PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Satmama sözüne ÖTV indirimi

Emre911
16-11-2020, 09:58
Ortalıkta 2.el araç ithalatıyla ilgili söylentiler dolaşıyor. Kademeli olarak yıl bazında satmama taahhütlü ÖTV indirimi yapılacakmış örneğin, 2 yıl satmama sözüne %30 ÖTV indirimi 5 yıl satmama sözüne %70 gibi, bilgisi olan var mı bu konuyla ilgili?

16EC813
16-11-2020, 10:00
şehir efsanesi :D gazalma sanırım

HaKo
16-11-2020, 10:08
bu söylentilere çok gülüyorum artık çeşit çeşit geziyor ortalıkta. ÖTV indirimi falan gelmez , 2. el araç ithalatı da sittin sene açılmaz zaten akla mantığa yatan tarafı da yok.

::ZaFeR::
16-11-2020, 10:14
Hatta nüfus dairesine gidip evlat olarak kaydedilenlerden hiç ÖTV almayacaklarmış :D

DOHC
16-11-2020, 10:14
Ortalıkta 2.el araç ithalatıyla ilgili söylentiler dolaşıyor. Kademeli olarak yıl bazında satmama taahhütlü ÖTV indirimi yapılacakmış örneğin, 2 yıl satmama sözüne %30 ÖTV indirimi 5 yıl satmama sözüne %70 gibi, bilgisi olan var mı bu konuyla ilgili?

Türkiye'de satılan sıfır km araçlara yapsınlar o kadar istiyorlarsa...............

individual
16-11-2020, 10:18
Şöyle bakalım.Bunu birçok kez yazdım.

Bayilerde şuan araç yok hepsi satılmış.Gelicek araçlarda satılmış.Üretim artsa dahi araç talebi fazla satılıyor.

Bu derece yoğun bir satışın olduğu yerde neden indirim yapılsın.Araçların fiyatları arttığı halde yok satıyor neden indirim yapılsın merak ettim ?

muratburunce
16-11-2020, 10:57
Hatta nüfus dairesine gidip evlat olarak kaydedilenlerden hiç ÖTV almayacaklarmış :D

hahahshshahahshsha :D

CloudGrey
16-11-2020, 11:17
sıfırı 500 bin tl olan golfun , ikinci el fiyatı hiç bir zaman 100 bin tl olmayacak , hayal kurmayın.

bide şey var misal 2019 golf almayanda gene 20-22 bin euro.
eder 220.000tl
Motor silindir hacmi 1600 cm³’ü geçmeyen, matrahı 130 bin TL üzeri araçların ÖTV oranı %80

220.000 % 80 = 176.000 tl ötv.
5 yıl satmicam desen , ki muz cumhuriyeti ekonomilerinde bu büyük mallık.
%70ni silse , 123 bin yapar.
176-123=53 bin ötv.

Araba = 220 + 53 =273 bine geldi.
bide 5 yıl araba REHİNLİ.

bu kur düşmedikçe hans'ın 5 maas ile alip ırzına geçtiği araba, sana bana gene 200bin - 300tlye hayırlı olur.

tequila818
16-11-2020, 11:42
En son benzer şeyler konuşulurken bir anda ÖTV zammı gelmişti. Tüm bunları otomobil almak için konuşuyorsak mevcut şartlarda nakitte bekleyip bir marka model belirleyip piyasaya göre uygun rakamlı bir araç denk gelince hemen almak lazım.

yilmazcatalbas
16-11-2020, 12:10
İhtimaller dahilinde görmüyorum çünkü arz-talebi karşılamıyor henüz. Tr'de üretim yapan araç firmaları bile 3-4 ay sonraya sıra veriyor, haliyle devlet bu satışlardan zaten çatır çatır vergi almaya devam ediyor. Neden hali hazırda uğraşmadan elde ettiği gelirinden vazgeçsin ki? En azından benim mantığımda durum böyle şimdilik.

Olur da bir gün arz fazlası olmaya başlarsa oturup düşünürüz bunları.

EOZDAG
16-11-2020, 13:41
Abiler bence kimse indirim vs. beklemesin, herkes gelirini yeni enflasyon düzenine adapte etmeye baksın.

rebelh
16-11-2020, 13:43
devlet bindiği dalı keser mi?
alan razı satan razı neden kessin?
devlet bu işte sadece dış ticaret açığı veriyor ama deli gibi vergi geliri elde ediyor bu fiyatlar sayesinde ayrca tüm dünyada duran sektör burada üstüne koyarak devam ediyor
biraz mantık kurunca haberlerin değeri ortaya çıkıyor

https://twitter.com/eozpeynirci/status/1328273825038004224

CloudGrey
16-11-2020, 14:36
Abiler bence kimse indirim vs. beklemesin, herkes gelirini yeni enflasyon düzenine adapte etmeye baksın.

enflasyona adapte olabilisek , ülkede zaten enflasyon olmaz :D

Enflasyon - Vikipedi (https://tr.wikipedia.org/wiki/Enflasyon)

EOZDAG
16-11-2020, 14:45
enflasyona adapte olabilisek , ülkede zaten enflasyon olmaz :D

Enflasyon - Vikipedi (https://tr.wikipedia.org/wiki/Enflasyon)

Bilgilendirme için teşekkürler, önerimi ülke ekonomisini düzeltebilecek güce sahip olmayan fakat bireysel ekonomisini düzeltebilecek güçte olan forum üyeleri için yapmıştım :)

CloudGrey
16-11-2020, 14:57
Bilgilendirme için teşekkürler, önerimi ülke ekonomisini düzeltebilecek güce sahip olmayan fakat bireysel ekonomisini düzeltebilecek güçte olan forum üyeleri için yapmıştım :)

evet kendi işi olan , ticaret yapan bir nevi adapte olabilir.

AYRICA bak burası çokomelli ;

ben çalışan olarak %27 gelir vergisi öderken , benden 1324624 kat daha fazla paran kazanan patronum %22 kurumlar vergisi ödedi.

böyle bir düzende bi zahmet adapte olsunlar zaten..

ama biz ücretli çalışanlar napalım ? , daşmı yiyek :D
son bir yılda aldığım para %30-40 eridi, benim hiçbir etkim olmadan..
sermayenin yanında değil , emeğin yanında olun, son sözümdür ;)

EOZDAG
16-11-2020, 15:06

ben çalışan olarak %27 gelir vergisi öderken , benden 1324624 kat daha fazla paran kazanan patronum %22 kurumlar vergisi ödedi.

Alıntıladığım kısmın muhatabı zaten ben değilim :)

CloudGrey
16-11-2020, 15:25
Alıntıladığım kısmın muhatabı zaten ben değilim :)

hepimiziz ;)

oy kullanma ehliyeti olan her TC vatandaşı bu düzenden sorumlu.

neyse konu kaynamasın...

Zaten nerden tutsak elimizde kalıyor..

dorukky
16-11-2020, 15:29
evet kendi işi olan , ticaret yapan bir nevi adapte olabilir.

bizdede durum aynı her hafta stoktakı mallara %3 %5 zam yapıldı.sene basında 5 lıra olan mal suan 8 lıra.Ama benım gelırım aynı sene bası 5 lıralık maldan 1000 tane alırken suan 600 tane alabılıyorum %40 erıdım yanı.

Dolar artar enflasyon artar ama maaslar hep aynı

immortalboss
16-11-2020, 15:32
Nasıl yapıyoruz bu söz işini? Söz vermek ... vermeye benzemez derler ya. :D Anam avradım olsun satmıcam abiii. Artık gerçekten ülke olarak ne olacağımız konusunda fikrimiz kalmadı bence.:D

pirasa
16-11-2020, 15:33
bence kesin yaparlar. mesela ötv indirimini tersten bekliyorum ben. 2000motor üzerine ötv indirimi mtv bindirimi mesela. 2000motor altına mtv indirimi ötv bindirimi. zengin fakir ayrılsın bi

M_PROJECT
16-11-2020, 15:41
Satmama sozune skmeme sozu versinler.

rebelh
16-11-2020, 15:57
Satmama sozune skmeme sozu versinler.

:hehe::hehe::hehe:
hakkatten ya satınca harbi sikiyorlar sattığın an 10-20 lira yukarı çıkıyor piyasa

Emre911
16-11-2020, 21:42
Bi an gerçek diye çok korkmuştum. Böyle verip öyle s.kecekler diye içim içimi yiyodu. Herkesin mantığı aynı yerde buluşmuş rahatladım :D

Dragger
16-11-2020, 21:46
Yalan dolan...

Gökhan Bilgin
16-11-2020, 22:56
Bıçak Kemiğe Dayandı (Her Gece Yeminler Ediyorum) - YouTube (https://youtu.be/Yacc_IvKkFk)

semavi
17-11-2020, 03:31
Söylentilere basit bakın...

Devlet vatandaşını yolmaya odaklı...

Gelirinden olmaz... Hele ki kazları direk yakalayabildigi şeylerde .. araba yakıt sigara alkol vs...

dirk
17-11-2020, 07:44
Dolar 1.5 liraya düşme ihtimali var sözlere inanıp kendinizi perişan etmeyin

oguz
17-11-2020, 08:51
ÖTV indirimi beklemek hayalperestlik, ithal araç satışları bunca vergiye rağmen %7 artmış , 300 k lık araç 400 k olmuş ama satış adedi düşmesi lazımken artmış. tek olabilecek durum Avronun düşüşünden dolayı bir alt dilime giren ( tabi oda varsa ) araç fiyatlarında düşüş olur.

BARR
17-11-2020, 08:54
Bu arada zaten bizim toplumun değişik bir yapısı var. Şimdi herşey düştü vs diyelim hatta avrupa gibi 30.000tl ye fln Megane Golf vs alıyoruz sıfır desek,

Normalde Golf alacak adam herkeste Golf olacağı ve üstünü de alabileceği için muhtemelen Porsche filan bakar Duster'a binen Discovery veya Range bakar vs gibi bir durum olur. Premium Land oluruz bir anda.

drago
17-11-2020, 09:14
Bu arada zaten bizim toplumun değişik bir yapısı var. Şimdi herşey düştü vs diyelim hatta avrupa gibi 30.000tl ye fln Megane Golf vs alıyoruz sıfır desek,

Normalde Golf alacak adam herkeste Golf olacağı ve üstünü de alabileceği için muhtemelen Porsche filan bakar Duster'a binen Discovery veya Range bakar vs gibi bir durum olur. Premium Land oluruz bir anda.

Baran 10 sene önce dediğin gibiydi zaten, 25e Bora aracımı sattığım dönemde arkadaşım aynı paraya HSE almıştı.

Ama o arabaların ucuz olması da zaten; "yiyorsa al" durumu değil mi? :D

HSE alan arkadaşım 1 ay içinde motor yaptı.

V6 freelander alan bir arkadaşım da farklı zamanlarda şanzıman, motor, elektrik, sunroof falan derken bir 25 daha harcamıştı.

KÖROĞLU
17-11-2020, 09:27
Ocak-Ekim2020 (DAHİL) toplam otomobil satışı 465.031 Adet,

Ekim de satılan araç sayısı: 76.341 Yıl içindeki satışların %16 sı kadar bir satış sadece ekimde gerçekleşmiş.

Sen devlet olsan bu kadar para bırakan güzide vatandaş varken indirim yapıp onları üzer misin ? Ben üzmem şahsen :)

Veriler ODD den alındı.

Link: Pazar - Otomobil & Hafif Ticari (http://www.odd.org.tr/web_2837_1/neuralnetwork.aspx?type=35)

BARR
17-11-2020, 09:28
Baran 10 sene önce dediğin gibiydi zaten, 25e Bora aracımı sattığım dönemde arkadaşım aynı paraya HSE almıştı.

Ama o arabaların ucuz olması da zaten; "yiyorsa al" durumu değil mi? :D

HSE alan arkadaşım 1 ay içinde motor yaptı.

V6 freelander alan bir arkadaşım da farklı zamanlarda şanzıman, motor, elektrik, sunroof falan derken bir 25 daha harcamıştı.

Yok ya sıfır diyorum ben. mesela Avrupada 15.000euro ile 150.000euro arasında ya fiyatlar çok lüks araçların veya spor araçların bile. Bizimkiler gider Scirocco alacağına Cayman alayım der. Sonra Cayman torbacı arabası dersin şimdi Sciroccolara dediğimiz gibi. Şimdi Cayman'a binen de 911Turbo S fln kovalar 488Pista kovalar ne bileyim. :D

barisy
17-11-2020, 10:08
Ötv gelirleri tarihi rekor kırıyor şu an. Yıllık hedefi çoktan geçti. Geçen ay 95 Bin araç satıldı. Önce ucuz kredi dağıtıldı , sonra ötv zammı yapıldı biliyorsunuz. Geçen yıl otomotiv can çekişiyordu.
Hareketin sebebi
+ucuz kredi
+pandemi nedeni ile arz kısıtlanması
+ötv zammı
+kurların artması

Yukarıdaki nedenlerden dolayı otomobillerde fiyat artışı yatırım aracı olmasına sebep oldu. 350 al 400 sat , 250 al 350 sat. Geçen sene 120 bin TL olan araç 300 Bin. vs vs
Fiyatların yükselmesi ve ötv zammı ile birlikte ötv gelirleri müthiş yükselmiş durumda.

Benim şahsi fikrim

Yukarıdaki en önemli parametre ucuz kredi dağıtılmasıdır. Şu an artık bu parametre mevcut değil. Dolayısıyla insanlar ucuz paraya ulaşamayacağından satışların kısa vadede azalmaya başlayacağını düşünüyorum. Ayrıca insanlar parayı koyacak yer aradılar , evini alan aldı arabasını alan aldı, 19 kasımda faiz arttırımı ile birlikte hayal olan ucuz kredi daha da hayal olacağı gibi cebinde parası olan adam da mevduat keyfini sürmeye başlar.
Hükümetin en son dert edeceği şey ikinci elde fiyat şişmesi falan olur. İlle bir şey yapmak isterse de eskiden olduğu gibi alım satım vergisi çıkarır , yeni aldığı arabayı 1 yıl içinde satmaya çalışana 15 bin tl alım satım vergisi der geçer gider.

Ötv indirimi veya teşvik olabilmesi için
+piyasada aracın çok olması, elde şişmesi( pandemi nedeni ile kapatmalar var Avrupa'da, arz zayıf)
+kredi faizlerinin yüksek olması , insanların kredi çekememesi , cebinde nakit olanın da araba almaya değer görmemesi falan lazım.

Bugün D segment premium 1 milyon. 1 milyona araç alacağım diyen adama 18 bin TL ye kiralar mısın desen koşarak uzaklaşır.

Velhasıl , hiç bir şey doğru gitmiyordu, araç satışları zaten yerlerdeydi. Ne oldu da geçen sene 150 bine arabayı alamayan insanlar bu sene 300 bin vermek için sıraya girdi derseniz kafalarına para yağdı. Bazısı al satta fırsat gördü , yürüyen hisse gibi kar odaklı bakanlar oldu vs vs .

2021 i izleyelim görelim.

maykee
17-11-2020, 10:57
ötv inmemeli artmalı.. 2.el araç ithalatına izin verilMeMeli.. sebebi çok basit.. 2002 yılında 35milyar dolar olan cari açık dolar kurunun baskılanması ve yıllarca 2002-2016 arasında enflasyondan az artması sebebi ile TR sıfır orta üst ve lüks segment araba cennetine dönüştü.. 2020 yılı cari açık 465milyar dolar.. girin bakın almanyanın 2el araba sitesine.. kaç tane range rover jeep ilanı var.. kaç tane Mercedes ML ilanı var.. bir de bizimkine bakın..sonra da asgari ücret iile bu rakamları oranlayın. bizim ekonomimiz almanyadan iyi değil.. bizim asgari ve azami ücretimiz de almanyadan iyi değil..

peki ne oldu ? dağılan rusya gibi açıldık saçıldık.. e36 kasanın 15 misli e46, e46nın da 15 misli e9x kasa ithal edildi.. bu sadece bir markaya örnek.. zengin değildik ama zenginmiş gibi yaptık.. krediler çektik, o paraları euro ya çevirdik sıfır arabalar aldık ve o paraları dışarıya aktardık.. ne oldu ? cari açık 40 dı 400 oldu... peki dolar nasıl baskı altında kaldı.. akp hükümeti bize yalancı baharı nasıl yaşattı.. sattı savcı özelleştirdi aslında olmayan gayri safi milli hasılayı olmuş gibi gösterdi..

her evde 2şer plazma lcd tv var..simitcinin cebinde blacberry, el kadar bebenin elinde ipad tablet cebinde de iphone var.. amerikada iphone 7 satışı iphone 10 satışından daha fazla.. sebebi belli.. adamlar kazandığına göre telefon alabiliyor.. bizde öyle değil.. kredi kartına yap 6 taksit al en son çıkanı.. bozdur tl yi al doları ver dışarı..

kapıcıda vw jetta var.. hor gördüğümden değil kazandıysa alacak tabi.. ama bak biz zenginmiş gibi yaşarken ülke battı.. ha ben mi batırdım, sen mi batırdın.. tabiki hayır.. bizi yönetenler sistematik olarak iktidarda kalabilmek adına bu ekonomik tabloyu çizdiler..biz dolar kuru düşük diye aldıkda aldık.. tl yi dolara çevirdik yurt dışına pompaladık.. ben de aldım ben de suçluyum.. ben de kandım buna.. kendi adıma net kandırıldım.. ford taunusdan inip e36 cabiroya bindim.. bende öyle bir *** yokmuş ama varmış gibi çizildi resim..

mesela şimdi neden iphone alırken durup düşünüyosun.. dolar 8 lira, bin dolar 8bin lira.. hımmm almasammı acaba diyosun.. dolar 3 lira olsa düşünmeden alırız..

euro 10 lira oldu..halen sıfır arabada sıra var.hemde onca vergi binmesine rağmen.. hala ayılamadık.. hala zenginiz sanıyoruz.. asgari ücret çin den daha düşük şu an.. avrupanın 10 da biri.. avrupalı 10 maaşıyla sıfır araba almıyorken biz 1000 maaşımızla sıra bekliyoruz..

ötv artması doğru.. yanlış olan alternatif sunabilecek bir ülke olamamamız ve olmaya da gayret etmiyor olmamız.. ithal araba alma alırsan %300 vergi alırım diyen devletin bana alternatif sunuyo olması lazım.. bunu almanya yapsa anlarım.. merkel pejoya %300 vergi koydum dese sebebi var.. git bmw al mercedes al audi al vw al alman ekonomisini destekle diyebilir.. abd samsung a %500 vergi koysa git apple al amerikan ekonomisine destek ol diyebilir..bizde öyle bir dünya da yok.. alma alırsan vergi var.. e almiim ama ne aliim ?? bmw almiim tamam ama anadol bile üretmiyosun artık bana alternatif sunmuyorsun..

e tamam biz üretmedik öyle bir yetimiz yok.. mal geldik mal gidicez... pekii yabancı yatırımcı gelsin bak asgari ücret 300usd...eeyy merkel eyy macron eeyy trumph... herkese eeeyy dersen kimse senin ülkene yatırım yapmaz.. hemde bu asgari ücret şenliğine rağmen.. sana yatırım yapmazlarsa doları sabit tutamazsın.. battıkça batarsın.. bir ülke yöneticisi herkesle kavgalı olabilir mi ? oluyo işte. imkan versen kendisiyle kavga edecek..

e deli gibi vergi toplanıyo argümanı da yanlış.. vergi toplamasan TL basacaksın bunun sonu yok.. adamın derdi vergi almak değil ithalatı engellemek.. sen vatandaşın tüm parasına el koysan bu parayla dış borcunu ödeyemezsin.. senin TL nin sınırın diğer tarafında değeri sıfır.. dolar 8 lira, 18 lira versen kimse sana 1 dolar vermez.. 1milyar TL ile git almanyada euro amerikada dolar al bakalım alabiliyor musun ? yüzüne bakmazlar.. geçerliliği yok.. amaç vatandaşın cebindeki TL yi almak değil, ithalatı önleyip cari açığı dengelemek..

final olarak ötv %750 olsun.. 2-3 sene ithalat ihracat dengesi bir denk gelsin sonrasına bakılır..3 sene range e binmeyelim 2. el ile idare edelim.. 2 el fiyatı uçması ekonomiyi bitirmez.. 2 elde para yurt içinde kalıyor yurt dışına gitmiyor.. heleki 2. el ithalatı.. intihar olur.. zaten araba alan arabayı binmek için almıyoki.. arabayı binmek için alanlar zaten satmıyo.. parası değer kaybetmesin derdinde olanların sürekli birbirinden araba alıp sattığı bir 2el piyasası oluştu.. x arabayı takip ediyorum y fiyata satılıyor sonra başka galeriden veya şahıstan tekrar y+1 liraya ilana çıkıyor.. o satıyor alan y+2 den ilana veriyor..

yalancı bahar yaşadık 18 sene.. takke düştü kel göründü.. kelinizi sıcak tutun arkadaşlar... yabancı yatırımcı gelmediği müddetçe dolar düşmez.. dolar düşmediği müddetçe 2el piyasası da düşmez.. 2 el ithalatı bekleyen hiç beklemesin gitsin alman bi kız bulup evlensin...

ChuckBartowsKi
17-11-2020, 11:10
Söz verdim ben sonra işim gücüm bozuldu evime haciz geldi yiyecek yemeğim yok ama satamadığım bir polom var gibi mi olacak :)

ggtoker
17-11-2020, 11:24
Arabasi olan indirim gelmez yurtdisindan araba gelmez diyor,

Arabasi olmayan indirim gelecek yurtdisindan 2. El araba alabilcez piyasa dusecek diyor... Herkezn kendine gore yorumluyor...

MCN21
17-11-2020, 11:40
Arabasi olan indirim gelmez yurtdisindan araba gelmez diyor,

Arabasi olmayan indirim gelecek yurtdisindan 2. El araba alabilcez piyasa dusecek diyor... Herkezn kendine gore yorumluyor...

Yorumdan yada araç sahibi olup olmamaktan bağımsız olarak, şuan devlet yüklü bir ötv gelirine sahip + dışarı para çıkmasını engellemeye çalışıyor. Vergi artışının sebebi de o zaten. Şuan dışarıdan düşük vergiyle 2.el araç ithalatı bu 2 duruma ters düşüyor.

ggtoker
17-11-2020, 11:56
Yorumdan yada araç sahibi olup olmamaktan bağımsız olarak, şuan devlet yüklü bir ötv gelirine sahip + dışarı para çıkmasını engellemeye çalışıyor. Vergi artışının sebebi de o zaten. Şuan dışarıdan düşük vergiyle 2.el araç ithalatı bu 2 duruma ters düşüyor.

Soylediklerine kesinliklr katiliyorum... Ama isin ucunda para oldugunda bunlarda mantik beklemek mumkun degil...

Richter
17-11-2020, 12:08
Pandemi sonrası ikinci el hızla artarken "ikinci el düşecek" şeklinde görüş bildiren haber yapanlar araba alacak insanların cebinde olan paralarının da erimesine sebep oldu. Bu haberler de ona benziyor.
Yukarıda bir çok arkadaş açıklanmış zaten. Genel politikaya da ters...

ggtoker
17-11-2020, 12:25

Şöyle birseyde var... Tek araba uzerinden bakarsak devlet indirim yaparsa 10 kar ettigi yerden 7 kar edecek . Neden boyle birsey yapsinki bencede yapmaz...

Ama indirim yapmadan once 10 araba satip, indirim yaptiktan sonradan 20 araba satiyorsa ve bunun icinede bandrol kasko sigorda bakim girerse ve bunlardanda vergi aldigini dusunursek sence neden yapmasin???

ardicli2000
17-11-2020, 13:11
Kaç defa yazdık kızdılar. ÖTV düşmez dedik. Düşecek dediler. Ne oldu ARTTI.....

Bunu anlayın. 1. dışarı döviz çıkışı dutmak zorunda çünkü ihracatımızve katma değerli üretimimiz düşük. 2. Gelir lazım o da en güzel ÖTV den benzinden vs alınıyor.

İki hayati ekonomik unsur olmadan ülkeyi nasıl yöneteceksiniz. Hala ÖTV düşecek mi acaba diye bekleyenler var.

MCN21
17-11-2020, 15:39
Şöyle birseyde var... Tek araba uzerinden bakarsak devlet indirim yaparsa 10 kar ettigi yerden 7 kar edecek . Neden boyle birsey yapsinki bencede yapmaz...

Ama indirim yapmadan once 10 araba satip, indirim yaptiktan sonradan 20 araba satiyorsa ve bunun icinede bandrol kasko sigorda bakim girerse ve bunlardanda vergi aldigini dusunursek sence neden yapmasin???

Daha önce bunun araştırmasını yapmışlardı yanlış hatırlamıyorsam. Vergi düştüğünde satış rakamı artıyor ve develetin aldığı toplam vergi artıyordu.

Mevcut pozisyonda;

1) Bayilerde araba yok. İndirim yapsa bile satılacak araba yok.
2) Amaç çok araba satıp vergi almak değil. Her satış sonrası Türk Lirasını Dövize çevirip yurtdışına gönderiyorsunuz.

Amaç dışarı euro göndermemek + vergi den geliri arttırmak olduğundan dolayı şuan ki sistemi uyguladıklarını düşünüyorum.

ontheair
17-11-2020, 16:53
Son iki aydır olan satışlar esasında ertelenmiş alımların yansıması. Salgının ilk başlarında "dur bakalım ne olacak" diye alımlarını erteleyenlerine bir de "ulan her gün artıyor biran önce alalım" diyenler eklendi. Yıllık satışta değişen bir şey yok. Bayilerin ellerindeki stokları galericilere dağıtması ile de "yok satıyoruz" algısı oluştu. Bayilerde sıfır otomobil yokken galeriler plakasız arabalarla dolu.
Sıfır otomobil fiyatları düşmediği sürece bu piyasa hiçbir şekilde düşmez. O da kısa vadede zor görünüyor.

BARR
17-11-2020, 16:59
Borusanın 478.000tl liste fiyatlı arabasına, galeriler 520.000tl diyor aynı araba başka galeride 503 diğerinde 510 diğerinde 520. Tutturabildiklerine...

Bu arada borusanda da araba var ha alabiliyorsunuz oradan :hehe:

Tiguanda da aynı muhabbet mevcut.

_opeth
18-11-2020, 11:42
valla engelliye nasıl 5 sene satmama şartı varsa normal kullanıcıya da olur ama tabi hayal bu işler

rebelh
18-11-2020, 12:12
Kaç defa yazdık kızdılar. ÖTV düşmez dedik. Düşecek dediler. Ne oldu ARTTI.....

Bunu anlayın. 1. dışarı döviz çıkışı dutmak zorunda çünkü ihracatımızve katma değerli üretimimiz düşük. 2. Gelir lazım o da en güzel ÖTV den benzinden vs alınıyor.

İki hayati ekonomik unsur olmadan ülkeyi nasıl yöneteceksiniz. Hala ÖTV düşecek mi acaba diye bekleyenler var.

satışlar durursa düşer
bayilerde kuyruk olursa artar
bu forumda da bir sürü kişi var bayilerde kuyuruğa giren

rebelh
18-11-2020, 12:17
babam çıkmış diyor megane 180 bindi aldırmadın şimdi 250 bin
e bindiğin araba da o zaman 160 bindi şimdi 230 bin
sanki sıfır alanlar kazanıyor da diğerlerinin arabaları artmıyormuş gibi bir hava var 0 araba alanlarda
"alma alma dediniz 400e aldım bak şimdi 500" :D o zaman 400e hangi arabayı alsan 500 olacaktı zaten
hala 400de kalan araba varsa söyleyin bende alırım
çok zekice müthiş bir kabiliyet gerektiren bir ticari hamle araba alıp kazanmak helal olsun iqsu 145 kardeşim

devlet kurtarır tabi kaç tane bakan tanıyorum geceleri yatağa girerken "benim gariban halkım artık 1 tane 0 km arabaya 50 değil artık 100 maaş veriyor" diye düşünüp uyku apnesi yaşayan
devlet dolar garantili ihaleleri bıraktı artık gariban vatandaşı düşünüyor her şey değişti göreceksiniz 2023te almanlar "Türkiyede adamlar 3 aylık maaşlarıyla mercedes alıyor" diye isyan çıkaracaklar az daha sabır