PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Egzoz emisyon ceza

Octane
24-08-2020, 22:56
herkese merhaba

Hatunun aracının her şeyi var sanıyordum, ben bakıyorum diyordu. Meğer muayenesi yokmuş. Egzoz emisyonu da yok tabi 5 aydır.

Çevirmeye girdik muayenesiz olduğu açığa çıktı, 288tl ceza yedik 7 gün süre verildi tamam, muayeneye gireceğiz, araç standart kadın aracı zaten.

Benim merak ettiğim bakanlıktan ceza falan yazıyor sağda solda, bu arkadan mı geliyor hiç gelmiyor mu nasıl oluyor? Bilen eden varsa söylerse sevinirim.

Araç standart araç, egzozdan falan ceza yenmedi araç bağlanmadı yani.

Teşekkürler.

5500
24-08-2020, 23:31
Gecmis olsun. Yasaya gore gelecek sanirim arkadan ceza.
https://egzoz.csb.gov.tr/Yayinlar/egzozceza2020.aspx

punto_multijet
25-08-2020, 06:59
bu konu bence karısık. aracımda vize yoktu haliyle egzos muayeneside yoktu.
Turbolu Bravo Hgt standart bir araçta değil yani aracıma 7 gün de verilmedi, sağolsun memur bey direk kapattı aracı yedieminden cıkarttık ona rağmen neredeyse 2 sene olacak egzos için ceza vs gelmedi.

Ozgu_Akcan
25-08-2020, 07:49
bizim arkadaş en az 10 yıl önce eksoz emisyon zamanı geçti diye jandarma trafikden çok sağlam bi ceza ödemişti. yanlış hatırlamıyorsa bugünün 1.500 tl si gibi birseydi. inşallah böyle bir rakam gelmez sizede

ercan26esk
25-08-2020, 08:23
Yüksek ihtimalle ceza gelecektir çevre bakanlığının sisteme düştüğü an trafik normal cezayı yazıp geçiyor diğer ceza bakanlık gönderiyor umarım gelmez...

Özgür Ozan
25-08-2020, 10:12
Eğer gelirse gelecek rakam ciddi, haberiniz olsun. 4400-4500 gibi bir şeydi.

ozoozo
25-08-2020, 11:46
herkese merhaba

Hatunun aracının her şeyi var sanıyordum, ben bakıyorum diyordu. Meğer muayenesi yokmuş. Egzoz emisyonu da yok tabi 5 aydır.

Çevirmeye girdik muayenesiz olduğu açığa çıktı, 288tl ceza yedik 7 gün süre verildi tamam, muayeneye gireceğiz, araç standart kadın aracı zaten.

Benim merak ettiğim bakanlıktan ceza falan yazıyor sağda solda, bu arkadan mı geliyor hiç gelmiyor mu nasıl oluyor? Bilen eden varsa söylerse sevinirim.

Araç standart araç, egzozdan falan ceza yenmedi araç bağlanmadı yani.

Teşekkürler.

Ben de aynı sebepten Eskişehir yolunda ümitköy köprüsüne doğru Şaşmaz dönüşüne gelmeden gazlayarak duman atarak giderken :) polisin anonsuyla sağa çektim, aracı da sıfır almıştım muayene falan aklımdan çıkmıştı aynı sebepten ceza yazıldı 7 gün süre verildi. Niye duman atıyor vs. diye sordular, yağ yakıyor bozuk o yüzden şaşmaz'a dönüyordum dedim, öyle aman aman duman yoktu ama atıyordu. Klasik işlemleri yaparak muayeneyi tamamladım, cezayı ödedim sonra da bir tane trafik şube (adını unuttum) gidip aracı normale çevirdiğime dair kontrolü yaptırarak men'i kaldırdım.

Yani ; bu ceza neye göre geliyor, nasıl geliyor bilgim yok ancak şu olabilir ; egsoz muayenesi olduğu halde çevreyi rahatsız edici ve çevre koruma kurallarına uymadığı için (kat iptali, duman vs. ) farklı bir madde olabilir o yüzden geldiğini düşünüyorum. Size standart bir ceza kesilmiş diğer türlü her muayene yaptırmayı unutana 4-5 bin ceza geldiğine denk gelmedim de, sanmıyorum da.

turboman
25-08-2020, 11:52
Eksoz muaynesi bitti diye ceza gelmez çevre bakanlığından. Sadece abart eksoz veya dumanlı dizellere yazılan cezadan sonra geliyor bu ceza.

Bugraaa
25-08-2020, 12:57
dumanlı yada abartı eksoz a yazılan cezanın maddesi genelde aynı onun bi farklı olanını yazarlarsa çevre ve şehircilikten geliyor diye biliyorum ama gelen cezayı da hiç görmedim :)

mikelazi
25-08-2020, 13:03
Eksoz muaynesi bitti diye ceza gelmez çevre bakanlığından. Sadece abart eksoz veya dumanlı dizellere yazılan cezadan sonra geliyor bu ceza.

aynen

eksoz muayne geçik diye ekstra ceza gelmez.eksozu hiç zamanında yaptırdığımı hatırlamam,eksoz muaynesiz sattığımda çoktur.alanada söylerim.

mturan
25-08-2020, 13:12
egzoz emisyon'un muayene suresi normal tuv ile aynı diye biliyorum? 2 yıl olması lazım. bir yakınımdan tüv 2, egzoz 1 yıl diye duymustum da arastırmadım. eger oyle ise egzoz emisyon'un tarihini kacırmak riskli bir durum. gecmis olsun bu arada.

denizhandinc
25-08-2020, 14:43
Bakanlıktan gelen ceza sadece abart egzos ya da dumanlı egzosla yakalanırsan gelen bir ceza. Muayene eksik diye bakanlıktan ekstra ceza gelmiyor. Tecrübeyle sabit.

uqur80
25-08-2020, 17:58
Çevre Kanununa dayanan tebliğe göre 2. mesajda paylaşılan muayene yaptırmayana da 1.895,00 TL ceza uygulanıyor.

Octane
25-08-2020, 18:41
Herkese teşekkür ederim. Hala belirli değil, bekleyip göreceğiz o zaman. Gerçi denizhandinç yüreğe biraz su serpti. Başımıza bir iş gelirse buraya yazacağım, insanların da bilgisi olsun madem.

denizhandinc
25-08-2020, 20:17
Herkese teşekkür ederim. Hala belirli değil, bekleyip göreceğiz o zaman. Gerçi denizhandinç yüreğe biraz su serpti. Başımıza bir iş gelirse buraya yazacağım, insanların da bilgisi olsun madem.

Benim bahsettigim hani su 2500 liralık milleti arkasından kovalayan meshur bir ceza varya oydu :D 1895 liralık cezayı bilmiyorum acıkcası. Ama muayene yok diye zaten 288 lira yazılmıs. Bir daha ceza meza gelmemesi gerekiyor.

oxygen
25-08-2020, 20:35
Gecmis olsun.
Ben de yeni konu acmayayim buradan sorayim;

Jeep 5.2 muayeneye gittik, egzoz emisyondan kaldik.
Emisyon testini illa ki tuvde mi yaptirmam lazim, yoksa baska birvyerde yaptirip, sonuclari goturmek yeterli oluyor mu?

Octane
25-08-2020, 20:55
Gecmis olsun.

Emisyon testini illa ki tuvde mi yaptirmam lazim, yoksa baska birvyerde yaptirip, sonuclari goturmek yeterli oluyor mu?

oluyor. 10krkt.

2jz
25-08-2020, 21:05
Gecmis olsun.

Egzoz için en son gideceğin yer tüv. Dışarıda bir çok nokta var egzoz muayenesi yapan. Kıl payı kaldıysa dışarıda rahat rahat geçersin.

Ozgu_Akcan
26-08-2020, 10:28
Gecmis olsun.

yalnız tüv de yenı bi sistem var gıttığiniz yere sormadan yaptırmayın geçen sene iki kere yaptırmıştım ben onayı olmadığı için

CloudGrey
26-08-2020, 14:47
muayanesi gecen aracla yakalanınca 7 gün süre verirler ve sadece trafiğin kestiği cezayı ödersiniz.
cevre ve bilmem ne bakanlığından birşey gelmez.

" işim bu "

diablopolis
26-08-2020, 15:22
Gecmis olsun. Yasaya gore gelecek sanirim arkadan ceza.
https://egzoz.csb.gov.tr/Yayinlar/egzozceza2020.aspx
linke göre 1.895 TL diyor :/
Egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmayan motorlu taşıt sahiplerine 1.895 TL
Egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmayan ve standartlara aykırı emisyona sebep olan motorlu taşıt sahiplerine 3.791 TL

r3dkit
26-08-2020, 16:25
çevre bakanlığından gelen ceza sanırım sadece ankarada ki sesli ve dumanlı araçlar için geliyor. 1 sene sonra bile geldiği oluyor o cezanın.

Velhasıl yine ankaralı çekiyor.

muratburunce
26-08-2020, 16:30
çevre bakanlığından gelen ceza sanırım sadece ankarada ki sesli ve dumanlı araçlar için geliyor. 1 sene sonra bile geldiği oluyor o cezanın.

sana gelmedimi daha :D çok ateş ederek geziyorsun dikkat et

r3dkit
26-08-2020, 16:41
sana gelmedimi daha :D çok ateş ederek geziyorsun dikkat et

binemiyorum ki ceza yiyim ula.

Gimifayf
27-08-2020, 08:23

Doğru. Eylül 2018'de çift çıkış akrapoviç var diye Anadolu Bulvarı'nda çevirdiler 300 civarı bir şey yazıp yolladılar. Mayıs 2019'da bakanlıktan 3400 küsür ceza geldi. Hatta mahkeme yoluyla itiraz ettim arabada ses falan yoktu buna dair bir ölçüm de yapılmadı diye. Temmuz 2020'de yargılama bitti karşı tarafın yani bakanlığın avukat masrafı yargılama masrafı vs 1300 küsür lirayı da ödeyip 5 liralık olup defteri kapattım. Velhasıl olan Ankara trafiğinde gezene oluyor ve itiraz iptal vs ile uğraşmaya da değmiyor. Kulağımıza küpe olsun.

muratburunce
27-08-2020, 09:24
binemiyorum ki ceza yiyim ula.

ateş eden araban var mutlu sanıyorlar