PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Arkadan gelen tıkırtı ? Lutfen yardım

olcay_bora
26-12-2019, 17:27
Hayırlı akşamlar herkese
Mazda 626. Bozuk yolda arka sağdan ve soldan tıkır tıkır ses geliyor. Ustaya gittim amortisörler patlamıştır dedi.
Ama sorun şu ki, bozuk yolda o tikirti sesi gelirken hafifçe ayagim frene dokunup ilerledigimde o ses kesiliyor. O zaman fren sisteminde bir sorun var düşüncesi geldi aklıma. Ve iyiki usta dedi diye amortisöre para vermemişim dedim. Arkalar disk fren ve merkezleriyle balatalari gecen ay degisti.
Peki bu sorun neyden olabilir?

TarikS
27-12-2019, 07:23
Balatalar yerine oturmamış olabilir mi ki acaba, bozuk yolda yerinden oynuyordur, frene dokununca yerine oturuyordur. Zor bir ihtimal ama bakılabilir. Bir aracımda arka balataları kendim değiştirdiğimde başıma gelmişti de balatayı yerinde tutan gergin parçayı yerine oturtmayı unutmuştum sanırım basit bir şeydi :D

Düz mantık: boşta duran sallanan bir parça arayacaksınız, frenleri değiştirdiğiniz yerde bir baksınlar.

olcay_bora
27-12-2019, 13:59
Balatalar yerine oturmamış olabilir mi ki acaba, bozuk yolda yerinden oynuyordur, frene dokununca yerine oturuyordur. Zor bir ihtimal ama bakılabilir. Bir aracımda arka balataları kendim değiştirdiğimde başıma gelmişti de balatayı yerinde tutan gergin parçayı yerine oturtmayı unutmuştum sanırım basit bir şeydi :D

Düz mantık: boşta duran sallanan bir parça arayacaksınız, frenleri değiştirdiğiniz yerde bir baksınlar.

Dediginizi arastirdim toyotasi olan biri somine silikonu ile kaliperi balataya yapistirinca ses kesilmis. Aslinda benim balatayi usta degistirmisti ama onceden de ses vardi sonradanda acaba bendr yapistirarak mi cozum arasam