PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : kiracı hakları ile ilgili destek

Ahmet Saraçoğlu
17-10-2021, 18:19
2018 temmuz ayında kontrat yapıp kiracı oolduğum ev , 2021 şubat ayında ev sahibinin pandemide ödeyemediği kredi sonucu bi finansman şirketine geçti.Kira düzenimiz vs aynen devam ettirdiler.Fakat geçtiğimiz haftalar ev yine el değiştirdi.(sanırım aynı finansman şiretinin sahiperi aldı ama emin değilim)Daire tek tapuda 1.1dublex (ben) , 1+0 alt kat (komşum) olacak şekilde yanyana iki kapı iki daire....
Yeni ev sahibinin avukatı başta iki seçeneğinin olduğunu, ya kendi oturacağını yada tapudaki iki dairenin kirasını birleştirip başka bir yere kiraya geçeceğini ;bu sebepten kirayı arttırma imkanımın oldup olmadığını sordu.Bu ay başında yeni hesap ibanı istediğimde de evi 1 1.5 ay içinde boşaltmamızı ev sahibinin kendinin oturacağını söyledi.Kira fiyatlarının en tepe olduğu nokta ve şuanki lokasyon ve genişlikte biyeri bu kadar kısa sürede bulma ihtimalim yok.

Bugün avukat ve emlakçısı eve geldi.Olası bir satış durumu için resimleri çektiler ve en geç temmuz ayında boşaltmamızı , bunun içinde şubata kadar yeni bir kontrat ve %70e tekabul eden bir zam ((eski kiracı olduğum için emsal dairelerden makul bir kiraya oturuyordum.Şu anki sapık kira yükselişi piyasası ile de hemen hemen biraz daha makul bi rakama geliyor kira ama bi 6 ay öncesi için astronomik tabi)) ve şubat sonrası tahliye için ihtar çektiklerinde en zaten erken temuuzda tahliye edilebileceğimizi söyledi.Noter tastidli şubatta çıkacağıma dair taahütname vermem istedi.Herhangi bi evrak vs düzenlemedik.Salı günü tekrar gelecek kontrat düzenlemek ve diğer komşunun evini görmek için.Her sene yeni kontrat düzenlemedik.İlk sene kontratı ve ikinci ev sahibinin evi aldığına dair ihbar , iban vs elimde.(2.ev sahibi ile de kontrat düzenlemedik)

Bu durumda %70 artışı kabul etmediğim taktirde ev sahibinin tahliyeyi hızlandırabileceği bi yasa vs. varmı?Eski kira üzerine artışı kabul etmediğim taktirde en erken hangi ayda çıkartabilir beni?Kiracıyı koruyan bi kanun-madde vs varmı bu durum için?Ev kiraları aklın mantığın almadığı şekilde arttı ve düzgün ev yok denecek kadar az şu an.İyi bi yer bulana kadar zamlı oturmak kötünün iyisi ama kabul edebileceğim bişey şuan için ama bi hakkım vs varsada boşa yükseltmeyeyim.

CloudGrey
17-10-2021, 18:30
hiç bir şeye imza vs atma , seni ordan çıkarmaları nerden baksan 2 yıl sürer.
eğerki kiranı tıkır tıkır ödüyorsan.
öyle kafaya göre zammı dayya sonra uymuyorsa çık yok.

ama rahatsız ederler , nedir evi satılığa koyarlar hemde piyasadan ucuz bir rakama , sürekli eve görücü gelir.
senide bezdirirler.

kendim yada 1.derece akrabam oturcak diyip çık diyebilir oda en az 6 ay mühdetli.
ayrıca sen çıktından sonrada eğer kendi yada akrabası oturmaz ise davada acabilirsin , beni kandırıp çıkardılar diye.

aynı olay arkadaşımın başında.
o beni rahatsız etmesinler diye uğraşmak istemedi , haziranda noterde sözleşme yaptılar aralıkta çıkıcam ama 6 ay 1 lira kira vermem diye.
ev sahibi kabul etti.

çünkü cocuk 5 liraya oturuyor , yıl başında 15e kiraya vericek.

işi yokuşa sür , mahkeme çart çurt vs erken 2 yılı bulur çıkartabilmeleri.

Ahmet Saraçoğlu
17-10-2021, 18:46
Açık konuşiym , ev güzel , çıkasım yok ama kendileri oturacaklarsa eve kazık çakacak halim yok.Çünkü yeni kontratla dahi min. şubat , max temmuz diyor çıkışıma.Tatmin edici bi yükselişle senelik kontrat devam gibi bi kafaları yok.
Bu durumda Kirayı aksatmadığım taktirde kafa tahat temmuza kadar oturma hakkım varmı yasal olarak?min temmuza (2018 ilk kontrat süremin dolduğu tarih) çıkacak şekilde mevcut kiramdan devam etmeme engel olacak ne yaptırım yapabilirler süreci kısaltma adına?2. sahibinin evi 2021 şubatta devralması , onunla herhangi bi kontrat yapmamamız vs gibi bulabilecekleri bi açık vamrı?

CloudGrey
17-10-2021, 18:59
Açık konuşiym , ev güzel , çıkasım yok ama kendileri oturacaklarsa eve kazık çakacak halim yok.Çünkü yeni kontratla dahi min. şubat , max temmuz diyor çıkışıma.Tatmin edici bi yükselişle senelik kontrat devam gibi bi kafaları yok.
Bu durumda Kirayı aksatmadığım taktirde kafa tahat temmuza kadar oturma hakkım varmı yasal olarak?min temmuza (2018 ilk kontrat süremin dolduğu tarih) çıkacak şekilde mevcut kiramdan devam etmeme engel olacak ne yaptırım yapabilirler süreci kısaltma adına?2. sahibinin evi 2021 şubatta devralması , onunla herhangi bi kontrat yapmamamız vs gibi bulabilecekleri bi açık vamrı?

ev sahibi değişiminde "yeni kontrat" yapmamanın hukuki boyutları varmıdır yokmudur onu avukat arkadaşlar söylebilir.
bizim hikayede yeni ev sahibi yok çünkü.
orasını bilmiyorum

ghibli06
17-10-2021, 19:17
aynı durum başımıza geldi, senelik peşin ödediğim kira yüzünden mahkemeye çıktık eşimle, meğersem sahibi icralıkmış bankayla zaten ve de benim parayı bankaya ödemem gerekiyormuş, arada emlakçı olmasına rağmen resmen sahtekar durumuna düştük... eve haftada 2-3 kere expertiz ayağına kişiler gelmeye başladı, icra kağıtları eve geliyrdu vs derken bütün huzurumuz kaçtı... seve seve çıkmak durumunda kaldık kışın ortasında hem de, uğraşsam uğraşırdım ama ne anlamı var ki? sonuçta ev bizim değil, sana tavsiyem şubatta çıkmanın zor olduğunu adama belirtip mayısa kadar izin iste, vermiş olduğun depozitoya saysınlar mayısa kadar da, sonra da evini bul çık... eninde sonunda bu oluyor çünkü...

DOHC
18-10-2021, 08:52
Eninde sonunda çıkacaksın gibime geliyor.
Çıkma tarihine kadar bedelsiz oturmayı öner, taşınma parası falan iste taşınacağın zaman.
Evi hiç derli toplu tutma ki görmeye gelenler beğenmesin :)
%70 artış hakkı yok diye biliyorum. Eğer 10 yıllık kiracı isen ev sahibi rayiç bedel değerlemesi istiyor diye aklımda kalmış.

darkred
18-10-2021, 09:22
Geçmiş olsun,

Eğer ev sahibi kendisi oturacaksa ve mal sahibi olduğu oturacak başka bir evi yoksa sizi evden tahliye edebiliyor. Bu durum 1. derece yakınları için de geçerli. Almanyadan oğlum gelecek muhabbeti yani.

Ancak bunu noter tebligatı ile tarafınıza bildirmesi lazım. Çünkü kendim oturacağım veya almanyadaki oğlum oturacak diyerek sizi evden tahliye ederse 3. yıl boyunca başkasına kiraya veremiyor evi.

Eğer verirse sizin ödediğiniz son kira bedeli X 12 olmak üzere size tazminat ödemek zorunda. Hatta yeni ev bulduğunuzdaki depozito, taşınma masrafı gibi masrafları bile ev sahibinden talep etme hakkınız var.

Eğer olurda kira artırımı ve yeniden değerleme yapacak olursanız mutlaka sözleşmenizi yenileyin, sıfırdan kontrat yapın. 10 yıl sonunda sebep göstermeden ev sahibi tahliye talep edebiliyor kanunen. Kiranızı günü gününe ödemiş olsanız bile.

Geçenlerde bende aynı sorunları yaşadığım için araştırmış ve bir avukata danışmıştım. Aşağıya bir youtube linki bırakıyorum. Abimiz kısa kısa özetlemiş konuları. Göz atarsanız faydası olur.

Kira Kontratı Hangi Durumlarda Sona Erer I Herkese Hukuk - YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=4Vw1WN5TCWA&list=PLU3PqmYg2EucRWaHPL7GECrDs1F9rNSve)

ardicli2000
18-10-2021, 10:51
Değil kirayı veren, kirayı veremeyeni bile çıkaramadık....

AliGizda
18-10-2021, 11:20
Yazdım yazdım sildim, bu konuda o kadar doluyum ki kimsenin başını şişirmeyeyim en iyisi.

Para göz yaşlılardan ve müslüman geçinen din yoksunlarından mevlam cümlemizi korusun.

Umarım minimum sinir stresle durumu atlatırsınız.

MCN21
18-10-2021, 12:02
Benim bildigim 5 yillik kontrat varsa yeniden degerleme yapilabiliyor. Ev sahihi kafasina koyduysa rahatzis eder illa cikartir ama resmi olarak cikartmasi da 1,5-2 yil surer. Bu sure zarfinda ben de ugrasirim derseniz oturmaya devam edersiniz. Umarim surec sorunsuz kolay gecer

tremx
18-10-2021, 12:54
Yakin zamanda benzer olay arkadasimin basina geldi.Yeni ev aldi, aldigi evde kiraci vardi.Kadin kirik cikti, cikmam ben buradan su paraya tv unitesi yaptirdim, su paraya giyinme dolabi yaptirdim diyerek kendiside bir bedel istedi.Arkadasimda bir kac avukat ile gorustu, hepsinin soyledigi ayni sey; en az 2 yil dava surer ve cikartamazsiniz.
Daha sonra orta yolu bulup bedelini odeyerek anlastilar.Bence hic caninizi sikmayin kanunlar kiracidan yana.

Mr.K
18-10-2021, 13:57
İlk yapılan kontrat yıllık yenilenir.
Tüfe ortalamasıyla zam artışı yaptıysanız ödeme kanalıda resmi ise orasıda ok.
5 yıl geçmediği sürece, ek zam talep edemez(sen 1.000 veriyosun suan bu ev 5.000 bedeli gibi)
Rahatsızlıklık vs durumlarından etkilenmemek adına da bir avukata vekalet vererek, olası taleplerini isteklerini abukatıma iletebilirsiniz diyebilirsin.

Kanunlar işverenden yana nasıl değil ise, ev sahibinden yana da değil bilgine.

Mr.K
18-10-2021, 13:59
İlk yapılan kontrat yıllık yenilenir.
Tüfe ortalamasıyla zam artışı yaptıysanız ödeme kanalıda resmi ise orasıda ok.
5 yıl geçmediği sürece, ek zam talep edemez(sen 1.000 veriyosun suan bu ev 5.000 bedeli gibi)
Rahatsızlıklık vs durumlarından etkilenmemek adına da bir avukata vekalet vererek, olası taleplerini isteklerini abukatıma iletebilirsiniz diyebilirsin.

Kanunlar işverenden yana nasıl değil ise, ev sahibinden yana da değil bilgine.

Ek olarak, xx kişi oturacaktır yakınım yy yeğenimdir amcamdır vs gibi ihtar çeksinler noterden, zaten 3 yıl boyunca o oturmuyosa dâhi taşınma bedelin dahil ve kira x12 ücret alabiliyorsun, avukata vekalet verdin mi birçok şey çözğlğr bilgine .

Ahmet Saraçoğlu
18-10-2021, 15:43
Bu durumda satışa herhangi bi şerh gelniyor , yada sattığı taktirde tazminat hakkım olmuyor tabi dimi?satmayı da zikreditor acukat çünkü

onursumer
18-10-2021, 15:53
Bu durumda satışa herhangi bi şerh gelniyor , yada sattığı taktirde tazminat hakkım olmuyor tabi dimi?satmayı da zikreditor acukat çünkü

satmayı düşünüyorlarsa satsınlar zatenyeni ev sahibi eğer yatırımlık almadıysa 6 ay süren var çıkmak için en azından gerçekten el değiştirdiğini gormuş olursun

diğer turlu kendi oturucam vs diyorsa kesinlikle bu konuda itharname çekmeleri gerekiyor

düzenli kira odenilen bir evde kafasına gore kimse çık diyemiyor yakın zamanda arkadaşımın başına geldi

ev sahibi satıcam satıcam diye rahatsızlık veriyordu amac yüksek kira ama istediğini alamadı %15 gibi bi zamla anlaştılar

ayrıca benimde başıma geldi mazeretsiz çıkmanı istiyorsa tüm masraflarını karşıdan iste ben o şekilde önce ödemelerimi aldım sonra taşındım :D

Ahmet Saraçoğlu
06-12-2021, 17:45
son durumu yazayım , evi alanların avukatını kendi avukat arkadaşımla konuşturdum.2022 temmuza kadar kontratımın devam edeceği ve herhangi bir zam yapmaksızın oturabileceğimi ilertti ev sahibi avukatına.Bi şekilde işe yaradı ve itiraz etmediler.Sonrasında son alanlar da sattı evi :) bu süreçte müşteriye gösterme , kredi eksperi vs noktalarda hiç zorluk çıkarmadım.Yabancı biri aldı evi.Aynı tapuda yan daire olan 1+0 ı tr ye geldiği süreçlerde oturup benim daireyi yatırımlık olarak düşünüyomuş şansıma.Bide vatandaşlık için almış evi , 3 yıl satamıyormuş prosedür olarak.Eskiye nazaran yine fazla ama piyasa koşulları için iyi denilebilecek bi rakama kontrat yenileyip çözdük çok şükür.Benzer sıkıntı yaşayan olursa diye çıkardığım ders , kontrat yapıldığı aya kadar bu gibi durumlarda kiracıyı koruyor sistem.

Day Walker
07-12-2021, 12:39
Bende de bu ara ev sahibinin fahiş kira arttırma isteği var.

10 yılı aşkın süredir oturuyorum ve kontrat yapmadım 3-4 senedir.

Ama her ay tıkır tıkır yatar kiraları.

Çıkarma vs. durum olurmu?

Ahmet Saraçoğlu
07-12-2021, 12:51
5 yıl sonrası civar emsalleregöre dava açılabiliyor diye öğrendim.Bu süreçte yakın arkadaşımın ev sahibide aynısını söyledi , şu an için değilde bir sonraki kontrat yenilemesinde öyle bişey yapacağız , şimdiden ekonomik durumunuzu ona göre ayarlayın dedi.

16 FR 549
07-12-2021, 13:36
Benzer bir durumla karşı karşıyayım şu an. Bilgilerinize ihtiyacım var. Eve ilk sözleşmemi ağustos 2018 de yapmıştım. Akrabamın evi olduğu için her sene düzenli olarak zam oranı ne ise o şekilde zam yaparak oturmaya devam ettim. Bu sene ağustos ayında evim satıldı ve yeni ev sahibi benden yüksek bir kira talep etti, bende o kirayı vermeyeceğimi zam oranı ne ise o şekilde kirayı ödeyeceğimi söyleyip sözleşme imzalamadan evde oturmaya devam ediyorum. Ev sahibi bana ihtarname gönderdi ve 6 ay sürem 27 ocak ta doluyor.
Ev sahibine istediği kirayı vermediğim için mahkeme yoluyla o parayı benden tahsil edebilir mi?
Birde ihtarname süresi sonunda evden çıkmazsam ne gibi sıkıntılar yaşayabilirim?
Yasalar kiracıdan yana onu biliyorum ancak, evden çıkmazsam ve sözleşmeyi yapmazsam her hangi bir sıkıntı yaşar mıyım?

Ahmet Saraçoğlu
07-12-2021, 14:06
ağustosa kadar mevcut kira oturma hakkınız var benim yaşadığım durumdan anladığım.Sonrasına hakim değilim açıkçası.

DOHC
07-12-2021, 15:52
Benzer bir durumla karşı karşıyayım şu an. Bilgilerinize ihtiyacım var. Eve ilk sözleşmemi ağustos 2018 de yapmıştım. Akrabamın evi olduğu için her sene düzenli olarak zam oranı ne ise o şekilde zam yaparak oturmaya devam ettim. Bu sene ağustos ayında evim satıldı ve yeni ev sahibi benden yüksek bir kira talep etti, bende o kirayı vermeyeceğimi zam oranı ne ise o şekilde kirayı ödeyeceğimi söyleyip sözleşme imzalamadan evde oturmaya devam ediyorum. Ev sahibi bana ihtarname gönderdi ve 6 ay sürem 27 ocak ta doluyor.
Ev sahibine istediği kirayı vermediğim için mahkeme yoluyla o parayı benden tahsil edebilir mi?
Birde ihtarname süresi sonunda evden çıkmazsam ne gibi sıkıntılar yaşayabilirim?
Yasalar kiracıdan yana onu biliyorum ancak, evden çıkmazsam ve sözleşmeyi yapmazsam her hangi bir sıkıntı yaşar mıyım?

Emin olmamakla beraber, eğer yeni ev sahibi evi aldıktan 1 ay içinde sana ihtarname çekti (ihtarname çekmesi veya senin eline ulaşması 1 aylık süre tam emin değilim) ise çıkmak zorundasın veya anlaşmak diye biliyorum.
İhtarnamede "ben oturacağım" falan filan da yazdıysa kesin anlaşmak zorundasın.
1 ayı geçirdi ise yeni ev sahibi, kanunlar senden yana. Aynen devam et.

MDeniz
08-12-2021, 07:53
aynı durum bende de mevcut 5 yıl kontratım var.yüzde 50 zam yapmak istiyor karşı kiracıya söylemiş bana daha söyleyemedi. ama tabiki daha 2 yıl sürem var kralı gelse o rakamı alamaz benden ve satılığa koysa bile benden 1 ay öncesinde randevu alması gerekiyor. bende onu süründürürüm. velev ki sattı diyelim yine çıkmam kontratım var dava ederim. zaten 6 ay en kötü şartlarda her türlü beni beklemek zorunda ama dava edersem 2 yıl elimi öptürürüm.

volkan_gs
08-12-2021, 08:27

Merhaba,

Geçmiş olsun öncelikle yaşadığınız durum çok can sıkıcı, biz de geçen yıl yaşadık ve avukat arkadaşımdan aldığım bilgileri aktarmaya çalışayım.
İstediği parayı sizden tahsil edemez elbette :)
Tarihlerden anladığım kadarıyla evi aldıktan sonra 1 ay içinde ihtarnameyi göndermiş. İhtarnamede ben oturacağım diyorsa, bahsettiğiniz tarihte çıkmamış olduğunuzda tahliye davası açabilir.
Dava sonucunda siz kaybedersiniz, tüm masrafları üstlenirsiniz.
Yine ihtarnamede kendisi oturacağını belirttiği varsayımından yola çıkarak, o da yanılmıyorsam 3 yıl boyunca sizden başkasına kiraya veremez, aksi halde sizin tazminat hakkınız doğuyor.( Bunu kullanabilirsiniz kendisine karşı, eğer sizle anlaşmaya çalıştıysa oturmayı düşünmüyordu o dönem için en azından, sizden sonra kiraya vermeye çalışacaksa takipçi olacağınızı ve siz de dava hakkınızı kullanacağınızı söyleyebilir ve makul bir kirada anlaşabilirsiniz)
Evi alan kişi kendi barınma ihtiyacı için kullanacağını belirttiğinde tahliye davaları birkaç ay içinde neticelenebiliyor bu arada, biz çatışmadan kaçarak 6 ay sonunda boşaltmayı tercih etmiştik.

volkan_gs
08-12-2021, 08:29

Merhaba,

Geçmiş olsun öncelikle yaşadığınız durum çok can sıkıcı, biz de geçen yıl yaşadık ve avukat arkadaşımdan aldığım bilgileri aktarmaya çalışayım.
Tarihlerden anladığım kadarıyla evi aldıktan sonra 1 ay içinde ihtarnameyi göndermiş. İhtarnamede ben oturacağım diyorsa, bahsettiğiniz tarihte çıkmamış olduğunuzda tahliye davası açabilir.
Yine ihtarnamede kendisi oturacağını belirttiği varsayımından yola çıkarak, o da yanılmıyorsam 3 yıl boyunca sizden başkasına kiraya veremez, aksi halde sizin tazminat hakkınız doğuyor.( Bunu kullanabilirsiniz kendisine karşı, eğer sizle anlaşmaya çalıştıysa oturmayı düşünmüyordu o dönem için en azından, sizden sonra kiraya vermeye çalışacaksa takipçi olacağınızı ve siz de dava hakkınızı kullanacağınızı söyleyebilir ve makul bir kirada anlaşabilirsiniz)
Evi alan kişi kendi barınma ihtiyacı için kullanacağını belirttiğinde tahliye davaları birkaç ay içinde neticelenebiliyor bu arada, biz çatışmadan kaçarak 6 ay sonunda boşaltmayı tercih etmiştik.

16 FR 549
08-12-2021, 10:21
Merhaba,

Cevap için çok teşekkür ederim. İhtarnamede 'Şahsımın İhtiyacı İçin' diye yazdırmış ve ihtiyaç nedeninde de 'İkamet' yazıyor. Ancak evi görmek için geldiklerinde bana söyledikleri 'istediğiniz kadar oturabilirsiniz biz yatırım için aldık' olmuştu. Ben çıktığım an yüksek bedel ile kiraya verecek evi yüksek ihtimal ile. Ev bulsam anında çıkacağım ama bu şartlarda ev bulmak çok zor.

Ahmet Saraçoğlu
08-12-2021, 10:36
Benimle aynı film.Bende başta çok tedirgindim ama avukat arkadaşımı ev sahibi avukatı ile konuşturduğumda aynı kiradan kontrat bitimi tarihine kadar kalma noktasında ses çıkaramamışlardı.
Bu noktada üzerine aynı ilde başka ev olmaması gerekiyor , 3yıl içinde kiraya verdiğinde de tazminat hakkınız doğuyor.Bu haklarınızı bildiğinize dair bi konuşma yapmanız veya tanıdığınız bi avukata yaptırmanız gerekiyor(avukat daha etkili açıkçası)

huseyinturk
08-12-2021, 11:12
hiç bir şeye imza vs atma , seni ordan çıkarmaları nerden baksan 2 yıl sürer.
eğerki kiranı tıkır tıkır ödüyorsan.
öyle kafaya göre zammı dayya sonra uymuyorsa çık yok.

ama rahatsız ederler , nedir evi satılığa koyarlar hemde piyasadan ucuz bir rakama , sürekli eve görücü gelir.
senide bezdirirler.

kendim yada 1.derece akrabam oturcak diyip çık diyebilir oda en az 6 ay mühdetli.
ayrıca sen çıktından sonrada eğer kendi yada akrabası oturmaz ise davada acabilirsin , beni kandırıp çıkardılar diye.

aynı olay arkadaşımın başında.
o beni rahatsız etmesinler diye uğraşmak istemedi , haziranda noterde sözleşme yaptılar aralıkta çıkıcam ama 6 ay 1 lira kira vermem diye.
ev sahibi kabul etti.

çünkü cocuk 5 liraya oturuyor , yıl başında 15e kiraya vericek.

işi yokuşa sür , mahkeme çart çurt vs erken 2 yılı bulur çıkartabilmeleri.

Böyle bir mantık olabilir mi? Kiracının hakları var ama bu mantıkta kiracı değil işgalci olursunuz.

Yapılan kontrat 10 sene kendini yeniler. Ancak ev el değiştirirse 6 aydan uzun kontratınız varsa 6 ay, daha az süreniz varsa kontrat bitene kadar hakkınız var. Yeni alan kişi taşınmak zorunda felan değil, sizi çıkarmak için sebep sunmak sizi ikna etmek zorunda değil. Evi aldıntan sonra 1 ay içinde size mevcut şartları devam ettirmek istemediğine dair ihtar çekmişse hiç bir hakkınız yok.

huseyinturk
08-12-2021, 11:16

Size ihtar gönderdiyse sizden yana bir durum yok malesef. Yeni şartları kabul etmiyorsanız evi boşaltmak zorundasınız.

CloudGrey
08-12-2021, 11:31
Böyle bir mantık olabilir mi? Kiracının hakları var ama bu mantıkta kiracı değil işgalci olursunuz.

Yapılan kontrat 10 sene kendini yeniler. Ancak ev el değiştirirse 6 aydan uzun kontratınız varsa 6 ay, daha az süreniz varsa kontrat bitene kadar hakkınız var. Yeni alan kişi taşınmak zorunda felan değil, sizi çıkarmak için sebep sunmak sizi ikna etmek zorunda değil. Evi aldıntan sonra 1 ay içinde size mevcut şartları devam ettirmek istemediğine dair ihtar çekmişse hiç bir hakkınız yok.

benim yazdığım olay ayrı ,

konu sahibininki başka bir değişik,

sizin dediğiniz bambaşka ???

yada hiç uzatmim , haklısın benimki işgalci mantığı..

volkan_gs
08-12-2021, 11:54

Merhaba,
Konut el değiştirdiğinde sebep göstermeksizin kira kontratının feshedilebildiğinden emin misiniz? Varsa bununla alakalı bir kaynak veya kanun maddesi paylaşabilir misiniz?

DOHC
08-12-2021, 12:00
Merhaba,
Konut el değiştirdiğinde sebep göstermeksizin kira kontratının feshedilebildiğinden emin misiniz? Varsa bununla alakalı bir kaynak veya kanun maddesi paylaşabilir misiniz?

İnternette çok bilgi var.

Aldığınız Evdeki Kiracıyı Yasal Olarak Ne Kadar Sürede Çıkartabilirsiniz?
Evi satın almadan önce içindeki kiracı ile yasal olarak bir anlaşma yapmadıysanız ve kira kontratına istinaden tapuda şerh yoksa tapu devri tamamlanma tarihinden itibaren en geç 1 ay içerisinde bir ihtarname göndermeniz gereklidir (ihtarname örneğini indirmek için tıklayın). Bir ay içerisinde herhangi bir ihtarname göndermemiş olmanız daha önce yapılan kira sözleşmesi süresini ve şartlarını kabul ettiğiniz anlamına gelir. İhtarname gittikten sonra kiracı, kira sözleşmesi bitiminde veya kira sözleşmesi kalan süresi 6 aydan fazla ise en geç 6 ay içerisinde evi boşaltmak zorunda. Fakat bu süre içerisinde kiracı yükümlülüklerini yerine getirmezse, kira sözleşmesi bitimini ya da 6 ayı beklemeden çıkarma şansınız da mevcut. Tahliye taahhütnamesi hakkında detaylı bilgi almak için tahliye taahhütnamesi yazımızı inceleyin.

Alacağınız Evde Kiracı Oturması Durumunda - Hesapkurdu.com (https://www.hesapkurdu.com/konut-kredisi/rehber/alacaginiz-evde-kiraci-oturmasi-durumunda)

Satın Alınan Evde Kiracı Varsa Surec Nasıl İşler? (https://www.sahibinden.com/emlak360/satin-alinan-evde-kiraci-varsa-surec-nasil-isler)

Satın Alınan Evde Kiracı Varsa Surec Nasıl İşler? | Hepsiemlak (https://www.hepsiemlak.com/emlak-yasam/emlak-rehberi/ev-alim-rehberi/satin-alinan-evde-kiraci-varsa)

huseyinturk
08-12-2021, 12:03
Merhaba,

Tapuda kiracı tarafından konulmuş bir şerh yoksa, yeni alan kişi 1 ay içinde kiracıya mevcut şartları kabul etmediğini bildirmek zorunda, bu tebligat yapıldıktan sonra en fazla 6 ay süre tanıyor kanun kiracıya.

Google amca böyle diyor, Kanun gereğince yeni mülk sahibi, eğer kira kontratına istinaden tapuda şerh yoksa, tapu devri yapıldıktan sonra bir ay içinde kiracıya ihtarname göndermelidir. İhtarname gönderildikten sonra eğer kira sözleşmesinin bitimi 6 aydan uzun süreli ise kiracı 6 ay içinde evi boşaltmalıdır.

huseyinturk
08-12-2021, 12:05
benim yazdığım olay ayrı ,

konu sahibininki başka bir değişik,

sizin dediğiniz bambaşka ???

yada hiç uzatmim , haklısın benimki işgalci mantığı..

Mesaj tarihini sonradan farkettim, ama ilk mesaja cevap olarak yazmışsınız siz. İlk mesajda evin el değiştirdiği yazıyor. Mahkemelerle süre kazanmaya çalışmayı önermişsiniz, bu işgalcilik değil nedir? Zaten o mahkeme sonunda daha önceden tebliğ edilmiş bedeli alır evin yeni sahibi.

CloudGrey
08-12-2021, 12:29
Mesaj tarihini sonradan farkettim, ama ilk mesaja cevap olarak yazmışsınız siz. İlk mesajda evin el değiştirdiği yazıyor. Mahkemelerle süre kazanmaya çalışmayı önermişsiniz, bu işgalcilik değil nedir? Zaten o mahkeme sonunda daha önceden tebliğ edilmiş bedeli alır evin yeni sahibi.

aşşağıdaki bolt kısımları bida oku ,

bana bunu yapsalar evini değil ev sahibinin ruhunu işgal ederim...

2018 temmuz ayında kontrat yapıp kiracı oolduğum ev , 2021 şubat ayında ev sahibinin pandemide ödeyemediği kredi sonucu bi finansman şirketine geçti.Kira düzenimiz vs aynen devam ettirdiler.Fakat geçtiğimiz haftalar ev yine el değiştirdi.(sanırım aynı finansman şiretinin sahiperi aldı ama emin değilim)Daire tek tapuda 1.1dublex (ben) , 1+0 alt kat (komşum) olacak şekilde yanyana iki kapı iki daire....
Yeni ev sahibinin avukatı başta iki seçeneğinin olduğunu, ya kendi oturacağını yada tapudaki iki dairenin kirasını birleştirip başka bir yere kiraya geçeceğini ;bu sebepten kirayı arttırma imkanımın oldup olmadığını sordu.Bu ay başında yeni hesap ibanı istediğimde de evi 1 1.5 ay içinde boşaltmamızı ev sahibinin kendinin oturacağını söyledi.Kira fiyatlarının en tepe olduğu nokta ve şuanki lokasyon ve genişlikte biyeri bu kadar kısa sürede bulma ihtimalim yok.

Bugün avukat ve emlakçısı eve geldi.Olası bir satış durumu için resimleri çektiler ve en geç temmuz ayında boşaltmamızı , bunun içinde şubata kadar yeni bir kontrat ve %70e tekabul eden bir zam ((eski kiracı olduğum için emsal dairelerden makul bir kiraya oturuyordum.Şu anki sapık kira yükselişi piyasası ile de hemen hemen biraz daha makul bi rakama geliyor kira ama bi 6 ay öncesi için astronomik tabi)) ve şubat sonrası tahliye için ihtar çektiklerinde en zaten erken temuuzda tahliye edilebileceğimizi söyledi.Noter tastidli şubatta çıkacağıma dair taahütname vermem istedi.Herhangi bi evrak vs düzenlemedik.Salı günü tekrar gelecek kontrat düzenlemek ve diğer komşunun evini görmek için.Her sene yeni kontrat düzenlemedik.İlk sene kontratı ve ikinci ev sahibinin evi aldığına dair ihbar , iban vs elimde.(2.ev sahibi ile de kontrat düzenlemedik)

Bu durumda %70 artışı kabul etmediğim taktirde ev sahibinin tahliyeyi hızlandırabileceği bi yasa vs. varmı?Eski kira üzerine artışı kabul etmediğim taktirde en erken hangi ayda çıkartabilir beni?Kiracıyı koruyan bi kanun-madde vs varmı bu durum için?Ev kiraları aklın mantığın almadığı şekilde arttı ve düzgün ev yok denecek kadar az şu an.İyi bi yer bulana kadar zamlı oturmak kötünün iyisi ama kabul edebileceğim bişey şuan için ama bi hakkım vs varsada boşa yükseltmeyeyim.

CloudGrey
08-12-2021, 12:37

adamın evini alıp , kontrat sonunda terkedermisin demiyolar ,

adama 2 ayda çık yada şimdi %70 zamlı kontrat yapalım diyolar.

anladın ? konu o.

herşey prosedüre göre olsa sorun yok

Ahmet Saraçoğlu
08-12-2021, 12:49
aynen benim hikaye daha farklıydı.Yeni alan vatandaşlık için ve benim 1+1lik alanı yatırım amaçlı düşündü de Allah yüzüme baktı.Ama piyasa gerçekten çok kötü şu fırsatçılık yüzünden.Ev , kira , araba ,, neye bakarsak bakalım gün sonuna ya ilandan kalkıyor , ya astronomik rakamlarla yeniden güncelleniyor.

volkan_gs
08-12-2021, 13:01
İnternette çok bilgi var.

Aldığınız Evdeki Kiracıyı Yasal Olarak Ne Kadar Sürede Çıkartabilirsiniz?
Evi satın almadan önce içindeki kiracı ile yasal olarak bir anlaşma yapmadıysanız ve kira kontratına istinaden tapuda şerh yoksa tapu devri tamamlanma tarihinden itibaren en geç 1 ay içerisinde bir ihtarname göndermeniz gereklidir (ihtarname örneğini indirmek için tıklayın) https://dosya.hesapkurdu.com/bilgi/yeni-malik-sifati-ile-tahliye-ihtaridir.pdf. Bir ay içerisinde herhangi bir ihtarname göndermemiş olmanız daha önce yapılan kira sözleşmesi süresini ve şartlarını kabul ettiğiniz anlamına gelir. İhtarname gittikten sonra kiracı, kira sözleşmesi bitiminde veya kira sözleşmesi kalan süresi 6 aydan fazla ise en geç 6 ay içerisinde evi boşaltmak zorunda. Fakat bu süre içerisinde kiracı yükümlülüklerini yerine getirmezse, kira sözleşmesi bitimini ya da 6 ayı beklemeden çıkarma şansınız da mevcut. Tahliye taahhütnamesi hakkında detaylı bilgi almak için tahliye taahhütnamesi yazımızı inceleyin.

Alacağınız Evde Kiracı Oturması Durumunda - Hesapkurdu.com (https://www.hesapkurdu.com/konut-kredisi/rehber/alacaginiz-evde-kiraci-oturmasi-durumunda)

Satın Alınan Evde Kiracı Varsa Surec Nasıl İşler? (https://www.sahibinden.com/emlak360/satin-alinan-evde-kiraci-varsa-surec-nasil-isler)

Satın Alınan Evde Kiracı Varsa Surec Nasıl İşler? | Hepsiemlak (https://www.hepsiemlak.com/emlak-yasam/emlak-rehberi/ev-alim-rehberi/satin-alinan-evde-kiraci-varsa)

Merhaba,

Yolladığınız linkteki ihtarname örneğine baktığınızda da ihtiyaç sebebiyle mesken olarak kullanılacak ibaresini görebilirsiniz.

Tapuda kiracı tarafından konulmuş bir şerh yoksa, yeni alan kişi 1 ay içinde kiracıya mevcut şartları kabul etmediğini bildirmek zorunda, bu tebligat yapıldıktan sonra en fazla 6 ay süre tanıyor kanun kiracıya.

Google amca böyle diyor, Kanun gereğince yeni mülk sahibi, eğer kira kontratına istinaden tapuda şerh yoksa, tapu devri yapıldıktan sonra bir ay içinde kiracıya ihtarname göndermelidir. İhtarname gönderildikten sonra eğer kira sözleşmesinin bitimi 6 aydan uzun süreli ise kiracı 6 ay içinde evi boşaltmalıdır.

Sitelerin çoğu birbirinden kopyaladığından bu durumlarda google amca yerine avukatlardan edinilen bilgilere güvenmek veya ilgili kanun maddelerini okumak daha faydalı oluyor diye düşünüyorum.

Aslında sebep göstermeden çıkarılmış bir kiracı örneği varsa hepimiz için bilgilendirici olmuş olur, dediğim gibi hukukçu değilim o yüzden iddia etmiyorum ancak avukattan aldığım bilgi, 351 nolu kanundan kendimce anladığım ve yaşadığım durum neticesinde sebep göstermeksizin kira kontratının feshedilemediğini düşünüyorum.

MDeniz
08-12-2021, 13:17
Merhaba,

çok teşekkür ediyorum bilgiler için kaydettim mutlaka lazım olacaktır.

4LaRKaD
08-12-2021, 13:43
Merhaba, Görüyorum ki aynı konudan tek muzdarip ben değilim. Yaklaşık 15 yıldır oturduğumuz ve yöneticisi olduğumuz binanın sahibi (ev sahibi) yaklaşık %80'lik bir zam talebinde bulundu. Bizde haliyle bir anda böyle bir kira artışını yapamıyacağımızı ilettik, kendisi 5 yıllık kiracılık süresini aştığımız için istediği oranda zam yapacağını ve kabul etmiyorsak çıkmamız gerektiğini söyledi. Açıkcası kendisine kızamıyorum, piyasanın bu duruma gelmesinde ki tek suçlu kendisi değil. Ancak bizimde şu şartlarda çıkıp ev bulmamız taşınmamız neredeyse 20bin tl civarı, nasıl bir yol izlememiz konusunda tavsiye verebilecek arkadaşımız var mı ? Şimdiden teşekkür ederim.

S-works
08-12-2021, 13:50
İki taraf içinde sıkıntılı. Babamın kiracısı var 1800 e duruyor (Dükkan ) Yan dükkan 4500 e kiralandı. Kiracı eski , sorunsuz ama arada ciddi bir fark var. Şuan bende düşünüyorum ne yapayım diye. Çık desen sorun çıkma desen sorun. 4000 yapayım desen kabul etmez. Diğer türlü biz zarardayız. Bakalım daha zam zamanına var :)

darkred
08-12-2021, 14:45
5 yıldan sonra mülk sahibi yeniden değerleme talebinde bulunabiliyor kanunen. Ama bu süreci de mümkünse resmiyete dökmekte fayda var.

Eski kiracı olduğu için rayiç bedel olmasa da iki tarafı da üzmeyecek bir rakam belirlenerek yola devam edilebilir. Neticede ülkede ki durum mal sahibini de kiracıyı da etkiliyor. Herkes kendi açısından haklı.

Tabi yeniden değerleme yaparken yeni sözleşme yapılmasında bence fayda var. Kanuni süreleri sıfırlamak için.

S-works
08-12-2021, 15:58
5 yıldan sonra mülk sahibi yeniden değerleme talebinde bulunabiliyor kanunen. Ama bu süreci de mümkünse resmiyete dökmekte fayda var.

Eski kiracı olduğu için rayiç bedel olmasa da iki tarafı da üzmeyecek bir rakam belirlenerek yola devam edilebilir. Neticede ülkede ki durum mal sahibini de kiracıyı da etkiliyor. Herkes kendi açısından haklı.

Tabi yeniden değerleme yaparken yeni sözleşme yapılmasında bence fayda var. Kanuni süreleri sıfırlamak için.

Muhtemelen öyle yapacağız. Zaten fazla yükseltmek istemiyorum. Problemli biri denk gelirse uğraşması büyük dert. Ortada bi yerde buluşmaya çalışacağız.

Malesef mülk sahibi olmakda kiracı olmakda mesele ülkemizde.

Octane
08-12-2021, 18:33
İki taraf içinde sıkıntılı. Babamın kiracısı var 1800 e duruyor (Dükkan ) Yan dükkan 4500 e kiralandı. Kiracı eski , sorunsuz ama arada ciddi bir fark var. Şuan bende düşünüyorum ne yapayım diye. Çık desen sorun çıkma desen sorun. 4000 yapayım desen kabul etmez. Diğer türlü biz zarardayız. Bakalım daha zam zamanına var :)

Yeni gelecek kiracının 2 ay kira verip, sonra 4 ay takıp, dükkanın da içine ederek kaçmasına bakar. Sorunsuz kiracıyla pazarlığa oturmak daha mantıklı gibi. Adam vermezse vermez ekstra, ama bir yoklayabilirsiniz.

ckrc
09-12-2021, 03:15
Bende de bir kiraci var, 1000 tl veriyor, rayicin 3.500-4.000 oldugu yerde.

Bu sene zam yapmak istemiyoruz, cani sagolsun, keyfi yerinde olsun yeter, esini 1 sene once kaybetti, 200-250 liralik artista bile zorlanacak, sikintiya girecegini biliyorum.

Bilen arkadaslar var ise, kontratta yazmasina ragmen, enflasyon guncellemesi yapmamak hukuki acidan bizi sikintiya sokar mi?

Ormanci
09-12-2021, 08:51
Bende de bir kiraci var, 1000 tl veriyor, rayicin 3.500-4.000 oldugu yerde.

Bu sene zam yapmak istemiyoruz, cani sagolsun, keyfi yerinde olsun yeter, esini 1 sene once kaybetti, 200-250 liralik artista bile zorlanacak, sikintiya girecegini biliyorum.

Bilen arkadaslar var ise, kontratta yazmasina ragmen, enflasyon guncellemesi yapmamak hukuki acidan bizi sikintiya sokar mi?

Keşke herkes sizin gibi düşünceli de olabilse. Hoş, bir yandan da bu kira ile geçinen vesaire de olabiliyor, her iki taraf da haklı. Ancak kötüye kullanılması, suistimal edilmesi kötü oluyor işte, Allah iki tarafı da düzgün insanlarla karşılaştırsın.

Kontratta yazmasına rağmen artırmamak sizin bileceğiniz iş, kiracıyla anlaştığınız sürece bir şey olmaması lazım.

Zaten açıklanan enflasyon ve kira artış oranları da "kira en fazla %... şu kadar artırılabilir" diye açıklanıyor. Örneğin %17 açıklanıyor, ancak tabi algı "illa 17 yapacaz" gibi oluşuyor.

Ben de düşünüyorum bu sene Mart'ta ne olacak diye bakalım. Girerken yüksekten girdiğimiz kira şimdi piyasaya göre çok altta kalmış oldu bu saçma sapan fiyatlarla. Mart'taki oran ne ise onun üzerinden direkt artırıp o rakamı söyleyeyim diyorum, bugüne kadar çünkü hep ortayı bulduk, çok artırmamaya çalıştım falan filan.. Bir yandan da beni çıkarmak istemez, tıkır tıkır ödeniyor kirası, bu devirde riske girmek ister mi o da ayrı konu.

AliGizda
09-12-2021, 08:59
Eskiden kötü ev sahibi kiracıyı ev sahibi yapıyordu, artık günümüz fiyatları ve kredi oranlarıyla ev sahibi de olamıyoruz.

Ana babadan bişey kalmadıysa bir insan evladı nasıl ev alabilir? Gerçekten ufka baktıkça ufkum kararıyor.

S-works
09-12-2021, 10:29
Yeni gelecek kiracının 2 ay kira verip, sonra 4 ay takıp, dükkanın da içine ederek kaçmasına bakar. Sorunsuz kiracıyla pazarlığa oturmak daha mantıklı gibi. Adam vermezse vermez ekstra, ama bir yoklayabilirsiniz.

Çok şükür onu da yaşadık. Artık kimseye kiralarken iyilik yapmıyorum. Boşaltma taahhütnamesi alıyorum. Kontratı avukata yaptırıyorum. Eşeği 5 tane kazığa 10 tane iple bağlıyorum :) Kendimde kirada oturuyorum. Kefil olmadan tutamadım :) Malesef Üçkağıtcılar yüzünden herkes birbirinden korkar oldu.

S-works
09-12-2021, 10:30
Eskiden kötü ev sahibi kiracıyı ev sahibi yapıyordu, artık günümüz fiyatları ve kredi oranlarıyla ev sahibi de olamıyoruz.

Ana babadan bişey kalmadıysa bir insan evladı nasıl ev alabilir? Gerçekten ufka baktıkça ufkum kararıyor.

Eskiden 1 ev 1 araba derdik. İstanbulda karşılığı Kötü semtte kötü arabayla 1 000 000 TL Orta seviye dersen 2 000 000 tl :)

|KaAn|
09-12-2021, 13:08
Ev sahibi gözünden bakınca hakları yok değil, kiracı gözünden bakınca bir anda istenen oranlar kabul edilir değil.
38 yaşındayım,şu ana kadar aileyle beraber devam ettim bekarlıkta olunca ama şu aralar bir kaşıntıdır gidiyor.
Tutmak istediğim ev tarikata girmeyeceğim ve insanın yaşayacabileceği bir yer olsun kıstasımdı.

https://www.sahibinden.com/ilan/emlak-konut-kiralik-bostanci-lunapark-ve-sahil-arasi-2-plus1-kiralik-973469739/detay

Bakırköyde oturuyorum ve anadalu yakasından bir yer bakarken bu ilanı gördüm, saolsunlar "eşyalı" olarak veriyolarmış.. :)
4-5 gündür 3.000-4.000tl 0-15 yaş arasında 2+1ler bakarken yukarıdaki kriterlerle ancak kurtköy,sultangazi, kartal ve maltepenin yukarılarında yerler var, satın almak isteseniz min. 500.000tllere geliyo..
Abimde arkadaşımızın kiracısı Bakırköyde, dün konuştuk tefe-tüfeyi hiç beklemeden arttır fazlasını ver dedim. Zaten normale göre daha uyguna kalıyor, benzer bir ev kiralasa min. 5.000tlyi bulacak tutacağı ev.

S-works
09-12-2021, 15:01
Konu farklı bir noktaya evrildi.

Aslında olay zincirleme .

Para değer kaybettikce insanların gideri artıyor. Bunu tolere etmek için geliri arttırmak lazım. Hal böyle olunca mülkü olan kira yükseltiyor.

Bende dükkanım için yer bakıyorum. Kafama yatan dükkan 15 000 TL . Yılda 180 000 Tl yapıyor. Tabi o mülkü almak istesen 3-5 miyon.

İki ucu çokomelli deynek yani :)

Ormanci
09-12-2021, 15:56
Ev sahibi gözünden bakınca hakları yok değil, kiracı gözünden bakınca bir anda istenen oranlar kabul edilir değil.
38 yaşındayım,şu ana kadar aileyle beraber devam ettim bekarlıkta olunca ama şu aralar bir kaşıntıdır gidiyor.
Tutmak istediğim ev tarikata girmeyeceğim ve insanın yaşayacabileceği bir yer olsun kıstasımdı.

https://www.sahibinden.com/ilan/emlak-konut-kiralik-bostanci-lunapark-ve-sahil-arasi-2-plus1-kiralik-973469739/detay

Bakırköyde oturuyorum ve anadalu yakasından bir yer bakarken bu ilanı gördüm, saolsunlar "eşyalı" olarak veriyolarmış.. :)
4-5 gündür 3.000-4.000tl 0-15 yaş arasında 2+1ler bakarken yukarıdaki kriterlerle ancak kurtköy,sultangazi, kartal ve maltepenin yukarılarında yerler var, satın almak isteseniz min. 500.000tllere geliyo..
Abimde arkadaşımızın kiracısı Bakırköyde, dün konuştuk tefe-tüfeyi hiç beklemeden arttır fazlasını ver dedim. Zaten normale göre daha uyguna kalıyor, benzer bir ev kiralasa min. 5.000tlyi bulacak tutacağı ev.

Aynen öyle, bizde de durum bu, 3.150 lira kira veriyoruz, karşı dairenin alt katı için 5.500 TL istenmiş.

Bu ayın rakamlarına göre en fazla %17 civarı kira artışı yapılabilir. Hesap ediyorum, %20 desek bile 3.750 falan anca yapıyor. Adam 4 dese yine razı olacağız demek anasını satayım.

Çünkü dayılık yapıp "hadi la ordan al evini bilmemne yap" deyip basıp çıksan, aha aynı ev 5.500 TL, nasıl gireyim ki?

delyyy
09-12-2021, 16:58
Patronun evinde uygun miktarda kira vererek oturuyorum.
Neredeyse X2 maaş ile iş teklifi geldi. Çık der veya kirayı rayiç seviyesine çeker diye işi reddettim.
Çevrede en dandik ev 3bin. Hikaye bu kadar.

Seneca
09-12-2021, 20:27
Benim ev sahibi seneye 50 lira eklersin demişti evi tutarken, önümüzdeki ay bakalım aksi bir şey söyleyecek mi :D

Ahmet Saraçoğlu
09-12-2021, 21:01
akşamüstü yan komşum aradı (aynı tapuda 1+0da oturan;ev sahibinin oturmayı planadığı dairedeki arkadaş)...bugün cüzi bi artış ile ağustosa kadar kontrat yapmışlar onunla.Bide ağustosta çıkacağına dair taahütname imzalamış.Atladığımız , bilmediğimiz bi sebeple ağustos öncesi çıkartma ihtimali var mı diye endişeli.Bilgisi olan var mı?

blumenberg
10-12-2021, 08:51
ben de her ihtimale karşı tahliye taahhütnamesi yapıyorum, üzerine tarih yazmadan.

ardicli2000
10-12-2021, 09:01

Bu gibi durumlarda mahkemeye gidip yeniden değerleme isteyebiliyorsunuz. Ancak sanırsam bireysel kiralarda 10 yıl, ticarilerde 5 yıl geçmesi gerekiyor. Bir süresi var ama yolu da bu.

S-works
10-12-2021, 11:13
Bu gibi durumlarda mahkemeye gidip yeniden değerleme isteyebiliyorsunuz. Ancak sanırsam bireysel kiralarda 10 yıl, ticarilerde 5 yıl geçmesi gerekiyor. Bir süresi var ama yolu da bu.

13-14 yıl oldu sanırım . Mahkeme ile uğraşmak istemiyorum. Zam zamanı gelince görüşeceğiz. Durum ne olur bilmem.

Bayrampaşalı
12-02-2022, 19:47
İyi aksamlar arkadaslar

Tahliye tahhütnamesi var elimizde kontrat bitti yenilemedik fakat 1 ayı gecti simdi işe yaramaz vs. Diyenler oluyor
Kiracidan nasil kurtulabiliriz fikir veren arkadaslar olursa cok sevinirim

Eyüp
13-02-2022, 00:34
Bildiğim kadarı ile aksi belirtilmediği sürece kontrat kendini yeniliyor..

Seneca
29-04-2022, 17:58
Merhaba bir evimiz var. Şu an kiracı oturuyor. 1. yılını doldurdu yani tekrar sözleşme yapmadık 2. yılını doldurmak üzere 3 ay kaldı. Sorun şu ki 600 liradan oturuyor. Aynı binadaki daireler 1500 ün altında değil. Ne yapmamı tavsiye edersiniz?

Çıkmasını isteyebiliyor muyum? Veya şu kiradan oturmanı istiyorum kabul etmiyorsan kendine ev bakabilirsin diyebiliyor muyum? Tavsiyelerinizi bekliyorum.

Onurkk06
29-04-2022, 18:20
Merhaba bir evimiz var. Şu an kiracı oturuyor. 1. yılını doldurdu yani tekrar sözleşme yapmadık 2. yılını doldurmak üzere 3 ay kaldı. Sorun şu ki 600 liradan oturuyor. Aynı binadaki daireler 1500 ün altında değil. Ne yapmamı tavsiye edersiniz?

Çıkmasını isteyebiliyor muyum? Veya şu kiradan oturmanı istiyorum kabul etmiyorsan kendine ev bakabilirsin diyebiliyor muyum? Tavsiyelerinizi bekliyorum.

Direk çık diyemiyorsunuz kendiniz oturacaksanız çıkarabiliyorsunuz 3 yıl orada oturmak şartı ile

Seneca
29-04-2022, 18:26
Direk çık diyemiyorsunuz kendiniz oturacaksanız çıkarabiliyorsunuz 3 yıl orada oturmak şartı ile

O zaman kendim oturacağım diyebilirim yani. Çünkü git gel yapacağım sürekli oraya en azından otele para vermem. Peki şunu sorayım 1 yılı bitmişti 2. yılının bitmesine 3 ay var. 3 ay beklemeden bunu diyebiliyor muyum?

Onurkk06
29-04-2022, 18:49
O zaman kendim oturacağım diyebilirim yani. Çünkü git gel yapacağım sürekli oraya en azından otele para vermem. Peki şunu sorayım 1 yılı bitmişti 2. yılının bitmesine 3 ay var. 3 ay beklemeden bunu diyebiliyor muyum?

Belli bir süresi var. Siz 3 ay önceden ihtar çekin, aynı ilçe sınırlarında oturacak başka eviniz yoksa geçerli bu

G.U.Z.
29-04-2022, 19:44
Oturmayip tekrar kiraya verirseniz, bu sefer onun size dava açma hakkı olur

Seneca
29-04-2022, 20:49
Oturmayip tekrar kiraya verirseniz, bu sefer onun size dava açma hakkı olur

Anladım hocam çok teşekkür ederim. Böyle bir şansım olduğunu öğrenmem iyi oldu zaten sürekli işim gereği git gel yapacaktım polis evi veya otelde kalırım diye düşünüyordum bu şekilde kendim kalacağım deyip çıkartabilirim o halde. Hem de iki çekyat atıp gittiğimde kalırım otel masrafı yapmam.

ef186
30-04-2022, 09:21
Anladım hocam çok teşekkür ederim. Böyle bir şansım olduğunu öğrenmem iyi oldu zaten sürekli işim gereği git gel yapacaktım polis evi veya otelde kalırım diye düşünüyordum bu şekilde kendim kalacağım deyip çıkartabilirim o halde. Hem de iki çekyat atıp gittiğimde kalırım otel masrafı yapmam.

Avukat arkadaşlar daha doğru bilir ama, benim hatırladığım ikametinizin o evde olması gerekiyor. Yani oturacak başka bir evim yok, burda oturacağım diyerek çıkartabiliyorsunuz. Aksini yaparsanız kiracınıza birhayli yüksek para ödemek durumunda kalabilirsiniz.

Ahmet Saraçoğlu
19-07-2022, 22:49
kendim ve aile bireylerim için 3 kere enakliyat.com la çalıştım.Üçünde de gayet memnundum.Değerlendirilebilir.

turboman
19-07-2022, 23:19
Benimde ev sahibi evi satacam çık diyor yılbaşında 5 yıl oluyor kontratı ilk yıl yaptık sonra yenilemedik kirayıda hep bankadan yatırdık. Çıkmammı gerek yoksa daha oturma hakkım varmı ?

16EC813
20-07-2022, 08:11

tahliye kontratınız varsa çıkarabilirsiniz ,çok baglayıcı bişey benim yeni ev sahibim bu olayın bi tık mokunu çıkarıp tahliye kontratını bana noterden yaptırdı :D ve öle bi sözleşme yaptı ki tam 28 sayfa :D mıçmaya bile izin alcam ev sahibinden :D

Octane
21-07-2022, 08:16

1500 verse senin git gel orada kalırım polisevinde kalmam düşünceleri yok oluyor anladığım kadarıyla.

Bakın bu bir yatırımın akar boyutu. Benim de kirada evim var, kiracım da şu anda apartmana göre üçte bir oranında bir kirada oturuyor. Bana kimse bu işi zorla yapacaksın demedi iki sene önce. Ben kendim karar verip evi o paraya kiraya verdim. Şimdi de verdiğim karardan dolayı daha az para kazanıyorum, hiç kiraya vermeyip şimdi kiraya versem 3 katı kazanacaktım.

Ama bu işlerde hep ben kar edeceğim diye bir olay yok. Piyasa şartları bu şekilde bir anda değişti, ben şimdi bir ay bile kirasını yatırmazlık etmemiş, bana laf söz getirmeyen kiracımı evden çıkaramam.

Aynı şekilde, ben kendim de kirada oturuyorum, çünkü benim evim bu şehirde değil. Benim ev sahibim de aramadı bile beni, hiç bir şey söylemedi. Ben de apartmana göre yarısı fiyattan oturuyorum.

Hep bana hep bana düşüncesiyle hareket edilmez.

Aranel Ciryatan
21-07-2022, 10:22
1500 verse senin git gel orada kalırım polisevinde kalmam düşünceleri yok oluyor anladığım kadarıyla.

Bakın bu bir yatırımın akar boyutu. Benim de kirada evim var, kiracım da şu anda apartmana göre üçte bir oranında bir kirada oturuyor. Bana kimse bu işi zorla yapacaksın demedi iki sene önce. Ben kendim karar verip evi o paraya kiraya verdim. Şimdi de verdiğim karardan dolayı daha az para kazanıyorum, hiç kiraya vermeyip şimdi kiraya versem 3 katı kazanacaktım.

Ama bu işlerde hep ben kar edeceğim diye bir olay yok. Piyasa şartları bu şekilde bir anda değişti, ben şimdi bir ay bile kirasını yatırmazlık etmemiş, bana laf söz getirmeyen kiracımı evden çıkaramam.

Aynı şekilde, ben kendim de kirada oturuyorum, çünkü benim evim bu şehirde değil. Benim ev sahibim de aramadı bile beni, hiç bir şey söylemedi. Ben de apartmana göre yarısı fiyattan oturuyorum.

Ülkenin en büyük sorunu bu zaten. Şuan adliyeler bu konuda davalar ile dolu. son 4-5 aydır yüksek fiyat ile kiraya verilen evlerin çok büyük bölümünde 1-2 ay ödeme sonrası kiralar ödenmez olmuş durumda. Yabancılar zaten direkt takıyormuş kira, aidat ve kullanım ücretleri ne varsa. Ara ki bulasın sonra adamı :D

Davalar zaten 1-2 yıl sürüyor. Ama zerre acımıyorum bir anda fiyatları yükselten ev sahiplerine valla.

Ormanci
21-07-2022, 10:46
Ben de Ağustos'ta alacağım zamma göre bi karar verip mevcut ödediğim kiranın üzerine biraz eklemeyi düşünüyorum. Ev sahibi bize 2 sefer piyasanın üzerinde kalıyoruz diye kira artırımı yapmamıştı mesela, kıyak olsun diyorum ona karşılık. Yazın konuşuruz demiştik Mart'ta artırırken, piyasaya göre saçma kalmıştı çünkü. Ama ev sahibi zorlamadı sağ olsun.

Ancak şimdi de aklımı kurcalamaya başladı, acaba emrivaki mi yapmış olurum, yanlış anlar mı, açıp bu rakam olsun mu desem bu sefer de yok şu rakam olsun der mi diye korkuyorum :)

loiz
21-07-2022, 11:27
Biz evi kiralarken ev sahibi çok net benim şartlarım bu kira bu yıllık artış %10 nokta dedi 50tl inmedi. Tamam dedik. Temmuzda kontrat yenilenecekti, nisan ayında arayıp görüşme talep etti. %38 zam yapalım temmuzda kira zam oranına bakarsak siz zararda olursunuz sizi düşünüyorum dedi. sözleşme %10 dedim, bari %25 olsun dedim. YİNE yok benim şartlarım bu piyasa ortada kiralar ortada bıdı bıdı dedi. Düşündük taşındık tamam dedik.

Sonra devlet %25 açıkladı. Aradım dedim devlet böyle diyor. Yok ona kimse uymayacak ta, yok konuştuk anlaştık ta, yok zaten şöför atladı lastik patladı bıdı bıdı kapattı telefonu. %38 zam yaptı. Hukuki haklarımı biliyorum. Ancak evden memnunum diye kabul ettim. Adam da evinin kıymetinin farkında. Budur diyor çekiliyor kenara. bide böyleleri var.

hkkcn
21-07-2022, 12:05
tamamen mülk sahibinin insiyatifiye alakalı ama bir okadarda sinir bozucu durum kendi işine geldiği gibi yazıp çiziyorlar resmi yoldan %25 üstü yapamaz 25i direk hesabına yatırıp geçerdm ben olsam uğraşsın dava vs. 2-3 yıl sürüyor zaten geçmişte benzer bir sorunum oldu öğrenciyken ev sahibim ile depozitomun üstüne yattı dava açtım 3 yıl sürdü ama dava giderleri harçlar avukatlık gideri vs belki 6-7 katı para ödedi :) .. benim ofisimin mülk sahibide kasım ayında kontrat bitiyor napıcaz vs dediğimde resmi zam oranı neyse onu yaparız evladım dedi sağolsun %25 yaptı zaten komik bir rakam ödüyordum şans işte . Allah herkese insaflı mal sahibi nasip etsin ...

delyyy
21-07-2022, 12:11
Babamın dükkan kiracısı kontratı yaparken zam oranını yüzde 10 yazmış, "sembolik yazdık abi, aramızda konuşuruz hallederiz" demiş. Ben buna dayanarak yüzde 10 diye zorlayacaklarını düşünüyorum. Makul bir oranda zam yapma şansımız nedir?

berkaym
21-07-2022, 12:44
bende bu ay başı yeniledim ev sahibine yasal 25 dedim ama 35 yaptı yine, bende civardaki kiralar 35li zamdan bile 2 kat fazla olduğundan çok diretmedim

turboman
22-07-2022, 18:48
Benimde ev sahibi evi satacam çık diyor yılbaşında 5 yıl oluyor kontratı ilk yıl yaptık sonra yenilemedik kirayıda hep bankadan yatırdık. Çıkmammı gerek yoksa daha oturma hakkım varmı ?

Bugün noterden kağıt geldi tahliye etmek için 9. Ayda ama taahüt kağıdında benim adımı imzamı taklit edip noterden tasdik ettirmiş yani evrakta sahtecilik yapmış olmuyormu ?

Aranel Ciryatan
22-07-2022, 19:12
Bugün noterden kağıt geldi tahliye etmek için 9. Ayda ama taahüt kağıdında benim adımı imzamı taklit edip noterden tasdik ettirmiş yani evrakta sahtecilik yapmış olmuyormu ?

Evrakta sahtecilik suç. Direkt dava edin. Uğraşsın dursun.

2jz
22-07-2022, 19:46

Çok güzel. Harika bir haber bence. Başkasının imzasını menfaat sağlamak için taklit etme. Niyeti bozarsanız ufak şantajlarla zamanaşımı süresine kadar bedavaya oturabilirsiniz o evde :D Gerek yok derseniz direkt avukatla görüşün. Havada kapacaktır böyle bir davayı.

turboman
22-07-2022, 19:57
Çok güzel. Harika bir haber bence. Başkasının imzasını menfaat sağlamak için taklit etme. Niyeti bozarsanız ufak şantajlarla zamanaşımı süresine kadar bedavaya oturabilirsiniz o evde :D Gerek yok derseniz direkt avukatla görüşün. Havada kapacaktır böyle bir davayı.
Pazartesi avukatla görüşeceğim. Hayır anlamadığım 5 vakit namaz kılıyor camiden çıkmıyor ;) bizide kendisi gibi gerizekalı zannediyor galiba kuyruğumuzu kısıp evi boşaltacağız zannediyor...

Octane
25-07-2022, 11:21

piyango çıkmış sana. Direk avukat.

aqustic
28-07-2022, 11:20
2019 Ağustosta girdiğim eve sözleşmede her yıl yüzde 10 zam yazıldı.
2020-2021 ağustosunda hep bu yüzde 10'a uyarak ödeme yaptım.
Geçen ay ev sahibini aradım.Ağustostaki teklifiniz nedir diye sordum.Yüzde 10 'a uyarsam piyasanın çok altında kalacagını ve buna da gönlünüzün olmayacagını düşündügüm için aradıgımı ve ona göre hazırlık yapacagımı söyledim.
Ev sahibi benden çok memnun oldugunu ve çıkmamı asla istemedigini söyleyerek yüzde 60 zam yaparak 1750₺ olan kiramı 2800₺ yaptı.(Zaten benım de beklentim o ÅŸekildeydi) kabul ettim.Çünkü yapılan zamdan sonraki fiyat oturdugum bölgedeki kira fiyatlarının yine biraz altında kalıyor.
Aynı şekilde bizimde kirada olan dairelerimiz var.Bizimde yaptıgımız zamlar çok çok az gerçekten.Kimseye gidip herşeyin fiyatı 2 katına çıktı sen de 2 kat ödemelisin demedik.
Burda kiracıyı evi satcam,oğlum oturcak vs bahanesiyle çıkartmaya çalışan da var.
Yukarda arkadaşın yazdıgı gibi herkes kendini düşünürse olmaz.

Seneca
01-08-2022, 16:52

Hocam oklar neden bana evrildi anlamadım lakin 3 binde verse bu saatten sonra kiralamıyorum kimseye evi. Zaten kiracı da çıktı ben bir şey demeye kalmadan.

100 bin liraya aldığınız araba 3 ayda 500 bin lira olduğu zaman banane kardeşim ben 100 150 den koyuyorum sarı siteye diyor musunuz? araba forumu burası kimse arabasını ölü parasına vermez. eve gelince neden herkes bir olmuş ev sahiplerine laf yapıyor onu anlamıyorum. Adamın aldığı ev olmuş kaç milyon lira aylık alacağı parayı çarpın bakalım kaç yılda amorti edecek?

Hep bana hep bana diye bir şey yok bu durumda karşı tarafı korumuş oluyorsunuz.

Seneca
01-08-2022, 16:56
Ayrıca ben zaten kira sözleşmesinde tefe tüfe oranlarına göre zam yapacağımı belirtmişim zaten. Kalmaya devam etseydi devletin belirlediği orandan oturacaktı yine yükselecekti kira. Burda bana yüklenilmesine anlam veremiyorum açıkcası. Tüik'in açıkladığı enflasyon olmuş %70..

İğneden ipliğe her şeye zam gelmiş ekmek olmuş 5 lira, ev sahibinin hakkı olan kirayı (yasal belirlenen oranlara göre) neden sanki yasa dışıymış gibi eleştiriyorsunuz onu anlamıyorum yani.

Octane
01-08-2022, 18:08
Hocam oklar neden bana evrildi anlamadım lakin 3 binde verse bu saatten sonra kiralamıyorum kimseye evi. Zaten kiracı da çıktı ben bir şey demeye kalmadan.

100 bin liraya aldığınız araba 3 ayda 500 bin lira olduğu zaman banane kardeşim ben 100 150 den koyuyorum sarı siteye diyor musunuz? araba forumu burası kimse arabasını ölü parasına vermez. eve gelince neden herkes bir olmuş ev sahiplerine laf yapıyor onu anlamıyorum. Adamın aldığı ev olmuş kaç milyon lira aylık alacağı parayı çarpın bakalım kaç yılda amorti edecek?

Hep bana hep bana diye bir şey yok bu durumda karşı tarafı korumuş oluyorsunuz.

Ev barınma hakkı kardeş. Araba olmasa da olur.

Yazdığım gibi kendi evimi üçte bir fiyata kiralamaya devam ediyorum aynı şahsa. Kendi rızasıyla çıkarsa tabi güncel fiyattan kiraya veririm. Sırf güncel fiyata kiraya vereceğim diye adamı çıkarmam ama. Arada büyük bir fark var.

İlk cümlede ne yazıyor? Millet şu paraya oturuyor benim kiracı bu paraya oturuyor ben bunu nasıl çıkarabilirim yazıyor.

Sonra da şirinlik olsun diye ben oraya arada gidiyorum aslında, ev boş olsa da polisevinde kalmama gerek kalmaz yazmışsın.

Benim dünyamda artık köylü kurnazlığına tahammül yok, kusura bakma.

gökan
01-08-2022, 22:52
Depremde evi yıkılan anne babam içün eşyalı ev tuttuk kiralık 2 aydır sürekli çıkın diyorlar mayısa kadar kagıt imzaladık böyle bir hakları varmı çıcuk oyuncagı gibi bir oturun bir çıkın diyorlar yaşlı insanlar sonuçta

maxima
03-08-2022, 07:01
Merhaba, Görüyorum ki aynı konudan tek muzdarip ben değilim. Yaklaşık 15 yıldır oturduğumuz ve yöneticisi olduğumuz binanın sahibi (ev sahibi) yaklaşık %80'lik bir zam talebinde bulundu. Bizde haliyle bir anda böyle bir kira artışını yapamıyacağımızı ilettik, kendisi 5 yıllık kiracılık süresini aştığımız için istediği oranda zam yapacağını ve kabul etmiyorsak çıkmamız gerektiğini söyledi. Açıkcası kendisine kızamıyorum, piyasanın bu duruma gelmesinde ki tek suçlu kendisi değil. Ancak bizimde şu şartlarda çıkıp ev bulmamız taşınmamız neredeyse 20bin tl civarı, nasıl bir yol izlememiz konusunda tavsiye verebilecek arkadaşımız var mı ? Şimdiden teşekkür ederim.

Sorunu nasıl çözdünüz ?

kelalper
04-08-2022, 13:02
Lan annemin Yeşilyurtta ki evinden kiracıyı çıkartamıyoruz bir türlü. Herifle davalık durumdayız kirayı ödemediği için. 3+1 de 4000 liraya oturuyor yepyeni apartmanda. Duruşmaya gelmeden kira yatırıyor 2-3 kira bir sonraki davaya kadar ödemiyor. Hakimde görüp bak kiranızı yatırıyor diyor avukat itiraz ediyor hakim ödemek için iyi niyet var diye öteliyor. 3 senedir 4000 lira yatırıyor. Hakim ona da bakıp olm neden 4000 yatırıyorsun diye de sormuyor. Bela yaw. Herifin kapısına dayanıyorum çık diye canımı mı alacan param yok diyor Merc E coupe ile geziyor. Kapıcı abi eve kimin girip çıktığı belli değil sürekli değişik değişik kadınlar girip çıkıyor diyo.

gökan
04-08-2022, 13:46
Bu zamanda iyi kiracı bulmakta zor

Leader01
05-08-2022, 00:11
yaklaşık 2,5 yıl önce eve kiracı girdi, kira ödemelerinde sıkıntı yok ancak karaktersiz bir adam, devletin belirlediği rakam deyip kafasıne göre cüzi artış yapıyor 2 yıldır ne söylesen kabul etmiyor yasal hakkım deyip geçiştiriyor, şuan ki dönem 3.yılın içi, ilk sene sözleşme yapıldı, bir daha sözleşme yapılmadı, bu adamı evden yasal olarak nasıl çıkarabiliriz, bilgisi olanlar var mıdır bu konularla ilgili ?

gökan
05-08-2022, 00:17
İzmirde bizde kiralık daire arıyoruz anne baba için �� memur style

16EC813
05-08-2022, 07:52
yaklaşık 2,5 yıl önce eve kiracı girdi, kira ödemelerinde sıkıntı yok ancak karaktersiz bir adam, devletin belirlediği rakam deyip kafasıne göre cüzi artış yapıyor 2 yıldır ne söylesen kabul etmiyor yasal hakkım deyip geçiştiriyor, şuan ki dönem 3.yılın içi, ilk sene sözleşme yapıldı, bir daha sözleşme yapılmadı, bu adamı evden yasal olarak nasıl çıkarabiliriz, bilgisi olanlar var mıdır bu konularla ilgili ?

tahliye kontratınız var mı ? varsa çıkarabilirsiniz tabi ne gibi şartlar koydunuz onu bilmiyorum

EOZDAG
05-08-2022, 09:22

Farklı illerde ev sahibiyim, İstanbul'da da kiracıyım.

Tahliye kontratı yoksa 5 seneden önce bişey yapamazsınız. Kaldı ki şuan dava açmaya kalksanız minimum 2 sene adamı çıkartmanız(belki avukatlar gerekçeleriyle söyler, bu bize avukatımızın verdiği bilgi, davalarda çok birikme olduğu için ilk duruşma min. 1 yıl sonra görülür diyorlar) onda da adam düzenli ödüyorsa çıkartamazsınız. Ayrıca kiracınız yasal oranı yapmış, kafasına göre yapmamış. Bu işin sorumlusu kiracı değil.

Sen bugün adamı çıkart evini 15 liradan ver, 2 ay sonra 15 lira değersizleştiğinde, piyasa 45 olduğunda yine aynısı olacak. Bu sefer de 45 liralık evimde 18500e oturuyor karaktersiz diyeceksin. Kiracı olarak yasal oran üstünde zammı bende kabul etmedim, çünkü devlet bana böyle bir hak tanımış, 5 yılım dolana kadar da devletin koyduğu limitin üstünü vermem. Mülk sahibi olarak da düzenli ödeyen, yasal zam oranına uyan, parayı kesiklemeyenleri hiç bir şekilde rahatsız etmiyoruz çünkü 1.5 sene önce 3000den kiraya(o zaman piyasaya göre iyi rakamdı) verdiğim evin civarı 4 ay önce 8di, şuan 12, muhtemelen önümüdeki aylarda 15-20 gidecek. Sonu yok. Her 2 ayda bir kiracı kovacak halimiz de yok.

Şuan mülk sahibi olarak evin kendi değer artışına odaklanıp, kira getirisini görmezden gelmek lazım çünkü bu kadar enflasyon varken senin yasal artış limitin %25, hadi devlet %50 yapsın, yapsa ne olacak, kirayı %100 zamlasan da getirdiği artık evin fiyatının yanında hiç bir şey, sen kiracıyı taciz etsende hiç bişey, etmesen de hiç bişey.

S-works
05-08-2022, 10:47

Yazılanlara göre kiracıda bir sorun yok. 5 sene çıkartamazsınız. 5. sene kontrat dolmasına 3 ay kala (Yanlış bilmiyorsam) ihtar çekmeniz lazım. Kontrat yenilenmeyecek diye.

Yasal oranda zammı verip 5 sene kirasını düzenli ödeyerek oturabilir.

maxima
05-08-2022, 15:02
5 sene sonunda rayiç bedel isteyebilir ev sahibi, peki 6. sene de 7. senede vs vs hersene mi isteyecek rayiç bedel?
5 senede bir taşıncakmı bu millet?

livaneli
05-08-2022, 21:32

" devletin belirlediği rakam" diyorsa kafasına göre değildir. Karaktersizliği bununla ilgiliyse devletçidir, karaktersiz değildir.

Leader01
06-08-2022, 00:35
karaktersiz dememin sebebinin parayla ilgili olduğunu nereden anladın ?

Leader01
06-08-2022, 00:36
" devletin belirlediği rakam" diyorsa kafasına göre değildir. Karaktersizliği bununla ilgiliyse devletçidir, karaktersiz değildir.

Octane
06-08-2022, 10:14

Kira ödemelerinde sıkıntı olmayan fakat devletin belirlediği tavan artışı uygulayan bir kiracı karaktersiz mi yani şimdi senin gözünde?

ruudvan
06-08-2022, 12:09
kirayı zamanında ödeyen kiracının bu yaptığı davranış ekstra mıdır?
zaten görevi yaşadığı alanın kirasını vermek değil mi?

livaneli
06-08-2022, 19:50
...karaktersiz bir adam" cümlesinden sonra sonra virgül koyup "devletin belirlediği rakam deyip kafasıne göre cüzi artış yapıyor 2 yıldır ne söylesen kabul etmiyor yasal hakkım deyip geçiştiriyor, şuan ki dönem 3.yılın içi, ilk sene sözleşme yapıldı, bir daha sözleşme yapılmadı, bu adamı evden yasal olarak nasıl çıkarabiliriz, bilgisi olanlar var mıdır bu konularla ilgili ?" cümlelerini sıralamışsın. Sıraladıkların dışında başka bir argüman/neden yazmamışsın. Sıralı cümleler, aralarında anlamca bağlılık olan cümlelerdir, oradan anladım.Haa, karaktersiz ithamının başka nedeni var ve yazmadıysan müfterisin.

Leader01
07-08-2022, 00:52
Karaktersizliği başka konularla ilgili, para ile ilgili değil.

Leader01
07-08-2022, 00:52
kirayı zamanında ödeyen kiracının bu yaptığı davranış ekstra mıdır?
zaten görevi yaşadığı alanın kirasını vermek değil mi?

Karaktersizliği başka konularla ilgili, para ile ilgili değil.

Leader01
07-08-2022, 00:57
...karaktersiz bir adam" cümlesinden sonra sonra virgül koyup "devletin belirlediği rakam deyip kafasıne göre cüzi artış yapıyor 2 yıldır ne söylesen kabul etmiyor yasal hakkım deyip geçiştiriyor, şuan ki dönem 3.yılın içi, ilk sene sözleşme yapıldı, bir daha sözleşme yapılmadı, bu adamı evden yasal olarak nasıl çıkarabiliriz, bilgisi olanlar var mıdır bu konularla ilgili ?" cümlelerini sıralamışsın. Sıraladıkların dışında başka bir argüman/neden yazmamışsın. Sıralı cümleler, aralarında anlamca bağlılık olan cümlelerdir, oradan anladım.Haa, karaktersiz ithamının başka nedeni var ve yazmadıysan müfterisin.

Karaktersizliği başka konularla ilgili, para ile ilgili değil, sebebini sorup ona göre cevap yazsaydın bu kadar açıklama yapmak zorunda kalmazdın, ben müfteri değilim ama sen ön yargılısın.

G.U.Z.
07-08-2022, 23:51
Kiracıyı çıkartma sebebiniz karaktersizligi değilse, karaktersiz olma nedeni de kiraya yasal oran üstünde zam yapmaması değilse, gereksiz bir bilgi yazarak siz konuyu dağıtmışsiniz.
Eğer ki piyasa arttı 2-3 sene önce giren kiracim düşük kiraya oturtuyor cikartayim diye düşünen varsa, asıl karaktersiz odur, tez zamanda evinden olup kiracı olmasıni dilerim:)

onur_S
08-08-2022, 09:48
Kiracıyı çıkartma sebebiniz karaktersizligi değilse, karaktersiz olma nedeni de kiraya yasal oran üstünde zam yapmaması değilse, gereksiz bir bilgi yazarak siz konuyu dağıtmışsiniz.
Eğer ki piyasa arttı 2-3 sene önce giren kiracim düşük kiraya oturtuyor cikartayim diye düşünen varsa, asıl karaktersiz odur, tez zamanda evinden olup kiracı olmasıni dilerim:)

kiraci eve girmis, her sene 100-150 liranin pazarligini yapmis, tufe oraninin altinda hep oturmus, ev sahibi insalik etmis;
ev sahibi de bi ev almis yatirim olsun diye kredisini oduyor, ya da oranin parasi ile gecimini sagliyor.
gercek enflasyon yuzde 150 olmus, tuik yuzde 50 bile aciklamamis, devlet gelmis yuzde 25 yapcaksin demis
3-4 binlik kira o semtte minimum 10 bin olmus. yani kiraci ciksa yeni kiraci girse minimum 10 binden giris yapacak..
yil dolmus ev sahibi de demis ki; ben 3 senedir tufe'nin alti zam yaparak size yardimci oldum, bu yuzde 25 cok dusuk kalacak, beni magdur edecek, ben buradan gecimimi sagliyorum, bir orta yol bulalim, ben yeni kiraci parasi da istemiyorum sonucta 3 yildir oturuyorsunuz ne ben ne siz magdur olun..
3 yildir tufe oraninin altini kabul ettirmek icin yalvaran kiraci, yok yasal oran neyse onu yatiracagiz deyip kesip atmis..kanunen hakki da, yapabilecek birsey yok..
sizce bu ev sahibi mi karaktersiz oluyor yoksa kiraci mi?

G.U.Z.
08-08-2022, 11:51
kiraci eve girmis, her sene 100-150 liranin pazarligini yapmis, tufe oraninin altinda hep oturmus, ev sahibi insalik etmis;
ev sahibi de bi ev almis yatirim olsun diye kredisini oduyor, ya da oranin parasi ile gecimini sagliyor.
gercek enflasyon yuzde 150 olmus, tuik yuzde 50 bile aciklamamis, devlet gelmis yuzde 25 yapcaksin demis
3-4 binlik kira o semtte minimum 10 bin olmus. yani kiraci ciksa yeni kiraci girse minimum 10 binden giris yapacak..
yil dolmus ev sahibi de demis ki; ben 3 senedir tufe'nin alti zam yaparak size yardimci oldum, bu yuzde 25 cok dusuk kalacak, beni magdur edecek, ben buradan gecimimi sagliyorum, bir orta yol bulalim, ben yeni kiraci parasi da istemiyorum sonucta 3 yildir oturuyorsunuz ne ben ne siz magdur olun..
3 yildir tufe oraninin altini kabul ettirmek icin yalvaran kiraci, yok yasal oran neyse onu yatiracagiz deyip kesip atmis..kanunen hakki da, yapabilecek birsey yok..

Evsahibim 50% zam yaptı kabul ettim, bunda bir problem yok, ama ya %150 zam yap, ya da çıkartmak için bir yol bulayım deseydi o da karaktersiz olurdu.

IbizaFR150
08-08-2022, 14:07
Ev sahiplerinin hepsini emlak baronu veya hayır kurumu zannedenler yüzünden seneler önce yatırımlık evi satıp kendi evimi aldım. Ev sahibinden de kiracıdan da kurtuldum. 15 yıl milletin evinde oturup,civarda kiralar 10.000 olmuşken kendi 3-4000’e oturup,enflasyon oranı belliyken %25 zam yapmanın çok adil olacağını düşünenlerin karakterden bahsetmesi komik oluyor. O karakter şovunu geçinmeye çalışan ev sahibine değil de yeterli zammı yapmayan patrona veya TL’yi bu hale getirenlere yapmak lazım. O zaman karakterden bahsedilebilir.

Ormanci
08-08-2022, 15:40
"Kirayı yasal sınırda artırdım/artırdı" ile aslında iş çözülmüş olmuyor. Kiracılar böyle olacak sanıyor ama zaten 5 sene sonunda "rayiç bedel belirleme" muhabbeti var.

Ha hoş, mahkemeler falan uğraşılmaz halde deniliyor, ayrı konu. Yani efendim %25 artacak diye 1.000 TL verilen kira 1.250 TL oldu, tamam bitti değil, rayiç 4.000 TL ise o olacak. Ki bunda da deniliyor ki rakama zaten mahkeme karar veriyor. Yani aslında mahkeme de orta yolu buluyormuş anlatılana göre. Atıyorum yeni kiracıya 6.000 TL deniliyor, mahkeme de diyor ki, o kadar olmaz kardeşim, ortada buluşun 4 bin vereceksin, bitti...

Bu noktada karşılıklı orta yol bulunması gerekiyor bence, bunun haricinde kötü niyetle yapılan her şey karaktersizlik benim gözümde. Evet buna devlet sebep oluyor, veya o farkı patrona şuna buna yapmak lazım. Herkes haklı bu noktada :)

Geçende ev sahibi bir arkadaş ile konuşuyorduk, kendisi kirada oturuyor, evden gelen kirayı kendisi de ev sahibine veriyor. Karşılıklı hepsi anlaşmışlar, şu ortamda saçma sapan artışlar yapmayalım demişler, siz kiracı bulamazsınız, ben tıkır tıkır ödüyorum, ben de ev bulamam, birbirimizi kaybetmeyelim demişler, ortalama rakamlarda anlaşıp devam...

Ki bu arkadaş, "ben 4.000 TL'ye oturan adamı piyasa böyle deyip çıkarsam, gelip 10.000 TL'ye tutacak adamdan korkarım" dedi. Bir de bu paralara kim kaç kişi tutacak, ödeyecek mi, ne halt edecek? Kiracı-ev sahibi karşılıklı memnuniyet varsa bu çerçevede anlaşabilmek en güzeli. Diğer türlü her şey çözümsüz şu salak ortamda.

mcemrek
09-08-2022, 07:56
kiracı ev sahibi olayında tek suçlu yok resmi enflasyon üfe %160 tüfe %80 açıklanırken kira artış oranı %25 demek üstüne üstlük vergileri vs her şeyi daha fazla arttırmakla devletin en büyük suç. sonrasında kiracı veya ev sahibi sadece kendisini düşünen kim varsa onda da suç vardır. ama insanoğlu yapacak bir şey yok.

Annemin babadan kalma bir dairesi var babamın emekli maaşı ile birlikte tüm gelirleri bu daire. 90 mt2 2+1 7 yıllık bir ev. içinde oturan kiracısı 5. yılında ev yenibosnada haziran ayında 1400 liradan 2000 lira olarak anlaştı kiracısıyla para annemin hesaba dekont benim whatsapp ıma geliyor. bir durum olduğunda kiracı benimle irtibatta. Neyse gelelim mevzuya eve giren 2. kiracı kendisi sıfır daireye girdi nerdeyse geçende aradı abi duşakabin dökülüyor nasıl hallederiz. Ben dedim il dışındayım usta göndereyim bir şekilde bakalım nedir ne değildir. bende bir usta çağırayım mı diye sordu herkesi iyi niyetli olarak düşünmemek lazımmış çağırdı ustayı aradı 4000 lira diyo duşa kabin değişecek yaptıralım ben kiradan düşerim. 4000 i ve duşa kabin değişecek i duyunca dedim sakın yaptırma bu iş farklı bir noktaya geldi. Öncelikle ürün kaynaklı mı bozuldu kullanım kaynaklı mı benim de görmem lazım eğer kullanımdan kaynaklıysa ücretini senin karşılaman gerekiyor bu sefer başladı üstten üstten konuşmaya. Dedim tartışmanın alemi yok sizin yaptırmanıza da gerek yok kontrat bitiminde evi boşaltmanızı rica etmem gerekecek sizden sonra evi tadilata alacağım isterseniz şimdiden kendinize ev bakabilirsiniz. 2 saat sonra silikon sıktım su kaçırıyodu artık kaçırmıyor diye mesaj atmış.

uzun uzun anlamsız bir şekilde anlattım ancak. iyi niyetten maraz doğar olayı da bir gerçek bunu tecrübe etmiş olduk.

barınma zorunlu bir ihtiyaç yüksek kiraları millet nasıl verebiliyor bilemiyorum ama bu devran böyle gitmez gitmemeli.

|KaAn|
09-08-2022, 08:32
Orhan Gencebay'ın bir şarkısı var : Sen de Haklısın

Eworen
09-08-2022, 08:45
Bircogunuz iyi niyetlisiniz ama umarim kotu niyetli insanlarla hic karsilasmayin
Bende var 1 adet ev sahibi kotu bildiginiz tum ev sahiplerini min 100 e katlar
Sadece oturdugum yerde 100 den fazla dairesi var unlu biri tek amaci mevcut kiraciyi sadece evden cikarmak oturdugunuz sure boyunca surekli mahkeme yoluyla taciz eder akliniza gelen tum davalari acar bana acmadigi hic bir dava kalmadi sitenin tamami davalik tatil zamani millete tahliye kagidi yollar 7 gun suresi vardir kacirirsiniz ( ki kacirin diye kollar ) siz tatildeyken polisler esliginde zorla evden atilirsiniz donene kadar tum esyalar evden gitmis olur cikmayanlarin merkezi sularini kestirir fahis para ister
Son olayi ise kopyala yapistir yoluyla imza taklidiyle tahliye etmeye calismasi oldu
Hakkinda evrakta sahtecilikten suc duyurusunda bulunucaz bisey cikmaz yirtar eminiz..
Yani en azindan konusup iletisim kurabildiginiz bi ev sahibiniz varsa sanslisiniz demektir.

aykutsafakyaman
09-08-2022, 09:55

Bu dediğiniz şekilde anlayışlı davranan evsahibi sayısı ciddi anlamda çok az.
Kendi evsahibimiz enkadan emekli yüksek mühendis. Dumankaya'da daireleri olduğunu kaçırdı zam zamanı telefonda konuşurken. O kadar çok ağladı ki bi ara zekat toplayalım sana bu kadar sıkıntıdaysan diyesim geldi. %50 kira artışı yaptı 1 hafta sonra %25 yasası çıktı. Şansımıza sövdük geçtik.

207_TR
09-08-2022, 10:32
Bircogunuz iyi niyetlisiniz ama umarim kotu niyetli insanlarla hic karsilasmayin
Bende var 1 adet ev sahibi kotu bildiginiz tum ev sahiplerini min 100 e katlar
Sadece oturdugum yerde 100 den fazla dairesi var unlu biri tek amaci mevcut kiraciyi sadece evden cikarmak oturdugunuz sure boyunca surekli mahkeme yoluyla taciz eder akliniza gelen tum davalari acar bana acmadigi hic bir dava kalmadi sitenin tamami davalik tatil zamani millete tahliye kagidi yollar 7 gun suresi vardir kacirirsiniz ( ki kacirin diye kollar ) siz tatildeyken polisler esliginde zorla evden atilirsiniz donene kadar tum esyalar evden gitmis olur cikmayanlarin merkezi sularini kestirir fahis para ister
Son olayi ise kopyala yapistir yoluyla imza taklidiyle tahliye etmeye calismasi oldu
Hakkinda evrakta sahtecilikten suc duyurusunda bulunucaz bisey cikmaz yirtar eminiz..
Yani en azindan konusup iletisim kurabildiginiz bi ev sahibiniz varsa sanslisiniz demektir.

Tenhada merhaba denilmesi gereken kişilerdenmiş o

bilalMW
20-08-2022, 21:40
Beyler bişi danışacağım ev sahibi çık diyor kiramı hep zamanında ödedim. Çıkarma gerekçesi ise iki katlı evleri var kardeşi ile anlaşamamış kentsel dömüşüme verecekmiş o sürede benim oturduğum eve geçecekmiş. Dedim derdin para ise konuşalım orta yol buluruz dedim. Yok dedi şuan kiram 1700₺
Ne kadar geciktirebilirim?
O zaman ihtarname çek yasal yolla hakkını ara dedim
Ekim zam ayı kontrat yenileme zamanı. Benim elimde nasıl bir hukuki haklar var ?

ChtArdARSL
21-08-2022, 21:03
Beyler bişi danışacağım ev sahibi çık diyor kiramı hep zamanında ödedim. Çıkarma gerekçesi ise iki katlı evleri var kardeşi ile anlaşamamış kentsel dömüşüme verecekmiş o sürede benim oturduğum eve geçecekmiş. Dedim derdin para ise konuşalım orta yol buluruz dedim. Yok dedi şuan kiram 1700₺
Ekim zam ayı kontrat yenileme zamanı. Benim elimde nasıl bir hukuki haklar var ?

Ev sahibi oraya gececegini ispatlar ise cikis islemin gerceklesir.

ChtArdARSL
21-08-2022, 21:10
Sozlesme tarihinde min 30 gun once yasa nedeni ile sana teblig etmesi lazim,aksi halde kotu ihtimal %25 iyi ihtimal tuik enflasyon zammi yapar devam edersin.

Ahmet Saraçoğlu
21-08-2022, 21:12
Yeğenimin öğrenci evini taşımıştık geçen sene ağustosta.O dönem daha tam fırlamamıştı fiyatlar ve gerçekten makul bi rakama tutuldu ev.(1+1 ters dublex eşyalı 1700)Yüzde 25 zam ile gönderdik kirayı.Ev sahibi yüzde 75 e tekabul eden bi rakam talep etti(3000)... kırmadık açıkçası.Bu hali ile bile piyasa altında çünkü.Gerçekten ev sahibi için de kiracı için de çok zor bi hale geldi koşullar.

ChtArdARSL
21-08-2022, 21:17
Yeğenimin öğrenci evini taşımıştık geçen sene ağustosta.O dönem daha tam fırlamamıştı fiyatlar ve gerçekten makul bi rakama tutuldu ev.(1+1 ters dublex eşyalı 1700)Yüzde 25 zam ile gönderdik kirayı.Ev sahibi yüzde 75 e tekabul eden bi rakam talep etti(3000)... kırmadık açıkçası.Bu hali ile bile piyasa altında çünkü.Gerçekten ev sahibi için de kiracı için de çok zor bi hale geldi koşullar.

Dediginde haklisin kesinlikle..Herkezin bir orta yok bulmasi lazim.. insanlarda varlari yoklari ile yatirim yapiyorlar ev sahibi olmak zor.

bilalMW
21-08-2022, 21:40
Ev sahibi oraya gececegini ispatlar ise cikis islemin gerceklesir.

2 avukat 1 emlakçı sonucunda öğrendiğim şunlar...

ihtarname geldikten sonra 6 ay çıkış sürem var.

çıkmazsam mahkeme kararı talep edebilecek. bugün mahkemeye verirse 2023 8.ay diyor avukatlar.

1,5 - 2 yıl sürem var gibi birşey.

Tunacan
22-08-2022, 08:44
Doğru cevap evet. 2-2,5 yıl sürer tahliyeniz.

ES353
22-08-2022, 09:13

Yanlış anlamayın ama, sırf böyle olaylar yaşayacağım diye boşta duran evimi kiraya vermeye korkar oldum. Bende yurtdışındayım. Diyelimki kiraya verdim ve ilerde dönmek zorunda kaldım, gelde uğraş. Eğer ev sahibi sizi çıkarıp daha yükseğe kiraya vermek için yapıyorsa haklısınız ama gerçekten ihtiyacı var ve orda oturması gerekiyorsa sizin yaptığınız bence çok yanlış. Umarım ortak bir yerde anlaşırsınız.

GokhanRS
22-08-2022, 09:31
Yanlış anlamayın ama, sırf böyle olaylar yaşayacağım diye boşta duran evimi kiraya vermeye korkar oldum. Bende yurtdışındayım. Diyelimki kiraya verdim ve ilerde dönmek zorunda kaldım, gelde uğraş. Eğer ev sahibi sizi çıkarıp daha yükseğe kiraya vermek için yapıyorsa haklısınız ama gerçekten ihtiyacı var ve orda oturması gerekiyorsa sizin yaptığınız bence çok yanlış. Umarım ortak bir yerde anlaşırsınız.

ben de vermiyorum kiraya, ucuz versen bile ilerde geri istendin mi evini kötü olacaksın hertürlü. Pahalı versen yamuk birine denk gelicen ve takıp kaçacak. aslında bu kirayla geçinme olayını engellemek lazım. örneğin 1nci ev sıfır vergi, 2nci ev %20, 3ncü ev %50, 4 ve sonrasına %300-500 vergi getirse devlet güzel olur. Ülkede 100lerce dairesi olan bir sürü adam var :D

Yani kira ticareti kârsız hale getirilse ev fiyatları mecbur düşer gibi geliyor bana. böylece sadece resmi kuruluşlar apart v.b şekilde kiraya verebilir. ev fiyatları düşeceği için de herkes ilk evini uyguna alır, kira da sürünmezler. (memurlarlar ilgili kısım nasıl çözülür bilmem ama ona da devlet destek çıkmalı, adamı memleketi dışında biyere sürüyorsa)

Deniz.
22-08-2022, 09:36
ben de vermiyorum kiraya, ucuz versen bile ilerde geri istendin mi evini kötü olacaksın hertürlü. Pahalı versen yamuk birine denk gelicen ve takıp kaçacak. aslında bu kirayla geçinme olayını engellemek lazım. örneğin 1nci ev sıfır vergi, 2nci ev %20, 3ncü ev %50, 4 ve sonrasına %300-500 vergi getirse devlet güzel olur. Ülkede 100lerce dairesi olan bir sürü adam var :D

Yani kira ticareti kârsız hale getirilse ev fiyatları mecbur düşer gibi geliyor bana. böylece sadece resmi kuruluşlar apart v.b şekilde kiraya verebilir. ev fiyatları düşeceği için de herkes ilk evini uyguna alır, kira da sürünmezler. (memurlarlar ilgili kısım nasıl çözülür bilmem ama ona da devlet destek çıkmalı, adamı memleketi dışında biyere sürüyorsa)

kısmen haklısın ancak o vergileri de kiracıya yansıtmayacak kadar karakter sahibi ve vizyonlu ev sahipleri olduğunu sanmuyorum ben Türkiye sınırları içinde.

emresener
22-08-2022, 09:41
Kiraya vermeden önce Tahliye taahhutnamesi imzalatmak lazım. Araştırdığım kadarıyla ev sahibi tek koruyan mevzu bu.

GokhanRS
22-08-2022, 09:43
kısmen haklısın ancak o vergileri de kiracıya yansıtmayacak kadar karakter sahibi ve vizyonlu ev sahipleri olduğunu sanmuyorum ben Türkiye sınırları içinde.

yansıtması için 100lira olan evi 500lira ya alması lazım. o kadar salaksa bilemiyorum. inanın faizde para tutmak, ev almaktan kârlı geliyor bana. Tamam evler de arsa v.s kalmadıkça değerleniyor ama kirayla geçinme olayı ciddi rayından çıktı.

Örneğin 100lerce daire sahibi olmak nedir? çoğu insanın 1 tane yokken. benim 2-3 dairesi olana zaten lafım yok ama 100lerce dairesi olup semtin kira bedelini piyasasını belirleyebilen insanlar var ülkede.

GokhanRS
22-08-2022, 09:47
Kiraya vermeden önce Tahliye taahhutnamesi imzalatmak lazım. Araştırdığım kadarıyla ev sahibi tek koruyan mevzu bu.

ne yaparsan yap, çık dediğin an küfürü yiceksin. yüzüne etmese de arkadan ana bacı bırakmayacaklar :)

aslında kiracı da ev sahibi de suçlu değil ama kimsenin maçası ayaklanmayı yemediğinden, hükümetlerden korktuklarından hep ev sahibi kiracı birbirini suçlar. rahmetli annem geçmişte 10larca yıl tokiden 1 daire çıkacak diye sürekli yazıldı umut etti. ne oldu peki? tokide 30 dairesi olan adam tanıyorum. hani fakirlerey di? hani 1 evi olan tokiden ev alamayacaktı?

bilalMW
22-08-2022, 10:07

Hemen evimi boşaltın demezsin, benim problemim değil demezsin ama ?
Bunun usulu adab-ı muhareşeti vardır.
Kimsenin yerini işgal etmiyorum sonuçta. Kiramı zamanında ödüyorum eve çivi çakmış değilim aldığım temizlikte kullanıyorum.
Böyle durumum var bana şu zamana kadar lazım olacak nasıl ilerleyelim dese yine eyvallah.
Mazereti ne kardeşi ile anlaşamıyormuş 2 katlı evlerini kentsel dönüşüme vereceklermiş. kardeşi ile geçinememesi benim sorunum değil.
Şunu da dedim madem böyleyse taşınacaksın her türlü sen kiraya çık benim kiram ile öde orta yolu bulalım. buna da yok.

emresener
22-08-2022, 10:12
Kimsenin yerini işgal etmiyorum sonuçta. Kiramı zamanında ödüyorum eve çivi çakmış değilim aldığım temizlikte kullanıyorum.
Böyle durumum var bana şu zamana kadar lazım olacak nasıl ilerleyelim dese yine eyvallah.
Mazereti ne kardeşi ile anlaşamıyormuş 2 katlı evlerini kentsel dönüşüme vereceklermiş. kardeşi ile geçinememesi benim sorunum değil.
Şunu da dedim madem böyleyse taşınacaksın her türlü sen kiraya çık benim kiram ile öde orta yolu bulalım. buna da yok.

bu arada bir dip not vereyim. oldu ki davalık oldunuz ve tahliye kararı çıktı.
sizden sonra orada oturmaz veya söylediği sebebe uymazsa tazminat davası açma hakkına sahip oluyorsunuz diye biliyorum.

bilalMW
22-08-2022, 10:14
bu arada bir dip not vereyim. oldu ki davalık oldunuz ve tahliye kararı çıktı.
sizden sonra orada oturmaz veya söylediği sebebe uymazsa tazminat davası açma hakkına sahip oluyorsunuz diye biliyorum.

Evet böyle bir şey var. sonraki oturduğun evde 1 yıllık kiranı tazminat olarak alabiliyorsun. Her türlü taşınacağım bu konunda takipçisi olacağım.

turboman
22-08-2022, 10:19
Malesef buda geçersiz,ilk girişte yapılan kira kontratı diğer yıllar yenilenmese bile yenilenmiş olarak kabul olduğu için girişte yapılan taahütü geçersiz kılıyor. Benim ev sahibi bide sahte taahüt düzenlemiş noterden onaylatmış bana göndermiş bende şuan sesimi çıkartmıyorum telefonda açmadım son dakika golü olarak 90 a çakacağım :)

ES353
22-08-2022, 11:11

Evet konuşulan üslup çok yanlış orada haklısınız 2 3 ay süre vermesi gerekir en az yada ortak bi noktada anlaşılır. Ayrıca ev sahibiniz kiraya çıksa siz 1700 e oturuyorsunuz adam o paraya kira nerden bulacak. Şuan en kötü 5 6 bin tl kiralar. Siz o artışı kabul edecek misiniz ? Böyle bir durumda var. Zor bir durum. Şuan mahkemelik olsanız bu tavrı sergileyen birinin sizi rahat bırakacağını yada sizinle uğraşmayacağını sanmıyorum. Umarım anlaşırsınız

Ahmet Saraçoğlu
24-08-2022, 13:22
son durumu yazayım , evi alanların avukatını kendi avukat arkadaşımla konuşturdum.2022 temmuza kadar kontratımın devam edeceği ve herhangi bir zam yapmaksızın oturabileceğimi ilertti ev sahibi avukatına.Bi şekilde işe yaradı ve itiraz etmediler.Sonrasında son alanlar da sattı evi :) bu süreçte müşteriye gösterme , kredi eksperi vs noktalarda hiç zorluk çıkarmadım.Yabancı biri aldı evi.Aynı tapuda yan daire olan 1+0 ı tr ye geldiği süreçlerde oturup benim daireyi yatırımlık olarak düşünüyomuş şansıma.Bide vatandaşlık için almış evi , 3 yıl satamıyormuş prosedür olarak.Eskiye nazaran yine fazla ama piyasa koşulları için iyi denilebilecek bi rakama kontrat yenileyip çözdük çok şükür.Benzer sıkıntı yaşayan olursa diye çıkardığım ders , kontrat yapıldığı aya kadar bu gibi durumlarda kiracıyı koruyor sistem.
Az önce ev sahibinin emlakçısı aradı , yan dairem 1+0 da oturan komşum çıkmış , ev sahibi eşi ile taşınıyormuş türkiyeye ve 1+0 a sığamayacaklarını ; oraya benim taşınmamı istediklerini söylediler.O dairenin benim için çok küçük olduğunu , başta konuştuğumuz ve mütabık kaldığımız için geçtiğimiz aralıktaki zammı kabul ettiğimi , baştan söylense idi o dönem evi boşaltıp daha az bir makasla aradığım evi bulabileceğimi söyledim.Gerekirse 1+0 da makul bir kira veya bu yıl ödediğim kira toplamına yakın bir meblağ da verebileceklerini söylediler ama dışarıda bugün bir yer bulsam o rakam 3 4 aylık kira olur anca.Aynı standartlarda da olmaz kesinlikle.Makul bi şekilde kendimi anlattım , ev sagibiyle konuşup geri döneceğini söyledi emlakçı.Yeni zam ile başlattığımız kontrat aralık ayında bitiyor.Başta konuştuğumuzun aksinde bi hareket yaptıkları için boşaltmayı düşünmüyorum evi.Max ne yapabilirim?Max ne yapabilirler?

arda35
24-08-2022, 13:54
Genel yazıyorum.
Görüyorsunuz; halden anlayana bile neler yapılıyor.

Bir evde kiracı, bir evde de kiraya veren durumundayız. Kiradaki yerin ücreti emsallerinin yarısı kadar kaldı. Doğalgaz bağlattığımız için o doğrultuda bir artış talep edeceğiz. Orta yol bulunamazsa %25'ten devam.
Kiracısı olduğumuz yer ise yine emsallerinin düşüğü olarak kaldı. Ev sahibi başka evleri olduğu halde ''birinci derece yakınım taşınacak'' diyor. Geçen sene fiyatlar uçmadan bizle konuşsaydı birçok opsiyonumuz vardı. Şu anda anlaşacak gibi görünmüyoruz.

Ev alıp yatırım yapmak bir risk nihayetinde. Kiralar uçtu diye kimse kiracısını zorla dışarı atamaz, afaki artış yapamaz. %25 dayatmasını geçtim, tefe/tüfe'nin bile çok çok üstünde artış talep edenler varken işi mahkemelik olmadan çıkmayan kiracılara hak veriyorum.

Onurkk06
25-08-2022, 15:34
Bizim kiracıya önceden ihtar çekmeme rağmen eve kendim oturacağıma dair evi boşaltmaya şimdi düğünüm olacak ve istanbulda biraz eli ayağı düzgün bir ev 7 binden başlıyor, kendisi de 1350 olan kirayı 2 bin yaptı, kendisine ihtiyacım olduğunu söylememe rağmen evden çıkmadı kiracıya bu sebeple tazminat vs açılabiliyor mu acaba ?

Schumi
25-08-2022, 21:53
Bizim kiracıya önceden ihtar çekmeme rağmen eve kendim oturacağıma dair evi boşaltmaya şimdi düğünüm olacak ve istanbulda biraz eli ayağı düzgün bir ev 7 binden başlıyor, kendisi de 1350 olan kirayı 2 bin yaptı, kendisine ihtiyacım olduğunu söylememe rağmen evden çıkmadı kiracıya bu sebeple tazminat vs açılabiliyor mu acaba ?

Bildiğimi yazıyorum. Eğer size ait İstanbul ilinde başka bir eviniz yoksa ve evlilik sebebiyle eve ihtiyacınız olduğunu belirten ihtarı 6 ay önce çektiyseniz tahliye davası açabiliyorsunuz. Ve tüm masrafları dava sonunda kiracı ödemesi gerekiyor. Ve evide tahliye etmesi gerekiyor.

gökan
26-08-2022, 11:44
Ailem depremzede izmir depreminde evimiz yıkıldı ve kiracıydık…daha sonra eşyalı bir ev kiraladık kirayı hep günü gününe ödedik ilk tuttuğumuz zamanlarda ki kira fiyatlarına görede pahalı tuttuk tabi..şümdi çıkın diyor mayısa kadar mühletimiz var anne baba yaşlı eşyaları yok ben destek oluyorum…mayıstan önce çıkartabilirmi ? Sözleşmemiz mayıs ayına kadar .işin ilginci hep çıkın diyor tam ev bulduk çıkıcaz oturun diyor babamda bu konuya çok sinirlendi mayısa kadar sürem var çocuk oyuncagımı diyor

bilalMW
27-08-2022, 18:36
Bildiğimi yazıyorum. Eğer size ait İstanbul ilinde başka bir eviniz yoksa ve evlilik sebebiyle eve ihtiyacınız olduğunu belirten ihtarı 6 ay önce çektiyseniz tahliye davası açabiliyorsunuz. Ve tüm masrafları dava sonunda kiracı ödemesi gerekiyor. Ve evide tahliye etmesi gerekiyor.

peki altın soru şu ?

benim oturduğum ev eşinin üstüne. şuan kendi oturduğu evde kocanın üzernde sonuçta bunlar aile. bu sefer nasıl işler?

Schumi
28-08-2022, 12:35
peki altın soru şu ?

benim oturduğum ev eşinin üstüne. şuan kendi oturduğu evde kocanın üzernde sonuçta bunlar aile. bu sefer nasıl işler?

Bence aile oldukları için ikiside onların evi sayılması gerekiyor. Ama bence tabi.

Tunacan
29-08-2022, 08:25
Kurumsal gayrimenkül firmalarının bünyesinde avukatları bulunuyor.
Remax kw vs gibi.
Çok tıkandığınız noktada onlardan yardım isteyebilirsiniz.
Ufak istisna olayın kaderini değiştirebilir.
Fikir almakta fayda var.

Ormanci
29-08-2022, 11:34
Geçenlerde ev sahibiyle görüştük, Mart'ta kira artırırken yazın konuşuruz tekrar demiştik. Artıştan çok memnun olmamıştı.

Ben bir miktar daha artırmayı planlarken, adam aramış, Sahibinden'de min bu kadar, bu benim yatırımım, bu minimumlara ulaşmak isterim falan gibi saçma bi laf etti. Biraz sinirimi bozdu. Çok bozuk konuşmadım, zammımı bekliyorum ona göre bakalım artıralım, rayiç belirleme hakkınız da var, ama dedim o rakamlar zaten hayal, ben de o kadar çıkamam, ortamı da görüyorsunuz (kendisi bana ondan dert yanıyor) ben de aynı durumdayım, yine önceki yaptıklarımız gibi dava şu bu uğraşmadan, kendi aramızda halledelim, ben biraz daha geleyim, siz de biraz daha bana doğru gelin halledelim dedim.

Şu anda 4.250 TL ödeniyor. Mart'ta 3.250'den bu rakama gelmiştik. Ben adam hiç aramasa bile 5.500 bandına çıkayım kafasındaydım ama telefonda konuşurken 6.500'e bile yok dedi.
Bu arada evde 6-7.yılımız.
Ancak arkadaşlardan duyduğum, rayiç bedel davaları 2-3 sene sürüyor ve artık arabulucuya veriliyor. Ancak onda da reyiz %25 dediği için oralarda da genelde %25'ten fazla artış çıkmıyor diyorlar. Yani adama hiç anlaşamazsak gel arabulucuya gidelim ama bu da senin zararına demeyi düşünüyorum.

Hanım da "huzurumuz bozulmasın alirızabey" modunda, 7.5 falan yapalım devam edelim, zaten bu ortamda saçma sapan düşük rakamlara oturulmaz, adam da haklı diyor. Ancak adam buna he diyecek mi, biraz şüpheli, daha da artırmak istiyor. Da tabi zaten şu ortamda hem zor, hem yasal olarak da imkansız. Ben de bu rakamın üzerine çıkmayı pek düşünmüyorum.

Bostancı'da 2+1 90m², 6-7 senelik bina. İlanlara bakarsak 10-11'de kiralar ama bence imkansız. Daha 1-2 ay öncesinde de 7.5'a alt komşumuz evsahibi ile anlaştı, onu da emsal göstermeyi planlıyorum konuşurken. 5 veriyorlardı, adam çıkarmak istedi ben geliyorum diye, sonra 7.5'ta anlaşınca gelmekten vazgeçti :)

Bir tanıdık emlakçı ve bir avukat arkadaşım ile de görüşeceğim. Bakalım ne diyecekler.

gökan
29-08-2022, 13:25
Bu ev işleri insanın huzurunu bozduğu ve stres ettiği kadar hiç bir şey etmıyor depremde ev kaybettikten sonra daha iyi anladım …evsizlik kadar kötü bir durum yok çok üzücü��

tequila818
29-08-2022, 14:29
Ailem depremzede izmir depreminde evimiz yıkıldı ve kiracıydık…daha sonra eşyalı bir ev kiraladık kirayı hep günü gününe ödedik ilk tuttuğumuz zamanlarda ki kira fiyatlarına görede pahalı tuttuk tabi..şümdi çıkın diyor mayısa kadar mühletimiz var anne baba yaşlı eşyaları yok ben destek oluyorum…mayıstan önce çıkartabilirmi ? Sözleşmemiz mayıs ayına kadar .işin ilginci hep çıkın diyor tam ev bulduk çıkıcaz oturun diyor babamda bu konuya çok sinirlendi mayısa kadar sürem var çocuk oyuncagımı diyor

Hangi gerekçe ile sizi çıkarmak istiyor bu önemli? Eğer kira düşük olduğu için ise siz 5 e oturuyorsanız piyasa 8 oldu ise 7 ye anlaşın devam edin. Rakamları afaki yazdım. Sonuçta iki tarafın da içine sinecek ortak nokta bir rakamda buluşmak en makulü.

gökan
30-08-2022, 09:25
Hangi gerekçe ile sizi çıkarmak istiyor bu önemli? Eğer kira düşük olduğu için ise siz 5 e oturuyorsanız piyasa 8 oldu ise 7 ye anlaşın devam edin. Rakamları afaki yazdım. Sonuçta iki tarafın da içine sinecek ortak nokta bir rakamda buluşmak en makulü.

Yok bro 3. Kata çıkamıyormuş biz 1 o 3. Katta oturuyor o yüzden çıkın diyor ama bize pek inandırıcı gelmedi :) mesele çıkmak değil çıkarız ..ama bir çıkın bir oturun demesi garip :)

tequila818
31-08-2022, 10:39
Yok bro 3. Kata çıkamıyormuş biz 1 o 3. Katta oturuyor o yüzden çıkın diyor ama bize pek inandırıcı gelmedi :) mesele çıkmak değil çıkarız ..ama bir çıkın bir oturun demesi garip :)

Ev sahibinin aynı apartmanda oturduğu ve kendine ait başka bir evi var doğru mu? Ben sizin yerinizde olsam asla çıkmam. Dediğim gibi konu kira tutarı ise konuşulur, diğer bahaneler boş. Canını sıkma.

Ahmet Saraçoğlu
31-10-2022, 23:06
Az önce ev sahibinin emlakçısı aradı , yan dairem 1+0 da oturan komşum çıkmış , ev sahibi eşi ile taşınıyormuş türkiyeye ve 1+0 a sığamayacaklarını ; oraya benim taşınmamı istediklerini söylediler.O dairenin benim için çok küçük olduğunu , başta konuştuğumuz ve mütabık kaldığımız için geçtiğimiz aralıktaki zammı kabul ettiğimi , baştan söylense idi o dönem evi boşaltıp daha az bir makasla aradığım evi bulabileceğimi söyledim.Gerekirse 1+0 da makul bir kira veya bu yıl ödediğim kira toplamına yakın bir meblağ da verebileceklerini söylediler ama dışarıda bugün bir yer bulsam o rakam 3 4 aylık kira olur anca.Aynı standartlarda da olmaz kesinlikle.Makul bi şekilde kendimi anlattım , ev sagibiyle konuşup geri döneceğini söyledi emlakçı.Yeni zam ile başlattığımız kontrat aralık ayında bitiyor.Başta konuştuğumuzun aksinde bi hareket yaptıkları için boşaltmayı düşünmüyorum evi.Max ne yapabilirim?Max ne yapabilirler?

aynı evde 5 yıl , 3 farklı ev sahibi el değiştirmesi sonucu direniş sona erdi , boşaltıyorum evi :):)
bu ayın ortasında geldi hindistandan ev sahibi ,aynı tapudaki yan dairem olan 1+0a yerleşti , emlakçı ile eve davet ettiler beni.Makul insanlar.Aile ile taşınacağını , iki daireyi birleştireceğini makul bi dille anatıp ; misafir gittiim 1+0a bir yıl bedelsiz oturmamı teklif ettiler.Odur budur derken arada ben bi çılgın proje sundum.benim (1+1dublex , altta yadak odası , üstte diğer alanlar var) alt kattaki yatak odasına benim daireden duvar örüp , onların daireden kapı açmayı teklif ettim.Başta ikimizde kabul eder gibi olduk ama sonradan yine zor olacağını düşündüğümüz için ve adamı harbi samimi gördüğüm için ikna oldum boşaltmaya.Aramızda belirlediğimiz bi kira rakamı üzerine 6 aylık kiramı , depozitomu , komisyonumu , taşınma masrafımı vermeyi teklif etti , kabul ettim.Bi hafta on güne boşaltıyorum evi.Bu sene geçen sene rakamına oturucam yaklaşık.Bidahaki sene Allah kerim :)

Bu arada çalıştığım şirketteki en yakın 5 ekip arkadaşım da ev sahibiyle sıkıntı sonucu ev arıyor , ofisteki tüm ekranlarda sahibinden , hürriyet emlak açık daimi.Hem ev yok , hemde olanlar içler acısı durumda.Durum gerçekten çok kötü.

GokhanRS
01-11-2022, 13:41
bizim yöneticilerden biri ev aldı istanbuldan. içinde kiracı var mış. satan adam önceki kiracıya nasıl kıyak geçtiyse 2800 liraya kira sözleşmesi var ama semtin kirası 20bin tl. şimdi adam çıkmıyorum diyor.

bizimkinin avukatı da adama 150bin tl verirsek çıkacak verelim çıkaralım 2 yıldan önce çıkaramayız bunu diyor :D kendi avukatı bile ver kurtul diyor :D kiracılar ev sahiplerini öttürüyor artık.

Aranel Ciryatan
01-11-2022, 14:16
bizim yöneticilerden biri ev aldı istanbuldan. içinde kiracı var mış. satan adam önceki kiracıya nasıl kıyak geçtiyse 2800 liraya kira sözleşmesi var ama semtin kirası 20bin tl. şimdi adam çıkmıyorum diyor.

bizimkinin avukatı da adama 150bin tl verirsek çıkacak verelim çıkaralım 2 yıldan önce çıkaramayız bunu diyor :D kendi avukatı bile ver kurtul diyor :D kiracılar ev sahiplerini öttürüyor artık.

Kıyak değil de olması gerekeni yapmış 2021 sonunda olması gerektiği şekilde zam yapmıştır ve bu şekildedir. Çok saçma salak kira isteyenler dolu etraf hepsi 5 ay sonra ağlamaya başlıyor kira ödemiyorlar diye. Aidat ve Su parası biriktiriyorlar diye. Şimdi emsal kararda çıktı su faturası ödemeyen kişinin sıcak suyunu da kesemiyor siteler falan. İyice kriz haline dönüşecek bu mevzular.

GokhanRS
01-11-2022, 17:27
Kıyak değil de olması gerekeni yapmış 2021 sonunda olması gerektiği şekilde zam yapmıştır ve bu şekildedir. Çok saçma salak kira isteyenler dolu etraf hepsi 5 ay sonra ağlamaya başlıyor kira ödemiyorlar diye. Aidat ve Su parası biriktiriyorlar diye. Şimdi emsal kararda çıktı su faturası ödemeyen kişinin sıcak suyunu da kesemiyor siteler falan. İyice kriz haline dönüşecek bu mevzular.

Patlak verecektir mutlaka ama kimseye üzülmüyorum. hak ettiğimiz gibi yönetiliyoruz. Birşeylerin düzeleceğine inancım olsa yurtdışına gitmek zorunda kalmazdım. Kimse ülkesi iyiyken gurbeti seçmez. Benim pek inancım kalmadı milletimize. Bakalım neler olacak.

aslan
02-11-2022, 14:12
Bu arada Şişli fulya tarafından kiralık daire arayan varsa bir dairem var onu kiraya verebilirim tanıdık olursa

Ormanci
02-11-2022, 14:41

Şahsen kiracı olmama rağmen haksız buluyorum bu tip yaklaşımları.
Bizde insanlara hak vermeyegör. Hemen kötü niyetli şekilde kullanılmaya başlıyor.

O yüzden kiracıya da ev sahiplerine de daha "dengeli" bir şekilde haklar verilmeli. Bizde sınırı yok. Kadının beyanı esastır gibi bir dangalakça mevzu gibi kiracı olayı da böyle gidiyor. Ev sahipleri inliyor, kiracı ile uğraşanların kimisi mağdur. Özellikle de kötü niyetliler oldukça...

Üstlerde yazmışım, ev sahibiyle anlaşmamız gerek adam çıktığım rakama bile yok dedi ne halt edeceğiz bilmiyorum diye. O süreçte avukat arkadaşla görüştüm, dükkan, ev sahibi, kiracısı bulunan arkadaşlarla görüştüm, emlakçı ile görüştüm, başka arkadaşlarla görüştüm, her türlü fikri aldım :)

Şu rakam yap devam et diyen oldu, "%25 işte limit, o kadar artır devam et" diyen oldu, oldu da oldu. Zaten %25 ile artırmak olmayacaktı. 6-7.senedeyiz, rayiç belirleme mevzusu var. Hatta arabulucu muhabbeti de vardı ancak avukat arkadaşla konuştuğumda daha arabuluculu davaların başlamadığını, haliyle durumu bilmediğini söyledi.

Sonra bu avukat arkadaşım çok sağolsun oturdu bana bir sürü hesap kitap yaptı, kira bu olsa bu olur, şuna yükseltsen şu olur, davalık olsan bu olur, sonunda şu toplu parayı ödersin vesaire gibisinden...

Sonunda ev sahibini aradım, şu rakam olsun dedim. İnanır mısın ben de bu rakamı söyleyecektim dedi. Valla dedim daha üstünü söyleseniz zaten ben de veremeyecektim dedim :) Herkesle konuştum dedim, siz de mahkeme vesaire uğraşmak istemiyorsunuz, ben de, ikimiz de işi "faydalanma, kötü niyet" babında kullanmıyoruz, karşılıklı iyi niyetle çözelim istiyoruz, o yüzden ben de herkesle konuştum, avukatla da konuştum, kiracı ile de konuştum, mal sahibi ile de konuştum, herkesten fikir aldım, sonunda da emlakçı ile görüştüm bu rakamı teklif ettim dedim.

Meğer kendisi de o emlakçıyı aramış, makul fiyat ne olur gibisinden, yoksa çok büyük ihtimalle o daha fazlasını isteyecekti, rayiç hesapta öyle görünüyordu çünkü ama emlakçı da dedi, abi o rakamlar hayal, sahibinden ilanlarının 2-3-4 aşağısında gidiyor genelde demişti. Sağolsun bana farklı ona farklı konuşmamış. Öyle olunca anlaştık.

Diğer konuda da konuşulanları görünce.... Allah ev sahiplerini de kiracıları da iyi insanlarla karşılaştırsın. Ne diyelim. Devletin bir halt çözeceği yok, sorunu yaratan bunlar zaten.