PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Konyada Süt Fabrikasında Skandal Görüntü

muratburunce
05-11-2020, 17:00
Konya'daki bir süt fabrikasında, bir çalışanın kazanda ‘banyo yaptığı’ anlara ilişkin skandal görüntüler TikTok’tan paylaşıldı. Görüntülerin çekildiği Benefit Süt Fabrikası'nın çok sayıda firmaya süt verdiği iddia edildi. Konuya ilişkin açıklama yapan Tarım ve Orman Bakanlığı ise “Gıda güvenliğini hiçe sayan görüntüler üzerine söz konusu işletmeye ekiplerimiz ivedilikle yönlendirilmiştir” ifadelerini kullandı. Firma, görüntülerdeki çalışanın işten çıkarıldığını duyururken, bir firma yetkilisi de banyo yapılan sıvının süt olmadığını öne sürdü. İş yeri, Tarım ve Orman Bakanlığı'nın talimatı üzerine kapatıldı.

video linki
https://twitter.com/Haber7/status/1324311089325236224?s=09

+soner
05-11-2020, 17:11
Soysuz köpek başka hiç bir şey değil. Çalıştığı yere nasıl ihanet eder bir insan. Sevmiyorsan orasını git başka işte çalış milyonlarca vasıfsız ilanı var şerefsiz herif.

Octane
05-11-2020, 17:27
Başka bi firma komplo kurdu, işçiye para verdi bunu yapsın görüntüleri de sosyal medyaya yüklesin diye diyorlar. Bilmiyorum bence mantıklı gibi.

immortalboss
05-11-2020, 17:49
Konya'daki bir süt fabrikasında, bir çalışanın kazanda ‘banyo yaptığı’ anlara ilişkin skandal görüntüler TikTok’tan paylaşıldı. Görüntülerin çekildiği Benefit Süt Fabrikası'nın çok sayıda firmaya süt verdiği iddia edildi. Konuya ilişkin açıklama yapan Tarım ve Orman Bakanlığı ise “Gıda güvenliğini hiçe sayan görüntüler üzerine söz konusu işletmeye ekiplerimiz ivedilikle yönlendirilmiştir” ifadelerini kullandı. Firma, görüntülerdeki çalışanın işten çıkarıldığını duyururken, bir firma yetkilisi de banyo yapılan sıvının süt olmadığını öne sürdü. İş yeri, Tarım ve Orman Bakanlığı'nın talimatı üzerine kapatıldı.

video linki
https://twitter.com/Haber7/status/1324311089325236224?s=09

Şimdi bu işten işverenin haberi var mı? Eğer işçinin gevşekliği yüzünden böyle bir şey olduysa işverene yazık değil mi? İşçinin sorumsuzluğunu neden işveren çeksin. Ama eğer işveren de bu tür şeylerden nokta kadar haberdar ise daha da yazık... En çok da kime yazık. Tabi ki çoluğuna çocuğuna süt içiren tüketiciye...

MCN21
05-11-2020, 18:33
Sahibi yada çalışanlardan bir kaçı açıklama yapana kadar gerçeği bilmek mümkün değil. Sahibiyse adamın fabrikası var arkadaşlarıyla dalga geçmek için çekmiş olabilir biraz cahilce de olsa. Gidip kazanın içine atlamamış küvet gibi ayrı bir kapta video çekilmiş.

Evet görüntü mide bulandırıcı!

Ormanci
06-11-2020, 07:51
Diyorlar ki temizlik malzemesi havuzu, birisi de şey demiş, süt gibi görünmüyor sıvı, fazla sulu, süt yoğun olur.

Bir de dikkatimi çeken de o kadar kapalı sistem bilmemne var, öyle açık zımbırtı olmaz. Bir de dikkatli izleyince o havuzun başka aletlerle bağlantısı yok gibi görünüyor. Bu bakımdan açıklamalar mantıklı gibi. Ama bilemiyoruz tabi.

Diğer yandan ne olursa olsun bu firmanın kimlere süt verdiğini de açıklamaları veya bu firmalara verilen sütleri de takibe falan almaları lazım.

Ekşi'de direkt olarak Torku'ya yüklenmişler, hatta burası Torku falan demişler direk Konya deyince. Torku'yu gömmeyi adet edinmiş bir kitle var, hazırda bekliyorlarmış gibi damlamışlar :)

muratburunce
06-11-2020, 08:27
Soysuz köpek başka hiç bir şey değil. Çalıştığı yere nasıl ihanet eder bir insan. Sevmiyorsan orasını git başka işte çalış milyonlarca vasıfsız ilanı var şerefsiz herif.

adam çok rahat bence daha öncede yapmış gibi ilk defa olsa insan bi tedirgin olur çekinir

muratburunce
06-11-2020, 08:28
Başka bi firma komplo kurdu, işçiye para verdi bunu yapsın görüntüleri de sosyal medyaya yüklesin diye diyorlar. Bilmiyorum bence mantıklı gibi.

sahibi çıktı açıklama yaptı işten kovmuş girdiği süt değildi falan diye ** ailk kez olan birşey değil gibi

muratburunce
06-11-2020, 08:29
Şimdi bu işten işverenin haberi var mı? Eğer işçinin gevşekliği yüzünden böyle bir şey olduysa işverene yazık değil mi? İşçinin sorumsuzluğunu neden işveren çeksin. Ama eğer işveren de bu tür şeylerden nokta kadar haberdar ise daha da yazık... En çok da kime yazık. Tabi ki çoluğuna çocuğuna süt içiren tüketiciye...

sahibi şu açıklayamı yapmış ;
Firma ortaklarından Ali Osman T. ise DHA’ya yaptığı açıklamada, skandal görüntüleri kendisinin de internetten izlediğini ve ‘şoke olduğunu’ söyledi. Görüntülerde kişi hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını belirten Ali Osman T., işçinin banyo yaptığı sıvının süt olmadığını öne sürdü. Ali Osman T., şöyle konuştu:

“Öncelikle üzücü bir durum. Bu şahsın içinde bulunduğu küçük tank süt için değil. Tesisi temizlemek amacıyla kullanılan, deterjan, solüsyon ve dezenfektanları içinde karıştırdığımız tank. Onun içinde temizlik malzemelerini karıştırıp, fayansları temizleriz. Biz de şok olduk. Bu videoyu internette gördük. Bununla ilgili işten çıkarma işlemini başlattık. Bunun özellikle şirketi yıpratma amacıyla yapıldığını düşünüyoruz. Videoya konu olan kişi hakkında da şikayetçi olacağız. Tankın içindeki süt değil. Süt yoğun olur. Suyla karıştırılmış temizlik malzemesi.”

muratburunce
06-11-2020, 08:31
Sahibi yada çalışanlardan bir kaçı açıklama yapana kadar gerçeği bilmek mümkün değil. Sahibiyse adamın fabrikası var arkadaşlarıyla dalga geçmek için çekmiş olabilir biraz cahilce de olsa. Gidip kazanın içine atlamamış küvet gibi ayrı bir kapta video çekilmiş.

Evet görüntü mide bulandırıcı!

sahibi farklı bir adam çalışanı işten çıkarmış hemen sonra açıklma yapmış o süt değildi temizlik kazanı falan adama demezlermi maden süt değil temizlik kazanı adamı neden kovdun işten yanına alıp açıklama yapsaydın arkadaşın girdiği süt değildi diye

muratburunce
06-11-2020, 08:32
Diyorlar ki temizlik malzemesi havuzu, birisi de şey demiş, süt gibi görünmüyor sıvı, fazla sulu, süt yoğun olur.

Bir de dikkatimi çeken de o kadar kapalı sistem bilmemne var, öyle açık zımbırtı olmaz. Bir de dikkatli izleyince o havuzun başka aletlerle bağlantısı yok gibi görünüyor. Bu bakımdan açıklamalar mantıklı gibi. Ama bilemiyoruz tabi.

Diğer yandan ne olursa olsun bu firmanın kimlere süt verdiğini de açıklamaları veya bu firmalara verilen sütleri de takibe falan almaları lazım.

Ekşi'de direkt olarak Torku'ya yüklenmişler, hatta burası Torku falan demişler direk Konya deyince. Torku'yu gömmeyi adet edinmiş bir kitle var, hazırda bekliyorlarmış gibi damlamışlar :)

Torku açıklamya yapmış;

Konya Karatay'da faaliyet gösteren Benefit Süt Toplama Merkezi'nin birçok firmaya süt temin ettiği öğrenildi. İktidara yakın medya organlarından superhaber.tv'de yer alan haberde, Enka ve Torku'nun da bu firmalar arasında olduğu ileri sürüldü. Ancak Torku, bir açıklama yayımlayarak iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirtti. Torku'dan yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

“Paylaşımlarda görülen söz konusu firma ile başta Torku olmak üzere hiçbir Konya Şeker iştirakinin geçmişte bir iş bağı veya ticari alışverişi olmadığı gibi, bundan sonra da kesinlikle olmayacaktır. Torku’nun bu firmadan süt aldığına dair iddialar tamamen asılsız ve gerçeği yansıtmamakta olup konuyla ilgili yargı makamları nezdinde hukuki girişimlerde bulunulmuştur."

Açıklamada Torku’nun, ‘sertifikalı çiftçilerden oluşan hammadde tedarik zincirini kullandığı’ ifade edildi.

ouzs
06-11-2020, 08:42
Komplo olması muhtemel. Üzücü firma için. Neticede ekmek verdiğin çalıştırdığın yetiştirdiğin insanlar da arkadan iş çevirebiliyor kendi menfaatleri ve rahatları için.. Yazık.. Firma problemi olarak bakılsa olaya keşke sadece. Güzelim ülkemizin adını lekeliyorlar devamında.
Amaç, x firmanın satışları düşsün y firması daha çok satsın. Peeh. ne ticaret ama..

muratburunce
06-11-2020, 08:52
Komplo olması muhtemel. Üzücü firma için. Neticede ekmek verdiğin çalıştırdığın yetiştirdiğin insanlar da arkadan iş çevirebiliyor kendi menfaatleri ve rahatları için.. Yazık.. Firma problemi olarak bakılsa olaya keşke sadece. Güzelim ülkemizin adını lekeliyorlar devamında.
Amaç, x firmanın satışları düşsün y firması daha çok satsın. Peeh. ne ticaret ama..

olabilir brom ama ilk kez yapılan bir bir davranış değil diye düşünüyorum adamın tavırları sakinliği bunun gibi bir çok kez yaşanmıştır büyük ihtimalle videoyu çekende girmiş yer değiştirip diğeri çekmiştir kesin adamların eğlence anlayışı bu şekilde baksana cesarete tiktok üzerinden yayınlıyorlar birde cahil cesareti tamamen

gokhankenar
06-11-2020, 09:04
Böyle o. çocuğu personel her sektörde var maalesef .

Ayrıca bahsi geçen firma bu. Dün biraz araştırdım

KONYA DSYB (https://konyadsyb.org.tr/)

muratburunce
06-11-2020, 09:07

bayada büyük bir firmaymış kurumsal yapısına bakınca
"15 şube ve 3 irtibat büromuzdan; 80 araç ve 124 personelimizle"

Sezgin
06-11-2020, 09:19

Firmanın adı Benefit diye okudum bi kaç yerde hangisi acaba doğru olan. daha doğrusu bu entegre tesislerden hangi markalar tedarikçi olarak yer alıyor

Ormanci
06-11-2020, 10:11
Bir de zaten etrafta her şey kapalı sistem, borular şunlar bunlar, öyle bi açık havuz süt dolu niye olsun, çok saçma gelmişti, başından beri onu düşünüyordum.

Adam niye kovulsun kısmı ise tamamen adamın yaptığı düşüncesizce davranıştan ve sebep olduğu infialden dolayı işte. Baksanıza ortalık karıştı. Atmak için yeterli sebep değil mi, içine girdiği isterse tamamen su olsun, fark etmiyor.

muratburunce
06-11-2020, 10:37
Bir de zaten etrafta her şey kapalı sistem, borular şunlar bunlar, öyle bi açık havuz süt dolu niye olsun, çok saçma gelmişti, başından beri onu düşünüyordum.

Adam niye kovulsun kısmı ise tamamen adamın yaptığı düşüncesizce davranıştan ve sebep olduğu infialden dolayı işte. Baksanıza ortalık karıştı. Atmak için yeterli sebep değil mi, içine girdiği isterse tamamen su olsun, fark etmiyor.

orası öyle tabiki ama işte işverenin savunmasına tezat kalıyor kovulması insanı şüpheye düşürüyor akıllarda süt değil madem neden kovdun adamı diye soru işareti kalıyor bence ama adamı yanına alıp açıklama yapsa arkadaşımız yaptığı hatanın farkında girdiği kazan süt kazanı değil işte temizlik malzemesinin olduğu kazan gerekli uyarıları yaptık aynı hatayı tekrarlamayacak falan diye sanki biraz daha inandırıcı olurdu savunma diye düşündüm

gokhankenar
06-11-2020, 10:40
orası öyle tabiki ama işte işverenin savunmasına tezat kalıyor kovulması insanı şüpheye düşürüyor akıllarda süt değil madem neden kovdun adamı diye soru işareti kalıyor bence ama adamı yanına alıp açıklama yapsa arkadaşımız yaptığı hatanın farkında girdiği kazan süt kazanı değil işte temizlik malzemesinin olduğu kazan gerekli uyarıları yaptık aynı hatayı tekrarlamayacak falan diye sanki biraz daha inandırıcı olurdu savunma diye düşündüm

Ne olursa olsun her türlü işten çıkarılmalıydı ki öyle oldu. Firmanın adını kötüledi kötü imaj yarattı. Maddi manevi bir sürü zarar. Tazminat davası açsalar haklarıdır.

Strich Acht
06-11-2020, 10:44
içine girdiği şey süt değil isterse köpüklü banyo olsun, işini ciddiyetle yapan bir süt tesisinde böyle bir görüntü olamaz.

İşini düzgün yapan yerlere gidin görün, full dezenfekte edilmiş kıyafetler, tulum, bone, gözlük vs full izole şekildedir. Pandemi ekipleri gibi adeta.

Kıyafetini çıkarmasını geçtim bonesini bile çıkarması kabul edilemez böyle yerlerde.

Ormanci
06-11-2020, 11:38
Ne olursa olsun her türlü işten çıkarılmalıydı ki öyle oldu. Firmanın adını kötüledi kötü imaj yarattı. Maddi manevi bir sürü zarar. Tazminat davası açsalar haklarıdır.

Aynen, bunu demek istedim ben de, gayet yeterli bi sebep.

SkY
06-11-2020, 11:52
içine girdiği şey süt değil isterse köpüklü banyo olsun, işini ciddiyetle yapan bir süt tesisinde böyle bir görüntü olamaz.

İşini düzgün yapan yerlere gidin görün, full dezenfekte edilmiş kıyafetler, tulum, bone, gözlük vs full izole şekildedir. Pandemi ekipleri gibi adeta.

Kıyafetini çıkarmasını geçtim bonesini bile çıkarması kabul edilemez böyle yerlerde.

katılıyorum bende.bu nedenle işten çıkartılması yerinde bir karar olmuş.

Yarbay
06-11-2020, 12:23
allah korusunda bu adam bana firmada çok rahat gibi geldi yani düşünsenize bu adam o kazanlardan birine hatta denetimden geçmiş paketlere vs zehir sürse yada içine atsaydıda bence kameralar yakalayamayacaktı.

baksanıza firma sahibi sen ben ali veli ile aynı anda tiktok vs sayesinde izlemiş hani haberdar vs değil ,insan kameraya yakalanmasını beklerdi eğer böylesi çaplı ulusal bir firma ise özelliklede Gıda sektöründe

EOZDAG
06-11-2020, 12:25
allah korusunda bu adam bana firmada çok rahat gibi geldi yani düşünsenize bu adam o kazanlardan birine hatta denetimden geçmiş paketlere vs zehir sürse yada içine atsaydıda bence kameralar yakalayamayacaktı.

baksanıza firma sahibi sen ben ali veli ile aynı anda tiktok vs sayesinde izlemiş hani haberdar vs değil ,insan kameraya yakalanmasını beklerdi eğer böylesi çaplı ulusal bir firma ise özelliklede Gıda sektöründe

Abi bencede, ağzında sigarayla kazan kontrolü yaparken, külü kazana atacak potansiyel var. Art niyetinden de değil, tamamen cahilliğinden nae olacağk yaaa diyerek.

Strich Acht
06-11-2020, 12:40
katılıyorum bende.bu nedenle işten çıkartılması yerinde bir karar olmuş.

işten tabii ki çıkarılacak, ama işletme de verilen tüm cezaları hak ediyor.

Denetleme mekanizması işlemiyor demek ki, kontrol ve tedbirler eksikmiş işletmede. İşletme içerisinde suçun büyüğü çalışanda. Ancak, tüketici karşısında ve hukuki olarak da işletme %100 suçludur.

muratburunce
06-11-2020, 12:49
Fabirkaya ve çalışana ceza olarak;

Fabrikadaki bir çalışanın süt dolu tekne içindeki görüntüsünün sosyal medyada yer almasının ardından gerçekleştirilen denetim sonucunda işletmeye ve çalışan 2 kişiye idari para cezası kesildi

Denetimde iş yerinin insan sağlığı ve güvenirliği açısından tehlike oluşturduğu tespiti yapıldığından ürünlere el konulduğu ve işletmenin faaliyetinin durdurulduğu belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Çalışanların hijyen belgelerinin olmaması nedeniyle çalışan iki kişiye bin 700 lira, 5996 Sayılı Kanun kapsamında hijyen gerekliliklerine aykırı hareket etmekten işletmeye 13 bin 934 lira, hijyen kayıtlarının tutulma gerekliliklerinin uygulanmaması nedeniyle yine işletmeye 5 bin 570 lira idari para cezası uygulanmıştır. Ayrıca Bakanlık Teftiş Kurulu Başkanlığımızın da inceleme başlattığı işletme hakkında kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye sokması nedeniyle Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmasına karar verilmiştir."

FİRMADAN AÇIKLAMA!

Firma yetkilisi İsmail Uğur Kafalıer de, süt banyosu yapan ve görüntüyü çeken 2 işçinin, iş akitlerini sona erdirdiklerini ve haklarında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi. Kendilerine komplo düzenlendiğini öne süren Kafalıer, şöyle konuştu:

''Gönül rahatlığıyla şunu söyleyebilirim. Bu bir komplo gerçekten. Hızla yükselen bir itibarımız vardı. Bu itibar karşısında ciddi anlamda rakiplerimiz bu organizasyonu yapmışlar ve bu organizasyon çerçevesinde de bunun sosyal medyaya sızdırılmasını sağlamışlar. Gördüğümüz bu. Ciddi anlamda komplo. Görüntülerde süt olduğu söyleniyor. Bizim mevcutta kullandığımız dezenfektan türü. Burada temizliğimizi yaparken akşam yapılan bir organizasyon. Yaklaşık olarak, 30- 35 saniye bir görüntü var. Görüntüyü çekenler iş arkadaşı; ama birileri tarafından güdülendiğini düşünüyoruz.''

Kafalıer, işçilere niçin, böyle bir olayı gerçekleştirdiklerini sorduklarında ise "Kendi aralarında eğlenmek ve şakalaşmak için böyle bir girişimde bulunduklarını söylediler'' dedi.