PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2. El Oto Pazarına Operasyon, Gerçeklik Payı?

mcanx
02-11-2020, 09:28
merhabalar, herkese iyi haftalar dilerim

ekşi sözlükte böyle bir başlık okudum ve haber kaynağını da vermişler ama pek güvenemedim, iyi gibi görünen her haberde vatandaşa yeni bir vergi daha sokulduğu için çokta sevinemedim açıkcası, doğruluk payı ihtimali olduğunda da yine de bu fiyatlara karşı bir çözüm olacağını düşünömüyorum şahsi olarak. :soru:

sizin var mı duyduğunuz böyle bir haber, açıklama yukarılardan tanıdıkları olan arkadaşlar vs? :)

kaynak; 2. el oto pazarına buyuk operasyon geliyor - gundem - ekşi sozluk (https://eksisozluk.com/2-el-oto-pazarina-buyuk-operasyon-geliyor--6720044?a=popular&p=1)

haber kaynağı; İkinci el oto pazarına buyuk operasyon geliyor (https://odatv4.com/ikinci-el-oto-pazarina-buyuk-operasyon-geliyor-01112036_m.html)

AliGizda
02-11-2020, 09:33
Madem araç fiyatlarını düşürmek istiyorlar, ÖTV' yi kaldırsınlar o halde? Fiyatın yarıdan fazlası ÖTV değil mi?

darkred
02-11-2020, 09:50
Doğruluk payını bende merak ettim.

Bu piyasaya kesinlikle müdahale şart. Millet resmen kaldırmış bekliyor.

Kar amacı gütmeden arabasını değiştirmek isteyenler yani gerçek alıcı ve satıcılar mağdur.

Hangi arabayı favoriye alsam satılıyor. Ertesi gün başka şehirden üzerinde 15-20 bin ilave edilmiş olarak ilana giriyor.

muratburunce
02-11-2020, 09:52
Madem araç fiyatlarını düşürmek istiyorlar, ÖTV' yi kaldırsınlar o halde? Fiyatın yarıdan fazlası ÖTV değil mi?

ötv'yi kaldırırlarmı hiç kendi karlarından vazgeçmez devletimiz saolsun ikinci el ucuzlasın ama sıfır araçlardaki vergiler düşmesin

denizhandinc
02-11-2020, 09:59
Devlet kimsenin yararına iş yapmaz boşuna heveslenmeyin

serkanOC
02-11-2020, 10:02
bunca senedir dertleri millet ve milletin refahi olsaydi mutlaka otv ye mudahale ederlerdi ama olay milleti ve devleti goturmek oldugu icin ne yardan-ne serden.. sifiri 500 olan aracin sifira yakin 6 aylik hali en fazla 550 eder.. mudahale etseler ne olacak 500 sifir, 300 ikinci el mi olacak ?

ghibli06
02-11-2020, 10:05
sorunu yine yanlış yerde arıyoruz, 2. el fiyatlar yüksek falan değil, sıfır araba fiyatları uzayda... haliyle bu 2. ele yansıyor bu işin kanunu bu.. şimdi size bir örnek vereyim, 2014 F30 3.20i... 134bin tl ye almışız, 6 yaşında 100bin km de hiç kazası sürtüğü olmayan bir araç, normal şartlarda benim bu arabayı 80-90 a satsam öpüp başıma koymam lazım değil mi? eh peki gittik bunun yenisini alalım dedik, bakalım fiyatlar ne alemde?

https://i.hizliresim.com/eqJcjG.jpg (https://hizliresim.com/eqJcjG)

80 e satıp üzerine nerdeyse 600 bin tl verip aynı mokun kahverengisini alacağım öyle mi? o zaman koyarım benimkini ilana 300 den, 250 ye falan okutursam üzerine 100-150 koyar başka bir araç bakarım... işte insanlardaki zihniyet şu an bu şekilde ve ne koyarlarsa koysunlar, sıfır fiyatları düşmeden 2. eldeki fiyatları indiremezler...

CloudGrey
02-11-2020, 10:18
seneye yaza , emeklilerin maaş alabiliyor olması bile mucize...
sağlığı falan saymıyorum bile..

iş ikinci el otoya gelene kadar...

ghibli06
02-11-2020, 10:24
sıfır fiyatlarının artmasında da 2 etken var, 2.5 tl den 10 tl ye çıkan yani 4 katı artan euro ve de devletin aldığı anormal vergiler... yani genel olarak ekonomi düzelmeden hiç bir şeyin fiyatı inmez...

Octane
02-11-2020, 10:32
Size bu olayın neden her şeyi daha da beter yapacağını kendi aracım üzerinden anlatayım.

Benim aracım 2010 model 122lik scirocco. 136 bin kmde ve bir parça lokal boyalı, hasar kaydı vs yok.

Ben aracıma şu piyasada 145-150 bin tl fiyat biçiyorum. Bu fiyatlara alıcı var şu an.

Used Volkswagen Scirocco coupe in Neukirchen from € 10,995.- (https://www.autoscout24.com/offers/volkswagen-scirocco-1-4-tsi-life-bi-xenon-navi-winterpaket-bluetoo-gasoline-black-e77c67d2-7ead-4c98-85db-97e4ba331248?cldtidx=5&cldtsrc=listPage)

Used Volkswagen Scirocco coupe in Grosskrotzenburg from € 9,999.- (https://www.autoscout24.com/offers/volkswagen-scirocco-1-4-tsi-climatronic-bluetooth-pdc-gasoline-green-aa2f2349-7703-464f-a027-439bef05d1de?cldtidx=4&cldtsrc=listPage)

Bunlar aynı aracın almanyadaki muadilleri. Üretim yeri olan, yerli malı olan yerdeki fiyatları yani.
10 ila 14 bin euro arası değişiyor, 13 binlik bir araç ile muadil diyelim.

Zaten euroyu 10 alsak ki haftaya olur muhtemelen, 130 bin yaptı. Daha işin içinde ülkenin mecburen alması gereken kdv ve gümrük vergisi yok. Shippingi de ekle, aldın sattın sigorta vs tescil...

İşin sonunda benim araç oldu 200.

Bunlar sanıyor ki yurt dışında araç bedava. Adam euro kazanıp 13 bine alıyor bunu, senin tl kazanıp 13 bin liraya alman gibi, bundan dolayı ucuz.

Sorun döviz kurları ve ötv yani.

Böyle cehalet ebu cehil zamanında görülmedi.

BARR
02-11-2020, 10:38
Size bu olayın neden her şeyi daha da beter yapacağını kendi aracım üzerinden anlatayım.

Benim aracım 2010 model 122lik scirocco. 136 bin kmde ve bir parça lokal boyalı, hasar kaydı vs yok.

Ben aracıma şu piyasada 145-150 bin tl fiyat biçiyorum. Bu fiyatlara alıcı var şu an.

Used Volkswagen Scirocco coupe in Neukirchen from € 10,995.- (https://www.autoscout24.com/offers/volkswagen-scirocco-1-4-tsi-life-bi-xenon-navi-winterpaket-bluetoo-gasoline-black-e77c67d2-7ead-4c98-85db-97e4ba331248?cldtidx=5&cldtsrc=listPage)

Used Volkswagen Scirocco coupe in Grosskrotzenburg from € 9,999.- (https://www.autoscout24.com/offers/volkswagen-scirocco-1-4-tsi-climatronic-bluetooth-pdc-gasoline-green-aa2f2349-7703-464f-a027-439bef05d1de?cldtidx=4&cldtsrc=listPage)

Bunlar aynı aracın almanyadaki muadilleri. Üretim yeri olan, yerli malı olan yerdeki fiyatları yani.

Zaten euroyu 10 alsak ki haftaya olur muhtemelen, 130 bin yaptı. Daha işin içinde ülkenin mecburen alması gereken kdv ve gümrük vergisi yok. Shippingi de ekle, aldın sattın sigorta vs tescil...

Bunlar sanıyor ki yurt dışında araç bedava. Adam euro kazanıp 13 bine alıyor bunu, senin tl kazanıp 13 bin liraya alman gibi, bundan dolayı ucuz.

Sanırım bahsettikleri ucuz araçlar avrupanın çöp olarak baktıkları 800-1000 euro bandındaki 2000 model araçlar. :)

EOZDAG
02-11-2020, 10:48

benzinli scirocco için değil de yaşlı, yorgun ve dizel d-e segmenti araçlar yani almanya koşullarında dezavantajlı araçlar ucuza gelebilir bence, veya donanımsız yeni araçlar. Burada da biraz harcayıp adam edilip binilir gibi

Ups, bist Du ein Mensch? / Are you a human? (https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=309107534&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&isSearchRequest=true&makeModelVariant1.makeId=1900&makeModelVariant1.modelId=10&minFirstRegistrationDate=2007-01-01&pageNumber=1&scopeId=C&sfmr=false&sortOption.sortBy=searchNetGrossPrice&sortOption.sortOrder=ASCENDING&searchId=29087a01-b171-5f83-1187-03862bd480)

Ups, bist Du ein Mensch? / Are you a human? (https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=308678001&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&isSearchRequest=true&makeModelVariant1.makeId=25200&makeModelVariant1.modelId=25&minFirstRegistrationDate=2015-01-01&pageNumber=1&scopeId=C&sfmr=false&sortOption.sortBy=searchNetGrossPrice&sortOption.sortOrder=ASCENDING&searchId=8320a20f-007c-f40b-b2ef-0c1d92416a42)

CelalMrz
02-11-2020, 10:56
Zor bulunan arabalara alternatifimiz olmuş olur evodur stidır başka da pek bi avantajı olacağını sanmıyorum.

CloudGrey
02-11-2020, 11:07
Sanırım bahsettikleri ucuz araçlar avrupanın çöp olarak baktıkları 800-1000 euro bandındaki 2000 model araçlar. :)

aynen öyle , gürcistan gelecek 300-400 dolarlık 1985 golf için bahsettikleri olay.
bizim millette alıp binsin işte.

çok bile bu sığır topluma

DOHC
02-11-2020, 11:10
sorunu yine yanlış yerde arıyoruz, 2. el fiyatlar yüksek falan değil, sıfır araba fiyatları uzayda... haliyle bu 2. ele yansıyor bu işin kanunu bu.. şimdi size bir örnek vereyim, 2014 F30 3.20i... 134bin tl ye almışız, 6 yaşında 100bin km de hiç kazası sürtüğü olmayan bir araç, normal şartlarda benim bu arabayı 80-90 a satsam öpüp başıma koymam lazım değil mi? eh peki gittik bunun yenisini alalım dedik, bakalım fiyatlar ne alemde?

80 e satıp üzerine nerdeyse 600 bin tl verip aynı mokun kahverengisini alacağım öyle mi? o zaman koyarım benimkini ilana 300 den, 250 ye falan okutursam üzerine 100-150 koyar başka bir araç bakarım... işte insanlardaki zihniyet şu an bu şekilde ve ne koyarlarsa koysunlar, sıfır fiyatları düşmeden 2. eldeki fiyatları indiremezler...

2 saat icinde 54 bin lira zamlanan civic (http://zxro.com/u/onizleme.php?e=e2-saat-icinde-54-bin-lira-zamlanan-civic--6720880)

ByKazim
02-11-2020, 11:15
Yüksek hacimli araçlar ve ülkemizde nadir olmalarından dolayı saçma fiyatlara satılan araçlar için güzel olabilir.
Örnek: MAZDA MX-5 :)

Yine de maalesef böyle bir şeyin olacağına ihtimal vermiyorum. Tüm otomobil dernek başkanları vs ötv'yi işaret ediyor ama yıllardır olumlu bir gelişme yok.

rebelh
02-11-2020, 11:17
ben müdaheleye karşıyım
serbest piyasada bu işler böyle işliyor
önce insanlar alışkanlıklarını değiştirmeli
az biraz matematikler verdiğim ücret(xx ay çalışarak kazandığım para)=aldığım hizmet(bir yerden bir yere gidebilmek)
adam civice 100 aylık maaşını verebiliyorsa hükümet vergi zammı yapsın o adamdan daha fazlasını alsın isterim

Ormanci
02-11-2020, 11:17

Kısaca "mallar" diyorum.

Toplumun bir kesimi ciddi ciddi fiyatların manyamasını alsatçılar yüzünden falan sanıyor.

Bir ara "arabalar gelmeye başlayınca fiyatlar düşecek" diyorlardı. Hani?

Tamam, bir grup fırsatçı var sıfır otomobillerde ama ikinci el piyasası ile durumun ilgisi yok.

Geçende bir arkadaşa aynı şeyi anlatmaya çalıştım, adam galericilere şunlara bunlara sayıyor.

Yahu dedim ben 3 sene önce şu an bindiğim aracı 80 bin TL'ye almışım, bir üst ÖTV dilimine girmeden önce sıfırı 230 bin TL idi, ÖTV değişince 280 bin TL oldu, sence bu arabayı şimdi satmaya kalksam kaç bin TL etmeli, kaçtan ilana koyacağım, 80 mi yoksa 120 mi diyorum, cevap yok. Hacı diyorum, kullandığın arabanın sıfır km fiyat listesine bi bakar mısın? Hayır bakmam diye inat etti. Hala diyor ki galeriler böyle böyle yapıyor.

Yani dedim şu AKP seçmenine kızıyorsun, Ahaber izleyip başka şeye inanmayan, şu an farkın yok dedim.

Tartışmamız da şuradan çıktı, 2 sene önce arkadaşım 70 bin TL'ye Citroen C5'ini sattı, parasını dolara çevirdi. Bu anlatmaya çalıştığım arkadaş diyor ki "X arkadaşımız kârda, iyi ki satmışsın arabayı"... Olur mu hiç dedim, adam arabayı elinde tutsa şimdi kafadan iki katına satacaktı. Dolar %100 arttı mı diyorum. Hala bana diyor ki, bunun kaskosu, benzini şusu busu masrafı var, oradan elde edecek kârın farkı 3 rakı masası parası...

Uzun süre çabaladım, baktım olmuyor, he he tamam galericiler artırıyor dedim kapadım konuyu.

İkinci el ithalatı yapacaklarmış. Ağzımla gülmüyorum yine. Hani bunlar ithalatı kısmak için yapıyorlardı zaten? Bu görüşteki devlet mi ikinci el ithalatı yapacakmış? Kaldı ki nasıl olacak, suçladıkları al-satçılar galeriler daha fena fiyat koyacak. 1.000 Euro'ya alıp gelecekler, 50 bin TL'ye kakacaklar millete... Böyle mi olacak? Hadi vergi vesaire koy, fark etmez. Süper salakça, mantıksız bi uygulama olur. Bir de bu yazarlar falan yazıyor kendileri inanıyor ya böyle, efsane...

Quantum
02-11-2020, 12:15
Tarih Ağustos 2015.
Bayiden sıfır CRV aldım. 1.6 Diesel otomatik - Executive - 144.000 TL (ekran görüntüsü almışım oradan baktım)
Dolar: 2.84 TL - 50.700 USD
(Çok güzel para vermişim. O zamanlarda TL nin ne kıymetli olduğunu hatırlıyorum. Şimdi sıfır CRV ye peşin para verirken elim titrer)

Tarih: Şu an.
Sıfır CRV 1.5 benzinli otomatik - Executive - 457.000 TL

50.700 TL bu gün 426.000 TL yapıyor.

Bu gün CRV, 2015 yılı fiyatına göre 30bin TL daha pahalı yani.
Ama Honda zammı değil bu, ÖTV farkı ne yazık ki.
Hatta bu ÖTV farkını da net olarak yansıtmamışlardır diye tahmin ediyorum daha da yüksek rakam çıkmasın diye. (Tabi bu söylemim hesaplamaya muhtaç bir düşünce)

Demem o ki,
Sıfır km araçların fiyatları döviz in anormal yüksekliği (ya da TL nin anormal değer düşüklüğü) sebeplidir.
İkinci el araçların fiyatlarının yüksek olması
1- Covid sebepli otomobil markalarının piyasanın ihtiyacı olan gerekli arzı yapamamış olması, dolayısıyla bayilere giren araçların al-satçılar tarafından talan edilmesi,
2- Sıfır km fiyatlarının döviz yüksekliği sebepli yükselmesi ikinci eli de direkt etkilemesi sebeplidir.

İkinci eldeki araç fiyatlarının alevini öyle saçma sapan bir şekilde 2nci el araç ithalatı vs ile söndüremezsiniz.
Bu tip haberler ya da olası çıkacak uygulamalar, insanların gazını alma ve/veya bir kısım firmaya da firmalara kazanç sağlamaktan öteye gidemez.

İkinci el araç fiyatlarını indirecek tek bir yöntem vardır.

Ekonomiyi düzeltmek. Dövizi aşağı inmesini beklemek.
Döviz artık belli bir seviyede, artık kimse öyle 4-5 yıl önceki seviyelere inmesini de beklemesin kimse. Döviz anormal hızda aşağı inerse ekonomi yine patlar.:)
Çok kısa sürede belli bir seviyeden aşağı inmesine de izin verilmez ayrıca. Çook yavaş bir şekilde indirmek gerek. 10-15 yıldan bahsediyorum en az.

Sonuç?
Bu rakamlara alışın, gelecek günler giden günleri aratacak, fiyatlar daha da artacak. Elinizdekini tutmaya çalışın, değiştirme/yükseltme şımarıklığı yapmayın, patlamayın. Ekonomi düzelmeden, insanların refahı artmadan hiç bir şey olmaz. Ben elimizde ekonomiyi düzeltecek bir materyal kalmadığını ve olmadığını düşünüyorum artık. Bitti.

Geçen ay "Ekonomimiz uçuşa geçti" cümlesi yerine artık "Ekonomide kurtuluş savaşı" söylemlerinin yapıldığı bu günlerde Pollyanna kafasına girip iyimser düşünmeyin, beklentiye girmeyin. Her gün alım gücümüz daha da aşağı iniyor unutmayın.

Gerçekleri söyleyeni kaç köyden kovuyorlardı, 9 mu 10 mu :)

Siz kovmadan ben kaçtım, herkes dikkat etsin kendine, :)

sevo16
03-11-2020, 00:58
ülkeye yurt dışından telefon sokamıyoruz arabanın hayalini kurmaya gerek yok.

Carmageddon
03-11-2020, 07:21
Telefonu üç kuruş uyguna getiriyorduk yurtdışından onu engellemek için bile vergiyi yüzde bilmem kaç bin arttırdılar.

Bu söylenen ikinci el ithalat olayı bugün olsa bile yarın yine olmayacak çünkü döviz 12-15 lira olduğu zaman yine pahalıya gelecek yurtdışından gelen arabalar.

Ayrıca ben fiyatların artmasına niye şaşılıyor anlamıyorum. 5 yıl önce aldığım telefonu 5 yıl sonra daha fazlasına sattım. Sadece arabada değil maalesef marketten aldığımız cips fiyatında bile aşırı bir artış mevcut.

Elbette bu işi abartanlar çok ama olay tamamiyle TL'nin değer kaybıyla alakalı. Ben sıfır araba almak istesem ve fiyatların her ay zamlandığını görsem elbette elimdeki 2. el arabaya ben de zam yaparım.

gokhankenar
03-11-2020, 07:32
Damat bey ekonomiye güven artıyor bakmayın doların 8lere geldiğine dedi :)

ghibli06
03-11-2020, 08:29
Telefonu üç kuruş uyguna getiriyorduk yurtdışından onu engellemek için bile vergiyi yüzde bilmem kaç bin arttırdılar.

Bu söylenen ikinci el ithalat olayı bugün olsa bile yarın yine olmayacak çünkü döviz 12-15 lira olduğu zaman yine pahalıya gelecek yurtdışından gelen arabalar.

Ayrıca ben fiyatların artmasına niye şaşılıyor anlamıyorum. 5 yıl önce aldığım telefonu 5 yıl sonra daha fazlasına sattım. Sadece arabada değil maalesef marketten aldığımız cips fiyatında bile aşırı bir artış mevcut.

Elbette bu işi abartanlar çok ama olay tamamiyle TL'nin değer kaybıyla alakalı. Ben sıfır araba almak istesem ve fiyatların her ay zamlandığını görsem elbette elimdeki 2. el arabaya ben de zam yaparım.

dediklerin doğru olsa enflasyon tek haneli olmaz, hiç bir şeyin fiyatı artmıyor size öyle geliyor...

Ormanci
03-11-2020, 08:31
Damat bey ekonomiye güven artıyor bakmayın doların 8lere geldiğine dedi :)

Kendi aralarında birbirlerine sorarak ölçtüklerini düşünüyorum.

- Ekonomi nasıl
- Abi süper
- Güzel di mi ya
- Güzel güzel, yalnız dolar biraz sanki gidiyo gibi
- Yok yok salla onu ya...
- Ha öle mi tamam.. .
- Tamam abi o zaman arayın TÜİK'i...
- Alo, TÜİK'im, yaz canım... Kaç mı yazalım... geçen sefer kaçtı?... haa 87 ise 93 yaz... 93 iyi di mi beyler
- Güzel güzel
- Tamam yaz... Herkes maksimumda...

Ormanci
03-11-2020, 08:34
dediklerin doğru olsa enflasyon tek haneli olmaz, hiç bir şeyin fiyatı artmıyor size öyle geliyor...

Ya bir de bazı ürünlerin fiyatını falan bilmeyince iyi oluyor, veya daha önce alınan fiyatlara yakın fiyata alınca pek göz tırmalamıyor.

Ancak mesela geçende Nivea'nın traş sonrası balsamını alacaktım, 20-25 TL seviyesinde olurdu, amma pahalı lan bu diye söverdim. Ama geç de bitiyordu, bereketli oluyor diye alıyordum, ulan geçende bi baktım 45 TL. Ananın şeyi dedim.

Bu gidişle hepimiz BİM'den falan alışveriş yapacağız. Normal marketten oradan buradan alışveriş yapabilen kalmayacak.

BARR
03-11-2020, 08:42
Ya bir de bazı ürünlerin fiyatını falan bilmeyince iyi oluyor, veya daha önce alınan fiyatlara yakın fiyata alınca pek göz tırmalamıyor.

Ancak mesela geçende Nivea'nın traş sonrası balsamını alacaktım, 20-25 TL seviyesinde olurdu, amma pahalı lan bu diye söverdim. Ama geç de bitiyordu, bereketli oluyor diye alıyordum, ulan geçende bi baktım 45 TL. Ananın şeyi dedim.

Bu gidişle hepimiz BİM'den falan alışveriş yapacağız. Normal marketten oradan buradan alışveriş yapabilen kalmayacak.

Ben Macrodan hep 50tl'lik alıyorum beni etkilemez.

Ormanci
03-11-2020, 08:52

Dujjj jeli, şampuan vs gibi şeyleri Rossman'dan almaya başladım, bi alana bi bedava falan yapıyorlar bi de arada :D Hiç olmazsa biraz tasarruf yaptığımızı sanıyoruz :D

BARR
03-11-2020, 09:00
Dujjj jeli, şampuan vs gibi şeyleri Rossman'dan almaya başladım, bi alana bi bedava falan yapıyorlar bi de arada :D Hiç olmazsa biraz tasarruf yaptığımızı sanıyoruz :D

İçeriklerini bilsen hiçbirini almazsın :)

Homemade Aromaterapi (https://www.homemadearomaterapi.net)

Tavsiye ederim en başta pahalı gelebilir ama hem %100 doğa ve zararsız hem de çok çok az kullanıyorsun ve diğerilerine göre çok çok uzun gidiyor aynı kapıya çıkıyor. Market ürünü kullanmıyorum ben kişisel temizlikte. Sabun olarak en kötü Ayvalıktan vs ev yapımı Zeytinyağı sabunu alın onu kullanın.

Ormanci
03-11-2020, 09:03

Tavsiye ederim en başta pahalı gelebilir ama hem %100 doğa ve zararsız hem de çok çok az kullanıyorsun ve diğerilerine göre çok çok uzun gidiyor aynı kapıya çıkıyor. Market ürünü kullanmıyorum ben kişisel temizlikte. Sabun olarak en kötü Ayvalıktan vs ev yapımı Zeytinyağı sabunu alın onu kullanın.

Ya tabi hepsi öyle aslına bakarsan... Bunu biri daha tavsiye etmişti sanıyorum ya, tanıdık geldi. Sağolasın buna bi bakalım, hanımın hoşuna gidiyo böyle şeyler, ben pek sallamıyorum da :)

Carmageddon
03-11-2020, 09:18
Abi istedigi rakamlari aciklasinlar, piyasa yalan haberi 30dk fiyatlar( gaz bulundu haberi gibi) sonrasinda yine olmasi gereken yere gelir. Cahil halk inanir yalan rakamlara sadece.

Hic ekonomi bilmeyen adam bile sunun farkinda, iktidar degisene kadar dolar, euro, altin, araba TL haric her sey kazandirir. Derin dusunmeye gerek yok.

enes_srb
03-11-2020, 21:20

Konudan alakasiz olucak ama bende vucut jeli ariyorum son zamanlarda dustan sonra butun vucudum kizariyor alerjik yapim var doktorada gidemiyorum korona muhabbetine , tavsiye edebiliceginiz bi urun var mi ?

CloudGrey
03-11-2020, 22:19

oha beni makroya almıyorlar :D

sanctuary35
03-11-2020, 23:04
bence hükümet ikinci eldeki fiyat artışını bir şekilde vergilendirme derdinde

Schumi
03-11-2020, 23:23
Konu başlığındaki soru "gerçeklik payı". Cevabım "sıfır ihtimal".

HaKo
03-11-2020, 23:25
supersport araçlarda durum daha da vahim, bir kaç tane takip ettiğim mesela Gallardo - Corvette c7 - F430 - audi r8 - porsche 911 vs. bu araçlar son 3 ayda tam bir milyon tl üstüne koydu :) bakın abartmıyorum 1 milyon, takip edenler vardır burda beni tastiklesin. gülüyorum çünkü sadece devlet değil bizim esnafımız ( esnaf diye geçinenler) çakalın önde gideni. Sanki böyle kabartıp kabartıp sokunca kendileri yine ucuza alacak o arabaları. Bu kadar gerizekalı bir arada olduktan sonra, her şey müstehak. Ciro arttırmaya devam ey galericiler, sanıyosunuzki TL milyoneri oldunuz, TL niz milyon olsa ne olur Trilyon olsa ne olur, karşılığı olmadıktan sonra..

Seven7
03-11-2020, 23:39
Ben galeri olsam tüm ilanlarımı Euro bazlı verirdim. Boş yere küfür yemeyeyim, küfür benden seksin en azından.
Sahibinden'de fiyat güncellemesiyle uğraşmazdım, nasılsa benim yerime güncelleme yapanlar olurdu.

kunteper
04-11-2020, 00:41
Ben galeri olsam tüm ilanlarımı Euro bazlı verirdim. Boş yere küfür yemeyeyim, küfür benden seksin en azından.
Sahibinden'de fiyat güncellemesiyle uğraşmazdım, nasılsa benim yerime güncelleme yapanlar olurdu.

Otomobilde var mi bilmiyorum ama deniz tasitlarinda euro ilan vermek yasak ve yasal degil galiba. Mecbur asil fiyati aciklama kisimlarina euro olarak yaziyorlar.

+soner
04-11-2020, 07:54
Geldi geldi operasyon.

Euro dolar endeksli olan 2.el piyasası uçacak. Lüks ve orta lüks segmente baya hissedilir artışlar olacak 1 hafta içinde hayırlı olsun ülkemize :)

erhanarici18
04-11-2020, 13:20
bence son vurgunu yapıp gidecekler
bedelli askerlik imar barışı son ötv zammı artık para kaynağı kalmadı devletin
%100 vergiyi verin gidin istediğinizi getirin derler sonra inş siktirolupgiderler

mcanx
04-11-2020, 17:47
Konu başlığındaki soru "gerçeklik payı". Cevabım "sıfır ihtimal".

katılıyorum, soruyu sordum ama malesef kendim de ihtimal vermeyerek.
yazık bu memleketin insanına, gencine. yeni mezun bir insanın standart bir araç hayali bile olamıyor, yazık.

Dragger
04-11-2020, 18:56
Boşa hayal kurmayın.

DOHC
06-11-2020, 13:42
Rekabet Kurumu'ndan Sahibinden.com'a soruşturma! - Gundem - AYKIRI (https://www.aykiri.com.tr/rekabet-kurumu-ndan-sahibinden-com-a-sorusturma/6985/)

16EC813
06-11-2020, 13:58
Rekabet Kurumu'ndan Sahibinden.com'a soruşturma! - Gundem - AYKIRI (https://www.aykiri.com.tr/rekabet-kurumu-ndan-sahibinden-com-a-sorusturma/6985/)

oldu u canım mm :D

Soruşturmanın araç fiyatlarındaki önlenemez artışla ilgili olduğu ve bayilerde olmayan sıfır araçların satışının durdurulmasına yönelik olduğu bildirildi.

Ormanci
06-11-2020, 14:29
oldu u canım mm :D

Soruşturmanın araç fiyatlarındaki önlenemez artışla ilgili olduğu ve bayilerde olmayan sıfır araçların satışının durdurulmasına yönelik olduğu bildirildi.

Ne güzel yalan sallamışlar.

4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkındaki Kanun’un 6. maddesi şöyle der;

Bir veya birden fazla teşebbüsün ülkenin bütününde ya da bir bölümünde bir mal veya hizmet piyasasındaki hâkim durumunu tek başına yahut başkaları ile yapacağı anlaşmalar ya da birlikte davranışlar ile kötüye kullanması hukuka aykırı ve yasaktır.

Kötüye kullanma halleri özellikle şunlardır:

a) Ticarî faaliyet alanına başka bir teşebbüsün girmesine doğrudan veya dolaylı olarak engel olunması ya da rakiplerin piyasadaki faaliyetlerinin zorlaştırılmasını amaçlayan eylemler,

b) Eşit durumdaki alıcılara aynı ve eşit hak, yükümlülük ve edimler için farklı şartlar ileri sürerek, doğrudan veya dolaylı olarak ayırımcılık yapılması,

c) Bir mal veya hizmetle birlikte, diğer mal veya hizmetin satın alınmasını veya aracı teşebbüsler durumundaki alıcıların talep ettiği bir malın veya hizmetin, diğer bir mal veya hizmetin de alıcı tarafından teşhiri şartına bağlanması ya da satın alınan bir malın belirli bir fiyatın altında satılmaması gibi tekrar satış halinde alım satım şartlarına ilişkin sınırlamalar getirilmesi,

d) Belirli bir piyasadaki hâkimiyetin yaratmış olduğu finansal, teknolojik ve ticari avantajlardan yararlanarak başka bir mal veya hizmet piyasasındaki rekabet koşullarını bozmayı amaçlayan eylemler,

e) Tüketicinin zararına olarak üretimin, pazarlamanın ya da teknik gelişmenin kısıtlanması.

Özellikle otomobil ticareti ile uğraşanların en büyük şikayeti bu maddeler.

Örneğin adam diyor ki bilmemne kadar ilan için şu kadar para istiyor, şu kadar ilan için bu para. Büyük işletmeye kıyak yapıyor, biz pahalıya alıyoruz diyor. Bu bir.

İkincisi, "serbest piyasa, almasın adam da o zaman" diyeceksiniz. En yakın rakibi ile pazar payları ve piyasadaki etkinlik arasında uçurum var. Haliyle "hakim durumu kötüye kullanmak" üzerinden gidiyorlar.

Aslında yeni değil, çok uzundur bu mevzu var ama Rekabet Kurumu pek bir şey yapmaya yanaşmıyordu serbest piyasa, rekabeti ihlal eden bir şey yok diye. İnceleyip baksınlar bakalım. Çok bişey çıkacağını sanmıyorum ama bilemedim.

16EC813
06-11-2020, 14:41
bence dolu atıp boş tutmak bu iş,araba pazarlarınıda kapatın o zaman ne alakası var fiyat artışının bunla ,e o zaman diger siteleride kapatın onlar piyasadaki zam artışlarından etkilenip sattıgı ürünlere zam yapmıyo mu fiyat atışı onlar yansıtmıyo mu ,bence biraz bu kendi kendini avutmaya benzemiş ama neyyysee :D

Ormanci
06-11-2020, 14:48
bence dolu atıp boş tutmak bu iş,araba pazarlarınıda kapatın o zaman ne alakası var fiyat artışının bunla ,e o zaman diger siteleride kapatın onlar piyasadaki zam artışlarından etkilenip sattıgı ürünlere zam yapmıyo mu fiyat atışı onlar yansıtmıyo mu ,bence biraz bu kendi kendini avutmaya benzemiş ama neyyysee :D

Yani.. öyle değil mi :) Sıfır araçların fiyatlarını da sahibinden.com mu artırdı?

Bu mal mal açıklamaları yazan editörler, yorumcular şunlar bunlar bunu hiç düşünmüyor galiba. Ya da düşünüyorlar, o kadar gerizekalı olmayacaklarına göre, herhalde bilerek, gaz almak için yapıyorlar diye düşünüyorum.

16EC813
06-11-2020, 15:02
neyse fazlada kurcalamamak gerek kış geliyo bak silivri soguktur :D

Ormanci
06-11-2020, 15:06
neyse fazlada kurcalamamak gerek kış geliyo bak silivri soguktur :D

Yo gerizekalı mal diye onlara demiyorum yav :) DH'de falan dolu, millet aha bunlara çok iyi olmuş fahiş fiyata satamayacaklar falan oh oh diyor, o kafaya ve buna çanak tutan medyadaki editörlere yazarlara diyorum. Silivri ile onların ilgisi olmaz yav :D

Octane
06-11-2020, 17:13
Bir kişi de çıkıp euro 10u geçti artı korkunç ötv var, ondan dolayı fiyatlar böyle demiyor.
Diyemez gerçi.
Bak mesela ben de demiyorum. Öyleymiş diyorlar. Eniştemden duydum ona da başkası söylemiş :D

ggtoker
06-11-2020, 18:35
devletin kasa tam takır.... bunlar para kaynağı yaratacak herseyı yaparlar.....