PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Arka mil eğriliği tamir olurmu?

jRMix
18-05-2020, 14:53
Selamlar önceki konuda başıma gelenden bahsetmiştim. Park halindeki aracıma çarptılar araç
Cumartesi çıktı. Direksiyonda bi sıkıntı vardı sağ tuttuğumda düz gidiyordu. Bugün Rot a girdim ark sol (darbe alan kısım) yamuk çıktı. Servis düzeltelim dedi ama pek bilgim yok sıkıntı çıkarır mı?

Sigorta karşılayacak ne tavsiye edersiniz?

https://share.icloud.com/photos/0Oms30XORKjqXwNvdHGHcsLKQ

jRMix
18-05-2020, 14:55
https://i.hizliresim.com/aVkTB0.jpg

İlk postu düzenleyemedim

ghibli06
18-05-2020, 19:48
eğiklik rot kolundaysa değişmesi daha doğru olur, tabladaysa ise bakmak lazım...

CloudGrey
18-05-2020, 19:54
4 tekerden 3ü referans aralıklarının dışında ?

arabada nedir ? 4 çeker birşeymi ?

Oznsrl
18-05-2020, 19:59

3 üde yeşil yanıyor yani olması gerektiği gibi

CloudGrey
18-05-2020, 20:08
3 üde yeşil yanıyor yani olması gerektiği gibi

tekerin bir yarım dece öteki 1 derece kamberli iken yeşik yanan makinında taa . ..

olması gereken max değer 0.25 + yada - farketmez

ghibli06
18-05-2020, 20:10
önler eğrilik yoksa ayarla düzelir ama arkada düzeltme işine girmeyin...

207_TR
18-05-2020, 20:13
Önden yaptığım bir kazada travers kaymıştı, bundan kaynaklı sapmalar oluyordu.

Oznsrl
18-05-2020, 20:14
tekerin bir yarım dece öteki 1 derece kamberli iken yeşik yanan makinında taa . ..

öyle bir genelleme yok fabrika ne vermişse o makinede ona göre okuyordur yeşil olduğu sürecede sorun yoktur he daha iyi olur mu çok ince çalışılırsa olur ama yine hepsi birebir aynı olmaz

ghibli06
18-05-2020, 20:15
öyle bir genelleme yok fabrika ne vermişse o makinede ona göre okuyordur yeşil olduğu sürecede sorun yoktur he daha iyi olur mu çok ince çalışılırsa olur ama yine hepsi birebir aynı olmaz

katılıyorum, sıfır araçları teker değdirmeden ölçün bakalım ne çıkacak :)

CloudGrey
18-05-2020, 20:21
katılıyorum, sıfır araçları teker değdirmeden ölçün bakalım ne çıkacak :)

olur.

olmassa sorun vardır ve araba tatlı tatlı bir tarafa çeker.
6 ay önce bu iş yüzünden gezmediğim rotcu vs kalmadı , sonuçta traverse değişti ve refansa değerine uydu.

ghibli06
18-05-2020, 20:35
olur.

olmassa sorun vardır ve araba tatlı tatlı bir tarafa çeker.
6 ay önce bu iş yüzünden gezmediğim rotcu vs kalmadı , sonuçta traverse değişti ve refansa değerine uydu.

demek istediğimiz, sıfır araçlar bile rotta 4 tane 0 değeriyle çıkmıyor, hepsinin bir referans aralığı var, araç bilgileri makineye o sebeple giriliyor, hepsinde aynı referanslar olsa araç bilgisi girmemize gerek kalmaz...

CloudGrey
18-05-2020, 20:46
demek istediğimiz, sıfır araçlar bile rotta 4 tane 0 değeriyle çıkmıyor, hepsinin bir referans aralığı var, araç bilgileri makineye o sebeple giriliyor, hepsinde aynı referanslar olsa araç bilgisi girmemize gerek kalmaz...

evet o ref değeleride şöyledir atıyorum ;

diyelimki araba civic , derki önlerde -1 kamber olmalı.

bunun kabul edilbilir hali + - 0,25tir. yani ya -1,25 yada -0,75 olur.

bu alette + 0,50 sapmada hala yeşil yanması saçma .. ...

Oznsrl
18-05-2020, 20:51

kim söylüyor bu 0.25 i :) hocam bilmiyorsun iddaa ediyorsun fabrika derki bu araba 1 ile 1.5 derece arasında olabilir bu makinaya yüklüdür ve makinada buna göre ayarlar bu kadar basit uzatmaya gerek yok :D

bilalMW
18-05-2020, 20:59

bunun sebebi her aracın değerleri farklı. En basitinden örn: hunter'a golf 7 tezgaha bağladın. US spec EU spec China market değerleri farklı araca yanlış profilde başlarsan yanlış ölçümleme yapabiliyor.

CloudGrey
18-05-2020, 21:21
kim söylüyor bu 0.25 i :) hocam bilmiyorsun iddaa ediyorsun fabrika derki bu araba 1 ile 1.5 derece arasında olabilir bu makinaya yüklüdür ve makinada buna göre ayarlar bu kadar basit uzatmaya gerek yok :D

bilmiyorum haklısın :)

canım ben 3 yıl bu sorun ile ugraştım .
ön tekerinden +1 ve +1,5 kamber olduğu ve ayarla düzeltilemediği için en son traverse değişti

çünkü reno diyorki biz fabrikadan 0 derece ile çıkarttık.
kabul edilebilir hali +0,25 ile -0,25 arasında.üstü sorun teşkil eder.

ediyorduda. 3 yıl araba yengeç gibi yan gitti.

ghibli06
18-05-2020, 21:25

ön tekerinden +1 ve +1,5 kamber olduğu ve ayarla düzeltilemediği için en son traverse değişti

hiç bir araba 4 teker 0 açılı çıkamaz fabrikadan, keşke öyle bir dünya olsa...

Dragger
18-05-2020, 21:31
Benim de puntoda arka çamurluktan çarpmışlardı, dingil eğilmişti.

Düzeltildi vs hiçbir zaman adam olmadı, eski halini aldı resmen zamanla. Komple değişim yaptırın tüm parçaları.

Dragger
18-05-2020, 21:34

Yok öyle birşey her aracın referans değerleri farklıdır. Belli açılara kadar yeşil olabilir o kısım.

Mesela Audim fabrikasyon -1 civarı idi, belli bir değere kadar da yeşil devam ediyordu. BMW tamamen farklı, arkada ciddi kambere müsade ediyor.

Orjinal süspansiyonlu bazı araçlarda önde kamber ayarı yapabilirsin, bazı araçlarda arkada. Ne kadar ayara izin veriyorsa referansı da o kadar farklı olabiliyor.

Sürücü faktörünü de düşün, sürücü ağırlığı bindiğinde o değer minimuma iner.

Oznsrl
18-05-2020, 21:40

bende 8 sene fazlasıyla basık ve kurcalanmış clio kullandım ve emin olabilirsin bu işlere haddinden 8 10 kat fazla zaman harcadım tamamen istediğim ayara gelmesi için en az 3 kere ayar yapıyordu ustam sağolsun hakkı ödenmez :) ki burda renodan bahsetmiyoruz genel konuşuyoruz

hiç bir araba 4 teker 0 açılı çıkamaz fabrikadan, keşke öyle bir dünya olsa...

dimi abi hatta hiç bozulmasa süper olurdu valla :)

Yok öyle birşey her aracın referans değerleri farklıdır. Belli açılara kadar yeşil olabilir o kısım.

Mesela Audim fabrikasyon -1 civarı idi, belli bir değere kadar da yeşil devam ediyordu. BMW tamamen farklı, arkada ciddi kambere müsade ediyor.

Orjinal süspansiyonlu bazı araçlarda önde kamber ayarı yapabilirsin, bazı araçlarda arkada. Ne kadar ayara izin veriyorsa referansı da o kadar farklı olabiliyor.

:icon_tup::icon_tup::icon_tup:

jRMix
18-05-2020, 22:56
Cevaplar için çok teşekkürler ancak okuyabildim. Akşamüstü servis düzeltme yapmış + rot yapmış yarın sabah bende kendi rotcumda ölçüm yaptıracağım.

Ölçüm cihazda araç modeli girilerek yapıldı hatta rotcum önde de hafif bozukluk var ama arka değişse daha iyi olur dedi. Servis ise düzeltelim dedi bugün düzeltti. Peki muadil travers varmı? Yani arka dingil değişsin desem daha büyük bir işlem mi? Servis altından kalkabilir mi?

jRMix
18-05-2020, 23:05
eğiklik rot kolundaysa değişmesi daha doğru olur, tabladaysa ise bakmak lazım...
Detayını bilmiyorum sadece arka mil dendi ama arkada tek parça heralde bizim araçta

Yok önden çeker. Astra H Sedan 1.3 CDTI Makineye modeli girilerek bağlandı bilmiyorum pek detayını ama rotcum önde de hafif bozukluk var ama o ayardan ayarlanır dedi.

önler eğrilik yoksa ayarla düzelir ama arkada düzeltme işine girmeyin...
Bugün akşamüstü düzeltme yapıldı ama bana pek olmamış gibi geldi. yarın sabah tekrar rotcuya girip değerleri atarım. Bende değiştirmekten yanayım ama sigorta orjinali karşılarmı bilmiyorum.

Benim de puntoda arka çamurluktan çarpmışlardı, dingil eğilmişti.

Düzeltildi vs hiçbir zaman adam olmadı, eski halini aldı resmen zamanla. Komple değişim yaptırın tüm parçaları.

En korktuğum kısımda bu zaten. Tekrar bozulma ihtimali. Sonuçta çekme/eğme mukavemeti bozuldu. Daha kolay yamulması için hiçbir sebep yok.

turboman
19-05-2020, 00:56
Arka dingilde değişse illaki kayıklık çıkar mili eğecek kadar darbe aldıysa. Herkes orjinali gibi düzeltemez. Dingil değişmeli ve araç selete bağlanmalı yani şase düzeltme ölçme makinesine dingilin takıldığı yerde ölçülmeli kayma varmı diye

jRMix
19-05-2020, 03:59
Arka dingilde değişse illaki kayıklık çıkar mili eğecek kadar darbe aldıysa. Herkes orjinali gibi düzeltemez. Dingil değişmeli ve araç selete bağlanmalı yani şase düzeltme ölçme makinesine dingilin takıldığı yerde ölçülmeli kayma varmı diye

Sabah açıklardır büyük ihtimalle. Yani çarpan araç çokta hızlı çarpmamıştı anlayamadım valla.

https://i.hizliresim.com/U9RAMn.jpg

golgeoyunu03
19-05-2020, 11:51
4 tekerin de yeşil çıkması rotun kusursuz olduğu anlamına gelmez, her teker abuk subuk ayarda ama tolerans değerleri arasında olsa bile yolda bir sağa bir sola gidebilir. ayrıca 0 araçlar hangi koşullarda getiriliyor bilginiz var mı? gemilerde, çekicilerde o halatlarla kastıra kastıra bağlıyorlar, tüm ayarlar kaçıyor. Bu sebeple sıfır aracın direk rot ayarına girmesinde fayda var.

Oznsrl
19-05-2020, 12:25
4 tekerin de yeşil çıkması rotun kusursuz olduğu anlamına gelmez, her teker abuk subuk ayarda ama tolerans değerleri arasında olsa bile yolda bir sağa bir sola gidebilir. ayrıca 0 araçlar hangi koşullarda getiriliyor bilginiz var mı? gemilerde, çekicilerde o halatlarla kastıra kastıra bağlıyorlar, tüm ayarlar kaçıyor. Bu sebeple sıfır aracın direk rot ayarına girmesinde fayda var.

o zaman hızlı gittikten yada viraj kastıktan ne biliyim arabayı her zorladıktan sonrada rot ayarı yaptırmak lazım :D Hem artık arabalar lastikten sağa sola bağlanarak taşınmıyor önlü arkalı takozları oluyor taşıyıcının üstündeki deliklere geçirerek lastiğin önüne ve arkasına konuyor gemi nasıl bilmiyorum ama o kadar aracı iple sağa sola bağladıklarını sanmıyorum

B16
19-05-2020, 13:37

Dingil hasar aldıysa değişme ile düzelir. Selet, şase gerek yok. Ayrıca, İstanbul'da şasecilerin çoğu bu tarz hasarlar için rotçuya bastırma (pompa ile düzeltme) işlemi yaptırıyor. Arkadaşın büyük ihtimal arka denge kolu, taşıyıcı vb. parça eğildi. O eğilme sonrası parça değişimi veya bastırma işlemi ile sorunu hallolur gibi duruyor.
Selet için şasenin kayması gerekiyor parça eğildiği zaman selet'e bağlanmaz. Ha şaseciye gitseniz para almak için yapmam demez.

Eğik parçanın resmi gelse daha net yorum yaparız.

jRMix
19-05-2020, 18:42
Bugün tekrar düzeltme yapıldı. Bu sefer servis kendi ölçülerine göre düzeltti öncesi rotcunun dediğine göre düzeltmişti. Bugün değer olarak 1 oldu ama rotcu zaten sıfırlanmaz dedi. Şuan bi sıkıntı gözükmüyor. Çekme yok gibi. Yasak kalkınca Ankara da ağır bakımları yapılacak. (Yağ\ baskı-balata \ sensörlerin temizliği \ EGR iptali.) o zaman tekrar kontrol ettiririm.

turboman
19-05-2020, 21:02
Dingil hasar aldıysa değişme ile düzelir. Selet, şase gerek yok. Ayrıca, İstanbul'da şasecilerin çoğu bu tarz hasarlar için rotçuya bastırma (pompa ile düzeltme) işlemi yaptırıyor. Arkadaşın büyük ihtimal arka denge kolu, taşıyıcı vb. parça eğildi. O eğilme sonrası parça değişimi veya bastırma işlemi ile sorunu hallolur gibi duruyor.
Selet için şasenin kayması gerekiyor parça eğildiği zaman selet'e bağlanmaz. Ha şaseciye gitseniz para almak için yapmam demez.

Eğik parçanın resmi gelse daha net yorum yaparız.
Resimdeki araç sedan astraya benziyor çarpan aracında pozisyonuna göre süratli vurduğu belli. Ayrıca astralarda arka dingil bağımsız değil yani darbeyi emecek bi salıncak sistemi yok eyilen milin kalınlığı ortalama 25-35 mm civarında içi dolu dövme demir bu parça eğilirken illaki dingilin bağlandığı noktalara baskı uygulamıştır ondan selete bağlanması gerekir dedim. İstersen bağlatma öylede binersin çekmede yapmaz ama araç sahibi rahat edecekmi o daha önemli...