PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kmsi düşürülmüş araç

Onurkk06
19-12-2020, 16:54
Merhabalar 30 Nisan 2020 tarihinde grande punto marka bir aracı 201 binde ekspere sokarak aldım eksper raporunda da kilometresi yazıyor. Bu aracı 06. Ağustos 2020 tarihinde 207 binde birine sattım km sorgulaması da yaptırmıştım normal gözüküyordu herşey. Aracı sattığım kişi aracı satmaya karar vermiş ve satarken eksperde beyin kontrolü yapılırken aracın beyninden kilometresinin 55 bin km düşürüldüğü tespit edilmiş bu konu hakkında bilgisi olan var mı ne yapmak gerekiyor. Not ben aracı herhangi bir muayene VS bişeye sokmadım satan kişi dava açacağını söylüyor ben de aldığım kişiye direk dava mı açacağım dosyalar mi birleşir nasıl olur acaba

AhmetKadir
19-12-2020, 17:03
Beyinden 55000km dusurulme işinin ne zaman yapildigi gorulebiliyor mu
Belki siz sattiktan sonra yapıldı

Onurkk06
19-12-2020, 17:11
Beyinden 55000km dusurulme işinin ne zaman yapildigi gorulebiliyor mu
Belki siz sattiktan sonra yapıldı

Görülmüyor zaten ben aracı satalı 4 ay oldu araba şu an 215 bindeymiş yani sattığım çocuğun yapma ihtimali yok

onursumer
19-12-2020, 17:38
aslında bu konularda emsaller vardır bilen bi avukata danışmakta fayda var ama bence bırak dava açsın senin aldığın km ve sattığın km eksper raporlarında belli ise

senlik bir durum olmadığını onceki sahiplerini bağladığını net kanıtlayabilirsin , kaldıki xx yaşında 200 bin km de bi araba için dava açıp ne elde etmeyi planlıyor arkadaş onuda anlamadım :)

beyinden hangi sahibinde km nin duşurulduğu anlaşılamıyorsa zaten ben birşey çıkıcağınıda duşunmuyorum ispatı olmayacağı için

207_TR
19-12-2020, 17:57
Geçtiğimiz günlerde başımıza benzer bir iş geldi.

Km düşürüldüğünü ispat edemediler.

Km düşürüldüğünü beyan eden resmi bir yazı versin.

Sende bir önceki aldığın kişiye durumu ilet.

Herkes birbirinden şikayetçi olur , işi en son bilirkişi çözer.

individual
19-12-2020, 18:01
bu km düşürme olayında benim bildiğim.

örnek veriyorum.siz bir araba aldınız 200.000Km'de 220.000KM'de sattınız.Alan kişi km'sinin düşürüldüğünü ispat etti ama siz yapmadınız.sizin aldığınız yada kişi yada onun aldığı kişi yaptı.

özetle çek' işi gibi biraz.alan kişi size sizde aldığınız kişiye oda aldığı kişi diye dava gidiyor.

KÖROĞLU
19-12-2020, 18:28
Mantıken şöyle olur. Sen sattığın kişinin zararından sorumlu olursun. Sana bir para cezası verilir ise bu konuda sen de satın aldığın kişiye bunu rücu etmek için dava açarsın ödediğin bedeli ondan tahsil edersin.

Ama senin sattığın adamla senin aldığın adamın hukuken birbirine bağlayamazsın çünkü bu iki kişi arasındaki illiyet bağı sen sin.

bluestain
19-12-2020, 18:28
Yetkili serviste cihazla bakılması gerek üniversal cihazlar beyindeki km bilgisini yanlış okuyabiliyor bazı araçlarda beyindeki km daha düşük bile görünüyor en kesin sonuç yetkili servis orj. Cihazla bakılması

huseyinturk
19-12-2020, 18:56
Galeri vs değilseniz sizin hiç bir sorumluluğunuz yok. Siz almadan önceki muayne kayıtlarında bellidir zaten. Eksperin çıkardığı verininde bir hükmü olmaz diye düşünüyorum, ama sizden önceki sahiplerinde esnaf varsa kayıtsız şartsız ona girer durum. Aracı satarken gösterdiğiniz rakamdan iade kararı çıkardı tüccar olsaydınızda

huseyinturk
19-12-2020, 18:57
Araç alırken muayne km kayıtlarının dışında, hasar kaydında yanında EPR ibaresi olan hasarlara detay sorgulatın. Genelinde aracın o tarihteki km bilgisi yazar

Onurkk06
19-12-2020, 19:33
Galeri vs değilseniz sizin hiç bir sorumluluğunuz yok. Siz almadan önceki muayne kayıtlarında bellidir zaten. Eksperin çıkardığı verininde bir hükmü olmaz diye düşünüyorum, ama sizden önceki sahiplerinde esnaf varsa kayıtsız şartsız ona girer durum. Aracı satarken gösterdiğiniz rakamdan iade kararı çıkardı tüccar olsaydınızda

Yok galeri değilim avukatla da görüştüm oda bişey çıkmaz diyor ama sonuçta bir mağduriyet var ben de anlamadım

AşkınS.
19-12-2020, 20:30
Baya meşakkatli iş,bende bu konuyla alakalı daha yeni dava açtım. 2 yıl kadar sorumlu oluyorsun malesef bu gibi durumlarda. Senden önceki km yi düşürmüş olsa bile sen sorumlu oluyorsun. Rücu etmek için de sende aldığın kişiye dava açıyorsun.

Onurkk06
19-12-2020, 20:39
Baya meşakkatli iş,bende bu konuyla alakalı daha yeni dava açtım. 2 yıl kadar sorumlu oluyorsun malesef bu gibi durumlarda. Senden önceki km yi düşürmüş olsa bile sen sorumlu oluyorsun. Rücu etmek için de sende aldığın kişiye dava açıyorsun.

Evet bende aldığım kişiye açıcam fakat sattığım kişi bana dava açınca bende direk mi açıcam yoksa bana rücu eden tutar kadar mı dava açıcam onu bilmiyorum

canimrecepcim
20-12-2020, 01:09
Merhabalar 30 Nisan 2020 tarihinde grande punto marka bir aracı 201 binde ekspere sokarak aldım eksper raporunda da kilometresi yazıyor. Bu aracı 06. Ağustos 2020 tarihinde 207 binde birine sattım km sorgulaması da yaptırmıştım normal gözüküyordu herşey. Aracı sattığım kişi aracı satmaya karar vermiş ve satarken eksperde beyin kontrolü yapılırken aracın beyninden kilometresinin 55 bin km düşürüldüğü tespit edilmiş bu konu hakkında bilgisi olan var mı ne yapmak gerekiyor. Not ben aracı herhangi bir muayene VS bişeye sokmadım satan kişi dava açacağını söylüyor ben de aldığım kişiye direk dava mı açacağım dosyalar mi birleşir nasıl olur acaba

Kimi mahkemeye verdiği önemli değil, tüm eski sahiplerini çağırıyolar zaten merak etme.

MyDoNoSe
20-12-2020, 02:11
aslında bu konularda emsaller vardır bilen bi avukata danışmakta fayda var ama bence bırak dava açsın senin aldığın km ve sattığın km eksper raporlarında belli ise

senlik bir durum olmadığını onceki sahiplerini bağladığını net kanıtlayabilirsin , kaldıki xx yaşında 200 bin km de bi araba için dava açıp ne elde etmeyi planlıyor arkadaş onuda anlamadım :)

beyinden hangi sahibinde km nin duşurulduğu anlaşılamıyorsa zaten ben birşey çıkıcağınıda duşunmuyorum ispatı olmayacağı için

500bindeki araç içinde dava açabilir. Burada yalan beyan var ve arkadaş hakkını aramayı planlamış ki bence gayet haklı. Sizin zihniyetinizle yaklaşırsak kimse sesi çıkarmasın herkes alıp 50 bin düşürüp satsın.

İbrahim33
20-12-2020, 13:50
hiç bir şey çıkmaz. elinde eksper raporu var aldığın km yi gösteren.

Onurkk06
20-12-2020, 14:04
hiç bir şey çıkmaz. elinde eksper raporu var aldığın km yi gösteren.

Sıkıntı şurada borçlar hukukuna göre burada gizli bir ayıp var ama benden dolayı değil ama alan arkadaşın da mağduriyeti var o da haklı olarak benim sana dava açmam gerekiyor diyor oradan sonrası kafamı karıştırıyor şimdi ben de aldığım kişiye mi direk dava açmam gerekiyor orası karışık biraz

İbrahim33
20-12-2020, 14:34
yem atıyor abi yeme gelme. sende birşey olmadığı açık.

onursumer
20-12-2020, 16:37
500bindeki araç içinde dava açabilir. Burada yalan beyan var ve arkadaş hakkını aramayı planlamış ki bence gayet haklı. Sizin zihniyetinizle yaklaşırsak kimse sesi çıkarmasın herkes alıp 50 bin düşürüp satsın.

ben dava açmasın demiyorum açıcaksa açsın zaten aldığı kişiyi arayıp açıcağını haber veriyorsa gene sorun yok sonuçta aldığı kişi kayaklı bir problem değil

önemli olan ıspat edilebilirliği ispat yoksa kimi suçlayacaklar

Emre911
20-12-2020, 16:46
Yakın zamanda başıma geldi detaylıca yazamayacağım ama özetle hukuk nasıl işliyor bahsedeyim.

Gizli ayıplı aracı aldınız ayıbı farkettiniz/farketmediniz mağdursunuz ancak, sattığınız an siz mağdur edensiniz.

Ayıbı bilip bilmemeniz bir şey ifade etmemekte. Aracın sizden sonraki sahibi davayı her halükarda size açacaktır. Siz aldığınız km'yi eksper raporuyla ispatlasanız dahi size çıkacak karar mağduriyetiyle siz de sizi mağdur eden kişiye dava açacaksınız. Bu ceza katlana katlana ayıbı yapan kişiye saplanana kadar gidecek.

Bana başıma geldiğinde anlatılan bu. Ben de eski sahibine anlattım o da aldığı kişiye anlattı. Ben de hatalıyım baktırmadım dedim zararı 3 e böldük ve 3/2 sini önceki sahiplerine ödettim. Aynı zamanda sözleşme yaptık.

Yanlışım varsa düzeltilmesini ben de isterim ama benim tecrübem bu şekilde oldu.

ham
20-12-2020, 20:44
mahkemeden davayı aracı aldığınız kişiye ihbar etmesini talep edin. davaya katılmasa bile ödediğiniz meblağı rücu edeceğiz davada eliniz kuvvetlenir

MyDoNoSe
21-12-2020, 02:41
ben dava açmasın demiyorum açıcaksa açsın zaten aldığı kişiyi arayıp açıcağını haber veriyorsa gene sorun yok sonuçta aldığı kişi kayaklı bir problem değil

önemli olan ıspat edilebilirliği ispat yoksa kimi suçlayacaklar

Dava açıldığında bütün geçmiş sahiplerine ulaşıyorlar. Aralarında galerici varsa genelde ihale onda kalıyor. Yoksa bilirkişi muayene tarihleri, kmleri, sahiplik süresi kriterlerini esas alarak faturayı kesecektir.

Onurkk06
21-12-2020, 23:55
Dava açıldığında bütün geçmiş sahiplerine ulaşıyorlar. Aralarında galerici varsa genelde ihale onda kalıyor. Yoksa bilirkişi muayene tarihleri, kmleri, sahiplik süresi kriterlerini esas alarak faturayı kesecektir.

Alacak davasında böyle birşey olmuyor galiba işte o konu karışık ne davası açıcak keşke böyle olsa da eski araç sahiplerinin hepsi toplansa

Emre911
22-12-2020, 03:35

Böyle bişey hiç duymadım. Galericiye ihale kaldığını da hiç duymadım. Keşke öyle olsa sizi mağdur eden satın aldığınız kişidir hukukta.

Burak K.
22-12-2020, 13:54
Bizim de başımıza geldi çok eski zamanda, benim sattığım kişi bana dava açtı. Ben herhangi dava vs açmadım işlerimizle ilgilenen avukata söyledim o takip etti, mahkemeye çıktık ben ve benden satın alan kişi, derdimi anlattım benim km göstergesine herhangi iyi niyetli ya da kötü niyetli olarak müdahele etmediğimi söyledim, ondan sonra dava benden önceki sahiplerine gitti. KM'yi düşüren benden 2 ya da 3 önceki sahibiydi tam hatırlamıyorum, adama da bişey olmadı dava masraflarını da hazineden karşıladılar kapandı gitti. Tabi benim başıma geldiğinde yeni yeni başlamıştı bu işler, ondan sonra yeni kanun vs bişeyler çıkarttılar ceza yiyenler oldu diye okuduk sağda solda, şu an durum nedir bilmiyorum işini iyi yapan bir avukata danışmanız sizin faydanıza olacaktır burada yazılanlarla hareket etmeyin derim ben.

ardicli2000
22-12-2020, 15:17
Arabayı resmi dist den aldığınız var sayın. Fabriakadan ayıplı gemiş olsun. Davayı fabrikaya mı açarsınız galeriye mi?
Tabiki de galeriye. O nedenle adam davayı size açar. Başkasına açamaz zaten.
Sonra siz de sonucu ister bekleyin ister beklemeyin dava açarsınız aldığınız kişiye.
Mahkeme sonuçlanmasını bekler çünkü düşürüldüğünün ispatı var mı yok mu diye bakacak. Ha siz direk beni mağdur etti yalan beyanda bulundu diye açacaksanız o başka. Ama gerek yok bence.