PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kosova'da Ünivesite Okumak??

Oguzhan.Ozturk
19-09-2019, 13:03
İyi günler herkese şuan Adalet Bakanlığı'nda memurum, Erciyes Ünivesitesi İşletme bölümünü bitirdim ve AÖF'ün "Sınavsız ikinci üniversite" programı ile Adalet Ön lisans programı okuyacağım kaytıları vb hallettim ders çalışıp sınavlara girmek, bitirmek kaldı amacım hem yaptığım meslek ile alakalı bir bölüm diplomamın olması ve ileriye dönük DGS sınavı ile Hukuk Fakültesine geçip Avukat-Hakim/Savcı olmak istiyorum.

Şimdi gelelim sadede geçenlerde internette dolaşırken Kosova Irılıa Kraliyet Üniversite "ne denk geldim, bu üniversiteyi ülkemiz ve yök sistemimiz tanıyor denklik alınıp alınmadığı konusunda bilgim yok ama araştırmaya devam edyiorum çünkü 1800 euro senelik harç ücreti var ve para değil sonuçta Adalet Ön lisans bitirdikten sonra puan sistemi aranmaksızın Hukuk Fakültesi 3. sınfıtan Türkçe eğitim almaya devam edilebiliyor.

Benim öğrenmek istediğim Kosovada olan bu üniversiteyi bilen yakını giden kendi giden eden varmıdır burada yaşam pahalımıdır atıyorum 2 sene gideceğim 30,000tl harç hariç para yeterli gelirmi kira yemek vb ne durumda bunları öğrenmek ve tavsiyelirinizi duymak istiyorum. Şimdiden herkese teşekkürler.

cabrioleter
20-09-2019, 08:40
sanırım istifa ederek gitmeyi düşünüyorsun bir yıldan uzun süre ücretsiz izin alınmayıor diye biliyorum. buna değecek mi orada üniversite okumak?
burada 2 yıl hukukla tamamlayamıyor musun? sınav puanları mı çok yüksek? orada okumanın mantığını oturtamadım.
eğer puan veya dgs problem değilse hem çalışıp hem okumak daha iyi değil mi?
ben de adalet bakanlığında memurum farklı planlarım var eğer olmazsa benzer sürece girmeyi düşünüyorum..
bir de son olarak 4 yıllık kamu mezunuyum aldığım hukuk derslerini hem aöf de hem 2 yıllık hukuk sürecinde saydırabilir miyim bir bilgin var mı?

PiscocuK
20-09-2019, 08:51
Eşim Kosovalı her yıl 1-2 kere gidiyorum.O ünv bilmiyorum anlattığın planınla ilgili bir fikrim yok ama her gittiğimde üzerine biraz daha koyan bir ülke.
30,000 TL ile 2 yıl geçirmek istiyorsan o senin anca 2 yıllık ev kiranı karşılar.Eşim ünv Kosovada bitirdi burada Edirnede yüksek yaptı geçen ay yöke denklik için evrakları verdik.Sanıyorum seninde denklik yapman gerekecek.Yeme içme TL ye vurmazsan ucuz :) burgerkingin bigking XXL hamburgerinen daha büyük ve daha kalın etli hamburgeri 1€ güzel bir etli yemek 5-6€ civarı ev kiraları yerine göre 100-250 ve üstü olarak değişkenlik gösterebilir.
Benim oraya gittiğimde tek derdim yemek olduğu için bunlara odaklandım hep :)

Oguzhan.Ozturk
20-09-2019, 09:24
sanırım istifa ederek gitmeyi düşünüyorsun bir yıldan uzun süre ücretsiz izin alınmayıor diye biliyorum. buna değecek mi orada üniversite okumak?
burada 2 yıl hukukla tamamlayamıyor musun? sınav puanları mı çok yüksek? orada okumanın mantığını oturtamadım.
eğer puan veya dgs problem değilse hem çalışıp hem okumak daha iyi değil mi?
ben de adalet bakanlığında memurum farklı planlarım var eğer olmazsa benzer sürece girmeyi düşünüyorum..
bir de son olarak 4 yıllık kamu mezunuyum aldığım hukuk derslerini hem aöf de hem 2 yıllık hukuk sürecinde saydırabilir miyim bir bilgin var mı?

Ben İngilizce - Türk Edebiyatı - Atatürk Inkılapları derslerini AÖF'e saydırdım aldığınız derslerden saydırabilecek olanlar liste şeklinde çıkıyor.

* İstifa edip gidicem aynen burada ücretli okusam bile DGS'de 270 280 bandında almam lazım buda 30 net matematik 40 a yakın türkçe demek çalışıp şansımı denicem matematik biraz zayıf bende eğer olmaz ise 2. yol olarak bunu tercih etmeyi düşünüyorum burdada senelik üniversite zaten 30.000tl den başlıyor git gel vs derken 40 a maal olur bana 2 senede 80.000

Oguzhan.Ozturk
20-09-2019, 09:26
Eşim Kosovalı her yıl 1-2 kere gidiyorum.O ünv bilmiyorum anlattığın planınla ilgili bir fikrim yok ama her gittiğimde üzerine biraz daha koyan bir ülke.
30,000 TL ile 2 yıl geçirmek istiyorsan o senin anca 2 yıllık ev kiranı karşılar.Eşim ünv Kosovada bitirdi burada Edirnede yüksek yaptı geçen ay yöke denklik için evrakları verdik.Sanıyorum seninde denklik yapman gerekecek.Yeme içme TL ye vurmazsan ucuz :) burgerkingin bigking XXL hamburgerinen daha büyük ve daha kalın etli hamburgeri 1€ güzel bir etli yemek 5-6€ civarı ev kiraları yerine göre 100-250 ve üstü olarak değişkenlik gösterebilir.
Benim oraya gittiğimde tek derdim yemek olduğu için bunlara odaklandım hep :)

Yani tahminen aylık giderim benim 500 600 euro bandında olacak oda nereden baksak buradaki ile aynı maliyetlere denk geliyor ben orada hem yurtdışında yaşamak hem dil geliştirmek hemde erasmus tarzı bir program ile başka ülkeleri gezmek istiyorum. Aynen denklik alıcam yök e sordum üniversiteyi tanıyorlar ancak denklik komisyon verdiği için birşye diyemiyorlar.

PiscocuK
20-09-2019, 10:15
Yani tahminen aylık giderim benim 500 600 euro bandında olacak oda nereden baksak buradaki ile aynı maliyetlere denk geliyor ben orada hem yurtdışında yaşamak hem dil geliştirmek hemde erasmus tarzı bir program ile başka ülkeleri gezmek istiyorum. Aynen denklik alıcam yök e sordum üniversiteyi tanıyorlar ancak denklik komisyon verdiği için birşye diyemiyorlar.

Orada İngilizce'n gelişirmi bilmiyorum.Arnavutça konuşuyorlar genelde.Hatta bir çok kasabada Türkçe :)

Oguzhan.Ozturk
20-09-2019, 10:32
Orada İngilizce'n gelişirmi bilmiyorum.Arnavutça konuşuyorlar genelde.Hatta bir çok kasabada Türkçe :)

Ya zaten 24 yaşıma geldim birşeler sürekli dürtüklüyor a1-a2-b1-b2 seviyede ingilizce falan kursunada gidesim var , aklımda gerçekleştirmek istediğim birçok hayal var bunun için kilit anahtar ingilizceden geçiyor.

ErkanCanS
20-09-2019, 15:09
Şu devirde hukuk okumak için memurluk bırakılır mı ? Önce bunu irdelemelisiniz. Parayla pulla derdin yoksa Kosovayı bilmiyorum, Polonyayı da bir araştırın derim.

GÖKTÜRK
20-09-2019, 16:27
hukuk mezunu avukat arkadaşlarım var hiçde iç açıcı değil maddi durumları asgari ücret dahi kazanamayan var tabii ama bu kişiden kişiye değişir siz daha çok kazanabilirsiniz ,emin olmamakla beraber trde yaklaşık 150bin avukat var ve artarak devam edecek bu sayı vakıf ünileri vb yüzünden , hakim savcı meselesi hakkında yorum yapmak istemiyorum ama iyi bir noktadan bi alo şart diye düşünüyorum(ne yazık ki) düşük puanlarla savcı/hakim olanları gördükten sonra :D

Oguzhan.Ozturk
20-09-2019, 21:34
hukuk mezunu avukat arkadaşlarım var hiçde iç açıcı değil maddi durumları asgari ücret dahi kazanamayan var tabii ama bu kişiden kişiye değişir siz daha çok kazanabilirsiniz ,emin olmamakla beraber trde yaklaşık 150bin avukat var ve artarak devam edecek bu sayı vakıf ünileri vb yüzünden , hakim savcı meselesi hakkında yorum yapmak istemiyorum ama iyi bir noktadan bi alo şart diye düşünüyorum(ne yazık ki) düşük puanlarla savcı/hakim olanları gördükten sonra :D

Avukat olup para kazanma konusunda sıkıntılarım yok 1 Yıl avukatın yanında icra işleri yaptım her türlü memur maaşından fazlasını çıkarırım , maddiyat durumuna katılıyorum stajyerken aldıkları paralar çok komik zaten, alo konusunda katılıyorum size :)

Oguzhan.Ozturk
20-09-2019, 21:36
Şu devirde hukuk okumak için memurluk bırakılır mı ? Önce bunu irdelemelisiniz. Parayla pulla derdin yoksa Kosovayı bilmiyorum, Polonyayı da bir araştırın derim.

Valla derdim para değilde biraz hırs yaptım diyebilirim, avukatları görünce bu avukat oldu ben memur olarak kaldım diye içim içimi yiyor vasıfsız vasıfsız adamlar avukat oluyor havalarından geçilmiyor..

Memurluk çok rahat aslında ama malesef Hakim/Savcı-Müdür üstün kötü olursa mesleği zehir edebiliyor :)

OnurG
21-09-2019, 01:16
Bulgaristan ve özellikle Ukrayna'da okunmayacağını arkadaşım tarafından öğrendim. Genel olarak bu yurtdışı puansız gidilen üniversitelerde oldukça rüşvet olayları dönmekte. Yurtdışında okumaya giderken 10 kere düşün derim. Bir transkript almak için 1 1.5 ay beklettiklerini bilirim arkadaşımı. Memurluğu bırakıp asla böyle bir işe kalkışmazdım.

Oguzhan.Ozturk
21-09-2019, 11:24
Bakalım ilk etap Dgs kursuna gidip 300+ puan alıp devlet üniversiteleri bölümünde hukuk kazanmak yapamazsak 2. plan olarak bu yurtdışını kovalıcam.

suk3b3
21-09-2019, 23:51
Bakalım ilk etap Dgs kursuna gidip 300+ puan alıp devlet üniversiteleri bölümünde hukuk kazanmak yapamazsak 2. plan olarak bu yurtdışını kovalıcam.

İstifa edip yurt dışında okumak gibi risk alacağına otur dgs kas bro. En azından elindeki bulgurdan olmazsın.

PiscocuK
22-09-2019, 10:11
Kosova vizesiz. Atla bir haftasonu git buradan 1 saat. 2-3 gun takil unv bak gez gor etrafi ortami kendi gozlerinle gorup degerlendir. Belkide ben burada yapamam diyip baska denizlere yelken acarsin

Oguzhan.Ozturk
23-09-2019, 07:43
İstifa edip yurt dışında okumak gibi risk alacağına otur dgs kas bro. En azından elindeki bulgurdan olmazsın.

Mantık olarak kesinlikle haklısın dediğim gibi ilk etap dgs çalışıcam baktım yapamıyorum o zaman 2. plan teşekkür ederim.

Oguzhan.Ozturk
23-09-2019, 07:44
Kosova vizesiz. Atla bir haftasonu git buradan 1 saat. 2-3 gun takil unv bak gez gor etrafi ortami kendi gozlerinle gorup degerlendir. Belkide ben burada yapamam diyip baska denizlere yelken acarsin

Tamam başkan bi yıllık izin patlatıp bir hafta kadar gideyim dediğin doğru :)

LantisFatih
09-10-2019, 20:20
yeni yargı paketini araştır sen mezun olana kadar avukatlık sınavı gelecek o sınavı kosovadaki üniversiteden yarım yamalak elde edilecek bilgilerle veremezsin.

Berkan
10-10-2019, 00:36
Hangi şehirde oldgunu Yazdıysanda gormedim ama benim hanimda kosovali :). 500 600 euroya rahay rahat geçinirsin 200semalarinda evi hariç tutarsam.

İngilizce biraz zor olabilir orasi icin cunku yukarda bahsedilmis arnavutca dilleri, yerine gore Karadeniz sivesine benzeyen turkceye donuyor bilen tabi biliyor ingizce ama pek döndüğünu gormedim :)

Oguzhan.Ozturk
10-10-2019, 08:33
yeni yargı paketini araştır sen mezun olana kadar avukatlık sınavı gelecek o sınavı kosovadaki üniversiteden yarım yamalak elde edilecek bilgilerle veremezsin.

O sınavı veremezsem Av ya da hakim/savcı olmaya demekki hak kazanamam o iş kişide biter hali hazırda zaten Adalet Bakanlığı personeliyim avukatlar kadar olmasada hukuki bilgim var.

Oguzhan.Ozturk
10-10-2019, 08:34
Hangi şehirde oldgunu Yazdıysanda gormedim ama benim hanimda kosovali :). 500 600 euroya rahay rahat geçinirsin 200semalarinda evi hariç tutarsam.

İngilizce biraz zor olabilir orasi icin cunku yukarda bahsedilmis arnavutca dilleri, yerine gore Karadeniz sivesine benzeyen turkceye donuyor bilen tabi biliyor ingizce ama pek döndüğünu gormedim :)

Reis eğitim zaten türkçe olarak veriliyor ama ilk önceliğim DGS yi kazanıp hukuk fakültesine geçmek kazanamazsam ikinci plan kosova..

PiscocuK
10-10-2019, 08:47
Reis, başkan biraz kendini geliştir hedeflerin var bu kelimelerle yakışık almaz!

Oguzhan.Ozturk
10-10-2019, 09:11
Reis, başkan biraz kendini geliştir hedeflerin var bu kelimelerle yakışık almaz!

Tamam peki, teşekkür ederim.

dirk
10-10-2019, 10:52
kıbrıs üniversiteleri daha iyi değil mi ? denklikde var ?

Oguzhan.Ozturk
10-10-2019, 12:32
kıbrıs üniversiteleri daha iyi değil mi ? denklikde var ?

Ücretleri konusunda kararsız kaldım yoksa iyi evet ama maliyeti çok yüksek.. Biraz kasıp 320 civarı alabilirsem Devlet üniversitesine geçiş yaparım ama 2 sene içinde kim öle kim kala puan artarmı azalır mı..

Oguzhan.Ozturk
22-04-2021, 21:53
Ülkenin son durumu ve dünyadaki covıd-19 sebeplerinden dolayı istifa etmeyişimi bir nimet saydım, iyi ki böyle bir işe bulaşmadığıma sevindim.

Adalet ön lisans programında son 3 ders vizeleri verdim kaldı finaller, tabi bu 2 yıllık süreç içerisinde bütün olasılıkları araştırdım, devlet memuru olarak devam edeceğim adalet programını bitirince icra müdürlüğü sınavına hazırlanacağım inşallah.. Bunları yazma sebebim benim gibi düşünceleri olanlar olursa görüp fikir edinmesi açısından, iyi akşamlar.