum. Gerçekten komediydi. Yarışta Leclerc tek başına şov taptı. 2 mercedes i de dize getirdi. Mükemmel bir sürüş yaptığını düşünüyorum . Ferrari yaz arasından sonra aracı geliştirmiş bu kesin. Son 2 yarıştır bunu görüyoruz. Bu yarışa kadar vetteli destekliyordum . Ama son spinden sonra artık Leclerc i destekliyor. Vettel artık Ferrari nin 2. pilotudur. Maalesef bu duruma kendisi sebep oldu. Bu saatten sonra performansını nasıl düzeltir bilmiyorum. Renault lar çok iyi yerde bitirdiler . Ricardo adına sevindim. Arka taraflarda pek bir hareket yok gibi geldi . Belki Leclerc in heyecanı ile kaçırmış olabilirim.

rahmitanir
09-09-2019, 08:00
Ferrari'de hem sürüş hem de taktik anlamında gelişmeler var.

Leclerc'taki gelişim zaten ortada.

Taktik olarak da Spa'da Vettel'i kullanıp Ham'e zaman kaybettirmeleri, bu yarışta da Leclerc'e kullanılması ön görülmeyen sert lastiği takıp yarış sonuna kadar stabil bir performans aramaları taktire şayandı.

997TT
09-09-2019, 09:01
Ferrari'de hem sürüş hem de taktik anlamında gelişmeler var.

Leclerc'taki gelişim zaten ortada.

Taktik olarak da Spa'da Vettel'i kullanıp Ham'e zaman kaybettirmeleri, bu yarışta da Leclerc'e kullanılması ön görülmeyen sert lastiği takıp yarış sonuna kadar stabil bir performans aramaları taktire şayandı.
Sert lastıgı once vettel e takıp,takım oradan gelen bılgıler ıle lec e seri taktı. Bılgıne :)

ghibli06
09-09-2019, 09:28
Sert lastıgı once vettel e takıp,takım oradan gelen bılgıler ıle lec e seri taktı. Bılgıne :)

ben bu sene resmen tiksindim bu lastik olayından... ferrari sert lastikli mercedes medium iken DRS de açıkken mercedesler yetişemedi, ki lastik+DRS farkı neredeyse 1 s ... nasıl bir lastik üretiyor bu adamlar anlamıyorum yeri geliyor M lastiklerle 30 tur atılıyor yeri geliyor S ler hiç kullanılmıyor... kumar bu sefer tuttu ama sert lastiklerin her zaman bu performansı verdiğini zannetmiyorum...

HUSNU
09-09-2019, 09:33
ben bu sene resmen tiksindim bu lastik olayından... ferrari sert lastikli mercedes medium iken DRS de açıkken mercedesler yetişemedi, ki lastik+DRS farkı neredeyse 1 s ... nasıl bir lastik üretiyor bu adamlar anlamıyorum yeri geliyor M lastiklerle 30 tur atılıyor yeri geliyor S ler hiç kullanılmıyor... kumar bu sefer tuttu ama sert lastiklerin her zaman bu performansı verdiğini zannetmiyorum...

Bu türbülans olayı lastiklerin canına okuyor. Hatta Bottas gerilerden geldi diyoruz . Fakat Hamilton bence çok daha iyi performans gösterdi . Bottas belirli bir seviyede yakınlaştıktan sonlar anında hata yaptı . Birde Ferrari ni düzlük hızı gerçekten çok acayipti. Bakalım bir sonraki jenerasyonda bu türbülans olayını simülatör ortamında çözdüler gibi gözüküyor.

ghibli06
09-09-2019, 09:36
Bu türbülans olayı lastiklerin canına okuyor. Hatta Bottas gerilerden geldi diyoruz . Fakat Hamilton bence çok daha iyi performans gösterdi . Bottas belirli bir seviyede yakınlaştıktan sonlar anında hata yaptı . Birde Ferrari ni düzlük hızı gerçekten çok acayipti. Bakalım bir sonraki jenerasyonda bu türbülans olayını simülatör ortamında çözdüler gibi gözüküyor.

hocam türbülansı kullanmazsan araç gitmiyor, türbülansı kullanınca da lastik eriyor resmen, bu nasıl bir defodur? HAAS çok haklı, adamlar Amerikalı, aracım iyi koyar geçerim diyor, kafaya yeyip oturuyor!

rahmitanir
09-09-2019, 10:05

Hafta sonu berlindeydi abi, dün öğlen 3 gibi uçağa bindim, ilk 3 turu uçak kalkmadan izledim.

geri kalanını da biraz parça pinçik şeklinde izmir'de taksideyken ve gece evde izledim, o sebeple kaçırdığım detaylar var :D

Vettel'in saçmalaması yine hayırlı olmuş ama yani bu söylediğine göre

ahmet3425
09-09-2019, 11:33
bahreyn de ki motor arızası, monaco daki kaza olmasaydı ah ah :S

Canselmo
09-09-2019, 13:19
Leclerc bence sene başından beri hatta gecen sene alfa romeo da bile belliydi böyle bir sükse yapacağı.. Açıkcası ben şaşırmadım ve kendisini yaklaşık 3-4 yıldır takıp ediyordum.

Leclerc ve verstappen geleceğin şampiyonları olacak eğer iyi bir araçları olursa.

Vettel artık emekli olsun yada altsıra takımlarda görev yapsın. 4 Şampiyonluğu var yıllık 50 mdolardan fazla maaş alıyor. Yeterince parası var. Ailesi ile vakit geçirsin dünyayı gezsin balığa cıksın. Artık şu araca alış be kardeşim. Arkasını hissedemiyorum diyor sene başından beri. Tecrüben ve geçmişin var fakat başarı malesef gelmedi.. Geçen sene almanyada yatığı basit kazadan sonra tamamen bitti vettel. Üzücü fakat hayat böyle.

Ayrıca Ferrari bundan sonra ki yarışlarda çok güçlü olamayacak. Çünkü ne lastik kullanımında ne de yerebasma gücü mercedes ve redbull seviyesinde değil. Bundan sonra düzlüklerin çok olmadığı pistlerdeyiz ve Mercedes öne cıkıcak bu bir gerçek. Ferrari nin bu seneki aracı tamamen farklı konsepte ve yere basma gücü üretemiyor. lastikleri düzgün aralıkta çalıştıramıyor. Araç virajlarada çok fazla kaydığı için lastikleri daha fazla aşındırıyor. Binotto da bu sene için aracı geliştircez ama keskin değişikler yapmıca dedi.

Yani anlayacağınız mercedes ve ham çok rahat rakibi olmadan şampiyonluğu alacak..

Day Walker
09-09-2019, 13:24
Leclerc bence sene başından beri hatta gecen sene alfa romeo da bile belliydi böyle bir sükse yapacağı.. Açıkcası ben şaşırmadım ve kendisini yaklaşık 3-4 yıldır takıp ediyordum.

Leclerc ve verstappen geleceğin şampiyonları olacak eğer iyi bir araçları olursa.

Vettel artık emekli olsun yada altsıra takımlarda görev yapsın. 4 Şampiyonluğu var yıllık 50 mdolardan fazla maaş alıyor. Yeterince parası var. Ailesi ile vakit geçirsin dünyayı gezsin balığa cıksın. Artık şu araca alış be kardeşim. Arkasını hissedemiyorum diyor sene başından beri. Tecrüben ve geçmişin var fakat başarı malesef gelmedi.. Geçen sene almanyada yatığı basit kazadan sonra tamamen bitti vettel. Üzücü fakat hayat böyle.

Ayrıca Ferrari bundan sonra ki yarışlarda çok güçlü olamayacak. Çünkü ne lastik kullanımında ne de yerebasma gücü mercedes ve redbull seviyesinde değil. Bundan sonra düzlüklerin çok olmadığı pistlerdeyiz ve Mercedes öne cıkıcak bu bir gerçek. Ferrari nin bu seneki aracı tamamen farklı konsepte ve yere basma gücü üretemiyor. lastikleri düzgün aralıkta çalıştıramıyor. Araç virajlarada çok fazla kaydığı için lastikleri daha fazla aşındırıyor. Binotto da bu sene için aracı geliştircez ama keskin değişikler yapmıca dedi.

Yani anlayacağınız mercedes ve ham çok rahat rakibi olmadan şampiyonluğu alacak..

Ferrari zaten bununla ilgili yaptıklarının yanlış olduğu ve hatasını kabul etmişti. Bu sezon böyle geçecek ama seneye bakalım neler yapacaklar.

997TT
09-09-2019, 18:41
Sorun fcar ın cok guclu olması. Drs yı acıyor ama hızı anca fcar ı yakalıyor yada 3-5km gecıyor.
Cıdden gucluydu fcar ın motoru.
Ama yol tutus farkı acıkdı. Arada 3 sec vardı,ham 4 turda yakaladı.
Bottas 9 sec gerıdeydı,yıne yakaladı ama gecmek? O ıste zor. Hem cok ıyı defans yapıp,aracını cokkk ıyı konumlandırdı. Hemde kers ıle bırlıkte hep zor zamanlarda kullandı. Ama apex hızlarımız dusuktu.
Sımdı yıne yol tutus ısteyen pıstlere gıdıyoruz. Sanırım yasadıgımız bu bayramı bır sure unutmayalım,cunku 1.basamak Bıraz zor artık.
Ama ne yarıstı be......

Rockford
11-09-2019, 08:43
YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=rMyRuBHeTBU)
italya 2019 un radyo konusmaları sıralama turundaki taktiklerin dönenlerin konusmaların hepsi var harika videoymus kesin izleyin :)

997TT
11-09-2019, 09:29
YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=rMyRuBHeTBU)
italya 2019 un radyo konusmaları sıralama turundaki taktiklerin dönenlerin konusmaların hepsi var harika videoymus kesin izleyin :)
Cok ıyıdı be...

tiMachine
11-09-2019, 11:44

Abi ferrari inanılmaz hızlı...
Ferrari f1 araçları arasında en hızlısı ancak araba tamamen düz yol gazcısı

react1ve
11-09-2019, 14:40

Verstappen gelse Leclerc ile uyum sağlayabilirlerse uzun seneler ambargo koyarlar f1'e. Vettel'in artık Ferrari'den kopması şart. Takıma zarardan başka birşey değil.

Canselmo
11-09-2019, 15:13
Lastik konusuda şöyle .. Pirelli daha fazla çalışma aralığına sahip ve daha yumuşak lastik üretmek istediler. Lastikleri yumuşak üretmelerini sebebi daha fazla pit stop olsun yarışlara heycan gelsin MANTIKEN. Tabi fia da bu görüşmelerde onayladı...

Fakat ne oldu Takımlar daha fazla pit stop yapmak yerine daha az pitstop yapıp lastikleri nasıl uzun süreli kullanırız kafasına gittiler. tÜM Aero lastikleri çalıştırma stratejileri buna dayandı... Yani pirelli ve fia nın düşündüğün tam tersi oldu.

Şu an lastikleri en iyi kullanan takım mercedes. bazen yarışlarda sarı lastiklerle 40 tur atıyorlar .. yada ham sert lastikle 50 tur atıp son turda hızlı tur bile atabiliyor. Lastikleri hep doğru aralıkta çalışıyor. Yani mercedesin önde olması %70 lastiklerini çok iyi kullanımı.. Zaten coğu yarışada ilk sırada başladıkları için kirli havaya da maruz kalmıyorlar. Geride olsalar bile araçlarının yeterli downforce olduğu için 1-2 turda rakiplerini geçebiliyorlar.

Gördüğünüz gibi artık yarışlar tamamen lastikleri kontrol etme aşındırmama yarışına döndü. Zaten aracın arkasında virajlarda kaldığınız zaman yere basma gücü azalıyor lastikler daha fazla ısınıyor ve kayıyor vs vs ..

2021 de pirelli daha sert lastikler üreticek 18. jantlara gecilcek. Lastikler artık daha sert ve aşınması zor olucak. Buda seyir zevkimizi artırıcak.

997TT
11-09-2019, 18:03
Bu konuya degınmıslerdı gecen hafta.
Insallah konusuan gıbı olur...

ghibli06
11-09-2019, 22:07
Lastik konusuda şöyle .. Pirelli daha fazla çalışma aralığına sahip ve daha yumuşak lastik üretmek istediler. Lastikleri yumuşak üretmelerini sebebi daha fazla pit stop olsun yarışlara heycan gelsin MANTIKEN. Tabi fia da bu görüşmelerde onayladı...

Fakat ne oldu Takımlar daha fazla pit stop yapmak yerine daha az pitstop yapıp lastikleri nasıl uzun süreli kullanırız kafasına gittiler. tÜM Aero lastikleri çalıştırma stratejileri buna dayandı... Yani pirelli ve fia nın düşündüğün tam tersi oldu.

Şu an lastikleri en iyi kullanan takım mercedes. bazen yarışlarda sarı lastiklerle 40 tur atıyorlar .. yada ham sert lastikle 50 tur atıp son turda hızlı tur bile atabiliyor. Lastikleri hep doğru aralıkta çalışıyor. Yani mercedesin önde olması %70 lastiklerini çok iyi kullanımı.. Zaten coğu yarışada ilk sırada başladıkları için kirli havaya da maruz kalmıyorlar. Geride olsalar bile araçlarının yeterli downforce olduğu için 1-2 turda rakiplerini geçebiliyorlar.

Gördüğünüz gibi artık yarışlar tamamen lastikleri kontrol etme aşındırmama yarışına döndü. Zaten aracın arkasında virajlarda kaldığınız zaman yere basma gücü azalıyor lastikler daha fazla ısınıyor ve kayıyor vs vs ..

2021 de pirelli daha sert lastikler üreticek 18. jantlara gecilcek. Lastikler artık daha sert ve aşınması zor olucak. Buda seyir zevkimizi artırıcak.

lastiklerle bu kadar oynamanın ne anlamı var ki? GoodYear zamanında hiç böyle sıkıtılar olmazdı, Pirelli kafasına göre değil araçlara göre lastik üretmeli...

Canselmo
13-09-2019, 14:40
lastiklerle bu kadar oynamanın ne anlamı var ki? GoodYear zamanında hiç böyle sıkıtılar olmazdı, Pirelli kafasına göre değil araçlara göre lastik üretmeli...

amaçları daha fazla çekişme olmasıydı .. Hersene takımlar ve fia bir analiz yapar ve raporlanır. Ufak tefek değişkenler yapılabilir ertesi sene için. lastiklerin hamurları çalışma aralığını genişletmeleri.. araçların aero parçaları ufak tefek hersene değişkenler var. Nedeni de hep bir eksik gidermek amaçlı yapılmış şeyler. dediğim gibi lastikleri yumuşattılar çünkü takımlar daha fazla pitstop yapsın seyir zevki olsun. Yarışa başlanıldığında kimin 1-2-3-4 olduğunu önceden bilmeyelim diye. ama tamamen ters oldu. 2021 çok sert lastikler olucak günümüze göre..